Παιδιά συγχαρητήρια για την πολύ καλή δουλειά και τις πληροφορίες που δίνετε σε όσους ταλαιπωρούνται με αυτή την πάθηση. Συνεχίστε έτσι! Σας παραθέτω και εγώ το ιστορικό μου:

Τέλη 2018 σε μία περίοδο που ήμουν πολύ στρεσαρισμένος, απογοητευμένος, πιεσμένος, κτλ εμφάνισα ένα μικρό σπυράκι στη βάλανο. Πιστεύοντας ότι για άλλη μία φορά είχα πάθει κάποια μυκητίαση, άρχισα να βάζω πάνω διάφορες αντιμυκητισιακές κρέμες που είχα στο ντουλάπι μου χωρίς όμως αποτέλεσμα. Δύο μήνες αργότερα και αφού δεν έχει φύγει επισκέπτομαι δερματολόγο ο οποίος μου λέει ότι κατά 90% είναι κονδύλωμα (πρώτη φορά εμφάνιζα) και να το εξαφανίσουμε με κρυοπηξία προτού μεγαλώσει και έτσι κάναμε. Να σημειώσω ότι όλες μου οι επαφές τον τελευταίο χρόνο ήταν με προφύλαξη. Μου έδωσε και μια κρέμα fubecot να βάζω για 5 μέρες και όλα καλά. Και εδώ αρχίζουν τα προβλήματά μου:
Η fubecot για κάποιο λόγο μου έκανε μυκητίαση. Πήγα πάλι στον δερματολόγο και μου έδωσε αγωγή για μύκητες. Άρχισα όμως κατά την διάρκεια της ούρησης να έχω κάψιμο στην ουρήθρα και τσούξιμο. Οι μύκητες έφυγαν αλλά το τσούξιμο έμεινε. Πήρα από μόνος μου ένα συμπλήρωμα διατροφής με κράνμπερις μήπως και με βοηθούσε αλλά τίποτα. Παράλληλα ερεθίστηκε η ουρήθρα μου και αριστερά και δεξιά του στομίου της το δέρμα έγινε κόκκινο και πιο λείο. Ξανά στον δερματολόγο που μου έδωσε mometazone αυτή τη φορά αλλά και πάλι τζίφος.
Αποφασίζω να επισκεφθώ ουρολόγο ο οποίος βλέποντας ερεθισμένη την ουρήθρα μου δίνει αγωγή για μύκητες με φλουκοναζόλη και daktarin και ενώ του εξηγώ ότι έχω κάνει ήδη τέτοια αγωγή.
Όπως καταλαβαίνετε καμία αλλαγή και επισκέπτομαι άλλον δερματολόγο που μου λέει ότι δεν έχω τίποτα...
Τα συμπτώματά μου είναι μια ερεθισμένη ουρήθρα που νιώθω όλη μέρα ότι με "καίει" ή με ¨τραβάει" ή στην καλύτερη με "γαργαλάει", όχι μόνο κατά τη διάρκεια της ούρησης.
Ξανά επίσκεψη σε άλλον δερματολόγο που μου δίνει vibramycin για 15 μέρες και βηταμεθαζόνη. Αποτέλεσμα μηδέν. Ξανά επίσκεψη και μου δίνει μια αναπλαστική κρέμα...
Δοκιμάζω την τύχη μου σε άλλον ουρολόγο ο οποίος μου γράφει εξετάσεις: καλλιέργεια ούρων, καλλιέργεια σπέρματος και καλλιέργεια ουρηθρικού εκκρίματος. Αυτός τουλάχιστον μου φάνηκε πιο επαγγελματίας αφού έψαχνε για κάποιο μικρόβιο. Οι εξετάσεις όλες καθαρές. Δεν έχεις τίποτα μου λέει, ψυχοσωματικό...
Άλλη μία επίσκεψη σε άλλον ουρολόγο και ακούω για πρώτη φορά να μου λένε "προστατίτιδα". Εγώ λέω κατουράω κανονικά, δεν κατουράω κάθε 3 και λίγο, δεν πονάει το όσχεο μου, κτλ αλλά ας δούμε τι θα μου πει και αυτός. Υπέρηχος προστάτη 16cc, νεφροί κομπλέ, επιδιδυμίδα κομπλέ, μία μικρή κιρσοκήλη αδιάφορη, καλλιέργεια σπέρματος, ούρων και σπερμοδιάγραμμα αυτή τη φορά κομπλέ και σε ψηλάφηση προστάτη δεν ένιωσε κάτι περίεργο. Οπότε είμαι υγιέστατος...
Σε όλους αυτούς τους γιατρούς πήγα από τέλη του 2018 έως τέλη του 2019. Αρχές του 2020 και ενώ είχα σταματήσει να ασχολούμαι με τους γιατρούς και το έψαχνα μόνος μου από ίντερνετ κτλ είπα να ξαναπάω σε έναν ουρολόγο. Του περιέγραψα την κατάσταση και μου είπε δεν υπάρχει λόγος να κάνουμε πάλι εξετάσεις αφού είναι όλες καθαρές, έχεις πιθανότατα κάποια φλεγμονή στον προστάτη που αντανακλά στην ουρήθρα. Μου έδωσε ένα συμπλήρωμα διατροφής arrenprost για 3 μήνες αλλά δεν είδα διαφορά. Άλλη μία επίσκεψη να του πω ότι δεν είχα αποτέλεσμα και αφού του το ζήτησα εγώ να μου γράψει αντιβίωση, μου έγραψε prixina για 20 μέρες αν και δεν θεωρούσε ότι θα βοηθούσε. Ούτε και εγώ πίστευα ότι θα βοηθούσε να πω την αλήθεια αλλά ήθελα να κάνω και μια αγωγή με αντιβίωση για προστάτη έτσι να μου φύγει η ιδέα ότι υπάρχει ένα πολύ μικρό μικρόβιο που κρύβεται στην κάψα του προστάτη και δεν εξοντώνεται με τίποτα. Και τελικά δεν βοήθησε.
Από τον Ιούνιο σταμάτησα να ασχολούμαι με τους γιατρούς και ψάχνομαι μόνος μου. Τα συμπτώματα μου είναι μια ουρήθρα που καίει όλη μέρα, λίγο παραπάνω μετά την ούρηση, όχι κατά τη διάρκεια, και λίγο παραπάνω μετά την εκσπερμάτιση. Και η ουρήθρα παραμένει οπτικά ερεθισμένη αριστερά και δεξιά του στομίου.
Δοκίμασα να κόψω αλκοόλ και καφεϊνη αλλά δεν είδα διαφορά. Ίσα ίσα με μια-δυο μπύρες αισθάνομαι λίγο καλύτερα, ίσως επειδή χαλαρώνω.
Δοκίμασα ριγανέλαιο αλλά δεν είδα διαφορά.
Αυτό που με βοήθησε πολύ είναι ένα συμπλήρωμα διατροφής vital plus q10. Έχει μέσα διάφορα συστατικά που κάνουν καλό στην υγεία του προστάτη οπότε φαντάζομαι αυτός είναι ο λόγος.
Ακόμα πιο πολύ με βοήθησε η γύρη από μέλισσες. Τρώω ένα κουταλάκι κάθε πρωί και μου έχει μειώσει πάρα πολύ την ένταση του καψίματος. Γιαυτό το λόγο σκέφτομαι να δοκιμάσω και πρόπολη επειδή είναι και αυτό προϊόν μέλισσας.
Αν δεν μου περάσει και με αυτό θα βάλω και την κουερσετίνη στο παιχνίδι που έχετε προτείνει πολλοί.
Η νηστειοθεραπεία μου φαίνεται ενδιαφέρουσα σαν προσέγγιση αλλά πάει κόντρα σε ότι μας μαθαίνουν τόσα χρόνια (πολλά και μικρά γεύματα, να πίνουμε πολύ νερό, κτλ) και δεν την έχω κατα νου ακόμα, ίσως αργότερα.
Σκέφτομαι κάποια στιγμή να ψαχτώ και μυοσκελετικά με κάποιον φυσικοθεραπευτή που γνωρίζει από trigger points στην πυελική περιοχή μήπως βρω από εκεί άκρη.
Stamey mears δεν μου είπε ποτέ κανένας γιατρός να κάνω, οπότε δεν έχω κάνει. Κονδύλωμα δεν εμφάνισα ποτέ ξανά.
Αυτά από εμένα! Εύχομαι κάποια στιγμή όλοι να βρούμε την υγειά μας

