Αντιγράφω εδώ τη λίστα των συμπτωμάτων της Κατηγορίας ΙΙΙ (Συνδρόμου Χρόνιου Πυελικού Άλγους), όπως παρατίθενται στη βιβλιογραφία αλλά και από τη προσωπική μου εμπειρία και συζητήσεις με συμπάσχοντες. Μπορείτε λοιπόν να υποπτευθείτε ότι πάσχετε από Σύνδρομο Χρόνιου Πυελικού Άλγους αν εμφανίζετε ένα ή περισσότερα από τα ακόλουθα τα οποία δεν μπορούν να αποδοθούν σε άλλη παθολογική αιτία. Προσοχή στο ότι κάποια συγκεκριμένα συμπτώματα από αυτά εμφανίζονται και σε άλλες κατηγορίες προστατίτιδας (κατηγορίες Ι ή ΙΙ), αν και εκεί τα συμπτώματα είναι πιο ομοιογενή και συγκεκριμένα και δεν παρουσιάζουν την ποικιλότητα της κατηγορίας ΙΙΙ μεταξύ ασθενών.

Πέραν τούτου, ειδικά χαρακτηριστικά που ξεχωρίζουν την κατηγορία ΙΙΙ από τις άλλες δύο είναι ότι:
-Τα συμπτώματα στις κατηγορίες Ι και ΙΙ είναι κυρίως μόνο τα συμπτώματα από τα παρακάτω που εμφανίζονται σε μια ουρολοίμωξη.
-Τα συμπτώματα στην κατηγορία ΙΙΙ δεν εξαλείφονται μακροχρόνια με την αντιβίωση. Στις άλλες δύο κατηγορίες η αντιβίωση συνήθως μέσα σε 4-6 εβδομάδες είτε σβήνει τα συμπτώματα τελείως και μόνιμα (κατηγορία Ι) είτε σβήνει τα συμπτώματα συνήθως τελείως αλλά για έναν κύκλο κάποιων μηνών (κατηγορία ΙΙ).
-Τα συμπτώματα στην κατηγορία ΙΙΙ δεν ακολουθούν την λογική ενός αυξανόμενου πληθυσμού μικροβίων όπως στις κατηγορίες Ι και ΙΙ. Στις κατηγορίες Ι και ΙΙ εάν δεν αντιμετωπισθούν με αντιβίωση, τα συμπτώματα ραγδαία χειροτερεύουν, γίνονται ανυπόφορα και συνήθως θα καταλήξουν να συνοδεύονται από πυρετό. Στην κατηγορία ΙΙΙ τα συμπτώματα μπορεί να καλυτερεύουν ή να χειροτερεύουν από μόνα τους (μάλλον από άλλους παράγοντες όπως στρες, κρύο, καθισιό, ιππασία, σεξουαλική δραστηριότητα) ανεξάρτητα από το αν λαμβάνεται αντιβίωση ή όχι.
-Τα συμπτώματα στην κατηγορία ΙΙΙ είναι μεταβαλλόμενα ακόμα και στον ίδιο τον ασθενή: μπορεί ο ίδιος ασθενής να ξεκινήσει με ένα ή δύο από τα παρακάτω συμπτώματα και διαχρονικά συνέχεια αυτά να μεταλλαχθούν σε κάποια άλλα ή να προστεθούν νέα.


