Καλημέρα σας και καλή εβδομάδα,
είμαι ακόμα στο ψάξιμο για το τι ακριβώς έχω εξού και το ερωτηματικό στον τίτλο. Αρχικά να πω ότι είμαι 31 χρονών και ότι όλα ξεκίνησαν στις 12/8/2021. Μια 'ελαφριά' συχνοουρία. Πάω σε εφημερεύον νοσοκομείο λόγω των ημερών, ουρώ σε ποτηράκι βάζει ταινία ο γιατρός βλέπει πυοσφαίρια και ερυθρά και μου δίνει έτσι αντιβίωση. Καμία άλλη εξέταση. Ξεκινάω θεραπεία πάω διακοπές (σχεδόν καλά) και τελευταία μέρα γυρνώντας επανέρχεται δριμύτερη η συχνοουρία. Ξανά νοσοκομείο πάλι η ίδια διαδικασία και μου λέει ο γιατρός δεν σε έπιασε η πρώτη μάλλον πάρε και vibramycin για 10 μέρες. Με αυτό καμία βελτίωση (πήγα και σε ιδιώτη που σε υπέρηχο τα είδε όλα καλά και μου πε οξεία προστατίτιδα) Εν τω μεταξύ η συχνοουρία συχνουρία (ανά 15 λεπτά). Τέλος πάντων μια βδομάδα μετά σταματάω τα πάντα και επισκέπτομαι λοιμωξιολόγο αφού πλέον 20 μέρες ήμουν έτσι. Αιματολογικές τέλειες (μόνο τα λευκά στο όριο), ζαχάρου τέλειες,PSA <0.5,  υπέρηχος τέλειος ( μόνο βρέθηκαν επασβεστώσεις) και αναμένω να κάνω αύριο των ούρων και σπέρματος γιατί θέλει και 10 μέρες να καθαρίσεις από την αντιβίωση. Εν τω μεταξύ πλέον η συχνοουρία έχει περιοριστεί στην 1,5-2 ώρες και απλά νιώθω ένα φούσκωμα στο στομάχι ενώ και το σπέρμα μου εμφανίζει κροκκιδώσεις. Η ερώτηση λοιπόν είναι αν τα συμτώματά μου (δεν έχω κανέναν πόνο-τσούξιμο-πυρετό κλπ) μπορούν να στοιχειοθετήσουν την χρόνια προστατίτιδα.

Mike καταρχήν με λιγότερο από ένα μήνα χρόνια προστατίτιδα προς το παρόν μην σε απασχολεί.


Προσωπικά έτσι κάπως ξεκίνησα σαν εσένα πριν είκοσι κάτι χρόνια.


Διάβασε όσο μπορείς το φόρουμ και με ψυχραιμία θα το λύσεις.


Μην το αφήνεις, πάρε τις αντιβιωσεις και ψαξου στην περιοχή που μένεις να βρεις σωστό ουρολόγο.


Οξεία προστατίτιδα ναι με τι μικρόβια; κλπ.


Δεν χωράει μία απάντηση να σου συνοψίσω τις επιλογές και τις πιθανότητες.




Καλησπέρα σας. Επανέρχομαι με τα νεότερα. Αφού έκανα όλες τις εξετάσεις τις Δυτικής Ιατρικής (από αξονική μέχρι καλλιέργειες) και αφού εξετάστηκα από γιατρούς όλων των ειδικοτήτων (5 διαφορετικοί ουρολόγοι,λοιμωξιολόγος,παθολόγος κλπ) αποδείχτηκε ότι δεν είχα τίποτα. Βέβαια η συχνοουρία ήταν σε βαθμό απελπιστικό (αυτοκτονικό ενίοτε) οπότε καταλήξαμε σε 2 συμπαθή ενδεχόμενα. Η' πρόκειται για χρόνια προστατίτιδα που ξαφνικά εκδηλώθηκε ή πρόκειται για ψυχοσωματικό!!Βέβαια με τόσο έντονη συχνοουρία νομίζω ότι και να μην είχα απέκτησα. Πλέον με vesomni και xanax έχω ηρεμήσει! Ειδικά το vesomni με φοβίζει γιατί αν πάμε στο ψυχογενές (δεν το ασπάζομαι καθώς έχω μειωμένη ακτίνα ούρησης) τότε μπορεί να είναι φαρμάκι αντί για φάρμακο. Τουλάχιστον, αν εξαιρέσει κανείς την φρίκη που έφαγα τον 1 μήνα πλέον με πολλές αλλαγές στη ζωή μου είμαι μια χαρά. Μπορεί να ταν και λοίμωξη σε αποδρομή. Τι να πω!

