Εδώ γράφουμε για τις θεραπείες που συνδυάζουν λήψη αντιβίωσης με μαλάξεις του προστάτη. Οι θεραπείες αυτές βασίζονται στην υπόθεση πως η χρόνια προστατίτιδα προκαλείται από μικρόβια που ζουν και κρύβονται στον προστάτη, όπου είναι δύσκολο η αντιβίωση να φτάσει σε επαρκείς συγκεντρώσεις για να τα εξολοθρεύσει. Συνεπώς, βάση της θεωρίας αυτής, οι μαλάξεις του προστάτη "ξεμπλοκάρουν" τα κανάλια του αδένα και επιτρέπουν στην αντιβίωση να φτάσει πιο αποτελεσματικά. Παρακολουθώντας ξένα fora, συμπεραίνει κανείς πως η θεωρία αυτή είχε αρκετή απήχηση κυρίως στη δεκαετία του 1990, ενώ στη συνέχεια φαίνεται να έχει χάσει την δημοτικότητά της. Είναι γνωστή και ως "Manilla Protocol" λόγω του ότι η εν λόγω μέθοδος θεραπείας αναπτύχθηκε και εφαρμόστηκε σε μεγάλο βαθμό στη κλινική του Φιλιππινέζου γιατρού Feliciano στις Φιλιππίνες. http://www.prostate.com.ph/

Στο ίδιο site μπορεί κανείς να βρει κανείς εκτενείς αναφορές στην επεξήγηση της θεωρίας των προστατικών μαλάξεων με αντιβίωση.

Το ειχα δοκιμάσει και αυτο για ένα χρονικό διάστημα και τολμώ να πω οτι ειχα δει μια θεαματική βελτίωση στην αρχη και για ένα μικρό σχετικα διάστημα νομιζα οτι ειχα θεραπευτεί!!!!!!!!Αλλά δυστηχως διαψευστηκα........παρά τις συχνες μαλλάξεις και τις αντιβιώσεις το τσούξιμο και η δυσλειτουργεία συνεχιζόταν παρα τις διαβεβαιώσεις του γιατρού οτι δεν δικαιολογούνται τα συμπτώματα με την γενική εικόνα του προστάτη.Πράγμα το οποίο επαληθευτηκε απο τον 2 διορθικο υπέρηχο που έκανα και ο ουρολόγος που πλέον με παρακολουθει μου ειπε πως "ο προστάτης σου δεν έχει καμία σχέση με εκείνον πρίν απο τις μαλλάξεις,είναι πολύ καλύτερη η εικόνα του".Οπότε κατεληξα στο συμπέρασμα οτι ναι μεν βοηθάνε οι μαλλάξεις(μου ειχε σταματησει η συχνοουρία και η νυχτουρία)αλλά δεν θεραπέυουν δυστηχώς.......ειναι μια πολύ καλή φυσικοθεραπεία και αν γίνονται και με πίεση οντως αποφράσονται τα προστατικά κανάλια και αισθανόμαστε ανακούφιση για ένα αλφα χρονικό διάστημα που προφανως θα ποικίλει απο ατομο σε άτομο.Θα προσπαθησω να κάνω μαλλάξεις χωρις αντιβίωση και θα σας πώ τις εντυπώσεις μου και αν η θεωρεία αυτη έχει βάση χωρις τις αντιβιώσεις.
Εμφανιση συμπτωματων 28 ετων.Τσουξιμο στην ουρηση,κατα την οφοδευση εκκριμα προστατικου υγρου,πεσμενη libido,στ.δυσλειτουργεια,συχνοουρια,νυχτουρια,αλγος στο περινεο. Τροποι θεραπειας:τόνοι αντιβίωσης,βοτανα,προστατικες μαλλάξεις.Πλεον:συχνο τρεξιμο,και μαλλάξεις με wand.Ξεκίνημα ομοιοπαθητικης 12/06/2013 .

To manila protocol έχει μείνει πλέον στην ιστορία για πολλούς ως "απάτη", εντός ή εκτός εισαγωγικών . Μετά τις πρώϊμες μαρτυρίες κάποιων "θεραπευμένων" κατά τη δεκαετία του 90 και τις δηλώσεις του Feliciano ότι θεραπεύει 100% των περιπτώσεων (ναι, είπε τέτοιο πράγμα πράγμα, το οποίο αργότερα αναγκάστηκε να μειώσει στο "ταπεινό" 95% μετά από πολύ κράξιμο στο ιντερνετ από πρώην ασθενείς του που εξακολουθούσαν να έχουν τρομερές ενοχλήσεις ;D ), πράγμα που έκανε ορδές προστατιδοπαθών να ταξιδεύουν στις Φιλιπίνες για θεραπεία, ξέσπασε ένα τσουνάμι καταγγελιών που αποκάλυψε ότι το manila protocol στην καλύτερη των περιπτώσεων προκάλεσε μια βραχυχρόνια βελτίωση των συμπτωμάτων σε μερικούς μόνο πάσχοντες. Οι παράγοντες που επέτρεψαν στον Feliciano να βγάλει λεφτά με τη σέσουλα μέχρι να ξεθωριάσει η "θαυματουργή" θεραπεία του ήταν κυρίως:

Πρώτον, η φυσική ανάγκη του κοσμάκη για ελπίδα που οδήγησε με τη σειρά της σε βιαστικές μαρτυρίες περί θεραπείας όσων νόμισαν για λίγο ότι βλέπουν κάποια βελτίωση (και οι οποίες μαρτυρίες έριχναν για καιρό στάχτη στα μάτια των υπόλοιπων που δεν έβλεπαν καμιά διαφορά).

Δεύτερον, η τεχνική "διατήρησης της ελπίδας" από τον Feliciano (αλλά και τους ακόλουθους / μιμητές του όπως ο Ilya Kaplοun στο Τορόντο και ο Polachek ή Polacheck στο Tucson), του στυλ: "πρέπει να περιμένεις τουλάχιστον 4 μηνες μετά τη θεραπεία για να δεις αποτελέσματα" και διάφορες παραλλαγές αυτών, όπως το "μάλλον έχεις κι άλλο δύσκολο μικρόβιο στον προστάτη, είσαι δύσκολη περίπτωση, πρέπει να κάνεις κι άλλες συνεδρίες" που χρησιμοποιεί ευρέως σύμφωνα με μαρτυρίες ειδικά ο Polachek  ::).

