Να είσαι καλά για το update. Είχαμε καιρό να τσεκάρουμε να δούμε τι γίνεται. Βλέπω και κάποιες ενδιαφέρουσες επιπρόσθετες λεπτομέρειες.

Εγώ είμαι...άφραγκος αλλά και ευτυχώς σταθερά καλά, οπότε δεν το σκέφτομαι για την ώρα, αλλά το κρατάω ως ελπίδα και διέξοδο για το μέλλον αν -ώ μη γένητω- χρειαστεί. Ξέρω όμως ήδη κάποιους που ετοιμάζουν βαλίτσες  :) Είμαι περίεργος να ακούσω τα συμπεράσματα σε 2,3,5,6 μήνες. Εύχομαι να έχουν τα παιδιά ευχάριστες εξελίξεις.

Σου έχω απαντήσει καιρό σε ένα προσωπικό σου μήνυμα.
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Τωρα το ειδα Φαιδων και σου απαντησα.
Δωσε μας νεωτερα σε παρακαλω μολις οι γνωστοι σου κανουν τη θεραπεια. Καπου λεει στο λινκ οτι το πρωτοκολο θα ειναι διαθεσιμο και στην Αθηνα. Ειμαι πολυ περιεργος για τα αποτελεσματα   :)

iwillbecured για ξανακάνε μια ερώτηση στην κλινική του wise να δουμε αν όντως ξέρουν το Ζούμπο. Οχι οτι με πολυενδιαφέρει να σου πω την αλήθεια (εγώ θα πάω ούτως η αλλως ακόμα κι αν εφαρμόζει τη μέθοδο βάση της δικής του εμπειρίας) αλλα κάνε μια ερώτηση να δούμε....

#18 03 Μαΐου, 2012, 05:02:52 ΠΜ Τελευταία τροποποίηση: 03 Μαΐου, 2012, 05:21:41 ΠΜ από iwillbecured
Κωστη ειχα επικοινωνησει τηλεφωνικα με τον Wise πριν εναμιση μηνα οποτε αρκετα προσφατα. Οταν του ανεφερα για καποιον Ελληνα που ειναι ετοιμος να εφαρμοσει το πρωτοκολλο στην Ελλαδα, η πρωτη του αντιδραση ηταν να γελασει. Δεν ειχε ιδεα. Να σου πω την αληθεια δεν μου πολυαρεσε αυτη η αντιδραση αλλα απο την αλλη σκεφτηκα οτι πρεπει να το εχει ακουσει αυτο δεκαδες φορες και το ψιλοδικαιολογησα ετσι. Αν και εγω ειχα βρει μια θεραπεια που να βοηθαει πολυ κοσμο δε θα ηθελα να να τη χρησιμοποιει ανεξελεγκτα ο καθε τσαρλατανος (χωρις φυσικα να υπονοω οτι ο Ελληνας που θελει να τη φερει ειναι τσαρλατανος, ουτε τον ξερω σα γιατρο η σαν ανθρωπο και φυσικα μπραβο που βρεθηκε εστω και ενας Ελληνας ουρολογος με πιο ανοιχτο μυαλο) γιατι αυτο ισως μειωσει το ποσοστο επιτυχιας της συγκεριμενης θεραπειας δινοντας της τελικα κακο ονομα. Οπως ξερεις στη συγκεκριμενη διαταραχη υπαρχει αρκετο pseudoscience και μερικοι ασυνειδητοι γιατροι εκμεταλευονται τον πονο του κοσμακη για να πουλησουν την και καλα μοναδικη θεραπεια τους (ονοματα δε λεμε). Βεβαια απο την αλλη κατι πρεπει να κανει και η ομαδα του Wise παραπανω γιατι με τους σημερινους ρυθμους η θεραπεια τους θα αργησει πολυ ακομα να γινει κτημα των περισσοτερων ουρολογων που δυστυχως οι περισσοτεροι εχουν μαυρα μεσανυχτα.

Ο Wise μου ειπε οτι το μοναδικο μερος εκτος ΗΠΑ που κανει τη θεραπεια τους ειναι η κλινικη της Ολλανδιας.

http://www.pelvicpain.nl/painclinic.html

Ξερω επισης οτι τελη Απριλη αυτος και η ομαδα του ταξιδεψαν στην Ολλανδια και διοργανωσαν σεμιναριο επιμορφωσης για οποιον γιατρο ενδιαφεροταν να ακολουθησει τη θεραπεια τους στις αντιστοιχες χωρες τους. Αν η θεραπεια ειχε φτασει στην Ελλαδα θα το ειχα μαθει πιστευω μεσω του σαιτ http://www.chronicprostatitis.com γιατι εκει συνηθως εχει ολα τα νεωτερα για το ποιες κλινικες εντος η εκτος ΗΠΑ ακολουθουν το πρωτοκολο.

