Καλησπέρα σε όλους..

Με απασχολεί ένα προβλημα το οποίο ππρώτοεμφανιαστηκε όταν ήμουν φαντάρος.. ετών 27 σταθερή σύντροφος έως και σήμερα..

Μικρή κουκίδα αίματος στο σπέρμα και στη πρώτη ούρηση μέτα την επαφη κατακόκκινο αίμα από την αρχή έως το τέλος μαζι με κομμάτια αίματος.
στην 2η πολύ πιο λίγο και στη 3η τα ούρα ήταν καθαρά ..
Άπειρες εξετάσεις (κυστεοσκόπηση/μαγνητικές κτλ ) χωρίς να δείχνουν κάτι .. αλλά ούτε και μικρόβιο οι καλλιέργειες..
από ένα σημείο και μετά και το σπέρμα ήταν τελείως κόκκινο .. να σημειωθεί πως δεν είχα ούτε πόνο ούτε κάποιο άλλο σύμπτωμα ..
Όπως ξαφνικά εμφανίστηκε έτσι και σταματησε το φαινόμενο .

Από τότε έχει εμφανιστει άλλες 2 φορες με μικρότερη διάρκεια και ένταση αλλά με τα ίδια ακριβώς συμπτώματα..
Και μια 3η φορά τωρα..
έχω πάει σε αρκετούς γιατρούς με την πλειοψηφία αυτών να λέει ότι είναι αιμορραγία αγγείου και ότι δεν χρειάζεται να ανησυχώ..

Στο γιατρό που πήγα τώρα μου είπε τα ίδια και ότι μετα από άποχη 4-5 ημερών θα επουλωθεί..
Όταν τον πήρα και του είπα ότι τελικά συνεχίζεται το φαίνομενο μου είπε να πάω από κει να μου γράψει αντιβίωση .

Στο παρελθόν που είχα πάρει δεν φανηκε να βοηθάει σε κάτι ..
Υπάρχει μήπως παρόμοια εμπειρία ?
Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη..

Καλησπέρα,
σε μια "φιλολογική" συζήτηση με ουρολόγο πριν χρόνια, μου είχε πεί ότι πολύ απλά: "αν βγεί κόκκινο από το πέος, πρέπει να κάνεις μια επίσκεψη μετά διαμονής σε νοσοκομείο¨. Και ο λόγος ήταν ότι είναι αρκετά που μπορεί να πρέπει να ελεγχθούν πριν να παρθεί η απόφαση ότι ήταν κάτι άσχετο ή ασήμαντο.

Στα 27 ήσουν φαντάρος. Σήμερα πόσο είσαι? Το πρώτο περιστατικό ήταν στα 27. Τα υπόλοιπα? Μέσα σε πόσο καιρό?

Εχεις κάποιο τραυματισμό ή χειρουργείο?

Άλλα προβλήματα υγείας πρόσφατα ή παλιότερα? Ή οικογενειακό ιστορικό σν και όσο γνωρίζεις?

Μπορείς να φτιάξεις ένα timeline? Δηλαδή, στα 27 πρώτο επεισόδιο, κράτησε Χ μέρες, κλπ? Έτσι όπως το λές φαίνεται ότι κράτησε για καιρό?

Πρίν από αυτό, είχες οποιοδήποτε άλλο συμβάν? Από έντονη σεξουαλική επαφή, μέχρι οτιδήποτε άλλο σχετικό ή άσχετο? έπεσες με το ποδήλατο/μηχανή? μηπως κάποια επαφή με σεξουαλικώς μεταδιδόμενα?


Τι εξετάσεις έχεις κάνει?


Δεν είχες ποτέ κανένα άλλο συμπτωμα? Πόνο ή τσουξιματο-καψιμο-τραβηγμα?


Είμαι σίγουρος ότι πριν μπεις εδώ, έχεις ψάξει διάφορα. Σε ρωτάω για να καταλάβω πόσα από αυτά έχουν βγει απο την κουβέντα, πόσα είναι ακόμα στο τραπέζι και πόσο καλά σε έχουν ενημερώσει/διαχειριστεί οι ουρολόγοι.

