Parido το έχω γράψει πολλές φορές αλλά θα το ξαναγράψω. Όσο κανείς ψάχνει βρίσκει. Πάω στοίχημα ότι αν επέλεγε κανείς στην τύχη αυτή τη στιγμή 50 υγιή ζευγάρια χωρίς κανένα πρόβλημα και τα πήγαινε για εξετάσεις σε ένα μικροβιολογικό, στα μισά θα βγαίνανε μικρόβια, χλαμύδια, κλπ κλπ. Προσωπικά πιστεύω ότι αυτά που βρέθηκαν μπορεί να είναι τυχαία και να μην σχετίζονται με το πρόβλημά σου. Δεν εννοώ από την άλλη ότι είναι καλό να βγαίνουν θετικές οι καλλιέργειες και να μην σε νοιάζει καθόλου.

Εγώ στη θέση σου πρώτα απ'όλα θα επαναλάμβανα τις εξετάσεις σε κάποιο άλλο καταξιωμένο εργαστήριο να δω αν τα ευρήματα του πρώτου θα επαληθευτούν. 
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Τώρα αν τα ευρήματα στην κοπέλα σου επαληθευτούν θα πρέπει να κάνει θεραπεία και γι'αυτήν μην ανησυχείς γιατί στη γυναίκα η καταπολέμηση οργανισμών είναι πολύ εύκολη. Το ότι όμως αυτά δεν βρέθηκαν σε εσένα προσωπικά μου λέει ότι η τα αποτελέσματα ήταν λάθος (οι καλλιέργειες έχω διαπιστώσει ότι δεν είναι και πολύ αξιόπιστες) ή ότι απλά βρήκατε κάτι (και καλώς) το οποίο όμως δεν είναι αιτία του δικού σου προβλήματος.
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Παράθεση από: Phaethon στις 11 Οκτωβρίου, 2012, 03:32:25 ΜΜ
Το ότι όμως αυτά δεν βρέθηκαν σε εσένα προσωπικά μου λέει ότι η τα αποτελέσματα ήταν λάθος (οι καλλιέργειες έχω διαπιστώσει ότι δεν είναι και πολύ αξιόπιστες) ή ότι απλά βρήκατε κάτι (και καλώς) το οποίο όμως δεν είναι αιτία του δικού σου προβλήματος.
Το έχω διαπιστώσει και εγώ ότι οι καλλιέργειες δεν είναι και πολύ αξιόπιστες φίλε Pantheon, γιατί αν ήταν θα είχαν δείξει κάτι και πριν 2,5 χρόνια που έκανα την πρώτη.

Παράθεση από: Phaethon στις 11 Οκτωβρίου, 2012, 03:32:25 ΜΜ
Τώρα αν τα ευρήματα στην κοπέλα σου επαληθευτούν θα πρέπει να κάνει θεραπεία και γι'αυτήν μην ανησυχείς γιατί στη γυναίκα η καταπολέμηση οργανισμών είναι πολύ εύκολη.
Το θετικό είναι αυτό πάντως.

Και σίγουρα θα υπάρξουν και άλλες εξετάσεις.

Ευχαριστώ πολύ!
Εμφάνιση στα 26-27, ελαφρύ τσούξιμο στην ουρήθρα, συγκολλήσεις στο σπέρμα, πολλά και διαφορετικά μικρόβια κάθε φορά στις καλλιέργειες (e-coli, Ureaplasma, faecalis, χλαμυδια), μερικές φορές αίσθημα πίεσης στον ορθό.  Από το Μάιο του 2012 μέχρι τώρα θεραπείες με αντιβιώσεις.

