Ας μοιραστω μαζί σας την πορεία μου στην χρ.προστατιτιδα.Ταλαιπωρούμε απο αυτην περίπου 4 χρόνια.Ξεκίνησε με απλό τσούξιμο μετα την ούρηση οπότε η πιο απλή διάγνωση ηταν ουρολοίμωξη.Ξεκίνησα αντιβίωση χωρις να υποχωρει και μετα άλλαξα το σκέυασμα χωρις πάλι να γίνει κάτι και επιπλέον άρχισε και ο πόνος στο σώμα του πέους και οι δυσλειτουργίες.Τότε και μετα απο διαφορετικές αντιβιώσεις γίνεται η πρώτη καλλιέργεια η οποία βγήκε αρνητική μόνο ελάχιστα πυοσφαίρια.
Τότε άκουσα πρώτη φορά το "προστατιτιδα".Γίνεται ο πρώτος διορθικος ο οποίος δεν έδειξε κάτι,ουτε φλεγμονες ουτε διόγκωση.Με άφησαν για λίγο χωρις θεραπεία και η κατάσταση χειροτερεύε.Αφου δεν ηξεραν τι να κάνουν μου ειπαν οτι ειναι στο μυαλό μου και να πάρω αντικαταθλιπτικά (κάτι το οποίο ακόμα και σημερα δεν έχω κανει)και να μάθω να ζω με το πρόβλημα μου.Τοτε αποφάσισα να πάω σε άλλον γιατρο "καθηγητη"πάνω κάτω τα ιδια άκουσα και να κάνω νεα stamey mears και να πάρω alpha blockers.Αρνητικη η καλλιέργεια ΞΑΝΑ και καμία βελτίωση απο τα alpha blockers και πήρα ξανα αντιβίωση χωρις αποτέλεσμα.Μετα ξανα άλλαξα ουρολόγο ο οποίος μου έκανε triplex πέους για να βεβαιωθει οτι δεν έχω κάποιο πρόβλημα με τον μηχανισμο στύσης(και όντως δεν ειχα κάτι)και μου μίλησε πρώτη φορα για θεραπεία με χάπια στυτ. δυσλειτουργείας και αντιβίωση.Πράγματι οσο έπαιρνα την αγωγη(ένα χάπι τον 20mg κομμένο στα τέσσσερα και έπαιρνα 1/4 κάθε τρείς μέρες)οι πόνοι ειχαν ελατωθει και ειχα καλύτερη εκσπερμάτιση.Οταν τα σταμάτησα αρχίσαμε ξανα απο την αρχή συν οτι κάποιες φορες (ελάχιστες)δεν με βοηθούσαν ουτε αυτα στην στύση.
Τοτε αποφασίζω να κάνω εναλακτικη θεραπεία με βιοσυντονισμο που με βοηθησε στο ασθμα αλλά για την προστατιτιδα εγινε το ΑΠΟΛΥΤΩ ΤΙΠΟΤΑ.Σταμάτησα τα πάντα για 1 χρόνο,ουτε αντιβίωση ουτε τίποτα μεχρι που άκουσα μεσω ενος blog για έναν γιατρο που θεραπέυει την χρ.προστατιτιδα.Το αποφασίζω και πάω παρα τα άθλια οικονομικα μου και ξεκίνησα.Αρχικα μου φάνηκε ανθρώπινος και με συμπόνια για το πρόβλημα μας.Αφου έκανε έναν κύκλο θεραπειών χωρίς απότελεσμα(πέραν του σταματήματος της συχνοουρίας και της νυχτουρίας)δεν ειδα κάτι αλλο, και να προσθεσω οτι πρός το τέλος των βασικών θεραπείων (περίπου 30)μου είπε πως ειναι μάλλον στο μυαλό μου πράγμα που μου το ειπαν και οι άλλοι ουρολόγοι τους οποίους κατηγορούσε αρχικα ο εν λόγω γιατρος.
Πλέον βλέπω τον τελευταιο γιατρο ο οποίος μοε έκανε την πρώτη κυστεοσκόπηση που κάτι βρήκε στο προστ.λοφίδιο που ίσως,μαλλον,πιθανόν να μου δημιουργει το πρόβλημα......θα δειξει.....

