26 Οκτωβρίου, 2017, 01:48:15 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 15 Νοεμβρίου, 2017, 08:45:28 ΠΜ από Φαέθων
Καλησπερα Φαεθων. Διαβάζαμε χτες την ιστορία σου με τον άντρα μου και κλαιγαμε. Έκανε κατάτμηση σπέρματος και έχει 69%. Έφυγε η γη κάτω από τα πόδια μας. Αυτό σημαίνει πως δε θα κάνουμε δικό μας παιδί; έχω ήδη μια παλίνδρομη στο ιστορικό μου. Έκτοτε προσπαθούμε ένα χρόνο και τίποτα. Πήγαμε για να ξεκινησουμε για εξωσωματική και ο γιατρός μας είπε πρώτα να κάνουμε κάποιες εξετάσεις. Όλες καλές. Εκτός από την κατάτμηση. Σε ρωτάω γιατί φαίνεται πως μέσα από όλη αυτήν την εμπειρία σου ίσως κάτι μπορείς να μου πεις. Ξέρω πως δεν μπαίνεις συχνά, θα το εκτιμούσα όμως αν έκανες τον κόπο να μου απαντήσεις. Ευχαριστώ.

Γεια σου Happycap. Χωρίς να είμαι γιατρός δεν νομίζω ότι αυτό που μου περιγράφεις σημαίνει ότι δεν θα κάνετε ποτέ παιδί. Πολύ εύκολα τα έβαψες τόσο μαύρα. Ο σύζυγός σου πιθανά μπορεί να βελτιώσει την κατάσταση με φυσικούς τρόπους και αν αρχίσεις να πλησιάζεις τα 35 και δεν έχει γίνει κάτι, θα έλεγα να ζητήσετε την βοήθεια κέντρου υποβοηθούμενης αναπαραγωγής.
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Δυστυχως εγώ είμαι ηδη 39 και ο συζυγός μου 38. Την κατάτμηση την ανακαλύψαμε μετά από εξετάσεις που μας ειπαν  να κανουμε από το κεντρο εξωσωματικής. Απευθυνθηκαμε στο κεντρο, μιας και μετα από μια παλινδομη και ενα χρόνο συστηματικης προσπάθειας ειδαμε πως μάλλον δεν υπάρχει άλλη επιλογή. Μέχρι τότε ποτε δεν είχαμε σκεφτεί πως μπορεί να ήταν υπεύθυνος ο ανδρικός παραγοντας, μιας και το σπερμοδιάγραμμα του αντρα μου ήταν πολύ καλό, τίποτα που να προβληματίζει. Φυσικα, εγώ είχα περάσει από κόσκινο, χωρίς να φαίνεται πως φταίει κάτι. Μέχρι που μας ζήτησαν από το κεντρο να κανουμε αυτην την εξέταση και το αποτελεσμα ηταν 69%. Εδωσαν από το κεντρο στον αντρα μου μια θεραπεια για τρεις μηνες, για να βελτιωθούν τα ποσοστα, αν και από το 69, πόσο να φτάσει; Φοβάμαι πως και με την εξωσωματική, δε θα καταφέρουμε τίποτα. Διάβασα πως ο κατακερματισμος είναι υπέυθυνος για παλινδρομες. Μετα από επισκεψη στον ανδρολογο έκανε και τριπλεξ για κιρσοκηλη, όπου δεν έχει. Μενει να κανει και μια καλλιέργεια. Το ασχημο είναι πως κανενας δε μας εξηγει ακριβως τι συνεπάγεται ο υψηλος κατακερματισμος, τι πιθανοτητες εχουμε να συλλαβουμε φυσιολογικα και τι με εξωσωματικη. Φαεθων, σου εγραψα γιατι διαβασα την ιστορια σου την ημερα που μαθαμε τα αποτελεσματα. Μου εκανε εντυπωση εκτος των αλλων η αναλυτικη σου σκεψη και σκεφτηκα πως υστερα απο μια σχετικη εμπειρια στην ανδρικη υπογονιμοτητα, θα μπορουσες καπως να με συμβουλευσεις,κατευθύνεις. Σε ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο να απαντησεις.