Παράθεση από: Phaethon στις 11 Οκτωβρίου, 2012, 03:32:25 ΜΜ
Τώρα αν τα ευρήματα στην κοπέλα σου επαληθευτούν θα πρέπει να κάνει θεραπεία και γι'αυτήν μην ανησυχείς γιατί στη γυναίκα η καταπολέμηση οργανισμών είναι πολύ εύκολη. Το ότι όμως αυτά δεν βρέθηκαν σε εσένα προσωπικά μου λέει ότι η τα αποτελέσματα ήταν λάθος (οι καλλιέργειες έχω διαπιστώσει ότι δεν είναι και πολύ αξιόπιστες) ή ότι απλά βρήκατε κάτι (και καλώς) το οποίο όμως δεν είναι αιτία του δικού σου προβλήματος.
Οι τελευταίες εξετάσεις που έκανα πριν από μερικές ημέρες (24/10/2012) έδειξαν μόνο χλαμύδια και ξεκινάω θεραπεία με azirutec για 20 ημέρες

Μήπως πρέπει να ανοιχτεί και ένα θέμα με μικροβιολογικά εργαστήρια που απο την εμπειρία μας έχουν δείξει ότι είναι αξιόπιστα?
Εμφάνιση στα 26-27, ελαφρύ τσούξιμο στην ουρήθρα, συγκολλήσεις στο σπέρμα, πολλά και διαφορετικά μικρόβια κάθε φορά στις καλλιέργειες (e-coli, Ureaplasma, faecalis, χλαμυδια), μερικές φορές αίσθημα πίεσης στον ορθό.  Από το Μάιο του 2012 μέχρι τώρα θεραπείες με αντιβιώσεις.

#19 30 Οκτωβρίου, 2012, 01:13:10 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 30 Οκτωβρίου, 2012, 01:14:47 ΜΜ από Phaethon
Παράθεση από: Parido στις 30 Οκτωβρίου, 2012, 12:17:18 ΜΜ
Μήπως πρέπει να ανοιχτεί και ένα θέμα με μικροβιολογικά εργαστήρια που απο την εμπειρία μας έχουν δείξει ότι είναι αξιόπιστα?

Parido και γιατί δεν ανοίγεις ένα topic περί μικροβιολογικών εργαστηρίων αν το κρίνεις; Ωστόσο υπάρχουν δύο λεπτά θεματάκια. Το ένα είναι ότι επιτρέπεται βάση των όρων του forum να δημοσιεύσουμε σε στυλ ευρετήριου ένα όνομα εργαστηρίου. Π.χ. υπάρχει το εργαστήριο Χ. Μπορούμε επίσης να αναφέρουμε τι το διαφορετικό έχει σε σχέση με άλλα στον εξοπλισμό ή τις διαδικασίες....αλλά δεν επιτρέπεται να γράψουμε δημόσια αν το θεωρούμε αξιόπιστο ή όχι. Αυτό γίνεται για να μην μπορεί να μπει εδώ μέσα κάποιος πονηρός και να κάνει διαφήμιση (ή και δυσφήμιση).

Το 2ο είναι ότι ότι είναι δύσκολο να κρίνεις πότε τα αποτελέσματα είναι αξιόπιστα. π.χ. εγώ έκανα καλλιέργειες σπέρματος σε 3 εργαστήρια στη σειρά: το α το β και το γ. Το α μου βρηκε 2 μικρόβια ενώ τα επόμενα 2 τίποτα. Ποιο είναι το αξιόπιστο και ποιο δεν είναι;;; Το α μπορεί να έχει δίκιο (και τα άλλα δύο άδικο) ή αντίθετα στο α να έγινε μια τυχαία επιμόλυνση (π.χ. επειδή δεν ήταν προσεκτικοί στην διαδικασία).
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Η αλήθεια είναι αυτή Phaethon που περιγράφεις.  Δεν είναι κ πολύ εύκολο να γνωρίζουμε με ποια διαδικασία και τι εξοπλισμό έχουν και το εμπειρικά όντως μπορεί να μην είναι σωστό λόγω των τυχαίων ίσως μολύνσεων που μπορεί να συμβούν. Οπότε μάλλον άκυρη η πρόταση μου.
Απλά μακάρι να μπορούσαμε να διασφαλίσουμε ότι τα αποτέλεσμα των εξετάσεων μας είναι σωστά.
Εμφάνιση στα 26-27, ελαφρύ τσούξιμο στην ουρήθρα, συγκολλήσεις στο σπέρμα, πολλά και διαφορετικά μικρόβια κάθε φορά στις καλλιέργειες (e-coli, Ureaplasma, faecalis, χλαμυδια), μερικές φορές αίσθημα πίεσης στον ορθό.  Από το Μάιο του 2012 μέχρι τώρα θεραπείες με αντιβιώσεις.

