Καλησπέρα και από μένα και συγχαρητήρια για την προσπάθεια που έχει γίνει και συνεχίζει να γίνεται μέσω του Forum.

Η ηλικία μου είναι 35 χρόνων και πρόσφατα «γνωρίστηκα» με την πάθηση της προστάτιτιδας. Τα συμπτώματα ξεκίνησαν πριν από περίπου 2 μήνες. Πιο συγκεκριμένα μια μέρα στα καλά του καθούμενου με έπιασε έντονη συχνοουρία. Πρώτη φόρα τέτοιο πράγμα. Μετά από 2 μέρες ήρθε το 2ο σύμπτωμα, δεν μπορούσα να ουρήσω εύκολα. Κάτι το οποίο βίωνα επίσης πρώτη φορά. Επικοινώνησα με γνωστό μου ουρολόγο και με ενημέρωσε να προχωρήσω σε εξέταση ούρων καλλιέργεια και αντιβιόγραμμα.

Η εξέταση ούρων ήταν καθαρή, η καλλιέργεια ουρών έδειξε e.coli > 100.000 CFU/mL. Σε αυτό το σημείο να ενημερώσω ότι μέχρι να βγει καλλιέργεια (5 μέρες από το 1ο σύμπτωμα) δεν μπορούσα να κατουρήσω σχεδόν καθόλου. Ο γιατρός δεν μου έκανε κάποια άλλη εξέταση (κοιλιακό υπέρηχο, ουρομέτρηση κτλ) και μου ανέφερε πως έχω οξεία προστατίτιδα. Μου έγραψε ciproxin 1000mg (το e.coli ήταν ευαίσθητο βάσει αντιβιογράμματος στην δραστική ουσία του cirpoxin) και με ενημέρωσε να τον επισκεφτώ σε 3 εβδομάδες.

Την 1η ημέρα που πήρα το ciproxin ένιωσα τελείως καλά. Μάλιστα είπα δες ένα χάπι τι κάνει. Τις επόμενες μέρες με πήγαινε μια- μια. Μια μέρα χωρίς συμπτώματα μια μέρα με συμπτώματα. Το πιο εκνευριστικό (3ο σύμπτωμα) ήταν το αίσθημα της ατελούς ούρησης το οποίο εμφανίστηκε αφού επιτελούς ξεκίνησα να κατουράω. Μετά από 3 εβδομάδες και αφού δεν ένιωθα τελείως καλά (το σύμπτωμα που είχε μείνει ήταν η συχνοουρία και το ελαφρώς κίτρινο χρώμα σπέρματος) και αφού ανακάλυψα το forum είπα να πάω και σε 2ο γιατρό να μου κάνει όλες τις εξετάσεις.

Όντως ο 2ος γιατρός αφού μου πήρε ιστορικό μου έκανε υπέρηχο κοιλίας, ψηλαφιση όρχεων και ουρομέτρηση (μέση ταχύτητα ροής 5,7 και μέγιστη 10). Μου ανέφερε ότι το πρόβλημα το έχω πολλά χρόνια (ίσως πάνω από 10...) και ότι τώρα απλά έκανε την εμφάνιση του. Επίσης μου ανέφερε ότι έχω αποτιτανώσεις και αρκετές φλεγμονές. Διάγνωση: χρόνια προστατιτίδα (ρώτησα μικροβιακή και μου είπε ναι...). Με ενημέρωσε να πάρω ciproxin ένα επιπλέον μήνα (ήδη ήμουν στις 3 εβδομάδες), ότι θα χρειαστεί να παίρνω xatral για πολύ καιρό (ίσως και χρόνο) και να πηγαίνω 2 φορές την εβδομάδα για μαλάξεις (όχι δεν είναι ο γνωστός γιατρός που αναφέρεται στο forum). Μου έδωσε κάποιες συμβουλές διατροφής, σεξ με προφυλάξεις και γενικά μου ανέφερε ότι είναι μια πάθηση που απαιτεί υπομονή. Μου φάνηκε αρκετά σοβαρός σαν γιατρός.

Επειδή γενικά η ιδέα των μαλάξεων δεν με ενθουσίασε και μετά από προτροπή της γυναικάς μου που είχε συγγένεια με διευθυντή δημόσιου νοσοκομείου (ουρολόγο) μου λέει πάμε να πάρεις και μια 3η άποψη και αποφασίζεις εσύ με ποιον θα συνεχίσεις.

Όντως μετά από 5 μέρες πήγα και στον τελευταίο γιατρό. Ξανά ιστορικό, ουρομέτρηση, υπέρηχος κοιλίας και δαχτυλική εξέταση (1η φορά και αυτό πάει η παρθενιά...). Διάγνωση Οξεία προστατίτιδα που ξεκίνησε από ουρολοίμωξη (???).  Μου ανέφερε ότι ο οργανισμός δεν μπόρεσε να καταπολεμήσει το μικρόβιο το οποίο και πήγε στον προστάτη. Μου έγραψε να πάρω 5 μέρες πιο δραστική (ενέσιμη briklin) αντιβίωση και μετά να σταματήσω για 4 μέρες (μόνο?) για να κάνουμε εξέτασης ούρων και σπέρματος. Επίσης μου είπε ότι δεν πεθαίνω, ότι θα χρειαστεί υπομονή γιατί μπορεί να πάρει έως και 6 μήνες αυτή η δουλεία. Μάλιστα μου λέει στο διπλανό κτήριο έχουμε παιδία στην ηλικία σου με καρκίνο και εσύ κλαίγεσαι για την προστατίτιδα.

Στην ερώτηση μου για την διάγνωση του 2ου γιατρού (χρ. Προστατίτιδα) μου ανέφερε να πάω να το συζητήσω μαζί του.... Τέλος για τις αποτιτανώσεις η απάντηση του ήταν ότι και υγιής άνθρωποι έχουν και ότι στην δική μου περίπτωση εμφανίστηκαν λόγω της οξείας προστατίτιδας. Επίσης όταν το ρώτησα για την εξέταση stamey meares μου ανέφερε ότι και με εξέταση σπέρματος είμαι καλυμένος.

Έκανα τις εξετάσεις και βγήκαν καθαρές. Βέβαια στο μικροβιολογικό που πήγα (θεωρείται από τα κορυφαία της πόλης) ο μικροβιολόγος μου είπε ότι πρέπει να πάω σε κανένα μήνα από το τέλος της αντιβίωσης και ότι δεν θεωρεί τα αποτελέσματα έγκυρα. Ο γιατρός είδε τις εξετάσεις και με ενημέρωσε να πάρω 2 εβδομάδες ακόμα ciproxin (σύνολο 6 εβδομάδες) γιατί όπως μου εξήγησε λόγω της κυψελωτης δομής του προστάτη μπορεί να έχουν μείνει κάποια μικρές συγκεντρώσεις μικροβίων. Έτσι και έγινε (το xatral συνεχίζεται ακόμα και σήμερα). Τις τελευταίες 10 μέρες (που είχαν απομείνει με αντιβίωση ciproxin) εξαφανίστηκαν όλα τα συμπτώματα.

Τελευταία επίσκεψη στον γιατρό έγινε πριν 5 μέρες. Έκανα ξανά υπέρηχο κοιλίας (πριν και μετά την ούρηση) άδειαζα τελείως, και ουρομέτρηση η οποία ήταν αρκετά καλύτερη (μέση ροή 11 από 5,7 και μέγιστη ροή 15 από 10). Μου έγραψε μισό bactrimel κάθε βράδυ για 40 μέρες (να σημειώσω ότι στο 1ο αντιβιόγραμμα το μικρόβιο ήταν ανθεκτικό στην δραστική ουσία του bactrimel). Μου ανέφερε να συνεχίσω να πίνω 2lt νερό τουλάχιστον την ημέρα και να μην πίνω καθόλου αλκοόλ, σέξ με προφυλάξεις και να κρατάω όσο μπορώ ζέστη την περιοχή (μου είπε να φοράω ισοθερμικό κολάν τις ημέρες με αρκετό κρύο).

