28 Οκτωβρίου, 2012, 02:28:39 ΠΜ Τελευταία τροποποίηση: 29 Οκτωβρίου, 2012, 10:25:12 ΜΜ από admin2
'Beta Sitosterol &modulon moducare
2 πολύ ενδιαφέροντα συμπληρώματα και θα εξηγήσω αμέσως το γιατί .
Το Β' sitosterol αναφέρεται στο http://www.prostatitis.org/iwfmBetaSitosterol.html με την εξης επιτυχημένη εξιστόρηση που δεν κρύβει διαφήμιση ,απο έναν άντρα που έπασχε απο ΚΥΠ (καλοήθη υπερπλασία) :

I am a 44-year-old man who had benign prostate hyperplasia (BPH). Prior to taking supplements, I suffered from ALL of the textbook symptoms. My physician suggested surgery. I decided to research the problem via the internet, purchased a supplement called Beta Sitosterol, and four months later, my BPH is gone. Two other gentlemen at my company who had BPH took Beta Sitosterol, and their symptoms are gone. My question is, why didn't I see Beta Sitosterol as a treatment (cure) for BPH on any of the numerous medical websites I visited during my search for help?! Any physician bringing this treatment to the forefront would be a hero!

Μετάφραση :

Είμαι ένας 44-year-old ανδρας που είχε καλοήθη υπερπλασία του προστάτη (ΚΥΠ). Πριν από τη λήψη συμπληρωμάτων, υπέφερα από όλα τα συμπτώματα .Ένας  γιατρός μου πρότεινε χειρουργική επέμβαση. Αποφάσισα να ερευνήσω το πρόβλημα μέσω του διαδικτύου έτσι  αγόρασα ένα συμπλήρωμα που ονομάζεται βήτα σιτοστερόλη, και τέσσερις μήνες αργότερα, η καλοήθη υπερπλασία του προστάτη μου έχει φύγει. Δύο άλλοι συνάδελφοι στην εταιρεία μου, ο οποίοι είχαν  ΚΥΠ πήραν  Βήτα σιτοστερόλη, και έχουν φύγει τα συμπτώματά τους. Η ερώτησή μου είναι, γιατί δεν βλέπω την  Βήτα σιτοστερόλη ως θεραπεία (θεραπεία) για την καλοήθη υπερπλασία του προστάτη σε κάποια από τις πολλές ιατρικές ιστοσελίδες που επισκέφθηκαν κατά τη διάρκεια της αναζήτησής μου για  βοήθεια! Κάθε γιατρός φέρνοντας αυτή τη θεραπεία στο προσκήνιο θα ήταν ένας ήρωας!
Με μία σύντομη έρευνα ,παρατήρησα πως όντως δουλεύει και εκτός αυτού βοηθάει και στην τριχόπτωση (http://www.hairlossgr.com/forum/thread-3839.html).Θα μπορούσε εναλλακτικά να χρησιμοποιηθεί ,αντι του saw pallmeto .Aν σας ενδιαφέρει ,θα μπορούσατε να το ερευνήσετε.

Για το moducare και συγκεριμένα για αυτο της modulon θα μιλήσω απο προσωπικη εμπειρία ,μέσω ενος φίλου ,όπου το λάμβανε ως αποθεραπεία μετά απο καυτηριασμό σε κάτι κονδυλώματα που είχε κολλήσει .Άριστα αποτελέσματα μετά απο μια χρήση 3 μηνών και αλλαγή - βελτίωση στην ενεργητικότητα του  και στην  libido του .Eνω δεν είχε κάποιο στυτικό πρόβλημα , του έκανε τρομερή εντύπωση η  αύξηση της επιθυμίας  .Όταν το πήρα στα χέρια μου και διάβασα τις οδηγίες του,είδα πως ανέφερε εντος του και την χρόνια προστατίτιδα .Το χορηγούν γιατροί και γενικότερα είναι ένα πολύ καλό συμπλήρωμα ,εξίσου καλό ίσως και σαν το quercetin .Aνήκει στα  ανοσορυθμιστικά και προσωπικά σκοπεύω άμεσα να το αγοράσω .Πιο συγκεκριμένα :

Το νέο παγκοσμίου φήμης φυσικό προϊόν Moducare (Modullon) είναι ένα προϊόν (μοναδικό πατενταρισμένο και φυτικό) από καθαρές στερόλες και στερολίνες από σπάνιο είδος κωνοφόρων.
Πολλές κλινικές μελέτες έγιναν παγκοσμίως, αλλά και στην Ελλάδα, σε ενήλικες και σε παιδιά με διάφορες χρόνιες παθήσεις που οφείλονται σε διαταραχές του ανοσιακού συστήματος όπως αλλεργίες, ρευματοειδή αρθρίτιδα και ιογενείς περιπτώσεις, χρόνιος έρπης, άφθες, HIV, κ.λ.π. Από τις μελέτες απεδείχθη ότι το Moducare σταθεροποιεί το ανοσιακό σύστημα ρυθμίζοντας τη δράση των κυττάρων του.