Καλημέρα,

Επειδή τα συμπτώματα σας και το ιστορικό σας είναι σχεδόν όμοια με τα δικά μου αναρωτιέμαι πως είναι τώρα η κατάσταση σας.

Ευχαριστώ.
Ηλικία 38. Πρώτα συμπτώματα το 2011, τσούξιμο μετά την ούρηση, πόνος στους όρχεις, επώδυνη και πρόωρη  εκσπερμάτωση. Σήμερα, χωρίς αντιβίωση (εκτός από 3 εβδ. Ciproxin) κατά περιόδους ελαφρύ τσούξιμο μετά την ούρηση.

Ακομα δεν εχω δει κατι που να πω οτι ειναι θεαματικο.Εχει μειωθει ο πονος και εχω καλύτερη στυση χωρις βεβαια να εχουν γινει θαυματα.Η θεραπεια θα κρατησει 6 μηνες και ειμαι ακόμα στον 1,5 γι΄αυτο θελει υπομονη.Οταν με το καλό τελειώσει θα σας πω,ως τοτε θα προσπαθω να μπαίνω πιο συχνα στο φορουν για να έχουμε μια καλη επικοινωνία και να προσπαθήσουμε να βρούμε μια λύση για το προβλημα που μας ταλαιπωρει όλους.
Εμφανιση συμπτωματων 28 ετων.Τσουξιμο στην ουρηση,κατα την οφοδευση εκκριμα προστατικου υγρου,πεσμενη libido,στ.δυσλειτουργεια,συχνοουρια,νυχτουρια,αλγος στο περινεο. Τροποι θεραπειας:τόνοι αντιβίωσης,βοτανα,προστατικες μαλλάξεις.Πλεον:συχνο τρεξιμο,και μαλλάξεις με wand.Ξεκίνημα ομοιοπαθητικης 12/06/2013 .

Ξεκίνημα ομοιοπαθητικής 12/06/2013 με ferum picricum και nux vomica για 100 ημέρες.
Εμφανιση συμπτωματων 28 ετων.Τσουξιμο στην ουρηση,κατα την οφοδευση εκκριμα προστατικου υγρου,πεσμενη libido,στ.δυσλειτουργεια,συχνοουρια,νυχτουρια,αλγος στο περινεο. Τροποι θεραπειας:τόνοι αντιβίωσης,βοτανα,προστατικες μαλλάξεις.Πλεον:συχνο τρεξιμο,και μαλλάξεις με wand.Ξεκίνημα ομοιοπαθητικης 12/06/2013 .

gl
Ετων 28,αρχικα συμπτωματα τσουξιματα μικροπονοι στα γεννητικα οργανα-συχνοουρια  Μαρτιος 2013,εμφανιση εντονων συμπτωματων μετα την επισκεψη στον ακαταν,πονος-σφιξιμο-τσουξιμο στο  πρωκτο μετα απο εντονο καθισιο-εξπερματιση και κακη ψυχολογια..Πιστευω οτι το αγχος-stress συνδεονται αμεσα.

Καλή δύναμη φίλε...

Ολόψυχα και μακάρι να πάνε όλα καλά, από καρδιάς

Agxwmenos
Συμπτώματα απο 02.2011 (κάψιμο μετά την ούρηση- πόνος στην χαμηλή κοιλιακή χώρα, περίνεο, χαμήλά στη μέση, στυτικά προβλήματα). Καλλιέργειες ούρων στείρες. Καλλιέργειες σπέρματος στρεπτόκοκκος, εντερόκοκκος. Αντιμετώπιση με αντιβίωση δια στόματος, ενέσιμη, αντιφλεγμονώδη, Α-blockers. Συμπτώματα τα οποία δεν είναι μόνιμα. Προηγούμενο ιστορικό με σπαστική κολίτιδα (αντιμετωπίστηκε). Εκκίνηση λήψης κουεσερτίνης 01.2013 (Έχει λήξη 09.2013). Καθαρός από μικρόβια από 12.2012. Τεκνοποίηση 02.2012. Mείωση συμπτωμάτων από Ιούλιο 2013 μετά από εκκίνηση Γιόγκα και περιορισμό γλουτένης. Παράλληλα σταμάτημα σε γυμναστήριο (Βάρη), εκγύμναση μόνο με βοήθεια σωματικού βάρους. Μαξιλαράκι "ντόνατ" στο αυτοκίνητο και θετική σκέψη. Πλέον δεν θεωρώ τον εαυτό μου ασθενή ( 18.12.2013) αλλά ανήκω σε "ευαίσθητη ομάδα" .... Πληροφορίες εντός. Δεν υπαρχουν ματζούνια και μαγικές θεραπείες, μόνο παρατήρηση, αποφυγή και προσπαθεια.

