Μπορεί να τα περιγράφω ωραία αλλά εσύ τα είπες όλα στο τελευταιο. :)
τελικά και σκοπός και τρόπος για να "είμαστε" (και βάζω εισαγωγικά για να μας περιλάβω όλους όσους πολύ σωστά είπες, χεζόμαστε πάνω μας με το φόβο και μόνο ότι δεν θα μας σηκωθεί) καλά, είναι να βρούμε ο καθένας αυτό που τον εξυπηρετεί ψυχολογικά να την παλεύει και να προχωράει.

Στόχος-και μιλάω για μένα και μόνο-δεν είναι η πλήρης ίαση, ούτε να αποκτήσω επιδόσεις γκουσγκούνη με πουλί κατηγορίας μασάι. Αν μπορείς να λειτουργείς κάθε μέρα, και ακόμα κι άν σε πάρει από κάτω να βρίσκεις τρόπο να βγαίνεις πάνω, είναι σωστή αντιμετώπιση σε οτιδήποτε στραβό μας συμβαίνει. Κι αν έρθει η κυρία Πλήρης Ίαση κάποτε και μου χτυπήσει την πόρτα εγώ θα της ανοίξω σίγουρα!

Πέρα από τη φιλοσοφία ή την στάση ζωής αν θές, κι επειδή είναι για σένα είναι που μιλάμε εδώ, το μόνο που έχω δοκιμάσει και έχει δουλέψει για μένα, και στο προτείνω είναι η εναλλακτική προσέγγιση/ολιστική προσέγγιση μάλλον. Διατροφή, ύπνος, ξεκούραση, να καταλαβαίνεις ότι κάτι πάει να χαλάσει και να το "μαζεύεις". Και επίσης, το θέμα που σου ανέφερα, η παθητική γυμναστική (ηλεκτροθεραπεία/TENS) για μένα κρατάει την υπερηβική περιοχή "μπαμπάκι", εξαιρετικά μαλακή, βοηθάει σε ούρηση, στύση και στάση σώματος αν έχεις αυτήν την περιοχή υπό έλεγχο. Και μετά μυς, ποδιών/πλάτης κλπ, όσο φαίνονται "παγωμένοι" και πονάνε/ενοχλούν, έχω δοκιμάσει πολλά μόνο η ηλεκτροθεραπεία βοήθησε.

Όπως φαίνεται, η περίπτωσή σου δεν έχει κάτι να κάνει με μικρόβια κλπ. Τουλαχιστον όχι πλέον. Ισως στο παρελθόν κάποια στιγμη κάτι να υπήρχε. Άρα η λογική των trigger points, και για μένα πιο πολύ η γενική αντιμετώπιση (εναλλακτική/ολιστική) ακόμα και του ελάχιστου/πιο ασήμαντου πόνου/ενόχλησης είναι κάτι που βγάζει νόημα.

 Ειναι απο τις λιγες φορες που θα γραψω, επειδή ο φίλος έδωσε το παρον του και ενημέρωσε μετα απο τοσα χρονια.
Σχετικα με το Hard Flaccid.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7271516/
Published online 2020 Jun 4

Conclusion
HFS has been the subject of discussion and debate on many male forums [8]. It is not recognized by sexual medicine community [1], and poorly recognized in the daily clinical experience [4]. Many patients are suffering from this conditions, and the majority is misdiagnosed and left untreated [7]. An initial traumatic event with the resulting inflammatory response is thought to generate stress that is a key factor is developing a prolonged contraction of the pelvic muscles. It is difficult to treat. A multimodal approach seems so far the most efficient strategy [8]. Physical therapy seems to play important role in the relaxation of the pelvic floor muscles [2]. Additional evidence based studies are needed to define the exact pathophysiological mechanisms and subsequently give more efficient therapeutic strategies.
HFS =Hard flaccid syndrome

Για να μην έχουμε παρεξηγήσεις δεν ειναι η αποψη μου. Ειναι η επίσημη θεση της ιατρικης.
Δεν ειναι η αποψη κάποιου απο εναν φορουμ (σα και του λογου μου)
Οσο για διαφορα προγραμματα DCT που υπόσχονται θαύματα, δεν εχω δει καμια επισημη ιατρικη ερευνα. Αν υπαρχει θα χαρω να τη δω.
  Να σας θυμησω οσα γραφανε για το Wise-Anderson, το οποιο αποθέωναν ειδικά ατομα απο εδω μεσα και χλεύαζαν οποιοδήποτε ειχε αντίθετη αποψη...
  Δεν ειδα να το "αγαλλιάζουν" στην επίσημη ιατρική κοινότητα.  Εκανε ενα "μπαμ" και ξεχάστηκε.
Αν ειχε βρει καποιος την  θεραπεια, θα την πουλουσε, θα ειχε πλουτήσει και θα την ενέκρινε το American Urological Association.
Αν καποιος εχει την αποψη οτι "οι γιατροι δεν θελουν το καλο μας και μας θελουν αρρώστους για να βγαζουν λεφτα" δεν θα μπω στο κοπο να συζητήσω για θεωρίες συνομωσίας. Ουτε για πλακα.

