29 Οκτωβρίου, 2012, 08:30:26 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 29 Οκτωβρίου, 2012, 10:22:06 ΜΜ από admin2
χαίρετε παίδες.Διάβασα για υπόθετο icthyol.Eπειδή μου το συνέστησε ουρολόγος κατά λέξη μου είπε αν μπορώ να βρω αυτο σκέυασμα θα με βοηθούσε, το έχει χρησιμοποιήσει κάποιος καιρό;Τι αποτέλεσμα είχε και που το βρήκε ,επειδή εγώ το έχω βρεί μόνο σε ρώσσικο site.
Δυσκολία ούρησης,συχνουρία,καύσος από περίνεο έως ουρήθρα,πυρετοί.Χειρουργεία,άσχετοι γιατροί,τόνοι αντιβίωσης.Αποτέλεσμα;10 χρόνια κάθοδος στην κόλαση.Τώρα βότανα,βελονισμός,αραιή εκσπερμάτιση.Γενικά σε ύφεση.

#1 29 Οκτωβρίου, 2012, 09:50:13 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 29 Οκτωβρίου, 2012, 10:22:18 ΜΜ από admin2
Tα υπόθετα υχθυόλης τα εντόπισε ένας φίλος από κάποιον νησιώτη γιατρό που του τα πρότεινε ως εναλλακτική λύση για την προστατίτιδα .
Διατίθονται απο κάποιο φαρμακείο στην Αθήνα ,το οποίο τα παρασκευάζει κιόλας .Σίγουρα για να διατηρηθούν χρειάζονται ψυγείο και ο χρόνος χρήσης  τους ποικίλει από άτομο σε άτομο .Έχουν μάυρο χρώμα  :-) .
Η τιμή τους ,μου διαφέυγει .
Αυτός που τα χρησιμοποίησε ήταν ο Μάρκελος ,χωρίς ωστόσο να έχει τα αποτέλεσματα που του έταξαν .Βέβαια δεν ακολούθησε πιστά τις οδηγίες χρήσης αυτών .Θα προσπαθήσω να τον βρω σήμερα ,για να μας γράψει πόσο κόστισαν ,πως τα βρήκε κτλ .
Τώρα όμως εγώ θέλω μία χάρη απο εσένα pierie , ΟΠΩΣ ΒΕΒΑΙΩΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΑΠΟ ΟΣΟΥΣ ΑΝΤΛΟΥΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ FORUM .

Σε παρακαλώ παρα πολύ , συμπλήρωσε την υπογραφή σου όπως εχω κάνει και εγω με τον phaethon,τον βερτη,τον Μαρκελο  κτλ  .Aυτο δηλαδή που αναφέρουμαι σε συντομια σαν ιστορικό μας κάτω - κάτω σε κάθε μας μηνυμα στην δημόσια προβολή.

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ   ΟΛΟΙ  ,αυτό βοηθάει να βλέπουμε εν συντομία το ιστορικο του κάθε ασθενή/συμπάσχοντα  ,αφενός για να ξέρουμε με ποιόν έχουμε να κάνουμε και να βοηθηθούμε /ταυτιστούμε με αυτόν  ,αφετέρου για να βοηθάμε νέους ασθενείς με τα ίδια προβλήματα να τα ξεπερνάνε .

Αυτό γίνεται αν πας πάνω στην γραμμή εργαλειών και  στο ''Προφίλ'' ,μπεις εκεί που λέει ''Προφίλ Φόρουμ'' και συμπληρώσεις την φόρμα της  ''Υπογραφής'' .

Μετά πατάς ''αλλαγή προφίλ'' και τέλος .

Επίσης αν λάβεις αυτή την αγωγή με τα υποόθετα γράψε να μας πεις τι έγινε .
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

