Καλησπέρα,

είμαι νέο μέλος και θα ήθελα να με βοηθήσετε σχετικά με το πρόβλημα που αντιμετωπίζω. Βρέθηκα με ουρεόπλασμα πριν ένα μήνα και ακολούθησα θεραπεία για 15 με αζυθρομυκίνη. Μετά την ολοκλήρωση της θεραπείας και μετά από 12 μέρες επανέλαβα την καλλιέργεια ουριθρικού υγρού και τα αποτελέσματα ήταν αρνητικά. Ωστόσο συνεχίζω να έχω κάποιες ενοχλήσεις και κυρίως πόνο στη βαλανο και στο ακροπρόσθιο. Θα το χαρακτήριζα σαν τσούξιμο. Υπάρχει πιθανότητα να μην θεραπεύτηκε το ουρεόπλασμα και να επανήλθε?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Άκης

Γειά σου Άκη.

Προκαταβολικά να σου πω ότι προσωπικά γνωρίζω ελάχιστα για το ουρεόπλασμα. Μερικές ιδέες έχω όμως.
Το google είναι φίλος σου. Όπως εδώ αρκετά μέλη έχουν γράψει για την πορεία τους με πολλά μικρόβια, υπάρχουν πολλές πληροφορίες στον ιντερνετ. Όχι για να τις ακολουθήσεις απαραίτητα, αλλά για να σου δώσουν μια καλή ιδέα που βρίσκεσαι.
Μπορείς να πείς περισσότερα για την περίπτωσή σου? Τι συμπτώματα είχες που σε οδήγησαν στον ουρολόγο? Όσο πιο αναλυτικά τόσο καλύτερα.. Τί εξετάσεις έκανες? Έχεις κάνει σπερμοδιάγραμμα? Το ρωτάω γιατί το ουρεόπλασμα μπορεί να επηρρεάσει την ποιότητα του σπέρματος. Οι επιδιδυμίδες σου πως ήταν/είναι? (πολύ χοντρικά το πάνω μέρος του όρχι σαν ένα μικρό εξόγκωμα). Έχεις εκκρίσεις από το πέος?

Σε σύγκριση με την περίοδο πριν ξεκινήσεις τη θεραπεία, πως είσαι σήμερα? Καλύτερα? Χειρότερα? Το ίδιο? Ο ουρολόγος τί σου λέει? Δεν βρίσκει πλέον μικρόβιο τέλος? Για τα σημερινά σου συμπτώματα τί λέει? Προτείνει νέες εξετάσεις, θεραπεία κλπ? Ότι μου απαντήσεις θα το ψάξω. Θα σου πω την γνώμη μου αν μου φαίνεται (με την εμπειρία μου σαν ασθενής) λογικό.

Η ερώτηση που κάνεις αν μπορεί να επανήλθε. Αν επανήλθε, τεχνικά δεν έφυγε. Από όσο ξέρω το μικρόβιο υπάρχει σε πολλούς ανθρώπους και αν δεν προκαλεί συμπτώματα δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι (πολύ γενικευμένα).