Συμπτώματα που αφορούν πόνους και ενοχλήσεις γενικότερα
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
1) Ενοχλήσεις / πόνους στον πρωκτό και το παχύ έντερο (συχνά μοιάζει σα να έχετε μέσα ένα "μπαλάκι του γκολφ")
2) Το να κάθεστε πυροδοτεί η επιδεινώνει τον πόνο / ενοχλήσεις
3) Ενοχλήσεις / πονο / τσούξιμο στο πέος, στην βάλανο ή στον κορμό
4) Πόνος / ευαισθησία σε έναν ή τους δύο όρχεις
5) Πόνος / ενοχλήσεις κάτω από την κοιλιά εσωτερικά πάνω από το πέος (στην ηβική σύμφυση)
6) Πόνος / ενοχλήσεις στο περίνεο (η περιοχή μεταξύ των όρχεων και του πρωκτού)
7) Πόνος / ενοχλήσεις στον κόκκυγα (γύρω από το οστό της "ουράς")
8 Πόνος / ενοχλήσεις χαμηλά στην πλάτη (από τη μία ή και από τις δύο πλευρές)
9) Πόνος / τραβήγματα / ενοχλήσεις στη βουβωνική περιοχή, το εσωτερικό των μηρών, τους προσαγωγούς (από τη μία ή και από τις δύο πλευρές)
10) Επιδείνωση ή ελάφρυνση των συμπτωμάτων μετά από κίνηση των εντέρων


Συμπτώματα που αφορούν κυρίως στη σεξουαλική δραστηριότητα
-----------------------------------------------------------------------------
11) Πόνος, ενοχλήσεις κατά τη σεξουαλική διέγερση
12) Πόνος, ενοχλήσεις, τσούξιμο κατά τη διάρκεια ή μετά από την εξπερμάτωση
13) Σπέρμα με αλλοιωμένο χρωματισμό (κίτρινο) ή υφή
14) Μειωμένη ποσότητα σπέρματος στην εξπερμάτωση
15) Μείωση της δύναμης εκτίναξης στην εξπερμάτωση
16) Δυσκολία στη στύση


Συμπτώματα που αφορούν κυρίως στην ούρηση
------------------------------------------------------------------------------------------
17) Συχνοουρία (ανάγκη να ουρήσετε σε διαστήματα μικρότερα των δύο ωρών)
18) Επιτακτική ούρηση (δυσκολία να κρατηθείτε άπαξ και σας έρθει ανάγκη για ούρηση)
19) Δυσουρία (πόνος ή τσούξιμο κατά την ούρηση)
20) Νυχτουρία (ανάγκη για συχνή ούρηση κατά τη νύχτα)
21) Μειωμένη ροή ούρων
22) Αίσθημα ατελούς ούρησης
23) Δυσκολία στο ξεκίνημα ή κατά τη διάρκεια της ούρησης


Ψυχολογικά συμπτώματα ή επακόλουθα
-----------------------------------------------
24) Άγχος για το sex
25) Μειωμένη libido (απώλεια ενδιαφέροντος για sex)
26) Άγχος γενικότερα
27) Κατάθλιψη
28) Κοινωνική απομόνωση και εξασθένιση των σχέσεων με το άλλο φύλλο
29) Πτώση αυτοεκτίμησης

Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

#1 25 Ιουλίου, 2012, 03:38:13 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 25 Ιουλίου, 2012, 03:39:59 ΜΜ από Phaethon
Σκέφτηκα ξανά αυτό που λένε οι Wise και Anderson στο βιβλίο τους:
ΠαράθεσηΥπολογίζεται ότι ίσως και 50% των ανδρών κάποια στιγμή στη ζωή τους θα εκδηλώσουν συμπτώματα της κατηγορίας ΙΙΙ (συχνά τόσο παροδικά ή ανεπαίσθητα που ούτε καν θα το προσέξουν)

και δεν μπόρεσε το μυαλό μου να μην πάει σε κάποιες προειδοποιητικές μικροενοχλήσεις που είχα περάσει στο μακρυνό παρελθόν, πριν μου εκδηλωθεί πλέον το Σύνδρομο Πυελικού Άλγους σε χρόνια μορφή (από τον Ιανουάριο του 2011 οπότε έμαθα κι ότι υπάρχει αυτό το σύνδρομο), και που τότε ήταν τόσο παροδικές που δεν τους είχα δώσει σημασία. 

