#30 29 Ιανουαρίου, 2014, 02:05:28 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 31 Ιανουαρίου, 2014, 11:23:30 ΠΜ από Phaethon (Φαέθων)
Να αναφέρω εδώ πως το καλοκαίρι του 2011 που έκανα τις καλλιέργειες σπέρματος για να βρω "το μικρόβιο" που μου προκαλούσε τα προβλήματα ζήτησα και ένα σπερμοδιάγραμμα. Ήταν πρώτη φορά στη ζωή μου που έκανα τέτοια εξέταση, στα 39 μου και ο λόγος ήταν ότι ήμουν ήδη έναν χρόνο παντρεμένος και δεν είχε υπάρξει σύλληψη.

Εφόσον λοιπόν θα τον έπαιζα που θα τον έπαιζα σε κάποιο εργαστήριο για να κάνω καλλιέργειες βρήκα την ευκαιρία να δω αυτό που με έτρωγε, μήπως δηλαδή έχω κάποιο "θέμα" με το σπέρμα. Τίποτα δεν με προετοίμαζε γι'αυτό που θα ακολουθούσε.....Διάγνωση "Αζωοσπερμίας" δηλαδή μηδέν (0) σπερματοζωάρια...Έμεινα στήλη άλατος...Ήθελα να αυτοκτονήσω τις πρώτες ημέρες.

[Παρένθεση: έκανα απελπισμένος ένα σπερμοδιάγραμμα λιγο καιρό μετά ξανά και ω! του θαύματος, μου έδειξε 150.000 σπερματοζωάρια ανά ml!!! (αστείο φυσικά νούμερο, όταν το φυσιολογικό είναι τα 20.000.000, αλλά σε σχέση με την πλήρη αζωοσπερμία απείρως καλύτερο αποτέλεσμα). Χοροπήδαγα από τη χαρά μου...Τουλάχιστον θα μπορούσα να κάνω παιδί μέσω εξωσωματικής.....Αλλά αν παρέμενα στο μηδέν, τότε θα έπρεπε η γυναίκα μου να μυρίσει τον κρίνο].

Ας ξαναγυρίσω όμως στο σημείο που μου γίνεται η πρώτη διάγνωση, αυτή της αζωοσπερμίας...Φυσικά και εγώ αλλά και όλοι οι καλοί μου φίλοι που είχα γνωρίσει από το σαλονάκι του Ακατάν (Super Ban, John, Μαρκέλος, Κασιδιάρης) υποθέσαμε τότε ότι προφανώς αυτό το τρομερό πρόβλημα γονιμότητας μου το είχε προκαλέσει η Μπροστατίτιδα και τα φοβερά μικρόβια της. Τόση και τόση διάλεξη είχαμε ακούσει από τον Ακατάν για το τι τρομερά πράγματα μπορεί να σου προκαλέσει η Μπροστατίτιδα και πως μεταξύ των άλλων θαυματουργών η "μέθοδός" του φτιάχνει ΚΑΙ το σπέρμα. Αλλά από την άλλη....μόλις είχα τελειώσει την "βασική" του θεραπεία...36 κωλοδάχτυλα = πάνω από 2.000 ευρώ. Δεν θα έπρεπε λοιπόν το σπέρμα ήδη να είναι τζιτζί πλέον αντί γι αυτά τα τραγικά χάλια;;;

Όταν τον πήρα πελαγωμένος στο τηλέφωνο να του πω τα αποτελέσματα του σπερμοδιαγράμματος και του είπα τα μαντάτα, για λίγη ώρα μουγγάθηκε...δεν ήξερε τι να πει. "Θα το αντιμετωπίσουμε" κατέληξε, αφού πρώτα είπε πάλι τα μπερδευτικά του ότι είμαι τελικά σοβαρή περίπτωση κλπ....Θα ήταν μια καλή ευκαιρία για εμένα τον απελπισμένο τότε να σκάσω ακόμα καμιά εκατοστή πενηντάρικα σε κωλοδάχτυλα στην προσπάθειά μου να φτιάξω το σπέρμα μου και να απαλλαγώ από το κακό που με βρήκε...και να χάσω άλλον ένα χρόνο από τη ζωή μου κάνοντας γιατροσόφια του Ακατάν για αυτό το σοβαρό πρόβλημα που είχα ανακαλύψει. Όμως ήδη είχα αρχίσει να αμφιβάλλω πολύ γι αυτόν και είχα μπουχτίσει. Αποφάσισα να δραπετεύσω από τις μαλακίες του, και να πάω επιτέλους σε έναν γνωστό και διακεκριμένο ουρολόγο-ανδρολόγο και να ακολουθήσω την επιστημονική μέθοδο.

