Παράθεση από: john dim στις 30 Οκτωβρίου, 2016, 12:18:18 ΜΜ
Υπαρχει στο ιατρικο κεντρο Αθηνων υπερσυχρονο κεντρο πυελικου εδαφους.
Πολύ χρήσιμη πληροφορία, τη δανείζομαι για να ανοίξω νέο θέμα http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=1047.0
Απλά ίσως στο Εργαστήριο Πυελικού Εδάφους και Εντερικής Φυσιολογίας του ιατρικού κέντρου Αθηνών να μην εστιάζουν τόσο στο θέμα της φυσιοθεραπείας, αλλά περισσότερο στα διάφορα εντερικά περισσότερο προβλήματα που σχετίζονται και με το πυελικό άλγος. Πολύ χρήσιμη όμως πληροφορία, μπορεί να βοηθήσει κάποιους.

Τώρα, στο θέμα της φυσιοθεραπείας, η προσωπική μου άποψη, που έχω ξαναγράψει, και συνεχίζω, είναι ότι εκτός από τις ουρολογικές εξετάσεις, ο ασθενής με πυελικό πόνο πρέπει να κάνει και ανίχνευση έντασης και εναυσματικών σημείων πόνου (trigger points) στην πυελική περιοχή και γύρω. Η ανίχνευση αυτή μπορεί να γίνει από ουρολόγο ή φυσικοθεραπευτή που ασχολείται με τέτοια θέματα. Μπορούν να γίνουν και από ρευματολόγο, όπως μας περιγράφει ο vento παραπάνω.
Παράθεση από: vento στις 20 Απριλίου, 2013, 12:00:57 ΠΜ
Για την ινομυαλγία έγραψα κάποια βασικά πράγματα στο Ιστορικό που έχω ανεβάσει. Για να απαντήσω στα ερωτήματα που τέθηκαν εδώ, θέλω να προσθέσω ότι:
α) η διαγνωση γίνεται από ρευματολόγο
β) προσωπικό μου συμπέρασμα είναι ότι υπάρχουν συγκεκριμένα trigger points τα οποία "ψάχνουν" οι ρευματολόγοι, σε διάφορα σημεία του σώματος, όπου ενδεχομένως δεν έχεις νιώσει πόνο πριν την εξέταση.
γ) η εύρεση των trigger points γίνεται με δακτυλική πίεση από τον γιατρό.
δ) στην εξέταση που μου είχε γίνει, είχα εκπλαγεί από τον πόνο που ένιωθα σε  συγκεκριμένα trigger points. Δεν είχα ποτέ καταλάβει πριν την εξέταση ότι στα συγκεκριμένα σημεία πονούσα....! Π.χ. πόνεσα στο στήθος κατόπιν της δακτυλικής πίεσης, ενώ αντίθετα οι καθημερινοί μου πόνοι δεν είχαν σχέση....ήταν στην πλάτη και ιδιαίτερα στο αριστερό μέρος της μέσης....
Δυστυχώς ο vento δε γράφει πια στο φόρουμ για να μας ενημερώσει τι έγινε. Με κατάλληλη φυσιοθεραπεία μπορούν αυτά τα σημεία να 'σιγάσουν' ώστε ο πόνος να υποχωρήσει.
Χρόνιο, Μυϊκά βασιζόμενο Πυελικό Άλγος.
Ξεκίνησε το 2012, είμαι χωρίς συμπτώματα από το 2016.
Πυροδοτήθηκε από προστατίτιδα, το πρωτόκολλο Wise Anderson με βοήθησε περισσότερο από όλες τις θεραπείες.

Ίσως κάποιες περιπτώσεις ενδιαφέρει και η 'κήλη του αθλητή', όπως διαβάζω από το http://www.iatronet.gr/askisi/gymnastiki-askisi/article/14262/syndromo-koiliakwn-prosagwgwn-i-kili-toy-athliti.html :

Παθήσεις που περιλαμβάνονται στο σύνδρομο κοιλιακών προσαγωγών είναι:
Τενοντοπάθεια των προσαγωγών.
Τενοντοπάθεια του λαγονοψοίτου.
Τενοντοπάθεια του ορθού κοιλιακού.
Κατάγματα εκ κοπώσεως ηβικού οστού.
Κατάγματα εκ κοπώσεως του αυχένα του μηριαίου.
Τραυματική ηβική οστείτης.
Παγίδευση του θυρεοειδούς νεύρου.

Μπορεί να είναι αποτέλεσμα:
Χαλάρωσης του έξω βουβωνικού στομίου.
Ρήξη της απονεύρωσης του έξω λοξού.
Ρήξη του κοινού καταφυτικού τένοντα.
Ρήξη της απονεύρωσης του εγκάρσιου κοιλιακού.
Διαχωρισμός βουβωνικού συνδέσμου.

Με το σύνδρομο αυτό ασχολούνται αρκετοί αθλίατροι και φυσιοθεραπευτές, με ενδιαφέρουσες απόψεις - προσεγγίσεις, μπορείτε να το ψάξετε και στο google.

Χρόνιο, Μυϊκά βασιζόμενο Πυελικό Άλγος.
Ξεκίνησε το 2012, είμαι χωρίς συμπτώματα από το 2016.
Πυροδοτήθηκε από προστατίτιδα, το πρωτόκολλο Wise Anderson με βοήθησε περισσότερο από όλες τις θεραπείες.