Καλησπέρα σε όλους


είμαι ο Νίκος 25 χρονών και πάσχω εδω και 2 χρόνια απο επιδιδυμιτιδα.


Ζω στο εξωτερικό ( συγκεκριμένα στο Μόναχο της Γερμανίας ) και οταν αρχισε τον Οκτώβριο του 2020 πηρα 2 αντιβίωσεις για 1 μήνα περίπου.


Στην συνέχεια μου έλεγε ο ουρολογος οτι άλλαξε θέση το μικρόβιο και οτι δεν είναι τιποτα και μου έδινε κατι φυτικά τα οποία ειχαν απο λίγο εως καθόλου αποτέλεσμα, το μονο αποτέλεσμα ηταν οτι έπαθα οίδημα στο στομάχι οπου το διαπίστωσα σε μια γαστροσκοπηση στην Θεσσαλονίκη. Εκεινο το διάστημα προσπαθούσα να παρω ciproxin των 500 mg που μου ειχε γράψει ενα ουρολογος απο Ελλάδα.   Μετα απο μια επίσκεψη σε εναν " ειδικο " και διδάκτωρ στην Θεσσαλονίκη μου ειπε οτι δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας και οτι δεν χρειάζονταν να παρω αλλη αντιβίωση διότι ειναι ολα απο νεύρα και μύες που ειναι απλά ερεθισμενα και άλλα τέτοια...


Έκανα το λαθος και τον άκουσα, επέστρεψα στο Μόναχο μετα τις καλοκαιρινές μου  διακοπές αλλα τα συμπτώματα συνεχίστηκαν. 


Περασε ενας ολόκληρος χρονος και έφτασε Αυγούστος του 2022. Η κατάσταση απλα χειροτέρεψε, ειχα πονους στην δουλειά, στον αυνανισμό ακομα και οταν πήγαινα να κανω Ποδήλατο ή στα καλα του καθουμενου. Και οι Γερμανοί ουρολογοι να μου λένε ότι δεν εχω τίποτα και οτι απλά θα φύγει απο μόνο του.


 Πήγα πάλι στον ουρολογο που μου ειχε δώσει το ciproxin 500 mg και μου είπε οτι εφόσον δεν έκανα κάποια σωστή θεραπεία για την επιδυδιμιτιδα εγινε χρόνια και τωρα έπρεπε να παρω τα ciproxin για μεγαλο χρονικο διάστημα. Έκανα οτι μου ειπε και ολα πήγαιναν καλά, ειχα μάλιστα και ελπίδες.


Μεχρι που ήρθε Σεπτέμβριος και ξαφνικά κόλλησα τον παλιο covid και μου τα χαλασε ολα. Έπρεπε να παρω depon για να πεσει ο πυρετός, πηρα 4 σε 2 μέρες και πάλι  δεν μπορουσα να γίνω καλά.  Το στομάχι μου δεν ειναι καλά, μαλλον ο covid και τα depon το πείραξαν,  ειπα να σταματήσω για λιγο τα ciproxin μέχρι να νιώσω και παλι δυνατός για να πάρω τα ciproxin. Ελα όμως οτι οι πόνοι στους όρχεις επέστρεψαν και με ΚΑΙΝΕ σε σημείο όπου τα βραδιά δεν μπορώ να κοιμηθώ, και νιώθω λες και έναν ολόκληρο μήνα δεν έκαναν τίποτα τα ciproxin και οι θεραπείες του γιατρού.

Και τώρα εχω αυτούς τους πόνους που με ανησυχούν πάρα πολύ και ανησυχώ μην παθουν κατι σοβαρό οι όρχεις μου, επίσης δεν μπορώ να πάρω τίποτα, έτσι που είναι το στομάχι...

Έκανα κάτι λάθος;  γιατί ενω έπαιρνα τα ciproxin και ολα ήταν  καλά  αλλα μόλις πέρασε η επίδραση του μού άρχισαν οι πόνοι; ξέρετε κάποιον ή κάποια τεχνική που να βοηθάει στην περίπτωση μού;

Παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μού


Με εκτίμηση,

Ο Νίκος

Γεια σου Νίκο.
Αν δεν υπάρχει μικρόβιο ή ενεργή φλεγμονή, δεν νομίζω ότι πρέπει να πάρεις άλλη αντιβίωση.
Οι εξετάσεις ούρων, σπέρματος τι έδειξαν?
Ο υπέρηχος οσχέου?
Ο πόνος στην επιδιδυμίδα δεν θέλει ποδήλατο, μηχανή, αυνανισμό, βάρη. Θέλει ξεκούραση. Άνετα παντελόνια, αλλά σλιπακι από μέσα όχι μποξερακι. Δες αν σε ανακουφίζει να σηκώσεις το όσχεο με το χέρι σου, σε όρθια θέση. Αν ναι δοκίμασε να φορέσεις σπασουαρ για 2-3 εβδομάδες, για τουλάχιστον 8 ώρες την ημέρα. Επίσης δες αν είσαι καλύτερα όταν περπατάς. Αν ναι, καθιέρωσέ το.
Αν οδηγάς μηχανή, κόψε τη για λίγο καιρό, μήπως σε πειράζει. Αν οδηγάς αυτοκίνητο, προσπάθησε να το περιορίσεις όσο μπορείς, γιατί μειώνεται η αιμάτωση και αυξάνεται ο πόνος.
Επίσης, στο σεξ δεν θέλει ζόρι και ούτε να κρατιέται στο τέλος. Χαλαρά και πάντα προφυλακτικό.
Τέλος, τσεκαρε στο ντους τι γίνεται όταν ρίχνεις κρύο ή ζεστό νερό. Αν σε βοηθάει το κρύο μάλλον υπάρχει φλεγμονή. Αν σε βοηθάει το ζεστό μάλλον υπάρχει θέμα αιμάτωσης.
Αν θέλεις να τσεκαρεις όρχεις/γονιμότητα κλπ. κάνε ένα πλήρες σπερμοδιαγραμμα. Επίσης, έναν απλό (όχι διορθικο) υπέρηχο προστάτη.

Γεια σου Νίκο κ' από εμένα, συμφωνώ με όσα έγραψε ο Algos, να προσθέσω επίσης να αποφεύγεις αλκοολ καφέδες και καυτερά.
Τι εξετάσεις έκανες και διαπίστωσες ότι είναι επιδιδυμίτιδα; συνήθως από υπέρηχο το βρίσκουν.
Πρόσεχε με τις αντιβιώσεις γιατί έχει καταστραφεί κόσμος, πάντοτε να παίρνεις και προβιοτικά μαζί.
Δεν ξέρω πως είναι η πρόσβαση σε ουρολόγο στη Γερμανία, υποθέτω πρέπει να σε παραπέμψει ο Οικογενειακός γιατρός σε δημόσια δομή, λογικά πρέπει να έχουν εμπειρία και οργάνωση.
Διατήρησε την ηρεμία σου γιατί θα χρειαστεί χρόνος μέχρι να τα βάλεις σε μια τάξη, περιμένουμε ευχάριστα νέα σου.