Βελτιώνει τα συμπτώματα των αλλεργιών, των ατοπιών, της ρευματοειδούς αρθρίτιδας και των χρόνιων ιογενών περιστατικών όπως ο έρπης, οι μυρμηκιές, οι άφθες, το HIV κ.λ.π. που συντηρούνται από τις διαταραχές του ανοσιακού συστήματος.
Λαμβάνεται και μαζί με την υπάρχουσα θεραπεία με σκοπό να βοηθήσει στην ισορροπημένη ανοσιακή απάντηση του οργανισμού σε αυτοάνοσες και χρόνιες ιογενείς καταστάσεις.


πηγή:http://www.vita4you.gr/index.php?page=shop.product_details&category_id=172&flypage=garden_flypage.tpl&product_id=3334&option=com_virtuemart&Itemid=491&lang=el



Να σας θυμίσω πως όπως μας είχε πεί ένας γιατρός ,'' όλα ξεκινούν από μια μικροβιακή  ή ιογενή  προσβολή ''.
Αν αυτή μας η πάθηση έχει να κάνει με αυτή την σχετική προσβολή οπου θα διαταραξει σαφως το ανοσιακο σύστημα  ,όπως και  αν έχει να κάνει με κάποια απο τα αυτοάνοσα νοσήματα  που ακόμα η επιστημονική κοινότητα  δεν έχει αναγνωρίσει ,ίσως το συγκεκριμένο φυτικότατο συμπλήρωμα να μας βοήθησει .Ίσως ένα πόσοστο της τάξεως του 2 %  να βοηθηθεί.Ίσως ...Bεβαίως ο γιατρός αναφερόταν ,στην νευρομυική απορύθμιση της περιοχής να προσθέσω και όχι σε αυτή την θεωρία που αναφέρω και  βρίσκω εξίσου  πειστική  .

Απο οτι φαίνεται πάντως το συκώτι μου έχει σίγουρα ακόμα πάρα πολύ χώρο για πειράματα ...
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

Καλησπερα!
Το modulon moducare γνωρίζετε αν επηρεάζει την ποιότητα του σπέρματος, αν δημιουργεί υπογονιμότητα, ποιες είναι οι παρενέργειες που δημιουργεί?
Εμφανιση στα 18-19 η διαγνωση εγινε στα 29. Ληψη αντιβιωσης prixina για ενα μηνα χωρις αποτελεσμα, και vibramycin για 2 εβδομαδες χωρις παλι αποτελεσμα.Βοηθησε η κουερσετινη σε μεγαλο βαθμο ασυμπτωματικος για 20 μερες μετα την ληψη της. Επανεμφανιση συμπτωματων μετα το 20ημερο. Συμπτωματα : συχνουρια ειδικα τις πρωινες ωρες μαζι με τσουξιμο πονο στους ορχεις και σε ολο το σωμα, μυαλγιες.

#2 16 Δεκεμβρίου, 2012, 12:35:59 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 16 Δεκεμβρίου, 2012, 12:48:26 ΜΜ από Super Ban
Παράθεση από: votano25 στις 16 Δεκεμβρίου, 2012, 11:22:35 ΠΜ
Καλησπερα!
Το modulon moducare γνωρίζετε αν επηρεάζει την ποιότητα του σπέρματος, αν δημιουργεί υπογονιμότητα, ποιες είναι οι παρενέργειες που δημιουργεί?
Από όσα ξέρω δεν την επηρεάζει αρνητικά ,αλλά την βελτιώνει  .
Είναι ένα πολύ καλό συμπλήρωμα το οποίο ενισχύει το ανοσοποιητικό .Φίλος με κονδυλώματα που το πήρε , εκτός του ότι του ''χαθήκανε''  είδε και βελτίωση (χωρίς να έχει προαναφερθέν πρόβλημα) και στην libido  .Η προστατίτιδα αναφέρεται και στο φύλο οδηγιών του από ότι είχα δει .
Από όσο θυμάμαι ,τα 2 πρώτα  κουτιά τα παίρνεις εις διπλούν τον πρώτο μήνα και για τους άλλους 2 τα παίρνεις κανονικά .
Το έχεις ξεκινήσεις όμως ; Πως και κάνεις μια τέτοια ερώτηση ;
Λάβε υπόψιν σου ,πως αν το πρόβλημα δεν είναι στο ανοσοποιητικό σου , πως δεν θα δράσει και πως κατόπιν θα πρέπει να ψαχτείς για κάτι άλλο .Όσο τα όπλα σου θα λιγοστεύουν ,τόσο πιο κοντά θα έρχεσαι στην αλήθεια για αυτό που έχεις .
Θα ήθελα να ακούσω εντυπώσεις .Μην το σκέφτεσαι επίσης ,δεν είναι συνθετικό φάρμακο αλλά μια βόμβα σιτοστερόλης .
Απο παρενέργειες γιατί δεν κάνεις μια έρευνα στο διαδύκτιο ;Επίσης πως είναι δυνατον να φοβάσαι τις παρενέργειες ενός φυτου ,αψηφώντας στο παρελθόν τις παρενέργειες  του πιο σκληρού όλων των αντιβιώσεων ,την κινολόνη  ;Είμαι σίγουρος πως έχεις πάρει κούτες απο δάυτες . . .
Υποθετικά βεβαίως μιλάω για το ότι έχεις πάρει αντιβίωση ,μιας και δεν έχεις μπει καν στον κόπο να μας αναφέρεις το ιστορικό σου, κάτι τόσο σημαντικό για όλους , όσο και η σημερινή σου ερώτηση για σένα .
Περαστικά . -
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

