Γεια σας παιδια και απο εμενα!

Σημερα αποφασισα να κανω το χρεος μου και να σας διηγηθω την δικη μου ιστορια,οπως αρμοζει να κανει καποιος ο οποιος εχει παρει μεγαλη βοηθεια,γνωσιακη και ψυχολογικη απο το εν λογω φορουμ.

(Θα προσπαθησω να το κρατησω οσο γινεται πιο περιεκτικο,παραλληπωντας καποιες λεπτομερειες,ωστε να μπορει να ειναι ευαναγνωστο.Εαν μου ζητηθει,θα χαρω πολυ να επεξηγησω με περισσοτερες λεπτομερειες καποια πραγματα που μπορει να μην ειναι πολυ σαφη)

Ξεκινωντας στο μακρινο 2012 ,24 χρονων τοτε,ειχα διαγνωστει με οξεια προστατιτιδα,με τα συνηθη συμπτωματα δυσουρια,συχνοουρια,πονους στους ορχεις κ.α αλλα προπαντων πυρετο.Ειχα επισκεφτει εφημερευον νοσοκομειο οπου ειχα κανει καλλιεργεια ουρων, ειχε βρεθει το ειδος και το πληθος των βακτηριων και περνοντας Ciproxin για περιπου 1,5 μηνες εαν θυμαμαι καλα ειχα ιαθει.
Εκτοτε περασαν τα χρονια και κατα καιρους ειχα καποιες ενοχλησεις,ανα 5 ή 2 χρονια και πλησιαζοντας στο σημερα ισως και πιο συχνα.Χαρακτηριστικα θυμαμαι το 2020 περιπου καθε 3-5 μηνες.
Ενιωθα τοτε πες ειχα βρει την λυση,οντας εξυπνος εγω ::)
Επισκεπτομουν το εκαστοτε εφημερευον νοσοκομειο,με εβλεπε ο εφημερευον ουρολογος ,μου εκανε μια γενικη ουρων,καποιες φορες εβρισκε πυοσφαιρια, καποιες φορες (τις περισσοτερες) οχι,αναξαρτητως αποτελεσματος μου ελεγε εχεις χρονια προστατιτιδα μου εγραφε μια συνταγη με αντιβιωση και με εδιωχνε.Επαιρνα που λετε την αντιβιωση και μετα απο λιγο καιρο ημουν καλα.
Ωραια μεχρι εδω θα πειτε...ετσι?

Λοιπον τα χριστουγεννα του 2020 οπως καθομουν στο υπολογιστη μου ξαφνικα νιωθω μια τρελη επιτακτικοτητα για ουρηση,οπου ακολουθηθηκε απο μεγαλη συχνοουρια.Λεω,να σου παλι,η χρονια προστατιτιδα.
Οκ,λεω ας εφαρμοσω το σχεδιο.Παιρνω το αυτοκινητο μου και παω στο νοσοκομειο.Ακολουθησαν τα προαναφερθεντα και φευγω παιρνοντας την αντιβιωση μου(Λανιντιν αυτην φορα.Καθε γιατρος ειχε προτιμηση να γραφει και αλλη αντιβιωση στα τυφλα  :P ).
Ξεκινωντας την αγωγη σε αντιθεση με αλλες φορες ,νιωθω σαν να μην με πιανει,θα κανω υπομονη λεω.Πραγματικα σε περιπου μια εβδομαδα ενιωθα καλυτερα..........Αλλα......με το περας της δευτερης εβδομαδας παλι τα ιδια...
Ωπ λεω κατι δεν παει καλα!Εντωμεταξυ εγω να ειμαι χαλια γιατι τα συμπτωματα μου να ειναι παρα πολλα και αλλοκοτα:
1.Ειχα δυσφορια/πονο στο ορθο
2.Συχνοουρια(20 φορες την ημερα,3-4 την νυχτα)
3.Δυσουρια
4.Επιτακτηκοτητα ουρησης
5.Πονο στην υπερηβικη περιοχη
6.Πονο στην κοιλια
7.Σφαχτες στην μεση
8.Δυσκοιλιοτητα
9.Μεγαλη επιδεινωση των συμπτωματων μετα την εκσπερματωση
10.Πονο στο πυρηνεο
11.Μειωμενη ροη ουρων-Δισταγμος πριν ή κατα την διαρκεια της ουρησης
12.εντονοτερα συμπτωματα το βραδυ παρα το πρωι

Και ισως καποια ακομη,αλλα δεν υπαρχει λογος να συνεχιζω,νομιζω καταλαβαινετε.Οποτε μεσα σε ολα αυτα δεν κανει δουλεια η αντιβιωση και εχω αγχωθει φουλ.Τι εχω?Τι ειναι ολα αυτα?Ειμαι 32 χρονων,χορευτης μια ζωη,αθλουμαι, τρεφομαι σωστα, δεν καπνιζω ,δεν κανω καταχρησεις,εχω μια και μοναδικη ερωτικη συντροφο ολη μου την ζωη,την γυναικα μου  :-* ,απο 18 χρονων...Πως γινεται?Γιατι?

