Παιδια καλησπερα.

Ολη αυτη η ιστορια μου φαινετε πολυ προσφατη ..αλλα ψαχνωντας να βρω το πρωτο μου μηνυμα, συνειδητοποιησα οτι εχουν περασει 8 ολοκληρα χρονια! Θυμαμαι οτι οταν ειχα μπλεξει με ολο αυτο ..περιμενα με αγωνια καινουργιο θεμα απο καποιον που το εχει ξεπερασει. Μαλιστα αναρωτιομουν για ποιο λογο να υπαρχουν τοσα νεα μηνυματα με προβληματα και ελαχιστα θετικα.
Η απαντηση ειναι οτι οταν ξεπερασεις το προβλημα σου ..συνεχιζεις την ζωη σου την καθημερινότητα σου και δεν κοιτας πισω.. Αυτο σημαινει οτι τα περισσοτερα παιδια που εγραφαν εδω, ειμαι σιγουρος οτι κατα καποιο τροπο το εχουν ξεπερασει.

Ειμαι καλα ..δεν εχω καμμια σχεση με τον τυπο που εγραφε τοτε.

Αν επρεπε απλα να δωσω μια γρηγορη απαντηση θα ελεγα οτι η προστατιτιδα ηταν ενα  ψυχοσωματικο συμπτωμα με αιτια, την αγχωδη ψυχαναγκαστικη 'πολλων χρονων' καθημερινοτητας μου- σχεδον απο την εφηβεια.

Καταλαβα γρηγορα (να ειναι 'παντα' καλα ο φαεθων - θεωρια wise anderson) οτι αυτο που ζουσα ειχε να κανει με το στρεσαρισμα του οργανισμου μου - νευρων. Για να βοηθησω το σωμα μου και τον μυαλο μου να ηρεμησει, προχωρισα σε αντικαταθλιπτικη αγωγη που εκανα περιπου 3 χρονια. Με βοηθησε δραστικα να ηρεμησει το σωμα μου και το μυαλο μου. Με το που ηρεμησα, το ιδιο μου το σωμα αρχισε να γιατρευεται. Απλα αφεθηκα στην αγωγη (ημουν πολυ αρνητικος στην αρχη) σταματησα να ελεγχω το σωμα μου και να εχω την σκεψη μου στους πονους μου. Εμεινα μακρια απο AKAT, γιατρους, αντιβιωσεις, φορουμ, αρνητικες σκεψεις ..και χωρις να το καταλαβω απλα το ξεχασα.

Τελικα η "προστατιτιδα" ηταν το καμπανακι που χτυπησε, για να συνειδητοποιησω οτι επρεπε να αλλαξω τον τροπο σκεψης μου - την καθημερινότητα μου. Αν γυρναγα πισω στο εαυτο μου θα του ελεγα απλα "ηρεμησε - ολα θα πανε καλα"

Τελικα ειναι αληθεια.. το μυαλο προηγειται του σωματος μας

ευχομαι σε ολους τα καλυτερα! και ευχαριστω τα παιδια του φορουμ που με βοηθησαν ( ξερουν ποιοι ειναι αυτοι :) )


Το πρωτο μου ποστ

https://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=837.0
















Εμφανιση στα 31(Δεκ/13). Ενοχλησεις στο περινεο στο πεος, βαρος στους ορχεις, συχνοουρια πονος μετα την εκσπαρματωση. Χαμηλη λιμπιντο ενοχλησεις και μετριες στυσεις. Πονοι στην πλατη μεση. Εχει βρεθει εντεροκοκκος σε καλλιεργεια. Δοκιμη με αντιβιωση αποτυχημενη. Αντιμετωπιση κυριως με χαλαρωση και μειωση του στρες. Οι ενοχλησεις παραμενουν καθημερινα. Ισως επιχειρησω να καθαρισω τον εντεροκοκκο ..αλλα οχι για το πυελικο αλγος. Ειμαι σιγουρος πως το προβλημα ειναι μυοσκελετικο.

Πολλα μπραβο φιλε aman. Να ξερεις οτι με αυτο το ποστ δινεις ελπιδα σε πολλους προστατιδοπαθεις.

