δυστηχως κανενας ανδρολογος- ουρολογος δε μου δινει θεραπεια για το e coli στο σπερμα. το θεωρουνε ΑΠΟΛΥΤΟΣ φυσιολογικο...ασχετα αν δε μπορουμε να κανουμε παιδι χωρις να βρισκουμε αλλη αιτια... ασχετα αν μυριζει το σπερμα πολυ ασχημα..ασχετα αν το e coli μου δημιουργει ολιγοσπερμια... ασχετα αν κολαει η συζηγος...

κουραστικα

Παιδιά καλησπέρα. Ειμαι 30 ετων. Εδώ και κάποια χρόνια έχω ένα άλγος στο δεξί όρχι. ΠΡιν 2 χρονια ειχα κανει ενα σπερμοδιαγραμμα και ειχε βγει πολυ καλο. μετα απο ενα χρονο εκανα σπερμοδιαγραμμα βγηκε πολυ διαφορετικο, αρκετα μειωμενα ολα.εκανα αρκετα σπερμοδιαγραμματα και πολλα τριπλεξ οσχεου και τη μια μου εβγαζαν κιρσοκηλη δεξια, την αλλη αριστερα και μετα και στις δυο πλευρες. Πηγα σε αρκετους ουρολογους, μου εδωσαν profertil που δεν εκανε και πολλη δουλεια και στη συνεχεια πηγα σε εναν ουρολογο, που μου ειπε να κανω καλλιεργεια σπερματος. Διαπιστωθηκε να εχω υψηλη συγκεντρωση σε e.coli και enterrococcus faecalis. Μου ειπε πως σιγουρα προερχεται απο σεξουαλικη επαφη, αλλα παιρνω προφυλαξη παντοτε κατα τη συνευρεση με τη συζυγο.  Στο παραπεμπτικο για την αντιβιωση (μου χορηγησε ladinin) εγραψε ως διαγνωση οξεια προστατιτιδα. Δε γνωριζω ακριβως τι ειναι. Απλως κουραστηκα εδω και αρκετα χρονια να εχω ενοχλησεις, αλγος και αισθημα βαρους στο δεξι ορχι. Ειναι κατι που μου ριχνει το ηθικο. Σημειωτεον, μικρος(10-11 ετων) εκανα εγχειριση κρυψορχιας στο δεξι ορχι. Θελω να τελειωνω με αυτην την κατασταση, γιατι θελω σιγα σιγα να βαλω μπροστα για παιδακι και κυριως γιατι δε θελω να προκαλεσω καποιο προβλημα υγειας στη συζυγο. Τι προτείνετε;

