18 Ιανουαρίου, 2015, 10:44:01 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 18 Ιανουαρίου, 2015, 10:46:25 ΜΜ από george2000
καλησπέρα παιδιά.

Θα ήθελα να μεταφέρω την εμπειρία μου, μήπως βοηθηθεί κάποιος.
είμαι τώρα 32 ετών. Από την εφηβεία, δηλαδή μετά τα 14, άρχισα να αυνανίζομαι.
Δεν θυμάμαι την συχνότητα. Αυτό που θυμάμαι ότι μεγάλη καταστροφή για εμένα υπήρξε η πορνογραφία, ειδικά μετά τα 18-19, στο ιντερνετ. Το θέμα δεν ήταν η συχνότητα, που μπορεί να ήταν 5-6 περίπου φορές την εβδομάδα. Το θέμα ήταν η χρονική διάρκεια κάθε φοράς. Μπορεί και να ξόδευα 2 και 3 ώρες αυνανιζόμενος, βλέποντας πορνογραφικό υλικό στο ιντερνετ μέχρι να εκσπερματώσω μια φορά, και αυτό είναι ένας παράγοντας που προσωπικά με έφερε στην χρόνια προστατίτιδα. 

Τώρα, 10 + χρόνια μετά, μπορώ να σας πω ότι

1)έχω δοκιμάσει αντιβιοτικά χωρίς αποτέλεσμα, και μάλλον έκαναν την κατάσταση χειρότερα σε κάποια φάση
2) όπως αναφέρθηκε από κάποιον χρήστη, έχω δει ότι για εμένα ο αυνανισμός ήταν μια ψυχολογική κατάσταση, εξ αιτίας της κατάθλιψης που είχα ήδη από νωρίς στην εφηβεία, συνοδευόμενη από έλειψη αυτοπεποίθησης και διαρκή φόβο στην καθημερινότητά μου (το γιατί όλα αυτά τα ψυχολογικά, το αφήνω). Έτσι, για να "πάρω σεροτονίνη και ντοπαμίνη" που μου έλειπε, όπως είπε ένα μέλος πολύ σωστά, αυτομάτως το σώμα μου στράφηκε στον αυνανισμό. Το θέμα είναι ότι ενώ δούλευε αυτό ως ένα σημείο, μετά οδήγησε στην ψυχολογική εξάρτηση (σαν να χρειάζεται κάποιος το τσιγάρο ας πούμε) και φυσικά συνεισέφερε στην εξάντληση του σώματος στα 22 μου περίπου.

Μετά από 10+ χρόνια κατάλαβα επίσης ότι:
1) Δεν ηταν ο συχνός αυνανισμός που με έφερε στην σωματική εξάντληση και πολλά άλλα συμπτώματα χρόνιας κόπωσης. Ήταν μια δευτερεύουσα αιτία, αλλά όχι η ΠΡΩΤΑΡΧΙΚΗ αιτία. Υπάρχουν άνθρωποι που αυνανιστηκαν πολύ περισσότερο και έκαναν πολύ χειρότερα και δεν έπαθαν τα ίδια με εμένα. Και αναρωτήθηκα το γιατί. Το γιατί μου το απάντησε ψυχολόγος. Για εμένα, το στρες, ο φόβος και η κατάθλιψη από νεαρή ηλικία είναι που έφερε το σώμα μου σε αυτήν την κατάσταση, στην χρόνια κόπωση. Όσο για την προστατίτιδα, είναι άλλο ένα σημάδι εξάντλησης και συνοδεύει πολύ συχνά το σύνδρομο χρόνιας κόπωσης που έχω. Ο έντονος αυνανισμός απλά χειροτέρεψε την ψυχοσυναισθηματική κατάσταση που με έφερε εκεί, δεν ήταν όμως η πρωταρχική αιτία.
2) Μπορώ να το πω αυτό με σιγουριά διότι, υπήρξε περίοδος 2+ ΕΤΩΝ που δεν αυνανιστηκα καθόλου, ούτε είδα πορνογραφικό υλικό, ούτε έκανα σεξ, ούτε τίποτα.  2 ολόκληρα χρόνια (είχα νυχτερινές εκσπερματωσεις (ονειρώξεις) μερικές φορές αυτά τα 2 χρόνια). Σας πληροφορώ ότι δεν είδα διαφορά στα σεξουαλικά προβλήματα που αντιμετωπίζω, στην ψυχοσυναισθηματική μου κατάσταση, και ούτε μόνιμη διαφορά στην προστατίτιδα (αν και υπήρξε ύφεση των συμπτωμάτων με την διακοπή). Κατάλαβα ότι αν δεν ληθούν τα ψυχοσυναισθηματικά μου προβλήματα που κάνουν τις ορμόνες μου να είναι άνω κάτω, τότε όσο καιρό και να κόψω τον αυνανισμό δεν θα διορθώσει το πρόβλημα, ίσως μόνο δώσει μια μερική πρόσκαιρη ύφεση.

Σίγουρα όλοι δεν είναι το ίδιο. Όμως, πρέπει ο καθένας για τον εαυτό του να καταλάβει αν "το αυγό έκανε την κότα, ή η κότα το αυγό". Σε εμένα τον κύριο ρόλο τον παίζει ο ψυχισμός μου, και αν δεν λύσω αυτόν, όσο και να απέχω ή παίρνω βιταμίνες, βότανα κλπ κλπ, το καλύτερο που θα δω θα είναι μια πρόσκαιρη ύφεση. Πέρασαν πολλά χρόνια προσπαθώντας να αντιμετωπίσω τα συμπτώματα ως συμπτώματα. Πρέπει να κοιτάξουμε όμως την πρωταρχική αιτία της οποιασδήποτε νόσου, αν μπορέσουμε να την βρούμε. Η ίαση του νου, η αλλαγή των σκέψεων μέσω CBT (cognitive behavioral therapy) προσπαθώντας να εκμεταλευτούμε αυτό που λέγεται neuroplasticity, δηλαδή, την αναδιαμόρφωση της εγκεφαλικής λειτουργίας μέσω αναδιαμόρφωσης του όλου τρόπου σκέψεως, όπως αναλύουν οι νευρολόγοι και ψυχίατροι, είναι μια χρονοβόρα διαδικασία, όμως σε πολλές περιπτώσεις έχει αποτέλεσμα σε πολλές χρόνιες νόσους, μέχρι και σε άλλες πολύ σοβαρές παθήσεις. Βλέπετε το placebo effect.

Πολλές αρρώστιες (πολλές, όχι όλες) είναι δείγματα του οργανισμού μας, που μας λέει ότι κάτι πρέπει να αλάξουμε στη ζωή μας, και αυτό συνήθως είναι ο τρόπος σκέψης μας που φέρνει τα πάνω κάτω στην ορμονική και γενική λειτουργία του σώματός μας.

Να είστε όλοι καλά.

ΠαράθεσηΓια εμένα, το στρες, ο φόβος και η κατάθλιψη  είναι που έφερε το σώμα μου σε αυτήν την κατάσταση, στην χρόνια κόπωση. Όσο για την προστατίτιδα, είναι άλλο ένα σημάδι εξάντλησης και συνοδεύει πολύ συχνά το σύνδρομο χρόνιας κόπωσης που έχω.

Φίλε μου τα είπες όλα. Για μένα προσωπικά το Α και το Ω στο κάθετι που μας ταλαιπωρεί.

Η δική μου ιστορία ΕΔΩ:
http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=843.0