Ποιό απο τα παρακάτω σας βοήθησε πιο πολυ απο όλα :

Αντιβιώσεις
3 (33.3%)
Α-blockers
1 (11.1%)
Quercetin ή άλλο συμπλήρωμα
1 (11.1%)
Μαλλάξεις  χωρίς αντιβιώσεις
1 (11.1%)
Μαλλάξεις με αντιβιώσεις
3 (33.3%)
Μαλλάξεις με wand
1 (11.1%)
Συχνότερος  αυνανισμός
2 (22.2%)
Συχνότερο σεξ
1 (11.1%)
Αραιότερη συχνότητα εκσπερμάτωσης (αυνανισμός /σεξ)
4 (44.4%)
Tρέξιμο / Γιόγκα
2 (22.2%)
Διατάσεις - μασάζ πυελικής περιοχής
2 (22.2%)
Αποχή απο τα πάντα και βελτίωση τροπου ζωής
0 (0%)
Αγχολυτικά / Αντικαταθλιπτικά
0 (0%)
Διαχείριση στρες και αποφυγή εντάσεων
3 (33.3%)
Άλλο
0 (0%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 9

Η ψηφοφορία έληξε: 15 Νοεμβρίου, 2012, 03:07:13 ΜΜ

15 Οκτωβρίου, 2012, 09:07:50 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 15 Οκτωβρίου, 2012, 09:16:41 ΜΜ από Super Ban
Απαντήστε στο ερωτηματολόγιο/ψηφοφορία που έφτιαξα ,έτσι ωστε να έχουμε μια πιο ξεκαθαρη εικόνα ...
50 ατομα είμαστε ,σίγουρα θα  έχουν  ενδιαφερον οι απαντήσεις μας.
Το ερωτηματολογιο βρισκεται σε αυτο το θέμα .

Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

Ρε μεγάλε για πρόσθεσε σε παρακαλώ: 1) αποφυγή στρες-έντασης, 2) αραιότερη εξπερμάτωση, 3) διατάσεις-μασάζ περιοχής

Και αν θες τη γνωμη μου επέτρεψε μέχρι 3 επιλογές και παρέτεινε το χρόνο ψηφοφορίας
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

#2 16 Οκτωβρίου, 2012, 04:09:38 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 16 Οκτωβρίου, 2012, 04:11:40 ΜΜ από admin2
Αλλάχτηκαν οι ψήφοι από 2 σε 3. Λογικά πλέον υπάρχει η δυνατότητα διαγραφής της ψηφοφορίας από χρήστη αν θελήσετε να το ξαναφτιάξετε.

#3 17 Οκτωβρίου, 2012, 11:46:57 ΠΜ Τελευταία τροποποίηση: 17 Οκτωβρίου, 2012, 11:56:44 ΠΜ από Phaethon
Παράθεση από: Super Ban στις 16 Οκτωβρίου, 2012, 03:35:26 ΜΜ
Επίσης Phaethon μου ζήτησες να βάλω το αποφυγή stress κτλ ,σεβαστό αλλά δεν μπορω να  κτλβ απόλυτα πως το ενοείς . Αν και το είχα γράψει και εγώ παλιότερα ,πως είναι πολύ βλαβερό για την παθησή μας το παραπάνω ,το είχα αναφέρει σε φάση '' αποφυγη στρες  και καυτερών''...το θεωρώ πια ομως κάπως πολύ γενικό και ασαφές .

Το στρες  όμως δεν αποβάλεται τόσο απλά και αυτό επιτυγχάνεται δια μεσω :

Tρέξιμο /Γιόγκα/διαλογισμού/Διατάσεις-μασάζ περιοχής/Αποχή απο τα πάντα και βελτίωση τροπου ζωής/ Αγχολυτικά -Αντικαταθλιπτικά/αναπνοων κτλ

Super να στο κάνω λιανά: σίγουρα όταν είσαι στρεσαρισμένος και η άσκηση και οι βαθιές αναπνοές (σε τεράστιο βαθμό) βοηθάνε.