Θυμάμαι να έχω περάσει 2-3 φορές στο παρελθόν ξαφνικούς πόνους σαν κράμπες στον ένα όρχι που όμως κρατήσαν λίγο και θεώρησα ότι ήταν νευρόπονος.

Θυμαμαι να έχω περάσει ένα δεκαήμερο έντονης νυχτουρίας τον Φεβρουάριο του 2009 που νόμιζα ότι ήταν...αποτοξίνωση του οργανισμού επειδή είχα συμπτωματικά τότε προσπαθήσει να καλυτερεύσω την διατροφή μου.

Θυμάμαι ένα περιοδικό συναίσθημα κατά καιρούς σαν φαγούρα ή γαργάλημα βαθειά μέσα στον πρωκτό.

Ίσως αν σκεφτώ να θυμηθώ κι άλλα.

Φανταστείτε ότι κάνετε επαναλαμβανόμενα κάτι που τραυματίζει μια συγκεκριμένη περιοχή του σώματός σας. Π.Χ. φανταστείτε ότι χωρίς προθέρμανση ανεβαίνετε στο μονόζυγο και πλακώνεστε στις έλξεις. Ο τένοντας του δικεφάλου παθαίνει ανεπαίσθητους μικροτραυματισμούς και τενοντίτιδες. Εάν όμως τα διαστήματα είναι επαρκώς μεγάλα και προλαβαίνει να αποκατασταθεί, ίσως δεν νοιώθετε τίποτα ή ίσως απλά νοιώθετε μικροενοχλήσεις όπως πονάκια και πιασίματα. Το σώμα με άλλα λόγια μέχρι κάποιο σημείο συγχωρεί. Αν κάποια στιγμή όμως το παρακάνετε, εντατικοποιήσετε την γυμναστική σας και πλέον δεν προλαβαίνει να αποκατασταθεί τότε από ένα σημείο και μετά βγαίνει ένας σοβαρός τραυματισμός. Οι σποραδικές μικροενοχλήσεις γίνονται μόνιμες και έντονες και το χέρι σας σχεδόν αχρηστεύεται και πονάει πολύ: χρόνια τενοντίτιδα (από επαναλαμβανόμενη όχληση του σημείου), κάτι που θα σας πει κάθε φυσιοθεραπευτής ότι θεραπεύεται πλέον δύσκολα.

Κάπως έτσι νομίζω λειτουργεί και το Σύνδρομο Χρόνιου Πυελικού Άλγους. Όλοι λίγο πολύ ταλαιπωρούμε τους μυς του πυελικού εδάφους συσσωρεύοντας την ένταση και το στρες σε αυτούς, καθόμενοι με κακή στάση, σηκώνοντας βάρη κ.ό.κ. Πολλοί από εμάς θα έχουμε κάποιες προειδοποιητικές μικροενοχλήσεις στις οποίες δεν θα δώσουμε καν σημασία ή ούτε καν να προσέξουμε. Κάποιοι τυχεροί, επειδή το σώμα είναι προγραμματισμένο να συγχωρεί μέχρι ένα σημείο και να επανακάμπτει δεν θα περάσουν ποτέ το κατώφλι (όριο) εκείνο όπου οι ενοχλήσεις πλέον εντείνονται και γίνονται χρόνιες (μόνιμες) εκδηλώνοντας το σύνδρομο. Κάποιοι άλλου θα το παρακάνουμε, θα ξεπεράσουμε το όριο και θα βρεθούμε να παρατηρούμε τα παράξενα συμπτώματα της κατηγορίας ΙΙΙ τα οποία πλέον θα αναγκαστούμε να προσέξουμε. Για καλή μας τύχη όμως, πιστεύω ότι η διαδικασία που μας έφερε εδώ είναι αναστρέψιμη με υπομονή και επιμονή και σε κάποιο χρονικό διάστημα μπορούμε να ξαναπεράσουμε -προς τα κάτω αυτή τη φορά- το κατώφλι (όριο) της εμφάνισης των χρόνιων ενοχλητικών συμπτωμάτων. Η δική μου ιστορία το αποδυκνύει. 
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

