29 Αυγούστου, 2017, 12:19:16 ΠΜ Τελευταία τροποποίηση: 29 Αυγούστου, 2017, 12:25:28 ΠΜ από Stratis
Καλησπέρα και υγεία σε όλους!!!!! Λοιπόν τον Νοέμβριο του 2015 κόλλησα Ουρεοπλασμα. Τα συμπτώματα εμφανίστηκαν 1,5 μήνα μετά με ενοχλήσεις στους όρχεις και στον προστάτη αλλά ποτέ ταυτόχρονα. Ο πόνος θα πήγαινε από αριστερά , δεξιά και από κει μετά πίσω. Πήρα αντιβίωση και μου πέρασε. Μετά από αρκετούς μήνες και συγκεκριμένα τον Αύγουστο και Σεπτέμβριο του 2016 σε ένα ταξίδι στην Αμερική άρχισα να έχω συμπτώματα προστάτοδυνιας μιας(εκεί κατέληξα) μην πιστεύοντας ότι είχα προστάτιδα αφού ούτε συμπτώματα οξείας είχα αλλά ούτε και χρονιάς. Παρόλα αυτά επειδή άρχισα να πονάω έντονα στον προστάτη και φοβισμένος γαρ, πήγα σε ένα νοσοκομείο που με μια απλή καλλιέργεια ούρων(καθαρή) με πλάκωσαν σε μια πολλαπλή αντιβίωση.Αυτη φαίνεται έκανε την δουλειά της καθώς τα συμπτώματα έφυγαν και άρχισα να χαλαρώνω. 2 βδομάδες μετά περίπου και αφού είχα επιστρέψει στην Ελλάδα πήγα σε κορυφαίο ουρολόγο/ους να με δουν. Ο προστάτης ήταν φυσιολογικός αν και ο ένας είδε και κάποιες αποτιτανωσεις. Επειδή η πόνοι της πυέλου δεν είχαν υποχωρήσει μου έδωσε κι άλλη αντιβίωση (πριξινα) αφού πρώτα πήρα ένα φυτικό σκεύασμα με σερενοα και λικοπενιο ώστε να μαλακώσει ο προστάτης όπως μου εξήγησε.πραγματι πήγα καλύτερα. Τα συμπτώματα έφευγαν και ξαναέρχονταν ομως η καλλιέργεια ήταν στείρα από μικρόβια κι εγώ ψυχολογικά ήμουν χάλια. Μέχρι που ανάκαλυψα το forum αυτό και αμέσως άλλαξε η ζωή μου λίγο προς το καλύτερο. Είναι πάρα πολύ εντυπωσιακό πόσο πολύ χαλάρωνα και ηρεμουσα βλέποντας πως υπάρχει κόσμος που βιώνει παρόμοιο πόνο με τον δικό μου.Ενιωσα ότι βρίσκομαι σε ένα ανώνυμο group therapy και σας ευχαριστώ για αυτό.Παραλληλα κι εντελώς συμπτωματικά ένας φυσιοθεραπευτής ο οποίος έτυχε να ασχολείται και να γνωρίζει για την προστάτουδυνια με "πιεσε" σε κάποια σημεία χαμηλά πίσω και έκτοτε ήμουν καλύτερα.με την γυναίκα μου μπήκαμε σε διαδικασία να κάνουμε και δεύτερο παιδί τον προηγούμενο Μάρτιο-απριλιο και να που τότε ξαναεμφανιζονται συμπτώματα και οι πόνοι. Ξανά λοιπόν Ουρεοπλασμα κι εγώ κι αυτή! Πήραμε αντιβίωση και οι δύο κι εγώ εδώ και βδομάδες ένιωθα πως.ξεμπερδεψα με το μικρόβιο και απλά είχε μείνει το πυελικο άλγος το οποίο είχα αρχίσει κατά κάποιο τρόπο να το μαχομαι...! Έλα όμως που από χτες έχω αρχίσει να έχω πόνους ομοίους με αυτούς του ουρεοπλασματος. Αύριο πάω πάλι για καλλιέργεια να δω τι συμβαίνει. Θα ήθελα πολύ να διαβάσω τα σχόλια σας που είμαι σίγουρος πως θα με βοηθήσουν. Εάν θέλετε γράψτε μου και σε pm αν συστήνετε κάποιον καλό γιατρό με κατανόηση. Επίσης εάν κάποιος είχε υποτροπή με το συγκεκριμένο μικρόβιο.Επισης να τονίσω πως τα συμπτώματα που αντιμετώπισα και που έρχονται και φεύγουν έχουν να κάνουν με ΧΠΑ και συγκεκριμένα με πόνο στην περιοχή του προστάτη αλλά από την δεξιά πλευρά μυϊκός ,ο οποίος με κτυπαει καμία φορά μέχρι το πόδι κατω. Ανάγκη για διάταση στο δεξί πόδι. Πρόσφατα μετά από μεγάλη στεναχώρια αρχισε να πονάει και χαμηλά η μέση μου. Αλλά όχι πόνος στο σεξ ή στην ούρηση η κάτι τέτοιο. Ευχαριστώ εκ των προτέρων! Ηλικία 36.

Επίσης αξίζει να αναφέρω πως αρκετές φορές στην προσπάθεια να πολεμήσω το ΧΠΑ πήρα ομοιοπαθητικά τα οποία με βοήθησαν αρκετά. Ακόμα επισκέφτηκα νηστειολογο ο οποίος μου εξήγησε πως έχει μεγάλη επιτυχία στις προστατίτιδες. Ξεκίνησα την δίαιτα αλλά ήταν τότε που εμφανίστηκε το μικρόβιο τον προηγούμενο Μάιο και σταμάτησα την διατροφή μέχρι να πολεμήσω το Ουρεοπλασμα. Και πάλι ευχαριστώ

Στρατή είναι δεδομένο ότι σε κάποιες περιπτώσεις, κάποια συμπτώματα μπορεί να πυροδοτηθούν από κάποια μικρόβια. Είναι απόλυτα λογικό να μην θέλουμε πολλά μικρόβια, για να είμαστε πιο υγιείς και πιο γόνιμοι. Σωστά λοιπόν γίνονται και οι καλλιέργειες και άλλες εξετάσεις. Αντιβιώσεις δεν πρέπει να παίρνουμε ούτε πολλές, ούτε συνέχεια.
Διαβάζοντας τα τελευταία μηνύματα, απαντώντας και σε άλλους που φαίνεται να προβληματίζονται για το μυϊκά προκαλούμενο Χρόνιο Πυελικό Άλγος, να τονίσω και πάλι ότι οι εξετάσεις ανεύρεσης σπασμού στην πύελο αλλά και εναυσματικών σημείων πόνου, είναι το ίδιο σημαντικές και απαραίτητες για όποιον πονάει.
Τις εξετάσεις αυτές συνιστά και η Ευρωπαϊκή Εταιρεία της Ουρολογίας.
Χρόνιο, Μυϊκά βασιζόμενο Πυελικό Άλγος.
Ξεκίνησε το 2012, είμαι χωρίς συμπτώματα από το 2016.
Πυροδοτήθηκε από προστατίτιδα, το πρωτόκολλο Wise Anderson με βοήθησε περισσότερο από όλες τις θεραπείες.