15/8/2013 Σχεδον 2 μηνες με ομοιοπαθητική και εκτος απο μια βελτίωση παροδικη δυστηχως πριν 3 εβδομαδες περιπου ειμαι στα ιδια χαλια.πονος,τσουξιμο και δυσλειτουργεια .ΣΚΑΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ....Αλλα θα την συνεχίσω μεχρι το τέλος ετσι και αλλιώς κατι καλύτερο δεν εχω να κάνω.Και ειμαι και άφραγκος.
Εμφανιση συμπτωματων 28 ετων.Τσουξιμο στην ουρηση,κατα την οφοδευση εκκριμα προστατικου υγρου,πεσμενη libido,στ.δυσλειτουργεια,συχνοουρια,νυχτουρια,αλγος στο περινεο. Τροποι θεραπειας:τόνοι αντιβίωσης,βοτανα,προστατικες μαλλάξεις.Πλεον:συχνο τρεξιμο,και μαλλάξεις με wand.Ξεκίνημα ομοιοπαθητικης 12/06/2013 .

Σχεδον 3 μηνες ομοιπαθητικης και τα αποτελεσματα ειναι απογοητευτικα.(για την προστατιτιδα γιατι σε θεματα αλλεργιων ειδα μεγαλη διαφορα)

Θα δωσω ακομα μια ευκαιρια δοκιμαζοντας σε άλλον ομοιοπαθητικο μιας και μπορει να μην πετυχε το φαρμακο.Θα σας πω συντομα.
Εμφανιση συμπτωματων 28 ετων.Τσουξιμο στην ουρηση,κατα την οφοδευση εκκριμα προστατικου υγρου,πεσμενη libido,στ.δυσλειτουργεια,συχνοουρια,νυχτουρια,αλγος στο περινεο. Τροποι θεραπειας:τόνοι αντιβίωσης,βοτανα,προστατικες μαλλάξεις.Πλεον:συχνο τρεξιμο,και μαλλάξεις με wand.Ξεκίνημα ομοιοπαθητικης 12/06/2013 .

Μάρκελε,

Θα σου πρότεινα να καθήσεις να χαλαρώσεις και να δεις μόνος σου τι φταίει φίλε. Μπορείς να αποτραβηχτείς από όλα για ένα διάστημα και απλά να χαλαρώσεις.

Πως πάει το σύστημα;
Συμπτώματα απο 02.2011 (κάψιμο μετά την ούρηση- πόνος στην χαμηλή κοιλιακή χώρα, περίνεο, χαμήλά στη μέση, στυτικά προβλήματα). Καλλιέργειες ούρων στείρες. Καλλιέργειες σπέρματος στρεπτόκοκκος, εντερόκοκκος. Αντιμετώπιση με αντιβίωση δια στόματος, ενέσιμη, αντιφλεγμονώδη, Α-blockers. Συμπτώματα τα οποία δεν είναι μόνιμα. Προηγούμενο ιστορικό με σπαστική κολίτιδα (αντιμετωπίστηκε). Εκκίνηση λήψης κουεσερτίνης 01.2013 (Έχει λήξη 09.2013). Καθαρός από μικρόβια από 12.2012. Τεκνοποίηση 02.2012. Mείωση συμπτωμάτων από Ιούλιο 2013 μετά από εκκίνηση Γιόγκα και περιορισμό γλουτένης. Παράλληλα σταμάτημα σε γυμναστήριο (Βάρη), εκγύμναση μόνο με βοήθεια σωματικού βάρους. Μαξιλαράκι "ντόνατ" στο αυτοκίνητο και θετική σκέψη. Πλέον δεν θεωρώ τον εαυτό μου ασθενή ( 18.12.2013) αλλά ανήκω σε "ευαίσθητη ομάδα" .... Πληροφορίες εντός. Δεν υπαρχουν ματζούνια και μαγικές θεραπείες, μόνο παρατήρηση, αποφυγή και προσπαθεια.

