18 Μαΐου, 2018, 03:22:49 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 18 Μαΐου, 2018, 03:25:48 ΜΜ από Happy
Καλησπέρα σας , θα ηθελα να ρωτησω για το χρονιο ορχικο αλγος. Πασχει ο συντροφος μου, εδω κ εναμιση χρονο εχει αλλαξει η ζωη μας δραματικα. Ξεκινησε με ουρολοιμωξη, επιδιδυμίτιδα κ υδροκηλη. Πηγε σε ουρολογους, πηρε αντιβιωση, εκανε γενικες ουρων, καλλιεργειες ουρων  κ σπερματος, ολα περασαν , αλλα εμεινε μια μικρη υδροκηλη κ πονος στον ορχι. Το αποτελεσμα, εκοψε το γυμναστηριο, καθεται μονο σε σκαμπο ή καναπε, φοραει μονο φαρδια ρουχα κ φυσικα θα περπατησει μονο οταν θα ειναι αναγκη, αποφευγει τις εξοδους απο το σπιτι γιατι μετα ποναει κ εχει ενοχλησεις. Εχει αλλαξει εντελως η ποιοτητα τις ζωης του, φυισικα προς το χεροτερο! Ψυχολογικα ειναι ενα ρακος πΙα. Ο δευτερος ουρολογος που πηγε του μιλησε για το χρονιο ορχικο αλγος κ οτι καλο θα ηταν να παει κ σε ψυχολογο αφου ολες οι εξετασεις  κ ο υπερηχος βγηκαν καθαρες. Οταν ξεκινησε το προβλημα ζουσε  μια πολυ ασχημη κ στρεσογονα κατασταση (40 ετων χωρις δουλεια, χωρις χρηματα κ ενα καρο πτυχια στην πλατη του), δεν ξερω αν ολο αυτο το ψυχολογικο εχει σχεση με το χρονιο ορχικο αλγος.....εγω νομιζω οτι ολο το στρες κ το αγχος βρηκαν διοδο διαφυγης απο εκει, βρηκε το αδυναμο σημειο του κ τον τσακισε (θεωριες δικες μου). Πηγαινει  σε ψυχολογο εδω κ εξι μηνες, ψυχολογικα ειναι καπως καλυτερα...καπως, σωματικα ομως καμια διαφορα. Οσο ποναει τοσο τον παιρνει απο κατω....Τι γινεται σε αυτη την περιπτωση??? Να παει κ σε αλλον γιατρο? Υπαρχει καποια αγωγη που μπορει να ακολουθησει??? Υπαρχει καποιος τροπος να απαλλαγη απο ολο αυτο?

Σας ευχαριστω....

Καλησπέρα,
ο ψυχολόγος που μπορεί να βοηθήσει έναν άνθρωπο που πονάει; Η διάγνωση 'ψυχολογικά' απλώς βολεύει πολλούς γιατρούς για να ξεφορτώνονται ασθενείς που δε θέλουν ή δε μπορούν να βοηθήσουν.
Το χρόνιο ορχικό άλγος ή καλύτερα ορχεοδυνία http://www.imop.gr/uroinfo-ourologika-symptwmata/orxeodynia είναι και αυτό μια συμπτωματολογία ή σύνδρομο (όπως και το χρ. πυελικό άλγος) και μπορεί να προκαλείται λόγω διαφόρων παθήσεων όπως η κιρσοκήλη, η υδροκήλη, οι κύστεις επιδιδυμίδας, η βουβωνοκήλη και τα νεοπλάσματα. Επίσης, μπορεί να είναι αποτέλεσμα φλεγμονής του προστάτη, λιθίασης ουροποιητικού, συνδρόμου ευερέθιστου εντέρου ή να εντάσσεται στο πλαίσιο του συνδρόμου χρόνιου πυελικού άλγους (πηγή ΙΜΟΠ).
Δε νομίζω ότι ο σύντροφός σου εξάντλησε όλες τις εξετάσεις που αφορούν όλες αυτές τις παθήσεις...
Αν και μετά τη διερεύνηση που θα (έπρεπε να) κάνει πριν καταθέσει τα όπλα και τις θεραπείες που πιθανώς προταθούν συνεχίζει ο πόνος, που δε νομίζω, τότε μπορεί να επισκεφτεί ένα ιατρείο πόνου ώστε τουλάχιστον να μην πονάει.

Χρόνιο, Μυϊκά βασιζόμενο Πυελικό Άλγος.
Ξεκίνησε το 2012, είμαι χωρίς συμπτώματα από το 2016.
Πυροδοτήθηκε από προστατίτιδα, το πρωτόκολλο Wise Anderson με βοήθησε περισσότερο από όλες τις θεραπείες.

Εχει κανει υπερηχους κ δεν εχει καποια κακοηθεια ή κατι αλλο, εχει κανει κ εναν πιο ειδικο υπερηχο (δεν θυμαμαι το ονομα της εξετασης) κ εκει ολα καλα. Η κλινικη του εικονα ειναι καλη κ ο γιατρος επιμενει οτι ειναι το στρες, το αγχος, οτι σε ολους τους ανθρωπους θα βρει τροπο να βγει κ στον συντροφο μου χτυπαει εκει (στο αδυναμο σημειο του ας πουμε). Τι να πω.....μακαρι ο κοσμος να μην υποφερει απο καμια αρρωστια!