Παντως συμφωνω μαζι σου αν ο Ελληνας γιατρος κανει καλη δουλεια, λιγο με απασχολει αν εχει την εγκριση του Wise η οχι και ευχομαι οντως να φερει το πρωτοκολο στην Ελλαδα γιατι σιγουρα θα βοηθησει κοσμο που το εχει αναγκη. Για την ωρα παντως δεν το σκεφτομαι γιατι ειμαι αρκετα καλα και ελπιζω οτι απλως χρειαζομαι λιγο περισσοτερο χρονο για πληρη ιαση. Γνωμη μου ειναι οτι η θεραπεια αυτη ειναι για πιο βαρειες η ανιατες περιπτωσεις εκτος κι αν υπαρχει η οικονομικη δυνατοτητα.

Ρε συ Κώστα αν μου επιτρέπεις νομίζω ότι πιανόμαστε και ξεψαχνίζουμε πράγματα λιγότερο ουσιώδη για την ώρα. Αφού ο άνθρωπος γράφει πλέον ότι
Παράθεσηη εφαρμογή του πρωτοκόλλου θα γίνει με τις προδιαγραφές και την πιστοποίηση του Πανεπιστημίου Stanford και του ίδιου του David Wise
γιατί να διακινδυνεύει να λέει κάτι τέτοιο αν δεν φρόντισε να ισχύει και γιατί να γινόμαστε εξ'αρχής καχύποπτοι και πονηροί; Καταλαβαίνω βέβαια ότι όποιος καεί στο χυλό φυσάει και το γιαούρτι αλλά μην ξεκινάμε αρνητικά. Πολλά μπορεί να έχουν αλλάξει από τότε που ο Iwillbecured επικοινώνησε 1,5 μήνα πριν.
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

#20 03 Ιουνίου, 2012, 04:42:28 ΠΜ Τελευταία τροποποίηση: 03 Ιουνίου, 2012, 04:50:19 ΠΜ από iwillbecured
Παράθεση από: kostis στις 27 Απριλίου, 2012, 02:35:24 ΜΜ
iwillbecured για ξανακάνε μια ερώτηση στην κλινική του wise να δουμε αν όντως ξέρουν το Ζούμπο. Οχι οτι με πολυενδιαφέρει να σου πω την αλήθεια (εγώ θα πάω ούτως η αλλως ακόμα κι αν εφαρμόζει τη μέθοδο βάση της δικής του εμπειρίας) αλλα κάνε μια ερώτηση να δούμε....
Κωστη απο οτι βλεπω ο Κος Ζουμπος πηγε τελικα στο σεμιναριο της Ολλανδιας υπο την ομαδα του Wise και του Tim Sawyer (του επιβλεποντα φυσιοθεραπευτη). Εχει αναρτησει και σχετικες φωτογραφιες στο μπλογκ του

http://urology.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=135&Itemid=12

Μου φανηκε εξαιρετικα ενδιαφερον οτι υπαρχει πλεον πανευρωπαικο ενδιαφερον για αυτη τη μεθοδο και χαιρομαι που υπαρχουν Ελληνες αναμεσα τους. Ακομη δεν ξερω βεβαια σε τι βαθμο ο Ζουμπος εχει προσχωρησει στη μεθοδο και το αν προσφερει τη θεραπεια ολοκληρωμενη (μαζι με το wand). To γεγονος ομως οτι ειναι σε θεση να κανει αξιολογηση με βαση τη μεθοδο Στανφορντ ειναι ηδη ενα σημαντικο βημα μπροστα και ευχομαι και αλλοι συναδελφοι του να ακολουθησουν. Να τονισω οτι δεν εχω καμια απολυτως συνδεση με τον παραπανω γιατρο περα απο μερικα εμαιλς που εχω ανταλλαξει για να τον ρωτησω σχετικα με τη θεραπεια μεσω του πρωτοκολου Στανφορντ. Το δικο μου ενδιαφερον ξεκινησε γιατι βρηκα θεαματικη βελτιωση μεσω του πρωτοκολου αν και το ακολουθησα μονος μου ελλειψη εξειδικευμενου γιατρου στη χωρα που ειμαι. Αν ειχα βαρεια συμπτωματα και εμενα Ελλαδα δε θα δισταζα να εκανα μια επισκεψη στον Κο Ζουμπο. Παρακαλειται οποιος το κανει ας το ανεφερει εδω με τις εντυπωσεις του.

