20 Σεπτεμβρίου, 2013, 06:08:16 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 20 Σεπτεμβρίου, 2013, 06:10:28 ΜΜ από noukos
Καλησπέρα και από εμένα.
Παραθέτω το ιστορικό μου με την ευχή να γίνουμε όλοι γρήγορα "όπως πρίν".

Όλα ξεκίνησαν πολύ ήπια, περίπου κατά το καλοκαίρι του 2012 με ελαφριά αίσθηση καύσης κατά την έναρξη της ούρησης, περιστασιακή φαγούρα στους όρχεις, και κάποιους τυχαίους πόνους κοντά στην άκρη τους πέους διάρκειας περίπου 1 δευτερολέπτου. Να σημειώσω ότι 7-8 μήνες πριν την έναρξη των συμπτωμάτων είχαν προηγηθεί μη ασφαλείς πρωκτικές επαφές (περίπου 10 στον αριθμό).

Τα συμπτώματα αυτά έγιναν λίγο πιο έντονα από την αρχή του 2013, πάντα βέβαια στα όρια του ανεκτού οπότε αποφάσισα να επισκεφθώ ουρολόγο. Αυτός ζήτησε καλλιέργεια σπέρματος, η οποία βγήκε θετική στον εντερόκοκκο. Ξεκίνησα λοιπόν αγωγή με Augmentin και Ladinin για 1 μήνα. Κατά τη διάρκεια της αγωγής και προς το τέλος της και ταυτόχρονα με μία κοινή γριππη που με χτύπησε άρχισα να έχω πολυ ενοχλητικά "καινούρια" συμπτώματα όπως κάποιες ενοχλήσεις στην περιοχή του περίνεου κατά το κάθισμα, αίσθηση ατελούς ούρησης, αίσθημα βάρους στους όρχεις, πόνο κατά τη στύση, ενοχλήσεις μετά από την εκσπερμάτιση, τσούξιμο κατά την εκσπερμάτιση, τσιμπήματα/γδαρσίματα στους όρχεις κλπ. Τα συμπτώματα διατηρήθηκαν για μία βδομάδα στην ίδια ένταση, μέχρι που άρχισαν να υποχωρούν με πολύ αργό όμως ρυθμό, μέχρι που σταθεροποιήθηκαν σε ένα ποσοστό 70% τηες μέγιστης τους έντασης.

Αποφάσισα να πάω σε 2ο ουρολόγο, ο οποίος αμφισβήτησε τα αποτελέσματα της καλλιέργειας σπέρματος και με έστειλε για καλλιέργεια ούρων, PSA και υπέρηχο προστάτη (όχι διορθικό). Βγήκαν όλα κανονικά, ο ουρολόγος διέγνωσε ότι υπάρχει κάποιο μικρόβιο που δε φαίνεται στις εξετάσεις και μου χορήγησε Doxycycline για 15 μέρες λέγοντας ότι θα γίνω καλά. Καμία διαφορά όμως μετά το τέλος της αγωγής. Τα συμπτώματα παρέμειναν στην ίδια ανεκτή αλλά ενοχλητική ένταση, οπότε αποφάσισα να πάω και σε 3ο ουρολόγο...

Έχουμε φτάσει λοιπόν στο Μάιο του 2013 και απο ο 3ος ουρολόγος μου κάνει Stamey Meares με 2 δείγματα.. Καλλιέργεια ούρων πριν και μετά τη μάλαξη. Όλα κανονικά, οπότε με διώχνει λέγοντας να έχω υπομονή και ότι όλα θα στρώσουν.

Από τότε μέχρι σήμερα έχω μία σχετικά βελτιούμενη πορεία, με κάποια σκαμπανεβάσματα. Έχω πάρει μερικώς την κατάσταση στα χέρια μου, δοκιμάζοντας κουερσετίνη, B-complex, ψευδάργυρο (zinc), Βιταμίνη C, αποχή από εκσπερμάτιση, Sitz Baths, Πράσινο τσάι και cranberry. Από αυτά, αυτά που πιστεύω ότι με βοηθούν πραγματικά είναι η αποχή (δυστυχώς :), η κουερσετίνη και ο ψευδάργυρος, ενώ τα Sitz Baths προσφέρουν μια μικρή ανακούφιση για 1-2 ώρες. Όσον αφορά το cranberry, έχω σχεδόν πειστεί ότι δε λειτουργεί σε μένα, αφού κάθε φορά που το έχω δοκιμάσει νοιώθω χειρότερα (αλλεργική αντίδραση;).
Όσον αφορά τα συμπτώματα που έχω αυτό τον καιρό, ένα από αυτά που "κυριαρχούν" είναι ένας πόνος/μυρμήγκιασμα στο κέντρο των δύο "κωλομεριών" (sorry δεν ξέρω την επιστημονική ονομασία :)) μετά από κάθισμα σε σκληρή επιφάνεια. Το αναφέρω, γιατί δεν έχω δει να το αναφέρει κάποιος άλλος και θα με ενδιέφερε να μάθω αν το έχει παρατηρήσει κάποιος.

Όσο και αν σας φαίνεται περίεργο ΚΑΝΕΝΑΣ από τους 3 παραπάνω γιατρούς δεν πραγματοποίησε ψηλάφιση του προστάτη και όλοι βάσισαν τις διαγνώσεις τους αποκλειστικά και μόνο πάνω στις εξετάσεις.
Επόμενο βήμα; Να βρω επιτέλους κάποιο γιατρό που να μπορεί να σκύψει πάνω στο πρόβλημά μου και να με βοηθήσει να αντιμετωπίσω το πρόβλημα, πού, βάσει των χιλιάδων κειμένων που έχω διαβάσει όλο αυτό τον καιρό, έχω την αίσθηση ότι είναι μικροβιακό.

