να ρωτήσω για να πάω να το αγοράσω....είναι αυτο που μιλάμε??

Solgar QUERCETIN COMPLEX veg.caps 100s

Το quercetin είναι ένα μη κιτρικό βιοφλαβονοειδές υψηλής ισχύος, φυσικό αντιφλεγμονώδες που αναστέλλει τη δημιουργία μωλώπων και είναι χρήσιμο σε περιπτώσεις αλλεργιών. Περιέχει επίσης βιταμίνη C (παρασκευασμένη σύμφωνα με την πατέντα Ester-C® Plus), βρομελαΐνη, σύμπλεγμα κιτρικών βιοφλαβονοειδών, καρπούς αγριοτριανταφυλλιάς, acerola και ρουτίνη. Σε φυτοκάψουλες.


1 φυτοκάψουλα παρέχει:Βιταμίνη C (ως ασβέστιο ασκορβικό, θρεονικό [Ester- C®]) 250mg, Κουερσετίνη 250mg, Βρομελαΐνη (2000GDU/g) 25mg, Κιτρικά βιοφλαβονοειδή (ως prep.) 2,5mg, Καρπούς αγριοτριανταφυλλιάς σε σκόνη 25mg, Εκχύλισμα αγριοκέρασου (acerola) σε σκόνη (4:1) 25mg, Ρουτίνη 5mg


Λαμβάνετε 1-2 φυτοκάψουλες ημερησίως, κατά προτίμηση με τα γεύματα. Κατάλληλο για vegans.

μιλάμε για αυτο??? είναι τις εταιρίας solgar και το βρηκα εδω Ελλάδα τις 100 κάψουλες 32,96 αν θελει κάπιος ας μου απαντήσει.
εμφανίστηκε στα 44 απο τον Οκτώβριο του 12, μεχρι στιγμής συχνοουρία, και εδω και ένα χρόνο Παροδικά στυτικά προβλήματα, πήρα  αντιβίωση ladinin, vibramysin,Lidaprim και μαλάξεις.ενόχληση και μουδιάσμα στον αριστερό όρχι πίσω αριστερα στην μέση, ενοχλήσεις κάτω από την κοιλιά εσωτερικά πάνω από το πέος,εσωτερικά αριστερα του μηρού,αλλά ακόμα και στο επάνω μέρος του ποδιού...

Ξεκίνησα και εγώ κουεσερτίνη (της Solgar) και συνδιαστική συμπυκνωμένο χυμό κράνμπερυ (της power health). 3η ημέρα λήψεις και νομίζω ότι έχω μια ανακούφιση. Περιμένω να δω αν είναι placebo ή όχι. Θα σας κρατάω ενήμερους.

Καλή δύναμη.
Συμπτώματα απο 02.2011 (κάψιμο μετά την ούρηση- πόνος στην χαμηλή κοιλιακή χώρα, περίνεο, χαμήλά στη μέση, στυτικά προβλήματα). Καλλιέργειες ούρων στείρες. Καλλιέργειες σπέρματος στρεπτόκοκκος, εντερόκοκκος. Αντιμετώπιση με αντιβίωση δια στόματος, ενέσιμη, αντιφλεγμονώδη, Α-blockers. Συμπτώματα τα οποία δεν είναι μόνιμα. Προηγούμενο ιστορικό με σπαστική κολίτιδα (αντιμετωπίστηκε). Εκκίνηση λήψης κουεσερτίνης 01.2013 (Έχει λήξη 09.2013). Καθαρός από μικρόβια από 12.2012. Τεκνοποίηση 02.2012. Mείωση συμπτωμάτων από Ιούλιο 2013 μετά από εκκίνηση Γιόγκα και περιορισμό γλουτένης. Παράλληλα σταμάτημα σε γυμναστήριο (Βάρη), εκγύμναση μόνο με βοήθεια σωματικού βάρους. Μαξιλαράκι "ντόνατ" στο αυτοκίνητο και θετική σκέψη. Πλέον δεν θεωρώ τον εαυτό μου ασθενή ( 18.12.2013) αλλά ανήκω σε "ευαίσθητη ομάδα" .... Πληροφορίες εντός. Δεν υπαρχουν ματζούνια και μαγικές θεραπείες, μόνο παρατήρηση, αποφυγή και προσπαθεια.

Καλημέρα,

Κουεσερτίνη για μία εβδομάδα. Έχω την εντύπωση ότι βοηθάει. Δεν έφυγαν τα συμπτώματα τελείως, αλλά νομίζω ότι έχω μια ανακούφιση. Λαμβάνω 2 κάψουλες την ημέρα, πρωί-βράδυ μετά το φαγητό. Επίσης το μεσημέρι, ένα χάπι συμπυκνωμένου κράνμπερι.

