Παράθεση από: trelakias στις 16 Φεβρουαρίου, 2023, 06:48:31 ΜΜΚαλησπέρα παιδια, επισκέφθηκα καθηγητή ουρολογίας και μου είπε ότι είναι σίγουρος ότι το πρόβλημα μου δεν ειναι μικροβιακό, είπε πως αυτή η ελάχιστη ποσότητα εντερόκοκκου είναι σχεδόν αδύνατο να δημιουργεί συμπτώματα, μου έκανε και δαχτυλική εξέταση (πρώτη φορα ουρολόγος που μου έκανε δαχτυλική, και βρήκε τον προστάτη σε καλή κατάσταση). Συγκεκριμένα μου είπε ότι δεν υπάρχει κάποια παθολογία

Άρα στρέφομαι στην ψυχολογική / νευρομυική θεωρεία..

Αυτό σήμαινει ότι θα πας σε ψυχολόγο;;

Κινολόνη δεν θα θελα να παρω γιατι έχω αρκετά ταλαπιρωμένους τένοντες, και φοβάμαι οτι θα τους αποτελειωσει η κινολόνη...εαν μου εδινε augmentin θα την έπαιρνα. Παρόλα αυτά θα δοκιμάσω κ πιο φυσικές λύσεις όπως το έλαιο ρίγανης και η αγριάδα, που σύμφωνα με ενα παιδι εδω στο forum που είχε κ αυτος 1000cfu εντεροκκοκο, τον έδιωξε με την αγριάδα. Πλεον τίνω και εγώ προς την νευρομυική θεωρεία, και κάνοντας διατάσεις, μασαζ και ζεστά μπάνια έχω δει μια αξιοπρεπείς βελτίωση

Ο ψυχολόγος σίγουρα χρειάζεται προσωπικά σε εμένα, όχι μόνο για τα ουρολογικα θέματα, αλλα και για άλλα. Δεν νιώθω όμως έτοιμος να κάνω κατι τετοιο



Καλησπέρα παιδιά, από προσωπική μου εμπειρία σωστά είπε ο καθηγητής και εγώ με εντεροκκοκο 20.000 cfu/ml δεν πήρα αντιβίωση.
Πρίν πάω  σε καθηγητή ο τοπικός ουρολόγος μου είπε να πάρω για 60 μέρες αντιβίωση, ευτυχώς πήγα στον καθηγητή και τώρα κοντεύω 2 χρόνια και δεν έχω πρόβλημα. Μην παίρνετε αντιβιώσεις αβασάνιστα δημιουργούν σοβαρά θέματα, από τένοντες, γαστρεντερολογικά, αλλεργίες και άλλα.
Καλό μας κουράγιο.

#35 09 Μάρτιος, 2023, 12:53:25 ΠΜ Τελευταία τροποποίηση: 09 Μάρτιος, 2023, 10:39:51 ΜΜ από trelakias
Καλησπερα παιδιά, σχεδόν ενα μήνα από το τελεύταιο ποστ μου, πλέον είμαι τελείως ασυμπτωματικός, δεν ξερω εαν θα μείνω έτσι για πάντα, αλλά οριστε τι έκανα : Διατάσεις, κάποιες φυσιοθεραπείες για trigger points, διαφραγματικές αναπνοές, καυτα μπάνια 2 φορες την βδομάδα, quercetin,και τσάι από το βότανο αγριάδα, και έλαιο ρίγανης που θεωρείται φυσική αντιβίοση.

Όλα αυτά με πήγαν γύρω στο 90% καλά, είχε μειωθεί η συνεχή αίσθηση ότι θέλω να ουρήσω, και η δυσφορία / πονάκια σε πέος, όρχεις, περίνεο. Τι έκανα για να γίνω 100% καλά? Βρήκα κάτι άλλο για να ανησυχώ συγκεκριμένα έκλεισα ένα ταξίδι για τέλος του μήνα με αεροπλάνο, όπου φοβάμαι πάρα πολύ, σε έναν προορισμό μακρια απο Ελλάδα, και τώρα ανησυχώ για το αεροπλάνο, και για το τι θα συναντήσω εκεί. Ναι, δεν είναι καθόλου ψυχικά υγείες αυτό το πράγμα, δηλαδή να πας ένα ταξίδι, και αντί να το ευχαριστηθείς να είσαι φουλ αγχωμένος, αλλά παρατήρησα το να στρέψω αλλού την προσοχή μου και το άγχος μου, με έφερε στο 100% ασυμπτωματικότητας.