Αν θέλετε να ενημερωθείτε περισσότερο για τον φάκελο manila protocol με πολλές μαρτυρίες εδώ: http://groups.google.com/group/sci.med.prostate.prostatitis/browse_thread/thread/fd4105cd6aecf020

Τι μου θυμίζει?τι μου θυμίζει?........κατσε να δεις!!ειναι και ένας γιατρός εδω στην Ελλάδα αλλά μου διαφευγει το ονομά του που κάνει ακριβως το ίδιο  [.......] λεγεται αλλά δεν θυμαμαι το επώνυμο.Βοηθήστε με κάποιος ρε παιδιά!!!!
Εμφανιση συμπτωματων 28 ετων.Τσουξιμο στην ουρηση,κατα την οφοδευση εκκριμα προστατικου υγρου,πεσμενη libido,στ.δυσλειτουργεια,συχνοουρια,νυχτουρια,αλγος στο περινεο. Τροποι θεραπειας:τόνοι αντιβίωσης,βοτανα,προστατικες μαλλάξεις.Πλεον:συχνο τρεξιμο,και μαλλάξεις με wand.Ξεκίνημα ομοιοπαθητικης 12/06/2013 .

Οk Μαρκέλο, δεν νομίζω ότι χρειάζεται να στο θυμήσω  :P . Ούτε νομίζω χρειάζεται να αναφερθούμε ονομαστικά και να αρχίσει έτσι και εδώ μέσα το μπάχαλο, η σαπουνόπερα και η ατέρμονη μπουρδολογία που θα έριχνε το επίπεδο, θα γινόταν κεντρικό θέμα και θα επισκίαζε έτσι την προσπάθεια που γίνεται μέσα από αυτό το forum για πραγματικά χρήσιμη πληροφόρηση ομοιοπαθών. Εξ-από-δω κι ας έχω πολλά να πω. Εξάλλου πρόσφατα έπεσα σε ένα νέο blog, όπου απ'ότι είδα κάποιοι υποψιασμένοι έχουν αρχίσει και τα λένε έξω από τα δόντια για όποιον θέλει να το ερευνήσει. Τέτοια φαινόμενα είναι παγκόσμια και σίγουρα θα εμφανιστούν περιοδικά ξανά και στο μέλλον. Ας μείνουμε στα στοιχεία περί της μεθόδου, στα επιχειρήματα και τον ορθολογισμό και ας αποφύγουμε τo κουτσομπολιό και όποιος μπορεί και θέλει να καταλάβει, θα καταλάβει. 

Κλείνοντας για την ώρα να πω ότι όσο η επιστήμη δεν δίνει λύση στο πρόβλημά μας, ο καθένας είναι και θα είναι ελεύθερος να πάει να αγοράσει ελπίδα από αστρολόγους, μέντιουμ, καφετζούδες, θαυματοποιούς, ματζούνια και οτιδήποτε άλλο νομίζει εκείνος. Ο καθένας είναι ελεύθερος να επιλέξει τον γιατρό του ή να ψάξει τη θεραπεία του στην Κίνα, στις Φιλιππίνες, σε ανεπίσημες εμπειρικές μεθόδους κλπ.κλπ. Όσο το έχει ανάγκη και όσο το επιτρέπουν τα οικονομικά του. Αν αυτό του δίνει την αίσθηση ότι πάει καλύτερα, εν μέρη τα λεφτά που δίνει πιάνουν τόπο. Αλλά νοιώθω καλά με τον εαυτό μου να ξέρω ότι πριν το κάνει είχε τουλάχιστον την ευκαιρία να πληροφορηθεί. Ότι προασπίστηκε το αναφαίρετο δικαίωμά του που έχει κάθε καταναλωτής να γνωρίζει όλα τα στοιχεία και ειδικά τον αντίλογο από άτομα με ιδία πείρα, όπως εμείς, και όχι μονόπλευρα. Έτσι ώστε να κρίνει μόνος του, να πάρει τα ρίσκα του ενημερωμένος και να ξέρει και τι μπορεί να περιμένει....και το κρίμα στο λαιμό του ρε αδελφέ. Όχι να πάει σαν το πρόβατο υπό την επήρεια κενών υποσχέσεων και μονόπλευρης παραπληροφόρησης που φτάνει τα όρια του φανατισμού και της προπαγάνδας όπως πήγαμε εμείς. Αλλά αλλοίμονο σε όποιον ήταν τόσο στενόμυαλος ώστε να πιστεύει ότι μπορεί να μονοπωλήσει το internet.   8)

Και να επαναλάβω για τους νέους και ένα σοφό ρητό που μου είπε μέγας πασίγνωστος φίλος μας όταν εγώ ακόμα ήμουν καλόπιστος και αγαθός: "ΤΡΑΝΟΙ ΙΣΧΥΡΙΣΜΟΙ ΑΠΑΙΤΟΥΝ ΤΡΑΝΕΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ"  :-*
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Παιδιά μην γράψετε όνομα γιατί του κάνουμε τσάμπα διαφήμιση στο google! Οταν υπάρχει το όνομα "Χ" και η λέξη πχ "προστατίτιδα" σε μια σελίδα το google τα συνδέει και τα θεωρεί σχετικά. Οπότε αν γραφτεί το όνομα του Ιατρού-Ιπποκράτη-Ασκληπειού σε αυτό το forum που είναι γεμάτο με τις λέξεις "προστατιτιδα" "πυελικό αλγος" κτλ κτλ του δίνουμε αυτόματα άπειρους πόντους για να ανέβει το δικό του site (Οπως ακριβώς έγινε και με το γνωστό blog που τον διαφημίζει).