Καταρχας σε ευχαριστω για την απαντηση!
Super Ban χρησιμοποίησα την κουερσετίνη της source natural βλεπωντας σημαντική βελτίωση μόλις την σταμάτησα μετά απο διάστημα 20 ημέρων, με έπιασε συχνοουρία ειδικά το πρωί απο τις 7 μεχρι της 10 παώ 4 φορές.Να μην τα πολυλογο κάνει δουλεια αλλα για μικρο διαστημα μετα τα συμπτωματα επανερχονται.
Στην δικια μου περίπτωση το πρόβλημα δημιουργήθηκε απο υπερβολικό αυνανισμό.
Εξετασεις σπερματος, προστατικου και ουρων καθαρες επανηλλημενες φορές.
Απο αντιβιωσης εχω παρει την prixina και την vibramicin. Πριν ενα χρονο την prixina για 1 μηνα και την vibramycin τον σεπτεμβριο για 2 εβδομαδες.
Οταν ξεκινησα την κουερσετινη μετα απο 2 μερες μου εξαφανηστικαν ολα και αμα λεω ολα το εννοω. Βελτιωθηκε η ροη των ουρων κοπηκε η συχνουρια και εφηγε ο πονος εντελώς.
Τέλος δεκεμβριου του 2011 πηγα στον πασιγνωστο γιατρο που θεραπευει την προστατιτιδα εσκασα καμποσα χρηματα 3 κατοσταρια για να μου πει οτι εχω προστατιτιδα και θελει θεραπειες. Ουτε θεραπειες εκανα ουτε τιποτα.
Τα συμπτωματα που εχω ειναι συχνουρία-τσουξιμο πονο στους ορχεις χαμηλη ακτινα ουρων και δυσκολια κατα την ουρηση.
Εμφανιση στα 18-19 η διαγνωση εγινε στα 29. Ληψη αντιβιωσης prixina για ενα μηνα χωρις αποτελεσμα, και vibramycin για 2 εβδομαδες χωρις παλι αποτελεσμα.Βοηθησε η κουερσετινη σε μεγαλο βαθμο ασυμπτωματικος για 20 μερες μετα την ληψη της. Επανεμφανιση συμπτωματων μετα το 20ημερο. Συμπτωματα : συχνουρια ειδικα τις πρωινες ωρες μαζι με τσουξιμο πονο στους ορχεις και σε ολο το σωμα, μυαλγιες.

Η δοσολογια για το Moducare μήπως ξερεις ποσο πρεπει να ειναι?
Εμφανιση στα 18-19 η διαγνωση εγινε στα 29. Ληψη αντιβιωσης prixina για ενα μηνα χωρις αποτελεσμα, και vibramycin για 2 εβδομαδες χωρις παλι αποτελεσμα.Βοηθησε η κουερσετινη σε μεγαλο βαθμο ασυμπτωματικος για 20 μερες μετα την ληψη της. Επανεμφανιση συμπτωματων μετα το 20ημερο. Συμπτωματα : συχνουρια ειδικα τις πρωινες ωρες μαζι με τσουξιμο πονο στους ορχεις και σε ολο το σωμα, μυαλγιες.