Καλή δύναμη σε όλους...
Εμφάνιση με μικροενοχλήσεις (κάψιμο κατά την ούρηση, πόνοι 1 δευτ. στο πέος), από το καλοκαίρι του 2012.
Φεβρουάριος 2013: Καλλιέργεια σπέρματος θετική σε εντερόκοκκο - Αγωγή με Augmentin και Ladinin για 1 μήνα, με έξαρση κατά το τέλος της αγωγής.
Απρίλιος 2013: χωρίς μικρόβια σε καλλιέργειες σπέρματων, ούρων και Stamey Meares, παρ' όλα αυτά συμπτώματα όπως ενόχληση ψηλά στους μηρούς μετά από κάθισμα ή αίσθηση βάρους στους όρχεις παραμένουν.
Οκτώβριος 2013: Καλλιέργεια σπέρματος: ξανά εντερόκοκκος και εκκίνηση αντιβίωσης Prixina.
Αυγουστος 2020: Ανεκτή κατάσταση, με το κύριο σύμπτωμα του πόνου / ενόχλησης στους μηρούς μετα από παρατεταμένο κάθισμά να παραμένει.

Καλωσήρθες κι εύχομαι να βρεις μια άκρη γρήγορα. Το πρόβλημά σου δεν αποκλείεται να είναι μικροβιακό ή να ξεκίνησε μικροβιακά.

ΠαράθεσηΕπόμενο βήμα; Να βρω επιτέλους κάποιο γιατρό που να μπορεί να σκύψει πάνω στο πρόβλημά μου και να με βοηθήσει να αντιμετωπίσω το πρόβλημα

Το δύσκολο δεν είναι τόσο να βρεις έναν γιατρό που έχει την όρεξη να κάνει την δουλειά του ευσυνείδητα. Υπάρχουν τέτοιοι γιατροί. Το πρόβλημα είναι ότι οι γιατροί ακόμα εικάζουν τι μας συμβαίνει. Δεν το γνωρίζουν. Και είναι φυσικό ότι ένας γιατρός που νοιώθει ότι δεν μπορεί να σε βοηθήσει, δεν έχει όρεξη να ασχοληθεί μαζί σου.
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

#2 11 Οκτωβρίου, 2013, 12:31:57 ΠΜ Τελευταία τροποποίηση: 11 Οκτωβρίου, 2013, 12:40:23 ΠΜ από noukos
Τα νέα μου: Με τα συμπτώματα να παραμένουν σχεδόν σταθερά, νέα καλλιέργεια σπέρματος έδειξε και πάλι εντερόκοκκο, οπότε ο γιατρός μου έδωσε ξανά αντιβίωση (Prixina) για ένα μήνα και βλέπουμε...

Σκέφτομαι να δοκιμάσω παράλληλα με την αντιβίωση Saw Palmetto και B-sitosterol.. Έχει κανείς κάποια πληροφόρηση για πιθανή ανταγωνιστική δράση με τα αντιβιωτικά;

Επίσης, ο γιατρός που με παρακολουθεί αυτή την περίοδο δε φαίνεται τόσο πεπεισμένος ότι τα συμπτώματα προκαλούνται από τον εντερόκοκκο και πιστεύει ότι "ο εντερόκκος βγαίνει μπροστά και κρύβει κάποιο άλλο μικρόβιο"... Οπότε σκέφτομαι μετά τη λήψη της αντιβίωσης να προτείνω στο γιατρό να κάνουμε και μια PCR σπέρματος...
Εμφάνιση με μικροενοχλήσεις (κάψιμο κατά την ούρηση, πόνοι 1 δευτ. στο πέος), από το καλοκαίρι του 2012.
Φεβρουάριος 2013: Καλλιέργεια σπέρματος θετική σε εντερόκοκκο - Αγωγή με Augmentin και Ladinin για 1 μήνα, με έξαρση κατά το τέλος της αγωγής.
Απρίλιος 2013: χωρίς μικρόβια σε καλλιέργειες σπέρματων, ούρων και Stamey Meares, παρ' όλα αυτά συμπτώματα όπως ενόχληση ψηλά στους μηρούς μετά από κάθισμα ή αίσθηση βάρους στους όρχεις παραμένουν.
Οκτώβριος 2013: Καλλιέργεια σπέρματος: ξανά εντερόκοκκος και εκκίνηση αντιβίωσης Prixina.
Αυγουστος 2020: Ανεκτή κατάσταση, με το κύριο σύμπτωμα του πόνου / ενόχλησης στους μηρούς μετα από παρατεταμένο κάθισμά να παραμένει.

