17 Φεβρουαρίου, 2012, 03:59:49 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 17 Φεβρουαρίου, 2012, 04:11:58 ΜΜ από Phaethon
Στο ψάξιμό μου για το Χρόνιο Πυελικό Άλγος, βρήκα πολλές φορές στις πηγές στις οποίες κατέληξα τελικά ως τις πιο αξιόπιστες, αναφορές στα ευεργετικά αποτελέσματα στα οποία είχε σε ασθενείς με το πρόβλημά μας μια ουσία - συμπλήρωμα διατροφής η οποία ονομάζεται Κουερσετίνη (Quercentine). Η κουερσετίνη είναι ένα φυσικό συστατικό, το οποίο περιέχεται στα μήλα, τα κρεμμύδια, τα κεράσια, τα γκρέιπφρουτ, το λάχανο, το πράσινο τσάι και το κόκκινο κρασί, ενώ αποτελεί ισχυρό φλαβονοειδές. Πάνω που ετοιμαζόμουν να τη δοκιμάσω τελικά δεν χρειάστηκε, λόγω του ξεκίνησα να έχω προοδευτική βελτίωση από μόνος μου. Κατά συνέπεια δεν μελέτησα πολύ το θέμα ούτε μπορώ να καταθέσω την προσωπική μου εμπειρία αλλά θυμάμαι πως από την έρευνά μου είχα καταλήξει στα ακόλουθα συμπεράσματα:

-Η ευεργετική της δράση σε ασθενείς με το πρόβλημά μας έχει επιβεβαιωθεί από επιστημονικές ιατρικές έρευνες και μετρήσιμα αποτελέσματα. Δεν είναι ένα απλό "γιατροσόφι" και την μελετούν και την συνιστούν γιατροί που είναι στην πρωτοπορία της έρευνας για το πρόβλημά μας, όπως οι ουρολόγοι Daniel Shoskes και J. Curtis Nickel.

-Δεν έχω καταλήξει να πειστώ ποιος είναι ο μηχανισμός βάση του οποίου δουλεύει αυτή η ουσία στο πρόβλημά μας αλλά αυτό νομίζω ότι αυτό είναι δευτερεύουσας σημασίας.

-Υπάρχουν ασθενείς στους οποίους απλά αποδείχτηκε η λύση στο πρόβλημά τους. Με άλλα λόγια τους εξαφάνισε σε βάθος χρόνου τα συμπτώματα. Υπάρχουν όμως και περιπτώσεις στις οποίες δεν πρόσφερε τίποτα.

-Για να υπάρξουν αποτελέσματα (όπως και στις άλλες θεραπείες του χρόνιου πυελικού άλγους) θα πρέπει να λαμβάνεται μακροχρόνια (ίσως 2-3 μήνες). Μην περιμένετε να ξεκινήσετε να την λαμβάνετε και να δείτε αλλαγή σε μερικές ημέρες.

-Η αποτελεσματικότητά της επηρεάζεται από την συνολική σύσταση του σκευάσματος που την περιλαμβάνει. Από την έρευνά μου κατέληξα πως τα πιο αποτελεσματικά σκευάσματα τα φτιάχνει η αμερικάνικη εταιρία Farr Labs, η οποία κατασκευάζει πολλά σκευάσματα προσανατολισμένη ακριβώς στην ασθένειά μας. Στις σελίδες της θα δείτε και video με τον Dr. Shoskes, ο οποίος δίνει τα εντυπωσιακά αριθμητικά αποτελέσματα των ερευνών (82% των ασθενών είχαν βελτίωση).   

-Τα δύο πιο αποτελεσματικά της σκευάσματα με κουερσετίνη, βάση μαρτυριών ασθενών που διάβασα, είναι το Prosta-Q και το Q-Urol , με το δεύτερο να έχει σύσταση περισσότερο προσανατολισμένη σε ασθενείς όπου τα συμπτώματα έχουν να κάνουν με την ούρηση.