Δεν λέω ότι είναι θαυματουργή, μπορεί να είναι placebo, το ξαναλέω. Θα επιστρέψω μετά από μια εβδομάδα ξανά ενημέρωση.

Καλή δύναμη, σας ευχαριστώ όλους.
Συμπτώματα απο 02.2011 (κάψιμο μετά την ούρηση- πόνος στην χαμηλή κοιλιακή χώρα, περίνεο, χαμήλά στη μέση, στυτικά προβλήματα). Καλλιέργειες ούρων στείρες. Καλλιέργειες σπέρματος στρεπτόκοκκος, εντερόκοκκος. Αντιμετώπιση με αντιβίωση δια στόματος, ενέσιμη, αντιφλεγμονώδη, Α-blockers. Συμπτώματα τα οποία δεν είναι μόνιμα. Προηγούμενο ιστορικό με σπαστική κολίτιδα (αντιμετωπίστηκε). Εκκίνηση λήψης κουεσερτίνης 01.2013 (Έχει λήξη 09.2013). Καθαρός από μικρόβια από 12.2012. Τεκνοποίηση 02.2012. Mείωση συμπτωμάτων από Ιούλιο 2013 μετά από εκκίνηση Γιόγκα και περιορισμό γλουτένης. Παράλληλα σταμάτημα σε γυμναστήριο (Βάρη), εκγύμναση μόνο με βοήθεια σωματικού βάρους. Μαξιλαράκι "ντόνατ" στο αυτοκίνητο και θετική σκέψη. Πλέον δεν θεωρώ τον εαυτό μου ασθενή ( 18.12.2013) αλλά ανήκω σε "ευαίσθητη ομάδα" .... Πληροφορίες εντός. Δεν υπαρχουν ματζούνια και μαγικές θεραπείες, μόνο παρατήρηση, αποφυγή και προσπαθεια.

καλησπέρα και απο μένα, ξεκίνησα και εγω σήμερα την κουεσερτίνη (της Solgar) και θα σας ενημερώσω μόλις περάσουν μερικές μέρες...
Agxwmenos γράφεις για σπαστική κολίτιδα στην υπογραφή σου δηλαδή ευερέθιστο έντερο??? αν ναι και θέλεις κάνε εναν κόπο να μου γραψεις σε μήνυμα τα συμπτώματά σου και το τι έκανες για αυτά.
εμφανίστηκε στα 44 απο τον Οκτώβριο του 12, μεχρι στιγμής συχνοουρία, και εδω και ένα χρόνο Παροδικά στυτικά προβλήματα, πήρα  αντιβίωση ladinin, vibramysin,Lidaprim και μαλάξεις.ενόχληση και μουδιάσμα στον αριστερό όρχι πίσω αριστερα στην μέση, ενοχλήσεις κάτω από την κοιλιά εσωτερικά πάνω από το πέος,εσωτερικά αριστερα του μηρού,αλλά ακόμα και στο επάνω μέρος του ποδιού...

Καλησπέρα Iceman,

Ναι έπασχα ( και πάσχω ακόμα σε πολύ ήπια μορφή όμως ) από σπαστική κολίτιδα. Αν και χρειάζεται ενδελεχής έλεγχος (αιματολογικές εξετάσεις, καλλιέργεια κοπράνων και τελικά κωλονοσκόπηση) εγώ έκανα μόνο τα πρώτα 2 που δεν έδειξαν κάτι το περίεργο και επομένως δεν πήγα στο 3ο. Αυτό για να αποκλειστεί κάτι παθογενές (πολύποδας, έλκος κλπ).

Τώρα, για αντιμετώπιση που με ρωτάς. Νομίζω ότι το Α και το Ω είναι το άγχος και η διατροφή. Θα βρεις μόνος σου τι σε χαλάει. Τα πάντα για εμένα ξεκίνησαν όταν είχα μια τραυματική εμπειρία σε διακοπές, όπου ο αφόρητος πόνος (χαμηλά στην κοιλιακή χώρα) με έπιασε μέσα σε ένα λεωφορείο γεμάτο κόσμο, το οποία αναγκάστηκα να σταματήσω. Από τότε μου έγινε βίωμα και είχα πρόβλημα όταν ήμουν σε κλειστούς χώρους, γεμάτους κόσμο κλπ.

