20 Ιουνίου, 2022, 06:28:44 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 20 Ιουνίου, 2022, 06:37:36 ΜΜ από pvl678
Καλησπέρα και συγχαρητήρια για το forum που αναδεικνύει ενα πολύ σοβαρό θέμα για το ανδρικό φύλο.

Αρχικά θα ήθελα να μοιραστώ την εμπειρία μου σε ενα θέμα που δεν μπορώ να αντιληφθώ εαν πρόκειται για "χρόνια προστατίτιδα" ή κατι άλλο συνδυαστικό με την κατάσταση που βιώνω (αγχος, αυτοάνοσο κτλ.) και να προσπαθήσω να καταλάβω τι διαδρομή πρέπει - να ακολουθήσω - για την θεραπεία μου λόγω οτι υπάρχει σύγχηση με την ιατρική κοινότητα και την ξεκάθαρη γνώμη μέχρι στιγμής...

Στο παρελθόν : Εχω βιώσει 2 ίσως και 3 φορές ενόχληση στο περίναιο στην περιοχή του προστάτη. 1 φορά μετά το σεξ και αλλη μία σε άσχετη φάση. Βέβαια τα τελευταία χρόνια έχω μια ευαισθησία κατα καιρούς στον εναν όρχη όπου μετα απο ραντεβού σε "ακριβούς" και "φθηνούς" ουρολόγους κανεις δεν ανέφερε τίποτα για τα συμπτώματα μου. Ουρολοίμωξη δεν εχει βρεθεί ποτέ αν και γενικά κατα καιρούς κάνω εξετάσεις ούρων για πέτρες νεφρών. Στις ενοχλήσεις στο περίνεο δεν εδωσα σημασία τότε. Οι εξετάσεις πριν 6 χρόνια για κινητικότητα σπέρμα / προστάτη ήταν μέτριες / καλές

Στο σήμερα (ετών 43) : Πριν λίγο καιρό αισθάνθηκα τυμπανισμό στα έντερα (μιας και εχω ευερεθιστο έντερο) μετα απο μια βραδυά junk food και αλκοολ και την επόμενη ημέρα ένιωσα πόνο / καύσο / τσούξιμο στο περίνεο και λίγο πόνο κατα την ούρηση. Ολα αυτά εφυγαν μετα απο κένωση του εντέρου την 3η ημέρα.
Υστερα την 5η ημέρα και αφού είχε προηγηθεί σεξ ενδιάμεσα στις ημέρες αυτές παρατήρησα αιμοσπερμία.
Πρώτη κίνηση να πάω σε ουρολόγο. Αφού είπα το ιστορικό μου, και με εναν υπέρηχο και ψηλάφιση στους όρχεις, είπε να πάρω 1 μήνα ciprofloxacin λόγω οτι έχω χρόνια προστατίτιδα και αποτιτανώσεις στον προστάτη.

- Να πω την αλήθεια παραξενεύτηκα επειδή δεν μου έδωσε καμια εξέταση μικροβιακή να κάνω και είπα να πάρω και μια δεύτερη γνώμη σε άλλο ουρολόγο. Εν τω μεταξύ απο μόνος μου πήγα και εκανα μια καλλιέργεια ούρων για να μην περνάει άσκοπος χρόνος χωρίς λόγο μεχρι το ραντεβού στον επόμενο ουρολόγο.

Στον 2ο ουρολόγο ανέφερα τα συμπτώματα μου είπε οτι "μάλλον κάποιο αγγείο έσπασε" και δεν είναι κατι σοβαρό. Βέβαια για εξετάσεις ούρων / σπέρμα καμία αναφορά και όταν το ανέφερα οτι τις έκανα μόνος μου δεν μπήκε καν στον κόπο να με εξετάσει ενώ "κόντεψε" να σηκωθεί για να με εξετάσει. Επίσης με το ζόρι μου έγραψε εναν υπέρηχο όσχεου.
Εν τέλει βρέθηκε E-Coli και μου έδωσε Tavanic για 10 ημέρες (αφου του ανέφερα εγώ "δώσε κατι και για τον προστάτη...") και σε συνδυασμό πήρα cranberry, κολλαγόνο (για τους τένοντες), πολύ καλά προβιοτικά για τις παρενέργειες. Να επισημάνω οτι το tavanic ήταν εκτος του αντιβιογράμματος σε σχέση με άλλες κινολόνες.

