Αγαπητοί Συνοδοιπόροι (σε αυτό το βασανιστικό και συνάμα διδακτικό ταξίδι),

Τον τελευταίο 1.5 χρόνο βιώνω συνεχώς ένα και μοναδικό σύμπτωμα, νιώθω το άκρο/άνοιγμα της ουρήθρας μου να φλέγεται (με απλά λόγια τρελό κάψιμο). Έχω λάβει πολλαπλές ιατρικές διαγνώσεις (π.χ. χρόνια ουρηθρίτιδα, χρόνια βακτηριακή (μ)προστατίτιδα, χρόνια μη βακτηριακή (μ)προστατίτιδα, σύνδρομο χρόνιου πυελικού άλγους) από διάφορους γιατρούς (4 ουρολόγους, 1 νευρολόγο, 1 ειδικό στο χρόνιο πυελικό πόνο) με βάση διάφορες εξετάσεις (π.χ. καλλιέργειες ουρηθρικού επιχρίσματος , ουροροομετρία, υπερηχογράφημα πυέλου, διορθικό υπερηχογράφημα, μαγνητική τομογραφία της πυελικής περιοχής, μαγνητική τομογραφία προστάτη, μαγνητική τομογραφία οσφυϊκής μοίρας της σπονδυλικής στήλης) και έχω δοκιμάσει διάφορες θεραπείες (π.χ. αντιβιοτικά, αναστολείς άλφα, σύμπλεγμα βιταμινών Β για την επούλωση των νεύρων, ασκήσεις πυελικού εδάφους) χωρίς καμία βελτίωση.

Από παθολογική άποψη, τα πιο χαρακτηριστικά αποτελέσματα περιλαμβάνουν (1) τέσσερις καλλιέργειες θετικές σε εντερικού τύπου βακτήρια, (2) λευκή ουσία που συλλέχθηκε δύο φορές από το εσωτερικό της ουρήθρας, (3) μαγνητική τομογραφία προστάτη που δείχνει σημάδια χρόνιας φλεγμονής στην περιφερική ζώνη του αδένα και ήπια αιμορραγικά στοιχεία στο δεξιό πλάγιο άκρο του αδένα και (4) ερυθρά αιμοσφαίρια (10 ανά οπτικό πεδίο) που εμφανίζονται πάντα στις απογευματινές μου εξετάσεις ούρων (όχι στις πρωινές εξετάσεις!).

Όπως προαναφέρθηκα, έχω κάνει 3 καλλιέργειες ουρηθρικού επιχρίσματος και 1 καλλιέργεια σπέρματος τους τελευταίους 18 μήνες και όλες εμφάνισαν εντερικου τύπου βακτήρια για κάποιον ανεξήγητο εώς τώρα λόγο.

- 1η καλλιέργεια ουρήθρικού επιχρίσματος: Enterococcus Faecalis
- 2η καλλιέργεια ουρήθρικού επιχρίσματος: Enterobacter Cloacae & Coagulase-αρνητικός σταφυλόκοκκος
- 3η καλλιέργεια ουρήθρικού επιχρίσματος: Staphylococcus haemolyticus, Corynebacterium glucuronolyticum, Aerococcus Urinae & Enterobacter Cloacae
- Καλλιέργεια σπέρματος: Pseudomonas Aeruginosa

Ποιες είναι οι σκέψεις σας με βάση τα παραπάνω; ποιες από τις παρακάτω περιπτώσεις είναι πιο σχετικές;

- Το δείγμα επιμολύνθηκε και τις 4 φορές;
- Φυσική χλωρίδα της ουρήθρας και του σπέρματος;
- Χρόνια βακτηριακή λοίμωξη του ουροποιητικού συστήματος και/ή του προστάτη;
- Χρόνια μη βακτηριακή φλεγμονή του προστάτη;
- Νευρομυϊκή δυσλειτουργία;
- Συνδυασμός των παραπάνω;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την κουβέντα.
Κάψιμο στο άνοιγμα της ουρήθρας για 6+ μήνες (συνήθως μετά την ούρηση) - Ερυθρότητα στο στόμιο της ουρήθρας - Ούρα πάντα καθαρά - Καθόλου ουρηθρικό έκκριμα - Βρέθηκε pseudomonas aeruginosa στο σπέρμα - Ευρήματα χρόνιας προστατίτιδας μετά από διορθικό υπέρηχο και πολυπαραμετρική μαγνητική του προστάτη

Καλησπέρα έχω και εγώ αυτό το κάψιμο στην ουρήθρα και στην ουροδόχο κύστη συνήθως όταν βγαίνει το μικρόβιο το οποίο με ταλαιπωρεί τουλάχιστον ένα χρόνο ο εντεροκοκκος άλλες καλλιέργειες είναι θετικές άλλες αρνητικές συνήθως μετά από θεραπεία με αντιβίωση πάλι όμως μετά από κάποιο διάστημα ξαναβγαίνει ,βέβαια μου είπαν ότι μου έχει αφήσει και χρόνιο πυελικό άλγος και έχω και συμπτώματα όπως ηβικό πόνο βάρος χαμηλά προβλήματα με το έντερο αυτό που με έχει βοηθήσει λίγο είναι κάποια σπασμολυτικα και ένα χάπι που μου έδωσε ο γιατρός αντιεπηλιπτικο είναι