να ρωτήσω κάτι και εγώ?? στα συμπτώματα είναι και η φαγούρα στο κορμό του πέους η όχι??
εμφανίστηκε στα 44 απο τον Οκτώβριο του 12, μεχρι στιγμής συχνοουρία, και εδω και ένα χρόνο Παροδικά στυτικά προβλήματα, πήρα  αντιβίωση ladinin, vibramysin,Lidaprim και μαλάξεις.ενόχληση και μουδιάσμα στον αριστερό όρχι πίσω αριστερα στην μέση, ενοχλήσεις κάτω από την κοιλιά εσωτερικά πάνω από το πέος,εσωτερικά αριστερα του μηρού,αλλά ακόμα και στο επάνω μέρος του ποδιού...

iceman δεν πιστευω οτι εχει να κάνει με την πάθηση μας.Χωρις παρεξήγηση μηπως ειναι θέμα κακής υγιεινής(δεν μπορω να βρω άλλο τρόπο να το πώ),μπορει να ειναι και απο υπερβολική κατάχρηση αντισυπτικών σαπουνιών και να έχει ξεραθή ελαφρά το δέρμα λόγο της διαταραχης του ph δεν μπορω να σκεφτω κατι άλλο.
Εμφανιση συμπτωματων 28 ετων.Τσουξιμο στην ουρηση,κατα την οφοδευση εκκριμα προστατικου υγρου,πεσμενη libido,στ.δυσλειτουργεια,συχνοουρια,νυχτουρια,αλγος στο περινεο. Τροποι θεραπειας:τόνοι αντιβίωσης,βοτανα,προστατικες μαλλάξεις.Πλεον:συχνο τρεξιμο,και μαλλάξεις με wand.Ξεκίνημα ομοιοπαθητικης 12/06/2013 .

#4 16 Απριλίου, 2013, 05:28:46 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 18 Απριλίου, 2013, 03:38:14 ΠΜ από Mindgames
Το θεμα ειναι οταν ο οργανισμος σου σου δινει καποια σημαδια οτι κατι
δν παει καλα οπως γραφεις phaethon oτι ειχες καποιες προειδοποιησεις,
τι κανεις τελικα ωστε αυτα τα συμπτωματα να μην γινουν μονιμα κ περασεις
το κατωφλι του χ.π.α;;;;;;
Ετων 28,αρχικα συμπτωματα τσουξιματα μικροπονοι στα γεννητικα οργανα-συχνοουρια  Μαρτιος 2013,εμφανιση εντονων συμπτωματων μετα την επισκεψη στον ακαταν,πονος-σφιξιμο-τσουξιμο στο  πρωκτο μετα απο εντονο καθισιο-εξπερματιση και κακη ψυχολογια..Πιστευω οτι το αγχος-stress συνδεονται αμεσα.

Συνήθως δεν κάνεις τίποτα φίλε μου γιατί δεν είσαι υποψιασμένος τι είναι αυτά τα πρώϊμα συμπτώματα και για που οδεύει το πράγμα. Αν όμως τυχόν θεωρητικά ήσουν, τότε κάνεις ότι ακριβώς θα σου δώσει λύση και αφού τα συμπτώματα έχουν προχωρήσει: χαλάρωση, αποφυγή στρες κλπ κατ'εμέ. Απλά στο πρώιμο στάδιο προφανώς θα είναι ευκολότερο να ξαναμπεις κάτω από το κατώφλι των συμπτωμάτων, περισσότερο απ'ότι αν η κατάσταση έχει σοβαρέψει.
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