Πήγα και μου ζήτησε αυτός ο καινούριος κατ'αρχάς να κόψω κατευθείαν τα καυτά μπάνια στ'αρχίδια (sitz baths) που έκανα επί Ακατάν για να αντιμετωπίσω την προστατίτιδα και να φοράω μόνο μποξεράκια. Με αυτές τις απλές συμβουλές συντελέσθηκε το θαύμα του να περάσω από την αζωοσπερμία στην ολιγοσπερμία.

Στη συνέχεια με έστειλε να εξετάσω μια μια με τη σειρά τις πτυχές που μπορεί να προκαλέσουν υπογονιμότητα στον άνδρα. Ορμονικές εξετάσεις, υπέρηχο, εξέταση όρχεων κλπ....όλα φυσιολογικά (και ήδη οι καλλιέργειες  είχαν απορρίψει την μικροβιακή μόλυνση). Την απάντηση την έδωσαν οι τελευταίες εξετάσεις που μου είχε ζητήσει να κάνω, οι γενετικές, που έκανα καθώς προχωρούσα με τη σύζυγό μου προς την λύση της εξωσωματικής:

"Μετάθεση χρωματοσώματος κατά Robertson.......Η μετάθεση τύπου Robertson der(13;14) είναι η πιο γνωστή στον άνθρωπο. Οι άνδρες φορείς αυτών των μεταθέσεων έχουν 10 φορές μεγαλύτερη πιθανότητα εμφάνισης προβλημάτων γονιμότητας σε σχέση με τους μη φορείς". Συμβάινει περίπου σε 1/500 ανθρώπους και ίσως να μην το καταλάβεις και ποτέ ότι το έχεις παρά μόνο όταν θα πας να κάνεις παιδιά, "καλή" ώρα σαν κι εμένα.

Το να έχεις υπογονιμότητα από χρωματοσωμικές (γενετικές) αιτίες και να προσπαθείς να την θεραπεύσεις σκάζοντας πενηντάρικα σε κωλοδάχτυλα, είναι τόσο γελοίο όσο το να προσπαθείς να μετατρέψεις τη γάτα σου σε σκύλο βάζοντάς της σκυλοτροφή να φάει. Δυστυχώς αυτό δεν θεραπεύεται. Από τα πρώτα μου κύτταρα που σχηματίστηκαν από τη σύλληψή μου μέχρι τώρα, οι γενετικές πληροφορίες μεταδίδονται με αυτό το "σφάλμα".

Το συμπέρασμα των παραπάνω: οι αιτίες που μπορούν να προκαλέσουν στυτικά προβλήματα, ουρολογικά προβλήματα, υπογονιμότητα είναι πολλές. Ένας άνθρωπος ο οποίος χωρίς προηγουμένως να τις εξετάσει μια-μια διεξοδικά, σας κάνει κωλοδάχτυλα για να σας θεραπεύσει σίγουρος ότι φταίει μικρόβιο, προφανώς σας ρουφάει το χρόνο, το χρήμα και την ενέργεια προς δικό του όφελος και σας δουλεύει.
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

φαεθων εχω διαβασει ολα σου τα ποστ ...και ειναι εξαιρετικη η μελετη που εχεις κανει και σε ευχαριστουμε που μας προσφερεις ολες αυτες τις πληροφοριες.

ευχομαι συντομα να κανεις ενα παιδακι!