Τρεις ερωτησεις εχω να σου κανω και απαντα εσυ οταν βρεις χρονο.

Πρωτον, επισκεφτηκες τον κυριο Ζουμπο και αν ναι, εφαρμοσες το πρωτοκολλο wise anderson;;;

Δευτερον, τι ειδους αντικαταθλιπτικη αγωγη ελαβες και τι παρενεργειες ειχε (αν ειχε);;;

Τριτον, ειχε επιπτωση αυτη η αγωγη στην ποιοτητα της στυσης σου;; Σε ρωταω γιατι πολλοι λενε οτι τα αντικαταθλιπτικα επηρεαζουν τη σεξουαλικη ζωη ενος αντρα..

Και παλι συγχαρητηρια..

1000 Μπραβο που μπήκες να ενημερώσεις. Πραγματικά το έχουμε ανάγκη.
Εχω διαβασει το ιστορικο σου, ειδα οτι και εσυ ειχες προβλήματα πέρα απο τους πόνους.
Στύση , σπερμα, πονους περα απο περινεο, λιμπιντο, ψυχολογία οπως ειναι φυσικό επακόλουθο.
Παράθεση από: aman στις 05 Ιουλίου, 2020, 08:37:55 ΜΜ
Ειμαι καλα ..δεν εχω καμμια σχεση με τον τυπο που εγραφε τοτε.
https://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=837.0
Επειδή ειμαι τερμα απαισιοδοξος άνθρωπος, αλλα θελω να μαθαίνω την αλήθεια   
Δηλ ολα τα παραπάνω προβλήματα τα έχεις λύσει?
Η ψυχολογία σου απλα είναι καλύτερα? (ξερω η ψυχολογια θα μο πεις παιζει ρολο αλλα εδω μιλάμε για σωματικές καταστάσεις)
Ή άπλα έχουν περιοριστεί οι πόνοι κόβοντας 100 πράγματα απο την ζωη?  συχνή εκσπερμάτιση, καφε, αλκοολ, πιπερι, ζάχαρη 
Γιατι το να περιορίζονται οι πονοι ειναι πιστευω το πιθανότερο απο μονο του, χωρις να κανουμε κατι.
Με λιγα λογια 
-Πονάς?
- Έχεις όρεξη για σεξ, ΣΔ ? παίρνεις κανένα χαπι?
- Είσαι γόνιμος?
- Πινεις εναν καφε, μια μπυρα χωρις να φοβάσαι αν θα σε πιάσει?
Ξανα μπραβο που μπηκες και έγραψες.
  Την κατανόηση σας για την "απαισιόδοξη" οπτική που έχω.   ::)
-Εχω καταλάβει τι συμβαίνει με το σωμα μου και τον εαυτο μου.
- Εχασα λεφτα, χρονο και επεσα θυμα παραπληροφόρησης απο διάφορες πηγές.
- Ειμαι καλα, δεν συμβιβαστικά. Συνεχίζω κανονικά την ζωη μου με γνώμονα την υγεία μου.
'' Το πρόβλημα ολων των ανθρώπων ειναι οτι θέλουν να ακούσουν αυτο που ηδη πιστεύουν ''

Πολλα μπραβο aman για τα ευχαριστα νεα! Οπως ειπαν και τα παιδια μας δινεις ελπιδα!περα απο τις ερωτησεις που σου εκαναν τα παιδια, μια απορρια εχω και εγω.. αν καθαρισες τελικα οριστικα απο τον εντεροκοκκο!
-ολα αρχισαν το 2017, φουσκωμα κοιλιας, εντονοι πονοι χαμηλα, σπερμα σαν ζελες που δεν εκτιναζοταν μακρια, στυτικη δυσλειτουργιαπονος στον δεξι ορχι που εφτανε μεχρι φτερνα.
- υπερηχο με τον γιατρο να λεει εχει περασει πολλες προστατιτιδες
-καλλιεργεια σπερματος δειχνει πυοσφαιρια 7 και ουεροπλασμα με τον γιατρο να ειναι σκεπτικος αν πρεπει να μου δωσει αντιβιωση λεγοντας μου οτι θα το χεις για παντα. Εν τελη ενα μηνα ciproxin και minocin συνεχισα με quersetin 2 μηνες επανερχεται η στυση υποχωρουν οι πονοι μεσα σε μια βδομαδα.
Μετα απο 2 μηνες εμφανιζεται ξανα η στυτικη δυσλειτουργια καλλιεργεια πυοσφαιρια μηδεν και αρνητικος για μικροβια.. ξεκιναω σιαλις και ολα οκ.
-  χειμωνα 2019 προς 2020 εως τωρα παρατηρω οτι προστεθηκε η προωρη εκσπερματωση και δεν εχω καθολου λιμπιντο, απωλεια στυσης ακομα και με σιαλις αρκετες φορες, το κεφαλακι του πεους δεν πριζεται και δεν το νιωθω, σε σημειο που λες και βελονες να το βαλω παλι δεν θα  νιωσω πονο. Περιεργα πραγματα.