Λοιπον το καθε υποθετακι εχει 1 ευρω και χρειάζεσαι τουλάχιστον 20 στην αρχη(2 καθε μερα για 10 ημερες).Οπως ειπε το καρφι ο super ban που να του-ban-ιαση ο προστατης του εγω δεν ημουν συνεπης με την θεραπεια γιατι μετα απο την πρωινη χρήση γυρισα στο σπιτι το μεσημερι και ειχε λερωθει μεχρι και η βερμουδα μου με το λάδι που βγάζει το κελυφος του υπόθετου(σαν να ειχα λερωθει με σκατα) με αποτέλεσμα να το παίρνω μονο το βραδυ και οχι πάντα.Δοκιμασε τα δεν εχεις να χασεις τιποτα.Η ιδια η φαρμακοποιος μου ειπε οτι αυτα βοηθανε αν δεν εχεις μικροβιο αν εχεις δεν κάνει τιποτα(αντε τωρα εσυ να αποδειξεις αν εχεις ή οχι μικροβιο)Τέλος παντων.Το τηλ ειναι -2103806362 και η διευθ.Κωλλετη 33 Αθηνα.(στα εξαρχεια ειναι κοντα στην Κάνιγγος πισω απο υπουργειο εμποριου).Ελπίζω να σε βοήθησα.
Εμφανιση συμπτωματων 28 ετων.Τσουξιμο στην ουρηση,κατα την οφοδευση εκκριμα προστατικου υγρου,πεσμενη libido,στ.δυσλειτουργεια,συχνοουρια,νυχτουρια,αλγος στο περινεο. Τροποι θεραπειας:τόνοι αντιβίωσης,βοτανα,προστατικες μαλλάξεις.Πλεον:συχνο τρεξιμο,και μαλλάξεις με wand.Ξεκίνημα ομοιοπαθητικης 12/06/2013 .

#3 31 Οκτωβρίου, 2012, 11:17:32 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 01 Νοεμβρίου, 2012, 02:48:09 ΠΜ από Super Ban
''Καλή ευκολία''  με τα μάυρα ψαρο'υ'ποθετάκια να ευχηθώ...

Μην αμελήσεις να μας πείς τι έγινε  αν τα πάρεις .

Και Μάρκελε ...Έχω μία απορία σχετικά με το σχήμα .
Σαν κουφέτο ήταν ;
Με ποιό μηχανικό τρόπο  γινόταν η  δυείσδηση ;
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

Το σχημα ειναι σαν τορπιλη
Ο τρόπος διεισδησης ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟΣ!!!!!!Το τοποθετεις επάνω σε ένα κοντάρι σκουπας και απλά κάθεσαι επάνω.Μόλις το αισθανθεις κάπου στις αμυγδαλες σταματα ΑΜΕΣΩΣ και βγάλτο ελάχιστα εξω.Και εισαι έτοιμος.Σε κάλυψα super gang bang??
Εμφανιση συμπτωματων 28 ετων.Τσουξιμο στην ουρηση,κατα την οφοδευση εκκριμα προστατικου υγρου,πεσμενη libido,στ.δυσλειτουργεια,συχνοουρια,νυχτουρια,αλγος στο περινεο. Τροποι θεραπειας:τόνοι αντιβίωσης,βοτανα,προστατικες μαλλάξεις.Πλεον:συχνο τρεξιμο,και μαλλάξεις με wand.Ξεκίνημα ομοιοπαθητικης 12/06/2013 .

Με κάλυψες .Οι κοινότητες των προστατιδοπαθών ανά τον κόσμο κλαίνε αυτή την στιγμή .
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

ευχαριστώ για την απάντηση μάρκελε.Αν κατέβω Αθήνα θα τα πάρω.Με ενδιαφέρει ως προς την αντιφλεγμωνώδη δράση τους.γενικά είμαι σε καλή φάση μετά το τελευταίο χειρουργείο απλά μετα την  εκσπερμάτωση {ξερή λογου αφαίρεσης του αδενώματος προστάτου κατά το μεγαλύτερο μερους του} έχω μερικές φορές ενοχλήσεις για 1-2 μέρες.
Δυσκολία ούρησης,συχνουρία,καύσος από περίνεο έως ουρήθρα,πυρετοί.Χειρουργεία,άσχετοι γιατροί,τόνοι αντιβίωσης.Αποτέλεσμα;10 χρόνια κάθοδος στην κόλαση.Τώρα βότανα,βελονισμός,αραιή εκσπερμάτιση.Γενικά σε ύφεση.

Παράθεση από: pierios στις 04 Νοεμβρίου, 2012, 08:21:47 ΜΜ
ευχαριστώ για την απάντηση μάρκελε.Αν κατέβω Αθήνα θα τα πάρω.Με ενδιαφέρει ως προς την αντιφλεγμωνώδη δράση τους.γενικά είμαι σε καλή φάση μετά το τελευταίο χειρουργείο απλά μετα την  εκσπερμάτωση {ξερή λογου αφαίρεσης του αδενώματος προστάτου κατά το μεγαλύτερο μερους του} έχω μερικές φορές ενοχλήσεις για 1-2 μέρες.
Αφαίρεση προστάτη ;
Για ποιό λόγο ;Καλοήθης υπερπλασία ;Δεν πιστεύω για προστατίτιδα;Πόσο ετών είσαι;
Θέλεις να μας γράψεις  το ιστορικό σου ;

