25 Αυγούστου, 2021, 01:51:42 ΠΜ Τελευταία τροποποίηση: 25 Αυγούστου, 2021, 02:00:25 ΠΜ από Burning Man
Χαιρετώ θερμά τα μέλη του Forum,

Αντιμετωπίζω εδώ και παραπάνω από 6 μήνες κάψιμο και ερυθρότητα στο άνοιγμα/στόμιο της ουρήθρας μου (συνήθως μετά από ούρηση και εκσπερμάτιση). Οι εξετάσεις των ούρων μου είναι πάντα καθαρές, με εξαίρεση την πρώτη φορά όπου και εμφανίστηκαν 10 ερυθρά αιμοσφαίρια ανά οπτικό πεδίο, και δεν εμφανίζω ποτέ ουρηθρικό έκκριμα. Παρολ' αυτά κατόπιν καλλιέργειας του σπέρματος μου για κοινά βακτήρια βρέθηκε pseudomonas aeruginosa. Επιπλέον, υπήρξαν ευρήματα χρόνιας προστατίτιδας μετά από διορθικό υπέρηχο και πολυπαραμετρική μαγνητική του προστάτη. Αυτή τη στιγμή έχω ξεκινήσει αντιβιοτική θεραπεία με CIPRO για διάστημα 20 ημερών (500 mg πρωί και βράδυ) κατόπιν υπόδειξης του ουρολόγου μου. Υπάρχει κάποιος που να έχει υποβληθεί στη συγκεκριμένη θεραπεία για παρόμοια συμπτώματα/ευρήματα; και αν ναι, θα μπορούσε να μοιραστεί την εμπειρία του;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την ανταπόκριση.  :)
Κάψιμο στο άνοιγμα της ουρήθρας για 6+ μήνες (συνήθως μετά την ούρηση) - Ερυθρότητα στο στόμιο της ουρήθρας - Ούρα πάντα καθαρά - Καθόλου ουρηθρικό έκκριμα - Βρέθηκε pseudomonas aeruginosa στο σπέρμα - Ευρήματα χρόνιας προστατίτιδας μετά από διορθικό υπέρηχο και πολυπαραμετρική μαγνητική του προστάτη

Καλησπέρα και περαστικά.Οταν λες ότι από τον διορθικο βρήκαν ευρήματα προστατίτιδας τι εννοείς?Δηλαδή τι ευρήματα βρήκαν γιατί από το έχω μάθει από εδώ μέσα εγώ η προστατίτιδα δεν διαγνωζεται από τον υπέρηχο και διάφορα ευρήματα έχουν ακόμα και οι υγιείς.
Στυτική δυσλειτουργία και προωρη εκσπερμάτωση μετά από 7 μηνες φιναστεριδης τον Νοέμβριο του 2013.βελτιωση μετά από κάνα χρόνο  η οποία βελτίωση κράτησε λίγους μήνες και μετά από έντονη σεξουαλική ζωή  αρχίζουν καψίματα σε απροσδιόριστο σημείο κοντά στην λεκάνη.Παω σε γιατρό Ιανουάριο του 2016 και.μετα από εξέταση με μπατονετες στην ουρήθρα που μου βρήκε χλαμύδια και μου έδωσε 14 μέρες αντιβίωση η στύση μου χειροτέρεψε ξανα  αμέσως μετά την τρομερά επίπονη εξέταση και επανήλθε η πρόωρη εκσπερμάτωση που κρατανε ως σήμερα μαζί με  το κάψιμο στην περιοχή της λεκάνης που  δεν είναι συνεχές αλλά με πιάνει τακτικά και όταν με πιάνει είναι ελαφρύ .Τα χλαμύδια δεν ξαναεμφανίστηκαν σε καμοια εξέταση ούτε κάνα άλλο μικροβιο.Η ορμόνες μου είναι εντός φυσιολογικών ορίων και το τριπλές πέους δεν έδειξε κάτι παθολογικό.Το σπερμοδιαγραμμα είναι καλό εκτός από το ιξώδες που είναι πολύ αναιβασμενο το ph που είναι 8.5 αναιβασμενο και αυτό και μικρός όγκος σπέρματος 1.8.Η ηλικία μ είναι 30 χρόνων.