θα ήθελα να συμπληρώσω ότι όπως πολύ σωστά γράφει ο phaethon στο τέλος του άρθρου, <<μπορεί ο ίδιος ασθενής να ξεκινήσει με ένα ή δύο από τα παρακάτω συμπτώματα και διαχρονικά συνέχεια αυτά να μεταλλαχθούν σε κάποια άλλα ή να προστεθούν νέα.>> έτσι και εγώ εδω και μερικές μέρες εχω ενόχληση στον αριστερό όρχι πίσω αριστερα στην μέση, ενοχλήσεις κάτω από την κοιλιά εσωτερικά πάνω από το πέος,εσωτερικά αριστερα του μηρού,αλλά ακόμα και στο επάνω μέρος του ποδιού...το ερώτημα είναι τι κάνουμε τώρα??? πόσο κρατάνε τα συμπτώματα αυτά?? ήθελα ρε παιδια κάπου να τα πω....ευχαριστώ.
εμφανίστηκε στα 44 απο τον Οκτώβριο του 12, μεχρι στιγμής συχνοουρία, και εδω και ένα χρόνο Παροδικά στυτικά προβλήματα, πήρα  αντιβίωση ladinin, vibramysin,Lidaprim και μαλάξεις.ενόχληση και μουδιάσμα στον αριστερό όρχι πίσω αριστερα στην μέση, ενοχλήσεις κάτω από την κοιλιά εσωτερικά πάνω από το πέος,εσωτερικά αριστερα του μηρού,αλλά ακόμα και στο επάνω μέρος του ποδιού...

Παράθεση από: iceman στις 15 Ιουνίου, 2014, 02:18:39 ΜΜ
πόσο κρατάνε τα συμπτώματα αυτά?? ήθελα ρε παιδια κάπου να τα πω....ευχαριστώ.

Iceman κρατάνε μέχρι να αλλάξεις κάτι στον τρόπο ζωής σου ώστε να καταλαγιάσουν. Άγχος, σφίξιμο, κακή στάση κλπ. Σε μερικούς ηρεμούν όταν "συμφιλιωθούν" με αυτό που του συμβαίνει και πάψουν να τρελαίνονται ότι πεθαίνουν.
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Παράθεση από: Phaethon στις 17 Ιουνίου, 2014, 05:50:02 ΜΜ
Παράθεση από: iceman στις 15 Ιουνίου, 2014, 02:18:39 ΜΜ
πόσο κρατάνε τα συμπτώματα αυτά?? ήθελα ρε παιδια κάπου να τα πω....ευχαριστώ.

Iceman κρατάνε μέχρι να αλλάξεις κάτι στον τρόπο ζωής σου ώστε να καταλαγιάσουν. Άγχος, σφίξιμο, κακή στάση κλπ. Σε μερικούς ηρεμούν όταν "συμφιλιωθούν" με αυτό που του συμβαίνει και πάψουν να τρελαίνονται ότι πεθαίνουν.

έχεις απόλυτο δίκιο αλλά όντως τρελαίνεσαι όπως το εχω πάθει εγω εδώ και μέρες.....δεν το θέλω αλλά σε παίρνει απο κάτω, προσπαθώ να το δεχτώ....θα δείξει...
εμφανίστηκε στα 44 απο τον Οκτώβριο του 12, μεχρι στιγμής συχνοουρία, και εδω και ένα χρόνο Παροδικά στυτικά προβλήματα, πήρα  αντιβίωση ladinin, vibramysin,Lidaprim και μαλάξεις.ενόχληση και μουδιάσμα στον αριστερό όρχι πίσω αριστερα στην μέση, ενοχλήσεις κάτω από την κοιλιά εσωτερικά πάνω από το πέος,εσωτερικά αριστερα του μηρού,αλλά ακόμα και στο επάνω μέρος του ποδιού...

