Καλησπέρα σε όλους
Μετά από επίσκεψη σε γιατρό στο κέντρο Αθήνας, μου πρότεινε θεραπεία πανάκριβη με σίγουρα αποτελέσματα για το πρόβλημα της χρόνιας προστατίτιδας. Αν νομίζει πως γνωρίζει κανείς το γιατρό ας μου στείλει pm. Έχει δοκιμάσει κανείς τη μέθοδο, είναι αποτελεσματική? Πολύ σίγουρος εμφανίζεται ο γιατρός αλλά εγώ από έρευνα που έκανα δεν τη βλέπω πολύ δημοφιλή. Αν ήταν τόσο σίγουρη θα είχε βουίξει ο τόπος.

Ευχαριστώ
Εμφάνιση κόκκινων σημαδιών στο πέος κατά τη διάρκεια τρεξίματος στην παραλία πριν 1 χρόνο. Ταυτόχρονα μουδιάσματα γαργαλήματα στο πέος και στους όρχεις. Εμφάνιση κόκκινου δακτυλίου περιμετρικά του πέους περιοδικά και με διακυμάνσεις χρώματος. Διάγνωση για έρπη χρόνια προστατίτιδα σύνδρομο χρόνιου πυελικού άλγους.

Να φανταστώ αν είναι rock ass  ;) ο γιατρός μακριά.
Μακριά και από κολονάκια με μαλαξεις.
Το λέω μια φορά. Κάνε ότι νομίζεις.
Δεν θα απαντήσω σε τπτ περισσότερα
-Εχω καταλάβει τι συμβαίνει με το σωμα μου και τον εαυτο μου.
- Εχασα λεφτα, χρονο και επεσα θυμα παραπληροφόρησης απο διάφορες πηγές.
- Ειμαι καλα, δεν συμβιβαστικά. Συνεχίζω κανονικά την ζωη μου με γνώμονα την υγεία μου.
'' Το πρόβλημα ολων των ανθρώπων ειναι οτι θέλουν να ακούσουν αυτο που ηδη πιστεύουν ''

#2 19 Μαΐου, 2021, 11:02:24 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 19 Μαΐου, 2021, 11:07:08 ΜΜ από Harry88
Όπως είπε και ο 123 μακριά από αυτόν. Όπου ακούς πολλά κεράσια κράτα μικρό καλάθι. Δεν ξέρω τι τιμή σου είπε αλλά το ανώτατο είναι γύρω στα 100 ευρώ (Ελλάδα) έκαστη με θεραπείες 6-12 ανάλογα το πρωτόκολλο.
Όσο για τον ακατανά στα όρια Εξαρχείων-Κολωνακίου ΜΑΚΡΙΑ. Πεταμένα λεφτά. Αν θες μαλάξεις ή κρουστικά ψάξε κανέναν ουρολόγο-άνθρωπο, όχι αητονύχη που θα σου παρουσιάσει πως είναι ο μοναδικός γιατρός στον κόσμο που έχει τη λύση....
Τα κρουστικά γενικά είναι πολλά υποσχόμενα αλλά εγγυήσεις στην Χ. Προστατίτιδα-Χ. Πυελικό Άλγος δεν υπάρχουν. Είχα κάνει κάτι κρουστικά προσωπικά στο εξωτερικό αλλά δεν είδα βελτίωση. Είναι λίγο σύνθετο όμως καθώς υπάρχουν 2 μεγάλες κατηγορίες κρουστικών τα Πιεζοηλεκτρικά (rESWT) και τα Ηλεκτρομαγνητικά (fESWT) (διορθώστε με αν κάνω λάθος) και έχει να κάνει με το τι πρόβλημα έχεις και σε πολλές περιπτώσεις το βάθος διείσδυσης από το περίνεο των κυμμάτων (κατά κύριο λόγω όμως χρησιμοποιούνται για το ED, που σημαίνει πως είναι το ίδιο μηχάνημα και είτε αλλάζουν την κεφαλή του "ηχοβολέα" είτε δυναμώνουν την ισχυή του μηχανήματος). Υπάρχει και κάτι ακόμα πιο καινούργιο που λέγεται rTMS και είναι μαγνητική θεραπεία. Δεν έχω κάνει ποτέ όμως καθώς ακόμα το ψάχνω.