#2 17 Δεκεμβρίου, 2021, 09:11:06 ΠΜ Τελευταία τροποποίηση: 17 Δεκεμβρίου, 2021, 09:14:48 ΠΜ από Isn90
Καλή σου μέρα και σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον..
ετών 27 πρώτο επεισόδιο με διάρκεια περίπου 25 μέρες ..
Έκανα εισαγωγή στο 401 και έκανα σειρά εξετάσεων όπως μαγνητική κυστεοσκόπηση γενικές και καλλιέργειες ούρων / σπέρματος δαχτυλίκη εξέταση προστάτη υπερήχους .. πήρα και αντιβίωση χωρίς κάποια βελτίωση .. μέχρι που απλά σταμάτησε απότομα ..
Εισαγωγή στο νοσοκομείο για ένα μήνα +..

Το επόμενο επεισόδιο έγινε 1.5 χρόνο μετά και ήταν μόνο για μια φορά χωρίς
να συνεχιστεί...

Το 3ο επεισόδιο είναι τώρα που είμαι ετών 30 και αυτή τη φορά φαινεται συνεχίζεται ήδη για μια βδαμαδα...

Την 2η φορά που παρουσιάστηκε πήγα πάλι για υπερήχους καλλιέργεις και γενικές εξετάσεις χωρίς παλι κάποιο εύρημα ..
Η διάγνωση ήταν πάλι πως καποιο αγγείο του προστάτη έσπασε ..

Τώρα που πήγα ξανά σε ουρολόγο όταν εμφανίστηκε μου είπε πάλι πως αφορά κάποιο αγγείο και ότι δεν είναι κάτι ..
Χθες που τον ξαναπήρα τηλ και του είπα ότι συνεχίζεται μου είπε να πάω από κει να μου γράψει αντιβίωση ..

Ιστορίκο στην οικογένεια δεν υπάρχει εκτός από μένα που σε μικρή ηλικία είχα υποβληθεί σε χειρουργείο λόγο κρυψορχίας...

Στην παιδική μου ηλικία (μετα το χειρουργείο) θυμαμαι σε αέρα ιάστηματα να έχω πόνο (αρκετα έντονο ) στον όρχη ο οποίος αφορούσε και το περιστατικό της κρυψορχίας..
Από τα 20 μου χρόνια και μετά εεν είχα ξανά τέτοιο επεισόδιο..
Να σημειωθεί ότι και σαν παιδί είχα πάει αρκετές φορές για έλεγχο λόγο του πόνου αλλά μετά από εξετάσεις και υπερήχους πάλι δεν βρίσκαμε κάποιο εύρημα...

Στο παρόν τώρα εκτός από την αιμοσπερμια και την αιματουρία στις 1η και 2η φορα ούρησης μετά την σεξουαλική πράξη δεν υπάρχει κάποιο άλλο σύμπτωμα...

Το άγχος μου είναι ότι διαβάζω ότι τα παραπάνω ίσως αφορούν χρόνια προστατίτιδα..
Και ευτυχώς δεν έχω κάποια άλλα έντονα συμπτώματα αλλά με αγχώνει το ζήτημα της γονιμότητας...
Και φυσικά το ότι δεν βλέπω (ίσως) ιδιαίτερο ενδιαφέρον από τους ουρολόγους που επισκέπτομαι...
Με εξαιρεση του στρατιωτικού νοσοκομείου που θεωρώ ότι με ψαξανε σε μεγάλο βαθμό ..

Τουλάχιστον το 401 σε εψαξε...
Κοίτα το θέμα με την κρυψορχία, δεν το ξερω. Φανταζομαι το χειρουργειο αυτο εχει γίνει αρκετα χρονια πριν.
Καταρχην μπορεί να ειναι κατι απλό. Ειδικά αν γίνει μια μονο φορα. 2η και 3η ομως? Και να κραταει τοσες μερες? Τι αγγείο ειναι αυτο που αιμοραγει για ενα μηνα?
Θα σου έλεγα να το ψαξεις.

