Έχει αναφερθεί και από άλλους παλιότερα, π.χ.
Παράθεση από: markelos στις 29 Σεπτεμβρίου, 2012, 04:09:54 ΜΜ
(Επειδή πήγα σε αρκετά γνωστό νοσοκομείο θέλω να πιστεύω οτι δεν έκανε λάθος)
1312g Ποτε μην εισαι σιγουρος απλά επειδη πήγες σε γνωστο νοσοκομειο.Εγω πριν πάω στο Σισμανογλειο στο κεντρο προστατη και συστημενος μάλιστα ειχα κανει υπέρηχο και ο προστατης μου ηταν στα ανωτερα φυσιολογικα ορια για την ηλικια μου(32) και οπως μου ειπε ο γιατρος που ειναι και γνωστος μου ειχε και αρκετες ανωμαλιες(δεν ειχε ομαλο περιγραμμα).Ο γιατρος στο Σισμανογλειο τον βρηκε μικρο και με ομαλο περιγραμμα απλά απο την ψυλάφηση και για αλλά μια φορα 'ακουσα πως θα πρέπει να πάω σε ψυχολόγο.Εφυγα γελώντας και κλαίγοντας για της 3 ωρες που ειχα χασει απο την ζωη μου περιμένοντας να με δει άλλη μια "κορυφη"!!!!!!ενας γιατρος με αρχιδια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!η αρχιδια γιατρος !!!!!το συμπέρασμα δικο σου
καθώς και στο 'καραγκιοζομπλογκ', την εποχή που έγραφε όποιος ήθελε, με επίσης αρνητικά σχόλια.
Σεβόμενος την επιθυμία των ιδιοκτητών του φόρουμ, δεν αναφέρω ονόματα, όμως η αγένεια με την οποία κάποιοι γιατροί εκεί συμπεριφέρονται στους ανθρώπους που θέλουν να κάνουν μια εξέταση είναι χαρακτηριστική. Επίσης, αν και μη γιατρός, αμφισβητώ την ορθότητα και των διαγνώσεων τους και κάποιων μεθόδων τους. Η άποψή μου αυτή προκύπτει και κατόπιν συζητήσεων με γιατρούς που έκανα αργότερα για το συγκεκριμένο θέμα.
Κατ' αρχήν η εξέταση. Αυτή λέγεται Stamey-Mears ή εξέταση των τεσσάρων δοχείων.
Πριν την εξέταση αυτή, ο γιατρός, χωρίς να ρωτήσει τον ασθενή, βυθίζει μπατονέτες (τέσσερις νομίζω) στην ουρήθρα του, με την τελευταία να φτάνει τα  6 με 7 εκατοστά βάθος. Και όχι μόνο τις βυθίζει, αλλά τις στριφογυρίζει κιόλας. Γιατί το κάνει αυτό; Για να βρει λέει τα χλαμύδια, ή άλλα μικρόβια της ουρήθρας.
Πρώτο, τα χλαμύδια, και αυτό πια το γνωρίζει και ο κάθε υπομικροβιολογίσκος, ανιχνεύονται με μοριακή εξέταση στο σπέρμα ή (ακόμα καλύτερα) στο προστατικό υγρό. Είναι μάλλον απίθανο να ανιχνεύσεις χλαμύδια στην ουρήθρα κάποιου που ήδη έχει πάρει πολλαπλές αντιβιώσεις, με τις κλασικές μεθόδους (καλλιέργειες) που οι ίδιοι οι γιατροί επισημαίνουν ότι έχουν ένα ποσοστό επιτυχίας όχι παραπάνω από 50-60%.
Δεύτερο, η διαδικασία αυτή μπορεί να προκαλέσει επιμόλυνση (ακριβώς από τα μικρόβια της ουρήθρας) στα ενδότερα (προστάτης). Αυτό μου το επισήμαναν αργότερα και γιατροί, που δεν κάνουν αυτή την εξέταση, και είναι αντίθετοι σε αυτή. Μου ανέφεραν χαρακτηριστικά ότι η εξέταση αυτή θεωρείται 'απαρχαιωμένη'.
Τρίτο, η μέθοδος αυτή έχει σαν αποτέλεσμα να πληγώνεται η ουρήθρα του ασθενούς, προσθέτοντας περισσότερο πόνο στον ήδη υπάρχων. Εγώ για να φανταστείτε δε μπορούσα να ουρήσω 3 ημέρες από τους πόνους, ενώ η ουρήθρα μου αιμορραγούσε.