Χεραιτώ το forum  σαν νέος εδώ και εύχομαι όλοι να είστε καλά, όσοι δε υποφέρετε από κάποια συμπτώματα να απαλλαγείτε και να τα θεραπεύσετε όσο πιο γρήγορα γίνεται.
Όπως οι περισσότεροι εδώ έτσι και εγώ ζώ με τα συμπτωματά μου αφού δυστυχώς δεν βρήκα έναν γιατρό που να με θεραπεύσει πλήρως απ' αυτά, είμαι 53 ετών και εχω περάσει από χρόνιες προστατίτιδες, επιδυδυμίτιδες και τελευταία από μια αστάθεια στην διατήρηση της στύσης η οποία με ταλαιπωρεί κατα την διάρκεια της ερωτικής συνεύρεσης, συγκεκριμένα ενώ ξεκινώ με μιά σκληρή στύση κατά την διάρκεια της πράξης αυτη ελλατώνετε και επανέρχεται ανα διαστήματα με αποτέλεσμα να έχω προβλήματα με την ερωτική μου σύντροφο, υπεισέρχεται και ο εγκέφαλος λόγω του ότι στρεσσσάρομαι την συγκεκριμένη στιγμή και αρχίζουν τα λοιπά παρατράγουδα.... :-[

Παράλληλα οι πόνοι στην περιοχή της μέσης και των μηρών δεν με αφήνουν σχεδόν όλη την μέρα, πολλές φορές τους αντιμετωπίζω με voltaren και βρίσκω λίγη ησυχία.
Επίσης αργώ πολύ στην εκσπερμάτωση και πολλές φορές η ολοκλήρωση της σεξουλικής πράξης γίνεται αναγκαστικά με χείρα βοηθείας, η σύντροφος μου δεν παραπονιέται αλλά βλέπω στο βλέμμα της την απορία και ίσως μια δική μου εξήγηση στο γεγονός, την έχω ενημερώσει βέβαια οτι κάτι τρέχει με τον προστάτη αλλά δεν εχω υπεισέλθει σε λεπτομέρειες.
Μετά απο προσεκτικό και αρκετό διάβασμα στο internet κατέληξα και εγώ στο συμπέρασμα οτι εχω το σύνδρομο του χρόνιου πυελγικού άλγους με ενοχλήσεις και σε γύρω περιοχές, όντας άτομο που δεν προσέχω ιδιαίτερα την διατροφή μου, υπέρβαρος 1,75 ύψος και 98 κιλά με ιδιαίτερη προτίμηση σε λιπαρές τροφές γλυκά και ζωικά προιόντα συχνά στο μενού της διατροφής!

Φίλε μου γιατί δεν ξεκινάς σεμνά και ταπεινά κόψιμο ή ελλάτωση καφέ και μείωση των επιβαρυντικών τροφών. Ακόμα και αν δεν προκύψουν σε εσένα ιδιαίτερη βελτίωση στα συμπτώματα αν μη τι άλλο θα έχεις βελτιώσει την διατροφή σου προς το υγιεινότερο. Πρόσεξε αυτό που δουλεύει σε άλλους πχ κόψιμο μαχαίρι του καφέ κλπ σε σένα μπορεί να είναι αδύνατο να το κρατήσεις. Το τελικό  διατροφικό σχήμα πάντως είναι πολλές σαλάτες και λαχανικά και με μέτρο ζάχαρες κρέατα κλπ, όχι κομμένα τελείως.
Εμφάνιση συμπτωμάτων το 2007: αίμα στο σπέρμα και ασβεστώσεις, αγωγή κλασικά κινολόνη όπως και τις επόμενες φορές. Άρχισα να το ψάχνω λίγο περισσότερο το 2010 με πιο πλήρεις αγωγές αλλά κάθε φορά τα συμπτώματα (πόνος στους όρχεις, κίτρινο χρώμα σπέρματος, τσούξιμο στην ούρηση, δέκατα, κόπωση, αίσθηση βάρους) επανέρχονταν σε 20 ημέρες μετά την αγωγή εντονότερα. Στις 2/5/2013 ξεκίνησα συνδυασμό αλκαλικής διατροφής και νηστειοθεραπείας με πολύ καλά αποτελέσματα μέχρι τώρα. Θα δείξει... Λοιπόν έδειξε. Από το Πάσχα του 2013 με αρχές νηστειοθεραπείας και αλκαλικής διατροφής είμαι σχεδόν ασυμπτωματικός. Το μόνο που μου έχει μείνει είναι τσούξιμο κατά την ούρηση μερικές μέρες του μήνα και υποκίτρινο χρώμα σπέρματος. PSA 0,43 τον 1o του 2014.