Τώρα, από άποψη διατροφής, το πρόβλημά μου παρουσιάζεται κυρίως το πρωί, μετά το πρωϊνό γεύμα (ιδίως αν είναι πλούσιο και περιέχει πολλές φυτικές ίνες, κρύο γάλα ή χυμό ή καφέ). Επιδεινώνεται δε, εάν βγω φτωχά ντυμένος με χαμηλή θερμοκρασία. Επίσης, το ίδιο συμβαίνει εάν έχω κάνει βαρύ δείπνο την προηγούμενη και έχω καταναλώσει αλκοόλ. Επομένως, εάν πρόκειται είτε να ταξιδέψω πρωί ή να κάνω οτιδήποτε το οποίο δεν θα είναι σε ελεγχόμενο χώρο φροντίζω να έχω ένα ήπιο ή καθόλου δείπνο, φροντίζω να ξυπνάω λίγο νωρίτερα και να προσπαθώ να "εξαναγκάζω" τον εαυτό μου σε αφόδευση. Επίσης προσπαθώ να έχω ένα ρυθμό στην επίσκεψη της τουαλέτας καθημερινά, με το να τρώω φρούτα, φυτικές ίνες και γενικά ισορροπημένη διατροφή (κοινώς, έμαθα να μαγειρεύω σαν νοικοκυρά και πιστεψέ με αξίζει).

Το πρόβλημα δεν είναι πάντα της ίδια έκτασης με εμένα. Επίσης με βοηθάει η γυμναστική (κοιλιακοί ας πούμε και ραχιαίοι γιατί βοηθάνε τους μύες της περιοχής).

Αλλά αυτό που είνα σημαντικό είναι η ΧΑΛΑΡΩΣΗ και η προσπάθεια θετικής σκέψης.

ΥΓ: Κάποια περίοδο έπαιρνα και σπασμολυτικά (Doralin) αλλά κατά περίπτωση (πριν από ταξίδι ας πούμε) ή κατά περιόδους άγχους. Αυτό όμως προκαλούσε συχνά δυσκοιλιότητα που ανακύκλωνε το πρόβλημα και φτου και από την αρχή.

Ελπίζω να σε βοήθησα λιγάκι :)

Καλή δύναμη.
Συμπτώματα απο 02.2011 (κάψιμο μετά την ούρηση- πόνος στην χαμηλή κοιλιακή χώρα, περίνεο, χαμήλά στη μέση, στυτικά προβλήματα). Καλλιέργειες ούρων στείρες. Καλλιέργειες σπέρματος στρεπτόκοκκος, εντερόκοκκος. Αντιμετώπιση με αντιβίωση δια στόματος, ενέσιμη, αντιφλεγμονώδη, Α-blockers. Συμπτώματα τα οποία δεν είναι μόνιμα. Προηγούμενο ιστορικό με σπαστική κολίτιδα (αντιμετωπίστηκε). Εκκίνηση λήψης κουεσερτίνης 01.2013 (Έχει λήξη 09.2013). Καθαρός από μικρόβια από 12.2012. Τεκνοποίηση 02.2012. Mείωση συμπτωμάτων από Ιούλιο 2013 μετά από εκκίνηση Γιόγκα και περιορισμό γλουτένης. Παράλληλα σταμάτημα σε γυμναστήριο (Βάρη), εκγύμναση μόνο με βοήθεια σωματικού βάρους. Μαξιλαράκι "ντόνατ" στο αυτοκίνητο και θετική σκέψη. Πλέον δεν θεωρώ τον εαυτό μου ασθενή ( 18.12.2013) αλλά ανήκω σε "ευαίσθητη ομάδα" .... Πληροφορίες εντός. Δεν υπαρχουν ματζούνια και μαγικές θεραπείες, μόνο παρατήρηση, αποφυγή και προσπαθεια.

Agxwmenos καλησπέρα και σε ευχαριστώ πολύ που απάντησες....εγώ τα εχω κάνει όλα απο κωλονοσκόπηση, γαστροσκόπηση, τα πάντα αλλά λύση δεν εχω βρεί...τελος πάντων επειδή δεν είναι χώρος εδω για αυτά και πάλι σε ευχαριστώ! 
εμφανίστηκε στα 44 απο τον Οκτώβριο του 12, μεχρι στιγμής συχνοουρία, και εδω και ένα χρόνο Παροδικά στυτικά προβλήματα, πήρα  αντιβίωση ladinin, vibramysin,Lidaprim και μαλάξεις.ενόχληση και μουδιάσμα στον αριστερό όρχι πίσω αριστερα στην μέση, ενοχλήσεις κάτω από την κοιλιά εσωτερικά πάνω από το πέος,εσωτερικά αριστερα του μηρού,αλλά ακόμα και στο επάνω μέρος του ποδιού...

Καλησπέρα.

