Γεια σας παιδιά καταρχάς να συστήθω! Είμαι κοπέλα και προφανώς δεν έχω κάποιο θέμα από αυτά που είχατε όμως ζητάω την βοήθεια σας καθώς μόνο εσείς ξέρετε κάτι παραπάνω για να με βοηθήσετε!!! Είχα διαγνωστεί με ουρολοίμωξη και κολπιτιδα από Πρωτέα πριν δύο μήνες και πήρα norocin! Την Πέμπτη μέρα όμως που τα έπαιρνα ένιωσα έναν πόνο στα κόκαλα άλλο πράμα που συνεχίζεται έως σήμερα( σχεδόν 1μισι μήνα). Διέκοψα αμεσως.Όλοι οι γιατροί μου λένε θα περάσει και μην σκάω. Είχε κανείς από σας τέτοιες εμπειρίες ρε παιδιά; Βλέπω παίρνατε κινολονες για μηνες κάποιοι.εχω μπει σε όλα τα ξένα φόρουμ και διαβάζω κάτι ιστορίες τρομακτικές...νιώθω ότι καταστράφηκα! Μπορεί να βοηθήσει κάποιος; Μόνο εγώ το περνάω αυτό ρε παιδιά;;; Όλοι όσοι ξέρω και το έχουν πάρει λένε ότι είναι καλό φάρμακο. Όπως και οι γιατροί..... Help!!! (Sorry για το άκυρο αλλά είμαι απελπισμένη, το αγόρι μου δεν πήρε αγωγή να σημειωθει!!!)

Γειά σου Αννα.
Ναι όλες οι ιστορίες για τις κινολόνες είναι αλήθεια. Μπορούν να κάνουν ζημιά, αν και είναι σπάνιο να δεις μόνιμη βλάβη. Οι πιο πολλοί εδώ μέσα έχουμε πάρει για μήνες.

Η διαδικασία είναι η ίδια τώρα για σένα. Που βρίσκεσαι με την ουρολοίμωξη? Βρίσκεις ακόμα πρωτέα? Ίσως να χρειάζεται να δεις την επιλογή να πάρεις ενδονοσοκομειακά αγωγή για κάποιο διάστημα, και παράλληλα να παρακολουθείς πως εξελίσσεται ο πόνος που λες. Ο πόνος που περιγράφεις είναι παντου ή κάπου συγκεκριμένα?

#2 06 Ιουνίου, 2021, 12:03:26 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 06 Ιουνίου, 2021, 12:05:31 ΜΜ από Anna
Καλησπέρα!!! Ο Πρωτέας δεν υπάρχει πια...ήταν τόσο δυνατό φάρμακο που το σκότωσε για τα καλά και όλες μου οι εξετάσεις βγαίνουν φυσιολογικές όμως μου κάνει εντύπωση που δεν πήρε και ο σύντροφός κάτι.... Δεν ξέρω αν είναι καλό αυτό. Εκείνος δεν έχει κάποιο σύμπτωμα πάντως και ελπίζω να μην αποκτήσει πρόβλημα.
Όσον αφορά τους πόνους στις αρθρώσεις και τους μυες  θα μπορούσα να τους προσδιορίσω ως ένα μόνιμο πιάσιμο. Με τον καιρό γίνεται καλύτερα ο γιατρός είπε να πάρω αντιφλεγμονώδη όμως στα φόρουμ όπου είναι άτομα που την έπαθαν λένε να μην ξαναπιουμε ποτέ μετά από αυτό το φάρμακο αντιφλεγμονώδη, αντικαταθλιπτικά και κορτιζόνες γιατί τα κάνουν όλα χειρότερα. Δεν ξέρω τι να πιστέψω αλήθεια. Να σημειωθεί ότι για δύο μέρες είχα και τενοντίτιδα στον Αχίλλειο αλλά έφυγε μόνο του με το που τα έκοψα ( thank god!) Και ψυχολογικά είμαι ένα ράκος που δεν το έψαξα καλύτερα και δεν ζήτησα μια πιο ήπια αντιβίωση.......

#3 06 Ιουνίου, 2021, 12:28:50 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 06 Ιουνίου, 2021, 12:32:34 ΜΜ από santan
Αφού με τον Πρωτέα τελείωσες (θα το ξαναεβλεπα μετά από λίγο καιρό) γίνεται λίγο πιο εύκολο. Οι τενοντίτιδες είναι αρκετά συχνότερες αλλά προσωπικά στη θέση σου δεν θα έπαιρνα τίποτα. Φυσικά αντιφλεγμονώδη, βλέπε κρανμπερι, μέλι κλπ κλπ και ήπια άσκηση θα έκανα και ανάλογα πως θα πήγαινε...
Ο Πρωτέας ανήκει στα "φυσιολογικά συστατικά" του συστήματος, δεν είναι απαραίτητο ότι και ο σύντροφός σου θα έχει ουρολοίμωξη.