Οκ. Όπως σου είπα και πιο πριν. 12-15 είναι επί κατι. 10χ. Άρα 120-150 χιλιάδες? Η 1.200-1.500 χιλιάδες? Το πρώτο είναι ίσως και οριακά φυσιολογικό. Το δεύτερο όχι. Οπουδήποτε στο χαρτι γράφει κάτι που να λέει επί πόσο? Η λέξη; Λίγα? Πολλά? Κλπ;

Santan είναι μερικές εξετάσεις που δεν γράφουν τπτ. Σε εμένα στην πρώτη που έκαναν μου έγραφε απλά σπάνια. Και στα ουρά που έκανα σπάνια έγραφε. 0-1 σπάνια.
Αλήθεια, ο γιατρός τι είπε? Είναι τραγικό να ψάχνουμε να απαντήσουμε εμείς και όχι οι γιατροί.
Η εξέταση που έκανε ο Μάνος είναι μια απλή σπέρματος, το αν είναι έγκυρη ή όχι πότε δεν έβγαλα άκρη. Ο κάθε γιατρός (μικρός - μεγάλος) έχει την άποψη του.  Και εγώ είμαι σε σκέψη να ξανακάνω εξετάσεις μπας και βρω τπτ. Σπέρματος θα είναι? Stamey? Σπερμοδιάγραμμα? Ούτε τα πυοσφαίρια κατάλαβα την σημασία τους.
-Εχω καταλάβει τι συμβαίνει με το σωμα μου και τον εαυτο μου.
- Εχασα λεφτα, χρονο και επεσα θυμα παραπληροφόρησης απο διάφορες πηγές.
- Ειμαι καλα, δεν συμβιβαστικά. Συνεχίζω κανονικά την ζωη μου με γνώμονα την υγεία μου.
'' Το πρόβλημα ολων των ανθρώπων ειναι οτι θέλουν να ακούσουν αυτο που ηδη πιστεύουν ''

Σπάνια: ξεκάθαρο.

12-15? Τι είναι? Μάνο μπορείς να ρωτήσεις διευκρινίσεις από τον γιατρό. Γιατρέ εξήγησε μου τι σημαίνουν τα πυοσφαιρια που βρήκες. Πόσα είναι; 12-15 τι?

Πλήρες σπερμοδιαγραμμα θα σου δώσει όλες τις πληροφορίες. Σε προηγούμενο μήνυμα έχω γράψει τι περιλαμβάνουν τα πυοσφαιρια (στρογγυλά).

123 για τα δικά σου γύρνα στο δικό σου ιστορικό μην μπερδευομαστε!

Μάνο διάβασε λίγο σε παρακαλώ, και συνέχισε το ιστορικό σου με συγκεκριμένες απορίες.

Του είπα για τα πυοσφαιρια και μου λέει έχεις φλεγμονή και πρεπει οπωσδήποτε να πάρεις αγωγή

Και ότι θα έπρεπε να είναι 2-3

Μάνο με την αντιβίωση έχεις τελειώσει; Παίρνεις ακόμα;

Μετά από 2-3 εβδομάδες αφού τελειώσεις μπορείς να κάνεις ένα πλήρες σπερμοδιαγραμμα για να δεις ποιότητα σπέρματος και πυοσφαιρια. Έχουμε μια διαφωνία γενικά εδώ πως βγαίνουν σωστά τα πυοσφαιρια και τι σημαίνει αυτό, αλλά με ένα πλήρες σπερμοδιαγραμμα σε καλό εργαστήριο θα πάρεις μια καλή ιδέα τι γίνεται.

Κράτα στο μυαλό σου το θέμα στρογγυλά.

Πόσο κοστίζει περίπου ένα σπερμοδιαγραμμα;

Όχι πολλά. Ψάξε τι υπάρχει στην περιοχή σου.