Από τότε που έκοψα το ciproxin (και ενώ δεν είχα κανένα σύμπτωμα τις τελευταίες 10 μέρες της αντιβίωσης που το έπαιρνα), με το bactrimel πάλι άρχισε να εκδηλώνεται το πρόβλημα της συχνοουρίας. Γενικά έχω μπερδευτεί με τις διαφορετικές διαγνώσεις. Η αλήθεια είναι ότι στην αρχή με πήρε πολύ από κάτω (προσπαθώ και για παιδί με την σύζυγο) αλλά όσο περνάει ο καιρός αρχίζω και συνηθίζω. Το χειρότερο είναι οι υποτροπές με ξενερώνουν αφάνταστα. Από συζητήσεις με άτομα που έχουν την συγκεκριμένη πάθηση έχω καταλάβει ότι ο μόνος γιατρός είναι ο καιρός και ότι θα υπάρχουν σκαμπανεβάσματα.

Προφανώς και σας κούρασα ευπρόσδεκτες οι οποίες παρατηρήσεις.

#1 18 Δεκεμβρίου, 2014, 04:58:15 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 18 Δεκεμβρίου, 2014, 05:13:20 ΜΜ από Hyper Ban
Παράθεση από: Prostatitis14 στις 17 Δεκεμβρίου, 2014, 04:04:03 ΜΜ
Από συζητήσεις με άτομα που έχουν την συγκεκριμένη πάθηση έχω καταλάβει ότι ο μόνος γιατρός είναι ο καιρός και ότι θα υπάρχουν σκαμπανεβάσματα.

Καλως ήρθες φίλε μας .
Συμφωνώ με αυτό που  λές κλείνωντας ,έχεις όμως και το forum μας ,όπου με πάρα πολλά success stories ,λύσεις  και συμβουλές υγείας   θα σε βοηθήσει να απαλλάχτεις απο το χτικιό που σε ταλανίζει .

ΠαράθεσηΤην 1η ημέρα που πήρα το ciproxin ένιωσα τελείως καλά. Μάλιστα είπα δες ένα χάπι τι κάνει. Τις επόμενες μέρες με πήγαινε μια- μια. Μια μέρα χωρίς συμπτώματα μια μέρα με συμπτώματα. Το πιο εκνευριστικό (3ο σύμπτωμα) ήταν το αίσθημα της ατελούς ούρησης το οποίο εμφανίστηκε αφού επιτελούς ξεκίνησα να κατουράω. Μετά από 3 εβδομάδες και αφού δεν ένιωθα τελείως καλά (το σύμπτωμα που είχε μείνει ήταν η συχνοουρία και το ελαφρώς κίτρινο χρώμα σπέρματος) και αφού ανακάλυψα το forum είπα να πάω και σε 2ο γιατρό να μου κάνει όλες τις εξετάσεις.

Καμία αντιβίωση δεν λειτουργεί απο το πρώτο χάπι και αυτό που σου συνέβη προδίδει πως το πρόβλημα σου  είναι και μυϊκό ,εκτός απο  μικροβιακό (που μπορεί και να μην είναι)...Για να σου δώσω να κτλβς αυτό που σου λέω ,είναι πως όταν καποιοι γιατροι λένε''πως είναι στο μυαλό σου '' ,αυτό εννοούν .

ΠαράθεσηΌντως ο 2ος γιατρός αφού μου πήρε ιστορικό μου έκανε υπέρηχο κοιλίας, ψηλαφιση όρχεων και ουρομέτρηση (μέση ταχύτητα ροής 5,7 και μέγιστη 10). Μου ανέφερε ότι το πρόβλημα το έχω πολλά χρόνια (ίσως πάνω από 10...) και ότι τώρα απλά έκανε την εμφάνιση του. Επίσης μου ανέφερε ότι έχω αποτιτανώσεις και αρκετές φλεγμονές. Διάγνωση: χρόνια προστατιτίδα (ρώτησα μικροβιακή και μου είπε ναι...). Με ενημέρωσε να πάρω ciproxin ένα επιπλέον μήνα (ήδη ήμουν στις 3 εβδομάδες), ότι θα χρειαστεί να παίρνω xatral για πολύ καιρό (ίσως και χρόνο) και να πηγαίνω 2 φορές την εβδομάδα για μαλάξεις (όχι δεν είναι ο γνωστός γιατρός που αναφέρεται στο forum). Μου έδωσε κάποιες συμβουλές διατροφής, σεξ με προφυλάξεις και γενικά μου ανέφερε ότι είναι μια πάθηση που απαιτεί υπομονή. Μου φάνηκε αρκετά σοβαρός σαν γιατρός.

Πολύ καλή προσέγγιση ,με τα xatral θα ρυθμιζόταν  η συχνότητα της ούρησης και θα επαναρυθμιζόταν  σε φυσιολογικά επίπεδα .Τα έχω πάρει για 6 μήνες με υπερθετικά αποτελέσματα .
Οι μαλλάξεις θα σε βοηθήσουν στην μυική αποσυμφόρηση της περιοχής ,μπορέι και όχι .Δεν χάνεις ''κάτι'' αν δοκιμάσεις .Θα πρέπει όμως ο γιατρός να μαλλάσει και περιμετρικά απο τον προστατη ,στους μύες της περιοχής ,οπού μπορεί να στραγγαλίζουν ...
Ο ένας μήνας είναι υπεραρκετος λήψης κινολόνης .Διεθνούς φήμης ουρολόγοι ,τόσο προτείνουν και μετά τέλος .Μετά βασικά  με διατροφή συμπληρώνεις την θεραπεία  και για αποκατάσταση του εντέρου σου .Πολύ δυνατή η ατιμη η κινολόνη ...
ΠαράθεσηΜάλιστα μου λέει στο διπλανό κτήριο έχουμε παιδία στην ηλικία σου με καρκίνο και εσύ κλαίγεσαι για την προστατίτιδα.
Ακράιο παράδειγμα και θλιβερό αλλά έτσι κάπως έιναι ...Η θεραπεία που σου πρότεινε όμως ο τρίτος γιατρός νομίζω πως δεν είναι αρκετή ...
ΠαράθεσηΕπίσης όταν το ρώτησα για την εξέταση stamey meares μου ανέφερε ότι και με εξέταση σπέρματος είμαι καλυμένος.
Με όλα αυτά που έχω διαβάσει ,το ίδιο πιστεύω και εγώ .Ασε που έχω κάνει τα πάντα ,s.m,στυλεούς στην ουρήθρα με μαλλάξεις και χωρίς ,ουροομετρίες (ολαααα πολλές φορές )...
Παράθεσημικροβιολόγος μου είπε ότι πρέπει να πάω σε κανένα μήνα από το τέλος της αντιβίωσης και ότι δεν θεωρεί τα αποτελέσματα έγκυρα.
Υσχύει .
ΠαράθεσηΤελευταία επίσκεψη στον γιατρό έγινε πριν 5 μέρες. Έκανα ξανά υπέρηχο κοιλίας (πριν και μετά την ούρηση) άδειαζα τελείως, και ουρομέτρηση η οποία ήταν αρκετά καλύτερη (μέση ροή 11 από 5,7 και μέγιστη ροή 15 από 10). Μου έγραψε μισό bactrimel κάθε βράδυ για 40 μέρες (να σημειώσω ότι στο 1ο αντιβιόγραμμα το μικρόβιο ήταν ανθεκτικό στην δραστική ουσία του bactrimel). Μου ανέφερε να συνεχίσω να πίνω 2lt νερό τουλάχιστον την ημέρα και να μην πίνω καθόλου αλκοόλ, σέξ με προφυλάξεις και να κρατάω όσο μπορώ ζέστη την περιοχή (μου είπε να φοράω ισοθερμικό κολάν τις ημέρες με αρκετό κρύο).
Σωστά σου είπε .

Να σε ρωτήσω κάποια πράγματα θέλω  και θα περιμένω τις απαντήσεις σου :

0.Ιστορικό κατάθλιψης ή κάποιας άλλης σχετικής νόσου ;
1.Απο άγχος πως πάει ;
2.Γυμνάζεσαι ;Αν ναί ,τι ακριβώς κάνεις ;
3.Διατροφολογικά  ;
4.Το ύψος σους και  τα κιλά σου ποιά είναι ;
5.Κάθεσαι ώρες σε ένα γραφείο;
6.Τι είδους δουλειά κάνεις ;
7.Κοιμάσαι κανονικά ;
8.Φρούτα τρως;
9.Γλυκά;
10.Σεξουαλικές σχέσεις ;Συχνότητα;
11.Με τον αυνανισμό πως τα πας ;Ποιά ειναι η συχνότητα αυτού εβδομαδιέως;Ποια είναι η ηλικία σου ;
12.Με την τουαλέτα τις σχέσεις έχεις ;Αφοδεύεις με πρόγραμμα ; Ή όποτε να΄ναι ;
13.Καπνίζεις ;
14.Άλλες κακές συνήθειες ;Αλκοόλ,ναρκωτικά κτλ ;

*Ελπίζω να μπορέσεις να απαντήσεις ελεύθερα σε όλες τις ερωτήσεις μου .