Αν τα συμπτωματα μου γινουν παλι βαρεια (χτυπα ξυλο) θα παω σιγουρα η σε αυτον η στην κλινικη της Ολλανδιας. Απο το Γεναρη ομως εχω σταθερα απο πολυ ελαφρια εως ελαφρια συμπτωματα. Εχω καταφερει να ελεγξω το αγχος και το χρονιο σφιξιμο των μυων του πυελικου εδαφους κατι που με βαση την εμπειρια μου ηταν ο βασικος λογος που επαθα χρονιο πυελικο αλγος (ας αποφευγουμε τη λεξη προστατιτιδα γιατι ειναι λαθος και ενοχοποιει στην πλειοψηφεια των περιπτωσεων το λαθος οργανο).

Καλησπερα συμπασχωντες .Ειμαι σιγουρος πως καποιοι απο εμας που βρηκαν τον συγκεκριμενο γιατρο τον επισκεπτηκαν και τον επισκεπτοντε.
Ειχαμε καμια θετικη εξελιξη απο το πρωτοκολο;
Ακουσατε κατι ;
Δεν υπαρχεο ουτε μια μαρτυρια και ηδη το πρωτοκολο τρεχει καποιους μηνες.
Λοιπον;

ΠαράθεσηΣημείωση administrator: john kalam παρακαλούμε να μη γράφεις με μεγάλα fonts. Δεν υπάρχει λόγος εκτός και αν θέλεις να δώσεις έμφαση σε κάτι. Ευχαριστούμε.

Παράθεσηκαι ηδη το πρωτοκολο τρεχει καποιους μηνες.

Δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι τρέχει κάποιους μήνες, ούτε καν πως έχει ήδη ξεκινήσει. Η τελευταία ενημέρωση που είχα από φίλο μου που επικοινώνησε ήταν πως θα ξεκίναγε κάποια στιγμή στο 2012 με μία ενημερωτική ημερίδα τον Μαϊο νομίζω. Έκτοτε δεν έχω κάποιο νεότερο προς απογοήτευσή μου να σου πω την αλήθεια αφού κι εγώ είμαι πολύ περίεργος για τα αποτελέσματα σε συνασθενείς στην Ελλάδα.
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Από τον φίλο Super Ban που ήταν σε επικοινωνία με το ιατρείο του κου Ζούμπου ενημερώθηκα για το ακόλουθο νέο και το αναδημοσιεύω εδώ καθώς πολλοί αναρωτιούνται και ενδιαφέρονται. Σκέφτομαι να πάω. Το email που έλαβε καταλήγει πως όσοι ενδιαφέρονται για συμμετοχή θα πρέπει να το δηλώσουν επικοινωνώντας με το ιατρείο.

ΠαράθεσηΣε συνέχεια της επιτυχημένης εκδήλωσης που πραγματοποιήθηκε πρόσφατα στη Θεσσαλονίκη οργανώνουμε μια ακόμη ενημερωτική συνάντηση, αυτή τη φορά στην Αθήνα.
Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλώ σε ανοικτή ομιλία με θέμα: "Νέοι ορίζοντες στη θεραπεία των συνδρόμων χρονίου πυελικού άλγους στον άνδρα". Στην εκδήλωση θα παρουσιαστεί εκτενώς το θεραπευτικό πρωτόκολλο Wise-Anderson, ευρύτερα γνωστό και ως πρωτόκολλο Stanford. Η εκδήλωση θα λάβει χώρα το Σάββατο 13/10/2012 και ώρα 10.00 στο ξενοδοχείο Golden Age of Athens, Αίθουσα "Ερατώ"  (Μιχαλακοπούλου 57, Αθήνα - http:// http://www.hotelgoldenage.com).
Μετά την ομιλία θα ακολουθήσει ανοικτή συζήτηση με το ακροατήριο.

Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Σας ενημερώνω για επικείμενη διάλεξη με θέμα: "Νέοι ορίζοντες στη θεραπεία των συνδρόμων χρονίου πυελικού άλγους στον άνδρα". Στην εκδήλωση θα παρουσιαστεί εκτενώς το θεραπευτικό πρωτόκολλο Wise-Anderson, ευρύτερα γνωστό και ως πρωτόκολλο Stanford. Η εκδήλωση θα λάβει χώρα το Σάββατο 13/10/2012 και ώρα 10.00 στο ξενοδοχείο Golden Age of Athens.
Μετά την ομιλία θα ακολουθήσει ανοικτή συζήτηση με το ακροατήριο.
Εφόσον επιθυμείτε να παρευρεθείτε, παρακαλώ στείλτε email στο ioanniszoumpos@yahoo.gr δίνοντας και ένα τηλέφωνο επικοινωνίας.