Φιλικά,
Οξεία Προστ/δα, Χρόνια Προστατίτιδα από το 10'. Πέρασα από Ακατανόμαστο με κάθε φορά βελτίωση αλλά και πάντα υποτροπιασμό. Συμπτώματα: επιτακτική ούρηση, συχνοουρία, νυχτουρία, βάρος στην περιοχή της κύστης, αίσθηση ατελούς κένωσης αν και γίνεται πλήρης κένωση. Έχω κάνει όλες τις ουρολογικές εξετάσεις (κυστεοσκόπηση, κυστεομανογραφία,υπέρηχα,  MRI προστάτη-πυέλου και όλα δουλεύουν ρολόι, ο προστάτης δείχνει φλεγμονή όμως. Έχω δοκιμάσει ασκήσεις πυελικού εδάφους με πίεση πυελικών μυών μέσω του ορθού σε συδυασμό με βελονισμό με καμία βελτίωση. Διατροφές κτλ-ελάχιστη βελτίωση, ασκήσεις πυελικού εδάφους-ελάχιστη βελτίωση. Τελευταία έκανα πάλι μαλάξεις με αντιβίωση με άλλο ουρολόγο (είχα klebsiella pneu. & enterococcus fae.) πολύ καλά αποτελέσματα αλλά υποτροπίασα και πάλι. Βρέθηκε πάλι enterococcus, αλλά με προβληματίζουν τα συμπτώματα πιο πολύ. Ελπίζω ακόμα όμως

Καλως τον Harry88!

Καλά τα λέτε κι εσύ και ο 123 για τον ακατανόμαστο. Αν και το θέμα του συγκεκριμένου είναι άλλος γιατρός, καλό είναι να τονίζουμε που και που ότι υπάρχουν πρακτικές που είναι πραγματικά προς αποφυγή.
Για κρουστικά δεν γνωρίζω, θα σχολιάσω μόνο το TMS που ανέφερες καθώς είχα την τύχη να βρεθώ σε εργαστήριο που το εφαρμόζει πειραματικά. Σαν μαγνητική θεραπεία όπως είπες (Repetitive Transcranial Magnetic Stimulation) χρησιμοποιείται σε πολύ περιορισμένο βαθμό αρκετά χρόνια τώρα (έχω την εντύπωση ότι υπάρχει από την δεκαετία του 1980) καθώς εφαρμόζεται στο κρανίο και μπορεί να κάνει τόσο κακό όσο και καλό στα χέρια ενός άπειρου χειριστή. Βασικά στοχεύει να βοηθήσει στην θεραπεία βαριάς κατάθλιψης και άλλων ψυχιατρικών και μη καταστάσεων του εγκεφάλου. Αν υποθέσουμε ότι ΧΠ/ΧΠΑ προκαλούνται εν μέρει από λανθασμένα μηνύματα πόνου προς τον εγκέφαλο, ίσως μια τέτοια θεραπεία να είχε νόημα σε περιορισμένο αριθμό περιπτώσεων. Η διάγνωση όμως και η υπόθεση που θα πρέπει να αποδειχθεί νομίζω ότι είναι αρκετά δύσκολα και υπάρχουν αρκετοί κίνδυνοι μόνο από την εφαρμογή των συγκεκριμένων κυμάτων. Δεν ξέρω κατα πόσο είναι εύκολο (αν όχι σχεδόν ανέφικτο) να βρεις ειδικό που να έχει το μηχάνημα (αξίας πολλών χιλιάδων) που θα έχει και τον χρόνο/θέληση να πειραματιστεί με ΧΠ/ΧΠΑ.