#9 31 Οκτωβρίου, 2013, 09:33:04 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 31 Οκτωβρίου, 2013, 09:41:22 ΜΜ από markelos
Μικρα μου μπροστατιτιδοπαθάκια ή χρονιοπυελικοαλγάκια ή μπροστατοδυνάκια θα ηθέλα να ζητησω ταπεινα(γονυπετης)κοινώς στα τέσσερα συγνώμη για την απουσία μου αλλά οπως θα μάθατε απο τους τύπους που αν τους εμπιστευθεις μυστικο(phaethon ή φαίδωνα,hyper gang ban,και πιθανότατα ο john john)θα το μάθουν και οι πεθαμένοι ΘΑ ΓΙΝΩ ΠΑΤΕΡΑΣ!!!!!!!!!!!ΤΗΝ ΠΟΥΤΣΙΣΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αλλά ας πάω περιοριστω στα τις παθήσεως μας.

Αφου δεν ειδα τιποτα με το πρώτο 1,5 μήνα με τον νέο ομοιοπαθητικο μου άλλαξε την δυναμοποίηση με το ιδιο "φάρμακο".Γενικά εχω δει ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ΒΕΛΤΊΩΣΗ στο ασθμα και στην σπαστικη κολίτιδα αλλά στον μπρόστατη μου μαυρα μεσάνυχτα.Θα το συνεχίσω για 1 μηνα ακόμα και ανάλογα θα πράξω.

Ξεκίνησα πάλι να χρησιμοποιω παράληλα το wand μερα παρά μέρα μπάς και βοηθήσει και αυτο

Θα ηθελα να αναφερθω και στο γεγονος οτι ο Ακαταν μας έλεγε οτι θα δυσκολευόμαστε λόγω τις πάθησης να κάνουμε παιδια και η συληψη στην δικιά μου εγινε σε 2 εβδομάδες!!!!!Θα ηθελα να δω την σκατόφατσα του και να άκουγα τι μαλακίες θα μου έλεγε το καθίκι         "Ειδες Μαρκελε παιδι μου με μόνο 35 δαχτυλάκια και το σπέρμα ειναι τουρμπο,σε εμένα το οφειλείς" Το σιχαμα.
Εμφανιση συμπτωματων 28 ετων.Τσουξιμο στην ουρηση,κατα την οφοδευση εκκριμα προστατικου υγρου,πεσμενη libido,στ.δυσλειτουργεια,συχνοουρια,νυχτουρια,αλγος στο περινεο. Τροποι θεραπειας:τόνοι αντιβίωσης,βοτανα,προστατικες μαλλάξεις.Πλεον:συχνο τρεξιμο,και μαλλάξεις με wand.Ξεκίνημα ομοιοπαθητικης 12/06/2013 .

gia sas paidia..eimai neos sto forum..thewrw kai gw pws to provlima einai myiko...!!!

Μπράβο ρε Μαρκέλε! Με το καλό!!!!!!!
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Παράθεση από: deltas στις 01 Νοεμβρίου, 2013, 03:35:33 ΠΜ
gia sas paidia..eimai neos sto forum..thewrw kai gw pws to provlima einai myiko...!!!
bravo, nai! einai apo to body building!
Χρόνιο, Μυϊκά βασιζόμενο Πυελικό Άλγος.
Ξεκίνησε το 2012, είμαι χωρίς συμπτώματα από το 2016.
Πυροδοτήθηκε από προστατίτιδα, το πρωτόκολλο Wise Anderson με βοήθησε περισσότερο από όλες τις θεραπείες.

Παράθεση από: markelos στις 31 Οκτωβρίου, 2013, 09:33:04 ΜΜ
Μικρα μου μπροστατιτιδοπαθάκια ή χρονιοπυελικοαλγάκια ή μπροστατοδυνάκια θα ηθέλα να ζητησω ταπεινα(γονυπετης)κοινώς στα τέσσερα συγνώμη για την απουσία μου αλλά οπως θα μάθατε απο τους τύπους που αν τους εμπιστευθεις μυστικο(phaethon ή φαίδωνα,hyper gang ban,και πιθανότατα ο john john)θα το μάθουν και οι πεθαμένοι ΘΑ ΓΙΝΩ ΠΑΤΕΡΑΣ!!!!!!!!!!!ΤΗΝ ΠΟΥΤΣΙΣΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αλλά ας πάω περιοριστω στα τις παθήσεως μας.