Παράθεση από: boss στις 08 Ιουλίου, 2012, 02:30:12 ΜΜ
Μια ερώτηση παιδια οταν έβγαζαν οι εξετάσεις το οτι εχετε μικροβια πχ το e coli που βγαζει σε εμένα το κολλούσατε στην συντροφο σασ αν κανατε χωρίς προφυλαξη ευχαριστω!

Ξαναφέρνω το thread στο αρχικό του θέμα με αφορμή το μήνυμα της φίλης που ζήτησε βοήθεια για το "πρόβλημα" του συζύγου της (αν βέβαια οι καλλιέργειες που έκανε εκείνος δεν ήταν λάθος). Υπάρχει λοιπόν μια διάγνωση e-colli στο σπέρμα, αλλά ωστόσο η κυρία παρά τις ελεύθερες επαφές για περίπου 3 χρόνια δεν αναφέρει να έχει κανένα θέμα να έπαθε κάτι η ίδια. http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=696.msg1564#msg1564
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

#22 12 Νοεμβρίου, 2013, 06:36:20 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 12 Νοεμβρίου, 2013, 06:45:42 ΜΜ από kostas65
καλησπερα σας
μια ερωτηση να κανω κι εγω σχετικα με το e coli στο σπερμα. (ουρων παντα καθαρη)
σε καθε καλιεργεια που κανω βγαινει με πολλαπλες αποικιες και κολαω κ τη συζηγο ουρολοιμοξη κυστητιδα κτλ.
σε γνωστο ιατρικο κεντρο το 2009 που πρωτο εκανα πληρες σπερματοδιαγραμμα κ καλλιεργια βγηκε το e coli και ολιγοσπερμια αλλα μου ειπαν να μη του δωσω σημασια δεν ειναι κατι.
σε 2 γυναικολογους που πηγε η συζηγος μου ειπαν δεν ειναι κατι ουτε για τη ποιοτιτα ουτε για το μικροβιο.
ξεκιναμε διαδικασια εξωσωματικης... παμε σε ιατρο του ικα κ μας λεει οτι που πας με μικροβιο. πως κανετε ελευθερα επαφες δε την λυπασε τη συζηγο σου? μας δινει θεραπεια κ στους 2 μας και φτιαχνει κ η ποιοτιτα στο σπερμα σε εκπληκτικο βαθμο!Μετα απο καιρο σταματησε η συζηγος να κολαει. :)
αλλα αυτο ξαναηρθε... ξανα απο την αρχη να κολαει η συζηγος. :(
κανουμε 2 πετυχημενες εξωσωματικες αλλα η 1η αποβολη και στο 2ο δεν αναπτυχθηκε.
αρχιζουμε κ το ψαχνουμε.
παμε σε γνωστη καθηγητρια για αντιμετωπηση μικροβιων και τι μας ειπε: Γιατι καναμε καλλιεργια?ΠΟΙΟΣ ΣΑΣ ΤΟ ΠΕ ΑΥΤΟ?? δε χρειαζοταν! δε παιζει ρολο το μικροβιο. ειναι φυσιολογικο εκει. αυτα ειναι ξεπερασμενα του παλιου καιρου. κ να αλλαξουμε γιατρο εξωσωματικης. να παμε σε εναν φιλο της.που θα ψαξει καλυτερα κ θα βρει το λογο που εχασε τα παιδακια της.

ενα θα πω. προσπαθουμε πεντε χρονια για παιδι κ χρησιμοποιω αναγκαστικα προφυλακτικο για να μη κολαω τη συζηγο.