#5 16 Δεκεμβρίου, 2012, 03:35:00 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 16 Δεκεμβρίου, 2012, 03:42:30 ΜΜ από Super Ban
Τον πρώτο μήνα από 6 κάψουλες την ημέρα(2-2-2) .
Τον 2ο μήνα και τον τρίτο από 3 κάψουλες την ημέρα(1-1-1) .
Είναι ένα αποδεδειγμένα αποδοτικό συμπλήρωμα διατροφής και προτείνεται από τους γιατρούς για λήψη ,ως ανοσορυθμυστικό  .
Το quercetin γιατί το σταμάτησες ;
Η λήψη του προτείνεται για τουλάχιστον 3 μήνες !
Αν είναι να διακόψεις την θεραπεία και με το moducare στον μήνα καλύτερα να μην το πάρεις καθόλου .
Δεν είναι σωστό να κάνεις report για ένα συμπλήρωμα χωρίς να τελειώνεις τον προτεινόμενο χρόνο θεραπείας!
Τεσπά .
Συμπλήρωσε σε παρακαλώ την υπογραφή σου όπως έχω κάνει και εγώ με τον Phaethon,τον Βέρτη κτλ  . Αυτό  δηλαδή που αναφέρουμε σε συντομία ως ιστορικό μας κάτω - κάτω(το δικό μου είναι αυτό με τα κόκκινα για να καταλάβεις ) σε κάθε μας μήνυμα στην δημόσια προβολή με τα θέματα που συζητάμε .

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ   ΟΛΟΙ  ,αυτό βοηθάει να βλέπουμε εν συντομία το ιστορικό του κάθε ασθενή   ,αφενός για να ξέρουμε με ποιόν έχουμε να κάνουμε και να βοηθηθούμε /ταυτιστούμε με αυτόν  ,αφετέρου για να βοηθάμε νέους ασθενείς με τα ίδια προβλήματα να τα ξεπερνάνε .

Αυτό γίνεται αν πας πάνω στην γραμμή εργαλείων και  στο ''Προφίλ'' ,μπεις εκεί που λέει ''Προφίλ Φόρουμ'' και συμπληρώσεις την φόρμα της  ''Υπογραφής'' .

Μετά πατάς ''αλλαγή προφίλ'' και τέλος .
Χρήσιμο επίσης θα ήτανε να συμπλήρωνες το ιστορικό σου  για τους ίδιους παραπάνω λόγους εδώ :
http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?board=4.0

Σε ευχαριστώ .
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

Super Ban το moducare ενδεικνυται για προστατιτιδα ? Στις οδηγιες δεν λεει κατι τετοιο η ιδια εταιρεια βγαζει ενα αλλο προιον με σιτοστερολη που λεγεται moduprost αυτο ενδεικνυται για υπερπλασια προστατη και φλεγμονη.
Εμφανιση στα 18-19 η διαγνωση εγινε στα 29. Ληψη αντιβιωσης prixina για ενα μηνα χωρις αποτελεσμα, και vibramycin για 2 εβδομαδες χωρις παλι αποτελεσμα.Βοηθησε η κουερσετινη σε μεγαλο βαθμο ασυμπτωματικος για 20 μερες μετα την ληψη της. Επανεμφανιση συμπτωματων μετα το 20ημερο. Συμπτωματα : συχνουρια ειδικα τις πρωινες ωρες μαζι με τσουξιμο πονο στους ορχεις και σε ολο το σωμα, μυαλγιες.

#7 17 Δεκεμβρίου, 2012, 06:03:07 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 17 Δεκεμβρίου, 2012, 06:07:23 ΜΜ από Super Ban
Όπως σου έχω πει και θα σου ξαναπώ , δεν το έχω λάβει ποτέ για να εγγυηθώ για αυτό .
Μια ματιά που είχα ρίξει στις οδηγίες του ,ανέφερε  θυμάμαι και την προστατίτιδα .
Μπορείς για να το επιβεβαιώσεις να βρεις ένα φαρμακείο οπού το  έχει και να ρίξεις μια ματιά στις οδηγίες χρήσης του παρέα με τον φαρμακοποιό  !Δεν θα σου κοστίσει τίποτα απολύτως .
Μου θύμισες βασικά τον φαρμακοποιό που όταν τον ρώτησε ένας φίλος μου για το beta sitosterol αν το έχει ,εκτός του ότι βεβαίως δεν το είχε , του είπε πως ούτε καν το έχει ακουστά(άρα είναι άχρηστο ;) και να το αποφύγει !!!
Όταν την ίδια στιγμή στο εξωτερικό οι γιατροί το γνωρίζουν και το χορηγούν στους ασθενείς τους με τρίμηνη θεραπεία με σκοπό να μειώσουν τον όγκο του προστάτη σε πρώτη φάση !
Είναι ένα συμπλήρωμα διατροφής  για το οποίο  ο άνθρωπος που έπρεπε να ξέρει δεν είχε ιδέα !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Γενικότερα είμαστε πίσω σε αυτά!
Και θα στο ξαναπώ . πως αυτό είναι ένα ανοσορυθμιστικό συμπλήρωμα διατροφής .Ερεύνησε το όσο θες και κατόπιν κρίνε σε σχέση πάνω απο όλα με την λοιπή σου υγεία αν μπορείς να το λάβεις  .
Τι άλλο να πω , ελπίζω να σε βοήθησα .
Επίσης κάτω περίπου δεξιά έχει στα αγγλικά εδώ διάφορες ερωτήσεις - απαντήσεις για αυτό το σκέυασμα κτλ . Ρίξε μια ματιά :
http://www.moducare.com/
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

