Παιδιά καλησπέρα σας - Καλη Μεγαλη εβδομάδα.
Συγχαρητήρια για τις απόψεις - δουλειά που ανταλλάζετε στο φόρουμ.
Ενα σύντομο ιστορικό (25 χρονων) θα παρέχω και θα ήθελα τη γνώμη σας.
Τον Νοέμρβιο έκανα μερική περτιμοη λογο στενού δαχτυλίου, δημιουργούσε ενοχλήσεις σε στύση. Μετά την επέμβαση παρατήρησα οτι το στόμιο της ουρήθρας είναι πιο ερεθισμένο (λογικά λόγο της τριβής με το εσώρουχο). Προσπαθώ να καταλαβώ αν αυτό ευθύνεται που η εξπερμάτιση δε φεύγει με την ίδια ένταση/πίεση για απόσταση ή εαν έχει συμβεί οτιδήποτε αλλο στο προστάτη. Να ξεκαθαρίσω πως έχω κανει καλλιέργεια ουρων/σπερματος/PCR και όλες βρέθηκαν αρνητικές, με πολύ καλό αριθμός σπερμ. PH, κινητικότητα και μορφολογία. Το μόνο που σημειώθηκε είναι μέτρια ανάπτυξη πρόσθιας ουρήθρας και ατελής ρευστοποίηση (στο ενα σπερμ. βρεθηκε ατελης στο αλλο οχι). Δεν παρουσιάζω πόνους πουθενά , ουτε δυσκολη ουρηση , ουτε τσουξίματα/ερυθροτητα/δυσάρεστη οσμή. Στην πυελο επισης και στη περιοχη του προστατη δε νιωθω ενοχλησεις/πονους. Οταν κοιμάμαι καλα εχω πρωινές στύσεις! Το μονο που εχω παρατηρήσει ειναι οτι το πεος καποιες φορες ειναι πιο συμπαγες και οχι το ιδιο μαλακο οπως πριν την επεμβαση. Δεν ξερω αν αυτό οφείλεται στο γεγονος οτι δεν εχουν αποκατασταθει ακομα οι ιστοι ή ειναι καποια παθήση ή οτι χρειαζεται αρκετος καιρος για να ερθει το πεος στα φυσιολογικα του μετα απο μια επεμβαση.Κιτρινωπο/πρασσινο υγρο οπως αναφερουν πολλοι δεν εχω δει παρα μονο καποιες φορες τα πρωινα ισως δω κατι σαν διαφανο υγρο αλλα παντα το προηγουμενο βραδυ θα ειχε προηγηθεί εξπερμάτιση.

Μερικά στοιχεία σαν συνοψη:
Υπερηχος προστατη - Κυστεως: 14 cc - Φυσιολογικό τοίχωμα και ελευθερο περιεχομενο.
Υπερηχος Οσχεου: Φυσιολογικός
Κατα τον αυνανισμο επιτυγχανονται σκληρές στύσεις/δεν υπάρχει ταλαιπωρία στην ολοκλήρωση.
Πείραμα: Μέτρησα τον ογκο του σπερματος μου σε ενα δοχείο με μια συρριγγα. Ανα ημέρα με καλο αυνανισμο(να παρω τον χρονο μου δηλαδη χωρις βιαστω) εξπερματιζω περιπου 3 με 3.5 μλ . Φανταζομαι αν κανω 3 μερες αποχη ο ογκος/ποιότητα θα εινια μεγαλύτερος. Δεν βγαινει σαν ζελε, απλα οπως ανεφερα δεν εχει την ιδια εκτιναξη/εκτοπισμα, βγαινει κανονικα με το χαρκτηριστικο υγρο γυρω γυρω και το γκριζολευκο του χρωμα (δεν είναι υδαρες).
Το πείραμα που εκανα το αναφέρω διοτι στο σπερμοδιάγραμμα που έκανα πριν δυο μηνες συγκεντρωσα ογκο 2ml.
Μετά στην ουρηση μπορεί να δω καποια ιχνη σπερματος στα ουρα που θεωρω δεν ειναι ανησυχητικο για παλινδρομη κλπ...

