26 Σεπτεμβρίου, 2021, 08:36:25 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 26 Σεπτεμβρίου, 2021, 08:54:05 ΜΜ από Timo
Καλησπέρα!Ειμαι 37 χρονων και η δικιά μου περιπέτεια ξεκίνησε πριν δύο μήνες περίπου όπου ξημέρωμα ξύπνησα με ρίγος, αιματουρία ή πύον δε το κατάλαβα ποτέ γιατί συνεβει σε δύο ουρήσεις μόνο και μέσα στο πανικό μου δεν έδωσα και πολύ σημασία στο χρώμα των ουρων , τσούξιμο, συχνοουρια και πυρετός μέγιστος 37,5. Δυστυχώς το θεώρησα κάτι απλό και μίλησα τηλεφωνικά με έναν παθολογο γνωστο-γνωστου μου και μου ειπε πάρε ceclor πέντε μέρες κάνε καλλιέργεια και μιλάμε....όπως και έκανα....καλλιέργεια στείρα λίγα πυοσφαιρια μονο. Μου λέει συνέχισε αντιβίωση τρεις μέρες ακόμα και είσαι κομπλέ. Μετά το πέρας της θεραπείας μου ξεκινάει ένα άνευ προηγουμενου βάρος και πρήξιμο στην περιοχή της κύστης και μια απίστευτη δίσκοιλοιότητα και συνεχίζει ελαφρή τσούξιμο κατά την ούρηση.

Μέτα από δύο βδομάδες ανεβάζω πάλι πυρετό, πάλι μέγιστο 37.5. λέω οκ είναι μάλλον κάτι σοβαρό και αποφασίζω να πάω σε ουρολόγο. Δυστυχώς έπεσα σε ένα καθόλου ομιλητικο και με μηδέν απορίες- ερωτήσεις για την κατάσταση μου γιατρό κι έτσι είτε μερικά συμπτώματα που δε τα θεώρησα ξεχωριστά ιδιαίτερα τα παρέλειψα είτε κάθε φορά που πήγαινα επειδή δε θυμόταν το ιστορικό μου ποτέ, ίσως να ξεχνάγα κάποια σημεία να του πω. Τεσπα...Μου λέει κυστίτιδα έχεις παρε ciproxin δέκα μερες,την κόβεις για τρεις κάνεις καλλιέργεια και μιλάμε....πάλι κατά την διάρκεια της θεραπείας πέρα από μια μικρή καταβολή ήμουν καλά,επίσης μου είπε οπότε βρω ραντεβού μη βιαστώ (είμαι άνεργος ανασφαλιστος)κάνε ένα υπέρηχο άνω κάτω κοιλιας....κάνω καλλιέργεια ούρων καθαρη....συμπτώματα βάρους και πρηξιματος στην κύστη συν σούβλιες στο πέος και στην κύστη και δυσκοιλιότητα επανέρχονται....ο γιατρός μου λέει όλα καλά...φέρε μου όταν τον κάνεις τον υπέρηχο....κάνω τον υπέρηχο μέρα από δυόμιση βδομάδες όλα καλά εκτός του ότι κάνω κατακράτηση ούρων 155ml. Την πάω πάλι δε μου λέει τίποτα του λέω έχω σταματήσει να πίνω νερό από το πρήξιμο μου λέει κακός αντί να μου δώσει καμία οδηγία ή κάνα φάρμακο ανακουφισης τσακώνομαι επειδή δε δίνει καμία σημασία απλά μου γράφει ξανά εξετάσεις χωρίς να μου εξηγεί τι συμβαίνει....

Αλλάζω γιατρό και πάω με όλες της εξετάσεις συν καλλιέργεια σπέρματος και καινούρια καλλιέργεια ούρων...ούρων βγαίνει στείρα και σπέρματος βρίσκει λίγες αποικίες σταφυλόκοκκο aerius και λίγα πυοσφαιρια.Ο καινούριος γιατρός ομιλιτικοτατος και επεξηγηματικός μου λέει πως ίσως κάνεις χρόνια κατακράτηση ούρων που σου έκανε προστατίτιδα, προστατίτιδα πιθανόν να ειναι χρόνια πάμε για εξετάσεις αίματος κρεατινίνη και ουρία και γενικές που από ότι καταλαβαίνω είναι για τα νεφρά μου δίνει και άλφα μπλόγκερς για ανακουφίσει από την κατακράτηση ούρων και βλέπουμε με τα αποτελέσματα του αίματος τι κάνουμε....υπόψην καταβολή, βάρος-πρηξιμο συνεχίζονται-ανυποφορο συμπτωμα πλεον ψυχολογικα λογο το οοτι νοιωθω ετσι σχεδον δυο μηνες ...λίγες σούβλιες στην περιοχή κύστη και πέος, η δυσκοιλιότητα έφυγε εντελώς....

Θα ήθελα να ακούσω παρόμοιες εμπειρίες και αποψεις με κατακράτηση ούρων γιατί έχω φρικαρει μη τυχόν παίζει θέμα με νεφρά , ή πόσο μόνιμο μπορεί να είναι.... ή τι μπορεί να μου συμβαίνει τέλος πάντων σε αναμονή των αποτελεσματων εξετασεων αίματος....ευχαριστώ για την υπομονή και περαστικά σε όλους σας εύχομαι.

Να κάνω κάποιες πιο συγκεκριμένες ερωτήσεις που έχουν προκύψει μετά από διάβασμα και στο φόρουμ....

Α. Αν είναι χρόνια η κατακράτηση ούρων δε θ έπρεπε η κύστη μου να είναι υπερμεγέθη με δεδομένο κιόλας ότι πριν την ουρολοίμωξη λόγο του ότι έχω κόψει το κάπνισμα έπινα πολύ νερό ,περίπου τρία με τέσσερα λίτρα την ημέρα, γιατί αυτό με βοήθουσε να μη καπνιζω? Δε θα έπρεπε να είχα ενοχλήσεις χρόνια πριν?