Σίγουρα θα ενδιαφέρει πολλούς με υπερπλασία ...
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

Θα απαντήσω φιλε μου όσο το δυνατον πιο περιληπτικα.Ειμαι 45 ετων και η ιστορία ξεκίνησε στα 32 ως οξεια εμπυρετη  προστατιτιδα με αιματουρία ,η οποια υφέθηκε με αντιβίωση για ενα μηνα.Μετα απο ένα έτος  και επειτα από σωματική και ψυχική καταπόνηση επέστρεψε πάλι και έμεινε με συχνες λοιμώξεις, πυρετους,συχνουρία,επίσχεση ουρων,κάψιμο από περίνεο έως ουρήθρα και το σημαντικότερο δυσκολία στην ούρηση (ουρουσα σταγδην με ξεκινηματα-σταματηματα και καθυστερημενη έναρξη).Η δυσκολία στην ούρηση μακροπρόθεσμα συχνα οδηγει σε υπερτροφία εξωστήρα και μείωση της ελαστικότητος του.
Μετά απο κυστεοσκοπηση και υπέρηχο και αφου υπήρχε και υπερτροφία προστατη και αυχένα λόγω συχνων φλεγμονων,έγινε το πρωτο χειρουργειο (σχαση αυχενα),το οποιο σημειωσε θεαματικη βελτιωση ουρησης αλλά μονο για ένα μηνα και μετα παλι λοιμωξεις και τα δυσκολία ουρησης για χρόνια.Στα επόμενα χρονια ξαναέγινε χειρουργειο αλλα μονο αυχενεκτομη 2 φορες.Αποτελεσμα ;Τα ιδια .Τελικα για να μην κουράζω μετα απο επιμονή δική μου,πρίν δυο χρόνια καθαρισα τον αδενα μέχρι την κάψα όσο πιο πολυ μπορουσε ο ουρολογος μου και πλεον η ουρηση είναι ομαλη και καλη,δεν υπαρχουν πλεον λοιμωξεις μια και καθαριστηκαν τυχον εστιες.Οι ενοχλησεις όμως όπως το κάψιμο ειδικα μερικες φορες μετα τον οργασμο ,βελτιώθηκαν ΛΙΓΟ και τα οποια τα αντιμετωπίζω με βελονισμό και καψουλα απο βότανα.
Εν κατακλείδι η απόφαση αφαιρεσης προστατη θελει γερη σκεψη και πρεπει να γίνεται σε ολη τη μαζα του αδενωματος μεχρι καψα και όχι με σχάσεις ή αυχενεκτομη και έχει επιτυχία ΜΟΝΟ σε μόνιμα αποφρακτικα φαινομενα ή σε συνεχεις λοιμωξεις οπου δεν μπορουν να αντιμετωπιστουν πλεον με αντιβιωτικά.
Υποψην ότι λογω χρόνιας χρησης αντιβιωσης,αντιφλεγμονωδων και 4 οξειων επισχεσεων ολα τα προηγουμενα χρόνια έχω καποια νεφρικη βλαβη μη αναστρεψιμη πια.
Μια συμβουλή προσέξτε τους ουρολογους οι περισσότεροι ειναι αδιάφοροι και εκμεταλευτές, από τους χρόνιους πάσχοντες ζουνε και πλουτιζουν.Και το σημαντικότερο μακρυά από ονόματα! και καθηγητάδες! με αλμυρα κασέ(απο 2-3 τετοιους ταλαιπωρηθηκα αφανταστα).Ο ουρολογος πρεπει να ξέρει να ακούει και ΣΥΝΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ  για την πορεία ΜΕ τον ασθενή.
Δυσκολία ούρησης,συχνουρία,καύσος από περίνεο έως ουρήθρα,πυρετοί.Χειρουργεία,άσχετοι γιατροί,τόνοι αντιβίωσης.Αποτέλεσμα;10 χρόνια κάθοδος στην κόλαση.Τώρα βότανα,βελονισμός,αραιή εκσπερμάτιση.Γενικά σε ύφεση.