Τελικά καταλήγω οτι αν δεν κάνεις μόνος σου κινήσεις δεν πρόκειται να βρεθεί ικανός ιατρός να σε ψάξει αν δεν χαλάσεις μια περιουσία σε ραντεβού.

Επομένως αν και σε λάθος timing σκέφτομαι να κάνω καλλιέργεια σπέρματος και προστατικού υγρού με δική μου πρωτοβουλία μετά την επανεξέταση στα ούρα για E-Coli και να ψαχτώ μετά ...για νέους ιατρούς.

Θα ήθελα να μου προτείνετε τι εξετάσεις χρειάζονται για το σπέρμα (λέω να πάω στο locus μιας και εχω παει και παλαιότερα) καθώς και εαν μια απλή μάλαξη για προστατικό υγρό είναι αρκετή για την περίπτωση μου μέχρι στιγμής.

Γνωρίζω οτι μια ολοκληρωμένη σειρά εξετάσεων είναι η καλύτερη λύση αλλά προς στιγμή δεν εχω βρεί ικανό ιατρό να με παραπέμψει με σαφήνεια...

Σας ευχαριστώ

Καλησπέρα.Για τα μικρόβια από το έχω διαβάσει εδώ μέσα δεν είμαι και κάνα πολύ έμπειρο μέλος θα πρέπει να κάνεις καλλιέργεια ούρων ,σπέρματος και προστατικού υγρού μετά από μαλακή stamey meares  λέγεται.Καλο.θα ήταν να μην έχεις.παρει  αντιβίωση κάνα μήνα πριν δώσεις τα δείγματα.Επισης έχω διαβάσει ότι για την διευρενηση της αιμοσπερμιας κάνουν μια εξέταση που λέγεται ουρηθροσκοπηση..Επίσης ένα πλήρες σπερμοδιαγραμα θα βοηθούσε γιατί το σπέρμα περνά από πολλούς αδένες και δίνει πληροφορίες για την κατάσταση τους Από υπερήχους εγώ στην θέση σου θα έκανα οσχέου και προστάτη νεφρών και ουροδόχου κύστης.Ενημερωσε μας αν έχεις κάποια εξελίξει και περαστικά σου.
Στυτική δυσλειτουργία και προωρη εκσπερμάτωση μετά από 7 μηνες φιναστεριδης τον Νοέμβριο του 2013.βελτιωση μετά από κάνα χρόνο  η οποία βελτίωση κράτησε λίγους μήνες και μετά από έντονη σεξουαλική ζωή  αρχίζουν καψίματα σε απροσδιόριστο σημείο κοντά στην λεκάνη.Παω σε γιατρό Ιανουάριο του 2016 και.μετα από εξέταση με μπατονετες στην ουρήθρα που μου βρήκε χλαμύδια και μου έδωσε 14 μέρες αντιβίωση η στύση μου χειροτέρεψε ξανα  αμέσως μετά την τρομερά επίπονη εξέταση και επανήλθε η πρόωρη εκσπερμάτωση που κρατανε ως σήμερα μαζί με  το κάψιμο στην περιοχή της λεκάνης που  δεν είναι συνεχές αλλά με πιάνει τακτικά και όταν με πιάνει είναι ελαφρύ .Τα χλαμύδια δεν ξαναεμφανίστηκαν σε καμοια εξέταση ούτε κάνα άλλο μικροβιο.Η ορμόνες μου είναι εντός φυσιολογικών ορίων και το τριπλές πέους δεν έδειξε κάτι παθολογικό.Το σπερμοδιαγραμμα είναι καλό εκτός από το ιξώδες που είναι πολύ αναιβασμενο το ph που είναι 8.5 αναιβασμενο και αυτό και μικρός όγκος σπέρματος 1.8.Η ηλικία μ είναι 30 χρόνων.