Καλημέρα noukos,
Το ιστορικό σου είναι πολύ ενδιαφέρον, και για μένα προσωπικά, καθώς και σε μένα ξεκίνησε με το ίδιο μικρόβιο και 'κλιμακώθηκε' με τον ίδιο σχεδόν τρόπο. Να παρατηρήσω τα εξής:
- Οι πρωκτικές επαφές χωρίς προφυλακτικό είναι πράγματι πολύ επικίνδυνες για την ανάπτυξη εντεροβακτηρίων με συνήθεις 'ύποπτους' τον εντερόκοκκο και το e-coli. Θα προσθέσω και οι κολπικές, ιδιαίτερα μετά από περίοδο, και ακόμα περισσότερο αν κάνουμε ΤΗ ΜΑΛΑΚΙΑ να μην εκσπερματώσουμε ή να μην ουρήσουμε μετά την επαφή.
- Όπως και σε μένα, αρχικά φαίνεται να αναπτύχθηκε στην άκρη του πέους και μετά να εξαπλώθηκε εσωτερικά.
- Σε εμένα φαίνεται να δούλεψε το augmentin,  στο οποίο επέμεινα για δύο κύκλους με επανεξέταση, και με δύο διαδοχικές καλλιέργειες στείρες (διάβασε στο ιστορικό μου). Η αντιβίωση που σου έδωσε ο πρώτος ουρολόγος, εμένα μου φαίνεται κομματάκι βαριά. Για ένα μικρόβιο δύο αντιβιοτικά, και μάλιστα συνδυασμός πενικιλίνης με φθοριοκινολόνη (το ladinin έχει Ciprofloxacin όπως και το ciproxin με καλύτερα ενδεχομένως αποτελέσματα). Και αυτά για ένα μήνα βρε θηρίο; Με τέτοια αντιβίωση – δυναμίτη θα περίμενε κανείς να εξαφανιστεί ο εντερόκοκκος, ο οποίος φαίνεται να επιμένει σύμφωνα με τα αποτελέσματα της τελευταίας καλλιέργειας. Μήπως μετά την αντιβίωση αρχίσαμε πάλι τις επικίνδυνες επαφές; Στο 'επικίνδυνες' προσθέτω και τις κολπικές χωρίς προφυλακτικό εφόσον η σύντροφος έχει εντερόκοκκο, μικρόβιο που βλακωδώς και δυστυχώς η πλειονότητα των γυναικολόγων θεωρεί μη παθογόνο για τις γυναίκες. Μήπως δηλαδή η επανεμφάνιση του εντερόκοκκου είναι αποτέλεσμα επιμόλυνσης και όχι επιμονής της αρχικής; Η σύντροφος έχει κάνει καλλιέργειες;
Καλά, για το δεύτερο ουρολόγο τι να πω, πρόκειται για ΤΟΝ ΚΛΑΣΙΚΟ ΜΑΛΑΚΑ ΟΥΡΟΛΟΓΟ, αμφισβήτησε λες τη σπέρματος και σε έστειλε για ούρων (ΤΟ ΜΑΛΑΚΑ), και μετά σου έδωσε αντιβίωση χωρίς να έχει βρεθεί μικρόβιο (ΤΟ ΜΑΛΑΚΑ) και μετά σου είπε ότι θα γίνεις καλά.
Πότε θα φτιαχτεί ένα μπλογκ που θα γράφει ο καθένας ελεύθερα τα ονόματα αυτών των εγκληματιών του σώματος και της ψυχής μας, αυτών των κομπλεξο-σπασικλίδιων του κερατά, που η ασχετοσύνη τους συναγωνίζεται την ανευθυνότητα τους. Πότε;
Ωχ συγχύστηκα τώρα, μου ανέβηκε η πίεση.
Το 'πρόβλημα' που λες, μπορεί να είναι ΚΑΙ μικροβιακό. Σίγουρα δεν είναι μόνο αυτό. Εδώ είναι και αυτό το 'παράδοξο' της προστατίτιδας. Ότι δηλαδή ενώ μπορεί να πυροδοτηθεί μικροβιακά, δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι μπορεί να θεραπευτεί αντιβιοτικά. Κατά τη δική μου ταπεινή άποψη, η εξόντωση (το δυνατό) των μικροβίων, αποτελεί αναγκαία (καμιά φορά και για ψυχολογικούς μόνο λόγους), αλλά όχι από μόνη της ικανή μέθοδο θεραπείας. Φαίνεσαι άνθρωπος που διαβάζει, και αργά ή γρήγορα θα το καταλάβεις και συ.
Ο ουρολόγος που σε παρακολουθεί τώρα, πολύ τον υποτιμάει τον εντερόκοκκο, σε σχέση 'με άλλα μικρόβια που κρύβονται' (πούντα μωρέ μετά από τόσες καλλιέργειες;) να που όμως όπως προκύπτει από δεκάδες ιστορικά, δεν είναι τυχαίο ότι ο εντερόκοκκος ταλαιπωρεί κόσμο και κοσμάκη. Μοριακή να κάνεις (για τα χλαμύδια προφανώς), δε βλάπτει καθόλου.
Κατά τη γνώμη μου αν πάρεις ταυτόχρονα prixina και B-sitosterol, στην περίπτωση που (ολόψυχα εύχομαι) θα βελτιωθεί η κατάσταση, δε θα ξέρεις ποιος 'ευθύνεται'. Μήπως είναι καλύτερα να πάρεις πρώτα το prixina να δεις τι θα κάνει κι αυτό, και μετά το B-sitosterol;
Για το B-sitosterol διάβασα καλά σχόλια σε ξένο forum, νομίζω κάτι έχει γράψει και εδώ ο HyperBan, χωρίς όμως να έχουμε σχόλια από κάποιον που το χρησιμοποίησε. Είναι φυτικό, περιέχεται και στο ιποφαές, ενώ ρίχνει και τη χοληστερίνη.
Θα περιμένουμε με ενδιαφέρον νεότερά σου, καλή δύναμη και σε σένα!
Χρόνιο, Μυϊκά βασιζόμενο Πυελικό Άλγος.
Ξεκίνησε το 2012, είμαι χωρίς συμπτώματα από το 2016.
Πυροδοτήθηκε από προστατίτιδα, το πρωτόκολλο Wise Anderson με βοήθησε περισσότερο από όλες τις θεραπείες.

Καλησπέρα evans. Ανταποδίδω τις ευχές.

Όντως τα ιστορικά μας παρουσιάζουν αρκετές ομοιότητες.

Έτσι ακριβώς: "Θηρίο" με αποκάλεσε και ο τελευταίος ουρολόγος όταν του είπα για τη διπλή αντιβίωση για 1 μήνα :)

Μετά τις επικίνδυνες επαφές, όχι δεν είχα άλλες επικίνδυνες, αλλά ούτε κάν επαφές γενικά :), οπότε δεν παίζει επαναμόλυνση ή κάτι τέτοιο. Επίσης, δεν έχω επικοινωνία πλέον με την τότε σύντροφο δεν ξέρω αν πρέπει να ενημερώσω... Το θέμα είναι ότι είχα ενδώσει στις προτροπές της για μη χρήση προφυλακτικού... Φυσικά, ακόμα χτυπάω το κεφάλι μου.. Δυστυχώς, τότε  δεν ήξερα σχεδόν τίποτα περί προστατίτιδας..

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου για το 2ο ουρολόγο, ήταν μάλιστα και αυτός με την πιο ακριβή επίσκεψη από όσους έχω επισκεφθεί.

Επίσης, ο ουρολόγος που βλέπω τώρα μου ανέφερε ότι πιθανότατα ο εντερόκοκκος αποτελεί μέρος της φυσιολογικής χλωρίδας του προστάτη και ότι προσωπικά ο ίδιος δε χορηγεί αντιβίωση σε ασθενείς με θετικές στον εντερόκοκκο καλλιέργειες αλλά χωρίς συμπτώματα!