 Πως αποδεικνύεις την υπαρξή ενεργής φλεγμένης στο προστατη ?
-Εχω καταλάβει τι συμβαίνει με το σωμα μου και τον εαυτο μου.
- Εχασα λεφτα, χρονο και επεσα θυμα παραπληροφόρησης απο διάφορες πηγές.
- Ειμαι καλα, δεν συμβιβαστικά. Συνεχίζω κανονικά την ζωη μου με γνώμονα την υγεία μου.
'' Το πρόβλημα ολων των ανθρώπων ειναι οτι θέλουν να ακούσουν αυτο που ηδη πιστεύουν ''

Παράθεση από: giwrgos athina στις 25 Αυγούστου, 2021, 11:29:22 ΠΜ
Καλησπέρα και περαστικά.Οταν λες ότι από τον διορθικο βρήκαν ευρήματα προστατίτιδας τι εννοείς?Δηλαδή τι ευρήματα βρήκαν γιατί από το έχω μάθει από εδώ μέσα εγώ η προστατίτιδα δεν διαγνωζεται από τον υπέρηχο και διάφορα ευρήματα έχουν ακόμα και οι υγιείς.

Γεια σου @giwrgos athina και σε ευχαριστώ πολύ για το μήνυμα σου.

Τα ευρήματα του διορθικού υπερήχου δεν ήταν δυστυχώς ξεκάθαρα ούτε και σε εμένα και απλά έγινε μια αναφορά από τον 1ο ουρολόγο που επισκέφθηκα σε κόκκινα και μπλε σημάδια στον υπέρηχο που παραπέμπουν σε διαφορετική ροή αίματος στον προστάτη (κάτι τέτοιο τέλοςπαντων).

Κατά την επίσκεψη μου σε 2ο ουρολόγο μου προτάθηκε πολυπαραμετρική μαγνητική τομογραφία προστάτη, η οποία και έδειξε τα παρακάτω (τα παραθέτω όπως παρουσιάζονται στην αναφορά):

- Διάχυτα χαμηλής έντασης σήμα σε εικόνες Τ2 προσανατολισμού παρατηρείται στην περιφερική ζώνη του αδένα. Καταλαμβάνει ουσιωδώς ολόκληρη την έκταση του αριστερού λοβού και το κάτω τμήμα του δεξιού λοβού στο επίπεδο της κορυφής. Τα εν λόγω τμήματα του προστάτη αδένα εμφανίζουν επίσης εντονότερη πρόσληψη του
σκιαγραφικού.

- Γραμμοειδή αιμορραγικά στοιχεία διακρίνονται στην δεξιά πλάγια παρυφή του προστάτη αδένα στο επίπεδο της κορυφής του.

- Εντοπίστηκαν στοιχεία το πιθανότερο σε έδαφος χρονιας προστατίτιδας σε μεγάλη έκταση στην περιφερική ζώνη του αδένα.

Ο 2ος ουρολόγος με βάση τα ευρήματα της μαγνητικής τομογραφίας και τη καλλιέργεια σπέρματος (εντοπίστηκε pseudomonas aeruginosa) μου πρότεινε τη παραπάνω θεραπεία (CIPRO για 20 ημέρες).
Κάψιμο στο άνοιγμα της ουρήθρας για 6+ μήνες (συνήθως μετά την ούρηση) - Ερυθρότητα στο στόμιο της ουρήθρας - Ούρα πάντα καθαρά - Καθόλου ουρηθρικό έκκριμα - Βρέθηκε pseudomonas aeruginosa στο σπέρμα - Ευρήματα χρόνιας προστατίτιδας μετά από διορθικό υπέρηχο και πολυπαραμετρική μαγνητική του προστάτη

Παράθεση από: 123 στις 27 Αυγούστου, 2021, 01:09:42 ΠΜ
Πως αποδεικνύεις την υπαρξή ενεργής φλεγμένης στο προστατη ?