Δεύτερη εβδομάδα με κουεσερτίνη έκλεισε. Μπορώ να πω ότι έχω βελτίωση 60 70% στα συμπτώματα (πόνος κλπ) και δειλή δειλή επιστροφή της στυτικής λειτουργίας, με αξιοπρεπή αποτελέσματα πάντα!

Υπενθυμίζω ότι παίρνω 2 κάψουλες ημερησίως (πρωί- βράδυ   μετά το φαγητό) και το μεσημέρι ένα χάπι συμπυκνωμένο κράνμπερι.

Επίσης, παράλληλα έχω αρχίσει κίκ μπόξινγκ και έχω ελαττώσει το αλκοόλ.

Για να έχετε μια ολοκληρωμένη εικόνα.

Το παρόν θα το αντιγράψω και στο προσωπικό που ιστορικό.

Καλή δύναμη σε όλους

ΥΓ: Αύριο πάω για μάλαξη και καλλιέργεια προστατικού υγρού, μετά από τα στείρα αποτελέσματα της καλλιέργειας σπέρματος. Θα σας κρατάω ενήμερους

ΥΓ2: Επίσης, νομίζω ότι έχω βελτίωση επειδή επιτέλους ΤΟ ΣΥΖΗΤΑΩ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ. Πολύ σημάντικό
Συμπτώματα απο 02.2011 (κάψιμο μετά την ούρηση- πόνος στην χαμηλή κοιλιακή χώρα, περίνεο, χαμήλά στη μέση, στυτικά προβλήματα). Καλλιέργειες ούρων στείρες. Καλλιέργειες σπέρματος στρεπτόκοκκος, εντερόκοκκος. Αντιμετώπιση με αντιβίωση δια στόματος, ενέσιμη, αντιφλεγμονώδη, Α-blockers. Συμπτώματα τα οποία δεν είναι μόνιμα. Προηγούμενο ιστορικό με σπαστική κολίτιδα (αντιμετωπίστηκε). Εκκίνηση λήψης κουεσερτίνης 01.2013 (Έχει λήξη 09.2013). Καθαρός από μικρόβια από 12.2012. Τεκνοποίηση 02.2012. Mείωση συμπτωμάτων από Ιούλιο 2013 μετά από εκκίνηση Γιόγκα και περιορισμό γλουτένης. Παράλληλα σταμάτημα σε γυμναστήριο (Βάρη), εκγύμναση μόνο με βοήθεια σωματικού βάρους. Μαξιλαράκι "ντόνατ" στο αυτοκίνητο και θετική σκέψη. Πλέον δεν θεωρώ τον εαυτό μου ασθενή ( 18.12.2013) αλλά ανήκω σε "ευαίσθητη ομάδα" .... Πληροφορίες εντός. Δεν υπαρχουν ματζούνια και μαγικές θεραπείες, μόνο παρατήρηση, αποφυγή και προσπαθεια.

To Q-Urol που είναι από την ίδια εταιρία με το prosta Q, είναι χειρότερο και πειράζει λίγο το στομάχι. Άρα prosta Q είναι πράγματι καλύτερο με διαφορά
Πάντως σιγουρα κανει διαφορά η κουεσερτίνη!!!
στοματικο με υποπτη που ειχε φαρυγγαλγια. Ουρηθριτιδα μετα απο μερικες ημερες. Πηρα 2gr Sir Zithromax εφαπαξ.  Μικρη βελτιωση και μετα 10 ημερες πονος στο περινεο ιδιαιτερα όταν ημουν καθιστος. Ηλθε λοιπον η προστατιτιδα.

