Καλησπερα παιδια,
γυριζω με ενα update. επειτα απο ενα μηνα glimbax μεχρι τελη απριλιου , εκανα αναλυση σπερματος και καλλιεργεια (pcr) ολα φυσιολογικα και χωρις μικροβια. δεν υπαρχουν επιθηλια, πυοσφαιρα, βλεννη κλπ ουτε στο σπερμα ουτε στα ουρα.αρχες ομως ιουλιου εκανα ενα επαναλληπτικο ελεγχο για να μαι σιγουρος οτι δεν υπαρχει κατι, και αυτη τη φορα παρατηρηθηκε το ιξωδες υδαρες. εχω παρατηρησει η αληθεια ειναι το τελευταιο περιπου μηνα τις περισσοτερς φορες το σπερμα να μην εχει την ιδια πυκνη μορφη, δεν ειναι διαφανο και δεν εχει αλλοιωθει το χρωμα του. Να τονισω πως και περυσι το καλοκαιρι παλι το ειχα παρατηρησει αυτο αλλα δεν ειχα δωσει σημασια επανηλθε μονο του μετα απο καποιο χρονικο διαστημα παλι ομως καλοκαιρι! εκανα και υπερηχο κατω κοιλιας τον Μαιο ηταν 16.8 και τωρα τελη ιουλιου ειναι 21 cc ο προστατης. ουρα δε μενουν στη κυστη παρα μονο περιπου 10 μλ. Δεν ξερω αν ειναι ανησυχητικο οτι ο προστατης ανεβηκε απο 16.8 σε 21 σε 2μισι μηνες ομως δεν παρατηρηθηκε ανομοιγενες περιγραμα, ηταν με φυσιολογικη ηχοδομη και ομοιγενες περιγραμμα. αν εχει καποιος καποια γνωμη ή θα ηθελε να μου πει καποια ανησυχια αν υπαρχει, ευχαριστως!

Καλησπέρα σε ολους,
κανω ενα update , τον Οκτωβριο εκανα αλλον εναν επαναληπτικο ελεγχο σπερματος και PCR .Καλλιεργεια ξανα αρνητική. Tώρα τι γινεται, μετα την αντιβιωση συνεχισα να βλεπω ανοδικες τασεις σε ολους τους τομεις της αναλυσης. Δηλαδη θα κανω μια συγκριση τελευταιας (Αναλυση Οκτωβριου) και προτελευταιας φορας (του Ιουλιου).
Αριθμος Σπερμα/Εξπερματιση :απο 163 εκ. πηγα στα 320 εκ.
Κινητικοτητα απο 53% πηγα στο 67%
Μορφολογία: απο 0% στο 3%
Ρευστοποιηση πληρης εντος 30 λεπτων σε ολες τις εξετασεις.
Χρωμα σπερματος και PH και ογκος ολα αυτα στα φυσιολογικα τους.
Υπερηχος κατω κοιλιας στα 18 cc χωρις καμια ενδειξη.

Το μονο που βλεπω ειναι οτι το ιξωδες ειναιν υδαρες κατι που αναγραφηκε και στις εξετασεις. (αρχες Ιουνιου οταν εκανα σπερμοδιγραμμα μετα την αντιβιωση ηταν φυσιολογικο, απο τον Ιουλιο και μετα υδαρες).
Εμπειρικα πιστευτε οτι μπορει να υπαρχει ακομα μολυνση/φλεγμονη αλλα παραλληλα ολα τα ποιοτικα στοιχεια του σπερματος να ανεβαινουν και η ρευστοποιηση να παραμενει πληρης εντος 30 λεπτων?
κατι αλλο αν βοηθαει, ημερισιως απο τα μεσα Ιουνιου πινω 3 λιτρα περιπου νερο την ημερα δεν ξερω αν αυτη η πληρης ενυδατωση οδηγει σε υδαρες ιξωδες.
Κλινικα συμπτωματα με ουρηση, πονους που λενε πολλοι μπαλακι του γκολφ κλπ κλπ δεν εχω .

Μια εκτιμηση ειναι ευπροσδεκτη η και μια εμπειρικη συμβουλη.


Πολύ καλά πας όπως φαίνεται  ;) 320εκ?? μέχρι 290-300 εχω ακουσει ;D
Περίμενε λίγο ακόμα πιστεύω θέμα χρόνου είναι.........

Σε ευχαριστώ πολυ Santan για την απαντηση, οπως παντα...
απλα γιαι να μου φυγει το αγχος και η εννοια γνωριζουμε για ποιο λογο μπορει να συμβαινει αυτο με το υδαρες; εμπειρικα και μονο αν πιστευεις ή ξερει και καποιος αλλος να μας πει γιατι συμβαινει και αν χρειαζεται να αλλαξω καποια συνηθεια; Εμενα με προβληματιζει αν σημαινει απαραιτητο στοιχειο μολυνσης ή τελικα κατι πιο αθωο ... γιατι κλεινω 5 μηνες και δεν ξερω αν θα μπορει να θεωρηθει παροδικο....