Γεια σου @123, υποθέτω πρέπει να γίνει εξέταση Stamey-Meares και να βρεθούν πυοσφαίρια στο προστατικό υγρό ή στο σπέρμα;
Κάψιμο στο άνοιγμα της ουρήθρας για 6+ μήνες (συνήθως μετά την ούρηση) - Ερυθρότητα στο στόμιο της ουρήθρας - Ούρα πάντα καθαρά - Καθόλου ουρηθρικό έκκριμα - Βρέθηκε pseudomonas aeruginosa στο σπέρμα - Ευρήματα χρόνιας προστατίτιδας μετά από διορθικό υπέρηχο και πολυπαραμετρική μαγνητική του προστάτη

Παράθεση από: Burning Man στις 27 Αυγούστου, 2021, 01:36:20 ΠΜ
Παράθεση από: 123 στις 27 Αυγούστου, 2021, 01:09:42 ΠΜ
Πως αποδεικνύεις την υπαρξή ενεργής φλεγμένης στο προστατη ?

Γεια σου @123, υποθέτω πρέπει να γίνει εξέταση Stamey-Meares και να βρεθούν πυοσφαίρια στο προστατικό υγρό ή στο σπέρμα;
Και εγώ αυτό υποθέτω σύμφωνα με αυτά που έχω μάθει από εδώ μεσα..Διάφορες ενδείξεις από υπερήχους όπως αποτιτανωσεις έχουν και πολλοί υγιοις χωρίς συμπτώματα.Βεβαια και μικρόβιο έχουν πολλοί χωρίς συμπτώματα  για αυτό ίσως  το πρόβλημα είναι αν έχεις κάποιο μικρόβιο με.πολλες χιλιάδες αποικιες.Εγω διορθικο δεν έχω κάνει ποτέ πρότεινα κάποτε στον γιατρό μου να κάνουμε αλλά ήταν αρνητικός είπε δεν υπάρχει λόγος.
Στυτική δυσλειτουργία και προωρη εκσπερμάτωση μετά από 7 μηνες φιναστεριδης τον Νοέμβριο του 2013.βελτιωση μετά από κάνα χρόνο  η οποία βελτίωση κράτησε λίγους μήνες και μετά από έντονη σεξουαλική ζωή  αρχίζουν καψίματα σε απροσδιόριστο σημείο κοντά στην λεκάνη.Παω σε γιατρό Ιανουάριο του 2016 και.μετα από εξέταση με μπατονετες στην ουρήθρα που μου βρήκε χλαμύδια και μου έδωσε 14 μέρες αντιβίωση η στύση μου χειροτέρεψε ξανα  αμέσως μετά την τρομερά επίπονη εξέταση και επανήλθε η πρόωρη εκσπερμάτωση που κρατανε ως σήμερα μαζί με  το κάψιμο στην περιοχή της λεκάνης που  δεν είναι συνεχές αλλά με πιάνει τακτικά και όταν με πιάνει είναι ελαφρύ .Τα χλαμύδια δεν ξαναεμφανίστηκαν σε καμοια εξέταση ούτε κάνα άλλο μικροβιο.Η ορμόνες μου είναι εντός φυσιολογικών ορίων και το τριπλές πέους δεν έδειξε κάτι παθολογικό.Το σπερμοδιαγραμμα είναι καλό εκτός από το ιξώδες που είναι πολύ αναιβασμενο το ph που είναι 8.5 αναιβασμενο και αυτό και μικρός όγκος σπέρματος 1.8.Η ηλικία μ είναι 30 χρόνων.