#4 06 Ιουλίου, 2020, 09:32:19 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 06 Ιουλίου, 2020, 09:53:47 ΜΜ από aman
Σχετικα με τον εντεροκοκκο ..την πρωτη φορα πηρα μια αντιβιωση για δεκα μερες και δεν ξανασχοληθηκα. Δεν εχω αλλαξει τιποτα . Πινω καφε, αλκοολ, γυμναζομαι πολυ, κανω σεξ,  τρωω τα παντα

Τον ζουμπο τον ειχα επισκεφτει πριν τα αντικαταθλιπτικα  ..μου ειχε κανει δαχτυλικη εξεταση και μου ειχε πει οτι ειναι στρεσαρισμενη η περιοχη. Μου ειχε προτεινει το πρωτοκολλο αλλα ειπα να δοκιμασω πρωτα τα αντικατ..   Μετα απο αυτα δεν ξανασχοληθηκα ...

Απο τα αντικατ η κυρια παρενεργεια ειναι τα κιλα που πηρα.. τα οποια τα εχασα πολυ γρηγορα αφου τα εκοψα. Πηρα πολλα κιλα αλλα σχετικα ομοιομορφα. Σεξουαλικα θα ελεγα οτι σου κοβει την λιμπιντο (δεν ειχα ετσι και αλλιως) και καθυστερεις να τελειωσεις (αυτο ειναι μαλλον καλο). Αν δεν εισαι καλα ψυχολογικα δεν κανεις και σεξ ...οποτε θα ελεγα μια η αλλη.

"Πινεις εναν καφε, μια μπυρα χωρις να φοβάσαι αν θα σε πιάσει?"

Εχεις βγει να διασκεδασεις παραγγελνεις την μπυρα και μεσα σου σκεφτεσαι αν σε πιασει το προβλημα... Καταλαβαινεις οτι ολο αυτο ειναι λαθος. Εχεις ηδη στρεσαρει το σωμα σου και την σκεψη σου. Οταν θα βγαινεις για να διασκεδασεις και να μην σκεφτεσαι ολη την ωρα το προβλημα σου, τοτε θα αρχισεις να γινεσε καλα..  Βλεπω στην υπογραφη σου για καταθλιψη. Λυσε πρωτα αυτο!! φυγε απο την απαισιοδοξη διαθεση και ψυχολογια.. και καθαρα οργανικο να ειναι αυτο που εχεις οσο εχεις κακη ψυχολογια αυτο θα πολλαπλασιαζεται..

Η καθε πριπτωση ειναι διαφορετικη ...αλλα πραγματικα προσπαθηστε να αλλαξετε την ψυχολογια σας. Σταματηστε τον φαυλο κυκλο "ποναει σωμα - εχω καταθλιψη". Ξερω ειναι δυσκολο.. ημουν σε πολυ μαυρη περιοδο (και μπορει και να ξαναερθει) βρειτε κατι να σας απασχολει το μυαλο. Δουλεια γυναικα αθλητισμος χομπυ ..οτιδηποτε. Προσωπικα με βοηθαει πολυ ο αθλητισμος και η δουλεια (φουλ στρες αλλα με απορροφαει). Τις μαυρες μου περιοδους μπορει να βγω να κανω 60χλμ με το ποδηλατο και να επιστρεψω αλλος ανθρωπος.