Με αφορμη το post του vento θέλω να επισημάνω οτι τα φυτικά συμπληρώματα δεν ειναι αθώα.Πρέπει να λαμβάνονται με μια συγκεκριμένη συχνότητα και δοσολογία.Αυτη την κουβέντα ειχα με μια φαρμακοποιο η οποία προς τιμή της ασχολείται περισσότερο με βοτανα και εναλακτικες μεθόδους γιατι εχει δει εκ των εσω τα αποτελέσματα απο το ατελείωτο χαπάκωμα.
Ας επανέλθω όμως.Αγαπητοι συμπάσχοντες οσο προσοχή θέλουν οι γιατροί άλλοι τόσοι θέλουν και οι διάφοροι που μας πουλάνε οτι μαλακία τους κατέβει με το πρόσχημα οτι κάνει καλό και ο καθένας το δινει στην δοσολογία που του έμαθε ο θείος του ξαδέρφου του κουνιάδου του παππου του!!ΠΡΟΣΟΧΗ.Μπορει να μας προκαλέσουν νεφροτοξικότητα.


Εδω θα δειτε και τις παρενέργειες που μπορει να έχει το saw palmeto που μας το δινουν συνέχεια  http://www.hairlossgr.com/forum/thread-1423.html και το λέω απο προσωπικη εμπειρια.όποτε το έπαιρνα
χειροτερευα,και οταν το έλεγα στα ξεφτέρια τους ουρολόγους με κοιτούσαν περίεργα.
Εμφανιση συμπτωματων 28 ετων.Τσουξιμο στην ουρηση,κατα την οφοδευση εκκριμα προστατικου υγρου,πεσμενη libido,στ.δυσλειτουργεια,συχνοουρια,νυχτουρια,αλγος στο περινεο. Τροποι θεραπειας:τόνοι αντιβίωσης,βοτανα,προστατικες μαλλάξεις.Πλεον:συχνο τρεξιμο,και μαλλάξεις με wand.Ξεκίνημα ομοιοπαθητικης 12/06/2013 .

#9 23 Σεπτεμβρίου, 2013, 05:30:17 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 23 Σεπτεμβρίου, 2013, 05:50:52 ΜΜ από 6manos9
http://www.ekem.org.gr/index.php?page=giri&hl=el_GR
Ένα συμπλήρωμα διατροφής που μπορούμε να εντάξουμε στα όπλα μας νομίζω πως είναι και η γύρη των μελισσών ή αλλιώς μελισσογύρη.
Μπορείτε να το ψάξετε στο διαδίκτυο βάζοντας την λέξη "γύρη" σε μηχανές αναζήτησης οπότε μπορείτε να βγάλετε τα συμπεράσματα σας.
Προσωπικά τώρα ξεκίνησα να το παίρνω οπότε δεν έχω εμπειρία για τα οφέλη της.
Παραθέτω ένα απόσπασμα από μία σελίδα από τις πολλές που υπάρχουν και την επευφημούν :
...πειράματα που έγιναν σε ευρωπαϊκά και ρωσικά ινστιτούτα δείχνουν ότι η μελισσογύρη είναι μια εξαιρετική πολύτιμη τροφή σε περιπτώσεις κακοήθους αναιμίας. επιπλέον ρυθμίζει την εντερική λειτουργία και αποστειρώνει ολόκληρο το πεπτικό σύστημα (και γι αυτό μερικοί της έδωσαν τον τίτλο "αστυνόμος εντέρων") αυξάνει την όρεξη, λιγοστεύει την αρτηριακή πίεση, αυξάνει την ικανότητα για εργασία, προωθεί τον πλουτισμό της αιμογλοβίνης, καταπραΰνει τα νεύρα και καταπολεμά την αϋπνία καθώς και την φλόγωση του προστάτη. δύο σουηδοί ιατροί ο eric askupmark του πανεπιστημίου της upsala και ο g. johnson του πανεπιστημίου lund, δημοσίευσαν μελέτη στην οποία αναφέρονται στην πολύ ωφέλιμη επίδραση που έχει η μελισσογύρη στον προστάτη. τα σουηδικά φαρμακεία διαθέτουν ένα παρασκεύασμα με βάση τη μελισσογύρη, το tchernilton, το οποίου η χρήση συνίσταται όχι μόνο σαν θεραπευτικό φάρμακο αλλά ακόμη και σαν προφυλακτικό μέτρο κατά των μολύνσεων του προστάτη. ο alin gallas γάλλος επιστήμονας και διακεκριμένος ακαδημαϊκός, συνιστά για κάθε άνθρωπο ηλικίας 50 χρόνων και πάνω, να παίρνει κάθε μέρα από μισή ουγκιά (15 γραμμάρια) μελισσογύρη. ο ακαδημαϊκός dr. nicholai tsitsin ρώσος βοτανολόγος, εξεπλάγη (όπως γράφει) όταν ανακάλυψε ότι ένα ποσοστό 70% των ανθρώπων που ήταν εκατόχρονοι και πάνω, είτε ήταν οι ίδιοι μελισσάδες είτε είχαν εργασία που είχε να κάνει με προϊόντα κυψέλης. ο charli baba mislimon από το arzebaizan που ήταν 160 χρόνων, εξακολουθούσε να είναι, στην ηλικία αυτή ένας πολύ δραστήριος μελισσάς (n.ioiriche, από το βιβλίο του "μέλισσες" οι φτερωτοί φαρμακοποιοί). από καιρού έχει επίσης διαπιστωθεί ότι οι μελισσάδες δεν προσβάλλονται από καρκίνο, εκτός από σπάνιες μόνο περιπτώσεις που οφείλονται σε καταχρήσεις καπνού ή πιοτού. το θαυμάσιο τούτο φαινόμενο της ανοσίας κατά του καρκίνου είναι σήμερα επιστημονικό θέμα μελέτης και πειραματικής έρευνας.
Πόνος / ενοχλήσεις κατά περιόδους και συνήθως κατά την διάρκεια του σεξ κάτω από την κοιλιά εσωτερικά πάνω από το πέος, μικροί πόνοι/ενοχλήσεις στο περίνεο, Μειωμένη ποσότητα σπέρματος στην εξπερμάτωση, Συχνοουρία, Νυχτουρία, Μειωμένη ροή ούρων ,Αίσθημα ατελούς ούρησης, Δυσκολία στο ξεκίνημα ή κατά τη διάρκεια της ούρησης