Παραθέτω και εγώ την μέχρι τώρα εμπειρία μου με την κουερσετίνη, όπως την έχω αναρτήσει στο ιστορικό μου (10/04/2013):
"Χάρις στο φόρουμ ξεκίνησα  να χρησιμοποιώ το "Activated Quercetin" και τα αποτελέσματα φαίνονται πολύ ενθαρρυντικά... πήρα την πρώτη κάψουλα Σάββατο απόγευμα στις 16 Φεβρουαρίου (2013) και μετά από 1-2 ώρες άρχισαν να μειώνονται οι αφόρητοι πόνοι. Κοιμήθηκα και ξύπνησα το πρωί εξαιτίας... στύσης, που είχα να δω μήνες το πρωϊ! Οι πόνοι μειώθηκαν ήδη από την πρώτη μέρα περίπου 50% (!) και αργά ημέρα με την ημέρα καλυτέρευα. Όταν τελείωσε η συσκευασία ο πόνος είχε μειωθεί περίπου στο 1/3 του αρχικού. Έπαιρνα την προτεινόμενη δοσολογία, δηλαδή 3 κάψουλες την ημέρα. Δεν ξαναβρήκα την ίδια κουερσετίνη (στο γνωστό κατάστημα στην Πανεπιστημίου) και αναγκαστικά πήρα την "Quersetin Plus". Ακολούθησα και εδώ την προτεινόμενη ποσότητα, που όμως είναι 2 κάψουλες την ημέρα και οι δραστικές ουσίες είναι στη μισή ποσότητα σε σχέση με την "Activated Quercetin". Συμπληρωματικά έπαιρνα και saw palmetto αυτή τη φορά. Η σταδιακή βελτίωση συνεχίστηκε και στο τέλος της συσκευασίας "Quersetin Plus" αισθανόμουν ότι ο πόνος είχε μειωθεί στο 10% του αρχικού.  Εδώ έκανα το λάθος... κάνοντας sex 3 φορές την ίδια ημέρα, ο προστάτης διαμαρτυρήθηκε ξανά και ενδεχομένως μου δημιούργησε δέκατα πυρετού ... Ξανά "Activated Quercetin" και μου πρότειναν για μια εβδομάδα και "Omega 3 Fish Oil", οπότε συνεχίζεται η περιπέτεια..."
Αν μπορώ να βγάλω κάποια συμπεράσματα μετά από 2 σχεδόν μήνες κουερσετίνης, θα έλεγα ότι:
α) στο επίπεδο του πόνου η βελτίωση ήταν πολύ σημαντική, με έβγαλε από την απόγνωση
β) Η συχνοουρία εξαφανίστηκε
γ) εξαιτίας της βελτίωσης,  δεν πρόσεξα την συχνότητα σεξουαλικών επαφών/αυνανισμού, με συνέπεια μια σχετική νέα έξαρση της κατάστασης και του πόνου μία εβδομάδα πριν, που ωστόσο ήδη φαίνεται να υποχωρεί ξανά
δ) Παρά την σημαντική βελτίωση, σε καμμία περίπτωση δεν αισθάνθηκα ότι έχει επιλυθεί το πρόβλημα (ας ελπίσουμε να το αισθανθώ μελλοντικά). Υπάρχει μάλλον μόνιμα μια κάποια ενόχληση/τσούξιμο στο περίνεο και κάποιες στιγμές στο εσωτερικό του κορμού του πέους.
Εμφανίστηκε στα 42, Οκτώβριο 2012 με αιμοσπερμία και έντονο πόνο στο περίνεο περίπου μία εβομάδα μετά, επίσης δέκατα πυρετού. Συχνοουρία είχα και πριν αλλά της έδωσα σημασία μετά την αιμοσπερμία γιατί εντάθηκε. Επίσης κάψιμο στο περίνεο και κατά μήκος του πέους, μούδιασμα στους όρχεις, παροδική στυτική δυσλειτουργία. Oι εξετάσεις καθαρές, έδειχναν μόνο αποτετανώσεις στον προστάτη. Μου δόθηκε στα τυφλά ladinin και prixina που αντιμετώπιζαν τον πολύ έντονο πόνο, με αντιφλεγμονώδη. Η αιμοσπερμία εξαφανίστηκε μετά τον 1ο μήνα αντιβιοτικών. Μόλις σταματούσα την αντιβίωση, επανέρχοταν πολύ έντονος πόνος στο περίνεο. Κόψιμο αλκοόλ, τσιγάρου δεν βοήθησαν στον πόνο και ξανάρχισα. Κόβοντας αντιβιώσεις, η κουερσετίνη βοήθησε αλλά τα βότανα που πήρα με έσωσαν από τους φριχτούς πόνους. Τον Μάιο 2013 ανιχνεύθηκαν για 1η φορά μικρόβια, εντερόκοκκος, bacteroides fragilis, mykoplasma homins. Με αντιβιόγραμμα  πήρα Flagyl, Tabrin. Νέες εξετάσεις τον Οκτώβριο και ο εντερόκοκκος είναι ακόμα εδώ....

Διαβάζοντάς  το post του Hyper Ban για την νεφρολιθίαση, υπήρξε μια σειρά από ενδιαφέρουσες εξελίξεις που άρχισα να καταγάφω στο εν λόγω topic, αλλά θεωρώ σκόπιμο να αναφέρω και σε αυτό το post. Ωστόσο, την πλήρη εξέλιξη θα την καταγράψω στο ιστορικό μου για να μην ξεφύγουμε από το topic της κουερσετίνης εδώ.

Στο post του Hyper Ban για την νεφρολιθίαση έγραψα τα εξής:

Διαβάζοντας λοιπόν το 3ο μέρος του κειμένου για την νεφρολιθίαση, πετυχαίνω την πρόταση:
"Tέλος, δεν πρέπει να καταναλώνετε αυθαίρετα μεγάλες δόσεις συμπληρωμάτων ασβεστίου και βιταμίνης C".

Στο ιστορικό μου και στο post για την θαυματουργή κουερσετίνη, έχω γράψει ότι είχα μεγάλη βελτίωση με την κουερσετίνη. Ωστόσο, αντιμετώπισα έξαρση την οποία απέδιδα στο sex εξαιτίας της ανεβασμένης μου αυτοπεποίθησης λόγω μείωσης του πόνου, αλλά τώρα κατανοώ ότι μάλλον έφταιγε κύρια ή εξίσου, η κυριακάτικη ποδηλατάδα....Κομμένο το ποδήλατο πλέον, αλλά πριν φθάσω εκεί υπήρξε μια πορεία...Περιληπτικά:
Ήδη από αρχές Φεβρουαρίου σταματάω τα αντιβιοτικά...βρίσκω στο φόρουμ την πληροφορία για την κουερσετίνη και στις 16 Φεβρουαρίου την ξεκινάω. Μετά από ενάμιση μήνα μεγάλης βελτίωσης, αντιμετωπίζω την έξαρση που λέγαμε και επιστρέφει το αίσθημα αγωνίας και κατάστασης εκτάκτου ανάγκης εξαιτίας του πόνου. Διαβάζω στο  topic για την νεφρολιθίαση του Hyper Ban την φράση:
"Tέλος, δεν πρέπει να καταναλώνετε αυθαίρετα μεγάλες δόσεις συμπληρωμάτων ασβεστίου και βιταμίνης C".

Σκέφτομαι ότι τα συμπληρώματα διατροφής που παίρνω με κουερσετίνη έχουν υψηλή δόση βιταμίνης C. Κοιτάζοντας τις συσκευασίες βλέπω ότι οι συνιστώμενες 3 ημερήσιες κάψουλες "Activated Quercetin" έχουν 1000% της ημερήσιας ανάγκης του οργανισμού σε βιταμίνη C και η "Quercetin Plus" αντίστοιχα 500%.

Ψάχνω λοιπόν, για πιθανές παρενέργειες και βρίσκω αρχικά (στο link http://www.umm.edu/altmed/articles/quercetin-000322.htm) ότι:
"Very high doses of quercetin may damage the kidneys. You should take periodic breaks from taking quercetin". Δηλαδή, μεγάλες δόσεις κουερσετίνης μπορούν να βλάψουν τα νεφρά. Θα πρέπει να έχετε περιοδικές διακοπές στην λήψη κουερσετίνης.

Επιπλέον, για πιθανές παρενέργειες από υψηλή δόση βιταμίνης C χωρίς να είναι πλήρως τεκμηριωμένο επιστημονικά, θεωρείται ότι δημιουργεί πέτρα στα νεφρά (http://en.wikipedia.org/wiki/Vitamin_C)
Βέβαια, όντας καπνιστής θεωρείται ότι έχω μεγαλύτερη ανάγκη για βιταμίνη C.

Αποφασίζω να κόψω την κουερσετίνη στους δύομιση μήνες (στις 25 Απριλίου) για να αποφύγω ενδεχόμενες παρενέργειες και από την βιταμίνη C και ξεκινώ έρευνα για βότανα προκειμένου να αντιμετωπίσω τον πόνο, χωρίς αντιβίωση.


Θα ήθελα να προσθέσω σε αυτά που έγραψα στο post του Hyper Ban για την νεφρολιθίαση ότι:

Κατά την διάρκεια λήψης της κουερσετίνης, πέρα από την σημαντική μείωση των συμπτωμάτων του πόνου, υπήρξε και μια εντυπωσιακή μεταστροφή της αίσθησης που είχα για την εκσπερμάτωση σε σχέση με την περίοδο λήψης αντιβιοτικών.

Πιο συγκεκριμένα, κατά την διάρκεια λήψης αντιβιοτικών, αισθανόμουν ότι εάν εκσπερμάτωνα θα ανακουφιζόμουν από τον πόνο. Πράγματι, η εκσπερμάτωση με ανακούφιζε...Όταν ξεκίνησα την κουερσετίνη, παρά το γεγονός ότι μειώθηκαν οι πόνοι και βελτιώθηκαν ελαφρά οι στύσεις, ωστόσο άρχισα να αισθάνομαι ότι η συχνή εκσπερμάτωση πλέον μάλλον επιδείνωνε την κατάστασή μου.

Ειδικότερα, αισθανόμουν την περιοχή του περίνεου και του προστάτη σαν να ήταν ένα σπασμένο χέρι που μόλις το έβγαλα από το γύψο και ναι μεν όδευε προς την θεραπεία αλλά ήταν αδύναμο και χρειαζόταν προσοχή...δηλαδή λιγότερη εκσπερμάτιση...αλλά όπως είχα γράψει:
"γ) εξαιτίας της βελτίωσης,  δεν πρόσεξα την συχνότητα σεξουαλικών επαφών/αυνανισμού, με συνέπεια μια σχετική νέα έξαρση της κατάστασης και του πόνου"

Η συνέχεια νομίζω ότι είναι καλύτερα να μεταφερθεί στο ιστορικό μου γιατί ξεφεύγει από το topic της κουερσετίνης...
Εμφανίστηκε στα 42, Οκτώβριο 2012 με αιμοσπερμία και έντονο πόνο στο περίνεο περίπου μία εβομάδα μετά, επίσης δέκατα πυρετού. Συχνοουρία είχα και πριν αλλά της έδωσα σημασία μετά την αιμοσπερμία γιατί εντάθηκε. Επίσης κάψιμο στο περίνεο και κατά μήκος του πέους, μούδιασμα στους όρχεις, παροδική στυτική δυσλειτουργία. Oι εξετάσεις καθαρές, έδειχναν μόνο αποτετανώσεις στον προστάτη. Μου δόθηκε στα τυφλά ladinin και prixina που αντιμετώπιζαν τον πολύ έντονο πόνο, με αντιφλεγμονώδη. Η αιμοσπερμία εξαφανίστηκε μετά τον 1ο μήνα αντιβιοτικών. Μόλις σταματούσα την αντιβίωση, επανέρχοταν πολύ έντονος πόνος στο περίνεο. Κόψιμο αλκοόλ, τσιγάρου δεν βοήθησαν στον πόνο και ξανάρχισα. Κόβοντας αντιβιώσεις, η κουερσετίνη βοήθησε αλλά τα βότανα που πήρα με έσωσαν από τους φριχτούς πόνους. Τον Μάιο 2013 ανιχνεύθηκαν για 1η φορά μικρόβια, εντερόκοκκος, bacteroides fragilis, mykoplasma homins. Με αντιβιόγραμμα  πήρα Flagyl, Tabrin. Νέες εξετάσεις τον Οκτώβριο και ο εντερόκοκκος είναι ακόμα εδώ....

καλησπερα σε ολο το φορουμ.εγω πριν ενα μηνα σχεδον ξεκινησα θεραπεια με συνδυασμο κερσετινη + tavanic αντιβιωση.παρατηρησα μια γρηγορη βελτιωση απο την πρωτη κιολας βδομαδα,σε βαθμο που αισθανομουν οτι ημουν σχεδον καλα.τωρα προς το παρον ειμαι σε μια σταθερη κατασταση (οχι καλυτερα αλλα ουτε κ χειροτερα),ενω τα περισσοτερα συμπτωματα υποχωρησαν αισθητα.οι προηγουμενες θεραπειες που ειχα κανει με σκετες αντιβιωσεις τετοια βελτιωση δεν φεραν.πιστευω οτι η κερσετινη εκανε την περισσοτερη δουλεια.σε καμια βδομαδα θα ξαναπαω στον γιατρο για εξεταση κ να δουμε αν θα συνεχισω να την παιρνω.ο χρονος θα δειξει.
Εμφάνιση 22 Σεπ 2012.Αρχικα συχνουρια,στην συνεχεια διαφοροι ερεθισμοι στην περιοχη του περινεου και της ουρηθρας,παροδικοι πονοι στον προστατη,στον πρωκτο,στους ορχεις και αισθημα τραβηγματος μυων στην βουβωνικη χωρα.Θεραπεια μεχρι στιγμης: ciproxin, prixina, tavanic+κουερσετινη (μαζι).Αισθητη (αλλα οχι πληρης) βελτιωση των συμπτωματων εως τωρα.

Είμαι στη διαδικασία να παραγγέιλω το Prostaq.Yπενθυμίζω ότι πριν 10 χρόνια είχα κάνει θεραπεία με το συγκεκριμενο σκευασμα ,όσο διαρκούσε η θεραπεια δεν παρατήρησα καμμία αλλαγη προς το καλύτερο.Καποιες όμως μέρες έπειτα από την λήψη του τελευτάιου χαπιού ΑΠΟΤΟΜΑ  ενα πρωί ξυπνησα και ήμουν καλά .Εμεινα ασυμπτωματικός για 10 ακριβώς έτη αλλά δυστυχώς πριν 10-15 μέρες...η νόσος επανήλθε.
Θα σας ενημερωσω εν καιρώ...
Εμφανιση στα 33-34 ,ολα τα κλασσικα συμπτωματα με πονους στο υπογαστριο ,πεος,στην περιοχη του περινεου κλπ. Η ληψη αντιβιωτικών δεν έφερε αποτελεσμα.Οι εξετασεις δεν εδειξαν κανεναν παθογονο μικροοργανισμο.Θεραπεια με prostaq ,γυμναστικη,χαλάρωση απο stress.Απαλλαγμενος απο το πλειστο των συμπτωματων για δεκα σχεδον ετη.Επανεμφανιση εδω και καποιους μηνες...θεραπεια παλι με prostq ...αρκετα καλυτερα αλλα υπάρχει ακομη δρόμος....