Εμφανιση στα 31(Δεκ/13). Ενοχλησεις στο περινεο στο πεος, βαρος στους ορχεις, συχνοουρια πονος μετα την εκσπαρματωση. Χαμηλη λιμπιντο ενοχλησεις και μετριες στυσεις. Πονοι στην πλατη μεση. Εχει βρεθει εντεροκοκκος σε καλλιεργεια. Δοκιμη με αντιβιωση αποτυχημενη. Αντιμετωπιση κυριως με χαλαρωση και μειωση του στρες. Οι ενοχλησεις παραμενουν καθημερινα. Ισως επιχειρησω να καθαρισω τον εντεροκοκκο ..αλλα οχι για το πυελικο αλγος. Ειμαι σιγουρος πως το προβλημα ειναι μυοσκελετικο.

Παντως δεν ειναι πολλα τα τρια χρονια για αντικαταθλιπτικη αγωγη;;;

Επαιρνες καποιο διεγερτικο για να κανεις σεξ κατα τη διαρκεια της αντικαταθλιπτικης αγωγης;;

Μετά την τελευταία ψυχολογική μου έκρηξη, επιστρέφω ζητώντας συγγνώμη σε όσους στεναχώρησα, και δηλώνω οτι είμαι εδώ και πάλι για να βοηθήσω όσους χρειάζονται βοήθεια. Δε θα μακρηγορήσω με απολογίες οπότε μπαίνω στο δια ταύτα.

Όσον αφορά το πρωτόκολλο και γενικά την οπτική της νευρομυικής θεωρίας, για αυτούς που έχουν πιστεί πλέον οτι το πρόβλημά τους προέρχεται απο εκεί, θέλω να πω το εξής.

Αν υποθέσουμε οτι για κάποιο λόγο ο οργανισμός στρεσάρετε, ως γνωστόν συσσωρεύεται η ένταση στην πυελό και προκαλούνται τα γνωστά προβλήματα/πόνοι. Εδώ οι πτυχές είναι οι εξής.

Εφόσον υπάρχει στρεσάρισμα, για παράδειγμα με την βοήθεια κάποιου άμεσου ηρεμιστικού, π.χ. lexotanil, ο οργανισμός αποδεσμεύεται απο το άγχος και την πίεση, με αποτέλεσμα να σταματάει να επιβαρύνει την περιοχή που δέχεται το στρες. Παρόλα αυτά, η σύσφιξη των μυών έχει ήδη επέλθει, με αποτέλεσμα να χρειάζεται η επαναφορά τους, που προφανώς γίνεται με τη βοήθεια κάποιου φυσιοθεραπευτή, ή με ισχιαλγικές διατάσεις ειδικές για πυελικό άλγος, που υπάρχουν άφθονες στο internet. Αν κάποιος (όπου και εδώ είναι το μεγάλο λάθος) αποφασίσει οτι δε θέλει ή βαριέται να βοηθήσει την περιοχή να "αποσυμπιεστεί απο το φορτίο", έχει σαν αποτέλεσμα, ο χρόνος επαναφοράς των μυών να καθυστερήσει αρκετά, μέχρις ότου κάποιο ενδογενής άιτιο άγχους και στρές, να έρθει και να επιβαρύνει εκ νέου την περιοχή, η όποια δεν έχει προλάβει να χαλαρώσει απο προηγούμενη κατάσταση.
Αυτό δημιουργεί ένα φαύλο κύκλο, όπου ο ασθενής έχει σκαμπανεβάσματα, καθώς είναι στρεσαρισμένος, περνάει σε φάση χαλάρωσης για 1-2 μέρες όπου και τα συμπτώματα πάνε να υποχωρήσουν (χωρίς όμως να έχουν υποχωρήσει πλήρως δίνοντας την εντύπωση στον ασθενή οτι ακόμα νοσεί), επανέρχεται το στρεσάρισμα και πάλι απο την αρχή...