Όμως εγώ με το "αποφυγή στρες" εννοώ πρωταρχικά κάτι άλλο: το να αποφεύγεις κατ'αρχάς τον τρόπο σκέψης του εγκεφάλου που σου προκαλεί το στρες. Δηλαδή να φιλτράρεις τα καθημερινά γεγονότα με διαφορετικό μάτι, όσο γίνεται. Ένα μικρό παράδειγμα: εγώ είμαι τσαντίλας. Όταν κάποιος μαλάκας έπεφτε μπροστά μου και μου χάλαγε τη μέρα μου ή παλαιότερή μου αντίδραση ήταν πιθανά να αφήσω τον εκνευρισμό να με κατακλύσει και να του τη πω. Το σώμα εκείνη τη στιγμή προετοιμάζεται για "μάχη", πιθανά για καυγά, φωνές ή και ξύλο αν κορυφωθεί η διένεξη. Τώρα έχω παρατηρήσει όταν αυτό συμβαίνει πως κατευθείαν σφίγγω τους μυς της λεκάνης, ειδικά τους μυς του σφικτήρα του πρωκτού οι οποίοι σφίγγουν όλη την περιοχή μέχρι και τους όρχεις, δηλαδή όλο το περίνεο. Για να καταλάβεις τι εννοώ, ξάπλωσε ανάσκελα, βάλε το δάχτυλο ανάμεσα στους όρχεις σχετικά χαμηλά, παραμέρισέ τους (τους όρχεις), πίεσε με το δάχτυλο και νοιώσε τον μυ που περνάει από κάτω, κάτι σαν προέκταση του πέους. Αν τώρα σφίξεις τους σφικτήρες του πρωκτού θα νοιώσεις την ένταση (σφίξιμο) και σε αυτόν τον μυ που ακουμπάς με το δάχτυλο παρά το ότι βρίσκεται αρκετά μακρυά από τον πρωκτό. Οι Wise και Anderson εξηγούν αυτή την αντίδραση ως μια έμφυτη τάση προστασίας της ευαίσθητης περιοχής των γεννητικών οργάνων που έχουμε όταν αντιμετωπίζουμε στρες που για τον οργανισμό σημαίνει "θέση μάχης". Παρατηρούν μάλιστα ότι το φαινόμενο της μεταφοράς της έντασης σε μεγάλο βαθμό στην πυελική περιοχή δεν είναι μόνο στον άνθρωπο: ζώα που έχουν ουρά όπως τα σκυλιά, όταν φοβούνται ή αντιμετωπίζουν κάποιον δυνατότερο αντίπαλο έχουν την έμφυτη αντίδραση της σύσφιξης που προκαλεί το φαινόμενο της "ουράς στα σκέλια" (ο άνθρωπος θεωρείται ότι εξελικτικά πέρασε από το στάδιο που κάποτε είχε ουρά).

Όταν αυτό συμβαίνει έχω μετά ενοχλήσεις "προστατίτιδας" μέσα στην ημέρα και πλέον είναι δύσκολο να κάνω κάτι γι αυτό ακόμα κι αν αρχίσω τις αναπνοές και τη χαλάρωση (με λυτρώνει ο γιατρός ύπνος στο τέλος).

Έτσι λοιπόν -πρωτού φτάσω να είμαι ήδη στρεσαρισμένος και να καταφεύγω σε ασκήσεις και αναπνοές- προσπαθώ κατ'αρχάς να μην φτάνω σε αυτό το σημείο. Πως; Αφήνοντας πλέον κάποια πράγματα "να πέσουν κάτω" όπως λέμε. Να μην τα παίρνω όλα τοις μετρητοίς. Να τα βγάζω από το μυαλό μου. Να λέω "μην ασχολείσαι". Να είμαι πιο easy going από τον νευρόσπαστο γκρινιάρη που είμαι συνήθως. Ελπίζω να έγινα κατανοητός.
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

#4 17 Οκτωβρίου, 2012, 02:34:08 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 17 Οκτωβρίου, 2012, 02:35:46 ΜΜ από Super Ban
Παρατηρούν μάλιστα ότι το φαινόμενο της μεταφοράς της έντασης σε μεγάλο βαθμό στην πυελική περιοχή δεν είναι μόνο στον άνθρωπο: ζώα που έχουν ουρά όπως τα σκυλιά, όταν φοβούνται ή αντιμετωπίζουν κάποιον δυνατότερο αντίπαλο έχουν την έμφυτη αντίδραση της σύσφιξης που προκαλεί το φαινόμενο της "ουράς στα σκέλια" (ο άνθρωπος θεωρείται ότι εξελικτικά πέρασε από το στάδιο που κάποτε είχε ουρά).

