Καλησπέρα παιδιά, θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση βασισμένος στην εμπειρία σας για το θεμα. Πριν τρεις εβδομάδες είχα λιγο τσούξιμο μετά την εκσπερμάτιση και μετά για μια μέρα κατά την ούρηση μαζι με πόνο στη πυελό. Είχα κάνει πολύ ποδήλατο τις προηγούμενες μερες και θεώρησα οτι είναι αυτό. Πήγα σε ουρολόγο και οι εξετάσεις ούρων βγήκαν καθαρές. Τα συμπτώματα έφυγαν όμως διάβασα για την προστατίτιδα και τον χρόνιο πυελικό πόνο και φοβήθηκα. Μετά απο καμια εβδομάδα έχω αρχίσει να έχω πόνους στον πρωκτό και όταν κάθομαι νιώθω σαν να υπάρχει μια υγρή μάζα στο περίνεο. όταν σηκώνομαι ειμαι πολύ καλύτερα. Επίσης αυτή η μάζα με ενοχλεί μόνο δεν με πονάει. Είμαι 25 χρονών και δεν είχα ποτέ συμπτώματα ουρολοίμωξης ή κάτι τέτοιο. Μπορεί να ειναι χρονιο πυελικο αλγος ή θεωρείτε οτι ειναι απο το άγχος? Εχώ αγχωθεί πάρα πολύ


GP καλως μας βρήκες και εύχομαι να μην μας χρειάζεσαι. Διέγραψα το δεύτερο μήνυμα που έγραψες για ευνόητους λόγους.

Στις ερωτήσεις σου.Χρόνιο πυελικό άλγος με 3 εβδομάδες ενοχλήσεων δεν έχεις.

ΑΝ -και τονίζω το ΑΝ - υπάρχει περίπτωση τα συμπτώματα να έχουν κάποια σχέση με φλεγμονή/λοίμωξη, το σίγουρο είναι ότι δεν φαίνονται σε εξέταση ούρων. Χρειάζεται περισσότερη διερεύνηση. Ο γιατρός που σε εξέτασε, τι σου είπε?
Καλά έκανες και διάβασες, μην αγχώνεσαι όμως. Τώρα που έχεις μια ιδέα, έχεις ότι χρειάζεται για να το ψάξεις. Εγώ λέω, να δεις πως θα είσαι τις επόμενες μέρες, αν τα συμπτώματα μείνουν ή φύγουν τελείως, και να κάνεις μια σειρά εξετάσεων στη συνέχεια. Στο λέω πολύ γενικά.

Ρώτα με ότι θες.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Κάνω μαστερ στην Ολλανδία οπότε αυτό με αγχώνει περισσότερο, ότι είμαι εκτός Ελλάδας και εδώ η περίθαλψη είναι παράξενη. Ο γιατρός μου είπε ότι ολα ειναι καλά. Με πίεσε στη πυελο και ένιωσα πόνο αλλά μου είπε οτι πιθανότατα ειναι απο την σέλα και απο την συνεχή χρήση του ποδηλάτου και ότι δεν ξέρει απο τι ειναι και το απέδωσε επίσης στο άγχος. Απλώς ήθελα την άποψη σας γενικά με το θέμα. Δηλαδή υπάρχει περίπτωση ολο αυτό να ειναι ψυχοσωματικο? Δεν ξερω αν πρώτα διάβασα για τα συμπτώματα και μετά τα εμφάνισα ή το αντίστροφο. Έχω ταλαιπωρηθεί πολύ τον τελευταίο καιρό λόγω κόβιντ που τον πέρασα πολύ 'ασχημα και μου άφησε φοβίες. Οπότε δεν ξερω. Έκλεισα να γυρίσω Αθήνα και να με δει ο ουρολόγος του πατέρα μου για παν ενδεχόμενο. Πάντως τα συμπτώματα που έχω τώρα είναι πόνος στον πρωκτό, αίσθηση μαζας στο περίνεο και μια γενικότερη καταπόνηση.
Ευχαριστώ και πάλι και συγγνώμη αν απλως είμαι "κατα φαντασια ασθενης" και σας τρώω τον χρόνο

Better safe than sorry GP!

Μακάρι πολλοί από εμάς να είχαμε ιδέα για τι πράγμα μιλούσαμε όταν είχαμε το πρώτο σύμπτωμα. Για να ηρεμήσεις, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να έχεις χρόνιο πυελικό άλγος με τόσο "φρέσκα" συμπτώματα. Ο γιατρός σου είπε κάτι που δυστυχώς μπορεί να ισχύει μπορεί και όχι. Χωρίς εργαστηριακές όσο και έμπειρος να είναι δεν μπορεί να ξέρει. Γνωρίζω από εξωτερικό και "περίεργα" συστήματα υγείας. Εξωτερικό είμαι κι εγώ.