Happykar η ηλικία σου όντως είναι προχωρημένη αλλά όχι απαγορευτική. Θα πρέπει κατά τη γνώμη μου να προχωρήσετε άμεσα σε εξωσωματική και να μην το κουράσετε άλλο, ώστε να έχετε περιθώριο μερικών προσπαθειών πριν περάσεις τα 42. Δεν νομίζω ότι έχετε χρόνο για προσπάθειες φυσικής βελτίωσης κλπ. Στο κέντρο θα επιλέξουν τα καλύτερα σπερματοζωάρια. 69% κατάτμηση σημαίνει 31% φυσιολογικά, δηλαδή τεράστιος αριθμός. Εγώ κατάφερα να κάνω παιδί όταν βλέπαν 5 σπερματοζωάρια ανά οπτικό πεδίο.
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Happycar καλησπέρα. Καταρχήν το θετικό είναι ότι πετυχαίνετε σύλληψη και αυτό είναι σημαντικό. Το ποσοστό της κατάτμησης βελτιώνεται με βιταμίνες και σωστή διατροφή, χωρίς κάπνισμα και αλκοόλ. Προσωπικά ξεκίνησα με κατάτμηση 32% και τώρα είμαι στο 19%. Μέσα σε 2 χρόνια όμως.
Το πρόβλημα όμως με την κατάτμηση είναι άλλο. Αυτή τη στιγμή η επιστήμη δεν είναι σε θέση να μπορεί να ξεχωρίσει αν ένα σπερατοζωάριο έχει σπασμένο dna, χωρίς να το σκοτώσει. Και με σκοτωμένο σπερματοζωάριο σαφώς και δεν μπορείς να κάνεις εξωσωματική. Το μόνο που μπορούν οι ειδικοί σήμερα να κάνουν, προκειμένου να εξετάσουν αν ένα σπαρματοζωάριο έχει σπασμένο DNA ή είναι ΟΚ, είναι να το εξετάσουν στο μικροσκόπιο εξωτερικά. Να κρίνουν δηλαδή εξωτερικά τη μορφή του, και να υποθέσουν, ότι επειδή ένα σπερματοζωάριο έχει άριστη μρφή θα έχει και σωστό dna εσωτερικά.
Ακολουθώντας δηλαδή μια θεραπεία βελτίωσης του σπέρματος  απλώς βελτιώνεις τις πιθανότητες για μια επιτυχημένη εξωσωματική. Δεν σημαίνει όμως ότι επειδή η κατάτμηση θα έχει βελτιωθεί, από το 32 στο 19, ότι η εξωσωματική θα είναι και επιτυχημένη.
Ουσιαστικά παίζουμε με τις πιθανότητες.

Το ίδιο ισχύει και στην περίπτωση της φυσιολογικής σύλληψης. Αφού μπορείτε και πετυχαίνετε φυσιολογική σύλληψη, κάποια στιγμή να γονιμοποιηθεί το ωάριο από το υπόλοιπο 31% με το σωστό dna.

Φαέθωνα, αρχικά σ' ευχαριστώ για την απάντησή σου. Προφανώς εκεί πλέον στρεφόμαστε, δλδ. στην εξωσωματική, η οποία να πω σε αυτό το σημείο με φοβίζει πολύ. Ελπίζω τα πράγματα να έχουν αίσιο τέλος.

Chris79, κι εσένα ευχαριστώ για την απάντησή σου.  Αρχικά, να σου πω πως σύλληψη πετύχαμε μόνο μια φορά, η οποία παλινδρόμησε, κι έκτοτε, τίποτα. Αυτό εξάλλου, ήταν η αιτία που πλέον στραφήκαμε σε κέντρο εξωσωματικής.
Όσον αφορά στο θέμα της κατάτμησης, ο σύζυγός μου έχει σχεδόν ένα μήνα που ξεκίνησε την αγωγή. Προσωπικά, δε θεωρώ πως θα υπάρξει καμιά συγκλονιστική αλλαγή στα ποσοστά. Δεν πίνει, δεν καπνίζει και αθλείται. Είχε ένα πολύ καλό σπερμοδιάγραμμα, γι αυτό και πάθαμε σοκ με την υψηλή κατάτμηση.
Αυτό που με φοβίζει στην υψηλή κατάτμηση είναι αυτό που ακριβώς που περιγράφεις: Κανένας δε μου λέει αν το σπέρμα που θα επιλεγεί έχει καλο dna ή όχι. Προφανώς θα προσπαθήσουν να βρουν το καλύτερο μορφολογικά σπέρμα αλλά εκεί ούτως ή άλλως δε θα δυσκολευτούν αφού η μορφολογία του σπέρματος είναι καλή, όπως φαίνεται στο τελευταίο, τουλάχιστον σπερμοδιάγραμμα. Με φοβίζει, επομένως, ότι παίζουμε με τα ποσοστά, ότι αν επιτευχθεί η σύλληψη δε θα γεννηθεί ένας άνθρωπος με πολλά προβλήματα λόγω κακού dna.
Μακάρι να συμβεί αυτό, που λες, να υπάρξει γονιμοποίηση με το σωστό dna. Δεν έχω παρά να ελπίζω. Εσένα Chris σου δημιούργησε πρόβλημα η υψηλή κατάτμηση;

Happycar θα φτιαχτούν πολλά έμβρια στην εξωσωματική. Τελείως στην τύχη, ένα στα τρία θα είναι από καλό σπερματοζωάριο. Αν χρησιμοποιηθεί μέθοδος IMSI ή κάτι αντίστοιχο, το ποσοστό πιθανά θα είναι σημαντικά υψηλότερο. 