#9 09 Νοεμβρίου, 2012, 06:07:38 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 10 Νοεμβρίου, 2012, 04:40:08 ΠΜ από Super Ban
Παράθεση από: pierios στις 09 Νοεμβρίου, 2012, 04:15:49 ΜΜ
Θα απαντήσω φιλε μου όσο το δυνατον πιο περιληπτικα.Ειμαι 45 ετων και η ιστορία ξεκίνησε στα 32 ως οξεια εμπυρετη  προστατιτιδα με αιματουρία ,η οποια υφέθηκε με αντιβίωση για ενα μηνα.Μετα απο ένα έτος  και επειτα από σωματική και ψυχική καταπόνηση επέστρεψε πάλι και έμεινε με συχνες λοιμώξεις, πυρετους,συχνουρία,επίσχεση ουρων,κάψιμο από περίνεο έως ουρήθρα και το σημαντικότερο δυσκολία στην ούρηση (ουρουσα σταγδην με ξεκινηματα-σταματηματα και καθυστερημενη έναρξη).Η δυσκολία στην ούρηση μακροπρόθεσμα συχνα οδηγει σε υπερτροφία εξωστήρα και μείωση της ελαστικότητος του.
Μετά απο κυστεοσκοπηση και υπέρηχο και αφου υπήρχε και υπερτροφία προστατη και αυχένα λόγω συχνων φλεγμονων,έγινε το πρωτο χειρουργειο (σχαση αυχενα),το οποιο σημειωσε θεαματικη βελτιωση ουρησης αλλά μονο για ένα μηνα και μετα παλι λοιμωξεις και τα δυσκολία ουρησης για χρόνια.Στα επόμενα χρονια ξαναέγινε χειρουργειο αλλα μονο αυχενεκτομη 2 φορες.Αποτελεσμα ;Τα ιδια .Τελικα για να μην κουράζω μετα απο επιμονή δική μου,πρίν δυο χρόνια καθαρισα τον αδενα μέχρι την κάψα όσο πιο πολυ μπορουσε ο ουρολογος μου και πλεον η ουρηση είναι ομαλη και καλη,δεν υπαρχουν πλεον λοιμωξεις μια και καθαριστηκαν τυχον εστιες.Οι ενοχλησεις όμως όπως το κάψιμο ειδικα μερικες φορες μετα τον οργασμο ,βελτιώθηκαν ΛΙΓΟ και τα οποια τα αντιμετωπίζω με βελονισμό και καψουλα απο βότανα.
Εν κατακλείδι η απόφαση αφαιρεσης προστατη θελει γερη σκεψη και πρεπει να γίνεται σε ολη τη μαζα του αδενωματος μεχρι καψα και όχι με σχάσεις ή αυχενεκτομη και έχει επιτυχία ΜΟΝΟ σε μόνιμα αποφρακτικα φαινομενα ή σε συνεχεις λοιμωξεις οπου δεν μπορουν να αντιμετωπιστουν πλεον με αντιβιωτικά.
Υποψην ότι λογω χρόνιας χρησης αντιβιωσης,αντιφλεγμονωδων και 4 οξειων επισχεσεων ολα τα προηγουμενα χρόνια έχω καποια νεφρικη βλαβη μη αναστρεψιμη πια.
Μια συμβουλή προσέξτε τους ουρολογους οι περισσότεροι ειναι αδιάφοροι και εκμεταλευτές, από τους χρόνιους πάσχοντες ζουνε και πλουτιζουν.Και το σημαντικότερο μακρυά από ονόματα! και καθηγητάδες! με αλμυρα κασέ(απο 2-3 τετοιους ταλαιπωρηθηκα αφανταστα).Ο ουρολογος πρεπει να ξέρει να ακούει και ΣΥΝΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ  για την πορεία ΜΕ τον ασθενή.


Συγκλονιστική η ιστορία σου.

Είσαι ο πρώτος μάλιστα που συναντώ επί ''Ελληνικού εδάφους'' που αντιμετώπισε την Χ.Π. με χειρουργική επέμβαση(εκτός απο κάποιον ονόματι ''the magic hood''που είχε κάνει επέμβαση στον αυχένα της κύστης) .
Σίγουρα θα υπάρχουν και άλλοι εκτός διαδυκτίου . Είσαι  σίγουρα ο πρώτος Έλληνας  που συναντώ .
Ενδιαφέρουσες οι πληροφορίες που μας παρέχεις ,αλλά προσωπικά μου γεννούν μερικές ακόμα απορίες που σίγουρα οι απαντήσεις τους  θα  φανούν χρήσιμες στους ασθενείς με Κ.Υ.Π.(καλοήθη υπερπλασία) που οι alpha αποκλειστές σταμάτησαν να τους δουλέυουν  και σκοπεύουν να  ακολουθήσουν το χειρουργείο .Οι απορίες μου είναι οι εξής :

+Πριν την ολική αφαίρεση του προστάτη ,οι επεμβάσεις που είχες κάνει στον αυχένα της κύστης είχαν εππηρεάσει την εκσπερμάτιση ή την στύση σου ;