Κύριε Ζούμπο καλως ήρθατε στο forum μας.
Χαίρομαι πολύ που επιτέλους ένας γιατρός μπαίνει να γράψει επώνυμα.

Ελπίζω η συμμετοχή σας να μην περιοριστεί σε τέτοιου είδους ενημερωτικά post και να γράφετε την άποψή σας πάνω στα διάφορα θέματα που συζητάμε έτσι ώστε σιγά σιγά να γίνουμε όπως το chronicprostatitis.com οπού μπαίνουν και γράφουν γιατροί  (πχ Dr.shoskes) συζητώντας με τους ασθενείς και διευκρινίζοντας πράγματα όπου πρέπει.  Δεν είναι τυχαίο το οτι αυτοί οι γιατροί είναι και οι πιο δημοφιλείς και αναγνωρίσιμοι  ;)

Αύριο εγώ και ο Μαρκέλλος θα παραβρεθούμε στην διάλεξη "Νέοι ορίζοντες στη θεραπεία των συνδρόμων χρονίου πυελικού άλγους στον άνδρα". Super Ban και John λόγω απόστασης τελικά δεν θα τα καταφέρουν. Δεν ξέρω ποιοι άλλοι χρήστες θα παρευρεθούνε και σκέφτηκα αργά να ρωτήσω. Πάντως θα κάνω briefing σχετικά με οτιδήποτε σημαντικό ακούσω που δεν έχει αναφερθεί ήδη εδώ.
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Σήμερα το πρωϊ με κάποια "επίτιμα"  ;D μέλη της online "προστατιδοπαθούς "κοινότητάς μας παρευρεθήκαμε στη διάλεξη "Νέοι ορίζοντες στη θεραπεία των συνδρόμων χρονίου πυελικού άλγους στους άνδρες" η οποία διήρκησε περίπου 3 ώρες.

Σεβόμενος τους όρους του forum περί κριτικής στις μεθόδους και όχι στα πρόσωπα, κρατάω για τον εαυτό μου τις πρώτες εντυπώσεις μου για τον ιατρό-ομιλητή, τις οποίες θα χαρώ να μεταφέρω με προσωπικό μήνυμα σε όποιον μου το ζητήσει. Θα αρκεστώ να πω κάτι αντικειμενικό: ότι είμαστε τυχεροί που απ'ότι φαίνεται ένας τουλάχιστον γιατρός για την ώρα στη χώρα μας φροντίζει να ενημερωθεί για το τι λέει η τρέχουσα έρευνα (οι περισσότερες διαφάνειες που μας παρουσιάστηκαν αφορούσαν μελέτες και δημοσιεύσεις του 2011 και 2012) και ασχολείται με το πρόβλημα αυτό σε όλο το εύρος της πολυπλοκότητάς του και αφιερώνοντάς το χρόνο που χρειάζεται. Ένα πρόβλημα το οποίο για πολλούς άλλους θεωρείται αγγαρεία και -λυπάμαι που το λέω- μη κερδοφόρο, γι'αυτό και φροντίζουν να ξεπετάξουν τον ασθενή. Στη διάλεξη και ίσως για πρώτη φορά επί ελληνικού εδάφους από έλληνα επιστήμονα ακούστηκαν και εξηγήθηκαν λέξεις, όροι και ονόματα όπως κουερσετίνη, Lyrica, Wand, Daniel Shoskes και πολλά άλλα, τα οποία ως τώρα βρίσκαμε μόνο στην έρευνά μας σε αμερικάνικα sites. Όροι που σε άλλους ουρολόγους που έχω αναφέρει με κοιτάζαν σαν εξωγήϊνο ή ίσως νομίζαν ότι μιλάω για τίποτα μεθόδους new age, yoga κλπ. Συγχαίρω λοιπόν τον σημερινό μας ομιλητή για τους ανοικτούς του ορίζοντες και την διάθεσή του να σταθεί -στην ελλάδα τουλάχιστον- στην πρωτοπορεία των εξελίξεων. Όπως χαρακτηριστικά είπε ο ίδιος "σήμερα μιλάμε για το Wise-Anderson, σε δύο χρόνια ίσως μιλάμε για κάτι νέο". Του εύχομαι επίσης κι από εδώ όπως έκανα και ζωντανά να έχει "γερό στομάχι" αν κρίνω από την αδιαφορία και την στενοκεφαλιά των ίδιων των ασθενών με τους οποίους σε πολλές περιπτώσεις έχω μιλήσει και οι οποίοι αρνούνται να καταλάβουν, αρνούνται να αναλάβουν οι ίδιοι δράση και να βοηθήσουν τον εαυτό τους και περιμένουν να γίνουν καλά με ένα μαγικό χάπι ή μια άλλη μαγική λύση που κάποιος θα τους παραχωρήσει. Φωνή βοώντος εν τη ερήμω. Δεν μπορώ εδώ να μη θίξω το γεγονός ότι σε αυτή τη πρωτοποριακή διάλεξη -παρά τα κραυγές αγωνίες από κόσμο που υποφέρει και παρακολουθούμε καθημερινά σε αυτό το forum αλλά και αλλού- ο αριθμός των συμμετεχόντων δεν ήταν αυτός που θα ανέμενε κανείς.