Επι του θέματος δεν έχω να πω κάτι περισσότερο απο αυτά που έχω γράψει κατα καιρούς.Για να είμαι ειλικρινής δε θα ήθελα καν να υπάρχει αυτό το topic στο forum μας... Εδώ γράφουμε όσοι έχουμε πυελικό αλγος. Οποιος έχει προστατίτιδα ή θέλει να ασχοληθεί με μικρόβια,μαλάξεις, φλεγμονές ας πάει να γράψει αλλού.

Φίλε Darth Dark Vader ξεχάσαμε να σε καλωσορίσουμε. Ενημερωμένο σε βρίσκω. Μήπως να μας συστηνόσουν;
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

ΚΑΙ  ΕΓΩ  ΔΟΚΙΜΑΣΑ  ΣΤΟΝ  ΓΙΑΤΡΟ  ΑΠΟ  ΤΗΝ [...] ΠΟΥ  ΕΦΑΡΜΟΖΕΙ  ΤΙΣ  ΜΑΛΑΞΕΙΣ  ΚΑΙ  ΜΑΛΙΣΤΑ  ΠΕΡΙΠΟΥ  30  ΜΑΛΑΞΕΙΣ  ΧΩΡΙΣ  ΝΑ  ΔΩ  ΚΑΜΙΑ  ΔΙΑΦΟΡΑ.ΤΟ  ΠΡΟΒΛΗΜΑ  ΜΟΥ  ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΕ  ΕΔΩ  ΚΑΙ  15  ΧΡΟΝΙΑ  ΧΩΡΙΣ  ΚΑΜΙΑ  ΒΕΛΤΙΩΣΗ.  ΑΝ  ΚΑΠΟΙΟΣ  ΤΟΥ  ΦΟΡΟΥΜ  ΕΧΕΙ  ΝΑ  ΜΟΥ  ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ  ΚΑΤΙ  ΠΟΥ  ΕΧΕΙ  ΣΧΕΣΗ  ΜΕ  ΤΗΝ  ΒΕΛΤΙΩΣΗ  ΕΣΤΩ  ΑΝ  ΟΧΙ  ΤΗΝ  ΘΕΡΑΠΕΙΑ  ΑΣ  ΜΟΥ  ΓΡΑΨΕΙ 

#8 22 Ιουλίου, 2012, 03:25:06 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 05 Αυγούστου, 2012, 01:43:53 ΜΜ από Phaethon
Συνοψίζω εδώ που έχω καταλήξει εγώ προσωπικά σχετικά με τις μαλάξεις, μετά από προσωπική εμπειρία και μήνες συζητήσεων και διαβάσματος βιβλίων, αρθρων αλλά και παραφιλολογίας:

1) Οι μαλάξεις μπορεί να σας βοηθήσουν και θα άξιζε ίσως τον κόπο να πειραματιστείτε με αυτές. Με το να σας βοηθήσουν εννοώ ότι οι μαλάξεις ελαφρύνουν τα συμπτώματα άλλες φορές περισσότερο άλλες λιγότερο σε κάποιους ασθενείς, όχι όμως σε όλους. Σε πολλούς δεν έχουν κανένα αποτέλεσμα.Αυτή είναι και η εμπειρία ανθρώπων guru που ασχολούνται με το πρόβλημά μας όπως οι Nickel, Wise & Anderson, Daniel Shoskes.

2) Οι παραπάνω, βάση της λογικής του "best-evidence" (=δοκιμάζω και κρατάω ότι φέρνει αποτέλεσμα) αποδέχονται ή δεν κατακρίνουν τη δοκιμή μαλάξεων και τη χρήση τους μέσα στο θεραπευτικό σχήμα, εάν και εφόσον ο ασθενής βλέπει καλυτέρευση. Τονίζουν ότι η αποδοχή τους αυτή γίνεται βάση αυτής της λογικής και μόνο, καθώς οι αναφορές για καλυτέρευση είναι "anecdotal" (μαρτυρίες πασχόντων) και δεν έχει αποδειχτεί κάτι από επιστημονικές έρευνες. Ούτε ασχολούνται με το να εικάσουν κάποια εξήγηση για το μέσω του ποιού μηχανισμού οι μαλάξεις προσφέρουν το όποιο όφελος σε αυτούς που το προσφέρουν.

Συνεπώς, οι παραπάνω ερευνητές δεν κλείνουν τα μάτια τους στις μαρτυρίες περί μείωσης των συμπτωμάτων από κάποιους ασθενείς και αποδέχονται για τον λόγο αυτό τη δοκιμή μαλάξεων. Σε καμιά περίπτωση όμως δεν υϊοθετούν (ούτε καν αναφέρουν) το concept κάποιων συγκεκριμένων και μετρημένων στα δάχτυλα γιατρών ή μη ανά τον κόσμο, οι οποίοι θησαυρίζουν υποσχόμενοι πλήρη θεραπεία μέσω μαλάξεων.

Πέραν τούτων, για να επεκταθώ, βασιζόμενος στα όσα λένε οι ανωτέρω, προσωπικά καταλήγω πως δεν μπορούν με τις μαλάξεις να προκύψουν αντικειμενικά στοιχεία βελτίωσης που να διαπιστώνονται σε εξετάσεις, όπως π.χ. "βελτίωση εικόνας του διορθικού" κλπ γιατί τότε οι παραπάνω δεν θα λέγανε πως δεν μπορεί να αποδειχτεί το όφελός των μαλάξεων μέσω ερευνών. Εξάλλου πουθενά σε συγγράματα δεν έχω διαβάσει να λέγεται κάτι που θα ήταν πρωταρχικής σημασίας αν ίσχυε, ότι δήθεν δηλαδή ο διορθικός δίνει αντικειμενικά ευρήματα σε κάποια κατηγορία προστατίτιδας που να την επιβεβαιώνει διαγνωστικά ή να βοηθάει στην παρακολούθηση της πορείας της προς το καλύτερο ή προς το χειρότερο. Το μόνο που έχω βρει είναι ότι χρησιμοποιείται για να επιβεβαιώσει τυχόν δημιουργία κύστης στην κατηγορία Ι, ή για να επιβεβαιώσει απλά γενικά καλή εικόνα του προστάτη και ότι δεν υπάρχει κάποια άλλη σοβαρή πάθηση που να δημιουργεί τα συμπτώματα στον ασθενή (όπως καρκίνος).