-Ποιά μέθοδο επέμβασης ακολούθησες στην ολική αφαίρεση ;Δημόσιο νοσοκομείο ή ιδιωτικό ; Κόστος επέμβασης ;

-Κάποιοι λένε πως μετά την επέμβαση αυτή ,το πέος χάνει κάποια απο τα εκατοστά του.
Αυτό υσχύει ;

-Πόσο καιρό έκανες να επανέλθεις στυτικά ; Ακολούθησες κάποια συγκεκριμένη φαρμακευτική αγωγή ως θεραπεία στον τομέα αυτό  μετά την επέμβαση ;

-Η αίσθηση της εκσπερμάτισης είναι η ίδια ; Το σπέρμα ως γνωστόν δεν εκτινάσσεται αλλά παλλινδρομεί , ο μυικός όμως σπασμός όπου συμβαίνει κατλα την ΄΄κορύφωση΄΄ είναι ο ίδιος όπως ήταν και πριν ;

+Τα βότανα σε κάψουλες , ρίχνουν το ph των ούρων για αυτό δεν πονάς ;
Πως  πιστέυεις οτι δρούν ευεργετικά σε αυτό το σύμπτωμα  ;

+Για να δεις την κατάσταση των νεφρών σου ,τι γιατρό επισκέφτηκες ;
-Τι εξετάσεις έκανες;
-Υπήρχε κάποιο σύμπτωμα επαναλαμβανόμενο που σε έβαλε σε υποψίες ;



Συγνώμη αν φέρνω κάποιες κακές ίσως αναμνήσεις σου στο παρών ή αν σε ζάλισα .Αν δεν επιθυμείς δεν απαντάς και βεβαίως αν το κάνεις ,κάντο όποτε το θελήσεις .
Θα με ενδιέφερε να μάθω τον γιατρό που σου έκανε την ολική αφαίρεση ,όχι για μένα αλλά για τον πατέρα μου .Όποτε επίσης θέλεις στείλε μου τα στοιχεία του σε προσωπικό μήνυμα .
Σε ευχαριστώ .

Υ.Γ.
Για να είμαι ειλικρινής δεν είμαι απολύτως σίγουρος για το τι είναι αυτό που προκαλεί αυτο το γνωστό και κοινό σε όλους μας τσούξιμο/κάψιμο(αν και δεν το εντοπίζω συχνά τους τελευταίους μήνες θα ήθελα να τονίσω ,ίσως και καθόλου θα έλεγα αν εξαιρεθει μια περιοδο 7 ημερών έξαρσης εξαιτίας μιας αντιβίωσης που με διέλυσε ) .
Αφού  έκανα μια  κυστεοσκόπηση ,υπέθεσα πως αυτό το τσούξιμο οφειλόταν  στην ερυθρότητα/ερεθισμό  που  εντοπίστηκε  στο ύψος της προστατικης ουρήθρας (;;;;;;;;;;;;;; ).
Μετά άρχισα να πιστέυω πως είναι νευρολογικής φύσεως και τώρα τελευταία έχω σχεδόν πειστεί πως είναι μυικό .

Όπως λες και εσυ ενας απο αυτούς τους μύες  είναι  ο εξωστήρας  που περιβάλει την ουροδόχο κύστη  . Πιο συγκεκριμένα ,όπως το χέρι μας οταν το γυμνάζουμε και αυτό με τον καιρό πρήζεται και διογκώνεται , έτσι και αυτός ο μυς λόγο της πάθησης και της συχνουρίας  που προκαλει , μη φυσιολογικά   διογκώνεται .Το στρές επίσης και το άγχος επηρεάζουν και διημιουργούν συσπάσεις στους μύες αυτούς .Αυτό είναι που προκαλεί αυτή την σκλύρηνση και σε αντίθεση με τους μύες των χεριών όπου χαλαρώνουν όταν δεν γυμνάζονται , αυτός έχωντας αποκτήσει αυτό τον όγκο λόγο της χρονιότητας  κτλ ,τον συντηρεί καθημερινά με την αυξημένη συχνότητα των  ουρήσεων  που επαναρυθμίστηκε  να κάνει και όλων των λοιπων  .Αρα και να μην υπάρχει μικρόβιο ,αυτή η λανθάνουσα λειτουργία θα συνεχιστεί αν δεν αντιμετωπιστεί κατάλληλα .

