ΠαράθεσηΜε εξαίρεση την candida albicans που αναπτύσεται πράγματι λόγω των αντιβιοτικών, κατά τη γνώμη σου και κατά τη γνώμη του γιατρού που σε παρακολουθεί, τα μικρόβια enterococcus και e-coli στη βάλανο από που προέρχονται; Μου είναι πολύ δύσκολο να πιστέψω ότι υπήρχαν στη βάλανο πριν τις αντιβιώσεις, και αντιβιοτικά όπως Augmentin,  Ladinin, Prixina, Τabrin δεν κατόρθωσαν να τα αντιμετωπίσουν στη βάλανο.

Βεβαίως, οι συνήθεις καλλιέργειες ελέγχουν και για μύκητες.

Κοίτα, η εξήγηση που έδωσε ο ουρολόγος είναι ότι λόγω των αντιβιώσεων έχει διαταραχθεί η χλωρίδα της περιοχής, νομίζω ακούγεται λογικό και πιστεύω συμφωνείς. Προς το παρόν για αυτό κάνω καθημερινές πλύσεις της βαλάνου με ειδικό σαπούνι και,τουλάχιστον οπτικά, η κατάσταση είναι πολύ καλύτερη.

ΠαράθεσηΕδώ είναι και ο προβληματισμός: Το ότι ο οργανισμός σου αντέχει τις κινολόνες, σημαίνει ότι πρέπει να τον υποβάλεις σε κάποιου είδους crash test για να δεις ποια θα σκοτώσει τον εντερόκοκκο;

Και σε αυτό συμφωνώ, μάλιστα την τελευταία φορά πρότεινα ο ίδιος στο γιατρό να πάρω augmentin ή κάτι άλλο αντί για κινολόνη (μιας και το αντιβιόγραμμα δείχνει ευαισθησία σε πολλά αντιβιωτικά ευτυχώς), αλλά η απάντηση που πήρα ήταν ότι τα αντιβιωτικά εκτός των κινολονών δεν διεισδύουν στον προστάτη. Τώρα, η εμπειρία τουλάχιστον απο εδώ μέσα άλλα λέει, αφού ο εντερόκοκκος τόσο σε σένα όσο και στο LUKAS αντιμετωπίστηκε αποτελεσματικά από ό, τι φαίνεται με augmentin... Την επόμενη φορά πάντως θα αντισταθώ πολύ πιο σθεναρά αν μου προταθούν και πάλι κινολόνες, είναι σίγουρο σχεδόν πια ότι οι κινολόνες δε με βοηθάνε και ίσως μάλιστα επιδεινώνουν το πρόβλημα..

ΠαράθεσηΑν με ρωτάς τι θα έκανα εγώ στη θέση σου, θα σου απαντούσα ότι θα εξέταζα σοβαρά την προοπτική να τονώσω το ανοσοποιητικό μου.
Αν με ρωτάς αν κατά τη γνώμη μου οι μακροχρόνιες αντιβιώσεις βοηθούν προς αυτή την κατεύθυνση, θα σου έλεγα 'όχι'.

Και εδώ έχεις δίκιο, το προσπαθώ και προς αυτή την κατεύθυνση με διάφορα όπως echinachea, μολόχα, βιταμίνες κλπ αλλά και με βελτίωση της διατροφής. Όμως δυστυχώς το ανοσοποιητικό μου φαίνεται ότι βρίσκεται σε κακή κατάσταση γενικότερα, π.χ. τον τελευταίο μήνα έχω αρρωστήσει 3 φορές, με αντίστοιχη επιδείνωση των συμπτωμάτων της προστατίτιδας, ενώ παλιότερα αρρώσταινα κάθε 1-2 χρόνια.
Εμφάνιση με μικροενοχλήσεις (κάψιμο κατά την ούρηση, πόνοι 1 δευτ. στο πέος), από το καλοκαίρι του 2012.
Φεβρουάριος 2013: Καλλιέργεια σπέρματος θετική σε εντερόκοκκο - Αγωγή με Augmentin και Ladinin για 1 μήνα, με έξαρση κατά το τέλος της αγωγής.
Απρίλιος 2013: χωρίς μικρόβια σε καλλιέργειες σπέρματων, ούρων και Stamey Meares, παρ' όλα αυτά συμπτώματα όπως ενόχληση ψηλά στους μηρούς μετά από κάθισμα ή αίσθηση βάρους στους όρχεις παραμένουν.
Οκτώβριος 2013: Καλλιέργεια σπέρματος: ξανά εντερόκοκκος και εκκίνηση αντιβίωσης Prixina.
Αυγουστος 2020: Ανεκτή κατάσταση, με το κύριο σύμπτωμα του πόνου / ενόχλησης στους μηρούς μετα από παρατεταμένο κάθισμά να παραμένει.