Προχωράω στο "ζουμί". Δεν μπορώ να μεταφέρω εδώ όλο το περιεχόμενο της διάλεξης. Απλά να πω ότι η διάλεξη δεν ήταν περί πρωτοκόλλου Wise -Anderson μόνο, αλλά ευρύτερα περί όλης της σύγχρονης τάσης στην έρευνα και τα πορίσματα για την πάθηση και το πως το Wise - Anderson μπορεί να ενταχθεί στο θεραπευτικό σχήμα για κάποιους ασθενείς. Αν και προσωπικά έχω ήδη διαβάσει αρκετά ως ασθενής πάνω σε θέματα που σήμερα συζητήθηκαν, έμαθα αρκετά νέα σημεία (και tips αλλά και ολόκληρα θεωρητικά κεφάλαια) και μου εντυπώθηκαν περισσότερο κάποια που ήδη γνώριζα αλλά δεν είχα κατανοήσει ως τώρα τη σημασία τους. Συγκεκριμένα μερικά από αυτά:

-Δώθηκε έμφαση στους διαφορετικούς φαινότυπους ασθενών (δηλαδή διαφορετικές περιπτώσεις-κατηγορίες όπου ο συνδυασμός αιτιών που προκαλούν την πάθηση είναι διαφορετικός, το ίδιο και η συμπτωματολογία) και αναφέρθηκε το πως διάφορα θεραπευτικά εργαλεία (διατροφή, a-blockers, wise-anderson, αντιφλεγμονώ) που εισάγονται στο θεραπευτικό σχήμα μπορούν να είναι αποτελεσματικά λίγο πολύ ή καθόλου σε κάθε κατηγορία. Εδώ λοιπόν θα πρέπει να τονίσω τα εξής: εδώ εξηγείται πως διάφορες τεχνικές αντιμετώπισης που προτείνουμε σε αυτό το forum (π.χ. κουερσετίνη, wand) κλπ κάποιους ασθενείς τους βοηθούν πολύ και άλλους λίγο ή καθόλου. Ίσως μάλιστα θα έπρεπε να έχουμε κάπου και "τύψεις" που προτείνουμε πράγματα που όντως μπορούν να βοηθήσουν αλλά λιγότερο αν δεν γίνουν όλα σε συνδυασμό υπό την καθοδήγηση ειδικού ή για επαρκές χρονικό διάστημα (π.χ. αναφέρθηκε στη διάλεξη ότι η κουερσετίνη συνιστάται να λαμβάνεται τουλάχιστον επί τρίμηνο για να φανούν τυχόν αποτελέσματα). Έτσι μπορεί ένας ασθενής να απογοητευτεί και να μην δει αποτελέσματα γιατί δεν δοκίμασε αυτό που δοκίμασε σε επαρκή συνδυασμό με άλλες θεραπευτικές τεχνικές ή για επαρκές χρονικό διάστημα. Απλά ως τώρα δεδομένου του ότι παπαγαλίζαμε ότι διαβάζουμε στο internet και με ότι πειραματιζόμασταν οι ίδιοι και δεδομένου ότι δεν υπήρχε ειδικός να ενστερνίζεται αυτόν τον πειραματισμό και να μας καθοδηγήσει, ήταν καλύτερο για έναν απελπισμένο άνθρωπο να δοκιμάσει κάτι έστω και με λάθος τρόπο από το να μη το δοκιμάσει καθόλου.