Εδώ έρχεται ο ρόλος των αντικαταθλιπτικών σε συνδυασμό με την φυσική χαλάρωση των μυών απο φυσιοθεραπευτή, που θα ασχοληθεί με αποκατάσταση πυελικού εδάφους, trigger point release και φυσικά και την προσωπική ενασχόληση του ασθενή καθημερινά στο σπίτι.
Απο τη στιγμή που το πυελικό έδαφος επανέλθει στην φυσιολογική του κατάσταση και δεν υπάρχουν πόνοι και ενοχλήσεις, τα αντικαταθλιπτικά βοηθούν ένα νευρογενή άτομο να ελέγχει το στρες του, το οποίο συσσωρεύεται στην ευαίσθητη περιοχή όπως είπαμε, και αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να μην υπάρχει πρόβλημα.
Παρόλα αυτά, ο ανθρώπινος οργανισμός είναι πολύ ισχυρός και εγκυμονεί κίνδυνος να δεχθεί μεγάλο σοκ όπου εκεί τα αντικαταθλιπτικά και η θεραπεία δε θα μπορέσουν να το αντιμετωπίσουν ολοσχερώς και θα εμφανισθούν κάποιες ενοχλήσεις. Σε αυτή την περίπτωση ο ασθενής, χωρίς να πανικοβάλλεται, δέχεται και πάλι την βοήθεια κάποιου φυσιοθεραπευτή για να μπορέσει να αποβάλλει το άγχος/ στρες και να αποδεσμεύσει τους μυς απο την ένταση.
Εφόσον ενεργήσει άμεσα και σε συνδυασμό με την αντικαταθλιπτική θεραπεία το αποτέλεσμα θα είναι άμεσα και οι ενοχλήσεις δε θα προλάβουν να γίνουν πόνοι, όπου και το άτομο θα επανέλθει και πάλι στα φυσιολογικά.

Όπως καταλαβαίνεται ο συνδυασμός της θεραπείας με αντικαταθλιπτικά για νευρογενή άτομα, όπως και η σωματική βοήθεια με διατάσεις/ασκήσεις για πυελικό άλγος, είναι απαραίτητος για να μπορεί το άτομο να ζει φυσιολογικά.

Είναι μια δικία μου εκτίμηση και αποτύπωση της ασθένειάς μας μετά απο χρόνια ενασχόλησης με αυτό που με έχει ταλαιπωρήσει όσο τίποτα στη ζωή μου.
Παρόλα αυτά, το έχω δαμάσει πλέον, το έχω αποκρυπτογραφίσει και μπορώ να το χειριστώ όπως θέλω εγώ, χωρίς να με ελέγχει αυτό. Ξέρω τι πρέπει να κάνω ανα πάσα στιγμή και ομολογώ οτι η νοοτροπία μου για το πως να διαχειρίζομαι καταστάσεις στη ζωή μου, έχει αλλάξει τελείως.
Είμαι καλά, ζω ελεύθερα και πραγματικά θα ήθελα να βοηθήσω όσο περισσότερους μπορώ να βγούν απο αυτό τον γολγοθά.
Να σημειώσω τέλος, οτι η χρήση των αντικαταθλιπτικών δεν είναι απαραίτητη, εάν το άτομο έχει ισχυρή θέληση και φτάσει στο σημείο να καταφέρει να αλλάξει την καθημερινότητα του, τον τρόπο σκέψης και να μπορεί να κρατάει το εαυτό του σε ήρεμη ψυχολογική κατάσταση. Επειδή όμως οι ψυχολογία των ιδιοπαθών είναι ήδη στα τάρταρα και το ξέρουμε πολύ καλά, βοηθάνε στην αποκατάσταση του νου, μέχρις ότου όλα επανέλθουν στα φυσιολογικά, όπου και σταματάει η θεραπεία.

Εχεις παρει niklop αντικαταθλιπτικα;;;

#8 08 Ιουλίου, 2020, 01:20:56 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 21 Δεκεμβρίου, 2020, 10:18:51 ΜΜ από 123
.
-Εχω καταλάβει τι συμβαίνει με το σωμα μου και τον εαυτο μου.
- Εχασα λεφτα, χρονο και επεσα θυμα παραπληροφόρησης απο διάφορες πηγές.
- Ειμαι καλα, δεν συμβιβαστικά. Συνεχίζω κανονικά την ζωη μου με γνώμονα την υγεία μου.
'' Το πρόβλημα ολων των ανθρώπων ειναι οτι θέλουν να ακούσουν αυτο που ηδη πιστεύουν ''