Συνεπώς: με τις μαλάξεις αυτό που μπορείτε να ελπίζετε είναι μια πιθανή υποχώρηση των συμπτωμάτων (τα οποία στην κατηγορία ΙΙΙ είναι άλλωστε  το μόνο στοιχείο που υποδεικνύει ότι κάτι πάει στραβά με αυτό τον ασθενή καθώς συνήθως δεν υπάρχουν αντικειμενικά ευρήματα στις εξετάσεις -πέραν των πιθανών πυοσφαιρίων που μπορεί να εμφανίζονται στην κατηγορία ΙΙΙΑ).

2) Αν οι μαλάξεις έχουν να σας προσφέρουν κάτι, αυτό θα φανεί και θα ολοκληρωθεί σύντομα. Ο Shoskes και ο Nickel μιλάνε για συγκεκριμένους αριθμούς. Αν δεν βλέπετε κάποιο όφελος π.χ. μέχρι τις 5-15 μαλάξεις είναι μάλλον απίθανο ότι θα δείτε μετά τις 50 ή 100. Κάποιοι ασθενείς, των οποίων το σύνδρομο θα ανταποκρινόταν θετικά στις μαλάξεις, νοιώθει καλύτερα ακόμα και με την πρώτη μάλαξη ενώ κι ο Daniel Shoskes από την πρώτη μάλαξη που κάνει για τις καλλιέργειες κρίνει αν αξίζει να συνεχίσει μαλάξεις σε έναν συγκεκριμένο ασθενή.

3) Προσωπικά πιστεύω ότι το όποιο όφελος των μαλάξεων οφείλεται μάλλον σε φυσιοθεραπευτική δράση σε πυελικούς μυς με σπασμούς και ένταση. Αν αυτό είναι αληθές, τότε δεν χρειάζεται να συνδυαστούν με αντιβίωση για να δείξουν το όφελός τους και δεν χρειάζεται να επικεντρώνονται στον προστάτη αλλά πρέπει να κατευθύνετε αυτόν που σας τις κάνει σε οποιοδήποτε σημείο νοιώθετε ένταση - πόνο. Επίσης θα μπορούσαν να αντικατασταθούν πιο αποδοτικά με το trigger point release therapy της μεθόδου wise-anderson.

Συνεπώς, ίσως είναι λάθος το ότι συζητάμε σε αυτό το ίδιο θέμα δυο -στην ουσία- διαφορετικά πράγματα: από τη μία, μαλάξεις που για άγνωστους (κατά τη γνώμη μου φυσικοθεραπευτικούς λόγους) μπορεί να μειώσουν τα συμπτώματα σε κάποιους ασθενείς χωρίς να σχετίζονται με τη λήψη ή μη αντιβίωσης και που  αναγνωρίζονται από σοβαρούς επιστήμονες. Από την άλλη πρωτόκολλα θεραπείας κάποιων -ελάχιστων- γιατρών στο στυλ Manilla Protocol που εκμεταλλεύονται το προαναφερθέν όφελος των μαλάξεων προκειμένου να δελεάσουν τους ασθενείς με υποσχέσεις πλήρους θεραπείας, γεγονός που από πολύ κόσμο θεωρείται απλά εξαπάτηση και που δεν έχει αποδειχθεί σε κανενός είδους στατιστική ή έρευνα.

4) Δεν είναι ανάγκη να πληρώσετε αναγκαστικά μια περιουσία σε έναν εξειδικευμένο ουρολόγο για να σας βάλει...δάχτυλο και να σπρώχνει. Είναι μια δουλειά που θα μπορούσε να την κάνει και ένας ανειδίκευτος που δεν έχει βγαλει το δημοτικό. Πολλοί άνθρωποι τις κάνουν μόνοι τους (κομματάκι δύσκολο ομολογώ) ή βάζουν ακόμα και τις συζύγους τους να τους τις κάνουν, εάν δεν υπαρχει βέβαια θέμα ντροπής και ξενερώματος.

5) Μην περιμένετε ότι οι μαλάξεις (και οτιδήποτε άλλο σας οφελεί: κουερσετίνη κλπ) θα σας θεραπεύσουν παρά μόνο ίσως εάν ταυτόχρονα σταματήσετε να κάνετε αυτό που σας δημιουργεί το πρόβλημα. Εάν εμένα με πονάει η μέση μου και πάω και κάνω μισή ώρα μασάζ κάθε μέρα που με ανακουφίζει, όλο το όφελος χάνεται εάν μετά από αυτό πάω και ξανακουβαλάω κασόνια για 8 ώρες. Η εμπειρία πολλών ανθρώπων που γνωρίζω λέει πως όλο το όφελος των μαλάξεων χάθηκε μέσα σε μερικές ημέρες από τη στιγμή που τις σταματήσανε.
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

01/03/2010
Χρόνια βακτηριακή προστατίτιδα - Μήνυμα από τον Doctor Polacheck(συμμορία manilla protocoll / ένας απο τους 2 υπομαίτρ του είδους, ο  Κaplun  είναι ο άλλος  κ'  μετα ακολουθουν τα λεγόμενα γατάκια ή οι γιατροί/μαλάκτες/μοναδικοί στον κόσμο  της αρπακτής κ' της προόδου).