Τελικά χαμένος χρόνος και χρήμα... Το έπαιζε γνώστης μου πήρε τα λεφτά πολύ έμπειρα και δεν έγινε και τίποτα.
Συνεχίζουμε τον αγώνα... Όπου ακούτε κρουστικά και έχετε συμπτώματα μουδιάσματα και φαγούρες στα γεννητικά όργανα
να είστε πολύ προσεκτικοί! Όποιος θέλει το γιατρό ας στείλει pm. Queen Sophie η οδός...
Εμφάνιση κόκκινων σημαδιών στο πέος κατά τη διάρκεια τρεξίματος στην παραλία πριν 1 χρόνο. Ταυτόχρονα μουδιάσματα γαργαλήματα στο πέος και στους όρχεις. Εμφάνιση κόκκινου δακτυλίου περιμετρικά του πέους περιοδικά και με διακυμάνσεις χρώματος. Διάγνωση για έρπη χρόνια προστατίτιδα σύνδρομο χρόνιου πυελικού άλγους.

Πρώτα απο ολα περαστικά. 
Αν καταλαβες μιλαγα για τον ιδιο τον γιατρο που πηγες. Ειναι απαράδεκτος, φαίνεται απο τον τροπο του οτι τον ενδιαφέρει να εκμεταλλευτεί.
  Η μακροχρονικη   λυση για το ΧΠΑ δεν ειναι τα κρουστικα αν και πιστευτώ βοηθανε προσωρινά στην ανακούφιση.
Θα μπορούσαμε να τον πούμε μικρο ακαταν
-Εχω καταλάβει τι συμβαίνει με το σωμα μου και τον εαυτο μου.
- Εχασα λεφτα, χρονο και επεσα θυμα παραπληροφόρησης απο διάφορες πηγές.
- Ειμαι καλα, δεν συμβιβαστικά. Συνεχίζω κανονικά την ζωη μου με γνώμονα την υγεία μου.
'' Το πρόβλημα ολων των ανθρώπων ειναι οτι θέλουν να ακούσουν αυτο που ηδη πιστεύουν ''

#6 06 Οκτωβρίου, 2021, 09:45:42 ΠΜ Τελευταία τροποποίηση: 06 Οκτωβρίου, 2021, 10:27:47 ΠΜ από Dimitris1979
Καλησπέρα,
Είμαι νεος στο φορουμ. Ταλαιπωρουμαι και εφω απο προστατίτιδα χρονια, και μετα απο επισκεψη σε πολλους γιατρους,ακομα λυση δεν εχω βρει [ ο καθενας με δικο του πορισμα]. Προσφατα, πηγα και εγω σε αυτον[συνορα κολωνακι-εξάρχεια] που μου προτεινε μια θεραπεια αντιβιοτικα και με εντονες πιέσεις[2 την ημερα για συνεδριες 6 εβδομάδων!]] εχω μια επιφυλαξη λογω της εντονης πιεσης..και λογω του κοστους που θα ειναι υψηλο.
Αλλος μου ειπε για κρουστικα κυματα..[βασ. Σοφιας].

Οπως και να εχει ειμαι μπερδεμένος. Μπορειτε να μου προτεινετε ,αν πρεπει να δοκιμάσω η όχι ? [μεγαλο το κοστος ] Μπορείτε να μου προτείνετε καποιο αξιοπιστο Γιατρο σε Αθήνα η Πάτρα ??

Ευχαριστώ

#7 03 Δεκεμβρίου, 2021, 12:43:33 ΠΜ Τελευταία τροποποίηση: 03 Δεκεμβρίου, 2021, 12:45:26 ΠΜ από Yorgos_b
Καλησπέρα,
Ταλαιπωρούμαι απο ΧΠΑ πανω απο 10 χρόνια, έχω δοκιμάσει τα πάντα χωρίς λύση. Εκανα κρουστικά κύματα στη Θεσσαλονική, στο ιατρείο χρόνιας προστατίτδας-χρονιου πυελικού άλγους Γεννηματά. Συνολικά 6 συνεδρίες, δωρεάν. Χωρίς καμία βελτίωση ή αποτέλεσμα. Τα πρώτα 30 λεπτά υπάρχει ένα μούδιασμα και μια ωραία αίσθηση χωρίς πονο, όμως μετά ολα τα χρόνια συμπτώματα παραμένουν ως έχουν. Δυστυχώς :( :(

Καλησπέρα Yorgo_b,

Καλό θα ήταν να είχες στην υπογραφή σου και ένα μικρό ιστορικό για να ξέρουμε περίπου τι έχεις.
 