Καλησπέρα συναγωνιστές συμπάσχοντες. Όντας νέος στο κλαμπ και μη ξέροντας πού να ποσταρω, θα σας γράψω την ιστορία εδώ για να δείτε πώς ήμουν από τους τυχερούς έφτασα σε βελτίωση του 80-90%, όχι όμως 100%

Λοιπόν. Ήταν φθινόπωρο του 2020 και είχα κάτι εξετάσεις για κιρσοκήλη και μικρολιθιαση αριστερού όρχεως να κάνω. Η ιδέα ότι η μικρολιθιαση παλαιότερα είχε συνδεθεί με καρκίνο με είχε κατατρομάξει με αποτέλεσμα από τη στιγμή επίσκεψης σε ανδρολογο μέχρι να παραλάβω αρνητικά τριπλεξ και δείκτες να έχω χεστεί πάνω μου. Όλο αυτό ήταν εξαιρετικά στρεσογόνο για μένα, σε σημείο που έπαθα κατάθλιψη και δεν έβγαινα από το σπίτι μου, είχα ξεσπάσματα κλπ. 1 μήνα μετά από αυτό και ενώ ακόμη δεν είχα ξεπεράσει σε ψυχολογικό επίπεδο εντελώς την όλη φάση, διαπιστώνω στο σπέρμα κροκιδώσεις άφθονες και ορατοτατες. Στη συνέχεια ακολούθησαν τα υπόλοιπα: διαμήκης πόνος στην ουρήθρα άσχετα με ούρηση εκσπερμάτωση, πόνος περίνεο και υπερηβική σύμφυση, συχνοουρία, αίσθημα τάσης στο περίνεο με σφίξιμο στον πρωκτό και σπανίως ένα μικρό καψιματακι στην εκσπερμάτωση. Στύση μαλακή, πρωινές στύσεις ανύπαρκτες ή μισές πάντα. Επισκέπτομαι έναν ουρολόγο τότε νεαρό ο οποίος διατεινόταν ότι ασχολείται με προστατίτιδα. "Α ωραία λέω, εδώ είμαστε" μου κάνει πλήρη υπερηχογράφημα μου ξεκαθάρισε ότι κακώς ανησυχώ τόσο για τη μικρολιθιαση γιατί έχει αποδειχθεί ότι μάλλον δεν έχει καμία σχέση με τον καρκίνο του όρχι και μου λέει το μόνο παθολογικό που βλέπω είναι κάποιες μικρές εστίες φλεγμονής στον προστάτη. Κάνω καλλιέργεια σπέρματος βγαίνει αρνητική και δείχνει 2-3κοπ πυοσφαιρια, πηγαίνω την εξέταση στον γιατρό, μου λέει όχι αντιβίωση γιατί πολύ απλά είσαι φυσιολογικοτατος και να μην έχεις τόσο άγχος. Η αλήθεια είναι ότι με ηρέμησε, βλέποντας μια άτακτη υποχώρηση των συμπτωμάτων, πλην της κροκιδωσης. Αλλά αυτό δε κράτησε πολύ ώσπου κατά τη διάρκεια αυνανισμού παρατήρησα ένα κάψιμο από το στόμιο της ουρήθρας μέχρι τον πρωκτό πίσω, κάτι το οποίο με έστρεψε αυτοστιγμην σε άλλον ουρολόγο, ο οποίος έθεσε την ίδια διάγνωση. Φλεγμονή στον προστάτη και βάσει ιστορικού μου είπε για "ύπαρξη στοιχείων χρόνιας προστατίτιδας" και για μικρόβια που ΔΕΝ καλλιεργούνται και τα οποία έχουν πυροδοτήσει την όλη κατάσταση εκεί κάτω. Λαμβάνω labocton 400 συνδυαστικά με arrenprost για 1 μήνα, αγωγή την οποία έχω τελειώσει 2 μήνες τώρα. Νιώθω τέλεια σε σχέση με πριν. Οι κροκιδώσεις βέβαια παραμένουν, ελαφρώς μειωμένες αλλά λογικό καθότι έχει ερεθιστεί η περιοχή και θέλει τον χρόνο της αλλά και το 100% του εαυτού μου, ώστε να επανέλθει. Πλέον λαμβάνω αυτοβούλως prostavital και σκοπεύω να το κάνω για 6μηνο καθότι από πολλούς σε κριτικές διάβασα ότι κάνει φοβερή δουλειά σε μία σχετικά ήπια προστατίτιδα σαν τη δική μου.