''Τα τελευταία 12 χρόνια, έχω μελετήσει την αιτία της χρόνιας προστατίτιδας,σε συμπτωματικούς ασθενείς που  έχουν έρθει στο Κέντρο μας από όλα τα 50 κράτη μέλων  των Ηνωμένων Πολιτειών, καθώς και από την Αμερική, την Ευρώπη, την Ασία, την Αφρική, τον Ειρηνικό και την Αυστραλία που αναζητούν μια διάγνωση (και στη συνέχεια τη θεραπεία). Για να γίνει μια συγκεκριμένη διάγνωση , χρειάζεται  έντονο μασάζ του προστάτη  ημερησίως για μία εβδομάδα. Οι εκκρίσεις του προστάτη  (EPS) συλλέγωνται  και καλλιεργούνται  για βακτήρια και  οργανισμούς. Θα ήθελα να αναφέρω τα αποτελέσματα από 600 συνεχόμενους ασθενείς: πάνω από το 99 % βρέθηκαν να έχουν ένα βακτήριο ή  οργανισμόυς, και πολλοί ασθενείς είχαν πολλαπλούς οργανισμούς. Ως εκ τούτου, αυτή η διαταραχή  κατάλληλα ονομάζεται: Χρόνια βακτηριακή προστατίτιδα ''(τέλος το κείμενο του Pollacheck).

Από την άλλη πλευρά, διαβάστε μια  μαρτυρία ενός ανθρώπου σχετικά με την αποστράγγιση.

Έχεται δει  κωμικούς να αναφέρονται    στον αδένα του προστάτη,  όπου ο γιατρός φοραει  γάντια και βαζει το δάχτυλο του στον πρωκτό ενός άνδρα για να ελέγξει την υγεία του προστάτη του. Είναι ένα βασικό μέρος της φυσικής εξέτασης για τους άνδρες άνω των 40 ετών, και στις κωμωδίες ενεργούν σαν να είναι το τέλος του κόσμου.

Η drainage(αποστράγγιση)  μπορεί να βοηθήσει με τα συμπτώματα, ακόμη και αν βακτηριακή λοίμωξη δεν είναι to πρόβλημα. Η ''επίφοβη'' αυτη  δαχτυλικη εξεταση/μάλαξη  , ωστόσο, είναι ένα βασικό βήμα στην εξάλειψη βακτηριακών λοιμώξεων του προστάτη. Η μόλυνση μπορεί να είναι ένας σημαντικός παράγοντας, αν όχι η μοναδική αιτία, σε πολλές περιπτώσεις της προστατίτιδας, ακόμη και αν μια βιαστική καλλιέργεια δεν δείχνει βακτήρια.

Μια πολύ σταθερή δαχτυλικήμάλλαξη  , αν γίνει με την πρόθεση της αποστράγγισης, ή στίψιμο του αδένα του προστάτη( που ονομάζουμε drainage) , έχει ως αποτέλεσμα την απαλλαγη  του δομημένου πύον και των νεκρων κυτταρων , οπως και την συρρίκνωση του αδένα, ανακουφίζοντας τα συμπτώματα. Η διαρροή των εν λόγω "καυστικων περιεχομενων'' / μολυσμένου προστατικου υγρού  μπορεί να είναι μία αιτία κάποιων  συμπτώματων   της προστατίτιδας. Μεσω αυτης της αποστράγγισης ,ο προστατης  ξεφορτώνεται ''το καυστικά περιεχόμενο'', και προκαλεί τον αδένα  να ξαναγεμίσει με αίμα, βοηθώντας τα αντιβιοτικά να φθάσουν στο σημείο . Μπορεί να συρρικνωθεί ο αδένας, και να φτάσει σε ένα  βαθμό οπου τα συμπτώματα του οργανισμου να υποχωρησούν,'' τουλάχιστον για κάποιο χρονικό διάστημα''.

Αυτή η τεχνική χρησιμοπούνταν παγκοσμίως  πριν τα αντιβιοτικά (πριν από το 1960 ).Οι γιατροί εκτελούσαν αυτή του είδους την αποστράγγιση , όπου και μερικές φορές ονομάζεται και "μασάζ", όταν οι ασθενείς τους είχαν προστατίτιδα . Σε ορισμένες περιπτώσεις δυστυχώς  δεν ήταν αρκετή για να τους θεραπέυσει  την ασθένεια. Αλλά επειδή η αποστράγγιση είναι πάντα τουλάχιστον ενοχλητική για τον ασθενή, και συνήθως τουλάχιστον  ενοχλητικη για τον γιατρό ,  έπεσε έξω από την κοινή πρακτική με την έλευση των αντιβιοτικών. Είναι πολύ πιο εύκολο να συνταγογραφήσει καποιος ένα χάπι και να στείλει τον ασθενή στο σπίτι του ( Θέλω να προσθέσω πως ο Ιπποκράτης απο τα αρχαία χρόνια και γενικότερα  για πάσης φύσεως πάθηση,έλεγε μην χορηγείς ''φάρμακα'' χώρις μάλλαξη ) .

Υπάρχει μια άλλη πτυχή της drainage  που χρειάζεται  θεώρηση.

Tα συμπτώματα μερικών ανθρώπων οπου μπορεί να προκαλούνται ή να επιδεινώνονται από την ένταση των μυών ή ανεπιθύμητα απο του νευρικου συστηματος τις  αντιδράσεις. Μία από τις θεραπείες για αυτό ,περιλαμβάνει πίεση στα σημεία της ''ακουσιας'' αυτής έντασης εντός της πυελικής περιοχής οπου επιτυγχάνεται με τον ίδιο τρόπο όπως αυτός της αποστράγγισης που κάνει ο γιατρός , με άλλα λόγια, πρωκτικά. Έχει προταθεί ότι ορισμένα απο τα οφέλοι  της κοινής αποστράγγισης είναι εξαιτίας αυτού του ερεθίσματος(δηλαδή οτι τυχαία όταν ο γιατρός κάνει προστατικες μαλλάξεις πιέζει και αυτα τα σημεία,κατι το οποίο έχει ακουστει και στο forum μας). Για περισσότερα σχετικά με αυτή τη θεωρία, δείτε τη σελίδα ''ένταση των μυών και ανατρέξτε στις συνδέσεις στην αριστερή στήλη αυτής της σελίδας.
Η παρακάτω ιστοριούλα θα σας θυμίσει τον μοναδικό στον κόσμο ακατάν ,οχι πως δεν σας το θύμισε όλο αυτο το παραπάνω.Ευτυχώς το κείμενο αυτο γράφτηκε πριν εμφανιστεί αυτος ,δεν θα πει ετσι πως τον αντιγραψανε .Μουχαχαχααχχαχα.Ποιός αντεγραψε πιον;;;
Ο αδένας του προστάτη σας είναι μια πολύπλοκη δομή απο  μικροσκοπικές κυψέλες , ή σάκους, στα οποία τα βακτήρια μπορούν να αναπτυχθούν. Μόλις μεγαλώσουν εκεί, η διόγκωση και η φλεγμονή που προκαλείται από τη μόλυνση κλείνει αυτο τον  σάκο, αναγκάζοντας το να μην μπορεί να τα απωθήσει  και προστατεύοντας τα από τα αντιβιοτικά και το ίδιο το ανοσοποιητικό σας . (Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με αυτό, δείτε biofilms.html.) Καθώς όλο και περισσότεροι σάκοι τείνουν να  κλείσουν, ο προστάτη σας αρχίζει να πρηζεται  και να παρεμβαίνει στην  κανονικά ροή των ούρων σας και στη σεξουαλική σας λειτουργία. Ακόμα και αν δεν έχετε μια λοίμωξη, το ανοσοποιητικό σας σύστημα , μπορεί να προκαλέσει ''φλεγμονή'' να φράξει και να πρηστεί(Αν καποιοι απο εμάς λάβουν για ένα τρίμηνο το modulo moducare που βρήκα οπου και κατατασεται στα ανοσορυθμιστικα και βρουν γιατρεια ,ισως να ανήκουν σε αυτή την κατηγορία των αυτοάνοσων ).