Η βάλανος δεν έχει χλωρίδα, είναι δέρμα. Χλωρίδα υπάρχει στην ουρήθρα (πιο μέσα), και στον προστάτη (ακόμα πιο μέσα). Η παρουσία τέτοιων μικροβίων (όχι της candida) στη βάλανο μετά από αυτές τις αντιβιώσεις, μάλλον δικαιολογεί τη σχολαστική καθαριότητα του Φαέθων πριν την εξέταση...

Ξανα-τονίζω αυτά που γράφει ο maevius, συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός.

'Πραγματικα πιστευω οτι ο λογος που επαθα προστατιτιδα δεν ειναι οτι πηγα με μια γυναικα και κολλησα μικροβια. Ειναι οτι το ανοσοποιητικο μου δεν λειτουργησε και δεν ηταν σε θεση να αντιμετωπισει τιποτα... ... ναι μεν εκεινη την στιγμη οι αντιβιωσεις κανουν δουλεια, αλλα ριχνουν τοσο πολυ το ανοσοποιητικο που στην ουσια προετοιμαζουν την επομενη προστατιτιδα.'

Σε ότι αφορά τις αντιβιώσεις, προσωπικά είμαι πολύ επιφυλακτικός, έχω πάρει και εγώ πολλές, όλων των ειδών. Μήπως η λύση είναι προς άλλη κατεύθυνση; Δε γνωρίζω, το ψάχνω κι εγώ. Διαβάζω και άλλες απόψεις, συζητάω και με γιατρούς. Προσέχω...
Χρόνιο, Μυϊκά βασιζόμενο Πυελικό Άλγος.
Ξεκίνησε το 2012, είμαι χωρίς συμπτώματα από το 2016.
Πυροδοτήθηκε από προστατίτιδα, το πρωτόκολλο Wise Anderson με βοήθησε περισσότερο από όλες τις θεραπείες.

Ετών 46 με ιστορικό νεφρολιθίασης ,ολα ξεκίνησαν από οξεία ουρολοίμωξη  τον 15αυγουστο του 2013 μετά απο 3 μήνες αντιβίωση με ciproxin, tavanic,vibramycin έφυγε τελικά το μικρόβιο e.coli που είχε φωλίασει και στα ούρα και στο σπέρμα μετά απο εκεί είχα πάλι αφόρητους πόνους με κύριο τον πόνο χαμηλά στην μέση αδυναμία καταθλιπτική διάθεση και απομόνωση δεν μπορόυσα να περπατήσω πολύ ώρα γιατί πονούσα ούτε να κάτσω πολύ ώρα όρθιος ενώ είχα διαρροή βλέννας απο τον πρωκτό συχνά , τελικά πήγα ξανά στον ουρολόγο μου και βρήκε το μικρόβιο e.coli τώρα μόνο στο προστατικό υγρό πήρα ceclor kai liberprosta ακόμη και τώρα τελίωνει το 2ο κουτί των 80 ,2 πρωί 2 βράδυ έχει αποτέλεσμα όταν το παίρνω και ανακουφίζομαι όταν το παίρνω . Φοβάμαι ότι όταν το σταματήσω θα ξεκινήσουν οι πόνοι πάλι , ηποιότητα ζωής μου έχει αλλάξει προσπαθώ να αποφευγω ότι με πειράζει ξαπλώνω συνεχώς δεν περπατάω κινούμαι μόνο με το αυτοκίνητο άλλαξα διατροφή έκοψα φραπέδες ποτό , καυτερά, κάθομαι αναπαυτικά στο γραφείο να μην πιέζω τον προτάτη αλλά πάλι έχω εξάρσεις επώδυνες, το παλεύω όμως και εδώ μέσα πήρα κουράγιο να συνεχίσω να το παλεύω γιατί συνεχώς φοβόμουνα ότι έχω κάτι πολύ σοβαρό και θα άφηνα την οικογένεια μου αβοήθητη ευτυχώς τώρα άρχισα να συνειδητοποιώ την κατάσταση μου.
46 έτών αυγουστος 2013 οξεια ουρολοιμωξη - 4 μηνες αντιβιωση με ciproxin , tavanic , vibramycin υπηρχε μικροβιο και στα ουρα και στο σπερμα το e.coli ,ιστορικο νεφρολιθιασης και κοιρσοκοιλης , τελικα εφυγε το μικροβιο απο ουρα και σπερμα αλλα η αντιβιωση με πειραξε το εντερο γιατι καποιες φορες εχω εκρισεις κοπρανων ελαχιστες μεν αλλα με διατροφη προσπαθω , τελος μαρτιος 2014 μετα απο πολλους πονους βρεθηκε το e.coli στο προστατικο υγρο με ceclor , liberprosta νιώθω καλύτερα

Επανέρχομαι λοιπόν μετά από περίπου 6 χρόνια, εχοντας 8 συνολικά χρόνια "εμπειρίας" να δώσω και εγώ το update μου.
Απολογούμαι για την αποχή όλον αυτόν τον καιρό και ελπίζω να δώσω κάποια σημάδια αισιοδοξίας στα παιδια που παλεύουν με το "θηρίο".