Όσον αφορά την κατάσταση μου τώρα: Μετά από μια εβδομάδα Prixina και Xefo (αντιφλεγμονώδες), υπάρχει μία βελτίωση. Όχι εντυπωσιακή όπως υποσχέθηκε ο ουρολόγος (μου ανέφερε ότι θα νιώσω 90% καλύτερα μετά από μια εβδομάδα), αλλά σίγουρα είμαι 30%-40% καλύτερα από τη στιγμή που την ξεκίνησα. Προχωράμε!
Εμφάνιση με μικροενοχλήσεις (κάψιμο κατά την ούρηση, πόνοι 1 δευτ. στο πέος), από το καλοκαίρι του 2012.
Φεβρουάριος 2013: Καλλιέργεια σπέρματος θετική σε εντερόκοκκο - Αγωγή με Augmentin και Ladinin για 1 μήνα, με έξαρση κατά το τέλος της αγωγής.
Απρίλιος 2013: χωρίς μικρόβια σε καλλιέργειες σπέρματων, ούρων και Stamey Meares, παρ' όλα αυτά συμπτώματα όπως ενόχληση ψηλά στους μηρούς μετά από κάθισμα ή αίσθηση βάρους στους όρχεις παραμένουν.
Οκτώβριος 2013: Καλλιέργεια σπέρματος: ξανά εντερόκοκκος και εκκίνηση αντιβίωσης Prixina.
Αυγουστος 2020: Ανεκτή κατάσταση, με το κύριο σύμπτωμα του πόνου / ενόχλησης στους μηρούς μετα από παρατεταμένο κάθισμά να παραμένει.

Παράθεσηο ουρολόγος που βλέπω τώρα μου ανέφερε ότι πιθανότατα ο εντερόκοκκος αποτελεί μέρος της φυσιολογικής χλωρίδας του προστάτη

Ο ουρολόγος που βλέπεις τώρα ,ειναι και πολύ ενημερωμένος απο ότι φαίνεται .

http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Δεν είναι καθόλου τυχαίο που ποστάρω το ίδιο θέμα για 2η φορά σήμερα ...
Καλά θα ήτανε να το διαβάσετε πιο προσεκτικά  οι κύνηγοι μικροβίων μιάς και μιλάει  με στοιχεία όπως απαιτεί ,και απαιτούσε πάντοτε, η ιατρική σαν επιστήμη.
Αυτό το πράγμα είχα  στο μυαλό μου συνδεδεμένο με τη λέξη "τεκμηρίωση". Μια επιστημονική έρευνα και τα αποτελέσματά της.

Απο ότι φαίνεται θα ξαναχρησιμοποιηθεί πολλές φορές ακόμα στο μέλον . . .

Καλό σας βραδυ και καλή ανάγνωση !

Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

Nouko καλησπερα
Πραγματικά και εγω έμεινα λιγο έκπληκτος που διάβασα για το διπλό σχήμα αντιβίωσης.
Η Augmentin είναι βαριά αντιβίωση και καλό είναι όσοι διαβάζουν να μη τη παίρνουν μόνοι τους αυθαίρετα, έμενα προσωπικά μου έκανε φλεγμονή στο έντερο και τη σταμάτησα στις 2 εβδομάδες. Η αλήθεια είναι ότι το ιστορικο του Evans με παρακίνησε να μιλήσω με τον ουρολόγο για να την πάρω και πραγματικά έχει αποτέλεσμα, ανακούφιση συμπτωμάτων υπηρξε αλλά περιμένω να κάνω τις επαναληπτικές εξετάσεις μου.
Από αυτά που αναφέρεις καταλαβαίνω ότι είσαι σε καλό επίπεδο συμπτωμάτων σίγουρα όμως κάνε τις σωστές εξετάσεις  και pcr μήπως υπάρχει και άλλο μικρόβιο.
Σου εύχομαι τα καλύτερα.
Πριν δυο χρόνια ξεκίνησαν όλα με τη παρουσία εντερόκοκκου που δε καταπολεμηθηκε σωστα. Τον Μαρτιο του 2013 , εμφανίστηκαν έντονοι  πόνοι αρχικά στους όρχεις, αναταράξεις εντέρων, πόνο στο προστάτη , δυσκολία στο περπάτημα, πόνοι στη μέση. Οι εξετάσεις στην αρχή έδειξαν εντερόκοκκο και στη συνέχεια χλαμυδιο. Πήρα  διάφορες αγωγές εξαιτίας έντονων ενοχλήσεων στο προστάτη, ενοχλητικό μπαλάκι και σφίξιμο στο περίνεο. Το χλαμύδιο ανιχνεύεται μόνο με κυτταρομετρία ροής και οχι με pcr. Πλέον δεν έχω ενοχλήσεις.

Παράθεση από: noukos στις 17 Οκτωβρίου, 2013, 12:53:28 ΠΜ
Επίσης, ο ουρολόγος που βλέπω τώρα μου ανέφερε ότι πιθανότατα ο εντερόκοκκος αποτελεί μέρος της φυσιολογικής χλωρίδας του προστάτη και ότι προσωπικά ο ίδιος δε χορηγεί αντιβίωση σε ασθενείς με θετικές στον εντερόκοκκο καλλιέργειες αλλά χωρίς συμπτώματα!

Κι εγώ το βρίσκω αυτό άξιο σχολιασμού. Δεν ξέρω αν ο εντερόκοκκος μπορεί να αποτελεί μέρος της φυσιολογικής χλωρίδας του προστάτη, αλλά βλέπω με ενδιαφέρον ότι πέρα από την έρευνα που παραθέτει ο Ban, οι ουρολόγοι και εμπειρικά συναντάνε ασθενείς με θετικές καλλιέργειες αλλά ΧΩΡΙΣ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ.
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Καλησπέρα παιδιά...
Προχωράω με τα νεότερα μου που πιστεύω έχουν αρκετό ενδιαφέρον.