Παράθεση από: Hyper Ban στις 28 Οκτωβρίου, 2012, 02:28:39 ΠΜ
'Beta Sitosterol &modulon moducare
2 πολύ ενδιαφέροντα συμπληρώματα και θα εξηγήσω αμέσως το γιατί .
Το Β' sitosterol αναφέρεται στο http://www.prostatitis.org/iwfmBetaSitosterol.html με την εξης επιτυχημένη εξιστόρηση που δεν κρύβει διαφήμιση ,απο έναν άντρα που έπασχε απο ΚΥΠ (καλοήθη υπερπλασία) :

I am a 44-year-old man who had benign prostate hyperplasia (BPH). Prior to taking supplements, I suffered from ALL of the textbook symptoms. My physician suggested surgery. I decided to research the problem via the internet, purchased a supplement called Beta Sitosterol, and four months later, my BPH is gone. Two other gentlemen at my company who had BPH took Beta Sitosterol, and their symptoms are gone. My question is, why didn't I see Beta Sitosterol as a treatment (cure) for BPH on any of the numerous medical websites I visited during my search for help?! Any physician bringing this treatment to the forefront would be a hero!

Μετάφραση :

Είμαι ένας 44-year-old ανδρας που είχε καλοήθη υπερπλασία του προστάτη (ΚΥΠ). Πριν από τη λήψη συμπληρωμάτων, υπέφερα από όλα τα συμπτώματα .Ένας  γιατρός μου πρότεινε χειρουργική επέμβαση. Αποφάσισα να ερευνήσω το πρόβλημα μέσω του διαδικτύου έτσι  αγόρασα ένα συμπλήρωμα που ονομάζεται βήτα σιτοστερόλη, και τέσσερις μήνες αργότερα, η καλοήθη υπερπλασία του προστάτη μου έχει φύγει. Δύο άλλοι συνάδελφοι στην εταιρεία μου, ο οποίοι είχαν  ΚΥΠ πήραν  Βήτα σιτοστερόλη, και έχουν φύγει τα συμπτώματά τους. Η ερώτησή μου είναι, γιατί δεν βλέπω την  Βήτα σιτοστερόλη ως θεραπεία (θεραπεία) για την καλοήθη υπερπλασία του προστάτη σε κάποια από τις πολλές ιατρικές ιστοσελίδες που επισκέφθηκαν κατά τη διάρκεια της αναζήτησής μου για  βοήθεια! Κάθε γιατρός φέρνοντας αυτή τη θεραπεία στο προσκήνιο θα ήταν ένας ήρωας!
Με μία σύντομη έρευνα ,παρατήρησα πως όντως δουλεύει και εκτός αυτού βοηθάει και στην τριχόπτωση (http://www.hairlossgr.com/forum/thread-3839.html).Θα μπορούσε εναλλακτικά να χρησιμοποιηθεί ,αντι του saw pallmeto .Aν σας ενδιαφέρει ,θα μπορούσατε να το ερευνήσετε.