Μερικές σημειώσεις σχετικά με την drainage:

H   drainage  μπορεί να είναι επώδυνη, ιδιαίτερα όταν αυτό γίνεται για πρώτη φορά . Ποτέ δεν είναι άνετη.

Η  drainage γίνεται συνήθως  λιγότερο επώδυνη και λιγότερο άβολη όσο περνάει ο καιρός.

Αν κάνετε  drainage  με αντιβιοτικά, κάντε  τουλάχιστον τρεις φορές την εβδομάδα οπου είναι και η βέλτιστη. Οποιοδήποτε ποσότητα  προσταικού υγρού βγεί κατά την διαρκεια των drainage  μπορεί να βοηθήσει .

Η drainage μπορεί να γίνει από τον οποιονδήποτε. Δεν χρειάζεται  απαραιτήτος να είναι γιατρός. Μπορείτε να έχετε το σύντροφό σας ή κάποιο άλλο άτομο να κάνει τις μαλάξεις αυτές για σας, εφ 'όσον το εν λόγω πρόσωπο  φοράει γάντια λατέξ και χρησιμοποιεί ένα ασφαλές λιπαντικό. Αν εχεται μεγάλα δάχτυλα και μακριά , μπορείτε να ''στραγγίξεται''  μόνοι σας  τον εαυτό σας. Αυτή η ιστοσελίδα έχει το  ''κάντο μονος σου '' οδηγίες και παρατηρήσεις σχετικά με την  drainage  απο κάποιον  μη-γιατρό κτλ .

Η drainage  πρέπει να γίνεται μόνο από ENA ανθρώπινο δάχτυλο. Τα αντικείμενα δεν είναι κατάλληλα  για την  drainage  , διότι δεν υπάρχει η "αίσθηση". Μερικοί άνθρωποι, όμως, κάνουν την  drainage  με ασφαλή  αντικείμενα(wand) και δεν τους   βλάπτει.Είμαστε  ενάντια σε αυτό.


Η  drainage  δεν πρέπει να προκαλεί   βλάβες. (Δείτε την προειδοποιητική σημείωση σχετικά με τους επιδιδυμίτιδας ασθενείς.) Μετά την  drainage , ενδέχεται να αντιμετωπίσετε περισσότερα κάψιμο απο ό, τι είχατε  πριν, επειδή η ουσία που προέρχεται από το φραγμένο σάκο  είναι καυστική. Αυτή η παρενέργεια θα βελτιωθεί αν συνεχίσετε αποστράγγιση. Φυσικά το πρόσωπο που κάνει την αποστράγγιση θα πρέπει να έχει  πολύ κοντά  νύχια.

Η drainage  είναι απαραίτητη για να πάρετε ένα καλό δείγμα για ανάλυση εργαστήριου για να ανακαλύψει τι έχετε . Χωρίς  drainage , δεν μπορείτε να βρείτε τα βακτήρια. Φυσικά, θα μπορούσε να μην  υπάρχουν και βακτήρια εκεί για να βρει ...

Οι κωμικοί θα κάνουν  ακόμα αστεία  με την δαχτυλική εξέταση . 'Ισως  να γελάσουμε   και εμείς πολύ με αυτό. Αλλά για εκείνους από εμάς που υποφέρουν από προστατίτιδα, η  drainage  μπορεί να είναι ένα πολύτιμο εργαλείο.

Σας εύχομαι το καλύτερο της υγείας σας , καθώς και την καλύτερη ιατρική φροντίδα.

Ken Smith

Αρχικό κείμενο και πηγή : http://prostatitis.org/drainage.html

-Αυτό το κείμενο το ανέβασα περισσότερο για να τονίσω τα οφέλη ενός κανονικού προστατικού μασάζ και οχι ενός επιθετικού  (με   κοντά και  ανώμαλου σχήματους  δάχτυλα ) .

-Για να αναφερθω στις περιπτωσεις που τυχαία ο μαλάκτης του προστάτη ακουμπάει σε άλλες περιοχές (μύες) και βελτιώνει τα συμπτώματα ,μέσω των trigger points.

-Επίσης για να αναφερθώ σε κανα 2 σημεία παράλληλα με το γραπτο του Ken , οπου είναι ακριβώς ίδια με  τα λογια ''κάποιου γιατρού'' περί προστατίτιδας , τα οποία έκανε και κτήμα του.  π

-Also ,για να αναφερθω στο οτι ισως και ολοι να έχουμε εκεί μικρόβια και γιατι ενω καποιοι έχουν συμπτωματα και κάποιοι άλλοι όχι .Δείτε εδώ τι εννοώ στο γραπτό του Phaethon εδώ:http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

-Για να αναφερθώ στις 2 πιθανότητες  νευρομυικης και  αυτοάνοσης  περίπτωσης και πως όλοι δεν έχουμε δυστυχώς μόνο μια πάθηση ,συνεπώς και μια γιατρειά ,αντιμετώπιση .

