Καλησπερα σε ολους.Το προβλημα μου εχει χρονια αλλα διατηρουνταν σε μια σταθερη κατασταση,τωρα ομως βρισκομαι σε πολυ δυσκολη φαση και λογω της δικης μου αμελειας αλλα και της δυσκολιας θεραπειας και ευρεσης καταλληλου γιατρου.
Διαγνωσθηκε σαν χρονια προστατιτιδα πριν 7-8 χρονια.Βρεθηκε τοτε υπερπλασια προστατη,ασβεστωσεις και τα συμπτωματα ηταν χαμηλη ουρομετρια και ατελης κενωση χωρις μεγαλο υπολοιπο ομως.
οι καλλιεργειες σπερματος και ουρων ηταν αρνητικες.ο γιατρος μου εδωσε ταμσουλοσιν το οποιο μετα την πρωτη "ξερη" εκσπερματιση δεν ξαναπηρα.στη συνεχεια δοκιμασα 2 ομοιοπαθητικους ο ενας χωρις αποτελεσμα και ο αλλος με πλυ ενθαρυντικα αποτελεσματα στην αρχη αλλα με ραγδαια επιδεινωση της καταστασης αργοτερα οποτε διεκοψα τη θεραπεια.
ακολουθησε αλλος γιατρος,εκει ο προστατης φανηκε λιγο μεγαλυτερος του φυσιολογικου αντιθετα με την 1η διαγνωση,οι καλλιεργεια ουρων αρνητικη,στο σπερμα κλεπσιελλα,ουρομετρια παλι αρνητικη,ελαχιστο υπολοιπο ομως στην κυστη.
Μου εδωσε αντιβιωση την οποια εγω ο σοφος(ειρωνικα το λεω) δεν πηρα ποτε.
Αφησα το προβλημα οπως ειχε αφου τον περισσοτερο καιρο εαν δεν εκανα καταχρηση καφε η αλκοολ η κατασταση ηταν υποφερτη περα απο καποιες εξαρσεις 1-4 φορες το χρονο.πηρα καποια βοτανα καποια συμπληρωματαχωρις ομως ιδιαιτερα αποτελεσματα.
Πριν κανα 2 χρονια ομως αρχισε η μειωση και της ροης των ουρων που ειχε μεινει και η νυχτερινες επισκεεις σστην τουαλετα καθημερινο φαινομενο.
Αλλος γιατρος λοιπον,ουρομετρια γαμα τα,κλλιεργεια ουρων αρνητικη και υπολοιπο στην κυστη 100μλ.
μου λεει για εγχειρηση κι οτι ο μονος λογος που μου δινει φαρμακα-αλφουραλ,ουφεξιλ- ειναι το νεαρο της ηλικιας μου για τετοιου ειδους εγχειρησεις.
Φευγω κι απο κει,δεν παιρνω τα φαρμακα,κοβω καφεδες κ.τ.λ και η κατασταση βελτιωνεται καπως.
Μολις βελτιωνεται ξαναρχιζω καφεδες,αλκοολ πολυ σπανια και πριν κανα μηνα γαμιεται ο διας...
Αρχιζω και σταζω και οτι ρευμα εχει μεινει ειναι σα βρυση πριν διακοπη νερου.
Αρχιζω αλφουραλ,κοβω καφεδες,παιρνω κατι συμπηρωματα,τις πρωτες μερες υπαρχειμια βελτιωση αλλα μετα μια ετσι μια γιουβετσι και τη νυτα να σηκωνομαι 5-6 φορες και να ιδρωνω απο το ζορι τις μισες.επισης αδυνατο να κατουρησω καθιστος.
Πριν καμμια βδομαδα παω στη θαλασσα και μολις μπαινω στο αυτοκινητο αρχιζει το ματς.
Πονος και φωτια στην κοιλια στην κυστη στο περινεο στα γεννητικα,οθτε να καθισω δεν μπορουσα καλα καλα.
Τρεχω για το σπιτι μου φευγουν και καποια στο δρομο και περναω ενα 6ωρο χωρις υπερβολη στην τουαετα προσπαθωντας να ουρησω,τελικα,κεντρο υγειας και καθετηρας.εβγαλα 700μλ.
Αλλος γιατρος,αλφουραλ,σεφτοραλ και πριξινα.τα πιρνω για καμμια βδομαδα με τον καθετηρα και παω χθες να μου τον βγαλει.
Πινω κανα 1,5 λιτρο νερο,ουρομετρια χαλια αλλα τουλαχιστον κατουραω.σε 2 ωρες πηγα 5-6 φορες,εμεινε ενα υπολοιπο 160μλ στην κυστη,μου λεει δεν ειναι για καθετηρα αλλα δεν ειναι και καλα παρε με τηλ. αργοτρα να μου πεις πως εισαι.
μου βγαζει τον καθετηρα.
Εγω εχω συνεχει μια αισθηση δυσφοριας και επιτακτικης ουρησης με αποτελεσμα να πηγαινω συνεχεια στην τουαλεταεστω και για πενντε σταλες.τουλαχιστον οως κατουραω.μη τα πολυλογω παω παλι στο ιατρειο το βραδυ με βλεπει,εχουν μεινει λιγοτερα ουρα στην κυστη,ησυχαζω λιγο κι εγω και φευγω.
Περναω μια νυχτα μαρτυριο με καποιες στιγμες ανακουφισης και σημερα το πρωι παλι κατακρατηση,παλι καθετηρας.
τωρα μου εδωσε μπρασαν και με στελνει για αξονικη γιατι εχω καποια αποστηματα στον προστατη για να δουμε αν αυτα εμποδιζουν την ουρηση.
Δεν ξερω τι να κανω,το βλεπω οτι το πραγμα παει για εγχειρηση και θελω να ρωτησω αν εχει περασει κανεις παρομοια,αν βρηκε λυση,αν μπορειτε βοηθηστε,προτασεις,σχολιακ.ο.κ
Σας ευχαριστω για το χρονο σας,να στε ολοι καλα.