Για το moducare και συγκεριμένα για αυτο της modulon θα μιλήσω απο προσωπικη εμπειρία ,μέσω ενος φίλου ,όπου το λάμβανε ως αποθεραπεία μετά απο καυτηριασμό σε κάτι κονδυλώματα που είχε κολλήσει .Άριστα αποτελέσματα μετά απο μια χρήση 3 μηνών και αλλαγή - βελτίωση στην ενεργητικότητα του  και στην  libido του .Eνω δεν είχε κάποιο στυτικό πρόβλημα , του έκανε τρομερή εντύπωση η  αύξηση της επιθυμίας  .Όταν το πήρα στα χέρια μου και διάβασα τις οδηγίες του,είδα πως ανέφερε εντος του και την χρόνια προστατίτιδα .Το χορηγούν γιατροί και γενικότερα είναι ένα πολύ καλό συμπλήρωμα ,εξίσου καλό ίσως και σαν το quercetin .Aνήκει στα  ανοσορυθμιστικά και προσωπικά σκοπεύω άμεσα να το αγοράσω .Πιο συγκεκριμένα :

Το νέο παγκοσμίου φήμης φυσικό προϊόν Moducare (Modullon) είναι ένα προϊόν (μοναδικό πατενταρισμένο και φυτικό) από καθαρές στερόλες και στερολίνες από σπάνιο είδος κωνοφόρων.
Πολλές κλινικές μελέτες έγιναν παγκοσμίως, αλλά και στην Ελλάδα, σε ενήλικες και σε παιδιά με διάφορες χρόνιες παθήσεις που οφείλονται σε διαταραχές του ανοσιακού συστήματος όπως αλλεργίες, ρευματοειδή αρθρίτιδα και ιογενείς περιπτώσεις, χρόνιος έρπης, άφθες, HIV, κ.λ.π. Από τις μελέτες απεδείχθη ότι το Moducare σταθεροποιεί το ανοσιακό σύστημα ρυθμίζοντας τη δράση των κυττάρων του.

Βελτιώνει τα συμπτώματα των αλλεργιών, των ατοπιών, της ρευματοειδούς αρθρίτιδας και των χρόνιων ιογενών περιστατικών όπως ο έρπης, οι μυρμηκιές, οι άφθες, το HIV κ.λ.π. που συντηρούνται από τις διαταραχές του ανοσιακού συστήματος.
Λαμβάνεται και μαζί με την υπάρχουσα θεραπεία με σκοπό να βοηθήσει στην ισορροπημένη ανοσιακή απάντηση του οργανισμού σε αυτοάνοσες και χρόνιες ιογενείς καταστάσεις.


πηγή:http://www.vita4you.gr/index.php?page=shop.product_details&category_id=172&flypage=garden_flypage.tpl&product_id=3334&option=com_virtuemart&Itemid=491&lang=el



Να σας θυμίσω πως όπως μας είχε πεί ένας γιατρός ,'' όλα ξεκινούν από μια μικροβιακή  ή ιογενή  προσβολή ''.
Αν αυτή μας η πάθηση έχει να κάνει με αυτή την σχετική προσβολή οπου θα διαταραξει σαφως το ανοσιακο σύστημα  ,όπως και  αν έχει να κάνει με κάποια απο τα αυτοάνοσα νοσήματα  που ακόμα η επιστημονική κοινότητα  δεν έχει αναγνωρίσει ,ίσως το συγκεκριμένο φυτικότατο συμπλήρωμα να μας βοήθησει .Ίσως ένα πόσοστο της τάξεως του 2 %  να βοηθηθεί.Ίσως ...Bεβαίως ο γιατρός αναφερόταν ,στην νευρομυική απορύθμιση της περιοχής να προσθέσω και όχι σε αυτή την θεωρία που αναφέρω και  βρίσκω εξίσου  πειστική  .

Απο οτι φαίνεται πάντως το συκώτι μου έχει σίγουρα ακόμα πάρα πολύ χώρο για πειράματα ...