Εδώ επίσης θέλω να πω πως τονίστηκε από τον ομιλητή πως το πρωτόκολλο wise-anderson όπως και οι άλλες τεχνικές αντιμετώπισης δεν ενδύκνειται για όλες τις περιπτώσεις-φαινότυπους ασθενών. Σε άλλους μπορεί να βοηθήσει πολύ σε άλλους λιγότερο σε άλλους καθόλου. Οπότε κατά τον ομιλητή, η αρχική δουλειά του ουρολόγου ή της ομάδας που ασχολείται με το πρόβλημά μας είναι να διασφαλίσει με εξετάσεις και ιστορικό και ερωτηματολόγιο ότι ο ασθενής δεν έχει κατ΄αρχάς κάποια άλλη πάθηση που του δημιουργεί το πρόβλημα και τα συμπτώματα. Χαρακτηριστικά μας αναφέρθηκε περίπτωση ασθενούς που επισκέφτηκε τον γιατρό-ομιλητή με διάγνωση Οξείας Προστατίτιδας από δημόσιο νοσοκομείο και τελικά βρέθηκε ότι ο άνθρωπος αυτός είχε απλά ένα...πρωκτικό απόστημα που του δημιουργούσε πόνο και απλά έπρεπε να αφαιρεθεί.

Το δεύτερο βήμα είναι να αναγνωριστεί από τον γιατρό σε ποια κατηγορία-φαινότυπο ανήκει ο ασθενής ώστε να γίνει ένας κατάλληλος θεραπευτικός συνδυασμός custom-made για την περίπτωσή του. Σε αυτόν μπορεί να εντάσσενται το πρωτόκολλο ή να μην εντάσσενται. Δεν μπορώ να τονίσω επαρκώς και θα ξαναεπιμείνω να πω ότι σε αυτή την πάθηση δεν είμαστε όλες οι περιπτώσεις ίδιες και δεν υπάρχει μια μαγική λύση-συνταγή για όλους, περάστε κύριοι -δώσε κι εμένα μπάρμπα. Τέτοιες αντιμετωπίσεις είναι τις παλαιάς σχολής που αντιμετώπιζε αυτή τη πάθηση πολύ απλοϊκά.

Ο γιατρός-ομιλητής ανέφερε χαρακτηριστικά ότι για αυτό το στάδιο αρχικών εξετάσεων, ενδελεχούς ιστορικού και κατηγοριοποίησης του ασθενούς η περνάει 2-3 ώρες με τον ασθενή και γι αυτό χαρακτηριστικά ανέφερε ότι έχει αφήσει τις Παρασκευές του μόνο για ασθενείς της πάθησής μας.

Περιττό δε να πω ότι η ανωτέρω μεθοδολογία είναι επακριβώς -για όσους έχουν ψαχτεί και έχουν επισκεφτεί τη σελίδα του- η ορθολογική μεθοδολογία με την οποία υποδέχεται τους ασθενείς ο guru για την πάθησή μας ουρολόγος Daniel Shoskes.

Εάν τώρα κριθεί ότι ο ασθενής μπορεί να επωφεληθεί από το πρωτόκολλο wise - anderson θα κληθεί να επισκεφτεί την Θεσσαλονίκη στην πρώτη 6ήμερη κλινική-σχολείο που θα διοργανωθεί μετά την αρχική του επίσκεψη όπου έγινε η διάγνωση-κατηγοριοποίηση. Ο γιατρός τόνισε ότι στην κλινική αυτή τον πρωτεύοντα ρόλο έχει ο φυσιοθεραπευτής πυελικής περιοχής και ο ασθενής θα φύγει έχοντας διδαχτεί μέθοδο αυτοθεραπείας με το wand και την μέθοδο παράδοξης χαλάρωσης την οποία πλέον θα εφαρμόσει μόνος του στο σπίτι του.

Να πω εδώ -επειδή αναρωτιόμασταν- ότι η πρώτη κλινική πρόκειται να ξεκινήσει τώρα με ασθενείς που ήδη έχουν επισκεφτεί τον γιατρό το προηγούμενο διάστημα. Ο γιατρός ανέφερε ότι ήθελαν να ξεκινήσουν νωρίτερα αλλά προείχε να γίνουν κάποια πράγματα μεθοδικά, επιλεκτικά (με τους κατάλληλους ασθενείς) και σωστά και όχι μπάτε σκύλοι αλέστε (δηλαδή με άτομα τα οποία δεν φαίνεται ότι θα επωφελότουσαν από το W-A, απλά για να γίνει ένα σχολείο). Μας τόνισε ότι είναι σημαντικό να μαζευτεί ένας επαρκής αριθμός ατόμων για να διοργανωθεί ένα σχολείο καθώς και το group therapy λειτουργεί καλύτερα και σε αυτή τη δύσκολη περίοδο πέφτει το κόστος για όλους.