Καλημέρα Νίκο.
BPH από τα 35? Έχεις κάνει βιοψία να αποκλειστεί η κακοήθεια?
Και επίσχεση σε τέτοιο βαθμό? Είσαι πολύ μικρός για τετοια... (ίδια ηλικία είμαι)
τελικά από μαγνητική (ή οτιδήποτε άλλη εξέταση) έχεις πάρει απάντηση τι μπορεί να τα προκαλεί αυτά?

Βιοψια δεν εχω κανει και για υπερπλασια μιλησε ο πρωτος γιατρος.Οι επομενοι μου ειπαν οτι ειναι λιγο  μεγαλυτερος απο το φυσιολογικο αλλα οχι σε επιπεδο πουνα δικαιολογει τα συμπτωματα.Ο τελευταιος τωρα με στελνει για αξονικη για να δουμε με πιο μεγαλη λεπτομερεια τι γινεται.Ολη η ιστορια επιδεινωθηκε ραγδαια τον τελευταιο μηνα.

Benign prostate hyperplasia ή καλοήθης υπερπλασία του προστάτη χωρίς βιοψία δεν νομίζω οτι επιβεβαιώνεται. Για να ειναι καλοήθης πρέπει να μην ειναι κακοήθης...
Και είσαι πολύ μικρός για όλα αυτά.
Πότε κανεις την μαγνητική?

Δεν εχω κλεισει ραντεβου ακομα, μεσα στη βδομαδα.

Και εγω εχω κανει μαγνιτικεσ , ηπαρχουν διαφορα μηχανιματα !!!
Διαλαξε ενα σινχρονο με πολλεσ σηχνοτητεσ, κοστοσ μεγαλητερο αλλα εχεισ και πλιρισ οικονα !!!

Για αξονικη με στελνει ο γιατρος.Ετσι απο περιεργεια,ποια η διαφορα?

Νικο αν εννοεις για τα μηχανηματα παντα το διαγνωστικο παιζει ρολο. Πιο "βιομηχανία" και "αυτόματα" πολλες φορές βγάζουν λαθος αποτελεσματα. Παίζει ρόλο και ο χειριστής, πως θα σε "στησει" στο μηχάνημα. Ειδικά για το έγχρωμο υπέρηχο για παράδειγμα πολλές φορές ο χειρισμος δειχνει "κοκκινάδια" ενω δεν υπάρχει θέμα. Στην μαγνητική παίζει ρόλο η θέση, και τι έχει ζητήσει ο γιατρός.

Την εκανα και την αξονικη,τρομερη εμπειρια,λεω να κανω κανα 2 τη βδομαδα ετσι να γουσταρω,αφου δεν εσκασα παλι καλα.
Βγηκε υπερπλαστικος ο αδενας με φλεγμονες ασβεστωσεις και τα τοιαυτα και οπως επιμενει ο γιατρος υπαρχει αυτη η κυστη η οποια μαλλον κανει ολο το κακο.
το παει για εγχειρηση η θα κοψει το κομματι με την κυστη  η και κατι παραπανω.
αν κανει το 1ο μου ειπε οτι 5-8 χρονια εγγυημενα καλη ουρηση και ενα 10% να μην μπορω να κανω παιδια οποτε παγωνουμε σπερμα και στη 2η 15-20 χρονια τελεια ουρηση αλλα σπερμα γιοκ.
αν φτασει εκει λεω να παρω το 1ο.
οποιος γνωριζει κατι αμεσα η και εμμεσα για αυτου του ειδους τις επεμβασεις ας βοηθησει αν θελει.
Προς το παρον εχω παρει 20μερες prixina και κανα 2 μηνες alfural.
υπαρχει καποια βελτιωση οχι κατι εντυπωσιακο αλλα υπαρχει.

κιστι μου ειχε διμιουργισι και εμενα ο γεοργιαδισ απο τα πατιματα !!!!
Στην τριτι ΑΞΟΝΙΚΙ δεν ειπιρχε πια κιστη.

Εχω κανει θεραπια με οζον και εχω παρα πολλη καλο αποτελεσματα, θα το σεινεχισω μετα απω εξετασησ.

Ενχιριση παντα οι πιο τελευτεα επιλογη !!!

θεραπεια με οζον?πρωτη φορα το ακουω.αν θες δωσε λιγη πληροφορια ακομα.εχω παθει επισχεση 2 φορες σε 20 μερες φιλε,τα χω παιξει.
Γι'αυτο την σκεφτομαι πολυ σοβαρα την εγχειρηση.

Επισης,η διπλη δοση αλφουραλ εχει παρενεργειες η αυστηρα μονο 1 την ημερα?Εχει παρει κανεις διπλη δοση?