..και αν ανθρωποι με την εμβαθυνση  και την προσεγγιση σου στο προβλημα,  την εχουν πατησει με τον ακαταν ...φανταζομαι τι γινετε σε εκεινο το σαλονακι! 
Εμφανιση στα 31(Δεκ/13). Ενοχλησεις στο περινεο στο πεος, βαρος στους ορχεις, συχνοουρια πονος μετα την εκσπαρματωση. Χαμηλη λιμπιντο ενοχλησεις και μετριες στυσεις. Πονοι στην πλατη μεση. Εχει βρεθει εντεροκοκκος σε καλλιεργεια. Δοκιμη με αντιβιωση αποτυχημενη. Αντιμετωπιση κυριως με χαλαρωση και μειωση του στρες. Οι ενοχλησεις παραμενουν καθημερινα. Ισως επιχειρησω να καθαρισω τον εντεροκοκκο ..αλλα οχι για το πυελικο αλγος. Ειμαι σιγουρος πως το προβλημα ειναι μυοσκελετικο.

Αμαν σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

Μέσα στο σαλονάκι του Ακατάν γνώρισα αρκετούς μορφωμένους ή καλλιεργημένους ανθρώπους, επαγγελματίες, ευαίσθητους και δημιουργικούς ανθρώπους. Κατέληξα ότι η "προστατίτιδα" έχει μια ροπή προς τέτοιου είδους άτομα.

Ο λόγος που την πατήσαμε έτσι -αν κρίνω από τον εαυτό μου- τουλάχιστον εμείς η πρώτη φουρνιά που δεν είχαμε κανέναν να μας προειδοποιήσει ή κάποια ανεξάρτητη μαρτυρία παλιού να βασιστούμε ήταν αφενός η ανάγκη για ελπίδα, και αφετέρου το ότι δεν μπορούσε να χωρέσει το μυαλό μας -για κάποιο διάστημα ο καθένας- ότι αυτός ο άνθρωπος μας δουλεύει μπροστά στη μούρη μας και μας λέει ψέμματα έτσι στεγνά και χοντρά. Όταν το συνειδητοποιήσαμε, άλλος γρήγορα άλλος αργά, όλοι ένας-ένας πήραμε τα μπογαλάκια μας και φύγαμε. Αυτός όμως κέρδιζε μέχρι τότε από άλλον λίγα, από άλλον πολλά. Χαμένος ποτέ δεν βγήκε.
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Phaethon καταλαβαίνω την αγωνία σου και την ευαισθησία σου στο θεμα τη στειρότητας, προσωπικά πρώτη φορά το διαβασα ότι είχες τέτοιο θέμα.
Το ενθαρρυντικό που γραφείς για όλους μας και που θέλει πολύς κοσμος να διαβάσει είναι ότι άρχισες σιγά σιγά να έχεις καλυτέρευση από το μηδεν ! . Προσωπικά έχω περάσει και εγώ 2 χρόνια με πολύ χαμηλά ποσοστά παραγωγικότητας που με προσοχή στη διατροφή μου ( Βιταμίνες από φυσικούς χυμους ) , μείωση αυνανισμού και τρέξιμο κατάφερα να ανεβάσω τα ποσοστά μου στο σπερμοδιαγραμμα σημαντικά.
Εύχομαι στη προσπάθεια σου να σου πάνε όλα καλά
Πριν δυο χρόνια ξεκίνησαν όλα με τη παρουσία εντερόκοκκου που δε καταπολεμηθηκε σωστα. Τον Μαρτιο του 2013 , εμφανίστηκαν έντονοι  πόνοι αρχικά στους όρχεις, αναταράξεις εντέρων, πόνο στο προστάτη , δυσκολία στο περπάτημα, πόνοι στη μέση. Οι εξετάσεις στην αρχή έδειξαν εντερόκοκκο και στη συνέχεια χλαμυδιο. Πήρα  διάφορες αγωγές εξαιτίας έντονων ενοχλήσεων στο προστάτη, ενοχλητικό μπαλάκι και σφίξιμο στο περίνεο. Το χλαμύδιο ανιχνεύεται μόνο με κυτταρομετρία ροής και οχι με pcr. Πλέον δεν έχω ενοχλήσεις.