#1 15 Δεκεμβρίου, 2020, 07:43:08 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 15 Δεκεμβρίου, 2020, 07:46:22 ΜΜ από santan
Tuxaios καλησπέρα και καλώς μας βρήκες και μακάρι να μην χρειαζόταν ποτέ..!
Για να τα πάρουμε με τη σειρά. Κονδύλωμα: 90%? Ή 100%? Έγινε επιβεβαίωση με οποιοδήποτε τρόπο?
Σε σχέση με αργότερα (το επόμενο διάστημα), μέχρι και σήμερα, τα συμπτώματα που είχες τότε πως συγκρίνονται? Δηλαδή: Τέλη 2018 είχες συμπτώματα ας πούμε έντασης Α (με κλιμακα από το 1 μέχρι το 10). Κράτα αυτό το Α. ΜΕΤΑ, τα συμπτώματα που είχες, Β,Γ, Δ, κατά περιόδους που είχες ας πούμε πάνω και κάτω, πως συγκρίνονται με το Α? Χειρότερα? Καλύτερα? Τα ίδια? Με άλλα λόγια, από τέλη 2018 μέχρι σήμερα, το κάψιμο, τσούξιμο, τράβηγμα, γαργάλημα, πως εξελίχθηκε? Πχ: Ξεκίνησε 7, πήγε 3, μετά 8, κλπ. Αν κατάλαβα καλά από όλα οσα γράφεις είναι το ίδιο? Πρόσεχε, ακόμα και την ελάχιστη διαφορά.
Άλλα, ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ, όσο άσχετα ή ασήμαντα συμπτώματα, είχες ποτέ?
Προς το παρόν, μερικά σχόλια.