Καλησπερα στην περιπτωση την δικια μου που ταλαιπωρουμε  περιπου 6 χρονια και ασχοληθηκα σοβαρα τα δυο η φλεγμονη δεν φαινοταν ουτε απο υπερηχο ουτε απο πιοσφαιρια ουτε απο τον πονο κατα τη μαλαξη (που δεν ειχα) ... Εμενα για να φανει εκανα εξεταση οξειδωτικου στρες στο σπερμα αυτο μου ζητησε ο γιατρος, το οποιο ηταν ανεβασμενο πολυ (δηλαδη με οριο 3% μαξ εγω ειχα 7% που αν γκουγκλαρεις τι ειναι οξειδωτικο στρες θα σ βγαλει οτι οφειλεται ειτε σε κυρσοκιλη ειστε σε φλεγμωνες αναπαραγωγικου συστηματος οπως στην περιπτωση αρκετων απο εμας που δεν εχουμε πυοσφαιρια ανεβασμενα. Οποιος εχει κανει και γνωριζει κατι παραπανω ας απαντησει γιαυτο γιατι και εμενα στα κρουστικα με εσπρωχνε ο γιατρος..
-ολα αρχισαν το 2017, φουσκωμα κοιλιας, εντονοι πονοι χαμηλα, σπερμα σαν ζελες που δεν εκτιναζοταν μακρια, στυτικη δυσλειτουργιαπονος στον δεξι ορχι που εφτανε μεχρι φτερνα.
- υπερηχο με τον γιατρο να λεει εχει περασει πολλες προστατιτιδες
-καλλιεργεια σπερματος δειχνει πυοσφαιρια 7 και ουεροπλασμα με τον γιατρο να ειναι σκεπτικος αν πρεπει να μου δωσει αντιβιωση λεγοντας μου οτι θα το χεις για παντα. Εν τελη ενα μηνα ciproxin και minocin συνεχισα με quersetin 2 μηνες επανερχεται η στυση υποχωρουν οι πονοι μεσα σε μια βδομαδα.
Μετα απο 2 μηνες εμφανιζεται ξανα η στυτικη δυσλειτουργια καλλιεργεια πυοσφαιρια μηδεν και αρνητικος για μικροβια.. ξεκιναω σιαλις και ολα οκ.
-  χειμωνα 2019 προς 2020 εως τωρα παρατηρω οτι προστεθηκε η προωρη εκσπερματωση και δεν εχω καθολου λιμπιντο, απωλεια στυσης ακομα και με σιαλις αρκετες φορες, το κεφαλακι του πεους δεν πριζεται και δεν το νιωθω, σε σημειο που λες και βελονες να το βαλω παλι δεν θα  νιωσω πονο. Περιεργα πραγματα.

Παράθεση από: seco στις 30 Αυγούστου, 2021, 08:30:22 ΜΜ
Καλησπερα στην περιπτωση την δικια μου που ταλαιπωρουμε  περιπου 6 χρονια και ασχοληθηκα σοβαρα τα δυο η φλεγμονη δεν φαινοταν ουτε απο υπερηχο ουτε απο πιοσφαιρια ουτε απο τον πονο κατα τη μαλαξη (που δεν ειχα) ... Εμενα για να φανει εκανα εξεταση οξειδωτικου στρες στο σπερμα αυτο μου ζητησε ο γιατρος, το οποιο ηταν ανεβασμενο πολυ (δηλαδη με οριο 3% μαξ εγω ειχα 7% που αν γκουγκλαρεις τι ειναι οξειδωτικο στρες θα σ βγαλει οτι οφειλεται ειτε σε κυρσοκιλη ειστε σε φλεγμωνες αναπαραγωγικου συστηματος οπως στην περιπτωση αρκετων απο εμας που δεν εχουμε πυοσφαιρια ανεβασμενα. Οποιος εχει κανει και γνωριζει κατι παραπανω ας απαντησει γιαυτο γιατι και εμενα στα κρουστικα με εσπρωχνε ο γιατρος..
Δηλαδή σαν θεραπεία για την φλεγμονη σου σύστησε κρουστικά κυματα?
Στυτική δυσλειτουργία και προωρη εκσπερμάτωση μετά από 7 μηνες φιναστεριδης τον Νοέμβριο του 2013.βελτιωση μετά από κάνα χρόνο  η οποία βελτίωση κράτησε λίγους μήνες και μετά από έντονη σεξουαλική ζωή  αρχίζουν καψίματα σε απροσδιόριστο σημείο κοντά στην λεκάνη.Παω σε γιατρό Ιανουάριο του 2016 και.μετα από εξέταση με μπατονετες στην ουρήθρα που μου βρήκε χλαμύδια και μου έδωσε 14 μέρες αντιβίωση η στύση μου χειροτέρεψε ξανα  αμέσως μετά την τρομερά επίπονη εξέταση και επανήλθε η πρόωρη εκσπερμάτωση που κρατανε ως σήμερα μαζί με  το κάψιμο στην περιοχή της λεκάνης που  δεν είναι συνεχές αλλά με πιάνει τακτικά και όταν με πιάνει είναι ελαφρύ .Τα χλαμύδια δεν ξαναεμφανίστηκαν σε καμοια εξέταση ούτε κάνα άλλο μικροβιο.Η ορμόνες μου είναι εντός φυσιολογικών ορίων και το τριπλές πέους δεν έδειξε κάτι παθολογικό.Το σπερμοδιαγραμμα είναι καλό εκτός από το ιξώδες που είναι πολύ αναιβασμενο το ph που είναι 8.5 αναιβασμενο και αυτό και μικρός όγκος σπέρματος 1.8.Η ηλικία μ είναι 30 χρόνων.