Αφου δεν ειδα τιποτα με το πρώτο 1,5 μήνα με τον νέο ομοιοπαθητικο μου άλλαξε την δυναμοποίηση με το ιδιο "φάρμακο".Γενικά εχω δει ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ΒΕΛΤΊΩΣΗ στο ασθμα και στην σπαστικη κολίτιδα αλλά στον μπρόστατη μου μαυρα μεσάνυχτα.Θα το συνεχίσω για 1 μηνα ακόμα και ανάλογα θα πράξω.

Ξεκίνησα πάλι να χρησιμοποιω παράληλα το wand μερα παρά μέρα μπάς και βοηθήσει και αυτο

Θα ηθελα να αναφερθω και στο γεγονος οτι ο Ακαταν μας έλεγε οτι θα δυσκολευόμαστε λόγω τις πάθησης να κάνουμε παιδια και η συληψη στην δικιά μου εγινε σε 2 εβδομάδες!!!!!Θα ηθελα να δω την σκατόφατσα του και να άκουγα τι μαλακίες θα μου έλεγε το καθίκι         "Ειδες Μαρκελε παιδι μου με μόνο 35 δαχτυλάκια και το σπέρμα ειναι τουρμπο,σε εμένα το οφειλείς" Το σιχαμα.
Μπράβο ρε μάγκα, να πάνε όλα καλά.
Είμαι κι εγώ ένας προστατιδοπαθής μελλοντικός μπαμπάς, περιμένουμε τον Απρίλιο.
Αυτά τα περί δυσκολίας τεκνοποίησης τα έλεγε και σε μένα, έμμεσα, υπαινισόμενος επικίνδυνα μικρόβια. Παπαριές!
Να του στείλουμε τις πρώτες πάνες να κάνει καλλιέργειες!
Χρόνιο, Μυϊκά βασιζόμενο Πυελικό Άλγος.
Ξεκίνησε το 2012, είμαι χωρίς συμπτώματα από το 2016.
Πυροδοτήθηκε από προστατίτιδα, το πρωτόκολλο Wise Anderson με βοήθησε περισσότερο από όλες τις θεραπείες.

Ομοιοπαθητικη?????Χμμμμ.Δεν εχω δει καμια βελτίωση στον μεσο ορο.Αυριο θα πάω στην τελευταια η οποία ειναι "αστερι"(λέμε τωρα)και μετα τέλος με την ομοιοπαθητική.Θα πάω να θερμοπαρακαλέσω τον Ακαταν με με δεχτει πίσω,θα αυτομαστιγωθω στην εισοδο της πολυκατοικίας του και θα γραψω με τατουαζ "Ο ΑΚΑΤΑΝ ΣΩΖΕΙ"στο μετωπό μου.Μετα θα του δινω 150 ευρω το κωλοδάχτυλο 1500 ευρω τον υπέρηχο και 15000 την κατουρομετρία.

ΑΚΑΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΝ συγχώρα με το απωλολων κωλαράκι. Δεν θα ξαναγίνει. Θα ειμαι ενας υπάκουος και πιστος μαλάκας που θα στα ακουμπάει μεχρι να μεινω άστεγος ΑΛΛΆ θεραπευμένος.
ΑΚΑΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΝ δεν φταιω εγω αλλά αυτος ο αλήτης ο ΦΑΙΔΩΝΑΣ,το κατακάθι ο SUPER BAN και το απολυφαδι ο JOHN.Με πήραν στον λαιμό τους.ΘΕΡΑΠΕΥΣΕ ΜΕ ΑΚΑΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΝ.
Και μετα ελά να πάρεις τα αρχίδια μου.
Εμφανιση συμπτωματων 28 ετων.Τσουξιμο στην ουρηση,κατα την οφοδευση εκκριμα προστατικου υγρου,πεσμενη libido,στ.δυσλειτουργεια,συχνοουρια,νυχτουρια,αλγος στο περινεο. Τροποι θεραπειας:τόνοι αντιβίωσης,βοτανα,προστατικες μαλλάξεις.Πλεον:συχνο τρεξιμο,και μαλλάξεις με wand.Ξεκίνημα ομοιοπαθητικης 12/06/2013 .