Ο δερματολόγος είναι άλλη ειδικότητα. Μπορεί να βοηθήσει, μπορεί και όχι. Αν ρωτήσεις εδώ που ξέρουμε, θα σου πούμε με την παραμικρή ενόχληση στην γενικότερη περιοχή της πυέλου πάμε μια βόλτα στον ουρολόγο. Άρα και για σύμπτωμα στη βάλανο.

Από όλα όσα διάβασες στο φόρουμ, και ευχαριστώ εγώ εκ μέρους όλων όσων γράψει, τι σου λέει ότι έχεις κάτι με τον προστάτη?

Θες να κάνεις στάμει? κάνε δεν χάνεις τίποτα.

Κάνε κι ένα σπερμοδιάγραμμα όμως, πλήρες, αφού θα πας που θα πάς στον ουρολόγο. Έτσι όπως λες, πήρες την αντιβίωση να σου φύγει η ιδέα, κάνε κι ενα σπερμοδιάγραμμα, να δεις αν το σπέρμα σου, άρα και όλο το ουρογεννητικό σου είναι οκ. Γιατί αν είναι τελείως κομπλέ, θα έχεις και σπέρμα κομπλέ. Αν δεν είναι κομπλέ το σπέρμα, τότε ναι, θα σου πώ ψάξου για τον προστάτη.
Όπως είπα πρίν, όλα αυτά που διάβασες ως λύσεις/θεραπείες/προσεγγίσεις, αφορούν προβλήματα με τον προστάτη (τουλάχιστον). Σε όσα έγραψες, δεν βλέπω κάτι που να δείχνει πρόβλημα στον προστάτη. Άρα, κράτα ιδέες, μπορεί να σε βοηθήσουν να μάθεις μερικά πράγματα, να βρεις γενικότερα τρόπους να είσαι πιο υγιής.Αν όμως δεν έχεις άλλα συμπτώματα, ούτε ευρήματα, από εξετάσεις, σε εργαστήριο, τότε μάλλον δεν χρειάζεσαι αυτό το δρόμο, δεν χρειάζεσαι πιθανές θεραπείες για προβλήματα πυελικού άλγους και συμπτώματα που προέρχονται από τον προστάτη.

Αυτό που μένει, χωρίς κανένα φάρμακο, είναι να κάνεις διάγνωση. ΓΙΑΤΙ, καιει, τσούζει, τραβαει, γαργαλάει η ουρήθρα. Μετά την διάγνωση έρχεται η θεραπεία.