Σε ένα μικροβιολογικό εργαστήριο μπορώ να την κάνω η χρειάζεται να πάω σε κλινική ειδική;

Καλό μικροβιολογικό. Πάρε τηλέφωνο. Πες τι θες. Δες τι θα σου πούνε και διαλεγεις

Μάνο ναι τα πυοσφαίρια υποδηλώνουν την ύπαρξη λοίμωξης και συνεπώς φλεγμονής. Μέχρι 2-4 είναι οκ. Μετά υπάρχει θέμα.
Αφού είναι αυξημένα συνέχισε την αντιβίωση και ξανακάνε εξετάσεις να δεις. Πολύ σημαντικό είναι να μην έχεις συμπτώματα και να είσαι στείρος μικροβίων. Εφόσον σε πιάνει και η αντιβίωση, γιατί υπάρχουν πολλά άτομα που η αντιβίωση τους κάνει χειρότερα ή δε τους πιάνει καθόλου (όπως εμένα), συνέχισε την μέχρι το πέρας της θεραπείας. Σπερμοδιάγραμμα όπως και εξετάσεις θα κάνεις μετά απο κανα 2 βδομάδες απο τη λήξη της αντιβίωσης.
Απο Θεσσαλονίκη είσαι?

Σε ρώτησα γιατί είχα έναν πολύ καλό μικροβιολόγο για σπερμοδιάγραμμα. Anyway. Γενικά ενημέρωνε μας

Καλησπέρα παιδιά. Όπως αναφερα πριν κάτι μέρες ξεκίνησα αντιβίωση και συνεχίζω μέχρι σήμερα χωρίς καθόλου συμπτώματα ( όχι πως είχα πριν κάτι σοβαρό. Μόνο μικρες ενοχλήσεις). Μου εμφανίστηκε τενοντίτιδα στο πόδι για 2-3 μέρες αλλά έφυγε και τρ μια βδομάδα με έχει πιάσει η μέση χαμηλά. Δν ξέρω αν είναι από την προστατίτιδα γτ είχα ένα περαστικό στα 16 με ένα τράβηγμα που είχα πάθει σοβαρό ( ένα μήνα στο κρεβάτι δν μπορούσα να κουνήσω ) και το χτυπάει η αντιβίωση που είναι δυνατή με  μεγάλη δόση. από μεριάς ψυχολογίας τρ. Σε μεγαλυτερο χάλι δν με έχω ξαναδεί. 2 μηνες τρ από τότε που εμφανίσθηκαν 2 συμπτωματικια και έψαξα το θεμα πολύ σοβαρά και διάβασα και έμαθα τα πάντα περί αυτού του προβληματος. Δεν μπορώ να κοιμηθώ καλα. Ειχα μείνει άυπνος εντελώς για 7 μέρες δν μπορούσα να κοιμηθώ ούτε λεπτό , και πήρα χάπια γτ δν γινοταν. Μετά κάπως χωρίς χαπι κοιμάμαι αλλά το πολύ 5 ώρες και μετά ξυπνάω και δν μπορώ να ξανακοιμηθω με τίποτα αφού από την ώρα που θα ξυπνήσω μέχρι να πάει βράδυ να ξαπλώσω το σκέφτομαι όλη την ώρα και με σηζτηρισμα για τόσο πόσο χαμένο κορμί ειμαι.ωρες ώρες φοβάμαι μην πάθω τίποτα από την τόση στεναχώρια.και εδώ το ερώτημα επειδή βλέπω ότι το πράγμα και γενικά όλα γαμηθηκαν και ο υπεύθυνος είμαι εγω. Μακάρι να μην ήμουνα γτ τα πράγματα θα ήταν εντελώς διαφορετικά .να πάω σε ψυχολόγο ,ψυχίατρο  η δν αξίζει καθόλου και άδικα τα λεφτά και ο χρόνος ; Τα κορόιδευα όλα αυτά αλλά να που τελικά ίσως χρειαστώ γτ έχω πολλές παρανοϊκές σκέψεις τώρα  τελευταία. Δεν μπορώ να με  φανταστώ πως θαμαι  με συμπτώματα Βαρβατα.