Μια λέξη εδώ για τους φίλους-συνασθενείς (Super Ban αλλά και άλλους) που έχουν ξεκινήσει να πειραματίζονται ήδη μόνοι τους με wand με θεαματικά απ'ότι αναφέρουν ή έχει πάρει το αυτί μου αποτελέσματα: ο γιατρός τόνισε αρκετά την πιθανότητα αν ασκηθεί μεγάλη πίεση σε κάποιο trigger point να προκληθεί flare-up (αναζωπύρωση συμπτωμάτων διάρκειας μερικών ημερών). Αυτό είναι ανεπιθύμητο καθώς μπορεί να τρομάξει τον ασθενή. Για τον λόγο αυτό και δεδομένου ότι τώρα το κάνετε μόνοι σας χωρίς προηγούμενη καθοδήγηση από ειδικό όσον αφορά το που και το πως να πιέσετε, προσέξτε πόσο πιέζετε!! Τις πρώτες φορές ξεκινήστε ήπια και αυξήστε την πίεση όσο ο μυς μαλακώνει διαχρονικά, χωρίς όμως ποτέ να το παρακάνετε.

Μια λέξη εδω και για τον John όσον αφορά το θέμα στυτικής δυσλειτουργίας: ο γιατρός θεωρεί -αν δεν υπάρχει άλλος αποδείξιμος παράγοντας π.χ. κυκλοφοριακός- ότι οφείλεται σε κακή λειτουργία νευρωνων που έχουν εμπλακεί στα trigger points. Μας είπε ότι καταγράφει σε ασθενείς του νυχτερινές στύσεις και τα αποτελέσματα συμβάλλουν σε αυτή την άποψη. Με το πρωτόκολλο στους ασθενείς που είναι κατάλληλοι γι αυτό υπάρχει βελτίωση και στο θέμα του πόνου, και της ούρησης και στο στυτικό.

Μια τελευταία κουβέντα που ξέρω ότι απασχολεί αρκετούς περί θέματος κόστους. "Πόσο κοστίζει"; είναι η άκομψη ερώτηση που κάναμε στο τέλος δεδομένου ότι έχει συζητηθεί αρκετά εδώ και θα θέλατε ενημέρωση. Ο γιατρός σωστά μας απάντησε ότι ήρθε να μας κάνει μια διάλεξη ως γιατρός και όχι ως πλασιέ-πωλητής, ειδικότερα δεδομένου ότι το πρωτόκολλο δεν κάνει για όλους οπότε θα ήταν και άτοπο να μιλήσουμε για κόστος μιας θεραπείας που μπορεί εκ των προτέρων να μην μας αφορά όλους. Είναι στη διάθεση του καθενός κατ'ιδίαν να τον ενημερώσει.   

Ελπίζω να έχουμε σύντομα ιστορίες επιτυχίας από αυτό το μέτωπο
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Η ιδέα αυτή ,του να φέρει το wise&anderson protocol στην Ελλαδα ήταν καταπληκτική ,αν σκεφτεί κανείς  το γεγονός πως υπάρχει μια και μονο ακόμα κλινική σε ολόκληρη την Ευρώπη (Ολλανδία) .

Τελικά ,αυτό που είχε πει τότε ο i will be cured :

Αυτο ειναι οντως καταπληκτικο νεο αν τελικα ισχυσει αλλα με ενα μεγαλο ερωτηματικο. Επικοινωνησα προσφατα με την κλινικη Wise-Anderson στις ΗΠΑ και μου ειπαν οτι δεν εχουν ιδεα για τον Ελληνα φυσιοθεραπευτη που σχεδιαζει να φερει το πρωτοκολλο στην Ελλαδα. Ειναι ανοιχτοι οπως μου ειπαν στην ιδεα το πρωτοκολλο να εφαρμοστει σε αλλες χωρες αλλα μονο εφωσον ο φυσιοθεραπευτης εχει λαβει training απο την ιδια ομαδα των Wise-Anderson. Φανταζομαι ανησυχουν οτι διαφοροι φυσιοθεραπευτες θα αντιγραψουν τμηματα του πρωτοκολλου με ελλειπη γνωση και ισως αυτο μειωσει την επιτυχια του και του δωσει κακο ονομα. Απολυτα κατανοητο νομιζω. Γνωριζουμε μηπως αν υπαρχει σχεδιο επιμορφωσης του φυσιοθεραπευτη απο την ομαδα των  Wise-Anderson? Η μονη κλινικη που εφαρμοζει το πρωτοκολλο εκτος ΗΠΑ με τις ευλογιες των Wise-Anderson ειναι μια κλινικη που ανοιξε προσφατα στην Ολλανδια.