Ωστοσο προσπαθω να σκεφτομαι ορθολογικα.Λεω αρχικα ας τελειωσω την αντιβιωση και βλεπουμε.Καθως τελειωνει η αντιβιωση τα συμπτωματα μοιαζουν ακομη εντονοτερα.Δεν μπορω να σκεφτω να περιμενω καθολου,γιατι καθε μερα μου ηταν ενα βασανηστηριο.Την ιδια μερα λεω θα παω σε καποιον ιδιωτικο ουρολογο να πληρωσω επισκεψη να μου πει τι εχω να γινω καλα.
Και εδω ξεκιναει μια ακομη γνωστη ιστορια για αυτο το φορουμ.Ο ουρολογος μου αφου του λεω το ιστορικο μου,μου λεει κλασικη χρονια προστατιτιδα.Με ενημερωσε δε πως η συγχρονη ονομασια ειναι ΣΧΠΑ.Θα μου γραψει δε μια νεα "σουπερ" αντιβιωση εν ενοματι prixina που ειναι οτι καλυτερο.Νιωθω αναθαρισμενος με τις εξελιξεις και περιμενω πως και πως να την παρω....

5 μερες prixina και καμια διαφορα!Ξαναπαω κατακοπος απο τα συμπτωματα και χαλια ψυχολογικα πισω και ρωταω εξηγησεις με το τι συμβαινει και γιατι δεν με πιανει η αντιβιωση?Και εκει ξεκινανε ολα αυτα περι "σουπερ-διαστημικου" μικροβιου,που οι εξετασεις δεν το πιανουν κλπ,για φλεγμονες,αποτιτανωσεις και ας μην εκφραστω τωρα οπως θα ηθελα  :-X ;D
Ωστοσο δεν εχει δει ουτε αυτος καμια εξεταση ουτε εχει ζητησει!!!!Στο τελος μου λεει και αυτο το "..να ξερεις η ΧΠ δεν περναει ποτε και θα πρεπει να μαθεις να ζεις με αυτο..." και μου ερχεται ο ουρανος στο κεφαλι!Πως να ζησεις πονωντας ολοι μερα απο το πρωι μεχρι το βραδυ και να κατουρας σταγονες 25 φορες την ημερα???Αυτη η ιδεα με στιγματισε,ηταν τελειως αποκαρδιωτικο!

Συνεχιζωντας να σκεφτομαι ορθολογιστικα,ζητω επιμονα για εξετασεις,οπου και μου γραφει...
Επιστρεφωντας μετα απο καποιες μερες με υπερηχους,καλλιεργειες ουρων και σπερματος,ακομη και αξονικη ειναι ολα καθαρα!Ομως εγω υποφερω!Συνεχιζωντας να πιεζω την κατασταση να βρω τι εχω(ο ιατρος το ειχε εγκαταλειψει,στο δικο του μυαλο,ημουν αλλος ενας που θα εχει ΧΠ για παντα)ρωτωντας για αιτιες,συμπτωματα και αποτελεσματα,μου λεει πως μπορει να εχω ουρηθριτιδα και μου λεει να παρω 1 εβδομαδα vibramycin.
Και εγω την πηρα,αλλα οπως ηδη εχετε φανταστει ....τιποτα!Τα ιδια!

Εχει ηδη περασει 1,5 μηνας μετα απο ενα καρο φαρμακα και εξετασεις που δεν δειχνουν και δεν κανουν τιποτα και εγω να ζω ενα καθημερινο δραμα ψυχολογικο και σωματικο.Οι παθοντες μπορουν να με νιωσουν...
Δεν μπορω να δεχτω οτι θα ζησω ετσι για παντα και συνεχιζω να προσπαθω.Αρχιζω και ψανχω να βρω πληροφοριες στο ιντερνετ,πραγμα πολυ δυσκολο και αποκαρδιωτικο.Πιο ευκολα μπορει να βρεις οτι πασχεις απο σκληρυνση κατα πλακας πχ,παρα οτι θα γινεις καλα  :D
Διαβαζω διαφορα και προσπαθω αλλα τοσα.Πολλα νερα,να κοψω τον καφε,να κοψω το αλκοολ να μην τρωω καυτερα ακομη και να παω στον ακαταν!!!Βεβαια η διαισθηση μου,μου φανερωνε πως ειναι απατεωνας αλλα ημουν τοσο απελπισμενος που ισως εμοιαζε μια λυση και αυτη.Ευτυχως δεν πηγα...
Δοκιμαζωντας ολα αυτα,εκτος του ακαταν  ;D , δεν βρικω γιατρεια.