Οι υπέρηχοι είναι βασική εξέταση για κάποιες από τις παθήσεις που έγραψα παραπάνω. Κάποιες άλλες όμως δεν διαγιγνώσκονται μόνο με υπέρηχους. Γνώμη και από άλλο γιατρό οπωσδήποτε, και διάγνωση για όλες τις παθήσεις που πιθανώς να εμπλέκονται και αναφέρονται από το ΙΜΟΠ παραπάνω.
Πολλά παιδιά που γράφουν εδώ έχουν γράψει για υπερβολικό άγχος και στρες. Τυχαίο δεν είναι και βέβαια το στρες είναι ένας παράγοντας. Όμως πρέπει να κάνει την προσπάθεια του και στα ουρολογικά για να είναι σίγουρος ότι δεν είναι κάτι άλλο.
Ψυχολογική βοήθεια, υποστήριξη και κατανόηση θα βοηθήσουν.
Αν ο πόνος είναι ανυπόφορος, ίσως και ιατρείο πόνου, φαρμακευτική αντιμετώπιση (του πόνου), βελονισμός, χαλάρωση, ζεστά μπάνια κλπ τρόπους αντιμετώπισης του πόνου πια ως πάθησης.
Ιστορικά ορχεοδυνίας υπάρχουν στο φόρουμ, όπως για παράδειγμα:
http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=1011.0
http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=1041.0
http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=941.0
όμως, κλασικά, όλοι αυτοί ενώ αρχικά έσπευσαν να ζητήσουν βοήθεια, στη συνέχει δε μπήκαν στον ελάχιστο κόπο να βοηθήσουν τους ομοιοπαθείς τους, ενημερώνοντας για το πως εξελίχθηκε ή αντιμετωπίστηκε το πρόβλημά τους. Οπότε δεν έχουμε καταγεγραμμένες θεραπείες για περιπτώσεις που είχαν τέτοιο σύνδρομο.
Ίσως εδώ http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=861.0
έχουμε μια εξαίρεση:
Παράθεση από: pantsito στις 25 Αυγούστου, 2014, 05:42:21 ΜΜ
Γεια σε όλους...Έλειψα λίγο καιρό γιατί είχα κάποιες δουλειές και εκμεταλλεύτηκα και τη ζέστη για να πάω για κανένα μπανάκι να ηρεμήσω...Λοιπόν,σε μία φάση απελπισίας που πέρασα...διάβασα από έναν φίλο εδώ μέσα ότι τον βοήθησαν πολύ τα neurobion Και τα musco ril...Αφού έκανα μια μικρή έρευνα γενικά ,αποφάσισα να τα πάρω αλλά σε μικρές δόσεις και για λίγο.Έπερνα 1 neurobion ανά 12 ώρες και ένα musco ril τη μέρα για 3 μέρες ...Ο πόνος μετά από 10 ημέρες περίπου μειώθηκε από το 90-100% σε 10-15% (πολύ υποφερτός δηλαδή)...Πραγματικά δε ξέρω αν οφείλεται στις βιταμίνες μόνο ,γιατί παράλληλα με τα φάρμακα αποφάσισα να βάλω σε μια σειρά και τα ψυχολογικά μου(άγχος,απαισιόδοξία κτλ)...Μπορώ να πω ότι ήμουν ένα βήμα πριν τον ψυχίατρο(όχι ψυχολόγο γιατί δε γράφει φάρμακα αν χρειαστεί)...Είχα κλείσει 2 φορές ραντεβού αλλά δεν είχα πάει για τον ίδιο ''ανούσιο'' λόγο που δε πάνε οι περισσότεροι.Επίσης δοκίμασα να ξεκινήσω γυμναστική (κάμψεις και βάρη καθιστός,όχι πολλά) και μπορώ να πω ότι δεν ένιωθα μετά,παρά μόνο λίγα τσιμπηματάκια προειδοποιητικά θα μπορούσα να πω...Ο πόνος επαναφερόταν για κάμποσε ώρες στο 100% αν έκανα έλξεις βέβαια,γιαυτό τις σταμάτησα.παράλληλα(με τη γυμναστική και τα χάπια) πήγαινα και για μπάνιο κάθε μέρα .Τώρα είμαι σε φάση ''δε πονάω αλλά έχω ανά τακτά χρονικά διαστήματα τσιμπηματάκια που μου υπενθυμίζουν ότι έχω ακόμα το πρόβλημα το οποίο είμαι σχεδόν βέβαιος ότι είναι τελικά νευρομυικό...για οποιαδήποτε απορία μπορείτε απλά να ρτήσετε :)
Χρόνιο, Μυϊκά βασιζόμενο Πυελικό Άλγος.
Ξεκίνησε το 2012, είμαι χωρίς συμπτώματα από το 2016.
Πυροδοτήθηκε από προστατίτιδα, το πρωτόκολλο Wise Anderson με βοήθησε περισσότερο από όλες τις θεραπείες.