Τα φάρμακα που επαναφέρουν αυτή την λειτουργία στα φυσιολογικά της ,είναι οι aplha αποκλειστές και σε βαθος χρόνου (6 μήνες).Επαναφέρουν την ούρηση  σε φυσιολογικούς ρυθμούς και εξαιτίας αυτής της δράσης  μειώνουν τις συχνές συσπάσεις του μυ ,άρα την συχνή και καθημερινή του εκγύμναση .Μειώνονται οι συσπάσεις της κύστης ,μειώνεται ο όγκος , φέυγει το πρήξιμο ,επανέρχεται η ελαστικότητα και η χωρητικότητα της  .  'Αλλα φάρμακα που χορηγούνται για την επαναρύθμιση,αποσυμφόρηση  αυτής της περιοχής είναι τα αντιχολινεργικά ,για τα οποία γνωρίζω ελάχιστα .Δυστυχώς όμως μόνο τα φάρμακα γενικότερα  δεν φτάνουν για να φέρουν την αλλαγή σε όλο αυτο το μυικο σύστημα ...

Όταν διακόπτουμε το γυμναστήριο και κάνουμε τα απολύτως απαραίτητα για να ζήσουμε ,το μεγαλύτερο μέρος της μυικη μάζας  που είχαμε αποκτήσει μέσα απο την καθημερινη μας προπόνηση πέφτει σε λήθαργο, όπως μου είχε εξηγήσει ένας φίλος  γυμναστής  .


Πολύ απλά και εν τάχυ ,αυτο που έχω αντιληφθεί με όλο αυτο το μυικό σύστημα της περιοχης ,έχει ως εξής :

Η ΣΥΧΝΗ ΑΚΟΥΣΙΑ ΣΥΣΠΑΝΣΗ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΜΥΩΝ ΤΗΣ ΠΥΕΛΟΥ (εξαιτίας της χρονιότητας της πάθησης,του στρες κτλ ), ΑΥΞΑΝΕΙ  ΜΗ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΤΟΝ ΟΓΚΟ ΤΟΥΣ. ΟΙ ΝΕΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΔΙΗΜΙΟΥΡΓΗΘΕΙ(ούρησης,κτλ) ΣΥΝΤΗΡΟΥΝ  ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΜΥΙΚΟ ΟΓΚΟ  , ΔΙΑΙΩΝΙΖΟΝΤΑΣ ΠΟΝΟΥΣ ΤΣΟΥΞΙΜΑΤΑ ΚΤΛ  ,ΑΣΧΕΤΩΣ  ΑΝ Η ΑΡΧΙΚΗ ΑΙΤΙΑ ΠΥΡΟΔΟΤΗΣΗΣ ΤΟΥΣ ΕΧΕΙ ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΚΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΤΕΙ  . ΤΑ ΜΥΟΧΑΛΑΡΩΤΙΚΑ ΠΟΥ ΧΟΡΗΓΟΥΝΤΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΟΜΟΙΟΠΑΘΕΙΣ ΑΥΤΟ ΕΧΟΥΝ ΩΣ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΡΥΘΜΙΣΟΥΝ

Γιατί όμως αυτό  το τσούξιμο δεν συμβαίνει  πάντα;

Σίγουρα κάτι παίζει με αυτόν τον μυ και αυτό αποδυκνείεται ,αν κατά την ώρα της ούρησης ,αποπειράθουμε απότομα  να την διακόψουμε !
Ακόμα και  ένας φυσιολογικός άνθρωπος θα πονέσει  και θα τον τσούξει το πουλί του !! Μοιάζει πολύ στο τσούξιμο που αναφέρεσαι ,σε μεγαλύτερο βαθμό βέβαια .

Γιατί όμως τα βότανα που παίρνεις σε βοηθάνε;

Χαλαρώνουν τους μυς που ευθύνονται για αυτό τον πόνο  ή ρίχνουν το PH των ούρων κάνοντας τα λιγότερο ερεθιστικά για την ουρήθρα κατά την ούρηση ;

Χάος .

Όπως και να έχει σε ευχαριστώ  και θα περιμένω τις απαντήσεις σου όποτε το θελήσεις .

Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

θα σου απαντήσω όσο μπορώ στις ερωτήσεις σου αν και όντως δεν θέλω να πολυθυμάμαι τι πέρασα αυτά τα χρόνια με αποτέλεσμα εκτος των προβλημάτων να παλεύω και την κατάθλιψη ,που ευτυχώς αντιμετωπίστηκε με την άρση των περισσότερων προβλημάτων που είχα.
Τώρα όσον αφορά η επέμβαση στον αυχένα αν γίνει απλώς σχάση ή αυχενεκτομή στην 3η και 4η ώρα του αυχένα (φαντάσου τον αυχένα σαν κύκλο ωρολογιου που κόβεται στο σημείο 3 και 9) δεν υπάρχουν παλίνδρομη εκσπερμάτιση.
οι επεμβάσεις στον αυχένα ή στον προστάτη δεν επηρεάζουν την στύση, ίσια ίσα μπορεί να βελτιωθεί όπως στηνπερίπτωση αφάιρεσης σημείων φλεγμονής ή εστιών λοίμωξης.Το είδα σε μενα,εστίες φλεγμονης και λοιμωξης ή υπερτοφίας με φλεγμονώδη διήθηση είναι επόμενο να επηρεάζουν την στύση αλλά και τον μηχανισμό ούρησης πολλες φορές.
Η μέθοδος ήταν η κλασική με προστατοτόμο  διότι έγινε σε δημόσιο νοσοκομείο όπου δεν υπήρχε η μεθοδος της διπολικής διαθερμιας.
Η αφαίρεση προστάτη δεν έχει καμμία σχέση με το να μικρύνει το πέος.Αυτό δεν γίνεται με τίποτα.Η δουλεία του προστατη είναι να παραγει προστατικο υγρο που είναι αλκαλικο, ουτως ώστε να προφυλάσει το σπέρμα όταν παει στον κόλπο της γυναικας που το περιβάλον ειναι όξινο.
Η αποθεραπεία εξαρταται και μπορει να φτασει και τους 6 μηνες ανάλόγα με το ιστορικο.Σε μένα τόσο χρειάστηκε να ομαλοποιηθει η λειτουργικοτητα της ουρησης.
Μετεγχειρητικα ακολουθησα αντιβίωση για 2 μηνες δεδομενω ότι έχουν μείνει οι σπερματοδόχοι κύστεις που φλεγμαίναν και αυτες.
Η εκσπερματιση ειναι παλίνδρομη επειδη αφαιρεθηκε και ο εσω σφιγτηρας οποτε το σπερμα παει στην κύστη.Ο οργασμος ειναι ο ιδιος απλα ψυχολογικα περιμενεις να βγει σπερμα και μεχρι να το συνηθησεις θελει λιγο χρονο.
Ο εξωστηρας που αναφέρεις ειναι ο μυς που περιβαλει την κυστη και οταν υπαρχει δυσκολια ουρησης υπερτρεφεται με αποτελεσμα να μενουν αργοτερα υπολοιπο ουρων μετα την ουρηση.Τα βοτανα που παιρνω μετα την εκσπερματιση έχουν αντιφλεγμωνωδη δραση.prostenal forte.
Για τα νεφρα ειδικος ειναι ο νεφρολογος και ανακαλυψα το προβλημα λογω πρωτεινουριας.Στο κατουρημα βγαιναν αφρωδη τα ουρα,στην λεκανη εμενε αφρος.
Η αφαιρεση προστατη είναι υποθεση ρουτινας για τους ουρολογους σε ασθενη μεγαλης ηλικιας.
Σε μκρότερη σου είπα θελει πολυ σκεψη ειδικα αν το πρόβλημα ειναι αποφρακτικο.
Για τις υπολοιπες περιπτωσεις μονο ερεθιστικων προβληματων ,χωρις προβληματικη ουρηση και μικρο υπολοιπο ουρων δεν νομιζω να την συστηνα.Νομίζω ο καθένας δοκιμάζοντας  για την περιπτωση του ή εναλλακτικα ή βότανα ή μαλαξεις ή το wise anderson πως λέγεται τελος παντων, αν είναι μονο λογω σπασμων του πυελικου εδαφους ή νευρογενους πονου θα βρει καποια λυση στο προβλημα.Νομιζω η προστατιτιδα ειναι πολυπαραγοντικη ασθενεια,που δυστυχως επηρεάζει και τον ανδρισμο μας.
Αυτα απο την εμπειρια μου και καλη τυχη σε ολους.
Δυσκολία ούρησης,συχνουρία,καύσος από περίνεο έως ουρήθρα,πυρετοί.Χειρουργεία,άσχετοι γιατροί,τόνοι αντιβίωσης.Αποτέλεσμα;10 χρόνια κάθοδος στην κόλαση.Τώρα βότανα,βελονισμός,αραιή εκσπερμάτιση.Γενικά σε ύφεση.