#34 30 Ιανουαρίου, 2014, 04:19:17 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 30 Ιανουαρίου, 2014, 04:33:13 ΜΜ από Phaethon (Φαέθων)
Lukas σε ευχαριστώ.

Η περίπτωσή μου με τη δική σου είναι τελείως διαφορετική. Εγώ έχω ένα πρόβλημα εκ γενετής το οποίο δεν αλλάζει, ούτε καλυτερεύει...ούτε "σιγά-σιγά" ούτε "γρήγορα-γρήγορα" ούτε με βιταμίνες ούτε με τίποτε άλλο. Όπως ο γαλαζομάτης δεν μπορεί να γίνει ξαφνικά καστανομάτης.

Το μόνο το οποίο άλλαξε είναι ότι όσο έκανα καυτά μπάνια, σκότωνα και αυτά τα λίγα σπερματοζωάρια που είχα και γι αυτό διαγνώσθηκα με αζωοσπερμία στην αρχή. Όταν τα έκοψα, γύρισα στην "κανονική" μου κατάσταση που είναι λίγα σπερματοζωάρια (περίπου το 0,5% σε σχέση με έναν φυσιολογικό άνδρα).

Αυτό που έχω λοιπόν είναι [ακραία] ολιγοσπερμία, οφειλόμενη σε μετάθεση χρωμοσώματος που είναι γενετική ανωμαλία. Αν νοιώθω αγωνία και ευαισθησία; Θα σου πω ειλικρινά: αυτή τη στιγμή πλέον όχι και τόσο. Διαβάζοντας γι'αυτή τη κατάσταση να σου πω κατ'αρχάς ότι νοιώθω τυχερός γιατί ως έμβρυο θα μπορούσα να έχω καταλήξει σε αποβολή με αυξημένες πιθανότητες ("παλίνδρομη κύηση" καθώς η φύση μισεί και καλά κάνει ίσως τα παιδιά με γενετικές ανωμαλίες) αλλά και ως επιβιώσας (αν και γεννήθηκα επταμηνίτικο) τελικά θα μπορούσα να έχω γεννηθεί με αναπτυξιακή και νοητική υστέρηση πάλι με αυξημένες πιθανόητες. Παρ'όλα αυτά, απολαμβάνω τελικά το δώρο της ζωής χωρίς πρόβλημα στη μέχρι τώρα ζωή μου, με μάλλον καλή ευφυϊα, και ευχαριστώ γι αυτά όλα τον Θεό ή την Φύση ή την τύχη ή ότι πιστεύει ο καθένας τέλος πάντων. Και παιδί να μην καταφέρω να κάνω, είχα μια ζωή ως τώρα γεμάτη με πολύ ωραίες στιγμές και ελπίζω κι άλλες ωραιότερες.

Δεν λέω ότι δεν θέλω να κάνω παιδί. Θέλω και θα το προσπαθήσω. Λογικά μέσα στους επόμενους δυο μηνες θα κάνουμε την προσπάθειά μας. Ο ανήφορος σε εμάς είναι πιο μεγάλος γιατί το οποιοδήποτε έμβρυο προτού εμφυτευθεί θα πρέπει να ελεγχθει προηγουμένως μήπως φέρει την ίδια γενετική ανωμαλία και συνεπώς τους ίδιους κινδύνους για αποβολή ή για μετέπειτα προβλήματα.

Αλλά και αν τελικά δεν τα καταφέρω, δεν θα νοιώσω πλέον ότι η ζωή μου τελειώνει. Ούτε θα σύρω την γυναίκα μου σε μια οδύσσεια 10 εξωσωματικών μέχρι να τα καταφέρουμε. Όπως λέει μια παροιμία "Όποιος έχει παιδιά να τα χαίρεται κι όποιος δεν έχει να χαίρεται!". Το έχω φιλοσοφήσει.