-Για τονίσω το γεγονός πως όπως η προστατικη μάλλαξη ,η οποία δεν πρεπει να γίνεται με δύναμη για να μην διημιουργήσει προκλητά βλάβες ,αν γίνει σωστά και βγεί υγρό απο εκεί μέσα ,αν είναι να αποδωσει  τα μέγιστα οπου και εκτός απο θεραπεία είναι και απάλυνση του πόνου ,θα το κάνει και με ενα απλο μασαζ του προστάτη .

-Τέλος αν και το κείμενο δεν προτείνει την  αυτομάλλαξη τις , προσωπικά την  βρισκω  εξαιρετικά επωφελής .
Χρησιμοποιείται  ασφαλή εργαλεία μάλαξης όπως wand κτλ .
Αποφύγεται κεριά ,βούρτσες , hi-tech μαγκούρες , οδοντόβουρτσες  κτλ .
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

καλημέρα σε όλους.
Ήθελα να ενημερώσω ότι έως και σήμερα δεν έχω λάβει σχόλια από κανέναν φίλο για τον γιατρό που σύστησα και μου έκανε την θεραπεία με συνδυασμό αντιβίωσης, a blocker και μάλαξης. Επειδή έλαβα και άλλα μηνύματα που μου ζητάνε τα στοιχεία του γιατρού αυτού θα ήθελα να παρακαλέσω τουλάχιστον ένας ή δύο φίλοι να μου γράψουν τις εντυπώσεις τους. Αλλιώς υπάρχει ο κίνδυνος να έτυχε σε μένα να κάνει την σωστή θεραπεία για ΧΒΠ (κατηγορία ΙΙ - μικροβιακή) και να στέλνω εκεί φίλους με κατηγορία ΙΙΙ και να χαλάνε τσάμπα τα λεφτά τους και την ώρα τους. Όποιος φίλος πήγε ας κάνει τον κόπο να γράψει είτε στο forum είτε ιδιαιτέρως. Στο ενδιάμεσο θα μου επιτρέψετε να μην δώσω σε άλλους τα στοιχεία του γιατρού (χωρίς παρεξήγηση αλλά θέλω να ξέρω ότι συστήνω κάποιον που αξίζει).
Διάγνωση Χρόνιας Βακτηριακής Προστατίτιδας (e-coli) 2007 στα 31 λόγω ενοχλήσεων συζύγου μετά το σεξ - είχα συχνουρία και κάψιμο. Αποτυχημένες θεραπείες κυνολόνες ως 2010 τα παράτησα. Αδυναμία τεκνοποίησης Μάιος 2012 θεραπεία με ΑBlocker, Prixina, μαλάξεις. Καθαρός Ιουν 2012 - τεκνοποιηση Σεπ 2012 - Επανεμφάνιση e-coli Μάρτιος 2013

Παράθεση από: βερτης στις 30 Οκτωβρίου, 2012, 10:16:39 ΠΜ
υπάρχει ο κίνδυνος να έτυχε σε μένα να κάνει την σωστή θεραπεία για ΧΒΠ (κατηγορία ΙΙ - μικροβιακή) και να στέλνω εκεί φίλους με κατηγορία ΙΙΙ και να χαλάνε τσάμπα τα λεφτά τους και την ώρα τους.

Πολύ σωστός προβληματισμός Βέρτη. +1 από μένα.
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0


Παράθεση από: βερτης στις 30 Οκτωβρίου, 2012, 10:16:39 ΠΜ
καλημέρα σε όλους.
Ήθελα να ενημερώσω ότι έως και σήμερα δεν έχω λάβει σχόλια από κανέναν φίλο για τον γιατρό που σύστησα και μου έκανε την θεραπεία με συνδυασμό αντιβίωσης, a blocker και μάλαξης. Επειδή έλαβα και άλλα μηνύματα που μου ζητάνε τα στοιχεία του γιατρού αυτού θα ήθελα να παρακαλέσω τουλάχιστον ένας ή δύο φίλοι να μου γράψουν τις εντυπώσεις τους. Αλλιώς υπάρχει ο κίνδυνος να έτυχε σε μένα να κάνει την σωστή θεραπεία για ΧΒΠ (κατηγορία ΙΙ - μικροβιακή) και να στέλνω εκεί φίλους με κατηγορία ΙΙΙ και να χαλάνε τσάμπα τα λεφτά τους και την ώρα τους. Όποιος φίλος πήγε ας κάνει τον κόπο να γράψει είτε στο forum είτε ιδιαιτέρως. Στο ενδιάμεσο θα μου επιτρέψετε να μην δώσω σε άλλους τα στοιχεία του γιατρού (χωρίς παρεξήγηση αλλά θέλω να ξέρω ότι συστήνω κάποιον που αξίζει).

Εγώ έχω πάει στον γιατρό που λες φίλε βερτης και έχω βγάλει τα εξής συμπεράσματα με επιφύλαξη εννοείται!!!
Αυτά που θα γράψω είναι τελείως υποκειμενικά και βασισμένα στο δικό μου πρόβλημα και στην δική μου κρίση και γνώσεις περί του θέματος.