Πριν από 25 μέρες τελείωσα και την αγωγή με την Prixina, και συνέβη πάνω κάτω ό,τι είχε συμβεί και όταν είχα πάρει την πρώτη αγωγή με Augmentin & Ladinin, δηλαδή: Έξαρση συμπτωμάτων γύρω στις 20 με 25 μέρες αφότου την ξεκίνησα. Είμαι μάλλον από τους λίγους με θετικές καλλιέργειες στους οποίους η αντιβίωση τους κάνει χειρότερα.. Τι να πώ... Από τη στιγμή που τη σταμάτησα, υπήρξε ελαφριά βελτίωση πάντως.

Και εκεί που είχα πιστέψει ότι ίσως δεν ανήκω στην κατηγορία της μικροβιακής προστατίτιδας, αλλά σε αυτή της μη μικροβιακής, παίρνω σήμερα τα αποτελέσματα της καλλιέργειας σπέρματος που έκανα 5 μέρες πριν και έρχονται τα πάνω κάτω: Ο εντερόκοκκος είναι ακόμα παρών αλλά αυτή τη φορά αναπτύχθηκε και ψευδομονάδα! Ξεκίνησα την αντιβίωση με ένα μικρόβιο στην καλλιέργεια και μετά την αντιβίωση έχω πια δύο! Το ακόμη εντυπωσιακότερο είναι ότι στο αντιβιόγραμμα της ψευδομονάδας φαίνεται ότι είναι ευαίσθητη στην prulifloxacin, δηλαδή στη δραστική ουσία της Prixina, που έπαιρνα επί ένα μήνα.

Πάω λοιπόν στο γιατρό και δείχνει σχετικά ικανοποιημένος, αφού πιστεύει πια ότι η ψευδομονάδα είναι αυτή που πιθανότατα δημιουργεί το πρόβλημα. Η εξήγηση που δίνει για την έξαρση των συμπτωμάτων είναι ότι η προηγούμενη αντιβίωση χτύπησε τον εντερόκοκκο που δρα ανταγωνιστικά με την ψευδομονάδα και άρα της έδωσε ελεύθερο πεδίο στο να αναπτυχθεί και να φανεί τελικά στην καλλιέργεια. Μου έγραψε λοιπόν Ciproxin των 1000 για έναν ακόμη μήνα μαζί με Xatral (a-blocker), το οποίο όπως είπε θα βοηθήσει την αντιβίωση να δράσει καλύτερα.

Θα ήθελα την άποψή σας, γιατί έχω αρκετούς ενδοιασμούς για το αν πρέπει να προχωρήσω παίρνοντας κι άλλη κινολόνη... Παρ' όλα αυτά η ψευδομονάδα είναι ξένος οργανισμός, σε αντίθεση με τον εντερόκοκκο, και πρέπει να καταπολεμηθεί...
Μήπως η περίπτωσή μου μπαίνει στα "χωράφια" περισσότερο των λοιμοξιολόγων παρά των ουρολόγων;
Εμφάνιση με μικροενοχλήσεις (κάψιμο κατά την ούρηση, πόνοι 1 δευτ. στο πέος), από το καλοκαίρι του 2012.
Φεβρουάριος 2013: Καλλιέργεια σπέρματος θετική σε εντερόκοκκο - Αγωγή με Augmentin και Ladinin για 1 μήνα, με έξαρση κατά το τέλος της αγωγής.
Απρίλιος 2013: χωρίς μικρόβια σε καλλιέργειες σπέρματων, ούρων και Stamey Meares, παρ' όλα αυτά συμπτώματα όπως ενόχληση ψηλά στους μηρούς μετά από κάθισμα ή αίσθηση βάρους στους όρχεις παραμένουν.
Οκτώβριος 2013: Καλλιέργεια σπέρματος: ξανά εντερόκοκκος και εκκίνηση αντιβίωσης Prixina.
Αυγουστος 2020: Ανεκτή κατάσταση, με το κύριο σύμπτωμα του πόνου / ενόχλησης στους μηρούς μετα από παρατεταμένο κάθισμά να παραμένει.