Τα κρουστικά (πρακτικά στο λέω) είναι κατά βάση για Στυτική Δυσλειτουργία και εφαρμόζονται πάνω στο πουλί (πέος). Έχουν ξεκινήσει να τα χρησιμοποιούν τα τελευταία χρόνια κυρίως για Χρόνιο Πυελικό Άλγος διότι φαίνεται να ανακουφίζουν την περιοχή στο περίνεο από όπου συνήθως "καταλήγει" και ο πόνος. Οι κεφαλές αυτών των μηχανημάτων γενικά έχουν μικρή διείσδυση εκτός και αν ο γιατρός έχει πάρει ειδική κεφαλή που να φτάνει μέχρι και 10-15cm για να φτάνει και τον προστάτη (παίζει πως δεν έχει σχεδόν κανένας από τους γιατρούς, αλλά και να είχαν....). Προσωπικά έχω κάνει focal κρουστικά, γύρω στις 9 συνεδρίες των 15 λεπτών με μηχάνημα που υποτίθεται πως έφτανε μέχρι τον προστάτη, και έκανα και άλλες 8 (σε δεύτερη φάση) ηλεκτρομαγνητικά κρουστικά με ένα αρκετά πρωτοπόρο μηχάνημα. Δυστυχώς δεν είδα διαφορά καμία με την συχνοουρία μου. Εγώ προσωπικά έχω Χρόνια Προστατίτιδα. Ίσως για Χρόνιο Πυελικό Άλγος να βοηθάει περισσότερο ανάλογα με το άτομο πάντα, αλλά να κρατάτε μικρό καλάθι σχετικά με τα αποτελέσματα και κάποιο άλλο παιδί είχε αναφέρει πως είχε κάνει χωρίς ιδιαίτερα αποτελέσματα (δεν θυμάμαι ποιος). Δεν λέω σε κανέναν να μην δοκιμάσει, αλλά να έχετε υπόψη σας πως δεν δουλεύει σε όλους. Το καλό είναι πως δεν έχει γενικά παρενέργειες μέχρι στιγμής.
Οξεία Προστ/δα, Χρόνια Προστατίτιδα από το 10'. Πέρασα από Ακατανόμαστο με κάθε φορά βελτίωση αλλά και πάντα υποτροπιασμό. Συμπτώματα: επιτακτική ούρηση, συχνοουρία, νυχτουρία, βάρος στην περιοχή της κύστης, αίσθηση ατελούς κένωσης αν και γίνεται πλήρης κένωση. Έχω κάνει όλες τις ουρολογικές εξετάσεις (κυστεοσκόπηση, κυστεομανογραφία,υπέρηχα,  MRI προστάτη-πυέλου και όλα δουλεύουν ρολόι, ο προστάτης δείχνει φλεγμονή όμως. Έχω δοκιμάσει ασκήσεις πυελικού εδάφους με πίεση πυελικών μυών μέσω του ορθού σε συδυασμό με βελονισμό με καμία βελτίωση. Διατροφές κτλ-ελάχιστη βελτίωση, ασκήσεις πυελικού εδάφους-ελάχιστη βελτίωση. Τελευταία έκανα πάλι μαλάξεις με αντιβίωση με άλλο ουρολόγο (είχα klebsiella pneu. & enterococcus fae.) πολύ καλά αποτελέσματα αλλά υποτροπίασα και πάλι. Βρέθηκε πάλι enterococcus, αλλά με προβληματίζουν τα συμπτώματα πιο πολύ. Ελπίζω ακόμα όμως