Καλησπέρα και περαστικά εύχομαι. Τι εξήγηση σου δώσανε οι γιατροί για τα πυοσφαίρια και τα ερυθρά που εντοπίστηκαν στα ούρα σου την πρώτη φορά; πιθανή ουρολοίμωξη; επίσης τι δείξανε οι επαναληπτικές σου εξετάσεις;
Κάψιμο στο άνοιγμα της ουρήθρας για 6+ μήνες (συνήθως μετά την ούρηση) - Ερυθρότητα στο στόμιο της ουρήθρας - Ούρα πάντα καθαρά - Καθόλου ουρηθρικό έκκριμα - Βρέθηκε pseudomonas aeruginosa στο σπέρμα - Ευρήματα χρόνιας προστατίτιδας μετά από διορθικό υπέρηχο και πολυπαραμετρική μαγνητική του προστάτη

Όλες οι επαναληπτικές εξετάσεις 'δυστυχώς' (αιματολογικές, καλλιέργεια ούρων και σπέρματος, Stamney, αξονική,υπέρηχοι πριν και μετά την ούρηση καθώς και δαχτυλική εξέταση) δεν έδειξαν ΤΙΠΟΤΑ!
Καλό μέγεθος προστάτη, όχι σημάδια φλεγμονής  τίποτα! Οπότε δεν έχω απαντήσεις ... πιο πολύ είπανε προστατίτιδα χρόνια λόγω των ασβεστώσεων και για να πουν κάτι... Δυστυχώς και ίσως και να ισχύει η προστατίτιδα μου να υφίσταται και να συνέβη λόγω υπερβολικού στρες...ίσως πάλι και όχι...πάντως με έφτασε στα όρια μου.

Αγαπητοί φίλοι μου.
Δυστυχώς το δικό μου πρόβλημα αποδείχτηκε ότι ήταν στο μυαλό μου και μόνο. Οπότε να προσέχετε διατροφή και στρες! Χτες πήγα στον γιατρό μου μετά και την stamney που δεν έδειξε τίποτα και κάναμε ουρομετρία ενώ εγώ έχω χαμηλή ροή. Με έβαλε πρώτα να πιω 7 ποτήρια νερό και να ουρήσω όταν είμαι έτοιμος. Ξαφνικά σταμάτησα να κατουριέμαι όταν έπρεπε να το κάνω αναγκαστικά. Επιπλέον, όταν τελικά το έκανα είχα σούπερ ούρηση και καθόλου υπόλειμμά στην κύστη.
Οπότε μου είπε ότι δεν υπάρχει κάτι άλλο να πούμε. Δυστυχώς έχω πέσει θύμα του εγκεφάλου μου που δυστυχώς με πρόδωσε. Θα το αφήσω πίσω και θα με αφήσει και αυτό κάποια στιγμή. Εύχομαι σε όλους να πάνε όλα καλά.

 Ως χρόνια πάθηση περιγράφεται μία ασθένεια η οποία είναι μόνιμη, προκαλείται από μη αναστρέψιμες παθολογικές μεταβολές.
Εάν είχες κάνει stamey meares πριν πάρεις την αντιβίωση θα ήξερες εάν είχες προστατίτιδα, τώρα αφού το έλυσες το πρόβλημά σου, ὅ γέγονε γέγονε (ό,τι έχει γίνει, έχει γίνει) που έλεγαν και οι προγονοί μας.