Γεια σου noukos, χρόνια πολλά!
Για τους λοιμωξιολόγους που λες κατόπιν 'έρευνας αγοράς' δεν βρήκα τίποτα ενδιαφέρον, τουλάχιστον σε βαθμό που να δικαιολογεί την επιλογή κάποιου έναντι ενός ουρολόγου που να ασχολείται όμως και με τις λοιμώξεις του προστάτη. Αν βρω θα ενημερώσω, εννοείται αν κάποιος φίλος έχει να προτείνει κάτι, είναι ευπρόσδεκτο. Ο γιατρός σου πάντως φαίνεται να ασχολείται.
Ο εντερόκοκκος δεν βρίσκεται στη φυσιολογική χλωρίδα του προστάτη αλλά του εντέρου. Η ανάπτυξη μικροβίων στο προστατικό υγρό ή σπέρμα δε συνεπάγεται αναγκαστικά λοίμωξη, αλλά ακόμα και η λοίμωξη δε συνεπάγεται αναγκαστικά χρόνια προστατίτιδα. Αυτό φαίνεται να εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, π.χ. μικροβιολογικούς(είδος-αριθμός μικροβίων-φορτίο) ανοσολογικούς, ενδοκρινολογικούς, νευρολογικούς, μυοσκελετικούς, 'κατασκευαστικούς', λειτουργικούς, συνύπαρξης εντερικής φλεγμονής, όρεξη να χει κανείς...
Το σύνηθες πάντως μετά την ανίχνευση μικροβίων (που δυστυχώς όπως βλέπουμε δεν ανιχνεύονται τόσο εύκολα ούτε με την 'πρώτη') είναι η χορήγηση αντιβίωσης.
Από τη μέχρι τώρα εμπειρία θα μπορούσα να χωρίσω τους ουρολόγους σε τρεις χονδρικά κατηγορίες.
1. Σε αυτούς που δεν ασχολούνται, και (μάλλον προκλητικά) σου λένε ότι 'δεν έχεις τίποτα' και 'είναι στο μυαλό σου'.
2. Σε αυτούς που 'ξεμπερδεύουν' συνταγογραφόντας συνήθως μια κινολόνη και αν μετά ξαναπάς σου λένε να 'μάθεις να ζεις με αυτό'.
3. Σε αυτούς που ασχολούνται λίγο παραπάνω (χωρίς όμως αυτό να συνεπάγεται αναγκαστικά και καλύτερα θεραπευτικά αποτελέσματα) τόσο λοιμωξιολογικά (συνδυασμός αντιβιώσεων, όχι απαραίτητα ταυτόχρονα)  όσο και ουρολογικά (υπέρηχος, δακτυλική εξέταση, ενδεχομένως κυστεοσκόπηση αν κριθεί απαραίτητη).
Συνήθως οι αντιβιώσεις επιλογής είναι οι κινολόνες λόγω καλύτερης διείσδυσης στον προστάτη, αυτό όμως δεν αποτελεί πανάκεια. Κριτήριο επιλογής αντιβιωτικών είναι τόσο η ευαισθησία του μικροβίου εργαστηριακά (αντιβιόγραμμα) όσο και η εμπειρική και κλινική αποτελεσματικότητα κάποιων αντιβιοτικών (όχι απαραίτητα κινολόνες) έναντι κάποιων μικροβίων.
Η απόφαση για αντιβίωση και η ευθύνη που τη συνοδεύει, ανήκει ΠΑΝΤΑ στο γιατρό ο οποίος συνταγογραφεί το είδος του αντιβιοτικού και τη διάρκεια χορήγησης.
Στα δικά σου τώρα.
Την απόφαση για τη συνέχιση των αντιβιώσεων και το είδος του αντιβιοτικού έχει ΠΑΝΤΑ ο γιατρός.
Εγώ στη θέση σου θα είχα τις εξής παρατηρήσεις και θα τις συζητούσα μαζί του:
1. Γιατί πάλι Ciprofloxacin αφού πήρες ήδη με το ladinin;
2. Μήπως η αντιβίωση που έχεις ήδη πάρει είναι αρκετή; Τι κίνδυνοι υπάρχουν για ανοσοποιητικό, στομάχι, έντερο, αρθρώσεις, τένοντες, ήπαρ, νεφρά, νευρικό σύστημα κλπ, πως αυτά μπορεί να ελεγχθούν και πώς να προστατευθούν;
3. Πρέπει να ξεκινήσει αμέσως τώρα; Να μην κάνεις ένα διάλλειμα και γιορτές σαν άνθρωπος πρώτα;
Χρόνιο, Μυϊκά βασιζόμενο Πυελικό Άλγος.
Ξεκίνησε το 2012, είμαι χωρίς συμπτώματα από το 2016.
Πυροδοτήθηκε από προστατίτιδα, το πρωτόκολλο Wise Anderson με βοήθησε περισσότερο από όλες τις θεραπείες.

Λοιπόν, επανέρχομαι μετά απο καιρό και ζητώ συγγνώμη για αυτό...

Επειδή είχα και εγώ τις ίδιες απορίες με αυτές που αναφέρει ο evans στο προηγούμενο post αποφάσισα το Γενάρη τελικά να επισκεφθώ νέο γιατρό ο οποίος μου έκανε μια σειρά εξετάσεων με τα εξής αποτελέσματα:

  • καλλιέργεια βαλάνου: enterococcus, e-coli, candida ablicans
  • καλλιέργεια σπέρματος: enterococcus (αρκετές αποικίες)
  • καλλιέργεια ούρων μετά από μάλαξη: enterococcus (πολλές αποικίες)
  • pcr για χλαμύδια στο σπέρμα: καθαρή

Μη τα πολυλογώ: ξανά αντιβίωση για 1 μήνα (tabrin αυτή τη φορά) από τέλος Γενάρη μέχρι τέλος Φλεβάρη μαζί με liberprosta και καθημερινό καθαρισμό στη βάλανο για να φύγουν τα επιφανειακά μικρόβια:
Τα συμπτώματα όσο παίρνω την αντιβίωση: Θεαματική βελτίωση μετά από τη 10η μέρα αλλά και θεαματική επιδείνωση μετά από τη 15η μέρα.

Τελειώνω την αντιβίωση, περιμένω 20 μέρες, κάνω ξανά καλλιέργεια σπέρματος που βγάζει ξανά τον εντερόκοκκο (λίγες αποικίες).
Και είμαι σήμερα ξανά με tabrin, το οποίο παίρνω εδώ και 10 ημέρες και θα το συνεχίσω για άλλες 20 (σε χαμηλότερη δοσολογία αυτή τη φορά: 1 χάπι ανά μέρα).

Συμπτωματικά είμαι χειρότερα από ότι πριν 2-3 μήνες και σίγουρα πολύ χειρότερα από τότε που πήρα την πρώτη αντιβίωση πριν από ένα περίπου χρόνο.
Τα συμπτώματα βέβαια είναι και αυτά περίεργα:

  • δεν έχω καθόλου συχνοουρία (ουρώ 3-4 φορές τη μέρα)
  • πόνος και κάψιμο στο εσωτερικό των μηρών, με αποτέλεσμα το κάθισμα μετά από 1-2 ώρες να γίνεται πραγματικά επώδυνο.
  • ελαφρύς πόνος στις φτέρνες των ποδιών
  • σε αντίθεση με την πλειοψηφία το αλκοόλ πραγματικά με βοηθάει δεν ξέρω για ποιο λόγο

Όλη αυτή η συμπεριφορά του οργανισμού απέναντι στα αντιβιωτικά με κάνει να υποψιάζομαι ως πιθανό αίτιο την candida που ευνοείται από τα αντιβιωτικά, και την οποία την έχουν αναφέρει και άλλα παιδιά εδω μέσα. Το ανέφερα και στο γιατρό ο οποίος όμως δεν έδειξε να συμφωνεί...
Μετά βέβαια από ένα μικρό research στο internet, είδα ότι ένα από τα συμπτώματα της candida είναι η χαμηλή θερμοκρασία σώματος και η δικιά μου όντως κυμαίνεται μεταξύ 35.8 - 35.9. Έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος χαμηλή θερμοκρασία σώματος;