Αν και θα έχεις ήδη ξεκινήσει την περιήγηση σου στο forum ,θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις πρώτα απο αυτό :

http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0

Και μετά απο αυτό :

http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=652.0

Θα τα πας μια χαρά ,μην ανησυχείς .

Σχετικά με την υπογονιμότητα ,ο συμπασχων Phaethon έχει κάνει εκπληκτική έρευνα .
Διάβασε το ιστορικό του  γιατί αξίζει τον  κόπο :

http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=899.0

Τα λέμε .





Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

περιμενω τις απαντησεις του ερωτηματολογιου του Hyper με αγωνια... θα ελεγα οτι αυτες τις  15 ερωτησεις  συμπεριλαμβανετε ολη η εμπειρια αυτου του φορουμ.
Εμφανιση στα 31(Δεκ/13). Ενοχλησεις στο περινεο στο πεος, βαρος στους ορχεις, συχνοουρια πονος μετα την εκσπαρματωση. Χαμηλη λιμπιντο ενοχλησεις και μετριες στυσεις. Πονοι στην πλατη μεση. Εχει βρεθει εντεροκοκκος σε καλλιεργεια. Δοκιμη με αντιβιωση αποτυχημενη. Αντιμετωπιση κυριως με χαλαρωση και μειωση του στρες. Οι ενοχλησεις παραμενουν καθημερινα. Ισως επιχειρησω να καθαρισω τον εντεροκοκκο ..αλλα οχι για το πυελικο αλγος. Ειμαι σιγουρος πως το προβλημα ειναι μυοσκελετικο.

Καλημέρα Forum,

Ξεκινάω να απαντώ τις ερωτήσεις 1 προς 1

0.Ιστορικό κατάθλιψης ή κάποιας άλλης σχετικής νόσου; Όχι. Γενικά να σου αναφέρω (για να ευθυμήσουμε και λίγο) ότι πότε (αν θες το πιστέυεις) απο την ηλικία τον 15 και μέτα δεν εχω αρρωστηστει. Οι κολλητοι μου με φωνάζουν "Μητσοτάκη". Δεν έχω πάρει πότε Panadol, Depon ουτέ καν Ασπιρίνη!!! Δεν είμαι κατά των φαρμακών αλλά θεώρω οτι πρέπει να τα χρησιμοποιούμε όταν υπάρχει πραγματική ανάγκη. Ότι εχω εμμονές και οτι για κανά μήνα κάθε μέρα σκεφτόμουν την προστατίτιδα (σε σημείο να μην μπορώ να κοιμήθω) ισχύει.

1.Απο άγχος πως πάει; Γενικά ειμαι αγχώδης τύπος. Πάντα κάτι υπάρχει να με αγχώνει άλλες φορές περισσότερο άλλες φορές λιγότερο. Σου αναφέρω οτι λίγες μέρες πριν τα πρώτα συμπτώματα ήταν μια περίοδος με αρκετό άγχος.

2.Γυμνάζεσαι ;Αν ναί ,τι ακριβώς κάνεις ;: Πάω γυμναστήριο 6 με 7 μήνες το χρόνο. Το πρόγραμμα περιλαμβάνει 30 με 40 λεπτά τρέξιμο και 30 λεπτά βάρη. Δεν κάνω κοιλιακούς ραχιαιους κτλ ούτε ασκήσεις για τα πόδια. Επίσης σαν hobby εχω το ψαροντούφεκο.

3.Διατροφολογικά  ; Δεν παραγγέλνω σχεδόν πότε Delivery, μου αρέσει να μαγειρέυω. Τρώω κυρίως σπιτικό φαγητό (μεγαλύτερη έμφαση στο κρεάς) και έξω όταν βγαίνω πάω σε ταβέρνες με καλό φαγητό. Το φαγητό το συνοδεύω πάντα με σαλάτα. Νέρο δεν έπινα σχεδόν καθόλου το πολύ μίσο λίτρο. Ότι υγρα λάμβανα ήταν μέσω κάφε (2 ποτήρια γαλλικό) και χυμών.

4.Το ύψος σους και  τα κιλά σου ποιά είναι ; 1.80m και 83kg.

5.Κάθεσαι ώρες σε ένα γραφείο; Ατελειώτες. Κάνω δουλεία γραφείου και είμαι τουλάχιστον 10 με 11 ώρες καθιστός αν βάλουμε και τα πήγαινε έλα στην δουλεία. Αυτός ειναι και ο λόγος που πάω γυμναστήριο.

6.Τι είδους δουλειά κάνεις ; Δουλεία γραφείου

7.Κοιμάσαι κανονικά ; Έχω τα θέματακια μου με τον ύπνο. Λόγω της δουλείας πρέπει να ξυπναώ αρκετά νωρίς οπότε κοιμαμαι 6 ώρες την ημέρα. Απλά έχω τραβήξει κάποιες περιόδους που είχα αυπνιες και δεν μπορούσα να κοιμηθώ εύκολα. Και όπως ανέφερα έχω και τις εμμονές μου... και αρχίζει ένας φαύλος κύκλος

8.Φρούτα τρως; Όχι. Σχεδόν καθόλου. Ο γιατρός μου συνέστησε να τρώω φρέσκο ανανα, και γενικά φρούτα πλούσια σε βιταμίνη C. Έχω βάλει στο πρόγραμμα μου τον ανανα, και πίνω 300ml χυμό ρόδι ημερησίως. Επίσης μου συνέστησε τροφές πλούσιες σε ψευδαύργυρο που βοηθούν στις περιπτώσεις της φλεγμονής του προστάτη. Έτσι πρόσθεσα και ανάλατους ξηρούς καρπούς (φυστίκι βραζιλίας και καρύδια) στο πρόγραμμα. Άγόρασα και την κουρσετίνη της Solgar αλλά θα την ξεκινήσω αφού σταματήσω το bactrimel.

9.Γλυκά; Μου αρέσουν πανάθεμα τα. Σιροπιαστα, μιλφειγ και προφιτερόλ οι αδυναμίες μου. Όταν τα βρίσκω δεν χαρίζω. Ο γιατρός συνέστησε να αποφεύγω πάση θυσία την σοκαλάτα, για τα άλλα δεν είπε κάτι. Προς το πάρον την βγάζω με μέλι αν και προχτές εφάγα και κάτι μελομακάρονα. Γιορτές έχουμε...

10.Σεξουαλικές σχέσεις ;Συχνότητα; Ειμαι παντρεμένος...οπότε η συχνότητα ειναι μειούμενη με τα χρόνια. Το τελευταίο εξάμηνο είχε αρχίσει το εργολάβικο σεξ για λόγους εγκυμοσύνης. Αυτό σημαίνει οτι τις γόνιμες μέρες (καμια 10 αρία στο σύνολο) είχαμε μέρα παρα μέρα (απο μια φορά). Τις υπόλοιπες μέρες 2 φορές την εβδομάδα. Γενικά είχα 2 μακροχρόνιες σχέσεις. Η 2η ήταν και η γυναίκα μου (τα τελευταία 6 χρόνια μαζί, βέβαια πέρασε κάτι κολπίτιδες...λες?). Έιχα και τις περιπέτειες μου με ακόμα 5-6 κορμία αλλά με αυτές μόνο με προφυλάξεις. Πρωκτικό σεξ τελευταία φόρα που προσπάθησα (ήταν πριν απο καμια 5 ετία) όποτε και η γυναίκα μου είπε αν θες να σου δώσω λεφτα να πας ξεδώσεις αλλά με εμένα δεν έχει. Στο παρελθόν (10 ετία και βάλε) είχα κάνει πρωκτικό (παραπάνω απο 1 φόρα) και χωρίς προφυλάξεις. Επίσης όταν ήμουν πιο νέος κρατιούμουνα για να απολαύσω το λίγο παραπάνω (τόσο στο σεξ όσο και στην "χειροτεχνία").