 
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Χθες το βράδυ ξεκίνησα να τσακώνομαι ηλεκτρονικά και δημόσια με έναν τύπο με τον οποίο υπάρχει παλιά έχθρα στο facebook. Ρόμπα και σαπουνόπερα. Του φύλαγα πολλά και ήμουν αναψοκοκκινισμένος. Αν τον είχα μπροστά μου θα του έλιωνα το κεφάλι. Δεν με έπαιρνε ο ύπνος και συνέχεια τσέκαρα να δω τι μου απάντησε και συνέχεια ξανασηκωνόμουν και του απάνταγα. Έτρεμα από τα νεύρα μου.

Κάποια στιγμή πήγα για κατούρημα....και αντί να κατουρήσω φυσιολογικά είχα κάτσει 5 λεπτά πάνω από τη λεκάνη χωρίς να συμβαίνει τίποτα....μπόρεσα να κατουρήσω μόνο όταν κατάφερα να βγάλω λίγο από το μυαλό μου τη φάση και να χαλαρώσω... και όταν άρχισα να κατουράω, έβγαζα σταγονίτσες πολύ αργά και ήμουν συνέχεια σταμάτα-ξεκίνα...χαχαχαχαχαχα.....Απ'ότι φαίνεται αν και είμαι πλέον "θεραπευμένος" το να συσσωρεύω την όποια ένταση στους σφικτήρες μου χωρίς να το καταλαβαίνω δεν το έχω ξεπεράσει.

Η εμπλοκή στο κατούρημα μου είχε συμβεί και στο παρελθόν όταν είχα πάει να κατουρήσω σε δημόσια τουαλέτα και ένοιωθα ότι με κοιτάνε.

Τα συμπεράσματα δικά σας αλλά διαβάστε κι αυτό: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=683.msg1453#msg1453
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Παράθεση από: Phaethon (Φαέθων) στις 05 Φεβρουαρίου, 2014, 11:57:44 ΠΜ
είχα πάει να κατουρήσω σε δημόσια τουαλέτα και ένοιωθα ότι με κοιτάνε

Αυτό το είχα πάντα , οταν ειναι κάποιος κοντά ή με βλέπει δεν μπορώ να κατουρήσω με την καμία !

Παράθεση από: Phaethon (Φαέθων) στις 29 Ιανουαρίου, 2014, 02:05:28 ΜΜ
Το να έχεις υπογονιμότητα από χρωματοσωμικές (γενετικές) αιτίες και να προσπαθείς να την θεραπεύσεις σκάζοντας πενηντάρικα σε κωλοδάχτυλα, είναι τόσο γελοίο όσο το να προσπαθείς να μετατρέψεις τη γάτα σου σε σκύλο βάζοντάς της σκυλοτροφή να φάει. Δυστυχώς αυτό δεν θεραπεύεται. Από τα πρώτα μου κύτταρα που σχηματίστηκαν από τη σύλληψή μου μέχρι τώρα, οι γενετικές πληροφορίες μεταδίδονται με αυτό το "σφάλμα".

Το συμπέρασμα των παραπάνω: οι αιτίες που μπορούν να προκαλέσουν στυτικά προβλήματα, ουρολογικά προβλήματα, υπογονιμότητα είναι πολλές. Ένας άνθρωπος ο οποίος χωρίς προηγουμένως να τις εξετάσει μια-μια διεξοδικά, σας κάνει κωλοδάχτυλα για να σας θεραπεύσει σίγουρος ότι φταίει μικρόβιο, προφανώς σας ρουφάει το χρόνο, το χρήμα και την ενέργεια προς δικό του όφελος και σας δουλεύει.