Ουάοοοο.Εντυπωσιάστηκα με αυτό .Δεν το γνώριζα ,δεν το είχα διαβάσει κάπου και ούτε θα μπορούσα να το φανταστώ .Cool story bro.
Tα υπόλοιπα  όμως τα γνώριζα και σαφώς αντιλαμβάνομαι κατά την διάρκεια της ημέρας να σφίγγω τους ονομαστούς αυτούς μύες ,   αν και έχω κάνει σοβαρή πρόοδο ως σήμερα .Το έχω αναφέρει πολλάκης εξάλλου αυτό .Είμαι και εγώ οξύθυμος δυστυχώς , γι'αυτό φρόντισε μόνο να μην βρεθούμε σε κανά φανάρι στην Αθήνα ( +_)(*&^%$#@!~ ).

;-)

Οι αναπνοές βοηθούν ,η γιόγκα  και ίσως και  κανά σκέυασμα .Θα κλείσω λέγωντας πως επιπρόσθετα θα ξεκινησω κάτι και πως σε κανά μηνα με δυο ,θα γράψω το σχετικό report μου.
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

Καλησπερα σας παιδια,

Συμφωνω απολυτα με οσα αναφεραται.
Σε αυτα τα 3 χρονια που με απασχολει η προστατιτιδα, οι πιο ασχημοι πονοι που ειχα, συνδεονταν σχεδον παντα και με μια αγχωτικη κατασταση που ζουσα.
Επισης εχω παρατηρησει οτι τα σκ η γενικα αργιες κτλ, οι πονοι ειτε δεν υπαρχουν, ειτε ειναι αμελητεοι..




Εμφανιση στα 29, διαρκεια 4 ετη.
1.Αρχικα οξεις πονοι - Ανιχνευση faecalis - Αντιμετωπιση με αντιβιωση(Climbax/Ciproxin κυριως) - 6 μηνες
2.Μετεπειτα μετρια πονοι κυριως βουβονικη χωρα. Ανιχνευση faecalis - Αντιμετωπιση με αντιβιωση (Climbax κυριως)/ μαλλαξεις -  2 Χρονια.
3.Μικρες ενοχλησεις , Ανιχνευση Χλαμυδιων σε 2 διαγνωστικα κεντρα. Αντιμετωπιση αντιβιωση(Tabrin κυριως)/μαλλαξεις
4. Μικρες ενοχλησεις -  εν αναμονη εξετασεων - χρηση φυτικων προιοντων (cranberrry - quercetince - σκορδο).  Αποφυγη αγχους.
5. Εξετασεις καθαρες για χλαμυδια και λοιπους οργανισμους μετα απο 6 μηνες αποχη απο αντιβιβιωση. Σπερμα φυσιολογικο/Στυση κανονικη. Μικρες ενοχλησεις σε βουβωνικη χωρα σε περιπτωση αγχους/κουρασης. Αντιμετωπιση με χαλαρωση.
6. Επομενες εξετασεις σε 2μηνα.
7. Σχεδον Ασυμπτωματικος για παραπανω των 8 μηνων
    με θετική αντιμετωπιση της καταστασης.

Μοιάζουμε πολύ σε αυτό. Αν διαβάσεις το ιστορικό μου θα δεις ότι από τα πρώτα πράγματα που με έκανε να υποπτευτώ ότι πρέπει πια να σταματήσω το κυνήγι των μικροβίων ήταν ότι τα συμπτώματα εξαφανίζονταν σχεδόν το βράδυ που κοιμόμουν και επανεμφανίζονταν σιγά-σιγά στη διάρκεια της ημέρας.
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Υ.Γ. Έχω παρατηρήσει ότι από όλες τις δυνατές στρεσαριστικές καταστάσεις, η πιο έντονη επιδείνωση των συμπτωμάτων μου είναι στους καυγάδες...όχι απαραίτητα όταν επίκειται πιθανότητα σωματικής βίας...ακόμα και σε "πολιτισμένους" (αλλά σοβαρούς, όχι για ψύλλου πήδημα) καυγάδες όπου πέφτει συζήτηση...πχ με τη γυναίκα μου ή τον αδελφό μου

Συμπέρασμα: make love, not CPPS χαχαχα
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0


...οντως καυγαδες, γενικα εντονες καταστασεις εξαρσης..