11.Με τον αυνανισμό πως τα πας ;Ποιά ειναι η συχνότητα αυτού εβδομαδιέως;Ποια είναι η ηλικία σου . Γενικά μου άρεσε πολύ η "χειροτεχνία" την δούλεψα αρκετά ακόμα και την περίοδο που είχα σχέσεις. Τις καλές εποχές μπορεί και 2-3 φορές μέρα παρα μέρα. Τα 4-5 τελευταία χρόνια πολύ χαλαρά πράγματα 1 εως 3 φορές την εβδομάδα. Ιδίως το τελευταίο 8 μηνο κάθολου λόγω και της προσπάθειας τεκνοποίησης. Η ηλικία μου είναι 35. Ο γιατρός μου είπε 2 με 3 φορές την εβδομάδα εκσπερμάτωση τώρα που έχω την πάθηση. Νομίζω οτι με βοηθάει. Πρόβληματα στύσης δεν έχω απλά όπως ανέφερα και λόγω του εργολάβικου σεξ για τεκνοποιήση κάποιες μέρες ήταν με το ζόρι και η στύση μου ήταν ίσα ισα για να επιτελέσω το καθήκον.

12.Με την τουαλέτα τις σχέσεις έχεις ;Αφοδεύεις με πρόγραμμα ; Ή όποτε να΄ναι ; Ρολόι πάλι καλά. Πότε δεν είχα θέμα. Κάθε πρωί την ίδια ώρα. Ψεκάστε σκουπίστε καταστάσεις. Ακόμα και τώρα μετά απο το διαολεμένο ciproxin δεν είχα θέμα. Λίγο μου ερέθισε τις αιμοροιιδες.

13.Καπνίζεις ; Κάπνιζα μέχρι πριν 2 μήνες που συναντήθηκα με την προστατιτίδα. 1,5 Πακέτο την εβδομάδα. Δεν ήμουν εθισμένος οπότε τώρα χωρίς κάφε και πότο το θεώρησα μια καλή ευκαρία να το κόψω τελειώς.

14.Άλλες κακές συνήθειες ;Αλκοόλ,ναρκωτικά κτλ ; Ναρκωτικά πότε, ουτέ "χόρτο" απο περιέργια δεν έχω δοκιμάσει. Αλκόολ μου άρεσει το κράσι αρκετά. Το βραδάκι μου άρεσει να πίνω ένα-δυο ποτηράκια με κάνενα τυράκι. Το Σ/Κ όταν βγαίνω θα πιω όχι για να γίνω φέσι αλλά τόσο όσο να φτάσω σε καλό mood. Επίσης γουστάρω τρελλά cocktails και καλοκαιράκι μπυρίτσα.

Τώρα που τα διαβάζω όλα ρε σεις παρα είμαι νορμάλ ή μου φαίνεται?

Ρε παίδες όπως λεει και ο πατέρας μου τα παλία χρόνια (πχ.1950) η προστατίτιδα πως αντιμετωπιζόταν? Αν έχει κάποιος καμια ιδεά ας μας πει. Τότε ουτε κινολόνες υπήρχαν ούτε Wise ούτε Anderson.

Και κλείνω με μια δική μου ματία όσο αφορά την προστατίτιδα. Σε διάφορα post στο forum έχω δει ότι τα τελευταία χρόνια (post του Phaethon δεν το θύμαμαι...απο Αμερική) εμφανίζεται πιο συχνά πλεον η πάθηση μας. Τι έχει αλλάξει αυτά τα τελευταία χρόνια? Σίγουρα προς το χειρότερο ο τρόπος ζωής σε επίπεδο άγχους, κίνησης (καθιστική ζώη) και διατροφής. Σε επίπεδο υγιεινης σίγουρα είμαστε καλύτερα απο τους παπούδες μας και όσο αφορά το σεξ οι συνήθειες δεν νομίζω να έχουν μεταβληθεί (το οθωμανικό δίκαιο εφαρμοζόταν απο την άλωση...). Θεωρώ οτι οι καθοριστικοί παράγοντες ειναι οι 3 πρώτοι λοιπον.

Και μια πρόταση οι ερώτησεις που μου υπέβαλε ο φίλος Hyper Ban καλό είναι να μπουν σαν θέμα post ώστε κάποιος νέος που πάει να γράψει ιστορικό να τις απαντάει για να δούμε τι κοινά έχουμε με ένα δομημένο τρόπο.


#4 19 Δεκεμβρίου, 2014, 11:28:59 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 19 Δεκεμβρίου, 2014, 11:55:15 ΜΜ από Hyper Ban
Παράθεση από: Prostatitis14 στις 19 Δεκεμβρίου, 2014, 09:33:25 ΠΜ
Καλημέρα Forum,

Ξεκινάω να απαντώ τις ερωτήσεις 1 προς 1

0......

Λοιπόν ας ξεκινήσουμε :

0.Τέλεια
1.Καθόλου καλό.Θα πρέπει να σταματήσεις να συσσωρεύεις αυτή την πίεση που το άγχος σου προκαλεί , στους μύες της πυελού σου .Για να στο κάνω πιο λιανά ,σταμάτα να σφίγεις ακούσια ''την κωλοτρυπίδα σου''(συγνώμη για την γλαφυροτητα) παράλληλα με την κάθε αρνητική και αγχωτική σκέψη που κάνεις .Παρατήρησε πως εκείνη την στιγμή σφίγγεις και εσωτερικά και κάτι άλλο .Σφίγγεις και βλάπτεις τους πυελικούς σου  μύες και αναπαράγεις συμπτώματα προστατίτιδας .
2.Πολύ καλά ,αλλά θα πρέπει να κόψεις τα βάρη .Η αερόβια σε βοηθάει πολύ .Συνέχισε .
3.Τέλεια .
4.Πολύ καλά .
5.Παρατήρησε πως κάθεσαι  στην καρέκλα .Πολλές φορές η κακή ορθοπαιδική στάση ,προκαλεί φρικτούς πόνους στην πυελό και αν θέλεις και στον προστάτη ,που όπως θα καταλάβεις μετά απο το διάβασμα που θα ρίξεις ,μόνο προστατίτιδα δεν  είναι ...Έχουμε πολλά άρθρα σχετικά .Πολλοί συμπάσχοντες (όπως και ο πανελλαδικής φήμης ασθενής με μπροστατιτιδα phaethon) βελτίωσαν στο ελάχιστο τις ενοχλήσεις τους με ασκήσεις κ.α. για την μέση τους ή πολύ απλά άλλαξαν την στάση που κάθονται στο κάθισμα  και σώθηκαν ...
6.Χμμμ...
7.6 ώρες είναι καλά .Αρκετά καλά .
8.Μια χαρά (αφου τα ξεκίνησες τώρα ).Καλός ο ανανάς ,έχει βρωμελίνη και βοηθά στην καταπολέμηση των φλεγμονών!Αλλά,προκαλεί συχνουρία ...Δεν ειναι κακός όμως !Φάε ,πίνε ...Καλό και το ρόδι!Ελπίζω φρέσκα,έτσι ;Την κουρσετίνη να την βάλεις σύντομα στο πρόγραμμα σου (μην αμελήσεις),είναι ωφέλιμη ,δεν είναι placebo .Σε άλλους όμως δούλεψε να ξέρεις και σε άλλους όχι .
9.Είπα να ρωτήσω ...Τα γλύκα,είναι κακής ποιότητας υδατάνθράκες .Προκαλόυν φούσκωμα και ...αέρια στο έντερο .Αλήθεια πως απο αέρια; Έχεις και φουσκώματα και τέτοια ;Η σοκολάτα ,προκαλεί υπερδιέγερση ,όπως και αν αυτό ερμηνεύεται ...Επειδή είναι και ψιλοντράγκι ,προκαλεί και ένα κάποιος άγχος έλλειψης .Μακριά ...
10.Πολύ καλές οι συχνότητες επαφής που έχεις  νομίζω και κατά τον πίνακα που έχουμε αναρτήσει για την κάθε ηλικία .
11.Ότι και απο πάνω.
12.Τέλεια .
13.Τέλεια .
14.Τέλεια αλλά ...αυτό τον καιρό και για όσο καίρο πονάς ,απέκλεισε ότι σε χαλάει .Όχι να τα κόψεις όλα απλά απεκλεισε ομαλά ότι σε ενοχλεί. Θα δεις μόνος σου τι είναι αυτό .