Santan ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.
Κονδύλωμα μου είπε ο γιατρός 90%, 90% λέω και εγώ. Δεν ήταν 100% σίγουρος και δεν έκανε κάποια επιβεβαίωση με κάποιον τρόπο. Αργότερα διαβάζοντας είδα ότι γίνονται και βιοψίες για ταυτοποίηση του ιού αλλά ήταν η πρώτη φορά που αντιμετώπιζα κάτι τέτοιο και εμπιστεύτηκα στα τυφλά τον γιατρό.
Η ένταση των συμπτωμάτων είχε διακυμάνσεις. Σε μία κλίμακα από το 1 έως το 10 αν πούμε ότι τα πρώτα συμπτώματα ήταν στο 10, αργότερα η ένταση ήταν μικρότερη. Μετά από 2-3 μήνες σε γενικές γραμμές ήμουν στο 8, το καλοκαίρι στο 6 και τον χειμώνα του 2019 πάλι στο 8. Οι διάφορες κρέμες που δοκίμασα τοπικά μου ανέβαζαν την ένταση +1 ενώ η αντιβίωση δεν είχε ούτε θετικό ούτε αρνητικό αντίκτυπο. Από την στιγμή που ξεκίνησα συμπλήρωμα πολυβιταμίνης έπεσα στο 5 και με την γύρη πήγα στο 3. Σταμάτησα δοκιμαστικά την πολυβιταμίνη και ανέβηκε η ένταση. Σταμάτησα και την γύρη και χειροτέρεψα περισσότερο. Δοκίμασα γύρη του εμπορίου ενώ πρώτα είχα δοκιμάσει από έναν μελισσοκόμο και δεν με βοήθησε, ανέβηκε η ένταση της ενόχλησης πάλι. Οπότε θεωρώ ότι δεν είναι placebo.
Από άλλα θέματα είχα μια περίοδο πριν ξεκινήσουν όλα αυτά που τραβιόμουν με επαναλαμβανόμενες μυκητιάσεις, ενώ κάποιες φορές ένιωθα στη βάλανο ότι έχω μύκητες χωρίς να βλέπω κάτι οπτικά. Και φυσικά δεν έβλεπε κάτι και ο γιατρός.
Τα συμπτώματα μου επίσης φουντώνουν όταν πλένω την περιοχή με αφρόλουτρο. Θέλω μόνο απλό σαπούνι. Και φυσικά όχι αντισηπτικό γιατί μετά με καίει σαν να έχω βάλει νέφτι. Κάποιες φορές νιώθω και ένα κάψιμο στην πρωκτική περιοχή και ίσως και κάποια μικρά τσιμπήματα στην περιοχή του προστάτη αλλά δεν είμαι απολύτως σίγουρος ότι τα νιώθω ή αν νομίζω ότι τα νιώθω επειδή διαβάζω για θέματα του προστάτη και ψάχνω να ταυτοποιήσω αυτό που νιώθω με τα συμπτώματα μιας πάθησης.
Με αυτό στο μυαλό, με την ερεθισμένη ουρήθρα που βλέπω οπτικά και με το γεγονός ότι δεν έχω τα συμπτώματα που αναφέρουν τα υπόλοιπα παιδιά, έριξα το βάρος σε δερματολόγους - αφροδισιολόγους. Αφού δεν έβγαλα άκρη με δερματολόγους και επειδή είναι ουρήθρα έριξα το βάρος σε ουρολόγους - ανδρολόγους. Αυτοί μου έβαλαν την ιδέα της προστατίτιδας και γιαυτό ψάχνω τώρα και αυτό το μονοπάτι.
Το φόρουμ το παρακολουθώ σχεδόν ένα χρόνο αλλά δεν είχα γράψει γιατί δεν ήξερα αν ανήκω ή όχι στην συγκεκριμένη ομάδα. Ακόμα δεν ξέρω. Κάπου διάβασα ότι η μόνιμα ερεθισμένη ουρήθρα μπορεί να υποδεικνύει πρόβλημα στον προστάτη. Αυτό μου είπαν και οι ουρολόγοι, ότι μπορεί μια φλεγμονή του προστάτη να αντανακλά στην ουρήθρα. Η γύρη με βοηθάει πάρα πολύ και το έχω συνδυάσει στο μυαλό μου ότι η γύρη βοήθησε μια φλεγμονή που υπάρχει στον προστάτη.
Σπερμοδιάγραμμα έχω κάνει, 2 κιόλας. Εκτός από λίγο μειωμένη πρόσθια κινητικότητα, όλες οι τιμές είναι καλές και το σπέρμα θεωρείται γόνιμο.
Αυτή τη διάγνωση παλεύω να κάνω Santan αλλά δεν τα καταφέρνω...Να βρω εγώ μόνος μου ή να βρεθεί κάποιος και να μου πει τι έχω και πώς θα περάσει και ας το λένε νευροδερματίτιδα, πυελικό άλγος ή όπως αλλιώς θέλει.

Γειά σου tuxaios.
Έχω εμπειρία με τα συμπτώματα που λές, όταν όμως συνυπήρχαν με άλλα συμπτώματα. Με πόνους, όχι μόνα τους. Να είσαι 2-3 χρόνια με ουσιαστικά αυτό το ένα σύμπτωμα και τίποτε άλλο, δεν μου κάθεται καλά. Χωρίς καμία εξέταση να δείχνει κάτι στραβό. Χωρίς κανένα άλλο σημαντικό σύμπτωμα.