Καλησπέρα souzana και περαστικά εύχομαι. Να σου θέσω κάποια ερωτήματα:

- Oι καλλιέργειες που ανέφερες είναι ούρων ή ουρηθρικού επιχρίσματος; δείχνουν κάθε φορά εντερόκοκκο;
- Eπίσης τι αντιβιώσεις έχεις δοκιμάσει;
- Tο χρόνιο πυελικό άλγος το είχες εξαρχής ή εμφανίστηκε μετά τις αντιβιώσεις;
Κάψιμο στο άνοιγμα της ουρήθρας για 6+ μήνες (συνήθως μετά την ούρηση) - Ερυθρότητα στο στόμιο της ουρήθρας - Ούρα πάντα καθαρά - Καθόλου ουρηθρικό έκκριμα - Βρέθηκε pseudomonas aeruginosa στο σπέρμα - Ευρήματα χρόνιας προστατίτιδας μετά από διορθικό υπέρηχο και πολυπαραμετρική μαγνητική του προστάτη

Burning man ένα και μοναδικό σύμπτωμα?? Τίποτε άλλο?

Οι σεξουαλικές σου επαφές πως είναι? Πονάς κατα την επαφή ή ανακουφίζεσαι?
Το σπέρμα σου ξέρεις σε τι κατάσταση είναι?

****
Και ένα σχόλιο, σχετικά με την Σουζάννα, είσαι ευπρόσδεκτη στην παρέα μας και μακάρι να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε με οποιοδήποτε τρόπο γνωρίζει ο καθένας μας, το μόνο που θέλω να επισημάνω, είναι ότι μεταξύ άνδρα και γυναίκας υπάρχουν ομοιότητες, υπάρχουν όμως και διαφορές. Δεν γνωρίζω τουλάχιστον εγώ να σου πώ την γνώμη μου για πυελικό άλγος σε γυναίκα, δεν θέλω να πω κάτι που μπορεί να είναι τελείως άκυρο. Αντίστοιχα, αν θες γράψε στην υπογραφη του προφιλ σου ότι είσαι γυναίκα, για να μην μπερδευτεί κάποιος κάνοντας σύγκριση με όσα λές  ;)

#4 08 Ιουνίου, 2022, 01:19:28 ΠΜ Τελευταία τροποποίηση: 08 Ιουνίου, 2022, 01:26:50 ΠΜ από Burning Man
Καλησπέρα Santan, δυστυχώς/ευτυχώς έχω ένα και μοναδικό σύμπτωμα εδώ και 18 μήνες, επίμονο κάψιμο στο στόμιο της ουρήθρας που εμφανίζεται συνήθως κατά τη διάρκεια της ημέρας, αρκετές φορές μετά το τέλος της ούρησης και κάποιες φορές μετά την εκσπερμάτιση (ποτέ κατά τη διάρκεια της ούρησης ή εκσπερμάτισης). Σεξουαλική επαφή μόνο με προφύλαξη και δεν υπάρχει ενόχληση κατά την διάρκεια της. Σπερμοδιάγραμμα έκανα πριν λίγους μήνες και ήταν φυσιολογικό, εντοπίστηκαν μόνο ίχνη αιμοσφαιρίνης (μερικές χαρακτηριστικές τιμές παρουσιάζονται παρακάτω).

ΣΠΕΡΜΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑ
-----------------------
ΑΠΟΧΗ.....: 5 ημέρες
ΟΨΗ.......: θολή
ΧΡΟΙΑ.....: κρεμώδης
ΓΛΟΙΟΤΗΣ..: φυσιολογική
ΡΗ...........: 7.6
ΟΓΚΟΣ........: 1.4 ml
ΣΥΣΤΑΣΗ......: φυσιολογική
ΣΥΓΚΟΛΛΗΣΕΙΣ.: αρνητική(-)
ΑΙΜΟΣΦΑΙΡΙΝΗ.: ίχνη
ΡΕΥΣΤΟΠΟΙΗΣΗ........: πλήρης
ΑΡΙΘ.ΣΠΕΡΜΑΤΟΖΩΑΡΙΩΝ: 71.380.000/ml
ΣΥΝΟΛΙΚΟΣ ΑΡΙΘΜΟΣ...: 99.932.000
ΜΕΣΗ ΠΡΟΩΘΗΤΙΚΗ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ (VSL): 17.4μ/sec
ΟΛΙΚΟΣ ΑΡΙΘΜΟΣ ΚΙΝΗΤΩΝ ΣΠΕΡΜ/ΡΙΩΝ (την 1 η ώρα): 46.4 εκατομ/ml

ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑ ΣΠΕΡΜΑΤΟΖΩΑΡΙΩΝ
---------------------------------------
ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ...........................: 24.0 %
ΑΝΩΜΑΛΑ...............................: 76.0 %
Κάψιμο στο άνοιγμα της ουρήθρας για 6+ μήνες (συνήθως μετά την ούρηση) - Ερυθρότητα στο στόμιο της ουρήθρας - Ούρα πάντα καθαρά - Καθόλου ουρηθρικό έκκριμα - Βρέθηκε pseudomonas aeruginosa στο σπέρμα - Ευρήματα χρόνιας προστατίτιδας μετά από διορθικό υπέρηχο και πολυπαραμετρική μαγνητική του προστάτη