Κάθε ιδέα και γνώμη ευπρόσδεκτή, καλή μας "μάχη"!
Εμφάνιση με μικροενοχλήσεις (κάψιμο κατά την ούρηση, πόνοι 1 δευτ. στο πέος), από το καλοκαίρι του 2012.
Φεβρουάριος 2013: Καλλιέργεια σπέρματος θετική σε εντερόκοκκο - Αγωγή με Augmentin και Ladinin για 1 μήνα, με έξαρση κατά το τέλος της αγωγής.
Απρίλιος 2013: χωρίς μικρόβια σε καλλιέργειες σπέρματων, ούρων και Stamey Meares, παρ' όλα αυτά συμπτώματα όπως ενόχληση ψηλά στους μηρούς μετά από κάθισμα ή αίσθηση βάρους στους όρχεις παραμένουν.
Οκτώβριος 2013: Καλλιέργεια σπέρματος: ξανά εντερόκοκκος και εκκίνηση αντιβίωσης Prixina.
Αυγουστος 2020: Ανεκτή κατάσταση, με το κύριο σύμπτωμα του πόνου / ενόχλησης στους μηρούς μετα από παρατεταμένο κάθισμά να παραμένει.

Γεια και πάλι noukos

Παράθεση από: noukos στις 10 Απριλίου, 2014, 08:32:24 ΜΜ
  • καλλιέργεια βαλάνου: enterococcus, e-coli, candida ablicans
Τι είναι η καλλιέργεια βαλάνου; που και πως γίνεται;

Αίτιο προστατίτιδας η candida δε γνωρίζω, πάντως από συζητήσεις με γιατρούς μου έχουν πει ότι συνήθως είναι επιφανειακά (στη βάλανο).
Αν ήταν πιο μέσα δε θα ανιχνευόταν στις καλλιέργειες σπέρματος ή ούρων μετά από μάλαξη που έκανες;
Χρόνιο, Μυϊκά βασιζόμενο Πυελικό Άλγος.
Ξεκίνησε το 2012, είμαι χωρίς συμπτώματα από το 2016.
Πυροδοτήθηκε από προστατίτιδα, το πρωτόκολλο Wise Anderson με βοήθησε περισσότερο από όλες τις θεραπείες.

@evans Ίσως αδόκιμος ο όρος που έδωσα ("καλλιέργεια βαλάνου"), δεν ξέρω πώς είναι ο σωστός, πάντως σε μένα ο γιατρός πήρε δείγμα επιφανειακά από τη βάλανο με κάτι που μοιάζει με μπατονέτα.

Όσον αφορά τη δεύτερη ερώτηση σου, δε γνωρίζω πραγματικά αν οι συνήθεις καλλιέργειες στοχεύουν μόνο σε βακτήρια ή τόσο σε βακτήρια όσο και σε μύκητες (όπως η candida). Δυστυχώς, δεν έχω καταφέρει να μάθω αν υπάρχει κάποια στοχευμένη εξέταση που να καταληγει, έστω με ένα ποσοστό αβεβαιότητας, στην candida ως αίτιο προστατίτιδας.

Πάντως ακόμα και αν κανείς γιατρός μέχρι σήμερα δεν έχει δώσει ιδιαίτερη σημασία σε αυτό, θα συνεχίσω να το λέω μήπως και βοηθηθεί κανένα άλλο παιδί και αποφύγει τη δικιά μου ταλαιπωρία (πάντα σε συνεργασία με το γιατρό του):
Τα δικά μου σημαντικά προβλήματα ξεκίνησαν αφου ξεκίνησα την πρώτη θεραπεία με αντιβιώτικα. Πριν την αντιβίωση η κατάσταση ήταν αρκετά έως πολύ διαχειρίσιμη...

Εμφάνιση με μικροενοχλήσεις (κάψιμο κατά την ούρηση, πόνοι 1 δευτ. στο πέος), από το καλοκαίρι του 2012.
Φεβρουάριος 2013: Καλλιέργεια σπέρματος θετική σε εντερόκοκκο - Αγωγή με Augmentin και Ladinin για 1 μήνα, με έξαρση κατά το τέλος της αγωγής.
Απρίλιος 2013: χωρίς μικρόβια σε καλλιέργειες σπέρματων, ούρων και Stamey Meares, παρ' όλα αυτά συμπτώματα όπως ενόχληση ψηλά στους μηρούς μετά από κάθισμα ή αίσθηση βάρους στους όρχεις παραμένουν.
Οκτώβριος 2013: Καλλιέργεια σπέρματος: ξανά εντερόκοκκος και εκκίνηση αντιβίωσης Prixina.
Αυγουστος 2020: Ανεκτή κατάσταση, με το κύριο σύμπτωμα του πόνου / ενόχλησης στους μηρούς μετα από παρατεταμένο κάθισμά να παραμένει.

noukos και εμενα με υποψιαζει η υπαρξει candida για τα προβληματα μας ...πριν την προστατιτιδα αλλα και τωρα παρουσιαζω συχνες μυκητιασεις αυθες κτλ που αποτι διαβαζω προερχονται απο τον candida.

Ισως μια διατροφη αντιcandida που εχουν γραψει τα παιδια εδω ..αλλα απο που να πρωτοξεκινησεις.

ριξε μια ματια στο ιστορικο μου εχουμε πολλα κοινα.

http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=837.0

μαλιστα η θεωρια του γιατρου σου ταιριαζει με του δικου μου.
Εμφανιση στα 31(Δεκ/13). Ενοχλησεις στο περινεο στο πεος, βαρος στους ορχεις, συχνοουρια πονος μετα την εκσπαρματωση. Χαμηλη λιμπιντο ενοχλησεις και μετριες στυσεις. Πονοι στην πλατη μεση. Εχει βρεθει εντεροκοκκος σε καλλιεργεια. Δοκιμη με αντιβιωση αποτυχημενη. Αντιμετωπιση κυριως με χαλαρωση και μειωση του στρες. Οι ενοχλησεις παραμενουν καθημερινα. Ισως επιχειρησω να καθαρισω τον εντεροκοκκο ..αλλα οχι για το πυελικο αλγος. Ειμαι σιγουρος πως το προβλημα ειναι μυοσκελετικο.

