Ειμαι νεος στο forum οποτε συγχωρηστε με για οποια forumika λαθη κανω..Καλησπερα..Ειμαι 20 χρονων...Το περασμενο οκτωβρη ενιωσα 1) αισθημα βαρους στους ορχεις μου...και 2) εναν πονο στους ορχεις ο οποιος αντανακλουσε στο μερος κατω απο τον αφαλο.Πηγα σε εναν παθολογο ο οποιος μ εγραψε υπερηχο οσχεου ο οποιος βγηκε καθαρος και συμφωνα με τν παθολογο και τον γιατρο π μ εκανε την εξεταση..Μου προτεινε να τ αφησω και να δω πως θα εξελιχθει..Απο τοτε αυτη η ενοχληση, δεν μπορω να την εκφρασω ως πονο, ερχεται και φευγει..Ομως εχουν προστεθει και καποια καινουργια συμπτωματα οπως το 3)αισθημα ατελους ουρησης το οποιο ειναι εντονο εδω και αρκετο καιρο.Απο εκει και περα στο σεξουαλικο πεδιο μια 4)ενοχληση ερχεται μετα την εξπερματιση και διαρκει λιγα λεπτα..5) Τσουξιμο δεν θα ελεγα οτι νιωθω..καποιες φορες νιωθω σαν να ειναι πολυ καυτα τα ουρα αλλα φανταζομαι ειναι φυσιολογικο...6)Συχνοουρια η το αντιθετο δεν εχω παρατηρησει ουτε πονο στους μηρους...7)Χθες μετα το μπανιο οταν εκανα μια υποτυπωδη αυτοεξεταση και πιεσα ελαχιστα τον δεξι μου ορχη ενιωσα εναν πονο να απλωνεται γυρω απο τον ορχη τον μηρο και κατω απο τον αφαλο...το εκανα κανα δυο φορες να δω αν ειναι τυχαιο και καθε φορα με την ιδια ενταση ενιωθα το ιδιο ακριβως πραγμα...Τελος αυτο που μ εκανε εντυπωση ειναι οτι αισθανομαι παντελονια τα οποια δεν μ ειναι στενα, πλ στενα..οτι ασφυκτυω και οτι πιεζονται οι ορχεις μου με αποτελεσμα να μν τα φοραω να προτιμω τα πιο φαρδια...Οσον αφορα τ ψυχολογικα συπτωματα δεν μπορω να διακρινω αν συνδεονται με τον πονο..Δλδ περναω ψυχολογικες φασεις τα πανω και τα κατω που λενε αλλα η αληθεια ειναι οτι εδω και περιπου 4-5 μηνες εχω μια μονιμως κακη διαθεση τις περισσοτερες ωρες..και νιωθω μια κουραση χωρις να κανω τιποτα μιας και δεν δουλευω και εχω μονο την σχολη..αγχος ειχα παντα οποτε δεν μπορει να θεωρηθει συμπτωμα κατα τη γνωμη μου...
Αυτο που θα ηθελα ειναι να μου πειτε την γνωμη σας...Αυτη τη εβδομαδα θα παω και σε γιατρο αλλα δεν ξερω περι αυτου γιατι εχω διαβασει οτι για να το βρει πρεπει να εχει εμπειρια πανω στην ασθενεια...Εσεις απο αυτα που σας ανεφερα πιστευεται οτι πρεπει να ανησυχω γι' αυτη την ασθενεια.;Σας ευχαριστω εκ των προτερων και συγγνωμη για τις συντμησεις αλλα ηθελα να τα γραψω γρηγορα για να ξαλαφρωσω κιολας :) Αναμενω συντομα απαντηση σας..Καλησπερα και παλι..

#1 10 Φεβρουαρίου, 2013, 11:24:56 ΠΜ Τελευταία τροποποίηση: 10 Φεβρουαρίου, 2013, 11:57:14 ΠΜ από Phaethon
Φίλε μου καλωσήρθες. Αν η ερώτηση σου είναι αν πιστεύουμε από αυτά που γράφεις ότι είσαι μια περίπτωση Συνδρόμου Χρόνιου Πυελικού Άλγους, η προσωπική μου απάντηση είναι ότι μου φαίνεται αρκετά πιθανό από τα συμπτώματα που περιγράφεις, χωρίς όμως να μπορώ να στο πω με σιγουριά. Ούτε γιατρός είμαι αλλά και να ήμουν δεν γίνεται διάγνωση εξ'αποστάσεως.

Σε αυτό θα πρέπει να καταλήξει ένας γνώστης γιατρός, αποκλείοντας ότι σε ταλαιπωρεί κάτι άλλο πιο σοβαρό. (Το γνώστης γιατρός πιο εύκολο είναι να το γράψεις παρά να το βρεις βέβαια, οπότε πρόσεξε μην ταλαιπωρηθείς τζάμπα με άκυρες διαγνώσεις).

Αν όντως είσαι περίπτωση Χρόνιου Πυελικού Άλγους τότε -όχι- δεν πιστεύω θα πρέπει να ανησυχείς γι'αυτό. Είναι μια πάθηση μάλλον αθώα αν και πολύ ενοχλητική κάποιες φορές. Διάβασε εδώ για περισσότερες πληροφορίες http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 Από τα συμπτώματά σου μου ακούγεσαι σχετικά ήπια μορφή αλλά ξεκίνα να δουλεύεις με αυτό και να διορθώνεις πράγματα, πριν το επιδεινώσεις.

Το άγχος είναι μάλλον αιτία παρά σύμπτωμα.
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0