Δεν ξερω που να σε κατευθυνω ειλικρινα, χρειαζεσαι νοσοκομειακο γιατρο γιατι δεν θα βρεις ακρη πηγαινε-ελα με εξετασεις και επισκεψεις.
Να στο πω αλλιώς, και αν καποιος διαφωνει να μου πει τη γνωμη του. Υπάρχουν αρκετά επίσημα σαιτ που περιγραφουν την αιμοσπερμια/αιματουρια. Εκει υπαρχουν και οι διαδικασίες διαγνωσης. Σε τι μπορεί να οφείλεται, και πως επιβεβαιώνεται αυτό. Οπότε πρέπει να βρεις ενα γιατρο που θα βαλει αυτη τη λιστα στη σειρα συμφωνα με αυτο που βλεπει, την σημερινη σου κατάσταση και το ιστορικο σου και θα αρχισει να σβηνει περιπτώσεις μεχρι να επιβεβαιωσει κατι από ολα.
Και εφοσον σε απασχολει η γονιμοτητα, που και να μην σε απασχολουσε θα στο ελεγα, ενα πληρες σπερμοδιάγραμμα ειναι κατι που θα εκανα συντομα στη θεση σου. Πρωτα απο ολα ομως, η ερωτηση ειναι απο που ερχεται το αιμα.
Αντιβιωση παντως μηπως και πιασει χωρις να υπαρχει λογος, δεν θα επαιρνα. Πολύ απλά: Αντιβιωση παιρνεις για να σκοτωσεις κατι. Τι θες να σκοτωσεις? Εχεις την παραμικρη ενδειξη μικροβιου? Φλεγμονης? Πυοσφαιρια? Πυρετο? Ουτε πόνο δεν εχεις καλα καλα.

Θεωρω οτι ειναι επειγον να βρεις γιατρο σε νοσοκομειο και να τον επισκεφτεις αμεσα.

Σύμφωνω απόλυτα για τα περί αντιβίωσης..

Η αλήθεια πως και μόνο στην ιδέα σπερματοδιαγραμματος με λούζει κρυος ιδρώτας από το άγχος ..
Δεν έχω ιδέα κιόλας αν υπάρχει κάποια θεραπεία η αντιμετώπιση απέναντι στην υπογονιμότητα...

Σήμερα επισκέφθηκα άλλον γιατρό μέσω γνωστού ο οποίος μου φάνηκε πολυ πιο ορεξατος και με ενδιαφέρον να ασχοληθεί..
Με διάθεση να εξηγήσει κτλ..
Βασικά και μόνο που έκανε αναφορά στην διατροφή ανέβηκε αρκετά στα μάτια μου...
Μου έγραψε ένα κάρο εξετάσεις και θα το πάμε βήμα βήμα ξανά από την αρχή μου είπε ..
Και αυτός πιθανολογεί πως είναι κάποια αιμορραγία αγγείου ..
Αλλά θέλει να εξαλείψει όλες τις άλλες περιπτώσεις πρωτα ..
Τον ρώτησα για την αντιβίωση και μου είπε ότι η τακτική αυτή.ηταν ευρέος διαδεδομένη στην ουρολόγια τα παλαιότερα χρόνια και απλά κάποιοι έχουν μείνει ακόμα εκεί ...
Ηρεμία και βήμα βήμα μου λέει...

Όπως και να έχει ευχάριστω και πάλι για τις απαντήσεις σου και το ενδιαφέρον.


Το σπερμοδιάγραμμα λέει πολλά, όχι μονο για τη γονιμότητα, μην το φοβασαι.
Υπάρχουν θεραπείες, ανάλογα με την περίπτωση, άλλο ολιγοσπερμία, άλλο αζωοσπερμία. Προσωπικά ξεκίνησα να μετράω οριακά γόνιμος, υπερδιπλασίασα τον αριθμό μέσα σε σύντομο χρονικά διάστημα. Ξέρω όμως και άλλους που ήταν για διάφορους λόγους στο μηδέν. Ενα βημα τη φορά.


#6 19 Δεκεμβρίου, 2021, 10:46:04 ΠΜ Τελευταία τροποποίηση: 19 Δεκεμβρίου, 2021, 07:57:02 ΜΜ από Harry88
Καλημέρα Isn90,

Νομίζω το μείζων θέμα είναι η ΑΙΤΙΑ που βγάζεις αίμα. Ο δεύτερος γιατρός ακούγεται λογικός άνθρωπος.

Τρία βασικά όργανα που συνδέονται με το σπέρμα είναι:οι όρχεις, σπερματοδόχες κύστεις και ο προστάτης.