Εχοντας περασει πλεον 2,5-3 μηνες μαρτυριου πλεον,καποια στιγμη πεφτω σε ενα φορουμ γνωριμο(Το 2012 ειχα διαβασει και τοτε ,μου επιβεβαιωσε η μνημη μου μολις μπηκα) και λεω επ!
Ενα φορουμ γεματο θεματα για την ΧΠ.
Πεφτω με τα μουτρα στο διαβασμα...

Διαβαζωντας σχεδον τα παντα απο εδω μεσα,ημουν σχεδον σιγουρος πως η δικη μου περιπτωση ειναι σχεδον ταυτοσιμη με αυτη του Φαεθωντος!Το αλγος μου εχει προελευση νευρο-μυικη!Δεν βρισκουν μικροβια γιατι δεν υπαρχουν μικροβια!Ταιριαζουν ολα τελεια στο μυαλο μου.Αιτιες και αιτιατα!Οποτε χωρις να χασω χρονο μπαινω στην δραση!

Παραγγελνω το βιβλιο "Ενας πονοκεφαλος στην πυελο"(A headeache in the pelvis) του Wise-Anderson μεταφρασμενο απο τον Κ.Ζουμπο απο το Amazon για περιπου 10 ευρω(!) και καθως περιμενω να ερθει ψαχνω να βρω οτιδηποτε υπαρχει στο διαδικτυο για το πρωτοκολο τους.Ξεκινω διατασεις,προσπαθω να κανω παραδοξη χαραλωση,αντιλαμβανομαι το συμπλεγμα αγχους-σφηξιματος-πονου και προσπαθω να το ελεγξω.Με συμβουλους μου τον Φαεθωντα και τον HyperBan προσπαθω να αλλαξω κακες συνηθειες που εχω.Καθως ερχεται και το βιβλιο κατανοω ακομη περισσοτερα για την επιρροη που εχω εγω πανω στην παθηση μου...
Το τελευταιο τουβλακι που απομενει ειναι η φυσικοθεραπεια,η εσωτερικη.Εχω δει πολλα βιντεο στο youtube και εχω διαβασει αναλυτικα την μεθοδο στο πρωτοκολλο Wise-Anderson και ειμαι σχεδον ετοιμος να το εφαρμοσω μονος μου,αλλα για σιγουρια λεω αρχικα θα παω στο AthensRehab του Κ.Τσομπανογλου.
Εφαρμοζει ακριβως οτι ειχα διαβασει και ανεμενα και η βελτιωση μου ηταν ταχεια.Ισως επειδη ημουν χορευτης και καταλαβαινα πολυ καλυτερα απο τον μεσο ορο το σωμα μου,ή το ειχα προλαβει νωρις?3 μηνες ειναι λιγο μπροστα σε πολλα χρονια που μπορει να το εχουν καποιοι....Ποιος ξερει?
Ηδη απο την 1η συνεδρια εβλεπα βελτιωση και καθως οι συνεδριες συνεχιζαν φορα με την φορα ακομη καλυτερα.Σε 1 μηνα ημουν ενα 70% καλα.Σταματωντας για οικονομικους λογους να πηγαινω,ημουν σε θεση να συνεχισω μονος μου σπιτι,αρχικα μετην βοηθεια την γυναικας μου και αργοτερα μονος μου!
Εσωτερικη και εξωτερικη φυσικοθεραπεια,παραδοξη χαλαρωση και ενσυνειδητοτητα να μην σφιγγω τους πυελικους μου μυες σε κατασταση πιεσης,ηταν το φαρμακο!Σταδιακα εφτασα στο 90%.
Τωρα ειχα να νικησω το ψυχολογικο κομματι.Οταν εχεις περασει 4+ μηνες τρομερης πιεσης-πονου-στρες στην γεννετικη-πυελικη σου περιοχη το μυαλο σου ειναι εκει ολη την ωρα και συνεχιζει να νιωθει πονους που δεν υφιστανται ισως τωρα.Σαν ενα οποιονδηποτε τραυματισμο.Ακομη και οταν γινεσαι καλα ,για λιγο καιρο εχεις μια ευαισθησια και ενα φοβο για την περιοχη κι ας ειναι καλα.
Οποτε αφου επεισα τον εαυτο μου πως τωρα μυικα ειμαι χαλαρος και πως ελεγχω την εκουσια συσπαση της περιοχης,του ειπα να παψει να το σκεφτεται σαν να μην υπαρχει!!!
Και voila χωρις να το καταλαβω ημουν 100% καλα!
Nada,τιποτα ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΣ!