#8 01 Σεπτεμβρίου, 2021, 08:50:47 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 01 Σεπτεμβρίου, 2021, 08:52:24 ΜΜ από Burning Man
Παράθεση από: giwrgos athina στις 27 Αυγούστου, 2021, 02:12:17 ΜΜ
Παράθεση από: Burning Man στις 27 Αυγούστου, 2021, 01:36:20 ΠΜ
Παράθεση από: 123 στις 27 Αυγούστου, 2021, 01:09:42 ΠΜ
Πως αποδεικνύεις την υπαρξή ενεργής φλεγμένης στο προστατη ?

Γεια σου @123, υποθέτω πρέπει να γίνει εξέταση Stamey-Meares και να βρεθούν πυοσφαίρια στο προστατικό υγρό ή στο σπέρμα;
Και εγώ αυτό υποθέτω σύμφωνα με αυτά που έχω μάθει από εδώ μεσα..Διάφορες ενδείξεις από υπερήχους όπως αποτιτανωσεις έχουν και πολλοί υγιοις χωρίς συμπτώματα.Βεβαια και μικρόβιο έχουν πολλοί χωρίς συμπτώματα  για αυτό ίσως  το πρόβλημα είναι αν έχεις κάποιο μικρόβιο με.πολλες χιλιάδες αποικιες.Εγω διορθικο δεν έχω κάνει ποτέ πρότεινα κάποτε στον γιατρό μου να κάνουμε αλλά ήταν αρνητικός είπε δεν υπάρχει λόγος.

Βέβαια, η αναφορά σε "ήπια γραμμοειδή αιμοραγικά στοιχεία στη δεξιά πλάγια παρυφή του αδένα στο επίπεδο της κορυφής του" με βάση την μαγνητική τομογραφία δεν μπορεί να υποδηλώνει την ύπαρξη ενεργής φλεγμονής; ο όρος "αιμοραγικά στοιχεία" με προβληματίζει καθώς θεωρητικά περιγράφει σημεία στον προστάτη που αιμορραγούν...
Κάψιμο στο άνοιγμα της ουρήθρας για 6+ μήνες (συνήθως μετά την ούρηση) - Ερυθρότητα στο στόμιο της ουρήθρας - Ούρα πάντα καθαρά - Καθόλου ουρηθρικό έκκριμα - Βρέθηκε pseudomonas aeruginosa στο σπέρμα - Ευρήματα χρόνιας προστατίτιδας μετά από διορθικό υπέρηχο και πολυπαραμετρική μαγνητική του προστάτη

Ναι μου ειπε αφου εισαι καθαρος απο μικροβια καλο θα ηταν να δοκιμασουμε τα κρουστικα..πραγμα που δεν δοκιμασα ακομα επειδη δεν πιστεύω οτι θα με βοηθησουν.
-ολα αρχισαν το 2017, φουσκωμα κοιλιας, εντονοι πονοι χαμηλα, σπερμα σαν ζελες που δεν εκτιναζοταν μακρια, στυτικη δυσλειτουργιαπονος στον δεξι ορχι που εφτανε μεχρι φτερνα.
- υπερηχο με τον γιατρο να λεει εχει περασει πολλες προστατιτιδες
-καλλιεργεια σπερματος δειχνει πυοσφαιρια 7 και ουεροπλασμα με τον γιατρο να ειναι σκεπτικος αν πρεπει να μου δωσει αντιβιωση λεγοντας μου οτι θα το χεις για παντα. Εν τελη ενα μηνα ciproxin και minocin συνεχισα με quersetin 2 μηνες επανερχεται η στυση υποχωρουν οι πονοι μεσα σε μια βδομαδα.
Μετα απο 2 μηνες εμφανιζεται ξανα η στυτικη δυσλειτουργια καλλιεργεια πυοσφαιρια μηδεν και αρνητικος για μικροβια.. ξεκιναω σιαλις και ολα οκ.
-  χειμωνα 2019 προς 2020 εως τωρα παρατηρω οτι προστεθηκε η προωρη εκσπερματωση και δεν εχω καθολου λιμπιντο, απωλεια στυσης ακομα και με σιαλις αρκετες φορες, το κεφαλακι του πεους δεν πριζεται και δεν το νιωθω, σε σημειο που λες και βελονες να το βαλω παλι δεν θα  νιωσω πονο. Περιεργα πραγματα.