δηλαδη συμφωνα με τα λεγομενα των ιατρον πως κολαει η συζηγος?με τον αερα?εχει κανει ΟΛΕΣ τις εξετασεις κ δεν εχει τιποτα.κανενα μικροβιο.παθηση κτλ.

ζαλιστηκα πλεων με τους ιατρους.δε ξερω τη να κανω.

τι πιστευετε σχετικα με το μικροβιο στο σπερμα?

Θέτεις ένα ζήτημα ,όπου κάθε τρεις και λίγο το πιανουμε και το αναμασάμε .Γνώμη μου είναι να διαβασεις τα σχετικά θέματα που έχουμε ανεβάσει ανα καιρούς και να βγάλεις τα δικά σου ''ασφαλή'' συμπεράσματα .
Πρόσφατα πάντως κάποιος ανέφερε πως ο εντερόκοκκος υπάρχει φυσιολογικά στην χλωριδα του κόλπου της γυναίκας !Του κόλπου νομίζω όμως είπε και όχι της κύστης ...
Προσωπικά δεν ξέρω να σου απαντησω με σιγουριά ,δεν είσαι πάντως ο πρώτος που αφου λαμβάνει αντιβίωση ανεβάζει την κίνηση των σπερματοζωαρίων του ...

Γιατί εσύ πιστεύεις οτί συμβαίνει αυτό ;

Οι υπόλοιποι ,γιατί πιστεύετε οτι συμβαίνει αυτό ;
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

HyperBan η απάντηση στο ερώτημα που θέτεις είναι προφανής.
Λιγότερα μικρόβια, καλύτερο σπέρμα.
Για παράδειγμα σε εμένα που είχε βρεθεί μυκόπλασμα, μετά την κατάλληλη αντιβίωση (zithromax) η κινητικότητα του σπέρματος ανέβηκε σημαντικά.
Από την άλλη βέβαια υπάρχουν και γιατροί που (δικαιολογημένα) κρούουν τον κώδωνα ειδικά στις μακροχρόνιες αντιβιώσεις με φθοριοκινολόνες (λόγω αυξημένης τοξικότητας) οι οποίοι λένε ότι το σπέρμα μπορεί και να χαλάσει...
Χαρακτηριστικά θυμάμαι ένα γυναικολόγο να μας λέει ότι το σπέρμα κατά τη διάρκεια βαριάς αντιβίωσης έχει αυξημένη τοξικότητα, και δεν συνιστά την περίοδο αυτή κατάλληλη για τεκνοποίηση, αλλά τουλάχιστον ένα μήνα αργότερα.

Κώστα θέτεις πολλά θέματα, όχι και τόσο εύκολα να απαντηθούν από μη γιατρούς.
Καταρχήν όταν λες ότι ο γιατρός του ΙΚΑ σας έδωσε θεραπεία, εννοείς αντιβίωση; Πήρες ποια και για πόσο;
Πως είσαι τόσο σίγουρος ότι κολλάει η σύζυγος από εσένα και όχι εσύ από αυτή;
Δες λίγο εδώ: http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=51287
(αν της το πεις, πρόσεξε τον τρόπο που θα το πεις ...)
Η απόφαση τόσο για τεκνοποίηση όταν ή σύζυγος διαγνωστεί με e-coli όσο και για την αντιμετώπιση του e-coli εφόσον αυτό βρεθεί κατά τη διάρκεια της κύησης, ανήκει στο γιατρό.
Για το πρώτο οι απόψεις ποικίλουν, για παράδειγμα κάποιοι γιατροί λένε ότι δεν ενοχλεί όταν το μικρόβιο βρίσκεται σε χαμηλή ανάπτυξη. Άλλοι είναι κατηγορηματικοί και λένε όχι, ειδικά όταν υπάρχει εμφανής ουρολοίμωξη ή κολπίτιδα.
Για το δεύτερο (εμφάνιση κατά τη διάρκεια της κύησης), άλλοι συνιστούν ειδική αντιβίωση από το στόμα, άλλοι τοπική (κολπικά υπόθετα) και άλλοι ...τίποτα. Εξαρτάται και από την κλινική εικόνα, και κατά πως θα το εκτιμήσει ο κάθε γιατρός.
Οι εξωσωματικές είναι μεγάλο κεφάλαιο, στο οποίο ειλικρινά δεν έχω ιδέα, και δε μπορώ να σε βοηθήσω. Σε κάθε περίπτωση και με κάθε τρόπο, σας εύχομαι γρήγορα με μωράκι.
Αλήθεια, εσύ με το e-coli που βρέθηκε στο σπέρμα σου, έχεις συμπτώματα χρόνιας προστατίτιδας;
Χρόνιο, Μυϊκά βασιζόμενο Πυελικό Άλγος.
Ξεκίνησε το 2012, είμαι χωρίς συμπτώματα από το 2016.
Πυροδοτήθηκε από προστατίτιδα, το πρωτόκολλο Wise Anderson με βοήθησε περισσότερο από όλες τις θεραπείες.