Διαβάζοντας το παραπάνω απόσπασμα, συνειδητοποιώ ότι μίλησα για τον περίφημο Ακατάν και το πως προσπάθησε να εκμεταλλευτεί το σοβαρό πρόβλημα υπογονιμότητας που ανακάλυψα προς όφελός του, προκειμένου να με πείσει να κάνω εκατοντάδες ακόμα κωλοδάχτυλα τάχα για να λύσω το πρόβλημα. Θα έχανα απλά χρόνο και χρήμα μένοντας στάσιμος και όταν πλέον θα απογοητευόμουν θα είμουν στο μηδέν και θα έπρεπε να το ψάξω από την αρχή με αυτόν τον βαγαμπόντη να έχει βγάλει στο μεταξύ χιλιάδες ευρώ από εμένα και την ατυχία μου.

Αυτή θα ήταν η καραμπινάτη εκμετάλλευση. Αλλά μην νομίζετε ότι ο Ακατάν είναι μοναδικός στο είδος του. Υπάρχουν και πολλές πιο light εκδόσεις....Ξέχασα λοιπόν να αναφέρω τον ουρολόγο που είχα δει μέσω του ταμείου μου, τον οποίο επισκέφτηκα για να μου γράψει το δεύτερο σπερμοδιάγραμμα (αυτό στο οποίο βρέθηκαν τελικά σπερματοζωάρια). Φυσικά του ανέφερα την αζωοσπερμία που μου είχε βρεθεί στο πρώτο για να του εξηγήσω γιατί χρειαζόμουν να μου γράψει και ένα δεύτερο για επανέλεγχο. Αυτός λοιπόν τότε προσπάθησε να με πείσει να μπω χειρουργείο για μια μικρή κιρσοκήλη που είχα (και ήμουν μεγάλος για μια τέτοια εγχείρηση για να αποδώσει καρπούς και τελικά δεν ήταν η αιτία της ακραίας υπογονιμότητας η οποία όπως εξήγησα οφειλόταν σε γενετικούς παράγοντες). Χωρίς να ψάξουμε πρώτα διεξοδικά τι πρόβλημα είχα από γενετική / ορμονική και άλλη διάσταση θα με έβαζε χειρουργείο που δεν θα μου πρόσφερε τίποτα για να τσιμπήσει και αυτός ένα διχίλιαρο από την ατυχία μου.

Και σας υπενθυμίζω ότι τα λεφτά που επρόκειτο να δώσω στη συνέχεια και ο κόπος για να αντιμετωπίσω αυτό το πρόβλημα είναι αρκετά. Ανδρολόγοι, γενετικές εξετάσεις πανάκριβες, κρυοσυντήρηση....ήδη από την εποχή της διάγνωσης έχω σκάσει περίπου 3.000 ευρώ και η εξωσωματική θα κοστίσει κανένα πεντάρι χιλιάδες ακόμα. Φανταστείτε στα λεφτά αυτά να έπρεπε να προσθέσω και το χαρτζηλίκι του κάθε απατεώνα / εκμεταλλευτή που έπεσε στον δρόμο μου περνώντας με για χαζό.
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Καλημέρα,

Είμαι 40 και παρουσιάζω κάποια προβλήματα συχνοουρίας (όχι μόνιμα). Ειδικά δε έχω την ανάγκη ούρησης, την περίοδο που νιώθω ότι χρειάζεται να πάω για "χοντρό" στην τουαλέτα. Δηλαδή αν δεν κάνω το "χοντρό" και το κρατήσω, θα πρέπει να πηγαίνω κάθε μία ώρα για κατούρημα έστω και μισό, σαν να πρήζεται η φούσκα μου και να μην μπορώ να κρατηθώ. Το αναφερόμενο μου συμβαίνει περίπου ένα χρόνο τώρα. Επιπρόσθετα αργώ να τελειώσω κάποιες φορές, και επίσης κατουρώ πολλές φορές πιο αργά από ότι στο παρελθόν. Δυστυχώς, και λέω δυστυχώς, όπως αναφέρθηκε, παρατηρώ ότι έκανα ένα λάθος: έκανα kegels. Πολλά συμπτώματα μου εμφανίστηκαν μετά από πολλές kegels ασκήσεις.