Του δε ποηντ.... Κανενας δεν ξερει γιατι υπαρχει το πρόβλημα αυτο. Ολα ειναι υποθέσεις.
Οποιος σας πει οτι σιγουρα θα σας κανει καλα ειναι ΑΠΑΤΕΩΝΑΣ. 
   Υπήρχαν κάποιες μερες που ημουν εντελώς καλα. (θεμα στυσης) Δεν γνωριζω το λογο. Ηρθε ξαφνικα, εφυγε ξαφνικα.
Αυτο που μπορω να παω με σιγουριά, ειναι πως οταν θα φυγει θα το καταλαβεις. Θα αλλάξει ολη η αίσθηση. Οχι το "ειμαι 95% καλα".
Ευχαριστώ για την ενημέρωση.
-Εχω καταλάβει τι συμβαίνει με το σωμα μου και τον εαυτο μου.
- Εχασα λεφτα, χρονο και επεσα θυμα παραπληροφόρησης απο διάφορες πηγές.
- Ειμαι καλα, δεν συμβιβαστικά. Συνεχίζω κανονικά την ζωη μου με γνώμονα την υγεία μου.
'' Το πρόβλημα ολων των ανθρώπων ειναι οτι θέλουν να ακούσουν αυτο που ηδη πιστεύουν ''

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση και όπως πάντα του δε ποιντ!Προσωπικά δεν έχω κάτι επιστημονικό να αντιπαραθέσω, η έρευνα τα λέει καλύτερα: A multimodal approach seems so far the most efficient strategy [8]Οπότε τα συμπεράσματα ο καθένας κατά την κρίση του. Καθότι και το ιστορικό του Mirwdias αν έχει κάτι να συζητήσουμε, πολύ ευχαρίστως να το ψάξουμε.Καλά Χριστούγεννα!

#18 01 Ιανουαρίου, 2021, 09:41:04 ΠΜ Τελευταία τροποποίηση: 02 Ιανουαρίου, 2021, 11:01:16 ΠΜ από algourino
Απο δικη μου εμπειρια, καποιες φορες  παρατηρησα εναρξη συμπτωματων επειτα απο βαρεια πολυωρη δουλεια σε συνδιασμο με υποχρεωτικη κατακρατηση ουρων.

Μια πορεια 50 χιλιομετρων στο βουνο με 25 κιλα βαρος στη πλατη δεν ειναι κατι απλο.
Καταπονει σοβαρα ολα τα οργανα του σωματος, ποσο μαλλον τον
προστατη, που ευρισκομενος στο κατωτερο μερος της κοιλιας δεχεται μεγαλο βαρος
και πιεση απο τους μυες.

Σε συνδιασμο με το στρες της κατακρατησης ουρων
για αρκετες ωρες και την αφυδατωση, ολη αυτη η κατασταση  δεν ειναι δυσκολο  να οδηγησει εναν προστατη με μια σχετικη ευαισθησια σε εναν τραυματισμο νευρων, ακομα και σε φλεγμονη των ιστων.   Και εαν  ο τραυματισμος αυτος ειναι σοβαρος δεν ειναι απιθανο να δημιουργησει
ενα χρονιο προβλημα στον πασχοντα.

Χωρίς να θέλω να σπαμαρω όλα τα νήματα ,απλά ήθελα να αναφέρω ότι ήμουν και εγώ στο 505 στο Γεωργούλα και είμαι και σχεδόν ίδια ηλικία με το παιδί που έφτιαξε το νήμα εδώ . Ελπίζω να βρω και εγώ τη μέθοδο που θα με βοηθήσει με τα προβλήματα μου . Σχετικά με τον ηλεκτρισμό.που ειπώθηκε , αναφερόμαστε σε αυτά που σου βάζουν στη περιοχή του πρωκτού και σε χτυπάει τ ρεύμα (όπως κάνουμε και στις κλασσικές φυσιοθεραπείες η είναι κάτι άλλο ?)