Είμαι 43 ετών πάσχω από χρ.προ στ.βακτηρίων εντεροκκοκο στο σπέρμα.
Μου παρουσιάστηκε πριν από 13 χρόνια τα πρώτα συμπτώματά 1 χρόνο αντιβίωσηςέκανα ολες της εξέτασης ήμουν καθαρός, αλλά τα συμπτώματά δεν έφυγαν ,μόνο μετά από 3 χρόνια μόνα τους και οαρουσιαστικαν Τώρα το 2020 μετα από πολλή μεγάλο στρες.Τώρα 2 μήνες θεραπεία καθαρός στης καλλιέργειες αλλά τα συμπτώματά υπάρχουν .Πονώ κα το από τον ομφαλό αριστερά στων ορχι εντερική προβλήματα  σφίξιμο στο στήθος Τι άλλο να κανω Θέλω βοήθεια ευχαριστώ

Μπορεί να βοηθήσει κάνεις  Ευχαριστώ

Δεν νομίζω ότι υπάρχουν πολλά να σου πούμε εδώ. 13 χρόνια, με συμπτώματα για λίγο διάστημα, νομίζω είναι ξεκάθαρο τι πρέπει να κάνεις. Πας σε ουρολόγο, κάνεις νέες εξετάσεις, και από εκεί κινείσαι. Χρόνια πάντως δεν μου φαίνεται να είναι. Μπορείς να βρεις πολλά σε αυτό το φόρουμ, αρκετά από αυτά πρόσφατα, σχετικά με τα μικρόβια (αν υπάρχουν ή δεν υπάρχουν) και τη σημασία της ψυχολογίας. Ηρεμία και ψυχραιμία.

Επειδη ειχα μιλησει με τον papa στο τηλεφωνο, τα συμπτωματα του ειχαν εξαφανιστει για 10 χρονια.

Άρα δεν μιλάμε για χρόνια κατάσταση.. ευαισθησία; Δεν ξέρω πως να το πω. Μάλλον θα πω ότι είναι ένδειξη πως η ψυχολογική του κατάσταση τον έφτασε στον σημείο που είναι; Με κάθε διάθεση να βοηθήσω, ο πόνος του είναι σχεδόν έξω από την περιοχή. Ίσως ένας γαστρεντερολογος να μπορεί να πει κάτι...