Β. Αφού ο υπέρηχος δείχνει φυσιολογικό μέγεθος προστάτη πως και συμβαίνει η κατακρατηση?

Γ. Υπάρχει πιθανότητα από ότι κατάλαβα το μικρόβιο που έχει βρεθεί να είναι εντελώς άσχετο και απλά να έχω χρόνιο σύνδρομο πυελικού πόνου?

Δ. Δηλαδή ο γιατρός μου που μου είπε μάλλον αυτό έχει γίνει ή ήταν χρόνιο αυτό εννοεί? Επίσης να αναφέρω επειδή το ξέχασα πως μου είπε πως στον υπέρηχο στο κείμενο δε λέει για φλεγμονές προστάτη αλλά αυτός εντόπισε στην απεικόνιση κάποιες μικρές.

Όποια βοήθεια ευπρόσδεκτη...είμαι ένα βήμα πριν το ψυχίατρο λόγο συμπτωμάτων και κουρασης....ευχαριστω

Πρωτα απ ολα περαστικα.
Αυτες τις ερωτησεις η και οποιες αλλες εχεις καλο θα ειναι να τισ κανεις στο γιατρο σου.
η κυστη δεν "ξεχειλωνει" ετσι ευκολα,εγω επι 2 χρονια ειχα γυρω στα 100μλ υπολειμμα σε περιοδους "κρισης" και δεν εγινε τιποτα.το προβλημα με υπολειμμα πανω απο 100 ειναι μην αρχισει να επηρεαζει τα νεφρα.αν ο γιατρος σου ειχε δει κατι στον υπερηχο θα σου το ειχε πει η μπορει να σε στειλει για καμμια αξονικη η μαγνητικη για περισοτερη λεπτομερεια.
το μεγεθος του προστατη δεν παιζει παντα ρολο.εγω εχω μια ελαχιστη υπερπλασια και τα συμπτωματα μου ηταν πολυ ελαφρυτερα σε σχεση με φιλο με φυσιολογικο προστατη και πολυ βαρια συμπτωματα.
δυστυχως αυτο αλλαξε αλλα αυτη ειναι μια αλλη ιστορια.
ισως να μπορεσει να σε βοηθησει πιο πολυ κανενα παλιοτερο και πιο εμπειρο μελος του φορουμ.
περαστικα,υπομονη και οσο μπορεις  μην αγχωνεσαι!



Σευχαριστω για την απάντηση...καταρχήν πέρα του ότι θα τις κάνω τις ερωτήσεις αυτές στον γιατρό μου θεωρώ σημαντικό την ανταλλαγή εμπειριών και από εμάς τους ίδιους γιατί πχ άμα ήξερα από την αρχή αυτό το φόρουμ θα είχα αποφύγει τους γιατρούς που μου κάνανε λάθος διάγνωση λόγο αδιαφορίας ή λάθους ή δε ξέρω κι εγώ τι....

Ένα μικρό update: Α.πέντε μέρες με άλφα μπλόγκερς είμαι σαφώς καλύτερα στην συχνότητα της ούρησης αλλά δε ξέρω αν αυτό σημαίνει πως έχω και λιγότερη κατακράτηση.

Β. Θα επισκεφτώ και γαστρεντερολογο σύντομα για να αποκλείσω το ενδεχόμενο να είναι και κατιεντερικο σε συνδιασμό με την προστατίτιδα. Με άλλα λόγια το βάρος στην ευρύτερη περιοχή της κύστης και ίσως και λίγο πιο πανω είναι ανυποχωρητο.

Νίκο απ' ότι κατάλαβα εσύ θα κάνεις εγχείρηση για να λυθεί το θέμα της κατακράτησης?





Eγω φιλε μου το παλευω να μην κανω εγχειρηση.
Κι εγω ειμαι με αλφουραλ συν αντιβιωσεις και αντιφλεγμονωδη εδω και κανα διμηνο και τωρα με αλφουραλ και φιναζιλ.
θα δοκιμασω και κατι αλλες ενναλακτικες και θα δειξει.μεχρι στιγμης υπαρχεικαποια βελτιωση αλλα υπαρχει πολυς δρομος ακομα.αν δεν υπαρξει βελτιωση ναι θα κανω εγχειρηση γιατι ετσι οπως ειμαι δεν παλευεται.


Ένα update

Tamsylosin δούλεψε και η κύστη λειτουργεί ξανά κανονικά

Συνεχίζω κανονικά tamsylosin μαζί με αντιβίωση ciprofloxacin για όσο....θα δούμε

Αιματολογικές όλα κομπλέ μόνο υψηλά λευκα πουσημαινει η λοίμωξη υπάρχει ακόμα...

Ο γιατρός μου είπε πως το βάρος μάλλον είναι γαστρεντερικό και μάλλον από την αντιβίωση επειδή δεν με είχε ενημέρωση ο πρώτος ουρολόγος πως είναι βαριά και θέλει προβιοτικα...

Θα πάω και γαστρεντερολογο τελικά για τσεκ

Έξι μέρες αντιβιωση τώρα είμαι κάπως καλύτερα, έχω κάποιες σούβλιες που μάλλον είναι εντερικό. Ψυχολογία κάπως καλύτερα που βοηθάει. Εν κατακλείδι το βάρος που ένιωθα ήταν γαστρεντερικό από την αντιβίωση άρα όση έχετε τέτοιο σύμπτωμα για τσεκαρετε μπας και είναι από εκεί και όχι από ουρολογικο.

Νίκο περαστικά σου εύχομαι και καλά κουράγια!