#43 28 Μαΐου, 2020, 02:05:36 ΠΜ Τελευταία τροποποίηση: 01 Ιουλίου, 2020, 08:44:44 ΜΜ από 123
Φίλε άκου, δεν νομίζω ότι θα έχεις πρόβλημα, τώρα που και που να έχεις καμιά ενόχληση δεν έγινε τπτ. Σκέψου πως θα μπορούσε να ήταν χειρότερα, ναι μαλακια δε λέω, αλλά δε νομίζω πως θα έχεις πρόβλημα στη ζωή σου. Πραγματικά δε το λέω για να σε ηρεμήσω. Είσαι μικρός ακόμα πήρες αντιβίωση, θα κάνεις κατάλληλες εξετάσεις και θα προσέχεις 10 φορές παραπάνω τώρα που έμαθες.
Να δεις που εσύ θα το ξεχάσεις και ούτε καν θα ξανά μπεις να μας ενημερώσεις την πορεία σου.
Τώρα για τα ψυχολογικά, είχα πιο παλιά και τώρα έχω στο φουλ. Δεν είναι να τα κοροϊδεύεις είναι σημαντικό, πιο σημαντικό από της ενοχλήσεις - πόνους. Δεν είσαι τρελός, απλά όπως είναι λογικό έχεις πιεστεί πάρα πολύ όπως όλοι μας. Δεν είναι εύκολο να το αποδεχθεις, ποσο μάλλον όταν σκέφτεσαι ότι είναι δικό σου "φταίξιμο" και πως θα μπορούσε να μην υπάρχει τώρα. Σωστά? Είναι φυσιολογικό να έχεις αυτά τα συναισθήματα αλλά ξαναλέω θα σου περάσει.
  Ένας ουρολόγος μου πρότεινε να πάω σε ψυχολόγο αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση δε ξέρω αν μπορεί να με βοηθήσει, ξέρω τον λόγο που έχω ψυχολογικά προβλήματα και αν λυθούν θα φύγουν και αυτά.
Το φόρουμ μου προσφέρει παραπάνω, ακόμα και στους 2 κολλητούς που το είπα δεν πρόκειται να με καταλάβουν.
Ο χρόνος γιατρεύει και τα σωματικά όσο και τα ψυχικά τραύματα.
Τώρα για την τενοντίτιδα, ναι η αντιβίωση "βαράει" εκεί που είχες παλιότερα τενοντίτιδα το είχα παρατηρήσει και εγώ. Και θα σε βαράει για λίγο καιρό οπότε προσοχή.
Αν είναι χαμένα λεφτά ο ψυχολόγος - ψυχίατρος, θα έλεγα όχι. Αλλά και πάλι είναι σε εσένα πως θα το δεις.
Το σπερμοδιαγραμμα νομίζω έκανε 4 ευρώ BTW  (Λάθος 70 παει)
Ότι θες εδώ θα είμαστε.
-Εχω καταλάβει τι συμβαίνει με το σωμα μου και τον εαυτο μου.
- Εχασα λεφτα, χρονο και επεσα θυμα παραπληροφόρησης απο διάφορες πηγές.
- Ειμαι καλα, δεν συμβιβαστικά. Συνεχίζω κανονικά την ζωη μου με γνώμονα την υγεία μου.
'' Το πρόβλημα ολων των ανθρώπων ειναι οτι θέλουν να ακούσουν αυτο που ηδη πιστεύουν ''

Ευχαριστώ φίλε για την απάντηση. Δν ξέρω αν Μ περάσει ποτέ..ο μονος τρόπος θα ήταν η απαλλαγή πλήρως κάτι που δν πρόκειται να συμβεί. Όσο για προσοχη τρ γκόμενα όυτε ν α με ακουμπήσει δν θέλω. Είμαι και χαρακτήρας τέτοιος που δν μπορεί να ανταπεξέλθει σε αυτές τις καταστάσεις και γενικότερα σε υγείας που υπάρχουν πολύ χειρότερα. Θα δούμε τρ σε 1 μήνα που θα πάω σε ουρολόγο να κάνω πλήρη έλεγχο και όχι να βγάζει διάγνωση όπως ο προηγούμενος από την καλλιέργεια σπσρματος.και αν δούμε μαύρα χάλια στον υπέρηχο. Θα πάμε στο καλό