Μια χαρά και πράγματι ναι ,παραείσαι νορμαλ και αυτό είναι καλό ,γιατί μόλις εντόπισες αυτά τα 2-3 πραγματάκια που σε χαλάνε και θα πρέπει να διορθώσεις .Και επειδή είναι 2-3 ,γρήγορα θα ανακάμψεις ,να με θυμηθείς .Οι λύσεις είναι εδω μέσα .
Τί έκαναν παλιά ρώταγε ο πατέρας σου ;Μαλλάξεις έκαναν παλιά πατέρα να του πείς ...Μην τον αφήσεις να σε σπρώξει στον Ακατάν φίλε μου !
Καλή ανάγνωση ,αναρρωση και εδώ είμαστε εμείς .
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

Στο σημείο αυτό θα ήθελα να επισημάνω ότι τις ερεθισμένες αιμορροίδες από τον προστάτη τις χωρίζει μόνο το τοίχωμα του παχέως εντέρου κοινώς κωλάντερου οπότε τώρα που δεν έχουν φύγει 100% τα συμπτώματα του προστάτη είναι ευκαιρία να τεστάρεις τον ρόλο τους στις ενοχλήσεις του προστάτη. Σε εμένα πχ είναι απόλυτη ένδειξη ενοχλήσεων στον προστάτη ο ερεθισμός των αιμορροίδων. Βέβαια αυτό ξεκίνησε να συμβαίνει αφού "ενεργοποιήθηκε" ο προστάτης με την οξεία βακτηριακή προστατίτιτδα που πέρασα. Δεν θεωρώ όμως ότι αυτό που ισχύει σε μένα πρέπει ντε και καλά να ισχύει σε σένα. Πάντως από το Πάσχα του 2013 την σοβαρότερη ενόχληση στον προστάτη με 3 μέρες αίσθησης βάρους στην περιοχή και 10 μέρες ενοχλήσεις στους όρχεις μου την προκάλεσε μια αιμορροιδα που είχε βγεί εκτός πρωκτικού δακτυλίου και αγανάκτισα να ξαναμπεί μέσα. Μόλις τα κατάφερα μετά από 2-3 ημέρες έφυγαν όλα.
     
Εμφάνιση συμπτωμάτων το 2007: αίμα στο σπέρμα και ασβεστώσεις, αγωγή κλασικά κινολόνη όπως και τις επόμενες φορές. Άρχισα να το ψάχνω λίγο περισσότερο το 2010 με πιο πλήρεις αγωγές αλλά κάθε φορά τα συμπτώματα (πόνος στους όρχεις, κίτρινο χρώμα σπέρματος, τσούξιμο στην ούρηση, δέκατα, κόπωση, αίσθηση βάρους) επανέρχονταν σε 20 ημέρες μετά την αγωγή εντονότερα. Στις 2/5/2013 ξεκίνησα συνδυασμό αλκαλικής διατροφής και νηστειοθεραπείας με πολύ καλά αποτελέσματα μέχρι τώρα. Θα δείξει... Λοιπόν έδειξε. Από το Πάσχα του 2013 με αρχές νηστειοθεραπείας και αλκαλικής διατροφής είμαι σχεδόν ασυμπτωματικός. Το μόνο που μου έχει μείνει είναι τσούξιμο κατά την ούρηση μερικές μέρες του μήνα και υποκίτρινο χρώμα σπέρματος. PSA 0,43 τον 1o του 2014.

Παράθεση από: johny17 στις 20 Δεκεμβρίου, 2014, 01:01:56 ΜΜ
Στο σημείο αυτό θα ήθελα να επισημάνω ότι τις ερεθισμένες αιμορροίδες από τον προστάτη τις χωρίζει μόνο το τοίχωμα του παχέως εντέρου κοινώς κωλάντερου οπότε τώρα που δεν έχουν φύγει 100% τα συμπτώματα του προστάτη είναι ευκαιρία να τεστάρεις τον ρόλο τους στις ενοχλήσεις του προστάτη. Σε εμένα πχ είναι απόλυτη ένδειξη ενοχλήσεων στον προστάτη ο ερεθισμός των αιμορροίδων. Βέβαια αυτό ξεκίνησε να συμβαίνει αφού "ενεργοποιήθηκε" ο προστάτης με την οξεία βακτηριακή προστατίτιτδα που πέρασα. Δεν θεωρώ όμως ότι αυτό που ισχύει σε μένα πρέπει ντε και καλά να ισχύει σε σένα. Πάντως από το Πάσχα του 2013 την σοβαρότερη ενόχληση στον προστάτη με 3 μέρες αίσθησης βάρους στην περιοχή και 10 μέρες ενοχλήσεις στους όρχεις μου την προκάλεσε μια αιμορροιδα που είχε βγεί εκτός πρωκτικού δακτυλίου και αγανάκτισα να ξαναμπεί μέσα. Μόλις τα κατάφερα μετά από 2-3 ημέρες έφυγαν όλα.
     
Σωστά ,πολύ βασικό και αυτό ...Στον επόμενο συμπάσχωντα θα τεθεί και αυτό ως ερώτημα ...
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

#7 21 Δεκεμβρίου, 2014, 10:07:14 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 21 Δεκεμβρίου, 2014, 10:09:27 ΜΜ από aman
αιμορροιδες  εχει ενα πολυ μεγαλο μερος του πληθυσμου  ...συμπτωματα σαν τα δικα μας ελαχιστοι. Γιατι σε εμας οι αιμορροιδες να δημιουργουν ενα σωρο συμπτωματα και οχι στην πλειοψηφια; Επισης μηπως τα το πυελικο αλγος δημιουργει τις αιμορ και οχι το αντιστροφο;

"Και κλείνω με μια δική μου ματία όσο αφορά την προστατίτιδα. Σε διάφορα post στο forum έχω δει ότι τα τελευταία χρόνια (post του Phaethon δεν το θύμαμαι...απο Αμερική) εμφανίζεται πιο συχνά πλεον η πάθηση μας. Τι έχει αλλάξει αυτά τα τελευταία χρόνια? Σίγουρα προς το χειρότερο ο τρόπος ζωής σε επίπεδο άγχους, κίνησης (καθιστική ζώη) και διατροφής. Σε επίπεδο υγιεινης σίγουρα είμαστε καλύτερα απο τους παπούδες μας και όσο αφορά το σεξ οι συνήθειες δεν νομίζω να έχουν μεταβληθεί (το οθωμανικό δίκαιο εφαρμοζόταν απο την άλωση...). Θεωρώ οτι οι καθοριστικοί παράγοντες ειναι οι 3 πρώτοι λοιπον."


..πολυ σημαντικο αυτο που γραφεις και κανει "ξεκαθαρο" οτι η παθηση μας δεν εχει να κανει με μικροβια κτλ
Εμφανιση στα 31(Δεκ/13). Ενοχλησεις στο περινεο στο πεος, βαρος στους ορχεις, συχνοουρια πονος μετα την εκσπαρματωση. Χαμηλη λιμπιντο ενοχλησεις και μετριες στυσεις. Πονοι στην πλατη μεση. Εχει βρεθει εντεροκοκκος σε καλλιεργεια. Δοκιμη με αντιβιωση αποτυχημενη. Αντιμετωπιση κυριως με χαλαρωση και μειωση του στρες. Οι ενοχλησεις παραμενουν καθημερινα. Ισως επιχειρησω να καθαρισω τον εντεροκοκκο ..αλλα οχι για το πυελικο αλγος. Ειμαι σιγουρος πως το προβλημα ειναι μυοσκελετικο.

Ευχαριστώ όλους τους προλαλίσαντες για τα σχόλια. Προς το παρόν ειμαι σε καλή φάση και τις τελευταίες  20 μέρες (με εξαίρεση ένα διάστημα 4 ημέρων που μεταπήδησα απο το ciproxin στο bactrimel οπότε και είχα μια έξαρση. Στα γρήγορα γιατί ειμαι δουλεία και πρέπει να φύγω θα σας πω τι με βοήθησε

α) Ψυχολογική υποστήριξη (γονείς, γυναικά κτλ) παίζει πολύ σημαντικό ρόλο.
β) Το νέρο. Στην αρχή θέλει αρκετό. Βέβαια απο ένα σήμειο και μετά θεωρω οτι % της συχνοουρίας οφείλεται και στο πολύ νερό. Οπότε καλό ειναι να κάνετε κάποιες μέρες ένα test και να παρατηρήσετε αν κόβωντας το πολύ νερό υπάρχει και αντίτοιχη μειώση στην συχνότητα της ούρησης. Πολλοί απο εμάς δεν έπιναν ούτε μίσο λίτρο νέρο. Οπότε πηγαίνοντας απο το μίσο στα 2 και 2,5 λίτρα είναι σίγουρα έαν σοκ στον οργανισμό.
γ) Ζέστα μπάνια κάθε βράδυ και στα καπάκια λίγο "κλώσιμα" με την θερμοφόρα. Τις μέρες που είχα νυχτοουρία με βοήθησε.
δ) Χαλαρό περπάτημα 20 με 25 λεπτά ημερησίως

Αυτά προς το παρον.