Βαση των στοιχείων που ανεφερα και την εμπειρια σας, θα ηθελα την γνωμη σας αν διαβαζετε κατι ανησυχητικο ή εαν καποια πραγματα οφείλονται μονο στην επεμβαση και δεν ειναι παθολογικο (Προστάτης/Προστατίτιδα).
Φυσικα και ερωτήσεις ή πραγματα που θα θελατε να μου εφυστίσετε τη προσοχή, προφανως ευπρόσδεκτα!

Σας ευχαριστώ πολυ!



Γειά σουRandy!
δύο ερωτήσεις:
1. Με τον ουρολόγο που σε χειρούργησε τα έχεις συζητήσει αυτά φαντάζομαι? Ποιά είναι η άποψή του?
2. Πόσα σπερμοδιαγράμματα έχεις κάνει? Μπορείς να γράψεις τα νούμερα?

Παράθεση από: santan στις 28 Απριλίου, 2021, 03:16:38 ΜΜ
Γειά σουRandy!
δύο ερωτήσεις:
1. Με τον ουρολόγο που σε χειρούργησε τα έχεις συζητήσει αυτά φαντάζομαι? Ποιά είναι η άποψή του?
2. Πόσα σπερμοδιαγράμματα έχεις κάνει? Μπορείς να γράψεις τα νούμερα?

Καλησπέρα,
ο γιατρος μου ειπε πως εφοσον δεν βλεπει κατι ανησυχητικο στις εξετασεις - δεν υπαρχουν σημαδια πονου και ενοχλησεων σε σημεια αναφορας, δε βρισκει λογο ανησυχιας.
Ενα σπερμοδιαγραμμα που εκανα τον δεκεμβριο ειχε τα εξης
ογκος 1.5 (χαθηκε δειγμα)
Αρ.Σπερμ ανα μλ 16.600
Αρ. Σπερμ ανα εξπ. 24.900
Ρευστοποιση εντος μια ωρας
PH 7.5
Ολικη κινητικοτητα εντος μιας ωρα 60%
Μορφολογία - Ουδεμια ανησυχια (συγκολησεις λιγες,σπερματιδες λιγες, πυσφαιρια αραια 1-2)

Σπερμοδιαγραμμα Μαρτιου
Ογκοσ 2μλ
Αρ. Σπερμ ανα μλ 31,000,000.00
Αρ. Σπερμ ανα εξπερματιση 62,000,000.00
Ατελης ρευστοποιση (δεν ξερω αν παιζει ρολο οτι ειχα κοιμηθει 2μισι ωρες το βραδυ πριν συλλεξω το δειγμα)
PH 7.5
Ολικη Κινητικοτητα 70%
(συγκολησεις λιγες,σπερματιδες λιγες, πυσφαιρια αραια 1-2)

Άρα κατά την γνώμη του γιατρού σου, η ατελής ρευστοποίηση δεν είναι κάτι που θα μπορούσε να ψάξει?
Από Δεκέμβριο σε Μάρτιο υπερδιπλασίασες τον αριθμό. Οπότε ίσως το χειρουργείο να είχε κάτι να κάνει με αυτό?
Νομίζω ότι τον Μάιο πρέπει να κάνεις άλλο ένα, και να φροντίσεις να έχεις 5 μέρες αποχή (να έχεις κοιμηθεί καλά ίσως να παίζει ρόλο). Για αυτό λέω, αν του Μαίου είναι οκ, τότε ήταν κάτι άλλο και δεν υπάρχει κάποιο θέμα...
Τώρα, σε αυτό που λες ότι δεν φεύγει το σπέρμα με την ίδια δύναμη, ναι αυτό είναι σύμπτωμά μας εδώ, αλλά δεν σημαίνει τίποτα από μόνο του, χωρίς κανένα άλλο σύμπτωμα. Θα έλεγα και πάλι έναν έλεγχο, μην έχει κάτι γίνει από το χειρουργείο (από κάποια μόλυνση/φλεγμονή μέχρι κάποιο λάθος/τραυματισμός), ίσως πιο χαλαρά εσώρουχα/ρούχα να σε βοηθούσαν να συνηθίσεις??