Στην δική μου κατανόηση, ένα "κακό" σπερματοζωάριο είτε δεν θα γονιμοποιήσει ωάριο είτε κι αν το γονιμοποιήσει, το έμβρυο δεν θα τα καταφέρει να εμφυτευτεί ή και να τα καταφέρει δεν θα ζήσει πολλές μέρες. Με άλλα λόγια, αν σου εμφυτέυσουν π.χ. 3 έμβρυα, οι πιθανότητες να "πιάσει" κάποιο ή κάποια είναι με το μέρος των καλών και όχι των κακών.

Αυτό συμβαίνει και όχι ότι θα γεννηθεί άνθρωπος με προβλήματα.
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Happycar, εγώ με τη σύζυγο ανήκουμε στην κατηγορία ανεξήγητης υπογονιμότητας. Με την κατάτμηση δεν έχουμε πρόβλημα. Εμένα το σπερμοδιάγραμμά μου τα τελευταία 2 έτη έχει διορθωθεί. Αλλά προσπαθούμε σχεδόν 5 χρόνια. Τώρα προετοιμαζόμαστε για εξωσωματική.
Φαέθον έχω πρόσφατο παράδειγμα από στενό συγγενικό μου πρόσωπο, όπου είχαν 2 αποβολές. Η πρώτη αποβολή συνέβη στον τρίτο μήνα της εγκυμοσύνης, το θεώρησαν τυχαίο γεγονός, στη δεύτερη αποβολή που συνέβη στον 1ο μήνα της εγκυμσύνης έκαναν εξετάσεις και ανακάλυψαν κατάτμηση σχεδόν 60%. Συνήθως η υψηλή κατάτμηση σχετίζεται με αποβολές στο πρώτο τρίμηνο της εγκυμοσύνης.

Φαέθωνα, συγνώμη που καθυστερησα να απαντήσω αλλα ως γνωστόν η ζωή συνεχίζεται και το τρέξιμο, επίσης. Μακάρι να είναι έτσι όπως τα λες. Το θέμα είναι πως η εξωσωματική είναι μονόδρομος, κάτι που εγώ, προσωπικά, φοβάμαι. Βεβαια, φοβαμαι και την αποτυχία ή ακόμα περισσότερο, το να κάνεις ένα παιδί με προβλήματα. Θα μου πεις αυτό δεν μπορεί να το ξέρει κανένας αλλά αν ξεκινάς με κακό dna...Όντως, αν είναι πολύ υψηλή η κατάτμηση θα αποβληθεί, όπως αλλωστε μου συνέβη, αλλα ποτε δεν ξερεις. Τελοσπάντων, εμείς συνεχίζουμε να προσπαθούμε και θα δούμε. Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου.

Chris79, όπως είπα και στον Φαέθωνα παραπάνω άργησα να απαντήσω γιατί οι δουλειές δε σταματούν. Σε σχέση με τις αποβολές λόγω κατάτμησης, συνήθως αυτό που συμβαίνει είναι πως δεν προχωρούν οι βλαστοκύστες, δηλ. η αποβολή συμβαίνει συνήθως στην πέμπτη-εκτη ημέρα, πάρα πολύ νωρίς, όπως είχε συμβεί σε εμένα. Βέβαια, τότε το είχαμε θεωρήσει μια ατυχία, όλοι μας έλεγαν πως αφού έμεινα έστω και μια φορά, φυσικά, έγκυος θα ξανασυμβεί, κάτι που δεν έχει γίνει εδώ και 14 μήνες που προσπαθούμε. Γι αυτό και απυεθυνθήκαμε σε κέντρο εξωσωματικής όπου μας έβαλαν να κάνουμε όλες αυτές τις εξετάσεις και βγήκε το πρόβλημα του σπέρματος. Μέχρι τότε δεν υπήρχε καμία υποψία καθώς όλα τα σπερμοδιαγράμματα ήταν καλά. Σημειωτέον. πως ο άντρας μου έκανε και τώρα ένα σπερμοδιάγραμμα, όπου όλες οι παράμετροι είναι πολύ καλές. Μετά τις γιορτές θα επαναλάβει την εξέταση του κατακερματισμού, που θα εχει ολοκληρωθεί και η θεραπεία. Ελπίζουμε να υπάρξει κάποια βελτίωση. Τα καλύτερα εύχομαι και σε σενα.