"-Τα συμπτώματά μου όσον αφορά την πάθησή μας είναι εκμηδενισμένα (δύσκολο να πω αν οφείλεται στην αλλαγή γιατί και πριν ήταν εξαιρετικά ήπια, νομίζω όμως πως ναι).
-Έχουν πάψει να με ενοχλούν αιμορροίδες και να βλέπω αιματάκι στο χαρτί κάποιες φορές όταν σκουπίζομαι.
-Έχει πάψει το πολύ ενοχλητικό φαινόμενο παρά το ότι σκουπίζομαι εξαιρετικά σχολαστικά να βλέπω λίγο λερωμένο το βρακί μου μετά από λίγες ώρες (συγνώμη για την γλαφυρότητα της περιγραφής).



Πολύ ενδιαφέρουσα η εν λόγω δίαιτα Phaethon. Την συνεχίζεις? Με τι αποτελέσματα?

Με ενδιαφέρει πολύ η βελτίωση των τριών  σημείων που αναφέρεις (τα οποία έχω και εγώ) και ξαναπαραθέτω προηγουμένως αλλά και επαναλαμβάνω:
1. Φυσικά η CPPS
2. αιμορροίδες και να βλέπω αιματάκι στο χαρτί κάποιες φορές όταν σκουπίζομαι
3. παρά το ότι σκουπίζομαι εξαιρετικά σχολαστικά να βλέπω λίγο λερωμένο το βρακί μου μετά από λίγες ώρες
Εμφανίστηκε στα 42, Οκτώβριο 2012 με αιμοσπερμία και έντονο πόνο στο περίνεο περίπου μία εβομάδα μετά, επίσης δέκατα πυρετού. Συχνοουρία είχα και πριν αλλά της έδωσα σημασία μετά την αιμοσπερμία γιατί εντάθηκε. Επίσης κάψιμο στο περίνεο και κατά μήκος του πέους, μούδιασμα στους όρχεις, παροδική στυτική δυσλειτουργία. Oι εξετάσεις καθαρές, έδειχναν μόνο αποτετανώσεις στον προστάτη. Μου δόθηκε στα τυφλά ladinin και prixina που αντιμετώπιζαν τον πολύ έντονο πόνο, με αντιφλεγμονώδη. Η αιμοσπερμία εξαφανίστηκε μετά τον 1ο μήνα αντιβιοτικών. Μόλις σταματούσα την αντιβίωση, επανέρχοταν πολύ έντονος πόνος στο περίνεο. Κόψιμο αλκοόλ, τσιγάρου δεν βοήθησαν στον πόνο και ξανάρχισα. Κόβοντας αντιβιώσεις, η κουερσετίνη βοήθησε αλλά τα βότανα που πήρα με έσωσαν από τους φριχτούς πόνους. Τον Μάιο 2013 ανιχνεύθηκαν για 1η φορά μικρόβια, εντερόκοκκος, bacteroides fragilis, mykoplasma homins. Με αντιβιόγραμμα  πήρα Flagyl, Tabrin. Νέες εξετάσεις τον Οκτώβριο και ο εντερόκοκκος είναι ακόμα εδώ....

Γεια σου Vento, ναι την συνεχίζω την διατροφή και το οφέλη συνεχίζονται. Άσε που έχω ρέψει: σε 2 μήνες από 89,4 έπεσα στα 80,4 κιλά...Θα αναμεταδώσω όταν είμαι έτοιμος
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

#47 11 Μαΐου, 2013, 09:25:23 ΠΜ Τελευταία τροποποίηση: 11 Μαΐου, 2013, 09:29:23 ΠΜ από Trapsoul
Παράθεση από: vento στις 01 Μαΐου, 2013, 08:49:21 ΜΜ
-Έχουν πάψει να με ενοχλούν αιμορροίδες και να βλέπω αιματάκι στο χαρτί κάποιες φορές όταν σκουπίζομαι.
-Έχει πάψει το πολύ ενοχλητικό φαινόμενο παρά το ότι σκουπίζομαι εξαιρετικά σχολαστικά να βλέπω λίγο λερωμένο το βρακί μου μετά από λίγες ώρες (συγνώμη για την γλαφυρότητα της περιγραφής).

Φίλε Vento είχα και εγώ μεγάλο πρόβλημα με αιμορροΐδες(πολύ ισχυρούς πόνους, ενοχλήσεις και συνέχεια υγρά στο εσώρουχο) αλλά το ελέγχω χωρίς να έχω το παραμικρό πρόβλημα και σύμπτωμα πλέον. Πώς? Παρακάτω οι οδηγίες.

1. ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ η χρήση χαρτιού ή οποιοδήποτε άλλου μέσου σκουπίσματος. Μετά την τουαλέτα ξεπλένομαι με άφθονο κρύο νερό(χωρίς σαπούνι). Σας πληροφορώ ότι το αποτέλεσμα, από πλευράς καθαριότητας, είναι κλάσης ανώτερο και το σημαντικότερο ΔΕΝ δημιουργεί περαιτέρω ερεθισμούς στο επίμαχο σημείο.
2. Αφού έχει καθαρίσει η περιοχή, ψηλαφίζω τις αιμορροΐδες με το δαχτυλό μου και τις σπρώχνω ξανά μέσα στον ορθό. Δηλαδή επιδιώκω οι αιμορροΐδες να είναι εσωτερικά του σφικτήρα και όχι εξωτερικά(εδώ είναι και το μυστικό). Στην αρχή όταν το ξεκινήσετε ενδέχεται να χρειάζεται κάποιος καιρός για να μένουν μέσα οι αιμορροΐδες και καλό είναι να κάθεστε για λίγο αμέσως μετά για να ηρεμίσει η περιοχή και να μην ξαναπεταχτούν έξω τα "μπαλάκια"(αιμορροΐδες).
3. Όταν εφαρμόζετε αυτήν την τεχνική ΜΗΝ χρησιμοποιείτε κρέμες για τις αιμορροΐδες. Οι κρέμες λιπαίνουν την περιοχή και έτσι οι αιμορροΐδες δεν μπορούν να παραμείνουν εσωτερικά του σφικτήρα γιατί δεν υπάρχουν αρκετές αντιστάσεις(τριβές). Είναι πολύ σημαντικό αυτό. Το όλο μυστικό είναι να παραμένουν οι αιμορροΐδες εσωτερικά του σφικτήρα.

Αν κάνετε την παραπάνω διαδικασία κάθε μέρα σας εγγυώμαι ότι θα πάψετε να έχετε ενοχλήσεις, πόνους και λερωμένα εσώρουχα και όσο περνάει ο καιρός θα βλέπετε συνεχή βελτίωση έως ότου σταματήσουν τα συμπτώματα. Προσοχή! Αν σταματήσετε να κάνετε τη διαδικασία αυτή τα συμπτώματα θα επανεμφανιστούν αμέσως.

Εμφάνηση στα 35 μετά από χρήση φιναστερίδης. Οι εξετάσεις έδειξαν χλαμύδια. Θεραπεία με μαλάξεις και αντιβίωση. Η ψυχολογία ΜΕΤΡΑΕΙ!

Παράθεση από: Trapsoul στις 11 Μαΐου, 2013, 09:25:23 ΠΜ
Παράθεση από: vento στις 01 Μαΐου, 2013, 08:49:21 ΜΜ
-Έχουν πάψει να με ενοχλούν αιμορροίδες και να βλέπω αιματάκι στο χαρτί κάποιες φορές όταν σκουπίζομαι.
-Έχει πάψει το πολύ ενοχλητικό φαινόμενο παρά το ότι σκουπίζομαι εξαιρετικά σχολαστικά να βλέπω λίγο λερωμένο το βρακί μου μετά από λίγες ώρες (συγνώμη για την γλαφυρότητα της περιγραφής).

Φίλε Vento είχα και εγώ μεγάλο πρόβλημα με αιμορροΐδες(πολύ ισχυρούς πόνους, ενοχλήσεις και συνέχεια υγρά στο εσώρουχο) αλλά το ελέγχω χωρίς να έχω το παραμικρό πρόβλημα και σύμπτωμα πλέον. Πώς? Παρακάτω οι οδηγίες.

1. ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ η χρήση χαρτιού ή οποιοδήποτε άλλου μέσου σκουπίσματος. Μετά την τουαλέτα ξεπλένομαι με άφθονο κρύο νερό(χωρίς σαπούνι). Σας πληροφορώ ότι το αποτέλεσμα, από πλευράς καθαριότητας, είναι κλάσης ανώτερο και το σημαντικότερο ΔΕΝ δημιουργεί περαιτέρω ερεθισμούς στο επίμαχο σημείο.
2. Αφού έχει καθαρίσει η περιοχή, ψηλαφίζω τις αιμορροΐδες με το δαχτυλό μου και τις σπρώχνω ξανά μέσα στον ορθό. Δηλαδή επιδιώκω οι αιμορροΐδες να είναι εσωτερικά του σφικτήρα και όχι εξωτερικά(εδώ είναι και το μυστικό). Στην αρχή όταν το ξεκινήσετε ενδέχεται να χρειάζεται κάποιος καιρός για να μένουν μέσα οι αιμορροΐδες και καλό είναι να κάθεστε για λίγο αμέσως μετά για να ηρεμίσει η περιοχή και να μην ξαναπεταχτούν έξω τα "μπαλάκια"(αιμορροΐδες).
3. Όταν εφαρμόζετε αυτήν την τεχνική ΜΗΝ χρησιμοποιείτε κρέμες για τις αιμορροΐδες. Οι κρέμες λιπαίνουν την περιοχή και έτσι οι αιμορροΐδες δεν μπορούν να παραμείνουν εσωτερικά του σφικτήρα γιατί δεν υπάρχουν αρκετές αντιστάσεις(τριβές). Είναι πολύ σημαντικό αυτό. Το όλο μυστικό είναι να παραμένουν οι αιμορροΐδες εσωτερικά του σφικτήρα.

Αν κάνετε την παραπάνω διαδικασία κάθε μέρα σας εγγυώμαι ότι θα πάψετε να έχετε ενοχλήσεις, πόνους και λερωμένα εσώρουχα και όσο περνάει ο καιρός θα βλέπετε συνεχή βελτίωση έως ότου σταματήσουν τα συμπτώματα. Προσοχή! Αν σταματήσετε να κάνετε τη διαδικασία αυτή τα συμπτώματα θα επανεμφανιστούν αμέσως.

Να συμπληρώσω πως στην περίπτωση που το εσώρουχο ειναι λερωμένο μετα απο την σχολαστική καθαριότητα μάλλον συνυπάρχει και ραγάδα μαζι με τις αιμοροίδες και επιπλέον στην περίπτωση που καποιος δεν μπορει να πλυθει με νερό γιατι βρίσκεται εκτος σπιτιου καλό ειναι να βρέξει το χαρτι ή στην τελικη να χρησιμοποιήσει μωρομάντηλο.(Εχω χειρουργήσει και τα δύο πριν 9 περιπου χρόνια).
Εμφανιση συμπτωματων 28 ετων.Τσουξιμο στην ουρηση,κατα την οφοδευση εκκριμα προστατικου υγρου,πεσμενη libido,στ.δυσλειτουργεια,συχνοουρια,νυχτουρια,αλγος στο περινεο. Τροποι θεραπειας:τόνοι αντιβίωσης,βοτανα,προστατικες μαλλάξεις.Πλεον:συχνο τρεξιμο,και μαλλάξεις με wand.Ξεκίνημα ομοιοπαθητικης 12/06/2013 .

Παράθεση από: vento στις 01 Μαΐου, 2013, 08:49:21 ΜΜ
-Έχει πάψει το πολύ ενοχλητικό φαινόμενο παρά το ότι σκουπίζομαι εξαιρετικά σχολαστικά να βλέπω λίγο λερωμένο το βρακί μου μετά από λίγες ώρες
Το ίδιο πράγμα είχε και ο πατερας μου με καλοήθη υπερπλασία προστατη !
Όταν άρχισε να λαμβάνει a-blockers  το φαινόμενο υποχώρησε .
ΒΑΣΙΚΑ ,ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΓΙΑΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΌ.Γιατί να γίνεται ...
Ίσως το μεγάλο μέγεθος του προστάτη να εμποδίζει την σωστή και ομαλή λειτουργία του εντέρου και των μυών που συνλειτουργούν κατά την αφόδευση ή κατά την συγκράτηση των περιτωμάτων .Τώρα γιατί αυτά βοήθησαν τον πατέρα μου στο να σταματήσει αυτό το φαινόμενο . . . ;;;
http://www.poulakis-urology.com/index.php/hyperplasia-of-protector
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

Παράθεση από: markelos στις 11 Μαΐου, 2013, 01:15:12 ΜΜ
Παράθεση από: Trapsoul στις 11 Μαΐου, 2013, 09:25:23 ΠΜ
Παράθεση από: vento στις 01 Μαΐου, 2013, 08:49:21 ΜΜ
-Έχουν πάψει να με ενοχλούν αιμορροίδες και να βλέπω αιματάκι στο χαρτί κάποιες φορές όταν σκουπίζομαι.
-Έχει πάψει το πολύ ενοχλητικό φαινόμενο παρά το ότι σκουπίζομαι εξαιρετικά σχολαστικά να βλέπω λίγο λερωμένο το βρακί μου μετά από λίγες ώρες (συγνώμη για την γλαφυρότητα της περιγραφής).

Φίλε Vento είχα και εγώ μεγάλο πρόβλημα με αιμορροΐδες(πολύ ισχυρούς πόνους, ενοχλήσεις και συνέχεια υγρά στο εσώρουχο) αλλά το ελέγχω χωρίς να έχω το παραμικρό πρόβλημα και σύμπτωμα πλέον. Πώς? Παρακάτω οι οδηγίες.

1. ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ η χρήση χαρτιού ή οποιοδήποτε άλλου μέσου σκουπίσματος. Μετά την τουαλέτα ξεπλένομαι με άφθονο κρύο νερό(χωρίς σαπούνι). Σας πληροφορώ ότι το αποτέλεσμα, από πλευράς καθαριότητας, είναι κλάσης ανώτερο και το σημαντικότερο ΔΕΝ δημιουργεί περαιτέρω ερεθισμούς στο επίμαχο σημείο.
2. Αφού έχει καθαρίσει η περιοχή, ψηλαφίζω τις αιμορροΐδες με το δαχτυλό μου και τις σπρώχνω ξανά μέσα στον ορθό. Δηλαδή επιδιώκω οι αιμορροΐδες να είναι εσωτερικά του σφικτήρα και όχι εξωτερικά(εδώ είναι και το μυστικό). Στην αρχή όταν το ξεκινήσετε ενδέχεται να χρειάζεται κάποιος καιρός για να μένουν μέσα οι αιμορροΐδες και καλό είναι να κάθεστε για λίγο αμέσως μετά για να ηρεμίσει η περιοχή και να μην ξαναπεταχτούν έξω τα "μπαλάκια"(αιμορροΐδες).
3. Όταν εφαρμόζετε αυτήν την τεχνική ΜΗΝ χρησιμοποιείτε κρέμες για τις αιμορροΐδες. Οι κρέμες λιπαίνουν την περιοχή και έτσι οι αιμορροΐδες δεν μπορούν να παραμείνουν εσωτερικά του σφικτήρα γιατί δεν υπάρχουν αρκετές αντιστάσεις(τριβές). Είναι πολύ σημαντικό αυτό. Το όλο μυστικό είναι να παραμένουν οι αιμορροΐδες εσωτερικά του σφικτήρα.

Αν κάνετε την παραπάνω διαδικασία κάθε μέρα σας εγγυώμαι ότι θα πάψετε να έχετε ενοχλήσεις, πόνους και λερωμένα εσώρουχα και όσο περνάει ο καιρός θα βλέπετε συνεχή βελτίωση έως ότου σταματήσουν τα συμπτώματα. Προσοχή! Αν σταματήσετε να κάνετε τη διαδικασία αυτή τα συμπτώματα θα επανεμφανιστούν αμέσως.

Να συμπληρώσω πως στην περίπτωση που το εσώρουχο ειναι λερωμένο μετα απο την σχολαστική καθαριότητα μάλλον συνυπάρχει και ραγάδα μαζι με τις αιμοροίδες και επιπλέον στην περίπτωση που καποιος δεν μπορει να πλυθει με νερό γιατι βρίσκεται εκτος σπιτιου καλό ειναι να βρέξει το χαρτι ή στην τελικη να χρησιμοποιήσει μωρομάντηλο.(Εχω χειρουργήσει και τα δύο πριν 9 περιπου χρόνια).

να συμπληρώσω και εγώ ότι μπορεί να βάλει κάποιος γαζούλες 15Χ15 ανάμεσα και να μην λερώνεται το εσώρουχο και ετσι να μην συγκαίγεται η περιοχή απο τα υγρά που μπορεί να τρεξουν μερικές φορές.
εμφανίστηκε στα 44 απο τον Οκτώβριο του 12, μεχρι στιγμής συχνοουρία, και εδω και ένα χρόνο Παροδικά στυτικά προβλήματα, πήρα  αντιβίωση ladinin, vibramysin,Lidaprim και μαλάξεις.ενόχληση και μουδιάσμα στον αριστερό όρχι πίσω αριστερα στην μέση, ενοχλήσεις κάτω από την κοιλιά εσωτερικά πάνω από το πέος,εσωτερικά αριστερα του μηρού,αλλά ακόμα και στο επάνω μέρος του ποδιού...

Η σωστή στάση αφόδευσης....Εξαιρετικά σημαντικό και ενδιαφέρον άρθρο...Ειδικά για τα παιδιά που έχουν σχεδόν επιβεβαιώσει την σύνδεση των συμπτωμάτων Χρόνιου Πυελικού Άλγους με σύνδρομα ευερέθιστου εντέρου κλπ. 

Προσέξτε τι λέει το άρθρο παιδιά. Φαίνεται πράγματα που συζητάμε εδώ δεν είμαστε οι μόνοι που τα έχουμε ανακαλύψει...
ΠαράθεσηΣύνδρομο ευερέθιστου εντέρου ... διαταραχές του προστάτη, ... , ακράτεια, κολίτιδα, σεξουαλικές δυσλειτουργίες, δυσκοιλιότητα, αιμορροΐδες και άλλα συνδέονται με την λάθος στάση μας.

http://enallaktikidrasi.com/2014/02/i-sosti-stasi-afodeysis/#ixzz2uPneBtb1
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Λοιπόν sorry τώρα που έχω πιάσει κουραδοσυζήτηση αλλά όσο ξαναδιαβάζω το άρθρο, τόσο περισσότερα φλασάκια τρώω.....Σκέφτομαι πολλά παιδιά που έχουν γράψει πως με την αφόδευση τα συμπτώματά τους επιδεινώνονται....και περισσότερο απ'όλους μου έρχεται στο νου ο Μαρκέλος.

Δειτε τώρα την παρακάτω φωτογραφία από το προηγούμενο άρθρο:



όπως βλέπετε, στην λάθος Δυτική καθιστή στάση αριστερά, το έντερο κάνει μια κλειστή γωνία προς την έξοδο και η κουράδα στην πορεία της θα ζοριστεί και θα σπρώξει εμπρός προς την περιοχή του προστάτη. Εαν η περιοχή εκεί είναι ήδη καταπονημένη, τα συμπτώματα θα αναζωπυρωθούν.

Αντίθετα στην φυσική στάση δεξιά, το έντερο είναι σχεδόν ευθεία και δεν υπάρχει κάποια τέτοια πίεση στην περιοχή.
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Παράθεση από: Phaethon (Φαέθων) στις 28 Φεβρουαρίου, 2014, 05:00:53 ΜΜ
Λοιπόν sorry τώρα που έχω πιάσει κουραδοσυζήτηση αλλά όσο ξαναδιαβάζω το άρθρο, τόσο περισσότερα φλασάκια τρώω.....Σκέφτομαι πολλά παιδιά που έχουν γράψει πως με την αφόδευση τα συμπτώματά τους επιδεινώνονται....και περισσότερο απ'όλους μου έρχεται στο νου ο Μαρκέλος.

Δειτε τώρα την παρακάτω φωτογραφία από το προηγούμενο άρθρο:



όπως βλέπετε, στην λάθος Δυτική καθιστή στάση αριστερά, το έντερο κάνει μια κλειστή γωνία προς την έξοδο και η κουράδα στην πορεία της θα ζοριστεί και θα σπρώξει εμπρός προς την περιοχή του προστάτη. Εαν η περιοχή εκεί είναι ήδη καταπονημένη, τα συμπτώματα θα αναζωπυρωθούν.

Αντίθετα στην φυσική στάση δεξιά, το έντερο είναι σχεδόν ευθεία και δεν υπάρχει κάποια τέτοια πίεση στην περιοχή.

Εγώ αντιθέτως όταν κάθομαι στην χέστρα για το χοντρό μου, ακουμπάω την πλάτη μου στα πλακάκια του WC.
Έτσι κατεβαίνει το "υλικό" προς αφόδευση σαφώς ευκολότερα.
Για να γεμίσει το κωλάντερο με καινούρια κουράδα, συνήθως σκύβω αρκετά προς τα μπροστά (SQUAT) για μερικά δευτερόλεπτα, και μετά ξαναγυρίζω την πλάτη μου στον τοίχο του WC και αμολάω κ.ο.κ.
Βέβαια αν ο εγκέφαλός μας χρειάζεται να επεξεργάζεται ένα σωρό μικρολεπτομέρειες (απαγορεύσεις συνήθως), για να μην ζορίζουμε τον προστάττη μας, τότε και να μην είχαμε θα (ξανά)παθαίναμε προστατίτιδα ή Χ.Π.Α.
Φρικτοί πυελικοί πόνοι μετά την Μεγάλη Εβδομάδα πέρυσι το 2012.Τρεις  σφαδάζουσες ''κρίσεις'' μέχρι τον Ιούλιο.Τσούξιμο κατά την ούρηση.Πάντα 2 με 3 φορές ούρηση την νύχτα.Στις 18 Ιουλίου το ΕΚΑΒ με μετέφερε στο Αττικό, με πόνους στην πύελο πιο αβάστακτους από ποτέ!Μου διέγνωσαν ουρολοίμωξη και νεφρολιθίαση.Μέχρι τον Σεπτέμβριο οι πόνοι ήταν καθημερινοί και μόνιμοι με κυμενόμενη ένταση.Μετά εξαφανίστηκαν!Φαγούρα έντονη στη βάλανο τον Μάρτιο του 2013.Καλλιέργεια σπέρματος στο Τζάνειο δείχνει Klebsiella.2 εβδομάδες Ladinin 500 mg και αποτέλεσμα μηδέν.Πόνος οξύς κατά την εκσπερμάτωση.Θριάσιο: Ufexil 500 mg για τουλάχιστον 6 εβδομάδες και Vibramycin 100 mg για 2 εβδομάδες.
ΥΓ: Από το 1981 εγώ και ο αδερφός μου βοηθούσαμε την μητέρα μου που ήταν ανάπηρη λόγω δισκοκοίλης.Άγχος και πόνος ατελείωτος.Πέθανε στις 30-05-2013.
Η ηλικία μου είναι 39.

Παράθεση από: 40παρά1 στις 04 Μάρτιος, 2014, 09:21:02 ΜΜ
Παράθεση από: Phaethon (Φαέθων) στις 28 Φεβρουαρίου, 2014, 05:00:53 ΜΜ
Λοιπόν sorry τώρα που έχω πιάσει κουραδοσυζήτηση αλλά όσο ξαναδιαβάζω το άρθρο, τόσο περισσότερα φλασάκια τρώω.....Σκέφτομαι πολλά παιδιά που έχουν γράψει πως με την αφόδευση τα συμπτώματά τους επιδεινώνονται....και περισσότερο απ'όλους μου έρχεται στο νου ο Μαρκέλος.

Δειτε τώρα την παρακάτω φωτογραφία από το προηγούμενο άρθρο:



όπως βλέπετε, στην λάθος Δυτική καθιστή στάση αριστερά, το έντερο κάνει μια κλειστή γωνία προς την έξοδο και η κουράδα στην πορεία της θα ζοριστεί και θα σπρώξει εμπρός προς την περιοχή του προστάτη. Εαν η περιοχή εκεί είναι ήδη καταπονημένη, τα συμπτώματα θα αναζωπυρωθούν.

Αντίθετα στην φυσική στάση δεξιά, το έντερο είναι σχεδόν ευθεία και δεν υπάρχει κάποια τέτοια πίεση στην περιοχή.

Εγώ αντιθέτως όταν κάθομαι στην χέστρα για το χοντρό μου, ακουμπάω την πλάτη μου στα πλακάκια του WC.
Έτσι κατεβαίνει το "υλικό" προς αφόδευση σαφώς ευκολότερα.
Για να γεμίσει το κωλάντερο με καινούρια κουράδα, συνήθως σκύβω αρκετά προς τα μπροστά (SQUAT) για μερικά δευτερόλεπτα, και μετά ξαναγυρίζω την πλάτη μου στον τοίχο του WC και αμολάω κ.ο.κ.
Βέβαια αν ο εγκέφαλός μας χρειάζεται να επεξεργάζεται ένα σωρό μικρολεπτομέρειες (απαγορεύσεις συνήθως), για να μην ζορίζουμε τον προστάττη μας, τότε και να μην είχαμε θα (ξανά)παθαίναμε προστατίτιδα ή Χ.Π.Α.

φιλε 40παρα1 προσκυνω το σχολιο σου...!!!!μου θυμισες την γνωστη καραμπινα ''χλαπα χλουπα'' οπλισατε πυροβολισατε κοινως...να σαι καλα με εκανες και γελασα!

και άλλες συμβουλές επί του θέματος:
http://www.proctology.gr/el/nosimata-proktoy/oi-sostes-taktikes-afodeysis

ΠαράθεσηΟι σωστές τακτικές αφόδευσης

Τί προσέχουμε στην τουαλέττα
Στην τουαλέττα καθόμαστε μόνο πέντε λεπτά. Δεν διαβάζουμε εφημερίδα, ούτε λύνουμε σταυρόλεξο, ούτε σερφάρουμε στο internet.
Χρησιμοποιούμε ελάχιστο χαρτί.
Η καθαριότητα που είναι απαραίτητη επιτυγχάνεται με άφθονο νερό (χλιαρό ή ελαφρώς ζεστό). Δεν βάζουμε παγάκια.
Δεν χρησιμοποιούμε καθόλου σαπούνι οποιασδήποτε μορφής ούτε βάζουμε μωρομάντηλα ή κάποιο άλλο υγρό (betadine, dettol, οινόπνευμα, βικς ή ότι άλλο φανταστούμε).
Η καθαριότητα δεν πρέπει να είναι υπερβολική ούτε χρησιμοποιούμε υαλόχαρτο.
Το σκούπισμα γίνεται με μία μαλακιά πετσέτα ή με το στεγνωτήρι των μαλλιών (ελαφρά-όχι κάψιμο). Οχι με το χαρτί τουαλέττας.
Όχι Σταυρόλεξο, ούτε Διάβασμα στην τουαλέτα...
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Να αναφέρω και εγώ ότι από τότε που διάβασα για την σωστή στάση χεσίματος έχω δει τεράστια διαφορά στις αιμορροίδες και στην ευκολία χεσίματος. Επιστημονικά αυτό που διευκολύνεται με το σκύψιμο μπροστά είναι ο λεγόμενος ευθειασμός του ορθού δηλαδή όπως φαίνεται και στα σχέδια ο έσω σφικτήρας κρατάει το έντερο και το διπλώνει λίγο για να μην μας φεύγουνε πριν την ώρα τους. Όταν έρθει η ευλογημένη ώρα του χεσίματος και σκύψουμε μπροστά είναι πολύ εύκολη η ευθυγράμμηση του εντέρου και το άνετο χέσιμο. Όταν δεν σκύβουμε μπροστά είναι σαν να πυροβολούμε με στραβή κάνη. Με την μια δεν παθαίνεις κάτι αλλά συχέχεια και αν έχεις δυσκοιλιότητα ...
Εμφάνιση συμπτωμάτων το 2007: αίμα στο σπέρμα και ασβεστώσεις, αγωγή κλασικά κινολόνη όπως και τις επόμενες φορές. Άρχισα να το ψάχνω λίγο περισσότερο το 2010 με πιο πλήρεις αγωγές αλλά κάθε φορά τα συμπτώματα (πόνος στους όρχεις, κίτρινο χρώμα σπέρματος, τσούξιμο στην ούρηση, δέκατα, κόπωση, αίσθηση βάρους) επανέρχονταν σε 20 ημέρες μετά την αγωγή εντονότερα. Στις 2/5/2013 ξεκίνησα συνδυασμό αλκαλικής διατροφής και νηστειοθεραπείας με πολύ καλά αποτελέσματα μέχρι τώρα. Θα δείξει... Λοιπόν έδειξε. Από το Πάσχα του 2013 με αρχές νηστειοθεραπείας και αλκαλικής διατροφής είμαι σχεδόν ασυμπτωματικός. Το μόνο που μου έχει μείνει είναι τσούξιμο κατά την ούρηση μερικές μέρες του μήνα και υποκίτρινο χρώμα σπέρματος. PSA 0,43 τον 1o του 2014.

Γεια χαρα
Πρωτη φορα βλεπω οτι υπαρχει καποιος που εχει συμπτωματα στο εντερο μετα την αφοδευση σαν και μενα - δλδ ο Μαρκελος που λετε πιο πανω. Πραγματικα οσους εχω ρωτησει και οπου εχω διαβασει για εντερικες παθησεις δεν εχω βρει κατι τέτοιο - ολοι εχουν τα συμπτωματα ή πριν ή συνεχεια. Άρα κατα πασα πηθανοτητα δεν οφείλονται στο εντερο αλλα στον προστατη (αφου εκανα και κολονοσκοπηση και δεν εδειξε τιποτα). Εγω αμεσως μετα την αφοδευση νοιωθω ερεθισμενο τον πρωκτό και ορθο, την πυελική περιοχη και το εντερο και για ολη την υπολοιπη ημερα μπορω να φαω μονο ρυζι και μακαρονια - αν φαω κατι με φυτικες ινες αρχιζει και μεγαλωνει ο πονος στην κοιλια ακομα και οταν ειμαι ορθιος. Υπάρχει καπου αναρτημενη και η εμπειρια του Μαρκελου ή καποιου αλλου με παρομοια συμπτωματα μετα απο αφοδευση;