Αν διαβάσεις διάφορα ιστορικά/συζητήσεις (που σίγουρα το έχεις κάνει) θα δείς πόσο "πονηρά" ή καλύτερα έξυπνα (η πονηριά είναι κακή στις περισσότερες περιπτώσεις) μπορείς (και πρέπει) να αντιμετωπίσεις το οποιοδήποτε θέμα. Δυστυχώς με αυτά που περιγράφεις, (σαν ασθενής προς ασθενή έτσι?) δεν φαίνεται κάτι "καραμπινάτο" σαν πρόβλημα. Τα δύο-τρια θέματα που περιγράφεις όμως, είναι "εν δυνάμει" μπελάδες αν είσαι και λίγο άτυχος. Ακόμα και μια δεύτερη γνώμη (ιατρική) δεν νομίζω ότι είναι άκυρη σε αυτή τη φάση. Από την άποψη ότι, αν κάποιο  λάθος έχει γίνει, ίσως να μην το ξέρεις...


οι υπερδιπλασιες στον αριθμο μαλλον οφείλονται στο οτι τη δευτερη φορα συλλεξα ολο το δειγμα (δε χαθηκαν οι πρωτες σταγονες οπως στο πρωτο).
Οσον αφορα για τη γνωμη εχω παρει και δευτερη απο γιατρο στενου οικογενειακου μου φιλου (οχι του χειρουργου μου) και δε βλεπει κανεναν τραυματισμο ή οτιδηποτε να εχει παει λαθος με την επεμβαση. Με εχει ψηλαφισει και με εχει εξετάσει ως προς αυτο. Φανταζομαι πως μια αιτια για το εκτοπισμα ειναι οτι μαλλον επειδη τα δυο χειλη στο στομιο της ουρηθρας ειναι λιγο φουσκωμα λογο τριβης με το εσωρουχο "ανακοπτουν" τη ταχυτητα και τη δυναμη του σπερματος. Κανω μια εικασια φυσικα που ισως να εχει λογικη...αν καποιος εχει καποια γνωμη φυσικα δεχτη :)

Οπότε από εμένα δύο πράγματα μόνο: ένα νέο σπερμοδιάγραμμα και ίσως μια "προσαρμογή" στα εσωρουχα/ρούχα...!


Κατι που ξέχασα να αναφέρω ειναι οτι στο δευτερο σπερμοδιαγραμμα το ιξωδες-γλυοτητα ειναι Ηυξημένη (+). Οπότε στο πρώτο σπερμ. ηταν ρευστοποιηση και γλοιοτητα φυσιολογικη στο δευτερο 3 μηνες ατελης και ηυξημενη αντιστοιχως. Σιγουρα θα επαναλαβω σπερμοδιαγραμμα. Εμπειρικα σας δειχνουν αυτα στοιχεια φλεγμονης; πηρε καποιος αντιβιωση και επανηληθαν στα φυσιολογικα αυτα τα στοιχεια;

Να μην μαντεύουμε  ;)
αφου τα σπερμοδιαγράμματα δεν πήγαν καλά, κάνε άλλο ένα. Αυτό θα έκανα εγώ. Όχι δεν νομίζω ότι είναι "στοιχείο". Ούτε αντιβίωση θα έπαιρνα χωρίς απόδειξη. Πιστεύω ότι κάποιος από τους δύο γιατρους στην τελική αν έβλεπε κάτι περίεργο θα σου έλεγε παρε και λίγη αντιβίωση έτσι για να είμαστε σίγουροι.
Με όσα έχεις πει θα σου έλεγα "χρήζει περαιτέρω διερεύνησης".  ;) ;) Τι εννοώ: Όλα τέλεια δεν είναι. Κάτι παίζει. Δεν έχεις όμως συμπτώματα. Καθόλου. Ή έχεις κάνει λάθος τα σπερμοδιαγράμματα (που είναι το πιθανότερο) ή παρόλαυτα κάτι είχες από πριν το χειρουργείο. Κι αυτό το λέω όχι σαν άποψη, σαν κάτι που δεν μου κάθεται καλά. Με λίγα λόγια, γιατί υπερδιπλασίασες την ποσότητα σπερματοζωαρίων σε 3 μήνες? Αλλά το πιθανότερο να είναι λάθος αυτό που λέω. Έχεις σπερμοδιάγραμμα από πριν το χειρουργείο?