Παράθεση από: seco στις 01 Σεπτεμβρίου, 2021, 09:29:33 ΜΜ
Ναι μου ειπε αφου εισαι καθαρος απο μικροβια καλο θα ηταν να δοκιμασουμε τα κρουστικα..πραγμα που δεν δοκιμασα ακομα επειδη δεν πιστεύω οτι θα με βοηθησουν.
Τα κρουστικά στα συνέστησε για την στύση σου η για τον προστάτη?
Στυτική δυσλειτουργία και προωρη εκσπερμάτωση μετά από 7 μηνες φιναστεριδης τον Νοέμβριο του 2013.βελτιωση μετά από κάνα χρόνο  η οποία βελτίωση κράτησε λίγους μήνες και μετά από έντονη σεξουαλική ζωή  αρχίζουν καψίματα σε απροσδιόριστο σημείο κοντά στην λεκάνη.Παω σε γιατρό Ιανουάριο του 2016 και.μετα από εξέταση με μπατονετες στην ουρήθρα που μου βρήκε χλαμύδια και μου έδωσε 14 μέρες αντιβίωση η στύση μου χειροτέρεψε ξανα  αμέσως μετά την τρομερά επίπονη εξέταση και επανήλθε η πρόωρη εκσπερμάτωση που κρατανε ως σήμερα μαζί με  το κάψιμο στην περιοχή της λεκάνης που  δεν είναι συνεχές αλλά με πιάνει τακτικά και όταν με πιάνει είναι ελαφρύ .Τα χλαμύδια δεν ξαναεμφανίστηκαν σε καμοια εξέταση ούτε κάνα άλλο μικροβιο.Η ορμόνες μου είναι εντός φυσιολογικών ορίων και το τριπλές πέους δεν έδειξε κάτι παθολογικό.Το σπερμοδιαγραμμα είναι καλό εκτός από το ιξώδες που είναι πολύ αναιβασμενο το ph που είναι 8.5 αναιβασμενο και αυτό και μικρός όγκος σπέρματος 1.8.Η ηλικία μ είναι 30 χρόνων.

Παράθεση από: giwrgos athina στις 02 Σεπτεμβρίου, 2021, 12:02:07 ΜΜ
Παράθεση από: seco στις 01 Σεπτεμβρίου, 2021, 09:29:33 ΜΜ
Ναι μου ειπε αφου εισαι καθαρος απο μικροβια καλο θα ηταν να δοκιμασουμε τα κρουστικα..πραγμα που δεν δοκιμασα ακομα επειδη δεν πιστεύω οτι θα με βοηθησουν.
Τα κρουστικά στα συνέστησε για την στύση σου η για τον προστάτη?

χαιρετώ τις παλιές καραβάνες!

νομίζω οτι πάνε πακετο αυτα στύση+προστατης , αμα φτιαξεις τον προστάτη θα φτιαξει και η στύση , θεωρητικα οπως το χω καταλαβει εγω τα κρουστικα κυμματα βοηθουν στην δημιουργια νεων αγγειων και ετσι επιτυγχάνεται η ιαση της φλεγμονης στον προστάτη  με απαοτέλεσμα να φτιαξει και η στυση . Ισως κανω και λαθος βεβαια
Εμφάνιση στα 25 με χαλαρή & μετά με σχεδόν απώλεια στύσης, πόνος στους όρχεις ,αλιωμένο σπέρμα σαν ζελέ ,καθυστερημένη εκσπερμάτωση & τσούξιμο μετα   .Διάγνωση χρόνιας προστατίτιδας με το μικροβιο e-coli & στρεπτόκοκος.1 αποτυχημένη προσπάθεια θεραπείας με αντιβίωση & χάπια ΣΔ