Αν το αίμα παράγεται στον προστάτη μία γενική απάντηση είναι πως μπορεί να έχεις αποτιτανώσεις μέσα στον προστάτη(σαν πετραδάκια) και κάποιες φορές αυτοτραυματίζεται (σπάει αγγείο) με αποτέλεσμα να βλέπεις αίμα στο σπέρμα (αυτό γενικά δεν είναι ανησυχητικό). Κατά την γνώμη μου ένα διορθικό υπέρηχο θα ξεκαθάριζε αρκετά το τοπίο, συγκεκριμένα, αν υπάρχει κάτι ύποπτο στις σπερματοδόχες κύστεις αλλά και στον ίδιο τον προστάτη (φλεγμονές, κύστεις, αποτιτανώσεις κ.α.)

Στο 401 σου έκαναν σπερμοδιάγραμμα? Έχεις κάνει ποτέ ή όχι? Καλλιέργεια σπερματικού υγρού ή τουλάχιστον σπέρματος έκανες τώρα που ξανα-παρουσίασες αίμα? Επίσης, σου έκαναν διορθικό υπέρηχο ή κάτω κοιλίας? Το κάτω κοιλίας δεν δείχνει πολλά πράγματα.

Ένα τρίπλεξ οσχέου πάλι έχω την αίσθηση πως είναι απαραίτητο ειδικά στην περίπτωσή σου που έχεις και ιστορικό με τους όρχεις.

Αυτά από εμένα και εύχομαι περαστικά-σύντομα και οριστικά!
Οξεία Προστ/δα, Χρόνια Προστατίτιδα από το 10'. Πέρασα από Ακατανόμαστο με κάθε φορά βελτίωση αλλά και πάντα υποτροπιασμό. Συμπτώματα: επιτακτική ούρηση, συχνοουρία, νυχτουρία, βάρος στην περιοχή της κύστης, αίσθηση ατελούς κένωσης αν και γίνεται πλήρης κένωση. Έχω κάνει όλες τις ουρολογικές εξετάσεις (κυστεοσκόπηση, κυστεομανογραφία,υπέρηχα,  MRI προστάτη-πυέλου και όλα δουλεύουν ρολόι, ο προστάτης δείχνει φλεγμονή όμως. Έχω δοκιμάσει ασκήσεις πυελικού εδάφους με πίεση πυελικών μυών μέσω του ορθού σε συδυασμό με βελονισμό με καμία βελτίωση. Διατροφές κτλ-ελάχιστη βελτίωση, ασκήσεις πυελικού εδάφους-ελάχιστη βελτίωση. Τελευταία έκανα πάλι μαλάξεις με αντιβίωση με άλλο ουρολόγο (είχα klebsiella pneu. & enterococcus fae.) πολύ καλά αποτελέσματα αλλά υποτροπίασα και πάλι. Βρέθηκε πάλι enterococcus, αλλά με προβληματίζουν τα συμπτώματα πιο πολύ. Ελπίζω ακόμα όμως

Καλησπέρα και παλι ..
Επαναφέρω το θέμα μιας και τα συμπτώματα δυστυχώς είναι ακόμα εδώ..
Σειρά εξετάσεων έως τωρα και ευρύματα κανένα ..
Καλλιέργεια σπέρματος ούρων
Υπέρηχοι νεφρών προστάτη σπερματοδοχων κύστεων κτλ..
Κύτταρολογικες
Αξονική πυεολογραφια με σκιαγραφικό..
Δακτυλική εξέταση προστάτη .
Όλα αρνητικά και καθαρα..
Το μόνο που μένει να κάνω σύμφωνα με τον ουρολόγο είναι μια κυστεοσκόπηση ..
Έχω αρχίσει και τρομάζω στην ιδέα ότι τα συμπτώματα της αιμοσπερμιας και αιματουρίας δεν θα υποχωρήσουν ποτέ και θα τα έχω μόνιμα..
Κάθε γνώμη/βοήθεια δεκτή..

Αφού έκανες τόσες εξετάσεις και δεν βρίσκεις κάτι, ξέχασε το, ίσως να είναι τίποτα διατροφικό, τρώς καυτερά;
Αν θέλεις να πάρεις μια τελευταία γνώμη θα σου στείλω με Π.Μ. τα στοιχεία ενός καθηγητή που είναι για τα δύσκολα και από κανά 6 ουρολόγους που έχω γυρίσει μόνο αυτόν εμπιστεύομαι.