Παράθεση από: pierios στις 11 Νοεμβρίου, 2012, 03:25:43 ΜΜ
θα σου απαντήσω όσο μπορώ στις ερωτήσεις σου αν και όντως δεν θέλω να πολυθυμάμαι τι πέρασα αυτά τα χρόνια με αποτέλεσμα εκτος των προβλημάτων να παλεύω και την κατάθλιψη ,που ευτυχώς αντιμετωπίστηκε με την άρση των περισσότερων προβλημάτων που είχα.
Τώρα όσον αφορά η επέμβαση στον αυχένα αν γίνει απλώς σχάση ή αυχενεκτομή στην 3η και 4η ώρα του αυχένα (φαντάσου τον αυχένα σαν κύκλο ωρολογιου που κόβεται στο σημείο 3 και 9) δεν υπάρχουν παλίνδρομη εκσπερμάτιση.
οι επεμβάσεις στον αυχένα ή στον προστάτη δεν επηρεάζουν την στύση, ίσια ίσα μπορεί να βελτιωθεί όπως στηνπερίπτωση αφάιρεσης σημείων φλεγμονής ή εστιών λοίμωξης.Το είδα σε μενα,εστίες φλεγμονης και λοιμωξης ή υπερτοφίας με φλεγμονώδη διήθηση είναι επόμενο να επηρεάζουν την στύση αλλά και τον μηχανισμό ούρησης πολλες φορές.
Η μέθοδος ήταν η κλασική με προστατοτόμο  διότι έγινε σε δημόσιο νοσοκομείο όπου δεν υπήρχε η μεθοδος της διπολικής διαθερμιας.
Η αφαίρεση προστάτη δεν έχει καμμία σχέση με το να μικρύνει το πέος.Αυτό δεν γίνεται με τίποτα.Η δουλεία του προστατη είναι να παραγει προστατικο υγρο που είναι αλκαλικο, ουτως ώστε να προφυλάσει το σπέρμα όταν παει στον κόλπο της γυναικας που το περιβάλον ειναι όξινο.
Η αποθεραπεία εξαρταται και μπορει να φτασει και τους 6 μηνες ανάλόγα με το ιστορικο.Σε μένα τόσο χρειάστηκε να ομαλοποιηθει η λειτουργικοτητα της ουρησης.
Μετεγχειρητικα ακολουθησα αντιβίωση για 2 μηνες δεδομενω ότι έχουν μείνει οι σπερματοδόχοι κύστεις που φλεγμαίναν και αυτες.
Η εκσπερματιση ειναι παλίνδρομη επειδη αφαιρεθηκε και ο εσω σφιγτηρας οποτε το σπερμα παει στην κύστη.Ο οργασμος ειναι ο ιδιος απλα ψυχολογικα περιμενεις να βγει σπερμα και μεχρι να το συνηθησεις θελει λιγο χρονο.
Ο εξωστηρας που αναφέρεις ειναι ο μυς που περιβαλει την κυστη και οταν υπαρχει δυσκολια ουρησης υπερτρεφεται με αποτελεσμα να μενουν αργοτερα υπολοιπο ουρων μετα την ουρηση.Τα βοτανα που παιρνω μετα την εκσπερματιση έχουν αντιφλεγμωνωδη δραση.prostenal forte.
Για τα νεφρα ειδικος ειναι ο νεφρολογος και ανακαλυψα το προβλημα λογω πρωτεινουριας.Στο κατουρημα βγαιναν αφρωδη τα ουρα,στην λεκανη εμενε αφρος.
Η αφαιρεση προστατη είναι υποθεση ρουτινας για τους ουρολογους σε ασθενη μεγαλης ηλικιας.
Σε μκρότερη σου είπα θελει πολυ σκεψη ειδικα αν το πρόβλημα ειναι αποφρακτικο.
Για τις υπολοιπες περιπτωσεις μονο ερεθιστικων προβληματων ,χωρις προβληματικη ουρηση και μικρο υπολοιπο ουρων δεν νομιζω να την συστηνα.Νομίζω ο καθένας δοκιμάζοντας  για την περιπτωση του ή εναλλακτικα ή βότανα ή μαλαξεις ή το wise anderson πως λέγεται τελος παντων, αν είναι μονο λογω σπασμων του πυελικου εδαφους ή νευρογενους πονου θα βρει καποια λυση στο προβλημα.Νομιζω η προστατιτιδα ειναι πολυπαραγοντικη ασθενεια,που δυστυχως επηρεάζει και τον ανδρισμο μας.
Αυτα απο την εμπειρια μου και καλη τυχη σε ολους.

Με κάλυψες 100 % .
Αν μπορώ να σε βοηθήσω κάπου και εγώ με την σειρά μου  πολύ ευχαρίστως  .
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .