Γεια σε ολους..
Κάνω μια ύστατη προσπάθεια μήπως και θέλει κάποιος να βοηθήσει η εχει κάτι να πει.
Είμαι παλιός στο άθλημα γύρω στα 14 χρόνια τώρα..
Αναφέρω το ιστορικό όσο πιο σύντομα γίνεται:
1-   Ξεκινάει με μια επαφή χωρίς προφύλαξη με τα κλασσικά συμπτώματα, με το βασικότερο να είναι η κακή οσμή στα ούρα και η αίσθηση ότι κάτι περπατάει γύρω γύρω από την κύστη και πιο χαμηλά.. Ούρα και σπέρμα σε ουρολόγο και η γνωριμία μου με το E.Coli – Cipro για 20 ημέρες και repeat..
2-   Περνάνε τα συμπτώματα και μετά από κάποιο διάστημα τα ίδια.. Cipro again.. Περίπου κανα χρόνο μετά
3-   Το παραπάνω επαναλαμβάνεται για 3-4 χρόνια με 2-3 τέτοιες κρίσεις τον χρόνο, αντιμετώπιση με κυνολόνες, alpha blockers κτλ, μετά οι κυνολόνες αρχίζουν να με πειράζουν άσχημα και το ρίχνω στις κεφαλοσπορίνες συγκεκριμένα στη Ceclor.. Κάποια στιγμή είμαι ασυμπτωματικός για 1 μιση χρόνο και ζω το όνειρο ότι τα κατάφερα..
4-   Η επόμενη σχέση με φοιτήτρια με την οποία κάνω πάντα με προφύλαξη και εχω παρατηρήσει κάτι περίεργα υγρά σαν μύξα.. Μετά από μήνες κάνω το λάθος.. Και μαντέψτε, κολλάω E.Coli εκ νέου για το οποίο είχε πάθει λοίμωξη και είχε νοσηλευτεί η ίδια και δεν είχε περάσει.. Μάλιστα ήταν τόσο έντονο αυτή τη φορά που έπαθα μόλυνση και το σπέρμα ήταν γεμάτο με αίμα.. Cipro ξανά και η ψυχολογία μου υπο το μηδέν..
5-   Άλλα τόσα χρόνια με Ceclor, Cipro, Norfloxacin κτλ.. Γίνονται πιο αραιά τα περιστατικά και κάπως ζω καλύτερα.. Σε κάποια στιγμή μεταναστεύω Αυστραλία και παθαίνω τα ίδια πιο πολύ από το άγχος. Νorfloxacin η συνέχεια και μου λεει ο ουρολόγος εκει να πάνω να κάνω ουρηθρογραφία για κάνα στένωμα.. Πάω να το κάνω και εκει ζω δράμα καθώς ο άσχετος τύπος με καρφώνει 3 φορές στη μέση της βαλάνου με τον καθετήρα... Κλείνει η ουρήθρα εντελώς το κεφάλι γίνεται τούμπανο και δεν μπορώ να κατουρήσω ουτε σταγόνα από τις 12 το πρωί ως την 1 το βράδυ.. Παίρνω 5 voltaren, στρίβω τη βάλανο με υπέρτατο πόνο, ανοίγει από την πίεση και κατουράω σκέτο αίμα.. Λιποθυμάω από τον πόνο καθώς κατουρούσα αίμα....
6-   Εχω πλέων το στένωμα που τελικά βρήκαν κάτω από το προστάτη 92% και ακόμη ένα που πλέον μου δημιούργησε ο "είδικός"..
7-   Γυρίζω Ελλάδα και αραιά και πού συνεχίζεται το θέμα με ceclor. Το έντερο μου δεν δέχεται με τίποτα κυνολόνη και αρχίζουν τα προβλήματα σπαστικού εντέρου κτλ αποκτά και εκκολπώματα και πρήζεται με το παραμικρό.. 
8-   Φτάνουμε κοντά στο σήμερα μήνας Αυγουστός ο περασμένος, πάμε για μπάνιο..Την επόμενη το πρωί τα ούρα μου βρωμάνε ψαρίλα, το μεσημέρη εχω πυρετό και είμαι για 3 ημέρες down.. Kάνω τα κλασσικά στο σπέρμα και στα ούρα και βρίσκεται E.Coli, παίρνω έναν κύκλο Ceftoral που μου υποδεικνύει ο ουρολόγος, βελτιώνομαι αλλα όχι τελείως. Ξανα κάνω και παλι E.Coli πάντα στο σπέρμα, δοκιμάζω Tavanic και την αντέχω 10 ημέρες με βελτίωση αλλα και επίσκεψη στα επείγοντα με πονοκέφαλο που δεν μπορούσα να αντέξω.. Το έντερο σε κρίσιμη κατάσταση.. Πάω για repeat και ο μικροβιολόγος μου λεει δεν μπορώ να το πάρω γιατί θα λείπω για 2 εβδομάδες.. Με το σπέρμα στα χέρια πάω σε άλλον και μου βρίσκει Eντερόκκοκο.. Τρώω φλασιά και μετά από 3 ημέρες πάω σε 3ο και μου βρίσκει Σταφυλοκοκκο Aureus.. Tρελαίνομαι και μετά από 2 ημέρες πάω σε 4ο και μου βρίσκει Aureus με διαφορετικό τελείως αντιβιόγραμμα.. Τελικά εχω πάρει Ceftoral (24 ημέρες) , Tavanic (12 ημέρες), ενέσεις Berklin (6), Βactrimel (10 ημέρες διακοπή για το έντερο) και Vibramycin (2 ημέρες γιατί μου έφερε ναυτία)  και είμαι ακόμη χάλια.. Το έντερο  παραδίδει πνεύμα σε σημείο όταν με πιάνει να είναι χειρότερο από την προστατίτιτδα. Εχω πόνο στη βάση από κάτω που δεν μπορώ να κάτσω, ρίγος, καθόλου ενέργεια, δεν μπορώ να κοιμηθώ και να ηρεμίσω ολη μέρα.. Είμαι στο σημείο 0 και δεν ξέρω τι να κάνω.. Πως γίνεται σε 1 μήνα 4 διαγνωστικά να έχουν δώσει διαφορετικά αποτελέσματα.. Oι κυνολόνες αποκλείονται και γενικά πως να πάρω άλλη αντιβίωση που το έντερο δεν την αντέχει κι ας παίρνω προβιοτικά και κεφίρ..
Κάθε σχόλιο θα εκτιμηθεί..
Ευχαριστώ..
[/size]

Δυστυχώς οι περισσότεροι από εμάς περνάμε τέτοιες καταστάσεις με τις αντιβιώσεις.
Διαβάζοντας το ιστορικό σου πιστεύω ότι κατ΄ αρχάς πρέπει να βρεις κάποιο καλό ουρολόγο, δυστυχώς τον δικό μου δεν μπορώ να στον συστήσω γιατί είναι πολύ  απασχολημένος πλέον και προσπαθώ να βρώ έναν βοηθητικό αλλά δυστυχώς ακόμη δεν έχω βρει κάποιο που να με ικανοποιεί, έχω έναν υπόψη μου αλλά δεν τον έχω επισκεφθεί ακόμη, τα παιδιά εδώ στο φόρουμ σίγουρα θα σου συστήσουν κάποιο καλό, λέω για ουρολόγο επειδή από τις εξετάσεις που κάνεις δεν αναφέρεις  την εξέταση stamey meares που είναι σημαντική για να δεις εάν έχει μικρόβιο ο προστάτης.
Η καλλιέργεια σπέρματος δεν μπορεί να σου δείξει την κατάσταση του προστάτη γιατί το σπέρμα περιέχει και εκκρίματα από διάφορα όργανα.
'Οτι έχεις πάθει εσύ με τις κινολόνες έχω πάθει εγώ με το ceclor και τις κεφαλοσπορίνες, δυστυχώς ζούμε με αυτόν τον εφιάλτη που στο τέλος δεν θα μπορούμε να πάρουμε τίποτα.
Αλλά το φόρουμ για αυτό είναι για να μοιραζόμαστε τα προβλήματά μας και τις λύσεις τους, προσπάθησε να φτιάξεις την ψυχολογία σου και εδώ είμαστε πάλι.

#2 01 Δεκεμβρίου, 2021, 01:11:36 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 01 Δεκεμβρίου, 2021, 04:05:19 ΜΜ από santan
AlexBK για να καταλάβω αφού είπες αρκετά:
1. Τα συμπτώματα σήμερα: "Το έντερο  παραδίδει πνεύμα σε σημείο όταν με πιάνει να είναι χειρότερο από την προστατίτιτδα. Εχω πόνο στη βάση από κάτω που δεν μπορώ να κάτσω, ρίγος, καθόλου ενέργεια, δεν μπορώ να κοιμηθώ και να ηρεμίσω ολη μέρα.."2. "Εχω πλέων το στένωμα που τελικά βρήκαν κάτω από το προστάτη 92% και ακόμη ένα που πλέον μου δημιούργησε ο "είδικός"". 92%? Τι εννοείς?
3. Δεν "σηκώνεις" αντιβίωση από το στόμαΕρωτήσεις:

Τα νούμερα στα μικρόβια που βρήκες, τουλάχιστον τα πιο πρόσφατα, ποιά είναι? cfu/ml? Πες μου λεπτομέρειες.

Η ηλικία σου?
Η τελευταία συζήτηση με τον ουρολόγο που κατέληξε? Ποιά η διάγνωση? Παίρνεις φάρμακα τώρα?

Έχεις πάρει ενδονοσοκομειακά ενδοφλέβιες αντιβιώσεις?

Για να καταλάβω το εξής προσπαθώ: Με βάση ποιά στοιχεία πλακώθηκες σε τόση αντιβίωση για τόσο καιρό με αποτέλεσμα να την πληρώσει το έντερο. Όταν έπαιρνες φάρμακα, από την αρχή μέχρι και σήμερα, είναι γιατί πονούσες, ή γιατί οι εξετάσεις έβγαιναν θετικές σε μικρόβιο? Και αυτό το μικρόβιο σε κάθε περίπτωση πόσο ήταν? Βοήθησε με να το καταλάβω αυτό.
Έχεις άλλο θέμα υγείας?



Γεια σας, ευχαριστώ για τις απαντήσεις..
Santan ειμαι 40, πέρνω αντιβιώσεις γιατί κάθε φορά στο σπέρμα βρίσκω E.Coli εκτός απο τώρα τελευταία που πήγα αναγκαστικά σε άλλο μικροβιολογικό και μου βρήκε τον Εντερόκοκκο.. Και το άλλο σταφυλόκοκκο aureus..
Τον Ιούλιο είχα E.coli με 100.000cfu/ml, τον Σεπτέμβριο πάλι E.Coli δεν μου έγραψε πόσο λεει μόνο "αρκετή"..
Δεν μπορώ να πάρω άλλη αντιβίωση απο το στόμα αλλα δεν βρίσκω και ενέσιμα.. Π.χ δεν βρήκα Ceftriaxone, Ceftazidime, Cefotaxime.. Στην amikacin είναι ανθεκτικό.. Δεν ξέρω αν μπορώ να βρω Imipenem.. Eδονοσοκομειακά είχα πάρει οταν είχαν μπει στο νοσοκομείο Cipro ενδοφλέβια.. Τώρα Stamey ούτε εχω κάνει ούτε μου το πρότεινε πότε κανέις απο τους 10 ουρολόγους που έχω πάει σε Ελλάδα, Βέλγιο, Αυστραλία.. Απο δω απο εσάς διάβασα για την εξέταση αυτη.. Δεν έχω άλλα θέματα υγείας..
Τώρα ας πούμε έκανα μια επαναληπτική στο σπέρμα και δεν βρήκαν μικρόβιο αλλα απο συμπτώματα έχω έντονη ενόχληση στη βάση, φαγούρα δεξιά,αριστερά στους ορχείς σαν κάτι να περπατάει μέσα κτλ.. Τα γνωστά.. Έκανα MRI κάτω κοιλίας και την περιμένω τη Δευτέρα και θα κάνω μια μάλαξη να πάω να δώσω πάλι σπέρμα η έκριμμα αν βγει κάτι.. Ο ουρολόγος μου λεει να πάρω εμπειρικά αντιβίωση όμως τι να πάρω; Κυνολόνες δεν μπορώ με πειράζουν πολύ, Bactrimel επίσης στο έντερο.. Μου μένει η Furolin μόνο που δεν εχω δοκιμάσει..

#4 05 Δεκεμβρίου, 2021, 01:48:24 ΠΜ Τελευταία τροποποίηση: 05 Δεκεμβρίου, 2021, 01:52:46 ΠΜ από Harry88
Γεια σου Alex BK

Πρώτα από όλα κουράγιο.

Ποια είναι τα συμπτώματα σου αυτή την περίοδο συγκεκριμένα. Προσωπικά είμαι της σχολής πως όλα ξεκινάνε από τον προστάτη ακόμα και για τους ασθενείς με πυελικό άλγος. Η περίπτωση σου αν μη τι άλλο ακούγεται μικροβιακή προστατίτιδα καθώς βγάζεις συνέχεια μικρόβια (όχι πως και αν δεν έβγαζες σημαίνει πως δεν έχεις, αν ρίξεις μια ματιά στο ιστορικό μου θα καταλάβεις). Αυτό δεν σημαίνει πως πρέπει να τριπάρεις με τα μικρόβια και πως αν πάρεις την "τέλεια" αντιβίωση (που δεν υπάρχει έτσι και αλλιώς) θα εξοντώσεις όλα τα μικρόβια στον προστάτη σου. Ο στόχος σου πρέπει να είναι να βρεις ένα τρόπο να κρατήσεις τα συμπτώματα σε ένα υποφερτό επίπεδο πριν πας παρακάτω για ενδεχόμενη λύση ή περαιτέρω βελτίωση. Ο λόγος που δεν κάνουν πλέον Stamey-Meares είναι επειδή ό,τι μικρόβιο και να έχεις θα σου δώσουν συμπτωματολογικά μία κινολόνη που είναι ευρέως φάσματος και θεωρητικά θα τα πιάσει όλα. Ο βασικός λόγος που δεν μας πιάνει όμως εμάς είναι πως δεν γίνεται καλή απορρόφηση στον προστάτη λόγο της δομής του ή της ανθεκτικότητας που έχει δημιουργηθεί. Αν σκοπεύεις να πάρεις αντιβίωση κάνε μία καλή Stamey-Meares πρώτα (τσέκαρε την διαδικασία για να είσαι προετοιμασμένος ψυχολογικά, καλό είναι να σου την κάνει έμπειρος ουρολόγος και όχι παθολόγος ή ειδικευόμενος) και ΑΝΤΙΒΙΟΓΡΑΜΜΑ και βρες και έναν πρακτικό & λογικό ουρολόγο να σου πει τι αντιβίωση να πάρεις που ίσως να έχει πιο στοχευμένο αποτέλεσμα. Vibramycin, zithromax, begalin, fosfomycin αν δεν κάνω λάθος δεν είναι κινολόνες και είναι σχετικά ήπια αντιβιοτικά. To fosfomycin συγκεκριμένα είναι σχετικά υποσχόμενο γιατί δεν κυκλοφορούσε για χρόνια και δεν έχει δημιουργηθεί ανθεκτικότητα από τα μικρόβια https://academic.oup.com/jac/article/74/5/1430/5363231?login=true 
Γράψε όμως συγκεκριμένα τα συμπτώματα σου, τι γενικά τα επιδεινώνει και τι ενδεχομένως να τα κανει πιο ήπια και ίσως κάποιος από εδώ να μπορεί να δώσει κάποιες συμβουλές.

Καλή δύναμη!
Οξεία Προστ/δα, Χρόνια Προστατίτιδα από το 10'. Πέρασα από Ακατανόμαστο με κάθε φορά βελτίωση αλλά και πάντα υποτροπιασμό. Συμπτώματα: επιτακτική ούρηση, συχνοουρία, νυχτουρία, βάρος στην περιοχή της κύστης, αίσθηση ατελούς κένωσης αν και γίνεται πλήρης κένωση. Έχω κάνει όλες τις ουρολογικές εξετάσεις (κυστεοσκόπηση, κυστεομανογραφία,υπέρηχα,  MRI προστάτη-πυέλου και όλα δουλεύουν ρολόι, ο προστάτης δείχνει φλεγμονή όμως. Έχω δοκιμάσει ασκήσεις πυελικού εδάφους με πίεση πυελικών μυών μέσω του ορθού σε συδυασμό με βελονισμό με καμία βελτίωση. Διατροφές κτλ-ελάχιστη βελτίωση, ασκήσεις πυελικού εδάφους-ελάχιστη βελτίωση. Τελευταία έκανα πάλι μαλάξεις με αντιβίωση με άλλο ουρολόγο (είχα klebsiella pneu. & enterococcus fae.) πολύ καλά αποτελέσματα αλλά υποτροπίασα και πάλι. Βρέθηκε πάλι enterococcus, αλλά με προβληματίζουν τα συμπτώματα πιο πολύ. Ελπίζω ακόμα όμως

Γεια σου Ηarry!
To βασικό πρόβλημα μου αυτή την στιγμή όσο αφορά τον προστάτη είναι η αίσθηση οτι έχεις ενα ζεστό αυγό στα σκέλια, με λίγο πόνο κάποιες φορές και οι ενοχλήσεις υπάρχουν και στα πλαινά των όρχεων.Επίσης αίσθηση κούρασης, κομάρες, ζαλάδες. Το βασίκο για μένα είναι μην υποτροπιάσει και βρεθώ ξανά όπως κάποτε σε κανα νοσοκομείο ειδικά για τέτοια εποχή.. Τώρα αυτό που πλέων κάνει τρομερά δύσκολη την κατάσταση είναι το έντερο, απο τον Ιούλιο πέρνω αντιβιώσεις, σταμάτα-ξεκίνα και το έντερο δεν αντέχει άλλο. Φουσκώνει τέρμα και είναι μη υποφερτό..Ενέσιμα σύμφωνα με το αντιβιόγραμμα κυρίως κεφαλοσπορίνες 4ης δεν βρήκαμε, δεν έχουν οι αποθήκες, στην Berlkin είναι ανθεκτικό.. Αναγκαστικά πήρα Ceclor που πάντα με βοηθούσε και ποιάνει και τα 2 αντιβιογράμματα που έχω είτε του E.Coli είτε του Aureus.. Mε το πρώτο χάπι ειναι πάλι φουσκωμένος και καταλαβαίνω πάλι τι έρχεται.. Πέρνω κεφιρ και Vivomixx που είναι το καλύτερο προβιοτικό που γνωρίζω, τα υπόλοιπα τα θεωρώ απάτη.. Αυτός ο φαύλος κύκλος είναι δυστυχώς οτι πιο δύσκολο για κάποιον που έχει IBD στο έντερο όπως εγω, αλλιώς θα έπερνα μια Cipro για 1 μήνα και θα έστρωνα όπως παλιά..

Οπότε αν κατάλαβα καλά για την ώρα δεν παίρνεις κάποια αντιβίωση. Οπότε είσαι σε μία υποφερτή κατάσταση; Ο λόγος που παίρνεις αντιβίωση ξανά και ξανά είναι επειδή έχεις γενικά ενοχλήσεις, πας δίνεις σπέρμα βγαίνει μικρόβιο και ξεκινάς αγωγή; ή επειδή σε άσχετες φάσης ξεκινάς και χειροτερεύεις τόσο πολύ από το πουθενά με αποτέλεσμα να παίρνεις αντιβίωση για να βρεις ανακούφιση. Όταν παίρνεις αντιβίωση σε ανακουφίζει στην αρχή και μετά ξεκινάς και υποτροπιάζεις;

Αν σε αυτή την φάση την παλεύεις ίσως καλό να ήταν να δοκίμαζες κάποιες ασκήσεις χαλάρωσης πυελικού εδάφους μαζί με κάποιες φυσικοθεραπείες σε trigger points μέσω του ορθού αντί να πάρεις οποιουδήποτε τύπου αντιβίωση και να επιβαρύνεις το έντερο σου. Δεν βγάζουν παρενέργειες γενικά αυτές οι φυσικοθεραπείες.

Αν αποφασίσεις να πάρεις πάλι αντιβίωση για μένα αντιβίωση δίχως μάλαξη και ταδαλαφίλη είναι σχετικά αναποτελεσματική. Να ξέρεις πάντως πως με τις μαλάξεις αν είναι να σου δείξει αποτέλεσμα θα σου δείξει σχετικά άμεσα (1-3 εβδομάδες) το πρόβλημα είναι πως οι περισσότεροι (συμπεριλαμβανομένου και εμένα) ξεκινάνε να υποτροπιάζουν μετά από ένα σημείο. ΠΡΟΣΟΧΗ-μακριά από τον βλάκα της μάλαξης γνωστός και ως ακατανόμαστος στο forum. Η μάλαξη είναι βασικά σαν μία καλή stamey-meares στο κομμάτι της πίεσης του προστάτη. Από εκεί και πέρα σκέψου το καλά πριν ξεκινήσεις οτιδήποτε και συζήτησε τα με τον ουρολόγο σου.

Για μένα πρέπει να κρατάς ένα ιστορικό μαζί με κάποιες εργαστηριακές εξετάσεις (διορθικό υπέρηχο, κυστεοσκόπηση κ.α.) Αν νοσηλεύσαι κάθε τόσο, αυτό σημαίνει πως κατά διαστήματα σε πιάνει οξεία προστατίτιδα; Θυμάμαι από παλιά είχα ακούσει πως αν σε πιάσει οξεία προστατίτιδα είναι η καλύτερη ευκαιρία για να την αντιμετωπίσεις με σωστή αγωγή (συνήθως ενδοφλέβια καθώς ο προστάτης πρήζεται με αποτέλεσμα να γίνεται ευκολότερη η απορρόφηση της αντιβίωσης. Δεν έχω προσωπική πείρα όμως γιατί οξεία προστατίτιδα έπαθα μόνο μία φορά και δεν την αντιμετώπισα σωστά.

Υπάρχουν και άλλα πράγματα που μπορείς να δοκιμάσεις και ίσως κάποια από τα άλλα μέλη να μπορούν να αναφέρουν. Όσον αφορά το έντερο, σίγουρα οι αντιβιώσεις κάνουν ζημιά και αυτό είναι τεράστιο πρόβλημα διότι όπως ανέφερες και εσύ γίνεται φαύλος κύκλος. Έχω ακούσει πως το γάλα γαϊδούρας είναι αρκετά ευεργετικό αλλά δεν το έχω δοκιμάσει γιατί είναι πανάκριβο και δυσεύρετο. Σίγουρα μια ισορροπημένη διατροφή (αποφυγή ζάχαρης, καφέ, καυτερών ενδεχομένως, τηγανιτών κτλ) άσκηση, όχι κάπνισμα και αλκοόλ να βοηθούν στην καλύτερη λειτουργία του εντέρου μαζί με τα προβιοτικά που ήδη παίρνεις. Ειδικά η ζάχαρη (γλυκά, μέλια κτλ) είναι από τα χειρότερα..


Οξεία Προστ/δα, Χρόνια Προστατίτιδα από το 10'. Πέρασα από Ακατανόμαστο με κάθε φορά βελτίωση αλλά και πάντα υποτροπιασμό. Συμπτώματα: επιτακτική ούρηση, συχνοουρία, νυχτουρία, βάρος στην περιοχή της κύστης, αίσθηση ατελούς κένωσης αν και γίνεται πλήρης κένωση. Έχω κάνει όλες τις ουρολογικές εξετάσεις (κυστεοσκόπηση, κυστεομανογραφία,υπέρηχα,  MRI προστάτη-πυέλου και όλα δουλεύουν ρολόι, ο προστάτης δείχνει φλεγμονή όμως. Έχω δοκιμάσει ασκήσεις πυελικού εδάφους με πίεση πυελικών μυών μέσω του ορθού σε συδυασμό με βελονισμό με καμία βελτίωση. Διατροφές κτλ-ελάχιστη βελτίωση, ασκήσεις πυελικού εδάφους-ελάχιστη βελτίωση. Τελευταία έκανα πάλι μαλάξεις με αντιβίωση με άλλο ουρολόγο (είχα klebsiella pneu. & enterococcus fae.) πολύ καλά αποτελέσματα αλλά υποτροπίασα και πάλι. Βρέθηκε πάλι enterococcus, αλλά με προβληματίζουν τα συμπτώματα πιο πολύ. Ελπίζω ακόμα όμως

Harry καλησπέρα,
Αυτή τη στιγμή παίρνω Ceclor μια και είναι η αντιβίωση που εχω απο 2 αντιβιογράμματα με E.Coli σε ένα εργαστήριο και με Aureus St για 1η φορά σε άλλο.. Αυτό το μυστήριο κάθε εργαστήριο να βγάζει και άλλο βακτήριο πως γίνεται δεν καταλαβαίνω.. Μετά απο 7 ημέρες θα πάρω και Furolin μια και η Ceclor δεν έχει καθόλου συγκέντρωση στον προστάτη.. Δυστυχώς δεν μπορώ να πάρω τα βαριά όπλα.. Επίσης πήρα και την MRI κάτω κοιλίας σήμερα η οποία δείχνει κάποια φλεγμονή στην αριστερή πλευρά, απροσδιόριστα βέβαια μου το άφησαν το σήμα λεει είναι χαμηλό πολύ στην αριστερή πλευρά.. Αν υποθέσω οτι είναι κάποιο απόστημα τότε απλά την έβαψα διότι αυτό δύσκολα θα φύγει με τέτοιες αντιβιώσεις..

Βρε AlexBK λίγο μπερδεμένα μας τα λές, τώρα παίρνεις ceclor γιατί έχεις μικρόβιο, ή παίρνεις για να μειώσεις τις ενοχλήσεις που έχεις; γιατί γράφεις από δυο αντιβιογράμματα με Ε.COLI, αυτά είναι από προηγούμενη λοίμωξη;
Βάλτα σε μία τάξη τα πράγματα και ψυχραιμία.

Γεια σου φίλε μου,
Όταν πήγα για επανεξέταση στο μικροβιολογικό που πάω (η επανεξέταση ήταν για E.Coli στο σπέρμα 3η φορά) o άνθρωπος πήγαινε διακοπές. Αφού ήμουν με το δείγμα στα χέρια πήγα σε ενα άλλο το οποίο μου έδωσε Εντερόκοκκο.. Πάω σε 3ο μετά απο 2 ημέρες και μου έδωσε Σταφυλόκκοκο και πάω σε 4ο μετά απο 5 ημέρες και μου έδωσε πάλι σταφυλόκοκκο και εκεί χάθηκε η μπάλα.. Αποτέλεσμα να εχω συμπτώματα: μπαλάκι του golf και διάφορα μικρο τσιμπήματα, σαν κάτι να περπατάει πλάγια στους ορχεις αλλα να μην ξέρω τελικά τι γίνεται.. 1η φορά στα 13 χρόνια μου συμβαίνει κάτι τέτοιο.. Γιαυτό επειδή στο αντιβιόγραμμα το τελευταίο που είχα του E.Coli απο τον εναν και στο 1 απο τα 2 με Σταφυλόκκοκο ειχα την επιλογή της Ceclor δοκίμασα αυτή.. Είμαι στην 3η ημέρα και μια μικρή βελτίωση στον πόνο υπάρχει, όχι στα "περπατήματα" που συνεχίζονται μέχρι που ξύνομαι κάποιες φορες..
Ενα απίστευτό τουρλουμπουκι και η ταλαιπωρία μου αυτή τη φορά ξεκίνησε απο τα τέλη Ιουλιου τυραννίεμαι..

Πραγματικά είναι μεγάλο μπέρδεμα, τη ceclor την πήρες από μόνος σου;
Πάντως χρειάζεσαι ένα σοβαρό ουρολόγο για να τα βάλετε σε μια τάξη τα πράγματα.
Θα σου συστήσω με μήνυμα έναν που έχω υπόψη δεν έχω πάει ακόμη σ' αυτόν, αλλά έχω ακούσει καλά λόγια και εδώ στο φόρουμ.

Zefiros καλησπέρα, εδώ πρέπει να επέμβω.
Δεν είναι δυνατόν να ξέρεις ότι καποιος είναι καλός γιατρός από τη γνώμη των αλλων. Και δεν είναι σωστό να τον συστήσεις ειδικά σε κάποιον που δεν γνωρίζεις.

Πολλά μπορούν να πάνε στραβά, κι αυτό είναι μια ευθύνη που δεν μπορούμε να πάρουμε σαν κοινότητα. Μοιραζόμαστε γνώσεις και εμπειρίες, και ναι θα συστήσουμε τον γιατρό μας. Όχι όμως καποιον που δεν γνωρίζουμε.

Αν θέλεις ανοίγουμε χωριστά, εκτός του ιστορικού, κουβέντα επι του θέματος  ;)

Εντάξει SANTAN δεν μπορώ να πω ότι έχεις άδικο, απλώς επειδή ο AlexBK ζητάει απεγνωσμένα βοήθεια.

 ;) όλα καλά!
Ο AlexBK έχει την επιλογή να πάρει ότι μπορεί από εδώ. Με την πληροφορία, μπορεί να κάνει και επιλογή γιατρού.

Δεν είμαστε όμως και ούτε θα γίνουμε γιατροι. Η επιλογή όπως ξέρεις πολύ καλά είμαι σίγουρος (μαζί με την ευθύνη) είναι προσωπική του καθενός μας.


#14 08 Δεκεμβρίου, 2021, 01:27:57 ΠΜ Τελευταία τροποποίηση: 10 Δεκεμβρίου, 2021, 01:31:10 ΜΜ από Harry88
AlexBK καλησπέρα,

Μην πολύ-τρελαίνεσαι με τα μικρόβια γιατί δεν βγαίνει άκρη αν έχεις το ένα ή το άλλο ή και τα δύο. Μπορεί να επιμολύνθηκε το δείγμα που έδωσες ή το μικροβιολογικό είναι άμπαλο και πέρασε τον εντερόκοκκο για σταφυλόκοκκο ή έχεις και τα δύο μικρόβια. Καταρχάς με την λέξη απόστημα δεν ξέρω ακριβώς που αναφέρεσαι. Αν έχεις κάνει MRI θα σου έδειχνε αν έχεις κάποιου είδους κύστη, που μάλλον δεν έχεις γιατί η γνωμάτευση θα στο έγραφε. Αυτό αριστερά λογικά θα είναι κάποια περιοχή που παρουσιάζει ηχο-ανομοιογένεια και σχετίζεται μάλλον με φλεγμονή (ο ουρολόγος σου θα στο εξηγήσει καλύτερα). Σχετικά με τις αποτιτανώσεις η γνώμη μου είναι πως απεικονίζονται καλύτερα με διορθικό καθώς και κάποιες φλεγμονώδεις περιοχές. Το θέμα είναι πως μπορεί εσύ, ο Α και ο Β να έχετε εργαστηριακά ευρήματα συνοδευόμενα από συμπτώματα και ένας άλλος που επίσης μπορεί να έχει εργαστηριακά ευρήματα να μην έχει συμπτώματα. Αυτά τα λέω για να μην σκας άμα φάνηκε κάτι "αριστερά-γωνία", "πάνω δεξιά" κάτι άλλο, "δυο αποτιτανώσεις στο κέντρο" κ.α. Αυτά είναι ευρήματα που εμφανίζονται στους περισσότερους με ΧΠ ή ΧΠΑ και όχι μόνο.
Αυτό ότι θα πάρεις μία δυνατή κινολόνη ή ένα κοκτέιλ αντιβιώσεων και θα καθαρίσει ο προστάτης και από το τελευταίο μικρόβιο, δυστυχώς η πείρα έχει δείξει πως δεν γίνεται. Έτσι νόμιζα εγώ και πολλά άλλα παιδιά όταν πηγαίναμε στον ακατανόμαστο και πίναμε 2-2 τις κινολόνες μαζί με vibramycin ή zithromax για το σβήσιμο. Τα μικρόβια το πιθανότερο είναι πως θα σταματήσουν να βγαίνουν για ένα διάστημα μετά από ένα κύκλο αντιβίωσης και αργότερα ίσως μετά από μήνες θα ξαναβγεί μικρόβιο. Τουλάχιστον αυτό έχω παρατηρήσει εγώ στον εαυτό μου. Η δική μου λογική εξήγηση (και βάση κάποιον πραγμάτων που έχω διάβασει) είναι πως καταρχάς λόγω της δομής του προστάτη αλλά και τον αποτιτανώσεων ο προστάτης δεν μπορεί να καθαρίσει πλήρως. Η αντιβίωση καταστέλλει των πολλαπλασιασμό των μικροβίων και δεν τα εκριζώνει ειδικά στην περίπτωση των αποτιτανώσεων υπάρχει ένα βιοφιλμ μικροβίων. Να το πω τελείως χονδρικά και όχι επιστημονικά τα αυγά των μικροβίων παραμένουν εκεί με αποτέλεσμα να ξαναπολλαπλασιάζονται και να υπάρχουν εξάρσεις.

http://www.tzaneio.gr/wp-content/uploads/epistimonika_xronika/p18-3-13-1.pdf  (σελ 419)
Το άρθρο αυτό πέρα από το βιοφιλμ μικροβίων που αναφέρει λέει επίσης πως χορηγείται L-μεθειονίνη μαζί με αντιβίωση ή αντιφλεγμονώδη που προσωπικά δεν έχω ξανακούσει. Αν κάποιος γνωρίζει κάτι ας απαντήσει.

Με τα ως τώρα ιατρικά εργαλεία δυστυχώς δεν υπάρχει ίαση της προστατίτιδας (είτε ΧΠ ή ΧΠΑ και θα στο επιβεβαιώσουν όλοι οι σοβαροί ουρολόγοι). Υπάρχουν όμως τρόποι που μπορούν να μειώσουν τα συμπτώματα. Ανέφερα σε προηγούμενη μου απάντηση κάποιες προσεγγίσεις που ενδεχομένως να βοηθήσουν, ελπίζω και κάποιος άλλος εδώ να συνεισφέρει με άλλες εναλλακτικές θεραπείες. Η απόφαση είναι δικιά σου όμως για το τι θα κάνεις-καλό είναι με την καθοδήγηση του γιατρού σου.
Οξεία Προστ/δα, Χρόνια Προστατίτιδα από το 10'. Πέρασα από Ακατανόμαστο με κάθε φορά βελτίωση αλλά και πάντα υποτροπιασμό. Συμπτώματα: επιτακτική ούρηση, συχνοουρία, νυχτουρία, βάρος στην περιοχή της κύστης, αίσθηση ατελούς κένωσης αν και γίνεται πλήρης κένωση. Έχω κάνει όλες τις ουρολογικές εξετάσεις (κυστεοσκόπηση, κυστεομανογραφία,υπέρηχα,  MRI προστάτη-πυέλου και όλα δουλεύουν ρολόι, ο προστάτης δείχνει φλεγμονή όμως. Έχω δοκιμάσει ασκήσεις πυελικού εδάφους με πίεση πυελικών μυών μέσω του ορθού σε συδυασμό με βελονισμό με καμία βελτίωση. Διατροφές κτλ-ελάχιστη βελτίωση, ασκήσεις πυελικού εδάφους-ελάχιστη βελτίωση. Τελευταία έκανα πάλι μαλάξεις με αντιβίωση με άλλο ουρολόγο (είχα klebsiella pneu. & enterococcus fae.) πολύ καλά αποτελέσματα αλλά υποτροπίασα και πάλι. Βρέθηκε πάλι enterococcus, αλλά με προβληματίζουν τα συμπτώματα πιο πολύ. Ελπίζω ακόμα όμως