Μην το βαζετε κατω και μην αφησετε κανεναν να σας πει οτι δεν θα γινεται καλα!Η δικη μου Ιστορια ενα λιθαρακι αισιοδοξιας σε αυτην την περιεργη και κατα ενα μεγαλο βαθμο μη πληρως κατανοητη παθηση ακομη απο την ανθρωποτητα!Δυστυχως οι περισσοτεροι Γιατροι δεν εχουν ιδεα και(ακομη πιο μεγαλο δυστυχως)δεν ενδιαφερονται να μαθουν αλλα και ουτε να βοηθησουν 

Προσπαθησα να ειμαι περιεκτικος οσο μπορουσα οπως προειπα,θα χαρω να απαντησω σε τυχον αποριες που μπορει να δημιουργηθηκαν.
Οπως εχω ηδη αναφερει ηταν χρεος μου να μοιραστω οσα μου δοθηκαν απο εδω και να βοηθησω τους αλλους οπως εγω βοηθηθηκα ,καθως επισης και να δωσω εναν φορο τιμης στον HyperBan και τον Φαεθων για ολη τους την δουλεια και τον αλτρουισμο τους.Παρελειψα να ανεφερω οτιδηποτε εμαθα διαβαζοντας απο αυτους για τον ευλογο λογο οτι υπαρχουν τα γραπτα τους στο φορουμ και μπορουν να διαβαστουν αυτουσια.

Και οπως απαιτει ο χαιρετισμος του φορουμ VANCEREMOS!

Γειά σου Φιλαλήθη & και μέσα από την καρδιά μου να συνεχίσεις να είσαι καλά!

Χωρίς τον Φαέθων και τον Hyperban κανείς μας δεν θα ήταν εδώ και τους οφείλουμε πολλά περισσότερα από ένα φόρο τιμής...!
Να περνάς καλά και να μας λες τα νέα σου που και που!
Θα νικήσουμε!!!



Καλησπερα παιδια!

Συντομο update:

2+ χρονια μετα ,ακομη υγιης,ισως καλυτερα απο ποτε!


Μπραβο φιλε , πραγαμτικα χαρηκα πολυ με την εξελιξη του προβληματος σου . Ειλρικνα πιστευω οτι η αποκατασταση και η αποθεπραεια ειναι τα πιο σημαντικα σταδια, οπως και σε ολα τα μυικα θεματα σε αλλα σημεια του σωματος. Νομιζω οτι κυριως οταν εοχυμε μη μηκροβιακα θεματα αλγους η λυση ερχεται απο τη φυσιοθεραπεια .
Και εγω που εχω αυξημενο αντανκλαστικο κρμαστηρα και ορχεοδυνια μετα απο λοιμωξη επιδιδμιτιδας , ξεκινησα θεραπειες με ηλεκτρισμο και ασκησεις για χαλαρωησ των μυων του πυελικου εδαφους. Μου εκαναν και μετρηση σημερα και ο τονος μου ηταν αυξημενος (δεν ξερω εαν ειναι αληθινο αυτο η το λενε ετσι με τη μετρηση του τονου , αλλα ετσι μου ειπαν)
Εαν εχεις κατι να μου προτεινεις για τους μυικους σπασμους στον κρεμαστηρα η για τους πονους (πιθανον απο νευρα λογο της κινησης του αντανακλαστικου) , θα το εκτιμουσα.
Παντα υγιης σου ευχομαι σε σενα και σε ολους γενικοτερα !

Συγγνωμη για την καθυστερηση φιλε...

Σε ευχαριστω πολυ για την ευχη,ανταποδιδω.
Εγω απο οσο γνωριζω μεσω του βιβλιου του Wise-Anderson δυστυχως δεν μπορει να μετρηθει ο μυικος τονος της περιοχης.Δεν ξερω εαν εχουν αλλαξει τα δεδομενα πλεον βεβαια.Μοιαζει να ξερεις ακριβως το προβλημα σου απο οτι αναφερεις και θα σε στενοχωρησω για πραγματικα δεν ειμαι πιο ειδικος.
Φυσικοθεραπεια και ασκησεις χαλαρωσεις ηταν η λυση για εμενα.
Αυτο το podcast του ιδιου του Dr.Wise εχει αρκετες πληροφοριες και οδηγιες γενικοτερα για το προβλημα ¨

https://podcasts.apple.com/us/podcast/pelvic-pain-podcast-the-real-story-about-chronic/id1211900019
Εαν  θελεις μπορεις να ριξεις και μια ματια.