Ειμαι ο μονος που εχει κανει επεμβαση για στενωμα ουρηθρας; Εχω αρχισει να πιστευω οτι αυτο ειναι το συμπτωμα που μου προκαλει τις ενοχλησεις και ισως θα πρεπει να κανω καποια διαστολη. Δεν ξαναβαζω μαχαίρι. Μεχρι και πλαστικη μου ειπαν σε email οτι πρεπει να κανω.


 Γιατί αναφέρεις την πλαστική της ουρήθρας με αρνητική χροιά; Κι εμένα ο γιατρός μου το είπε σαν λύση αν υπάρξουν ευρήματα στην κυστεοσκόπηση. Έχεις διαβάσει κάτι αρνητικό ή σε τρομάζει η περιγραφή της διαδικασίας;

Γιατι δεν ξερω αν θα φυγει ο πονος. Η ουρηση ειναι ικανοποιητικη πιστευω. Οι ενοχλησεις με εχουν καταστρεψει και δεν πιστευω οτι αξιζει να κανω μια τοσο σκληρη εγχειρηση που μπορει και να με αφησει με χειροτερα κουσουρια. Αν δεν μπορουσα να ουρησω θα την εκανα.

Η κατασταση μου ειναι απελπιστικη.

Παράθεση από: a322 στις 18 Απριλίου, 2019, 05:43:44 ΜΜ
Γιατι δεν ξερω αν θα φυγει ο πονος. Η ουρηση ειναι ικανοποιητικη πιστευω. Οι ενοχλησεις με εχουν καταστρεψει και δεν πιστευω οτι αξιζει να κανω μια τοσο σκληρη εγχειρηση που μπορει και να με αφησει με χειροτερα κουσουρια. Αν δεν μπορουσα να ουρησω θα την εκανα.

Η κατασταση μου ειναι απελπιστικη.
Δηλαδή δεν έχεις θέμα στην ούρηση; Χαμηλή πίεση ας πούμε;

H πιεση ειναι αρκετα καλυτερη μετα την ουρηθροτομη. Το καψιμο κατα τη διαρκεια αλλα χειροτερα, αφετερου της ουρησης ειναι το χειροτερο συμπτωμα.

Εχω κανει 2 uroflow, το ενα ηταν 13 ml/sec (χαμηλο) και το αλλο μετα απο πολυ μεγαλη ποσοτητα νερου ηταν 21-22 ml/sec (φυσιολογικο)

Με τη συγκεκριμενη πιεση θα μπορουσα να ζησω χωρις να το θεωρω καν συμπτωμα. Το καψιμο-γαργαλητο-ενοχληση ειναι ολο το θεμα.
Ξεκινησα το omnic tocas. Εχω σκοπο να κανω θεραπεια για κανα 6μηνο- χρονο και καμια προσευχη μπας και δεν χρειαζεται να το παιρνω εφορου ζωης.
ξεκινησα και τα αντικαταθλιπτικα

Πίστεψέ με το θέμα δεν είναι το κάψιμο κατα την ούρηση. Αν υποθέσουμε οτι ουρείς 3-4 φορές τη μέρα στην ουσία ενοχλείσαι για 5 λεπτά σύνολο τη μέρα.
Το πραγματικό πρόβλημα πιστεύω στους προστατιδοπαθείς είναι οι πόνοι και κυρίως στο περίνεο που τους έχεις 24 ώρες το 24ωρο. Χωρίς να θέλω να υποτιμήσω το πρόβλημα σου μη δίνεις πολύ σημασία. Ζήσε τη ζωή σου αν οι ενοχλήσεις σου είναι μόνο κατα την ούρηση.
Και τα αντικαταθλιπτικά δουλεύουν κυρίως για τους χρόνιους πόνους, και όχι για τις ουρηθρικές ενοχλήσεις. Και είναι η εσχάτη λύση. Εγώ πονάω στο περίνεο 5 χρόνια τώρα και ακόμα δεν έχω ξεκινήσει αντικαταθλυπτική αγωγή, παρότι έχω πάει σε ψυχίατρο, το συζητήσαμε, μου τα έχει συνταγογραφίσει και τα έχω αγοράσει, αλλά τα αφήνω να κάθονται σπίτι.

Σορρυ φιλτατε  αλλα δεν καταλαβες το ποστ μου αποτι φαινεται. Οπως λεω ξεκαθαρα το χειρότερο σύμπτωμα είναι η ενόχληση στην ουρήθρα κατα αφετέρου της ούρησης κατά τη διάρκεια της ημέρας. Εχθές ήταν τόσο έντονο που το έβαζα τουλάχιστον 8 στα 10.

Τσούξιμο που για τουλάχιστον μία ώρα δεν υπέκυψε. Όλη μέρα την περνάω ξαπλωμένος. Έχασα τη δουλειά μου εξαιτίας αυτής της μαλακίας. Ξυπνάω με τον πόνο και κοιμάμαι με τον πόνο. Για να φτάσω στα αντικαταθλιπτικά πέρασαν 5 χρόνια μετά από χειρουργία, κυστεοσκοπήσεις, προστατικά μασάζ, αντιβιώσεις, αυτοκτονικές τάσεις κατάθλιψη παράνοια άγχος και σιχτίρισμα. Δεν ξέρω πως μπορείς να κάνεις τέτοιες υποθέσεις από ένα ποστ κάποιου ιδιοπαθή.

Θα σχολιάσω το σχόλιο σου τουλάχιστον ως αγενές.
Λες ότι το θέμα δεν είναι το κάψιμο στην ούρηση, και όντως δεν είναι ούτε για μένα ουτε για σενα.
Δεν θα το κρίνεις εσύ αυτό αλλά ο άνθρωπος που το ζει σε καθημερινή βάση.
Με το συμπάθειο και περαστικά....

Ουρηθροπλαστική σε δημόσια νοσοκομεία γίνεται; Και αν ναι ζητάνε χρήματα;

καλησπερα a322 σε ποια φαση βρισκεσε τωρα? προκειτε να κανω αυριο ουρηθροτομη και θα ηθελα να μαθω τη γνωμη σου,σε ευχαριστω

μιχαλη εσυ την εκανες την Ουρηθροπλαστική ? αν ναι που? σε δημοσιο? ειχε αποτελεσματα?