Πιστεύω ότι οποιοσδήποτε ασθενείς υποφέρει θα έπρεπε να κάνει τη χάρη στον εαυτό του και να δοκιμάσει μακροχρόνια την κουρσετίνη.
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

#1 12 Μάρτιος, 2012, 01:48:59 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 10 Οκτωβρίου, 2012, 09:55:26 ΠΜ από admin2
Σημείωση από Admin: μεταφέρουμε πλέον εδώ την συνέχεια της συζήτησης που ανοίχτηκε κάτω από το ιστορικό του χρήστη mimisbest καθώς η συζήτηση επικεντρώθηκε στη συνέχεια αποκλειστικά στην Κουερσετίνη. Για καλύτερη κατανόηση από χρήστες που πρωτοδιαβάζουν αυτό το topic, παρατίθεται απόσπασμα του ιστορικού του mimisbest που ξεκίνησε την συζήτηση και στη συνέχεια τα υπόλοιπα μηνύματα που ακολούθησαν από άλλους χρήστες.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Παράθεση από: mimisbest στις 05 Ιανουαρίου, 2012, 11:59:29 ΠΜ
...Ο γιατρος ο τελευταιος που ηταν οντως πολυ καλός μου ειπε οτι με τις αντιβιωσεις δεν βελτιωνομαι και ηταν αρνητικος στο να παιρνω συνεχεια. Στραφηκα με ενδιαφερον σε μια ερευνα σε πανεπιστημιακη κλινικη της Αμερικης που εδινε καλα αποτελεσματα με ενα φυτικο συμπληρωμα. Και ω εκ του θαυματος τα συμπτωματα αποτομα και θεαματικα μειώθηκαν ωσπου εξαφανιστηκαν!Και ναμαι λοιπον εδω και 6 μηνες ασυμπτωματικος τελειως.Και τωρα μπορω να σας πω οτι η δική μου εμπειρια(προσοχη δεν λεω οτι θα πιάσει και σε καποιον αλλο υποχρεωτικα)εδειξε οτι η προστατιτιδα ειναι μια πολυ παραξενη ασθενεια που στις περισσοτερες φορες εξατομικευεται και ειναι αμεσα συνδεδεμενη με την ψυχολογια του καθε ατομου. Νομιζω οτι αν υπαρχει καποια ευαισθησια ειτε λογω ατομικης κατασκευης ειτε λογω μικροβιου επιδεινωνεται θεαματικα οταν υπαρχει ασχημο ψυχολογικο υποβαθρο(αγχωδεις διαταραχες, νευρικοτητα κτλ). Η γνωμη μου ειναι οτι οταν εχεις αυτο το προβλημα δεν πρεπει να περιμενεις να τα κανει ολα ο γιατρος ειδικα οταν βλεπεις η αρρωστια οτι επιμενει, αλλα να προσπαθεις και συ να βρεις εναλλακτικους τροπους θεραπειας(χαλαρωτικες τεχνικες, φυτικα συμπληρωματα κτλ). Δεν ξερω αν στη δικη μου περιπτωση ηταν καταλυτικος ο ρολος του συμπληρωματος(σε οποιον ενδιαφερεται μπορω να του πω να δοκιμασει)αλλα παντως σιγουρα κακο δεν μου εκανε. Επισης οπως λενε και οι διαχειριστες (και εχουν απολυτο δικιο λογω εμπειριας)θα ηθελα να επιστησω την προσοχη στη επιλογη του γιατρού, γιατι πολλοι ουρολογοι δεν εχουν πληρη επιγνωση του προβληματος και πολλες φορες μη εξατομικευοντας την καθε περιπτωση υποπιπτουν στο αλθος του οτι ολες οι περιπτωσεις ειναι ιδιες ενω δεν ειναι. Αυτα τα ολιγα και θα επανελθω με νεωτερα μου. Σε ολους ευχομαι περαστικα και προσωπικα θα τους ελεγα να μην το βαζουν κατω και να μην τα παρατανε γιατι ειμαι σιγουρος οτι αργα η γρηγορα θα βρουν σημαντικη ανακούφιση στα συμπτωματά τους. Απλα να προσεξουν να μην γινονται θυματα κομπογιαννιτων και να μην λινονται ευκολα θυματα τους!!Υ.Γ. κυκλοφορει και καποια ζωνη απο εναν γιατρο απο την Αγγλια που μπορει να την παραγγειλει καποιος εγω δεν εκανα χρηση της γιατι δεν χρειαστηκε ακομα αλλα μπορει καποιος να θελει να δοκιμασει. Αυτα τα ολιγα!!!

Καλησπέρα,

Θα το εκτιμούσα εαν μας λέγατε ποιο είναι το φυτικό συμπλήρωμα που παίρνατε.

Ευχαριστώ.
Ηλικία 38. Πρώτα συμπτώματα το 2011, τσούξιμο μετά την ούρηση, πόνος στους όρχεις, επώδυνη και πρόωρη  εκσπερμάτωση. Σήμερα, χωρίς αντιβίωση (εκτός από 3 εβδ. Ciproxin) κατά περιόδους ελαφρύ τσούξιμο μετά την ούρηση.

Το συμπληρωμα ηταν κερσετινη + βιταμινη c +βρομελινη ολα σε ενα χαπι.Το δοκιμασα αφου διαβασα οτι σε μια πανεπιστημιακη κλινικη της Αμερικης εδειξε πολυ καλα αποτελεσματα σε σχέση με placebo effect.Βεβαια δεν ξερω αν ηρθε σαν επιστέγασμα της πολλης αντιβίωσης που ειχα παρει απο πριν. Παντως αφου εκοψα την αντιβίωση αρχισα να παιρνω ενα χαπι πρωι μεσημερι βραδυ και ακολουθωντας την οδηγια που ελεγε οχι λιγωτερο απο 800mm την ημερα, μετά απο μια εβδομαδα αρχισαν να υποχωρουν θεαματικα τα συμπτωματα.Απο τον Ιουλιο του 2011 εως σήμερα ευτυχως!!!σαν να μην ειχα ποτε προστατίτιδα!!Βεβαια αυτο δεν σημαίνει οτι σε ολους ειναι το ίδιο , αλλωστε και καποιος φιλος απο εδω το δοκιμασε και μου ειπε οτι δεν τον επιασε. Δεν χάνεις όμως τίποτα να δοκιμάσεις.Εγω και με αυτο να μην εκανα τιποτε κατι αλλο θα δοκίμαζα δεν υπηρχε περίπτωση να παραιτηθώ.Η ασθενεια αυτη εχει ποικίλομορφίες στην εμφάνισή της που κατά τη γνώμη μου σχετίζονται τοσο με την ανατομία της περιοχής του κάθε ατόμου όσο και με την ψυχολογία και το χαρακτήρα του.Γιαυτο χωρις να ειμαι γιατρος αλλα απο την εμπειρία μου νομίζω οτι θα πρέπει να την ψάχνεις και λίγο απο μόνος σου χωρις ακρότητες.Εγω να φανταστείς οταν αρχισα να παιρνω το συμπλήρωμα και το ειπα στο Γιατρό μου μου ειπε οτι να συνεχισω να το παιρνω αν και το βρηκα απο μόνος μου!!Περαστικά και συνεχίστε την προσπάθεια.

Καταπληκτική δουλεια κάνετε με αυτό το φόρουμ για να αισθανόμαστε ότι δεν είμαστε μόνοι μας! Άλλωστε διάβασα 5% των ανδρών θα βιώσει την χρόνια προστατίτιδα
Αυτό το Prosta-Q το βρήκα στο amazon φθηνότερα! Το παράγγειλα και θα σας πω εντυπώσεις

Items:   USD 49.99
Shipping & Handling:   USD 22.00

Total Before Tax:   USD 71.99
Estimated Tax To Be Collected:*   USD 0.00


Shipping Method:   Standard Shipping
Items:    EUR 41,50
Shipping & Handling:    EUR 18,26
   ------
Total Before Tax:    EUR 59,76
Estimated Tax To Be Collected:*    USD 0.00
   ------
Order Total:    EUR 59,76

http://www.amazon.com/Prosta-Q-90100/dp/B000O6GAYK/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1338186313&sr=8-1
στοματικο με υποπτη που ειχε φαρυγγαλγια. Ουρηθριτιδα μετα απο μερικες ημερες. Πηρα 2gr Sir Zithromax εφαπαξ.  Μικρη βελτιωση και μετα 10 ημερες πονος στο περινεο ιδιαιτερα όταν ημουν καθιστος. Ηλθε λοιπον η προστατιτιδα.

Να είσαι πάντα καλά
Είσαι από τους ελάχιστους που ακούω ότι έγινε καλά. Δυστυχώς η χρόνια προστατίτιδα είναι σχεδόν για πάντα.
Μήπως θα μπορούσες να μας δώσεις ένα λινκ που να το αγοράσουμε μέσω ιντερνετ;
Μάλιστα κερσετινη +βρομελινη χωρίς τη βιταμίνη βιταμινη c θα ήταν προτιμότερη, για να μην μας πειράζει στο στομάχι. Αλλά δεν πειράζει, αν δεν ξέρεις πες μας που την αγοράζεις αυτή που χρησιμοποιείς και έχεις αποτελέσματα
στοματικο με υποπτη που ειχε φαρυγγαλγια. Ουρηθριτιδα μετα απο μερικες ημερες. Πηρα 2gr Sir Zithromax εφαπαξ.  Μικρη βελτιωση και μετα 10 ημερες πονος στο περινεο ιδιαιτερα όταν ημουν καθιστος. Ηλθε λοιπον η προστατιτιδα.

Κοιτα μεχρι στιγμης ειμαι χωρις συμπτωματα αλλα δεν ειμαι σιγουρος οτι δεν θα με ξαναενοχλησει γιατι και ο γιατρος μου εχει πει οτι δε φευγει ποτε και οτι ερχεται φευγει και ξανάρχεται αλλα με παρηγορει το γεγονος οτι μεχρι στιγμης τα χρονικα διαστηματα χωρις συμπτωματα ειναι κατα πολυ μεγαλυτερα απο αυτα που εχουν συμπτωματα.Τωρα για το συμπληρωμα θα σου πω οτι μπορεις να το προμηθευθεις απο εκει που το πηρα εγω σε ενα γνωτο καταστημα με οικολογικες τροφες και προιοντα επι της πανεπιστημιου αλλα και αλλου.Το βγαζουν πολλες εταιριες και θα συμβουλευα να εχει και βιταμινη c γιατι αυξάνεται η αντιοξειδωτική-αντιφλεγμονώδης ισχύς του.Ασε που εγω τοζητησα όπως ακριβως το πρότεινε εκεινη η σελιδα που διάβασα με την έρευνα περι προστατίτιδας.Και να θυμάσαι οχι λιγωτερο απο 800mm και οχι περισσότερο απο 1000mm κερσετινης την ημερα.Αυτα και καλη επιτυχία .Γρηγορα περαστικα!!

#6 12 Ιουνίου, 2012, 11:26:28 ΠΜ Τελευταία τροποποίηση: 10 Οκτωβρίου, 2012, 09:49:17 ΠΜ από admin2
aaa καλωσήρθες. Είμαι περίεργος να ακούσω τα αποτελέσματα από εσένα κι από άλλους που τυχόν θα δοκιμάσουν. Μην ξεχνάς ότι θέλει καιρό και κατάλληλη δοσολογία. Ένα κουτί δεν νομίζω ότι θα προλάβει να σου δώσει τυχόν αποτελέσματα. Το κύριο πρόβλημα με αυτά τα σκευάσματα από Αμερική είναι το μεταφορικό κόστος που βλέπω ότι εσένα σου πήγε 44% της τιμής του ίδιου του προϊόντος. Οπότε συμφέρει για αρχή να πάρεις μια σχετικά μεγάλη ποσότητα ώστε να σε φτάσει για την αρχική σου δοκιμή για κάποιους μήνες και να ρίξεις έτσι το ανά μονάδα μεταφορικό κόστος. Βέβαια Κουερσετίνη θα βρεις και σε διάφορα σκευάσματα που κυκλοφορούν στην Ελλάδα, απλά το συγκεκριμένα έχουν φτιαχτεί με γνώμονα την πάθησή μας και ίσως είναι πιο αποτελεσματικά.
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