Καλησπέρα και πάλι,

Μετά από αρκετούς μήνες επιστρέφω στο forum για να κάνω μια ανασκόπηση. Να σας θυμίσω ότι το πρόβλημα μου εμφανίστηκε στα τέλη Οκτώβριου. Η διάγνωση ήταν από τον ένα γιατρό Οξεία Προστατίτιδα και από τον άλλο Χρόνια Προστατίτιδα. Στις καλλιέργειες μου είχε βρεθεί το e.coli.

Η θεραπεία ήταν 6 εβδομάδες ciproxin (1000mg) και εν συνεχεία 6 εβδομάδες Bactrimel (μισό χάπι κάθε βράδυ). Την αντιβίωση την σταμάτησα 20 Ιανουαρίου. Από μέσα Νοεμβρίου και μετά παίρνω Xatral.

Το βασικό σύμπτωμα ήταν η συχνουρία και η αίσθηση ατελούς ούρησης. Τα συμπτώματα ήταν έντονα τις πρώτες 45 ήμερες. Από εκεί και πέρα σιγά σιγά άρχιζαν να καταλαγίαζουν.

Όλο αυτό το διάστημα έχω κόψει τελείως αλκοόλ, καφέ και τσιγάρο ενώ πήγα και σε διατροφολόγο για να μου γράψει μια ισορροπημένη διατροφή. Το είδα σαν μια ευκαιρία να βελτιώσω γενικότερα τον τρόπο ζωής μου. Θεωρώ ότι δεν υπάρχουν θαυματουργές τροφές που θεραπεύουν την πάθηση μας. Η σωστή διατροφή βοήθα στο να ισχυροποιηθεί το ανοσοποιητικό και άρα να επιταχυνθεί η ίαση. Έχω εντάξει στην καθημερινότητα μου νερό που δεν έπινα πότε, ξηρούς καρπούς (με μέτρο), πολλά φρέσκα φρούτα και λαχανικά. Επίσης έχω ελαττώσει αρκετά τα ζωικά λιπαρά. Τέλος 3 με 4 φορές την εβδομάδα περπατάω από 1 ώρα.

Τα αποτελέσματα της καλλιέργειας σπέρματος και ούρων που έχω έκανα 2 μήνες μετά το τέλος της αντιβιώσης και 4 μήνες μετά είναι καθάρα. Τα συμπτώματα (συχνοουρία / αίσθηση ατελούς ούρησης) εμφανίζονται που και που. Από όσο έχω καταλάβει είναι στα πλαίσια της πάθησης να υπάρχουν που και που κάποιες εξάρσεις.

Κλείνοντας (από την δική μου εμπειρία) και αναφέρομαι σε αυτούς που τους εμφανίστηκε τώρα το πρόβλημα μην περιμένετε σε 10 ημέρες να είστε καλά. Η πάθηση θέλει αρκετή υπομονή. Ενδεικτικά αναφέρω ότι ο Γιατρός μου ανέφερε (από τα περιστατικά που έχει αντιμετωπίσει) ότι ο μέσος χρόνος αποθεραπείας είναι το εξάμηνο.

Καλό κουράγιο σε όλους. Θα ενημερώνω όσο πιο τακτικά μπορώ το ιστορικό μου. Τέλος Ιουνίου κάνω ξανά εξετάσεις αν βγουν καθαρές ξεκινάω και προσπάθειες για τεκνοποίηση όποτε keep in touch.

Γεια σου prostatitis14, μου άρεσε αυτό που έγραψες:
ΠαράθεσηΚαλό κουράγιο σε όλους. Θα ενημερώνω όσο πιο τακτικά μπορώ το ιστορικό μου

Επειδή οι φιλότιμοι άνθρωποι που ενημερώνουν το ιστορικό τους μάλλον σπανίζουν, φιλοτιμούμαι και εγώ να απαντήσω:

1. Κατ αρχήν δεν είμαστε γιατροί, αυτό το γνωρίζεις, ούτε όμως απαραίτητα και  ομοιοπαθείς. Κάνουμε κάποιες παρατηρήσεις και σχόλια, ο καθένας ανάλογα με τις εμπειρίες, τις γνώσεις, την περίπτωση του και βέβαια τo μυαλό που κουβαλάει.

2.
Παράθεσηη καλλιέργεια ουρών έδειξε e.coli > 100.000 CFU/mL
Αυτό νομίζω ότι λέγεται ουρολοίμωξη. http://www.imop.gr/uroinfo-urinary-tract-infections

Όταν ένα ουροπαθογόνο βρίσκεται σε μεγάλη ανάπτυξη στα ούρα, τότε έχουμε ουρολοίμωξη.

3. Είναι μια ουρολοίμωξη ένδειξη οξείας προστατίτιδας;
Όχι απαραίτητα (μπορεί η λοίμωξη να είναι στην ουροδόχο κύστη για παράδειγμα), αλλά τέλος πάντων στο χώρο των ουρολόγων έχει επικρατήσει η άποψη ότι οι γυναίκες κάνουν κυστίτιδες, ενώ οι άνδρες προστατίτιδες. Ας πούμε λοιπόν ότι ο πρώτος γιατρός έχει δίκιο στη διάγνωση του και ότι πρόκειται για οξεία προστατίτιδα. Εξάλλου την ίδια σχεδόν διάγνωση (οξεία προστατίτιδα) σου έκανε και ο τρίτος γιατρός. Η οξεία προστατίτιδα αντιμετωπίζεται με αντιβιοτικά, οπότε νομίζω σωστά δόθηκε και το ciproxin. Από συζητήσεις με αρκετούς από τους πολλούς ουρολόγους που έχω επισκεφτεί μου έχουν τονίσει ότι μία οξεία προστατίτιδα δεν είναι απαραίτητο να κάνει υψηλό πυρετό ούτε ο ασθενής να κατουράει αίμα και πύον. Μπορεί να εκδηλωθεί και σε ποιο ήπια μορφή, με τα συμπτώματα που εσύ ανέφερες. Πολλοί άνδρες έχουν εκδηλώσει προστατίτιδα στη ζωή τους, νομίζω πρόκειται για την πιο συνηθισμένη ουρολογική πάθηση στους άνδρες, και πολλοί από αυτούς την έχουν ξεπεράσει απλώς με αντιβιοτικά. Αν όλοι αυτοί έγραφαν στο φόρουμ δε θα είχαμε 330 αλλά 330.000 μέλη.

4.   Πάμε τώρα και στο δεύτερο γιατρό, τον προστατομαλάκτη.
'Χρόνια βακτηριακή προστατίτιδα' η διάγνωση, αναρωτιέμαι αν θα μπορούσε να ήταν οτιδήποτε διαφορετικό. 'Ακόμα δεν τον είδαμε και Γιάννη τον εβγάλαμε', που λένε και στο χωριό μου.
ΠαράθεσηΜου ανέφερε ότι το πρόβλημα το έχω πολλά χρόνια (ίσως πάνω από 10...) και ότι τώρα απλά έκανε την εμφάνιση του.
Τι λες τώρα! Δέκα χρόνια εκεί μέσα το ecoli και τώρα αποφασίζει να κάνει ουρολοίμωξη. Γιατί όμως τώρα;
Α. Ο ΣΥΡΙΖΑ στην εξουσία, πρώτη φορά αριστερά.
Β. Δεν έχουμε να πληρώσουμε το ΔΝΤ
Γ. Η ΑΕΚ επιτέλους στα 'μεγάλα σαλόνια'.
Δ. Το συγκεκριμένο στέλεχος ecoli ήταν 'χαμηλών τόνων'. Όλοι στον προστάτη μιλούσαν για ένα 'ήσυχο παιδί' που 10 χρόνια 'φόρτωνε', κάποια στιγμή δεν άντεξε και είπε: 'Τώρα θα σας γ..... όλους!'