Όταν είχα διαβάσει για τις ιδιότητες των στερολίνων σε σχέση με τον προστάτη ,της μείωσης της φλεγμονής κτλ ,είχα εντυπωσιαστεί και αν μη τι άλλο το έδειξα αυτό με αυτά που έγραψα .
Δεν πρόλαβα να δοκιμάσω την δράση του ,διότι τα συμπτώματα με εγκατέλειψαν ,είχα σκάσει όμως ήδη κάμποσα χρήματα και μου έμεινε στο συρτάρι ένα συμπλήρωμα πολύ δυνατό που λεγότανε modulon moducare .Είχα καταλήξει πως αν και ελλειπές σε κάποια συστατικά ,είχα πολλές πιθανότητες να δουλέψει ,ωσπού τις προάλλες διάβασα ένα άρθρο στο Έθνος και βρήκα το m&m πως άρχισε να κυκλοφορεί με επιπλέον συστατικά όπως το saw palmetto !!!
Διαβάστε όλο το θέμα αυτό και ρίξτε και μία ματιά στο άρθρο του Έθνους .Θα πρότεινα να το δοκιμάσετε και να μας μεταφέρετε τις εμπειρίες σας .
Πηγή :
http://www.ethnos.gr/entheta.asp?catid=24301&subid=2&pubid=63689973
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

#11 31 Ιουλίου, 2016, 06:43:06 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 31 Ιουλίου, 2016, 06:50:34 ΜΜ από Merov
Η ανάρτηση για την σιτοστερόλη είναι εξαιρετικά ενδιαφέρουσα. Το τοπίο ωστόσο στα συμπληρώματα διατροφής (που έχουν ξεκινήσει να παράγονται ανά δεκάδες πλέον) δεν είναι καθόλου χαρτογραφημένο: Ούτε η δοσολογία είναι δεδομένη, ούτε οι ενδεχόμενες παρενέργειες γνωστές.

Μετά τις υποψίες πως η κουερσετίνη μπορεί σε μεγάλες ποσότητες να προκαλέσει βλάβη στα νεφρά, διαπιστώνω πως για την σιτοστερόλη εμφανίζονται πλέον δημοσιεύματα που προειδοποιούν για τους κινδύνους επιπλοκών σε περίπτωση μεγάλης δοσολογίας ή συσσώρευσης - και μάλιστα, ορισμένων αρκετά σοβαρών επιπλοκών.

https://www.verywell.com/are-phytosterol-supplements-safe-697585

Οι εταιρείες παραγωγής των φυτικών συμπληρωμάτων, "καθαρίζουν" αναγράφοντας στις συσκευασίες, "πριν τη λήψη, συμβουλευτείτε τον γιατρό σας" λες και ο ουρολόγος σου θα είναι σε θέση να αντικαταστήσει μονάχος του το σύνολο της ιατρικής κοινότητας που δεν έχει ακόμη αποφανθεί. Επί της ουσίας, οι εταιρείες λένε, "πάρτε το με δική σας ευθύνη".

Ας δοκιμάσουμε - αλλά ας έχουμε το νου μας. Οι φυτοστερόλες δεν είναι και για χόρταση, και αν διαπιστώσουμε και τίποτε περίεργα λιπίδια ή εξανθήματα στο σώμα μας, ίσως θα πρέπει να ξανασκεφτούμε τη δοσολογία, ή ακόμα και την ίδια τη χρήση του προϊόντος.

Ηλικία 50 ετών. Σφίξιμο στη λεκάνη από την παιδική ηλικία λόγω "αγωγής τουαλέτας". Κάποια συμπτώματα ουρολοίμωξης σε συνδυασμό με συχνουρία και δυσουρία με οδηγούν στον ουρολόγο τον Οκτώβριο του 2013. Διάγνωση οξείας προστατίτιδας με σχετικά αυξημένο PSA. Θεραπεία με cipro. Εξαφάνιση των συμπτωμάτων της ουρολοίμωξης αλλά επιδείνωση των υπολοίπων. Αύξηση του PSA στους επόμενους μήνες στα 3400. Ψυχολογική προετοιμασία για βιοψία. Αντιβίωση. Λήψη Saw Palmeto τον Σεπτέμβριο του 2014 που αρχικά κάνει θαύματα. Με παράλληλη σχεδόν χορήγηση αντιβίωσης, το PSA πέφτει στα αρχικά επίπεδα για να αρχίσει να ανεβαίνει ξανά στις αρχές του 2016.  Σωματική κόπωση, θεαματική υποχώρηση της σεξουαλικής επιθυμίας, κατάθλιψη. Νέα αντιβίωση, ελαφρά βελτίωση, δοκιμές με σιτοστερόλη και κουερσετίνη χωρίς μεγάλη βελτίωση, αλλά σχετική σταθεροποίηση. Κατάσταση υποφερτή.

Μάιος 2017: Το PSA ξεπερνά τις 4500 μονάδες και ο λόγος f-PSA/t-PSA πέφτει στο 0,14. Διενεργείται βιοψία, αρνητική σε σχέση με κακοήθεια.