Έν μέρη τον εμπιστεύομαι στο ότι θα προσπαθήσει να βρει τον κατάλληλο συνδυασμό θεραπείας (για το δικό μου θέμα που είναι μάλλον μόνο μικροβιακό).
Παρατήρησα διαφορά στην δαχτυλική εξέταση που μου έκανε σε σχέση με άλλους 2 που μου έχουν κάνει. Ήταν πιο διερευνητικός και καθόλου απότομος όπως άλλος. Φαινόταν να ξέρει τι κάνει.
Επίσης είναι αρκετά φιλικός και δείχνει ότι θέλει να βοηθήσει και πιστεύει ότι μπορεί.
Εξηγεί αρκετά πράγματα αν ρωτήσεις και δεν σνομπάρει όταν του δείχνεις ότι γνωρίζεις κάποια πράγματα.
Θα ξεκινήσω μαζί του θεραπεία για χλαμύδια (καθώς ήταν το μόνο που φάνηκε στις τελευταίες μου εξετάσεις (24/10/2012) και θεωρεί ότι μπορούμε να το καθαρίσουμε το σπέρμα μου (χωρίς μαλάξεις).
Από ότι έμαθα η θεραπεία που μου έδωσε (azirutec για 20 ημέρες) δεν είναι και ότι πιο σύνηθες δίνουν για χλαμύδια (αλλά γνωρίζει και το στήριξε στο ότι ήδη έχω πάρει vibramicyn για 1 μήνα και θα δοκιμάσει με άλλο τρόπο)
Για τις μαλάξεις θεωρεί ότι δεν λειτουργούν σε όλους τους ανθρώπους αλλά δεν τις αποκλείει.
Εν καιρό θα βγάλω και άλλα συμπεράσματα.

Απλά επαναλαμβάνω και εγώ, ότι κανείς δεν πρέπει να επηρεάζεται από την κρίση των άλλων όσων αφορά τους γιατρούς! Μπορεί να ήταν και τυχαίο γεγονός ότι σε κάποιον απο εμάς βοήθησε κάποιος γιατρός.
Εμφάνιση στα 26-27, ελαφρύ τσούξιμο στην ουρήθρα, συγκολλήσεις στο σπέρμα, πολλά και διαφορετικά μικρόβια κάθε φορά στις καλλιέργειες (e-coli, Ureaplasma, faecalis, χλαμυδια), μερικές φορές αίσθημα πίεσης στον ορθό.  Από το Μάιο του 2012 μέχρι τώρα θεραπείες με αντιβιώσεις.

Χαίρομαι γιατί βλέπω ότι μετά την ιστορία με τον ακατανο όλοι προσέχουν πριν συστήσουν κάποιον γιατρό. Έτσι πρέπει να γίνεται. Ο καθένας κάνει την έρευνα του, ενημερώνεται και μετά επιλέγει γιατρό και θεραπεία που θεωρεί εκείνος ότι του ταιριάζει.
Διάγνωση Χρόνιας Βακτηριακής Προστατίτιδας (e-coli) 2007 στα 31 λόγω ενοχλήσεων συζύγου μετά το σεξ - είχα συχνουρία και κάψιμο. Αποτυχημένες θεραπείες κυνολόνες ως 2010 τα παράτησα. Αδυναμία τεκνοποίησης Μάιος 2012 θεραπεία με ΑBlocker, Prixina, μαλάξεις. Καθαρός Ιουν 2012 - τεκνοποιηση Σεπ 2012 - Επανεμφάνιση e-coli Μάρτιος 2013

Καλησπερηζω ολο το forum,λοιπον απο που να αρχισω και που να τελειωσω Συνοπτηκα..Πριν μερικους μηνες ειχα καποια συμπτωματα ενα αισθημα βαρους στους ορχης και εναν εντονο πονο ακομα και στην μεση μου ψαχνοντας λιγο στο google Βρισκω τον ουρολογο (γνωστο σε εσας απο οτι καταλάβα..) ονομα δεν λεω το ονομα του αρχιζει απο [...]...Κανονηζω ραντεβου κανω διωρθηκο υπερηχο και το αποτελεσμα ειναι οτι εχω και εγω ΧΠΤ μου πρωτηνε Μια αντιβιωση για αρχη προεξοφλοντας οτι δεν θα μου κανει τιποτα και οτι Η ΜΟΝΗ ΛΥΣΗ ειναι οι μαλαξεις...
( Πανω σε αυτη την συζητηση μου ειπε οτι ειναι απο τους ελαχιστους που μπορουν να εφαρμοσουν αυτη την θεραπεια στον ΚΟΣΜΟ..) Αλλα ευτηχος για μενα ειμαι αρκετα ψιλιασμενος και δεν  αφησα την απογοητευση  απο αυτην την παθηση να με κανει "Θυμα".. Οταν ρωτησα ποσο στοιχηζε το αρχικο σταδιο της θεραπειας μου ειπε ειναι 35-40 σηνεδριες με κοστος 50ε η καθε μια {( οταν το ακουσα αυτο βεβεωθηκα για το τι πεζεται).. Να μην λεω πολλα εκανα εξετασεις ουρον,σπερματος και βρεθηκε οτι εχω  Enterococcus faecalis (ΘΑ εκτιμουσα αν μου λεγατε ποσο ΣΟβαρο ειναι ).. Ακολουθησα την αντηβιωση που μου εφραψε αλλα αποτελεσμα κανενα.....Φυσικα και δεν θα κανω καμια μαλακαξη και να πεταξω τοσα λεφτα σε τετοιες 'περιπτωσεις'. Θελω να με βοηθησετε μιας και ειμαι 'νεος' Σε αυτην την κατασταση Θελω να μου πειτε εναν Ουρολογο (Με pm , Αθηνα μενω)που να νοιαζετε πραγματικα για το  προβλημα και που θα μου γραψει καποια αντιβιωση που πραγματικα θα με βοηθησει σε βαθος χρονου και να  μου πειτε Μερικα πραγματα που μπορω να κανω μονος μου για την αντιμετωπηση του προβληματος π,χ Καλη διατροφη κανω μιας και γυμναζομαι χρονια ισως να κοψω εντελως π.χ τους καφεδες,καπνισμα?Πεζουν καποιο αρνητικο ρολο στο προβλημα μας συγκεκριμενα τροφημα?? Συγνωμη αν σας κουρασα θα εκτιμουσα πολυ αν με Βοηθουσατε :)
Εμφανιση στα 24 εδω και 3 μηνες περιπου με πονο στην μεση ενα αισθημα βαρους στους ορχης και ελαχιστες φορες τσουκσιμο, προβλημα στην στύση ακομα δεν εχω παρατηρησει