Δεν υσχύει και αυτο για να μπαίνουν καποια πραγματα στην θέση τους .
Έυχομαι κάθε επιτυχία στο πρωτοκολλο ,μα πάνω απο όλα στους συμπάσχοντες που θα επενδύσουν όνειρα και ελπίδες σε αυτο και βεβαίως καλή επιτυχία και στον γιατρό  που το ξεκινησε.
                                   ~~~~~~~~~~~~~V~~~~~~~~~~~~
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

#29 13 Οκτωβρίου, 2012, 11:23:11 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 14 Οκτωβρίου, 2012, 03:30:41 ΠΜ από Phaethon
Καλά τα λες, απλά θέλω να τονίσω πάλι κάτι:

Ο συγκεκριμένος ουρολόγος:
α) φρόντισε να ενημερωθεί για τις τεκμηριωμένες μελέτες που δημοσιεύτηκαν σε έγκριτα ουρολογικά περιοδικά περί ωφέλειας από το πρωτόκολλο με στοιχεία, έρευνες και αποδείξεις
β) ήταν αρκετά πρόθυμος και καινοτόμος ώστε να επενδύσει να καταρτιστεί σε αυτό ώστε
γ) να το εφαρμόσει σε ασθενείς του με τον σωστό τρόπο προκειμένου πιθανά να τους βοηθήσει περισσότερο

Επειδή κάποιοι από εμάς σκεπτόμαστε απλοϊκά ίσως η φράση "το έφερε στην Ελλάδα" αν και ορθή, μου θυμίζει κάπως "εμπορικό αντιπρόσωπο". Αυτό που είναι σωστό να μας μείνει για να έχουμε καλή αντίληψη των πραγμάτων, είναι ότι μιλάμε για έναν ουρολόγο που όντας ενημερωμένος για τις εξελίξεις αποφάσισε να εντάξει ΚΑΙ το πρωτόκολλο Wise-Anderson στο οπλοστάστιό του ενάντια στην πάθηση.

Για το λόγο αυτό η σημερινή διάλεξη δεν ήταν αποκλειστικά για το πρωτόκολλο αλλά το πως αυτό ταιριάζει στην υπόλοιπη σύγχρονη γνώση για την πάθησή μας. Ο γιατρός -με άλλα λόγια- δεν το παρουσίασε ως μοναδική απόλυτη λύση one-size-fits-all για όλους εμάς. Μας επανέλαβε πολλές φορές ότι αυτό -σε όσους κρίνει ότι αξίζει να το δοκιμάσουν- θα ενταχτεί στα πλαίσια ευρύτερου θεραπευτικού σχήματος που πιθανά θα περιλαμβάνει και άλλα πράγματα. Μας προειδοποίησε δεκάδες φορές ότι δεν μπορεί να βοηθήσει τους πάντες. Μας έδειξε τα στοιχεία ερευνών τα οποία μιλούν για βελτίωση σε συγκεκριμένα ποσοστά ασθενών και πιθανή επούλωση του προβλήματος αλλά δεν έδωσε καμία υπόσχεση.

Συνεπώς: όποιος ψάχνει για απλές μαγικές λύσεις όπου το μαγικό χάπι ή δάχτυλο E.T. θεραπεύει τους πάντες και τα πάντα, εύκολες λύσεις όπου ο ίδιος δεν θα κάνει τίποτα και ο δρυϊδης-γιατρός θα αναλάβει τα πάντα, υποσχέσεις απόλυτης "θεραπείας" σε τρελά ποσοστά π.χ. 96% και πάνω καλά θα κάνει να στραφεί αλλού γιατί θα απογοητευτεί. Τουλάχιστον η επίσημη και τεκμηριωμένη ιατρική έρευνα, τουλάχιστον αυτή που δημοσιεύεται για κριτική σε έγκριτα έντυπα όπως το American Journal of Urology (και όχι στα blog κάθε τυχάρπαστου -όπως άλλωστε τυχάρπαστοι είμαστε κι εμείς) και εκτίθεται για κριτική βάση στοιχείων και ερευνών στα μάτια της διεθνούς ιατρικής κοινότητας, δεν έχει βρει αυτό που ψάχνει κάποιος τέτοιος φίλος και το οποίο μπορεί να το αναζητήσει σε φακίρηδες της Ινδίας, εξωτικά νησιά του Αιγαίου, Ινδιάνους μάγους και σαμάνους, ιέρειες βουντού, μάγισσες και χαρτορίχτρες.
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0