Φιλικά

Οχι Santan δυστηχως δεν εχω πριν το χειρουργείο. Ο λογος που υπερδηπλασιαστικε η ποσοτητα σπερματοζωαριων ειναι διοτι στο πρωτο σπερμ. εχασα σταγονες δηλαδη δεν τις συλλεξα εντος δοχειου αλλα εκτος! Στο δευτερο συγκεντρωσα ολο το δειγμα χωρις απωλεια. Οι πρώτες σταγόνες σπερματος ειναι αυτες που περιεχουν περισσοτερα σπερματοζωάριο οπότε το πρώτο εδειξε λιγοτερα για το λογο οτι εχασα σταγόνες δειγματος (το ξερω... άμπαλος :P )

Εκτός από την ενόχληση στην στύση, είχες άλλη εξέταση πριν το χειρουργείο?
άσε αυτό το μπουκαλάκι είναι σημάδι δεν είσαι ο μονος!

Ειχα κανει τον Μαρτιο του 2020 ορμονικο ελεγχο, τεστοστερονη 700 , προλακτικη 8.9, ελευθερη τεστοστερονη 18.5, θυρεοτροπος ορμονη 2.26, PSA 0,88.
Υπηρηχοι προστατη κυστης προ χειρουργειου και μετα χειρουργειου δειχνουν τον προστατη το ιδιο , δηλαδη 14 cc, υπολοιμα ουρων καθολου αξιολογο ηταν κατω απο 50 μλ. Αν και πιστευω για προστατη καλυτερα να κανω διορθικο...

Καλησπέρα,
Επιστρέφω με ένα Update αιματολογικών εξετάσεων για να δουν και οι χρηστες πως κίνουμαι αυτη τη περίοδο:
Τεστ: 534%
Προλακτίνη 13%
Θυλακιοτροπος ορμονη 4.95
Ωχρινοτροπο Ορμονη: 6.78
Θυρεοτρόπος Ορμονη: 2.53

Ο ορμονικός έλεγχος φαίνεται αρκετά καλος καθώς είμαι μέσα στα όρια.
Εναν δεικτη φλεγμονης που εκανα ειναι ο CRP (High sensitive) ο οποιος ειναι 0.04%, δηλαδή ουδεμία ένδειξη φλεγμονής.

Τη Δευτέρα εχω κανονήσει υπερηχο κατω κοιλιας και την μεθεπομενη Δευτέρα, ανάλυση σπερματος και καλλιέργεια για να δω πως θα κλεισει το κεφάλαιο.

Το παραθέτω σε περίπτωση που ενδιάφερει κάποιον πως να κινηθεί για τις εξετάσεις του!

Καλησπέρα σε όλους,

σημερα έκανα και τον υπερηχο κοιλίας, βαση του ακτινολόγου δε βρέθηκε κάτι ανησυχητικό. Μου ειπε κιολας πως ο προστατης φαινεται πεντακάθαρος.
προ ουρησης ειχα 350 μλ / μετά ουρησης 10 μλ.
Προστάτης φυσιολογικών διαστάσεων με ομαλό περίγραμμα , ομοιογενες V=16.8 cc

Εδω θέλω να παραθέσω μια ερώτηση γιατι εχω μπερδευτει και θα ηθελα τη βοηθεια σας.
τον Νοεμβριο σε προληπτικο ελεγχο προστατης V=15.3 cc
Τον Μαρτιο ο προστατης V=14 cc
Και τωρα, δυο μηνες μετα, προστατης V=16.8 CC