Συνοπτικά, θέλει πολύ καλή ψυχολογία αυτό που μας απασχολεί, να προσέχετε τον τρόπο ζωής εγώ έκοψα μαλακίες φαγητά, κάπνισμα, μείωσα καφεΐνη και πλέον έχουν επανέλθει οι στύσεις, κάψιμο δεν έχω ποτέ εδώ και δύο μήνες περίπου, η συχνοουρία βρίσκεται στις 10-11 φορές στη χειρότερη με καρπούζι καφέ και πολλά νερά, ενώ ξέφευγε στις 14-15, αλλιώς χωρίς αυτά με μόνο νερά παίζω 7-8 φορές ούρηση, οι πόνοι δεν υπάρχουν πια ειδικά αφού το άγχος το έχω αφήσει πίσω με γυμναστική, με το να μη το σκέφτομαι όλη την ώρα κλπ κλπ, με το να απολαμβάνω τα πολύ μικρά πράγματα της καθημερινότητας (ιδού το κλειδί για πολλά) και βέβαια μίας μακράς διάρκειας φυτική συσκευασία θα βοηθήσει να περιοριστεί το μέγεθος του προστάτη -ήταν 17γρ το φθινόπωρο- και με τον καιρό να είμαι τελείως καλά. Σκέφτομαι και για τη μυοσκελετική πτυχή της φάσης μας να το ασχοληθώ σε εξειδικευμένο φυσικοθεραπευτήριο. Ένα σχετικό υπάρχει Πειραιά αν έχει κάποιος εικόνα περί αξιοπιστίας του ιατρείου, ας απαντήσει, θέλω να το ασχοληθώ προληπτικά για να μην υπάρξει πάλι κάποιο θέμα πόνου. Βέβαια έκοψα και το πορνό και επισκέπτομαι στούντιο για τις ανάγκες μου μέχρι να βρεθεί κοπέλα, όπου αυτό το "ελεύθερο στοματικό" το έχω διαγραμμενο από το μενού των εκεί υπηρεσιών. Πόνοι, καψίματα, έντονη συχνοουρία, θέματα στύσης για εμένα είναι παρελθόν και έχω σκοπό εκεί να παραμείνουν. Το πώς εναπόκειται σε εμένα και στον καθένα σας ξεχωριστά. Αυτά φίλοι μου, καλό καλοκαίρι.

ΥΓ: Αν βοηθάει σε αποσυμφόρηση το μασάζ προστάτη και έχει κάποιος και σε αυτό εμπειρία, ενημερώστε γιατί το σκέφτομαι σε ότι αφορά τις κροκιδώσεις.

ΥΓ2: Μακριά από ακαταν και συνθλίψεις άκρως επικίνδυνες και ακριβές