#7 08 Ιουλίου, 2012, 10:48:20 ΠΜ Τελευταία τροποποίηση: 08 Ιουλίου, 2012, 10:50:53 ΠΜ από aaa
Πάντως από το πρώτο χάπι βλέπω αποτελέσματα. Όχι όμως τρομερά. Βελτίωση υπάρχει, αλλά αισθάνομαι ότι δεν μπορεί να με οδηγήσει στην ίαση. Είμαι στο τέλος του πρώτου κουτιού.
Πήρα και άλλα δύο κουτιά
Επίσης περιμένω να μου έλθει και άλλο ένα κουτί από την ίδια εταιρία που είναι λίγο πιο ακριβό και ενισχυμένο. http://www.amazon.com/dp/B000O6J74K/ref=pe_175190_21431760_M2T1_ST1_3p_dp_1
Τελικά όμως όταν τελειώσουν θα αγοράσω από Ελλάδα, γιατί δεν νομίζω να έχουν εντυπωσιακή διαφορά
Η πιο μεγάλη διαφορά είναι με την αντιβίωση και το OMNIC TOCAS
http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=246.0
στοματικο με υποπτη που ειχε φαρυγγαλγια. Ουρηθριτιδα μετα απο μερικες ημερες. Πηρα 2gr Sir Zithromax εφαπαξ.  Μικρη βελτιωση και μετα 10 ημερες πονος στο περινεο ιδιαιτερα όταν ημουν καθιστος. Ηλθε λοιπον η προστατιτιδα.

#8 14 Ιουλίου, 2012, 01:45:03 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 25 Ιουλίου, 2012, 10:34:48 ΜΜ από aaa
Πήρα και το δεύτερο κουτί
http://www.amazon.com/dp/B000O6J74K/ref=pe_175190_21431760_M2T1_ST1_3p_dp_1
Καλό και αυτό, μικρή βελτίωση και με τα δύο. Πίνω ένα από το ένα και ένα από το άλλο, αντί για δύο από το καθένα αφού έχουν παρόμοια συστατικά.
Πάντως όταν είχα πάρει το πρώτο χάπι Κουερσετίνης είχα δει διαφορά. Έβγαιναν τα ούρα πιο ελεύθερα και με μεγαλύτερο πάχος ακτίνας
στοματικο με υποπτη που ειχε φαρυγγαλγια. Ουρηθριτιδα μετα απο μερικες ημερες. Πηρα 2gr Sir Zithromax εφαπαξ.  Μικρη βελτιωση και μετα 10 ημερες πονος στο περινεο ιδιαιτερα όταν ημουν καθιστος. Ηλθε λοιπον η προστατιτιδα.

aaa χαίρομαι αν πιστεύεις ότι σου κάνει καλό. Δεν σε αμφισβητώ προς θεού αν είδες κάποια διαφορά στην ούρηση, απλά φοβούμαι ότι αν ένοιωσες βελτίωση με το πρώτο κιόλας χάπι όπως λες, ίσως είναι ακόμα απλά το φαινόμενο placebo. Συνέχισε εν καιρώ και βλέπεις.
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

#10 15 Ιουλίου, 2012, 11:53:26 ΠΜ Τελευταία τροποποίηση: 10 Οκτωβρίου, 2012, 09:49:48 ΠΜ από admin2
mimisbest ΠΕΣ  ΜΑΣ  ΣΕ  ΠΑΡΑΚΑΛΩ  ΤΟ  ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ  ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΩΝ  ΕΙΔΩΝ  ΣΤΗΝ  ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ  ΓΙΑΤΙ  ΕΙΜΑΙ  ΑΠΟ  ΕΠΑΡΧΙΑΚΗ  ΠΟΛΗ  ΠΗΓΑ  ΣΕ  ΚΑΠΟΙΟ  ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ  ΚΑΙ  ΜΟΥ  ΕΙΠΑΝ  ΟΤΙ  ΔΕΝ  ΜΠΟΡΕΙ  ΝΑ  ΜΟΥ  ΒΡΕΙ  ΤΟ  ΣΚΕΥΑΣΜΑ  ΜΑΖΙ  ΜΕ  ΤΙΣ  ΤΡΕΙΣ  ΟΥΣΙΕΣ  ΣΕ  ΜΙΑ  ΚΑΨΟΥΛΑ. ΠΕΣ  ΜΑΣ  ΑΝ  ΓΙΝΕΤΕ  ΝΑ  ΠΑΡΟΥΜΕ   ΧΩΡΙΣΤΑ  ΚΑΘΕ  ΜΙΑ  ΑΠΟ  ΤΙΣ  ΤΡΕΙΣ  ΟΥΣΙΕΣ  ΚΑΙ  ΑΝ  ΕΧΕΙ  ΚΑΠΟΙΟ  ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.
ΑΝ  ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΕ  ΑΠΟ  ΤΟ  ΦΟΡΟΥΜ  Η  ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ  ΟΝΟΜΑΤΟΣ  ΦΑΡΜΑΚΕΙΟΥ  ΣΤΕΙΛΕ  ΜΟΥ  ΤΟ  ΟΝΟΜΑ  ΤΟΥ  ΦΑΡΜΑΚΕΙΟΥ  ΣΤΟ  E-MALL  ΜΟΥ

#11 15 Ιουλίου, 2012, 12:30:01 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 15 Ιουλίου, 2012, 12:34:43 ΜΜ από admin2
Καλημέρα. Φυσικά και δεν απαγορεύεται η δημοσίευση ονόματος φαρμακείου ή σκευάσματος.

Σύμφωνα με τους όρους ανάρτησης μηνυμάτων, ούτε η δημοσίευση ονόματος γιατρού απαγορεύεται όταν αυτό γίνει στο σκέλος "Κλινικές και γιατροί" σε στυλ ευρετηρίου.

Το μόνο που απαγορεύεται είναι η στη συνέχεια θετική ή αρνητική κριτική αυτού του γιατρού ή της κλινικής του εσωτερικού ονομαστικά. Αυτό για να αποφύγουμε να χρησιμοποιηθεί το forum για διαφήμιση ή δυσφήμηση συγκεκριμένων γιατρών.

Η εταιρία Solgar τα έχει αυτά τα τρία συμπληρώματα αυτά σε μία κάψουλα στην Ελλάδα. Άρα λοιπόν μπορείς να το βρεις και σε φαρμακείο της επαρχίας. Λένε ότι είναι η καλύτερη εταιρία στα συμπληρώματα διατροφής και σίγουρα είναι η πιο ακριβή. Από αυτά που έχω αγοράσει από αυτήν, άλλα ήταν τρομερά, άλλα δεν άξιζαν. Εγώ δεν ήθελα να περιέχει βιταμίνη C για να μην με πειράξει στο στομάχι (γιατί έχω ευαισθησία). Πήρα από το internet:
http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=229.0
Άλλωστε πίνω καθημερινά πολυβιταμίνη που έχει και βιταμίνη C και είναι με εντεροδιαλυτό υμένιο και για αυτό δεν με πειράζει.
στοματικο με υποπτη που ειχε φαρυγγαλγια. Ουρηθριτιδα μετα απο μερικες ημερες. Πηρα 2gr Sir Zithromax εφαπαξ.  Μικρη βελτιωση και μετα 10 ημερες πονος στο περινεο ιδιαιτερα όταν ημουν καθιστος. Ηλθε λοιπον η προστατιτιδα.