Παράθεση από: noukos στις 13 Απριλίου, 2014, 04:51:18 ΜΜ
@evans Ίσως αδόκιμος ο όρος που έδωσα ("καλλιέργεια βαλάνου"), δεν ξέρω πώς είναι ο σωστός, πάντως σε μένα ο γιατρός πήρε δείγμα επιφανειακά από τη βάλανο με κάτι που μοιάζει με μπατονέτα.
Ας το πούμε λοιπόν καλλιέργεια βαλανικού επιχρίσματος. Σημασία (και πολύ ενδιαφέρον) έχει το αποτέλεσμα. Γράφεις ότι βρέθηκαν
Παράθεση•καλλιέργεια βαλάνου: enterococcus, e-coli, candida ablicans
Με εξαίρεση την candida albicans που αναπτύσεται πράγματι λόγω των αντιβιοτικών, κατά τη γνώμη σου και κατά τη γνώμη του γιατρού που σε παρακολουθεί, τα μικρόβια enterococcus και e-coli στη βάλανο από που προέρχονται; Μου είναι πολύ δύσκολο να πιστέψω ότι υπήρχαν στη βάλανο πριν τις αντιβιώσεις, και αντιβιοτικά όπως Augmentin,  Ladinin, Prixina, Τabrin δεν κατόρθωσαν να τα αντιμετωπίσουν στη βάλανο.

Βεβαίως, οι συνήθεις καλλιέργειες ελέγχουν και για μύκητες.

ΠαράθεσηΤα δικά μου σημαντικά προβλήματα ξεκίνησαν αφου ξεκίνησα την πρώτη θεραπεία με αντιβιώτικα. Πριν την αντιβίωση η κατάσταση ήταν αρκετά έως πολύ διαχειρίσιμη...
Άλλο ένα εξαιρετικά ενδιαφέρον σημείο.
Εδώ είναι και ο προβληματισμός: Το ότι ο οργανισμός σου αντέχει τις κινολόνες, σημαίνει ότι πρέπει να τον υποβάλεις σε κάποιου είδους crash test για να δεις ποια θα σκοτώσει τον εντερόκοκκο;
Εσύ βέβαια αποφασίζεις, σε συνεννόηση με τους γιατρούς.
Αν με ρωτάς τι θα έκανα εγώ στη θέση σου, θα σου απαντούσα ότι θα εξέταζα σοβαρά την προοπτική να τονώσω το ανοσοποιητικό μου.
Αν με ρωτάς αν κατά τη γνώμη μου οι μακροχρόνιες αντιβιώσεις βοηθούν προς αυτή την κατεύθυνση, θα σου έλεγα 'όχι'.


Ένα πολύ ενδιαφέρον ιστορικό είναι αυτό του maevius. http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=668.0
Εκεί γράφει:

'Το ανοσοποιητικο το οριζει κυριως η λειτουργια του εντερου και σε τι κατασταση ειναι το εντερο. Αυτο γιατι εκει μεταβολιζονται οι τροφες. Μπορει να τρως πολυ παραπανω απο τις ουσιες που χρειαζεται ο οργανισμος αλλα αν δεν λειτουργει καλα το εντερο δεν τις μεταβολιζεις. Το αποτελεσμα ειναι χαμηλο ανοσοποιητικο, μολυνσεις , μηκυτες κτλ. Η διαδικασια επεξεργασιας της τροφης εχει δυο σταδια:το σταδιο της απορροφησης και το σταδιο της αποβολης. Στο πρωτο απορροφαει ο οργανισμος τις ουσιες που χρειαζεται, στο δευτερο αποβαλει τις ουσιες που δεν χρειαζεται (τοξινες).Καποιος που ειναι πολυ αδυναμος συνηθως εχει προβλημα στην απορροφηση, ενω καποιος που ειναι χοντρος εχει συνηθως προβλημα στο σταδιο της αποβολης (δηλ των τοξινων). Οι αλλοι? Οπως εγω? Μπορει και στα δυο.Δεν εχει καμια σημασια αν εισαι πολυ χοντος, πολυ λεπτος κτλ για ενα λογο. Αυτος λεγεται ιδιοσυγκρασια του ανθρωπου και ιδιατερα χαρακτηριστικα.'

και:

' κατασταση μου και παρατηρησεις πανω στον ευατο μου: Πραγματικα πιστευω οτι ο λογος που επαθα προστατιτιδα δεν ειναι οτι πηγα με μια γυναικα και κολλησα μικροβια. Ειναι οτι το ανοσοποιητικο μου δεν λειτουργησε και δεν ηταν σε θεση να αντιμετωπισει τιποτα. Επισης νομιζω οτι οι μαλαξεις κανουν καλο και αντιμετωπιζουν μεν το προβλημα σε καποιες περιπτωσεις, αλλα μονο παροδικα και οτι μετα απο λιγο ξαναεμφανιζεται η προστατιτιδα. Ο λογος ειναι οτι ναι μεν εκεινη την στιγμη οι αντιβιωσεις κανουν δουλεια, αλλα ριχνουν τοσο πολυ το ανοσοποιητικο που στην ουσια προετοιμαζουν την επομενη προστατιτιδα.Γιατι το ριχνουν?Γιατι διαλυουν στην κυριολεξια την χλωριδα του εντερου. Το αποτελεσμα στο αμεσως επομενο διαστημα ειναι  πολυ ευαλωτο το ανοσοποιητικο και τσουπ καινούργια προστατίτιδα. Επίσης την συμπτωματολογία του κακού εντέρου περιττό να σας πω ότι την είχα όλη..'

Επαναλαμβάνω, εσύ αποφασίζεις, σε συνεννόηση και συζήτηση με τους γιατρούς.
Χρόνιο, Μυϊκά βασιζόμενο Πυελικό Άλγος.
Ξεκίνησε το 2012, είμαι χωρίς συμπτώματα από το 2016.
Πυροδοτήθηκε από προστατίτιδα, το πρωτόκολλο Wise Anderson με βοήθησε περισσότερο από όλες τις θεραπείες.