Διάβασα με προσοχή τα γραφόμενα και σας ευχαριστώ για την θέληση να μοιραστείτε μαζί μας την έρευνα σας. Να προσθέσω ότι παλιά ήμουν αθλητικός τύπος, πιο αδύνατος και σχεδόν πέτρα σε κάθε σημείο του σώματος μου, όπως επίσης και στους μυείς του κόλου. Δεν μπορούσα να καθίσω πάρα πολύ  ώρα γιατί δεν είχα μαλακό μαξιλαράκι αλλά έναν πολύ σκληρό ποπό. Το αναφέρω γιατί νομίζω είναι σημαντικό. Θυμάμαι και παρατηρώ (στην προσπάθεια συσχέτισης) ότι όταν άλλαξα εργασία, μετά από 5 χρόνια καθιστικής εργασίας και πολύ λιγότερης άσκησης, με παράλληλη αύξηση του άγχους, τότε ξεκίνησαν τα πρώτα προβλήματα. Επίσης για την περίπτωση μου δίνω ίσως και μία πιθανότητα να έχει βοηθήσει η ύπαρξη της δημιουργίας ενός πρωκτικού συριγγίου από το 2011 (6,5 χρόνια πριν). Πρόσφατα ξεκίνησα την γυμναστική (και καθένας το εννοεί με τον τρόπο του) και ειδικά δε το τρέξιμο και παρατήρησα έντονη βελτίωση.
Με προσωπικό δεδομένο ότι είμαι μαθηματικό και συνδυαστικό μυαλό, προσπαθώντας να συνδυάσω τα στοιχεία που άλλαξαν στην ζωή μου σε σχέση με το παρελθόν, και προσπαθώντας να καταλάβω ποιες αλλαγές ήταν εκείνες που δημιούργησαν το πρόβλημα... καταλήγω σε ένα συμπέρασμα και θα ήθελα την γνώμη σας για αυτό.

Το συμπέρασμα μου είναι παράλληλα και ερώτηση:
"μήπως αν διατηρούμε τους μύες της πρωκτικής περιοχής και της μέσης, καλογυμνασμένους, σε βαθμό που να είναι σκληροί, μήπως αυτό είναι η λύση στο πρόβλημα;
Και η λογική εξήγηση που μπορεί να του δώσω είναι η εξής: μήπως αν διατηρούμε καλογυμνασμένους εκείνους τους μύες, τότε ο προστάτης μας δεχόμενος την μυική δύναμη, μήπως στέκεται σε σωστό σημείο και με τον τρόπο αυτό προστατεύεται; πχ κάποιος που έχει έντονα καθιστική ζωή, μήπως τον πιέζει και τον "μετατοπίζει" καθημερινά και άρα τον ζορίζει; Είναι σαν να τον μουδιάζεις, επειδή τον ζουλάς λάθος. Μήπως γιαυτό να βοηθούσαν οι θεραπείες "μάλαξης" -μασάζ; πχ Σε πλήρως αγύμναστους ανθρώπους που είναι κλινήρεις για βδομάδες, ο φυσιοθεραπευτής τους κάνει μασάζ εκγύμνασης για να μην ατροφήσουν οι μύες περαιτέρω. Μήπως τελικά η "λύση" να βρίσκεται στην πίεση που ασκείτε στον προστάτη λόγω της θέσης ή της στήριξης αυτού;
Οπότε μήπως το τρέξιμο που είναι η καλύτερη άσκηση για τον ποπό μαζί με το βαθύ κάθισμα και επαναλήψεις να είναι μέθοδος όχι μόνο εκγύμνασης αλλά και θεραπείας.
Θα ξεκινήσω πάλι τρέξιμο όπως παλιά, προσθέτοντας το στο δύσκολο καθημερινό πρόγραμμα και ελπίζω να δουλέψει πάλι. Δημιουργώντας έναν καλογυμνασμένο σκληρό ποπό και μειώνοντας τις καθιστικές ώρες, θα επιστρέψω εκ νέου να σας γράψω σε 2 μήνες αν πάνω σε έξαψη που βρίσκομαι τώρα, βοήθησε ή μη, η διαδικασία αυτή.

σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.