Ηρεμία λοιπόν. Σταμάτα το ποδήλατο αφού σου βάζει την ιδέα να δείς αν αυτό βοηθήσει. Είναι το πιο απλό που μπορείς να κάνεις σήμερα.
Χωρίς να σημαίνει ότι πρέπει να κάτσεις στο κρεβάτι και να σκέφτεσαι. Βγες, περπάτα, βρες κάτι να ασχοληθείς για μερικές μέρες, ξεκουράσου. Ξέχνα το για λίγο. Με την πρώτη ευκαιρία Ελλάδα, πλήρη έλεγχο. Αίμα, ούρα σπέρμα. Αν ο γιατρός του πατέρα σου δεν θέλει/δεν κρίνει σκόπιμο, μπορεις να πας και αλλού. Better safe than sorry!
Αν δεν τρως αρκετά καλά, φρόντισε το και αυτό. Με σκοπό το πεπτικό σου να δουλέψει καλά αν και λόγω άγχους/κοβιντ έχει επηρρεαστεί.

Μια εβδομάδα ή δύο, γράψε μας πως πας μια-δυο φορές.

Μια προστατίτιδα σε αρχική φάση αν αντιμετωπιστεί, είναι πολύ πιθανό να μην σε ενοχλήσει. Οπότε πλάνο για Ελλάδα, το συντομότερο.

Ευχαριστώ για την απάντηση πραγματικά νομίζω με ηρέμησε λιγο. Σε δέκα μέρες επιστρέψω Ελλάδα οπότε θα παω στον γιατρό. Να του πω λες τις υποψίες μου για να τον κατευθύνω μηπως και κοιτάξει καλύτερα?
Αν ειχα προστατίτδα δεν θα ειχα και τα υπόλοιπα συμπτώματα όπως τσουξιμο κατά την ούρηση και εντονος πυελικό πόνο? Ρωτάω γιατί δεν εχω ιδέα. Βρήκα και εναν ακόμη ορο :pudental neuralgia που είναι πιο κοντά σε αυτά που νιώθω...έχει επηρεαστεί οντως το πεπτικό. Ο κοβιντ μου άφησε μυικό προβλημα στην πλάτη (γιαυτό σκέφτηκα οτι μπορεί να επηρέασε το προβλημα και πυελο). Εκανα γύρω στις 20 φυσικοθεραπειες και πηρα με συνταγή νευρολόγου πολλά μυοχααλαρωτικά και αντιφλεγμονώδη και αυτό μου έφερε έλκος οπότε το στομάχι δεν εχει επανέλθει ακομα.
Αλλά αλήθεια ευχαριστώ για την απάντηση, με χαλάρωσε

GP δεν έχει ιδιαιτερη σημασια. Αφου σε 10 μέρες θα είσαι κατω, κλείσε τα ραντεβου σου και παρτο αναλυτικά. Πιο πολύ από κοβιντ μερια το λεω, αφου δεν ξερουμε τι κάνει ακόμα. Προσωπική μου στάση: Δεν πήζω το γιατρό. Δεν τον αποπροσανατολιζω. Γιατρέ πάρε τα εργαστηριακά σου αποτελεσματα, ρώτα με τι συμπτώματα έχω, πες μου τι νομίζεις και πως επιβεβαιώνεται. Αφού έχεις 2-3 θέματα να δεις, μάλλον θα πρέπει να δεις και τους αντίστοιχους γιατρους, και ο καθενας θα ζητήσει τις εξετάσεις του. Μετά από αυτό βλέπεις και κάνεις. Κοίτα να ηρεμήσεις γενικά, μετα τον κόβιντ κι εγώ για κανα μηνα ημουν σε περιεργη φάση.

Καλησπέρα και πάλι. Σήμερα ήταν η χειρότερη μέρα. Ακραία ενόχληση σαν τράβηγμα κατω απο την κοιλιά και πάνω απο το πέος και μια συνεχή αίσθηση για κατούρημα. Οταν περπατάω γίνεται χειρότερο και επίσης είδα κάτι σαν λευκό υγρό στο εσώρουχο που έινωσα οτι εβγαινε οταν πιεζόμουν αρκετά πριν την ούρηση. Αυτά ως συμπτώματα. Ήπια αρκετό αλκοολ χθες και προχθες και γυμνάστηκα αρκετά αλλα με ανησυχούν πάρα πολύ αυτά τα συμπτώματα

Update:
Γυρισα σπιτι, εκανα μπανιο ζεστο και εκανα κατι σαν μασαζ στην περιοχη πανω απο το πεος (πυελο). Αισθάνομαι σαν να χαλάρωσα λιγο. Πολύ tension στην περιοχη. Βρήκα καποια yoga tutorialss for pelvic floor tension. Λέτε να δοκιμάσω?

GP βιάζεσαι..... Πρώτα στο γιατρό, παίρνεις δεδομένα, προχωράς. Ξεκούραση μέχρι τότε και μην το πολυσκέφτεσαι.....