Προσωπικα προσφατα οι εξετασεις καθως και η καθημερινη κλινικη μου εικονα αποδεικνυουν την υπαρξη μικροβιων. Ωστοσο, οποτε ειμαι χαλαρος δεν εχω ιδιαιτερες ενοχλησεις...μακαρι κοινως να ημουν ετσι παντα...

Γενικα, η αποψη μου ειναι οτι τα μικροβια ειναι η "φωτια" και το αγχος ειναι ο "αερας" που την δυναμωνει...
Εμφανιση στα 29, διαρκεια 4 ετη.
1.Αρχικα οξεις πονοι - Ανιχνευση faecalis - Αντιμετωπιση με αντιβιωση(Climbax/Ciproxin κυριως) - 6 μηνες
2.Μετεπειτα μετρια πονοι κυριως βουβονικη χωρα. Ανιχνευση faecalis - Αντιμετωπιση με αντιβιωση (Climbax κυριως)/ μαλλαξεις -  2 Χρονια.
3.Μικρες ενοχλησεις , Ανιχνευση Χλαμυδιων σε 2 διαγνωστικα κεντρα. Αντιμετωπιση αντιβιωση(Tabrin κυριως)/μαλλαξεις
4. Μικρες ενοχλησεις -  εν αναμονη εξετασεων - χρηση φυτικων προιοντων (cranberrry - quercetince - σκορδο).  Αποφυγη αγχους.
5. Εξετασεις καθαρες για χλαμυδια και λοιπους οργανισμους μετα απο 6 μηνες αποχη απο αντιβιβιωση. Σπερμα φυσιολογικο/Στυση κανονικη. Μικρες ενοχλησεις σε βουβωνικη χωρα σε περιπτωση αγχους/κουρασης. Αντιμετωπιση με χαλαρωση.
6. Επομενες εξετασεις σε 2μηνα.
7. Σχεδον Ασυμπτωματικος για παραπανω των 8 μηνων
    με θετική αντιμετωπιση της καταστασης.

#9 18 Οκτωβρίου, 2012, 11:14:03 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 18 Οκτωβρίου, 2012, 11:17:15 ΜΜ από Phaethon
Ο γιατρός που πρόσφατα έκανε τη διάλεξη που παρακολούθησα είπε χαρακτηριστικά σχετικά με αυτό που λες "μια αθώα γριούλα μπορεί να πατήσει την σκανδάλη αλλά και να της πάρεις μετά το όπλο η σφαίρα δεν γυρίζει πίσω". Ομως δεν θεωρώ ότι τα μικρόβια είναι συνήθως η αιτία. Εξ'αλλου (και τα έχω πει πολλές φορές αυτά) μόνο σε 5%-33% (ανάλογα τη μελέτη) των περιπτώσεών μας βρίσκουν υπαρξη μικροβίων. Οι περισσότεροι έχουν τα συμπτώματα αυτά χωρίς κάποιο εύρημα.
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

44 - Χρόνια Προστατίτιδα απο το 2007. Αυξημένη FSA (19), Testosterone (380), κιρσοκύλη (δεξιά + αριστερά).  Στυτική δυσλειτουργία κάπου κάπου από το 2011. Το 11/2012 εντοπιστικέ Ε. Faecalis μετα απο καλλιέργεια σπερματος (χωρίς μαλλαξη για προστατικό υγρό) - 3 μήνες  αγωγή με TAVANIC. Το 04/2013 εντοπιστικέ Chlamydia (μετά απο μαλλαξη για προστατικό υγρό) - αγωγή με Vibramicyn για 16 ημέρες. Στης 19/4/2013 - Καλλιέργεια σπερματος + με μάλαξη για προστατικό υγρό + εξέταση για τεστοστερόνη (total + free) το πρωί μεταξύ 6-7 πμ.