Πάμε στην εξέταση τώρα, τη Stamey. Η λήψη των δειγμάτων των δοχείων γίνεται, όλα καλά. Τα δοχεία προσκομίζονται στο μικροβιολογικό του νοσοκομείου, το οποίο γενικά θεωρείται 'καλό'. Στα αποτελέσματα όμως από το μικροβιολογικό, όσα μικρόβια ανιχνεύονται μεν, αλλά βρίσκονται κάτω από τις συγκεντρώσεις που θέτει ως 'πλαφόν' το 'ιατρείο προστατίτιδας' δεν αναγράφονται. Στη δική μου περίπτωση για παράδειγμα, ανίχνευσαν 4 μικρόβια, τα οποία όμως δεν ανέφεραν ποια ήταν. Όταν πήρα τα αποτελέσματα από το 'ιατρείο προστατίτιδας' ο αγενέστατος γιατρός μου είπε ότι αυτά είναι 'επιμολύνσεις του εργαστηρίου' και να μη δίνω σημασία. Αυτό μου έκανε εντύπωση, πως δηλαδή ένα εργαστήριο δημόσιου νοσοκομείου που μάλιστα θεωρείται και καλό, εκτυπώνει στα αποτελέσματα των εξετάσεων του με σφραγίδα και υπογραφή μικροβιολόγου, 'επιμολύνσεις'. Πήγα και βρήκα τη μικροβιολόγο που έκανε την καλλιέργεια, αλλά και την προϊσταμένη του εργαστηρίου. Μου είπαν ότι τα μικρόβια ανιχνεύθηκαν κανονικά, αλλά κατόπιν εντολής που έχουν από το 'ιατρείο προστατίτιδας' δεν τα αναγράφουν γιατί είναι σε μικρές συγκεντρώσεις.
Τα συμπεράσματα δικά σας.
Χρόνιο, Μυϊκά βασιζόμενο Πυελικό Άλγος.
Ξεκίνησε το 2012, είμαι χωρίς συμπτώματα από το 2016.
Πυροδοτήθηκε από προστατίτιδα, το πρωτόκολλο Wise Anderson με βοήθησε περισσότερο από όλες τις θεραπείες.

Την είχα κάνει και εγώ αυτή την εξέταση με τις 4 μπατονετες στο συγκεκριμένο νοσοκομείο πριν μια 5 ετοια κα ο πόνος ήταν το κάτι άλλο ότι και να πω είναι λίγο για μισή μέρα δεν μπορούσα να κατουρησω είχα τρομάξει.Τελικα μου βρήκαν χλαμύδια μου έδωσαν αγωγή και μετά έκανα επαναληπτική αλλά τότε έφαγα μόνο μια μπατονετα και βγήκε αρνητική η εξέταση.Απο τότε όμως που έκανα την εξέταση με τις 4 μπατονετες καποιες σεξουαλικές δυσλειτουργίες που έιχα και τότε μεν έχουν χειροτερέψει και αυτό κρατάει έως σήμερα  βέβαια σε όσους γιατρούς το έχω πει δεν αποδέχτηκαν πως μπορεί να ευθύνεται η συγκεκριμένη εξέταση..Αν γύριζα το χρόνο πίσω πάντως δεν θα την έκανα με τίποτα
Στυτική δυσλειτουργία και προωρη εκσπερμάτωση μετά από 7 μηνες φιναστεριδης τον Νοέμβριο του 2013.βελτιωση μετά από κάνα χρόνο  η οποία βελτίωση κράτησε λίγους μήνες και μετά από έντονη σεξουαλική ζωή  αρχίζουν καψίματα σε απροσδιόριστο σημείο κοντά στην λεκάνη.Παω σε γιατρό Ιανουάριο του 2016 και.μετα από εξέταση με μπατονετες στην ουρήθρα που μου βρήκε χλαμύδια και μου έδωσε 14 μέρες αντιβίωση η στύση μου χειροτέρεψε ξανα  αμέσως μετά την τρομερά επίπονη εξέταση και επανήλθε η πρόωρη εκσπερμάτωση που κρατανε ως σήμερα μαζί με  το κάψιμο στην περιοχή της λεκάνης που  δεν είναι συνεχές αλλά με πιάνει τακτικά και όταν με πιάνει είναι ελαφρύ .Τα χλαμύδια δεν ξαναεμφανίστηκαν σε καμοια εξέταση ούτε κάνα άλλο μικροβιο.Η ορμόνες μου είναι εντός φυσιολογικών ορίων και το τριπλές πέους δεν έδειξε κάτι παθολογικό.Το σπερμοδιαγραμμα είναι καλό εκτός από το ιξώδες που είναι πολύ αναιβασμενο το ph που είναι 8.5 αναιβασμενο και αυτό και μικρός όγκος σπέρματος 1.8.Η ηλικία μ είναι 30 χρόνων.