Όλα ξεκίνησαν τον Ιούνιο του 2017 όπου ενώ έτρεχα στην παραλία ένιωσα ένα τσούξιμο στον κορμό του πέους. Εκείνη τη στιγμή δεν έδωσα σημασία. Γυρνώντας σπίτι είδα πως είχα κάποια ασυνήθιστα σημάδια στη δεξιά πλευρά του πέους. Μετά από 2-3 μέρες ξεκίνησα να νιώθω και μουδιάσματα στο πέος και στους όρχεις. Σα να με διαπερνά ρεύμα. Πήγα σε πολλούς δερματολόγους και λιγότερους ουρολόγους. Οι περισσότεροι, που είδαν τα σημάδια μου είπαν ότι είναι έρπης των γεννητικών οργάνων. Κάνοντας εξετάσεις αίματος διαπίστωσα ότι έχω έρπη τύπου 1 ο οποίος είναι υπεύθυνος κυρίως για βλάβες στο στόμα. Ο τύπου 2 είναι συνήθως υπεύθυνος για βλάβες στα γεννητικά όργανα. Είχα καταλήξει σε θεραπεία βαλασυκλοβίρης από το στόμα μια φορά την ημέρα για 6 μήνες. Δεν είδα μεγάλη διαφορά. Οι βλάβες εμφανίζονται όταν τρέχω στην παραλία κάτω από ήλιο. Το πιο ενοχλητικό όμως είναι τα μουδιάσματα. Είναι σα να με διαπερνά ρεύμα άλλοτε υψηλής άλλοτε χαμηλής έντασης. Ένιωθα παλιά και μια ευαισθησία όταν άγγιζα το πέος μου η οποία δείχνει να μειώνεται. Ένας γιατρός δερματολόγος μου έδωσε μέχρι και αντικαταθλιπτικά λέγοντας μου πως έχω κάποιο πυελικό σύνδρομο. Τα χάπια δεν έκαναν τίποτα. Μόνο πρόβλημα στη στύση . Ο τελευταίος ουρολόγος ο οποίος έχω επισκεφτεί με έχει βάλει να κάνω εξετάσεις για εντερόκοκκο και escerchia coli.Έχω καταλήξει μετά από πολλές επισκέψεις σε γιατρούς ότι αυτό που με ταλαιπωρεί κυρίως είναι η χρόνια προστατίτιδα. Υπάρχει κάποιος που να έχει πάθει το ίδιο? Καμιά πρόταση? Ευχαριστώ
Εμφάνιση κόκκινων σημαδιών στο πέος κατά τη διάρκεια τρεξίματος στην παραλία πριν 1 χρόνο. Ταυτόχρονα μουδιάσματα γαργαλήματα στο πέος και στους όρχεις. Εμφάνιση κόκκινου δακτυλίου περιμετρικά του πέους περιοδικά και με διακυμάνσεις χρώματος. Διάγνωση για έρπη χρόνια προστατίτιδα σύνδρομο χρόνιου πυελικού άλγους.

#1 18 Μαΐου, 2021, 11:17:58 ΠΜ Τελευταία τροποποίηση: 18 Μαΐου, 2021, 11:29:31 ΠΜ από Randy
Φίλε μου καλησπέρα,
χωρίς να είμαι αρμόδιος φυσικά, αυτό με το μούδιασμα κάποιες φορές ειναι φυσικό επακόλουθο, εγώ ας πούμε οταν είμαι πολλές ώρες καθιστός ή οδηγώ μηχαχή για παραπάνω απο μισί ώρα σαφώς και προκαλείται μούδιασμα. Νομίζω πως θα πρέπει να βάλεις κάτω σε ποιες περιπτώσεις σου δημιουργείται και να τα εξηγήσεις σε έναν γιατρό.

Όσον αφορά τη προστατίτιδα, επίσης γνώμη μου καλό θα ήταν να κάνεις μια ανάλυση σπέρματος και μια καλλιέργεια σπέρματος. Καλώς ή κακώς είναι η μόνη εξέταση οπου πολλοί αδένες ενεργοποιούνται και αν κάτι δε λειτουργεί σωστά - δυσλειτουργεί τότε αυτό θα καταγραφεί στην ανάλυση. Για τη σύγκριση με stamey - mears δε μπορώ να εκφέρω γνώμη, σίγουρα όμως πολλά παιδιά απο το φόρουμ θα έχουν εμπεριστατωμένη άποψη που θα μπορούν να σου εξήγησουν αν είναι προτιμότερη ή οχι.

Βάλε όλα αυτα που σε ανησυχούν κάτω σε ένα χαρτί, ενα προς ένα, προσπάθησε να βρεις εναν ουρολόγο-ανδρολόγο αξιόπιστο και να σε κατευθύνει.
Επίσης, υπέρηχο κάτω κοιλίας έχεις κάνει;
Κάτι τελευταίο στο κείμενο σου, για μένα άλλο μούδιασμα άλλο κάτι σαν να σε διαπερνά ρεύμα. αυτο καταλαβαινω εγω...

Επομένω στη θέση σου θα πήγαινα σε έναν ουρολόγο και θα έκανα μια κουβέντα μαζι για τα εξής:
1) Περιμετρικά υπάρχει δαχτύλιος: Αυτο συμβαίνει οταν κατεβάζεις το πετσάκι; μήπως πρέπει να σε εξετάσει για οτιδηποτε εχει να κάνει με τη φίμωση...
2) Στιγμές που νιώθεις αυτο το μούδιασμα - γαργαλιτό; είναι σε συγκεκριμένες φάσεις ή μπορεί να συμβεί οπουδήποτε και οποιαδήποτε στιγμή;
3) Αν έχει φωτογραφίες με αυτά τα σημάδια που έχεις να του τις δείξεις σε περίπτωση που τα σημάδια αυτά έχουν φύγει - αν όχι , καλο είναι να σε εξετάσει.
4) Ευαισθησία σε ποιο σημείο του πέους νιώθεις; στο κεφάλι ; στο κορμό; στη βάση; και αν ναι εξήγησε του αν παράλληλα νιώθεις πέρα απο την ευαισθησία καποιο τσούξιμο ή οτιδηποτε άλλο...
5) Θυμήσουν να του παρέχεις πλήρες ιστορικό, απο την αρχή του προβήματος - τη διάρκεια της θεράπειας έως και σήμερα.