Δεν διαφωνώ .
Θα ήθελα όμως να ακούσω και τις απόψεις των άλλων ,κυρίως όμως του Φαέθων σχετικά με αυτό το θέμα που θίγω !
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

#26 23 Νοεμβρίου, 2013, 12:07:58 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 23 Νοεμβρίου, 2013, 03:34:15 ΜΜ από Phaethon (Φαέθων)
Φίλε ειλικρινά δεν ξέρω, δεν με έχει απασχολήσει το θέμα. Αυτό που ανέφερε ο προλαλήσας
ΠαράθεσηΛιγότερα μικρόβια, καλύτερο σπέρμα.
φαίνεται να είναι γενικά κοινή λογική για τους ουρολόγους και από τα ιστορικά που διαβάζω δείχνει να ισχύει.

Επίσης να πω και κάτι.
Όταν λέω πως προσωπικά πιστεύω ότι στην μεγάλη πλειοψηφία των ασθενών δεν είναι  μικρόβια που προκαλούν τα συμπτώματα που ονομάζουμε "προστατίτιδα", δεν εννοώ:
-Ούτε ότι δεν υπάρχουν άνθρωποι που πραγματικά μπορεί να πάσχουν από μικροβιακή προστατίτιδα.
-Ούτε ότι είναι καλό πράγμα να έχουμε μικρόβια
-Ούτε ότι τα μικρόβια δεν μπορεί να προκαλέσουν άλλα προβλήματα, όπως πιθανά αυτό που αναφέρεις (γονιμότητα).
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

η γυναικα μου δεν ειχε προβλημα πριν με γνωρισει (ειχε μονο μια ολοκληρωμενη σχεση πριν απο μενα αλλά Ποτε δε κολησε τιποτα) (ειλικρινα σε αυτο).
Με το που ειχαμε επαφες, μαζι, αρχισε κ κολαγε, κολπιτιδα ουρωλιμοξη και συνεχως κυστητιδα καθε μηνα.
κανω ενα σπερματοδιαγραμμα κ τυχαια καλλιεργια κ βρισκουν ολιγοσπερμια και e coli με πολλαπλες αποικιες.τη ξερετε τη συνεχεια...!
ο συγκεκριμενος γιατρος του ΙΚΑ μου εδωσε ciproxin για 10 μερες αλλά βρε παιδια... με αυτο  καλυτερευσε Θεαματικα το σπερμα δεν εχω Ολιγοσπερμια πια, συν Σταματισε να 'Μυριζει Ασχημα' το σπερμα μου, Γιατι καθε φορα που προσπαθουσαμε για παιδακι... οδυνοπαθουσε η συζηγος απο τη μυρωδια του, (μυριζε 2 μερες ασχημα) δεν εβγαινε απο το σπιτι.

ο ουρολογος δεν δινει συμμασια στο e coli στο σπερμα αλλά... δε μου εξηγει κι ολας γιατι σταματισε η απαισια φριχτη μυρωδια και γιατι δεν εχω ολιγοσπερμια!!!!

