Καλησπέρα.Εχω το τελευταιο διαστημα πιεση στο περίνεο ,πονο χαμηλα μεση,πονο χαμηλα στην κοιλια,ενοχλήσεις εσωτερικά πάνω από το πέος , επιτακτική ούρηση,οχι παντα τσούξιμο στην ουρηση , καποιες φορες δυσκολία στο ξεκίνημα ή κατά τη διάρκεια της ούρησης . Δεν εχω συχνοουρία,νυχτουρία,ενοχλήσεις κατά τη σεξουαλική διέγερση.Σπαστικη κολιτιδα και στομαχι αγχωτικο... Πολυ αγχος,καθιστικη ζωη,οχι γυμναστικη.Πρωτη φορα εμφανιστηκαν τα ιδια συμπτωματα πριν 10 χρονια! Δεν εκανα κατι και περασαν μεσα σε 1-2 μηνες.Εμφανιστηκαν παλι πριν 3μηνες .Καλλιεργεια ουρων καθαρη.Εκανα stamey και εδειξε πυοσφαιρια πολλα και ecolli.Μου εγραψε ο ουρολογος ciproxin.Δεν την πηρα λογω παρανεργειων που εχει αλλα και γιατι ειδα οτι μου εφυγαν τα συμπτωματα.Εδω και καμια εβδομαδα ειχα παλι συμπτωματα.Το ερωτημα ειναι να την παρω την αντιβιωση ή οχι; Ο ουρολογος λεει παρτην και βλεπουμε...Δεν με καλυπτει..Σε αλλους ουρολογους που ειχα παει παλιοτερα,πιο ασχετοι.Ουτε stamey ουτε τιποτα.''Εχεις προστατιτιδα χρονια.Δεν θα περασει..'' Ευχαριστω.

Καλησπέρα, βρέθηκα και εγώ σε παρόμοια θέση με την δική σου, μου συνταγογραφήθηκε CIPRO για 20 μέρες μετά από καλλιέργεια μεγάλης συγκέντρωσης pseudomonas aeruginosa στο σπέρμα μου. Παρότι είχα διαβάσει άσχημες ιστορίες με τις κινολόνες αποφάσισα να προχωρήσω με την θεραπεία με στόχο να ανακουφίσω τα συμπτώματα μου (καύσος και ερυθρότητα στο άνοιγμα της ουρήθρας για 8 μήνες τώρα). Προς μεγάλη μου έκπληξη δεν είχα ούτε μία παρενέργεια κατά τη διάρκεια της θεραπείας, ούτε καν γαστρεντερολογική φύσης. Φρόντισα να συνδυάσω την αντιβίωση με πολύ καλά προβιοτικά, τα οποία και συνέχισα να παίρνω για ακόμα 10 μέρες μετά το πέρας της θεραπείας. Φυσικά και θα διαβάσεις εντελώς αντίθετες ιστορίες με την δικιά μου, κάθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά...
Κάψιμο στο άνοιγμα της ουρήθρας για 6+ μήνες (συνήθως μετά την ούρηση) - Ερυθρότητα στο στόμιο της ουρήθρας - Ούρα πάντα καθαρά - Καθόλου ουρηθρικό έκκριμα - Βρέθηκε pseudomonas aeruginosa στο σπέρμα - Ευρήματα χρόνιας προστατίτιδας μετά από διορθικό υπέρηχο και πολυπαραμετρική μαγνητική του προστάτη

Τουλαχιστον σου εφυγαν τα συμπτωματα μετα απο την αντιβιωση;

Είδα βελτίωση στα συμπτώματα μου και ελπίζω να παραμείνει η κατάσταση μου ως έχει και να μην υποτροπιάσω. Θα επαναλάβω όλες τις εξετάσεις μου την επόμενη εβδομάδα έχοντας συμπληρώσει 2 εβδομάδες από τη μέρα που ολοκλήρωσα την θεραπεία.
Κάψιμο στο άνοιγμα της ουρήθρας για 6+ μήνες (συνήθως μετά την ούρηση) - Ερυθρότητα στο στόμιο της ουρήθρας - Ούρα πάντα καθαρά - Καθόλου ουρηθρικό έκκριμα - Βρέθηκε pseudomonas aeruginosa στο σπέρμα - Ευρήματα χρόνιας προστατίτιδας μετά από διορθικό υπέρηχο και πολυπαραμετρική μαγνητική του προστάτη

Αφού βρέθηκε στη STAMEY e-coli προφανώς θα έκανες και αντιβιόγραμμα για αυτό σου έδωσε και ciproxin συνήθως από 20-30 μέρες, είναι αλήθεια μπορείς να πάθεις πολλά πέραν από το έντερο, τενοντίτιδες, μέχρι και ρήξη αχίλλειου εάν έχεις κάποια ηλικία. Δυστυχώς όμως δεν γίνεται διαφορετικά εάν το αφήσεις όμως μπορεί να καταλήξεις σε οξεία προστατίτιδα όπως έπαθα εγώ με όλες τις μετέπειτα συνέπειες.
Δεν μας έγραψες τι έκανες τελικά.

Επεστρεψα μετα απο καιρο... Τελικα πηρα ciproxin για 15 μερες και  σταματησα λογω τενοντίτιδας.. Εντωμεταξυ ειμαι αλλεργικος και στο BACTRIMEL που δινεται εναλακτικα. Οποτε το αφησα ετσι.Μετα απο κανα μηνα εφυγαν τα συμπτωματα δια μαγειας.Μαλλον παιζει ρολο και η ψυχολογια. Εδω και καμια εβδομαδα ομως εχω πονο στη βαση του πεους, ενοχληση στη κυστη,πονο στο δεξι ορχη και δυσφορια στο περινεο.. Αντε παλι λεω .. Δεν ξερω πλεον τι να κανω. Επιπλεον εχω και κολιτιδα.Προσεξα οτι κολιτιδα και προστατιτιδα με χτυπανε ταυτοχρονα...Μαλλον θα πρεπει να κανω ξανα την stamey..

Μπλέξιμο μεγάλο αυτές οι καταστάσεις, δεν μπορείς να χαρείς τη ζωή, υπάρχουν και χειρότερα βέβαια, εύχομαι καλά αποτελέσματα.
Ενημερωσέ μας τι έκανες.