Η τελευταία μου επαφή με ουρολόγους / ανδρολόγους ήταν το 2014 οπότε και μετά από αποτυχημένες θεραπείες με αντιβιοτικά μου συνέστησαν (2 διαφορετικοί) να "το αφήσω". Έτσι λοιπόν έκανα από τότε μέχρι και σήμερα.
Θα ξεκινήσω με το αρνητικό και θα συνεχίσω με τα θετικά της κατάστασής μου:

  • - Μερικά από τα συμπτώματα είναι ακόμα εδώ. Το κύριο και κατα περίοδους ίσως και μοναδικό σύμπτωμα είναι η ενόχληση / πόνος ψηλά στους μηρούς κατά το κάθισμα κυριώς σε σκληρές επιφάνειες  (π.χ. τσιμέντο) που γίνεται εντονότερος όσο περνάει η ώρα.
  • + Η ένταση των συμπτωμάτων είναι, πολύ συχνά, μικρή, με αποτέλεσμα να ξεχνάω / μη σκεφτομαι ότι έχω προστατίτιδα για ημέρες ίσως και για εβδομάδες.
  • + Όλα αυτά τα χρόνια, δεν προστέθηκε κάποιο νέο σύμπτωμα στα ήδη υπάρχοντα ούτε είχα κάποια ιδιαίτερη έξαρση, ούτε σκέφτηκα ποτε να ακυρώσω κάποια δραστηριότητα λόγω των συμπτωμάτων. 
  • + Η προστατίτιδα με εξώθησε σε έναν πιο υγιεινό τρόπο ζωής γενικότερα που έχει βοηθήσει γενικότερα το σώμα μου.
  • + Μπορώ και διατηρώ μια πολύ ικανοποιητική σεξουαλική ζωή με 4-5 επαφές εβδομαδιαίως, αλλά και κάποια αραιά "ξεσπάσματα" του στιλ π.χ. 3 επαφών μέσα στο ίδιο βράδυ χωρίς ιδιαίτερες ενοχλήσεις (είμαι πλέον 38  ;)).
Προχωράω στα πράγματα που αποδεδειγμένα βοηθάνε στην περίπτωσή μου:

1. Ο καλός και συστηματικός ύπνος. Το Α και το Ω στην περίπτωση μου.
2. Όπως έχω αναφέρει και παλιότερα, τα συμπτώματα μου γινόνται πιο έντονα περίπου 8-10 ώρες μετά την τελευταία εκσπερμάτιση. Έχω παρατηρήσει λοιπόν ότι η ένταση των συμπτωμάτων μειώνεται πάρα πολύ αν αμέσως μετά την εκσπερμάτιση (π.χ. μέσα στο επόμενο μισάωρο) ουρήσω. Οπότε μου έχει γίνει συνήθεια και κατεβάζω 1-2 ποτήρια πριν από κάθε πράξη.
3. Για κάποιο άγνωστο λόγο, η έξαρση των συμπτωμάτων είναι μικρότερη όταν η εκσπέρματιση προέρχεται απο σεξ παρά από αυνανισμό.
4. Καθαρισμός με νερό μετά απο κενώσεις αντί για χρήση χαρτιού (όπου φυσικά αυτό ειναι εφικτό).

Αυτά λοιπόν και είμαι διαθέσιμος για ερωτήσεις!

Σύντομα θα κάνω μια διερευνητική επίσκεψη σε ουρολόγο για να γίνει μια επαναξιολόγηση της κατάστασης , οπότε θα έχω συντομα και νεότερα.
Εμφάνιση με μικροενοχλήσεις (κάψιμο κατά την ούρηση, πόνοι 1 δευτ. στο πέος), από το καλοκαίρι του 2012.
Φεβρουάριος 2013: Καλλιέργεια σπέρματος θετική σε εντερόκοκκο - Αγωγή με Augmentin και Ladinin για 1 μήνα, με έξαρση κατά το τέλος της αγωγής.
Απρίλιος 2013: χωρίς μικρόβια σε καλλιέργειες σπέρματων, ούρων και Stamey Meares, παρ' όλα αυτά συμπτώματα όπως ενόχληση ψηλά στους μηρούς μετά από κάθισμα ή αίσθηση βάρους στους όρχεις παραμένουν.
Οκτώβριος 2013: Καλλιέργεια σπέρματος: ξανά εντερόκοκκος και εκκίνηση αντιβίωσης Prixina.
Αυγουστος 2020: Ανεκτή κατάσταση, με το κύριο σύμπτωμα του πόνου / ενόχλησης στους μηρούς μετα από παρατεταμένο κάθισμά να παραμένει.