Παράθεση από: Anaxandridas στις 08 Ιουλίου, 2018, 08:32:40 ΜΜ
Παιδιά καλησπέρα. Ειμαι 30 ετων. Εδώ και κάποια χρόνια έχω ένα άλγος στο δεξί όρχι. ΠΡιν 2 χρονια ειχα κανει ενα σπερμοδιαγραμμα και ειχε βγει πολυ καλο. μετα απο ενα χρονο εκανα σπερμοδιαγραμμα βγηκε πολυ διαφορετικο, αρκετα μειωμενα ολα.εκανα αρκετα σπερμοδιαγραμματα και πολλα τριπλεξ οσχεου και τη μια μου εβγαζαν κιρσοκηλη δεξια, την αλλη αριστερα και μετα και στις δυο πλευρες. Πηγα σε αρκετους ουρολογους, μου εδωσαν profertil που δεν εκανε και πολλη δουλεια και στη συνεχεια πηγα σε εναν ουρολογο, που μου ειπε να κανω καλλιεργεια σπερματος. Διαπιστωθηκε να εχω υψηλη συγκεντρωση σε e.coli και enterrococcus faecalis. Μου ειπε πως σιγουρα προερχεται απο σεξουαλικη επαφη, αλλα παιρνω προφυλαξη παντοτε κατα τη συνευρεση με τη συζυγο.  Στο παραπεμπτικο για την αντιβιωση (μου χορηγησε ladinin) εγραψε ως διαγνωση οξεια προστατιτιδα. Δε γνωριζω ακριβως τι ειναι. Απλως κουραστηκα εδω και αρκετα χρονια να εχω ενοχλησεις, αλγος και αισθημα βαρους στο δεξι ορχι. Ειναι κατι που μου ριχνει το ηθικο. Σημειωτεον, μικρος(10-11 ετων) εκανα εγχειριση κρυψορχιας στο δεξι ορχι. Θελω να τελειωνω με αυτην την κατασταση, γιατι θελω σιγα σιγα να βαλω μπροστα για παιδακι και κυριως γιατι δε θελω να προκαλεσω καποιο προβλημα υγειας στη συζυγο. Τι προτείνετε;
Καλησπέρα, πάλι η ασχετοσύνη των γιατρών. Πονάς το λαιμό σου, δεν περνάει με παυσίπονα, πας στον Ωρλ. Τι έχω γιατρέ, γιατί πονάω; 'Α μην ανησυχείτε έχει βγει μια σούπερ εξέταση, που θα μας δείξει πόσο καλά μπορείτε να τραγουδήσετε!' Χριστιανέ μου δε θέλω να γίνω Παβαρότι, να μην πονάω θέλω.
Για την ορχεοδυνία έχω γράψει κάποια πράγματα,
Παράθεση από: evans στις 22 Μαΐου, 2018, 02:48:44 ΜΜ
Το χρόνιο ορχικό άλγος ή καλύτερα ορχεοδυνία http://www.imop.gr/uroinfo-ourologika-symptwmata/orxeodynia είναι και αυτό μια συμπτωματολογία ή σύνδρομο (όπως και το χρ. πυελικό άλγος) και μπορεί να προκαλείται λόγω διαφόρων παθήσεων όπως η κιρσοκήλη, η υδροκήλη, οι κύστεις επιδιδυμίδας, η βουβωνοκήλη και τα νεοπλάσματα. Επίσης, μπορεί να είναι αποτέλεσμα φλεγμονής του προστάτη, λιθίασης ουροποιητικού, συνδρόμου ευερέθιστου εντέρου ή να εντάσσεται στο πλαίσιο του συνδρόμου χρόνιου πυελικού άλγους (πηγή ΙΜΟΠ).
και
Παράθεση από: evans στις 31 Μαΐου, 2018, 02:30:12 ΜΜ
Οι υπέρηχοι είναι βασική εξέταση για κάποιες από τις παθήσεις που έγραψα παραπάνω. Κάποιες άλλες όμως δεν διαγιγνώσκονται μόνο με υπέρηχους. Γνώμη και από άλλο γιατρό οπωσδήποτε, και διάγνωση για όλες τις παθήσεις που πιθανώς να εμπλέκονται και αναφέρονται από το ΙΜΟΠ παραπάνω.
Πολλά παιδιά που γράφουν εδώ έχουν γράψει για υπερβολικό άγχος και στρες. Τυχαίο δεν είναι και βέβαια το στρες είναι ένας παράγοντας. Όμως πρέπει να κάνει την προσπάθεια του και στα ουρολογικά για να είναι σίγουρος ότι δεν είναι κάτι άλλο.
Ψυχολογική βοήθεια, υποστήριξη και κατανόηση θα βοηθήσουν.
Αν ο πόνος είναι ανυπόφορος, ίσως και ιατρείο πόνου, φαρμακευτική αντιμετώπιση (του πόνου), βελονισμός, χαλάρωση, ζεστά μπάνια κλπ τρόπους αντιμετώπισης του πόνου πια ως πάθησης.
Ιστορικά ορχεοδυνίας υπάρχουν στο φόρουμ, όπως για παράδειγμα:
http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=1011.0