ΠαράθεσηΕπίσης μου ανέφερε ότι έχω αποτιτανώσεις και αρκετές φλεγμονές.

Τις 'αρκετές φλεγμονές' πως τις διέγνωσε; Με τον υπέρηχο κι αυτός; Είχε κόκκινα πολλά; Μήπως η διάγνωση έγινε και γραπτώς;


ΠαράθεσηΜε ενημέρωσε ότι θα χρειαστεί και να πηγαίνω 2 φορές την εβδομάδα για μαλάξεις

Τυχαία η 'διάγνωση' κατά τη γνώμη σου;

Παράθεση(όχι δεν είναι ο γνωστός γιατρός που αναφέρεται στο forum).

Δεν είναι ο γνωστός, αλλά λέει 'τα γνωστά'...

Για τις αποτιτανώσεις απαντάει ο τρίτος γιατρός:

ΠαράθεσηΤέλος για τις αποτιτανώσεις η απάντηση του ήταν ότι και υγιής άνθρωποι έχουν

Διευθυντής σε δημόσιο νοσοκομείο είναι ο άνθρωπος, δε βγάζει μεροκάματο μαλάσσοντας προστάτες, κάτι παραπάνω θα ξέρει.

5.   
ΠαράθεσηΤέλος Ιουνίου κάνω ξανά εξετάσεις αν βγουν καθαρές ξεκινάω και προσπάθειες για τεκνοποίηση όποτε keep in touch.
Με το καλό καλέ μου άνθρωπε. Εξετάσεις όμως πρέπει να κάνει και η σύζυγος, έτσι;

Να πω και τις διαφωνίες μου σε μερικά από αυτά που γράφτηκαν από τους συνάδελφους σχολιαστές:

1. Η ουρολοίμωξη και η οξεία προστατίτιδα είναι προβλήματα μικροβιακά.
2. Η ουρολοίμωξη και η οξεία προστατίτιδα δεν συνεπάγονται απαραίτητα  χρόνια προστατίτιδα και χρόνιο πυελικό άλγος.
3. Αν το πρόβλημα εξελιχθεί σε μυϊκό (κάτι που βέβαια απευχόμαστε ολόψυχα στον αγαπητό prostatitis14) τότε ούτε εκεί βοηθούν οι μαλάξεις του προστάτη. Οι μαλάξεις του προστάτη μπορεί να έχουν πολύ άσχημα αποτελέσματα, τόσο για τον προστάτη όσο και για τη γύρω περιοχή. Αυτό που μπορεί να βοηθήσει στο πυελικό άλγος που προέρχεται από δυσλειτουργία – σύσπαση ή και βράχυνση των μυών είναι ο εντοπισμός των εναυσματικών σημείων πόνου, και η κατάλληλη θεραπεία τους. Φυσικά αυτό γίνεται από εξειδικευμένο γιατρό ή φυσικοθεραπευτή.
4. Οι γιατροί που λένε ότι 'είναι στο μυαλό σου' δεν εννοούν ό΄τι το πρόβλημα είναι μυικό, απλώς δεν γνωρίζουν τι είναι το πρόβλημα, δεν έχουν καμία διάθεση να μάθουν, και βγάζουν τον ασθενή 'τρελό' για να τον ξεφορτωθούν.
5. Όταν κάποιος βρίσκεται σε κατάσταση χρόνιου πυελικού άλγους, το παραμικρό νευρολογικό ερέθισμα που μπορεί να συμβεί εντός της πυέλου του (και της κοιλιάς του) μπορεί να επηρεάσει. Για το λόγο αυτό και οι αιμορροΐδες, και οι διάφορες κολίτιδες, και φυσικά και οι φλεγμονές του προστάτη είναι ανεπιθύμητες.
Χρόνιο, Μυϊκά βασιζόμενο Πυελικό Άλγος.
Ξεκίνησε το 2012, είμαι χωρίς συμπτώματα από το 2016.
Πυροδοτήθηκε από προστατίτιδα, το πρωτόκολλο Wise Anderson με βοήθησε περισσότερο από όλες τις θεραπείες.

Καλησπέρα και από μένα,

δεν έχει τύχει να γράψω ποτέ στο φόρουμ. Θα ήθελα να σας αναφέρω συνοπτικά μερικά πράγματα για εμένα και επίσης να θέσω και το ερώτημά μου!!

Είμαι τριάντα χρονών, είχα και έχω αρκετά έντονη σεξουαλική ζωή ωστόσο, στη ηλικία των 18 είχα κάνει και αρκετά λάθη (π.χ. σεξ με την κοπέλα μου απο πίσω χωρίς προφύλαξη - που και πληρώνω τώρα). Απο εκείνη την ηλικία είχα νιώσει να έχω συχνοουρίες κτλ. χωρίς να δώσω μεγάλη σημασία. Με τα χρόνια όμως παρατήρησα ότι όλο αυτό χειροτέρευε...και στην ηλικία των 29 έρχεται έντονη σχνοουρία  - αμέτρητες φορές - πονος χαμηλά στην κοιλιά κ.ο.κ.

Έτσι αποφάσισα να πάω σε έναν ουρολογο ο οποίος μου συνέστησε να κάνω σπερμοδιάγραμμα (επίσης ουρομετρία κτλ). Τα αποτελέσματα δεν έδειξαν κάποιο μικρόβιο, αλλά η ουρομετρία έδειξε απόφραξη. Στη συνέχεια που χορήγησε Ciproxin και xatral (για ένα μηνα). Είχα πολύ μεγάλη βελτίωση στην συχνοουρία ωστόσο, η απόφραξη βελτιώθηκε πολύ λίγο. Μετά απο έναμιση μηνα περίπου πάλι τα ίδια, συχνοουρία κτλ. (κάνω τα γνωστά σπερμοδιάγραμμα κτλ και βλεπουμε τώρα μικρόβιο σταφυλοκοκο). Μου χορηγεί τα γνωστά...και τα συπτώματα πετά το πέρας παραμένουν.

Αποφασίζω να κάνουμε κυστεοσκόπηση (υποπτευόμουν απόφραξη και διακρίναμε ότι δεν υπήρχε τπτ πέραν απο μία ζορισμένη κύστη - που φαινόταν με οπτικό μάτι -από εμφανείς ίνες κτλ). Τελικά, αποφασίσαμε να συνεχίσω ένα τρίμηνο με xatral και πράγματι πήγαινα αραιά και που στην τουαλέτα (δεν υπήρχε συχνοουρία). Μόλις τελείωσα το τρίμηνο και τα σταμάτησα (και η ουρομετρία φυσιολογική αν και το σπερμοδιάγραμμα έδειξε πυοσφαίρια 1εκ/ml), ξανά τα ίδια συπτώματα (συχνοουρία, επίσης καύσο στον πρωκτό)!! Να σημειώσω ότι στο μεσοδιάστημα όλου αυτού του χρόνου είχα πόνους στην μέση (έτυχε με την έναρξη περίπου του χατραλ να ειμαι και ένα μήνα στο κρεβάτι - δεν τα συσχετίζω ωστόσο το αναφέρω) ενώ επιπλέον, βλέπω απειρο αφρό στα ούρα μου (όπου πήγα σε νεφρολόγο και όλα έδειξαν καλά).

Δυστυχώς, βλεπω ότι χωρίς xatral (το οποίο και δεν πολυκαταλαβαίνω τον λόγο) δεν γίνεται να είμαι νορμάλ. Το ερώτημά μου είναι το εξής φίλε prostatis14: διακρίνεις τον εαυτό σου υποτονικό με το χατραλ? να κουράζεσαι εύκολα? να κοιμάσαι περίσσότερο? να έχεις ρινική καταρροή? Επίσης, οι δείκτες γονιμότητας με το ξεκίνημα του χατραλ πέσαν φοβερά (συμβαίνει και σε σένα)? Ο γιατρός σου θεωρεί ότι μπορείς να το παίρνεις μακροπρόθεσμα??

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και ζητώ συγγνώμη για την μακροσκελής ερώτησή - περιγραφή!!