Μπράβο Τοξότης. Ξέρεις πόσο ελπιδοφόρο είναι για όλους μας να βλέπουμε άλλον ένα που καταφέρνει να επιβληθεί της πάθησης; Πάντα καλά σου εύχομαι
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Χαίρομαι και εγώ όταν βλέπω ότι κάποιοι από εμάς γινόμαστε καλύτερα και ότι πλέον αποκρυσταλλώνουμε πράγματα τα οποία μας βοηθάνε όλους.

Παρόλα αυτά, θα πρέπει να σχολιάσω ότι παράλληλα με τον φυσιοχημικό αντίκτυπο των σκευασμάτων, θα πρέπει να υποψιαστούμε ότι λειτουργεί πάρα πολύ και η ψυχοσωματική οδός (Α, ο τάδε πήρε το Χ σκεύασμα και τον βοήθησε 100%, --> κάτσε να το πάρω και εγώ--> Α, με βοηθάει και εμένα). Θα ήταν ενδιαφέρον να δούμε σε αυτή τη διάσταση, που εμένα προσωπικά με έχει βοηθήσει. Όσο περνάει ο καιρός, ταυτίζομαι με τον Phaethon στις απόψεις...
Συμπτώματα απο 02.2011 (κάψιμο μετά την ούρηση- πόνος στην χαμηλή κοιλιακή χώρα, περίνεο, χαμήλά στη μέση, στυτικά προβλήματα). Καλλιέργειες ούρων στείρες. Καλλιέργειες σπέρματος στρεπτόκοκκος, εντερόκοκκος. Αντιμετώπιση με αντιβίωση δια στόματος, ενέσιμη, αντιφλεγμονώδη, Α-blockers. Συμπτώματα τα οποία δεν είναι μόνιμα. Προηγούμενο ιστορικό με σπαστική κολίτιδα (αντιμετωπίστηκε). Εκκίνηση λήψης κουεσερτίνης 01.2013 (Έχει λήξη 09.2013). Καθαρός από μικρόβια από 12.2012. Τεκνοποίηση 02.2012. Mείωση συμπτωμάτων από Ιούλιο 2013 μετά από εκκίνηση Γιόγκα και περιορισμό γλουτένης. Παράλληλα σταμάτημα σε γυμναστήριο (Βάρη), εκγύμναση μόνο με βοήθεια σωματικού βάρους. Μαξιλαράκι "ντόνατ" στο αυτοκίνητο και θετική σκέψη. Πλέον δεν θεωρώ τον εαυτό μου ασθενή ( 18.12.2013) αλλά ανήκω σε "ευαίσθητη ομάδα" .... Πληροφορίες εντός. Δεν υπαρχουν ματζούνια και μαγικές θεραπείες, μόνο παρατήρηση, αποφυγή και προσπαθεια.

Παιδες γεια και χαρα σας και παλι.Η αληθεια ειναι οτι σας ξεχασα, οχι μονο εσας αλλα και την πολυ χρησιμη αυτη ιστοσελιδα(να με συγχωρησουν οι διαχειριστες) αλλα η ζωη ειναι πολυ ωραια χωρις προστατιτιδα εδω και 2μισυ χρονια!!! Και ολα τα χρωστω σε αυτο το κουτακι http://www.biocare.co.uk/default.aspx?GroupGuid=29&ProductGuid=26090 .και δεν χρειαστηκε να παρω πολλα...Το ειχα παρει απο τον Παπανικολα στην Πανεπιστημιου...Ειχα παει πριν κανα χρονο να παρω παλι να το εχω καβαντζα και μου ειχε πει οτι το ειχε παραγγειλει..Πραγματικα ειμαι χαρουμενος πολυ που αυτη η συζητηση ξεκινησε απο εμενα και εκανε καλο σε αρκετους απο εδω μεσα..Ναστε καλα παιδια και μην σταματατε την προσπαθεια...Ολα στο χερι μας ειναι τελικα!!!