http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=1041.0
http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=941.0
όμως, κλασικά, όλοι αυτοί ενώ αρχικά έσπευσαν να ζητήσουν βοήθεια, στη συνέχει δε μπήκαν στον ελάχιστο κόπο να βοηθήσουν τους ομοιοπαθείς τους, ενημερώνοντας για το πως εξελίχθηκε ή αντιμετωπίστηκε το πρόβλημά τους. Οπότε δεν έχουμε καταγεγραμμένες θεραπείες για περιπτώσεις που είχαν τέτοιο σύνδρομο.
Ίσως εδώ http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=861.0
έχουμε μια εξαίρεση:
Παράθεση από: pantsito στις 25 Αυγούστου, 2014, 05:42:21 ΜΜ
Γεια σε όλους...Έλειψα λίγο καιρό γιατί είχα κάποιες δουλειές και εκμεταλλεύτηκα και τη ζέστη για να πάω για κανένα μπανάκι να ηρεμήσω...Λοιπόν,σε μία φάση απελπισίας που πέρασα...διάβασα από έναν φίλο εδώ μέσα ότι τον βοήθησαν πολύ τα neurobion Και τα musco ril...Αφού έκανα μια μικρή έρευνα γενικά ,αποφάσισα να τα πάρω αλλά σε μικρές δόσεις και για λίγο.Έπερνα 1 neurobion ανά 12 ώρες και ένα musco ril τη μέρα για 3 μέρες ...Ο πόνος μετά από 10 ημέρες περίπου μειώθηκε από το 90-100% σε 10-15% (πολύ υποφερτός δηλαδή)...Πραγματικά δε ξέρω αν οφείλεται στις βιταμίνες μόνο ,γιατί παράλληλα με τα φάρμακα αποφάσισα να βάλω σε μια σειρά και τα ψυχολογικά μου(άγχος,απαισιόδοξία κτλ)...Μπορώ να πω ότι ήμουν ένα βήμα πριν τον ψυχίατρο(όχι ψυχολόγο γιατί δε γράφει φάρμακα αν χρειαστεί)...Είχα κλείσει 2 φορές ραντεβού αλλά δεν είχα πάει για τον ίδιο ''ανούσιο'' λόγο που δε πάνε οι περισσότεροι.Επίσης δοκίμασα να ξεκινήσω γυμναστική (κάμψεις και βάρη καθιστός,όχι πολλά) και μπορώ να πω ότι δεν ένιωθα μετά,παρά μόνο λίγα τσιμπηματάκια προειδοποιητικά θα μπορούσα να πω...Ο πόνος επαναφερόταν για κάμποσε ώρες στο 100% αν έκανα έλξεις βέβαια,γιαυτό τις σταμάτησα.παράλληλα(με τη γυμναστική και τα χάπια) πήγαινα και για μπάνιο κάθε μέρα .Τώρα είμαι σε φάση ''δε πονάω αλλά έχω ανά τακτά χρονικά διαστήματα τσιμπηματάκια που μου υπενθυμίζουν ότι έχω ακόμα το πρόβλημα το οποίο είμαι σχεδόν βέβαιος ότι είναι τελικά νευρομυικό...για οποιαδήποτε απορία μπορείτε απλά να ρτήσετε :)
, δηλαδή διερεύνηση
Προσοχή με τους γιατρούς και τα νυστέρια τους, γιατί δεν έχω καταλήξει ακόμα τι είναι χειρότερο, η ασχετοσύνη τους και η πλήρης απουσία τους από τη θεραπεία αυτών των παθήσεων ή η εμπλοκή τους με αυτά που νομίζουν ότι θα τις θεραπεύσουν.
Για παράδειγμα, και επειδή μου αρέσει να παραθέτω μελέτες, σε αυτή τη μελέτη https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29898380 αναφέρεται ότι σχεδόν οι μισοί άνδρες με χρόνια ορχιαλγία (Chronic Orchialgia/Chronic Scrotal Contents Pain) είχαν υποστεί χειρουργική επέμβαση στο παρελθόν (κιρσοκήλες κλπ).

Για καλό σπερμοδιάγραμμα στην Αθήνα 1)Λυμπερόπουλος, 2)spermlab (Βουλγαρίδης)

Δε νομίζω ότι κάποιος που θα πάρει αντιβίωση για προστατίτιδα και στην επανεξέταση θα βγει 'καθαρός', θα 'κολλήσει' τη γυναίκα του, εκτός αν ανήκει στην κατηγορία 'χρόνιες υποτροπιάζουσες ουρολοιμώξεις και προστατίτιδες', οπότε τα πράγματα εκεί θέλουν μια προσοχή και ίσως συνεργασία με γυναικολόγο.



Χρόνιο, Μυϊκά βασιζόμενο Πυελικό Άλγος.
Ξεκίνησε το 2012, είμαι χωρίς συμπτώματα από το 2016.
Πυροδοτήθηκε από προστατίτιδα, το πρωτόκολλο Wise Anderson με βοήθησε περισσότερο από όλες τις θεραπείες.