#13 15 Ιουλίου, 2012, 07:40:24 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 15 Ιουλίου, 2012, 08:29:50 ΜΜ από admin2
ΠΕΣΤΕ ΜΟΥ  ΣΑΣ  ΠΑΡΑΚΑΛΩ  ΤΗΝ  ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ  ΤΩΝ  ΤΡΙΩΝ  ΟΥΣΙΩΝ  ΣΕ  ΜΙΑ  ΚΑΨΟΥΛΑ . ΠΑΝΩ  ΚΑΤΩ  ΠΟΣΟ  ΧΡΟΝΟ  ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ  ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ.   ΠΟΣΟ  ΚΟΣΤΙΖΕΙ  ΤΟ  ΚΟΥΤΙ  . ΚΑΙ  ΕΓΩ  ΠΟΥ  ΠΑΣΧΩ  ΠΕΡΙΠΟΥ  15  ΧΡΟΝΙΑ  ΣΥΝΕΧΕΣ  ΤΣΟΥΞΙΜΟ  ΚΑΙ  ΚΑΨΙΜΟ  ΣΤΗΝ  ΟΥΡΗΘΡΑ   ΥΠΑΡΧΕΙ  ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ  ΝΑ  ΔΩ  ΕΣΤΩ  ΚΑΙ  ΚΑΠΟΙΑ  ΜΙΚΡΗ  ΔΙΑΦΟΡΑ.  ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ  ΓΙΑ  ΤΟΝ  ΚΟΠΟ  ΠΟΥ  ΚΑΝΕΤΕ  ΝΑ  ΕΝΟΙΜΕΡΩΝΕΤΕ  ΤΟΥΣ  ΠΑΣΧΟΝΤΕΣ.
ΕΠΙΠΡΟΣΘΕΤΩΣ  ΣΑΣ  ΑΝΑΦΕΡΩ  ΟΤΙ  ΕΧΩ  ΚΑΝΕΙ  30  ΜΑΛΑΞΕΙΣ  ΣΕ  ΓΝΩΣΤΟ  ΟΥΡΟΛΟΓΟ  ΝΟΜΙΖΩ  ΣΕ  ΟΛΟΥΣ  ΣΑΣ ΧΩΡΙΣ  ΝΑ  ΔΩ  ΚΑΜΙΑ  ΔΙΑΦΟΡΑ.

Σιδέρη για όλα αυτά που ρωτάς για τη δοσολογία και το χρόνο θα δεις κάποια στοιχεία αν διαβάσεις παραπάνω τα μηνύματα. Για να μην υπάρχει παρεξήγηση, πολλά από αυτά που γράφουμε εδώ -όπως και η κερσετίνη, όπως η στάση του σώματος, όπως οι μαλλάξεις- είναι ιδέες και προτάσεις και τροφή για σκέψη και πειραματισμό. Σε άλλους δούλεψαν λίγο σε άλλους πολύ σε άλλους καθόλου. Κάθε περίπτωση είναι μοναδική. Ο Nickel γράφει για την πάθηση αυτή ότι πας "best-evidence" δηλαδή δοκιμάζεις και ότι δουλεύει το κρατάς. Δεν μπορεί να σου εγγυηθεί κανείς ότι θα δεις διαφορά αν κάνεις κάτι από αυτά που προτείνουμε εδώ ή από αυτά που έκανε κάποιος άλλος για χ χρονικό διάστημα. Και κατά την γνώμη μου το όλο μεμπτό στη φάση με τις μαλλάξεις που αναφέρεις είναι ο τρόπος που πλασάρεται και ακριβώς τέτοιου είδους υποσχέσεις που δεν στηρίζονται πουθενά. Κατά τα άλλα δεν έχω τίποτα εναντίον του πειραματισμού και σε αυτές όπως έκανα άλλωστε κι εγω και άλλοι οι οποίοι είδαν έστω και προσωρινά βελτίωση. Όμως κλείνω εδώ το θέμα γιατί αλλάζουμε συζήτηση στο ιστορικό άλλου παιδιού.

Συμπέρασμα: διάβασε, σκέψου, πειραματίσου με υπομονή και επιμονή. Προσωπική μου γνώμη είναι ότι αν δεις καλυτέρευση θα είναι επειδή άλλαξες πολλά πράγματα και όχι από ένα χάπι από μόνο του.
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0