Ειναι φυσιολογικο να υπαρχουν αυξομοιόσεις ; σιγουρα το οτι ειμαι εντος οριων ειναι αρκετα καλο αλλα δεν καταλαβαινω αν εινια λογικο να υπαρχουν αυξομοιοσεις στα γραμμαρια ή οχι. αν μπορει καποιος βαση της εμπειριας του να μου πει ευχαριστω πολυ

Σύμφωνα με το ΙΜΟΠ-Ινστιτούτο Μελέτης Ουρολογικών Παθήσεων:   
Ανατομία ΠροστάτηΟ προστάτης είναι ένας μικρός αδένας με διαστάσεις 3x4cm και βάρος 10-20 γραμμάρια σε σχήμα κάστανου. Βρίσκεται ακριβώς κάτω από την ουροδόχο κύστη και πάνω από το τελικό τμήμα του εντέρου, το ορθό. Πάνω από τον προστάτη βρίσκονται οι σπερματοδόχες κύστεις, όργανα επίσης του αναπαραγωγικού συστήματος.Εξωτερικά, ο προστάτης περιβάλλεται από ένα ινομυώδες περίβλημα που επεκτείνεται εσωτερικά και δημιουργεί θυλάκους. Αυτό είναι το στηρικτικό στρώμα του προστάτη. Μέσα, υπάρχουν τα αδενίδια, από όπου παράγεται το προστατικό υγρό που αποθηκεύεται στον αδένα και εξωθείται κατά την εκσπερμάτιση μέσω μυϊκών συσπάσεων του προστάτη προς την ουρήθρα. Τη στιγμή εκείνη, κλείνει ο αυχένας της κύστης, ώστε το σπέρμα να μη φύγει προς τη κύστη. Μέσα από τον προστάτη, διέρχονται οι εκσπερματιστικοί πόροι, για να καταλήξουν στο σπερματικό λοφίδιο, ένα έπαρμα της ουρήθρας, όπου εκβάλλουν.Ο προστάτης περιβάλλει κυκλοτερώς το τελικό τμήμα της ουρήθρας που λέγεται γι' αυτό προστατική ουρήθρα και εκτείνεται από το σπερματικό λοφίδιο, μέχρι τον αυχένα της ουροδόχου κύστης. Ανάλογα με τη σύστασή του, ο προστάτης χωρίζεται σε ζώνες:¨      Η μεταβατική ζώνη περιβάλλει την ουρήθρα κοντά στην κύστη και είναι αυτή που υπερτρέφεται στην καλοήθη υπερπλασία του προστάτη.¨      Η κεντρική ζώνη εκτείνεται πίσω και κάτω από τη μεταβατική και περικλείει τους εκσπερματιστικούς πόρους.¨      Η περιφερική ζώνη εκτείνεται περιφερικά από τις προηγούμενες προς το έντερο, από όπου ξεκινά περίπου το 80% των καρκίνων του προστάτη.¨      Και, τέλος, η ινομυώδης ζώνη βρίσκεται πρόσθια και επάνω από την ουρήθρα.


10-20 κυβικά εκατοστά (cc) είναι ο φυσιολογικός του όγκος, και το παραπάνω απόσπασμα το πήρα από την ενότητα Καλοήθης Υπερτροφία του Προστάτη ως αναφορά στην ανατομία του.1-2 που είναι η διακύμανση είναι πολύ μικρή.

Καλημέρα,

Η ογκομέτρηση του προστάτη γίνεται βάσει των σημείων που ο γιατρός ο ίδιος βάζει με το "ποντίκι" του επάνω στην οθόνη. Οπότε όπως καταλαβαίνεις, υπάρχει διαφορά γιατί λίγο πιο εδω,λίγο πιο εκεί,αλλάζει ο υπολογιζόμενος όγκος.
Δεν ξέρω αν η μαγνητική μπορεί να δωσει αυτα τα στοιχεία (θα ειναι σίγουρα ακριβή).
Επίσης υπάρχει και ο διορθικός υπέρηχος που ε'ιναι πολύ πιο ακριβής 'οπως λένε