Κώστα το ciproxin  θεωρείται αντιβιοτικό επιλογής για το e-coli.
Κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να επαναλάβεις την καλλιέργεια, και αν ξαναβρεθεί, πρέπει να το καταπολεμήσεις πάλι, ίσως για μεγαλύτερο διάστημα, αυτό όμως θα το αποφασίσει ο γιατρός (αν δεν τον έχει βγάλει ήδη ο Άδωνις σε διαθεσιμότητα...)
Νομίζω ότι το μέλος του φόρουμ Βέρτης έχει το ίδιο πρόβλημα, δες λίγο παραπάνω στο ίδιο θέμα.
Χρόνιο, Μυϊκά βασιζόμενο Πυελικό Άλγος.
Ξεκίνησε το 2012, είμαι χωρίς συμπτώματα από το 2016.
Πυροδοτήθηκε από προστατίτιδα, το πρωτόκολλο Wise Anderson με βοήθησε περισσότερο από όλες τις θεραπείες.

Καλησπέρα σε όλους. Σχετικά με το θέμα μετάδοσης e-coli στην σύζυγο θα επαναλάβω τα εξής από την δικιά μου εμπειρία με την σύζυγο μου, καθώς στο σπέρμα μου ανευρίσκεται e-coli από το 2007 και έπειτα. Από τότε λοιπόν που είμαστε (2007) μαζί κόλλαγε e-coli κάθε φορά που κάναμε ελεύθερο sex και της έκανε κολπίτιδα το οποίο καθάριζε με αντιβίωση (όντως στην γυναίκα καθαρίζει εύκολα αλλά να προσέχει παρενέργειες της αντιβίωση σε στομάχι, μυκητιάσεις κλπ δίνουν κάποια φάρμακα για το στομάχι μαζί με την αντιβίωση). Όταν κατάφερα να απαλλαγώ το 2012 από το e-coli προσωρινά με 6μηνη αγωγη με Prixina (αναφέρεται στο ιστορικό μου αναλυτικά) καταφέραμε να κάνουμε ελεύθερο sex χωρίς να κολλάει και αμέσως συνέλαβε. Το σπερμοδιάγραμμα με e-coli ήταν φυσιολογικό χωρίς όμως το e-coli ήταν πάρα πολύ καλό. Συνεπώς στην δικιά μας περίπτωση το e-coli μεταδιδόταν στην σύντροφο και επηρέαζε αρνητικά το σπέρμα χωρίς όμως να μας πουν ποτέ ότι δεν μπορούσαμε να συλλάβουμε. Τώρα εάν θα συλλαμβάναμε έτσι και αλλιώς αυτό προφανώς δεν θα το μάθουμε ποτέ. Απλά για να ολοκληρώσω τα γεγονότα να πω ότι μερικούς μήνες μετά το πέρας της θεραπείας επανεμφανίστηκε το e-coli και βέβαια το sex γίνεται αναγκαστικά με προφύλαξη. Κάποιος μας είχε πει ότι υπάρχουν πολλοί τύποι e-coli και κάποιοi δυστυχώς κολλάνε. Δεν το έχω βρει πουθενά βέβαια αλλά τί να πω μπορεί και να ισχύει. Πάντως εάν κάποιος έχει βρει τρόπο να απαλλαγεί από το e-coli οριστικά ας μας το πει....πληρώνουμε όσο όσο χαχαχα
Διάγνωση Χρόνιας Βακτηριακής Προστατίτιδας (e-coli) 2007 στα 31 λόγω ενοχλήσεων συζύγου μετά το σεξ - είχα συχνουρία και κάψιμο. Αποτυχημένες θεραπείες κυνολόνες ως 2010 τα παράτησα. Αδυναμία τεκνοποίησης Μάιος 2012 θεραπεία με ΑBlocker, Prixina, μαλάξεις. Καθαρός Ιουν 2012 - τεκνοποιηση Σεπ 2012 - Επανεμφάνιση e-coli Μάρτιος 2013