Καλησπέρα Δημήτρη,

Δυστυχώς για κακή μου τύχη δεν εχω κάνει ποτέ σπερμοδιάγραμμα όποτε δεν ξέρω τι γίνεται. Θα κάνω τέλος Ιούνη με τις τελικές εξετάσεις (κάνω κάθε 2 μηνο καλλιέργεια Σπέρματος / Ούρων). Θα τον ρωτήσω βέβαια αν επηρεάζει το συγκεκριμένο φάρμακο στην γονιμότητα. Πάντως αν θυμάμαι καλά μου έιπε θα το σταματήσω όταν ξεκινήσω προσπάθειες για παιδί. Τα νέα παιδία του forum (όπως εσύ) καλό ειναι να έχουν μια μέτρηση γονιμότητας (σπερμοδιάγραμμα) μην το αφήσετε όταν σφίξουν οι κώλοι.

Όσο αφορά την διάρκεια που μπορεί κάποιος να παίρνει xatral δεν το γνωρίζω. Πάντως ένας εκ των γιατρών που πήγα μου είχε πει θα το παίρνεις κανα 6μηνο μην σου πω χρόνο και με είχε παραξενέψει.

Τα άλλα συμπτώματα που αναφέρεις δεν έχω παρατηρήσει κάτι. Βέβαια μην ξεχνάς οτι δεν εμφανίζονται σε όλους οι ίδιες παρενέργειες απο τα φάρμακα. Το παίρνω πάντα το βράδυ λίγο πριν κοιμηθω. Το xatral βοηθάει απο όσο έχω καταλάβει να μην έχεις υπόλοιπο ούρων γιατί χαλαρώνουν οι μυς (στην περίοχη του ουροποιητικού) και άρα "αδειάζεις" καλύτερα. Ίσως κάποια παιδία του forum μπορούν να μας διαφωτίσουν.

Διάβασε τις συμβούλες για νέους ασθενείς στο Forum. Κάνε όλες τις εξετάσεις που χρειάζονται. Δεν ειμαι γιατρός αλλά τα πυοσφαίρια στο σπέρμα νομίζω ειναι ένδειξη φλεγμονής (δλδ προστατίτιδα).

Τα συμπτώματα με το που πάρεις xatral εξαφανίζονται? Τελείως? Πόσο καιρό το αφήνεις μέχρι να πάρεις xatral, μήπως ειναι μια έξαρση και να το αφήσεις καμια εβδομάδα πέρασει? Μήπως έχει μπεί στο μυαλό σου ότι μολις το σταματήσεις θα έχεις θέμα?

Όπως ανέφερα και εγω μια φορά τον μήνα /45 ημέρες μπορέι να εμφανίσω κάποια έντονα συμτώματα (Στην δική μου περίπτωση έχω καταλήξει οτι πυροδοτούνται απο άγχος, πάντα μου τυχαίνει όταν πάω ταξίδι στο εξωτερικό) και μετά απο 1 ημέρα επανέρχομαι.

Επίσης το ότι έκανες "αλητείες" πριν 10 χρόνια δεν σημαίνει οτι την έπαθες απο εκεί. Σίγουρά αυξάνεις το ρίσκο αλλά μην τρελένεσαι. Παρόλα αυτά πλέον πρέπει να έρχεσαι σε σεξουαλική επαφή μόνο με προφυλακτίκο για να προστατευτείς εσύ. Εγω φάντάσου απο τέλος Οκτωμβρη παλέυω με το θέριο και ο γιατρός μου είπε οτι αν βγούν καθάρες οι εξετάσεις που θα κάνω τώρα (8 μήνες μετά...) μπορώ να κάνω χωρίς. Γι αυτό επείδη εγραψες έχω αρκετά έντονη σεξουαλική ζωή πάρε τις προφυλάξεις σου και βάλε μέτρο.

Δεν σε βοήθησα και πολυ αλλά τέλος Ιούνη θα ρωτήσω τον γιατρό μου και θα σου έχω επιστημονικές απαντήσεις.

Φίλε Evans θα σου απαντήσω μέσα στην Εβδομάδα...

Φίλε Prostatus14,

σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Όπως παρατήρησα, με το σταμάτημα του χατραλ πράγματι τις δύο πρώτες μέρες υπάρχει έντονη συχνοουρία. Μετά καταλαγίαζει σε κάποιο βαθμό αλλά δυστυχώς, η ροή δεν είναι καθόλου καλή.

Συμφωνώ μαζί σου ότι είναι τα πυοσφαίρια είναι ένδειξη προστατίτιδας (αυτό έχει επιβεβαιώσει και ο γιατρός) - αλλά απανωτή αντιβίωση - θεωρεί ότι δεν είναι κατάλληλη!

Αναφορικά με τα συπτώματα - ναι με ρίχνει φοβερά το χατράλ - το παρατηρώ απο επιδόσεις σε κολυμβητήριο, τρέξιμο κτλ (μισά χλμ και με μεγάλη προσπάθεια). Επιπλέον, σχετικά με την γονιμότητα, ειναι βέβαιο ότι το επηρεάζει τρομερά - έχω 4 σπερμοδιαγράμματα και πριν την θεραπεία ήταν τέλειο - μετά έπεσε (το λέει και στις οδηγίες - έμμεσα - του τέστιν δεν ξέρουν τις επιπτώσεις)!!

Αν δεν είχα ήδη παιδί, θα σου λέγα ότι είναι μούφα, ωστόσο, καλό είναι να ακούγονται και νέες απόψεις - νέα δεδομένα - μπας και βρεθεί μία ακρή απ' ολους μας!!

Σ' ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες συμβουλές σου!! Αναμένω νέα σου... 

υ.γ. Με χατραλ δεν έχω κανένα σύπτωμα συχνοουρίας..

Φίλε Evans,

Σου απαντώ σε κάποια τα θέματα που έθιξες.

Ο 2ος γιατρός (του Δημόσιου Νοσοκομείου) το πρώτο πράγμα που με ρώτησε είναι αν είχα παρουσιάσει και στο παρελθόν κάποια συμπτώματα. Η απάντηση ήταν οτι πότε δεν είχα κάποιο πρόβλημα. Εν συνεχεία αφου μου έκανε ουρομέτηρηση, υπέρηχο και δακτυλική εξέταση (με πονούσε αρκετά ο προστάτης όταν τον ακούμπησε. Στην δαχτυλική εξέταση που μου έκανε τον Μαϊο δεν πόνεσα κάθολου) αποφάνθηκε το εξής. Κατά πάσα πιθανότητα έπαθα ουρολοίμωξη την οποία για τους x λόγους ο οργανισμός δεν μπόρεσε να καταπολεμήσει. Το μικρόβιο (e.coli) κατάφερε και πήγε στον προστάτη δημιουργόντας προστατίτιδα.

Μάλιστα τον ενημέρωσα για την διάγνωση του άλλου γιατρού (χρόνια πρόστατιτιδα) και μου είπε ότι μπορώ να πάω να το συζητήσω μαζί του (δεν σχολίασε κάτι περαιτέρω). Ανέφερε ότι χωρίς κανένα "καμπανάκι" απο τον ουροποιητικό δεν γίνεται να πας απευθείας σε χρόνια κατάσταση.

Για τις μαλλάξεις μου ανέφερε οτι ειναι ξεπερασμένη μέθοδος... οτι μπορέι να έχουν κάποιο αποτέλεσμα αλλά σε καμιά περίπτωση δεν οδήγουν σε αποθεράπεια. Για να μην κατηγορήσω τον προστατομαλάκτη γιατρό ούτε αυτός ανέφερε αποθεραπέια. Μου είπε για απάλυνση τον συμπτωμάτων και καλύτερη απορρόφηση της αντιβιώσης.

Ο του Δημόσιου νοσοκομείο τόνιζε και εκ των υστέρων το κατάλαβα οτι χρειάζεται υπόμονη γιατί ο χρόνος αποθεραπείας είναι αρκετός. Όπως έχω αναφέρει πρώτη φόρα πάω σε γιατρό για θέμα υγείας. Όποτε όπως καταλαβαίνεις όταν κάτι δεν περνάει στις 10 -15ημέρες άντε ένα μήνα σε παίρνει απο κάτω. Γι αυτό και οι νέοι ασθενείς θα πρέπει να το έχουν κατα νου και να μην τους παίρνει απο κάτω.

Τέλος να σε ευχαρίστησω δίοτι μοιράζεσαι την μεγάλη εμπείρια που έχεις με όλους εμάς και πίστεψε με βοηθάει αρκετά. Όπως είπες και εσύ μακάρι και οι θεραπευμένοι να ενημέρωναν το ιστορικό τους.