Να ρωτήσω μερικά ακόμα. Δεν έγραψες την ηλικία σου. Και επίσης, για τα σπερμοδιαγράμματα, μπορείς να δώσεις νούμερα? Άλλο γόνιμος οριακά, άλλο όλα οκ. Δηλ, άλλο 15εκ άλλο 60εκ. Γόνιμα είναι και τα δύο.
Έχεις σκεφτεί ποτέ, το ενδεχόμενο της οποιασδήποτε αλλεργίας? Από προφυλακτικά, εσώρουχα, ρούχα, σαπούνια, κλπ?

Γειά σου Santan,
Είμαι 34 χρονών. Σχετικά με τιμές σπερμοδιαγράμματος:
όγκος: 2,8 ml
Σπερματοζωάρια ανά ml: 72 εκ
Ολικός αριθμός: 202 εκ
Ζωηρά πρόσθια κινούμενα 8% και απλά πρόσθια κινούμενα 54%
Την αλλεργία την σκέφτηκα και πειραματίστηκα με απορρυπαντικά, σαπούνια, εσώρουχα αλλά καμία βελτίωση. Τα φαρμακευτικά σαπούνια μου χειροτέρευαν την κατάσταση κιόλας

#5 16 Δεκεμβρίου, 2020, 05:52:45 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 16 Δεκεμβρίου, 2020, 06:01:11 ΜΜ από santan
Μια χαρά tuxaios.
Άρα ούτε από εκεί καμία ένδειξη.
Κανένα απολύτως σύμπτωμα, το επαναλαμβάνω.

Τίποτα που να "δείχνει" προστάτη.

Άρα η κουβέντα μένει στη βάλανο.
Έχεις εκκρίσεις, υγρό κλπ, από το ερεθισμένο τμήμα? Θα μπορούσε να γίνει καποια καλλιέργεια ή βιοψία? Το έχεις συζητήσει με ουρολόγο?
Μια εξέταση για διαβήτη μήπως?

Άντε και μια ακόμα εξέταση που μάλλον δεν θα δείξει τίποτα για σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα?

Έχεις οποιοδήποτε θέμα με στύση/εκσπερμάτιση?
Σε περίπτωση που δεν το έχεις ήδη βρει:
Κώδικας [Επιλογή]
http://www.imop.gr/uroelearning-urodermatology-atlas
Η ακόμα και :
Κώδικας [Επιλογή]
http://www.imop.gr/uroinfo-Balanitis

Ούτε εκκρίσεις ούτε υγρά. Έχει γίνει καλιέργεια σε ούρα, σπέρμα και ουρηθρικό έκκριμα. Δεν βρέθηκε κάτι.
Για διαβήτη δεν έχω κάνει κάποια εξέταση αλλά έχω κάνει γενικές αίματος και ζαχάρου και δεν φάνηκε κάτι ύποπτο.
Έκανα και εξέταση για σεξουαλικώς μεταδιδόμενα (Ηπατίτιδες, HIV, σύφιλη, κλπ) και πάλι τίποτα.
Η στύση μου είναι καλή. Κατά την εκσπερμάτιση δεν εκτοξεύεται το σπέρμα με την ίδια ένταση όπως παλιότερα και τις μέρες που είναι πιο έντονα τα συμπτώματα νιώθω μια ενόχληση έως και λίγο πόνο. Πάντα στην ουρήθρα όμως, δεν αισθάνομαι κάτι κάπου αλλού.

Σου έγραψα δύο συνδέσμους στο ινστιτούτο μελέτης ουρολογικών παθήσεων στο προηγούμενο μήνυμα. Ίσως από εκεί βρείς καμιά ιδέα.

Νομίζω ότι το μόνο που είναι λογικό μετά από όλα αυτά, είναι να ψάξεις μόνο το σημείο του προβλήματος. Τίποτα δεν δείχνει κάπου αλλού.
Και όπως λές, αν άλλαξες συνήθειες με σαπούνια, ρούχα κλπ για να αποκλείσεις οποιοδήποτε θέμα αλλεργίας, το κάλυψες.
Το ερώτημα που μένει είναι γιατί η γύρη σε βοηθάει, πιο πολύ από οτιδήποτε άλλο.

Santan ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια.
Δεν έχω κάτι από όλα αυτά που  βλέπω στις φωτογραφίες. Άσε που την τελευταία φορά που κοίταζα φωτογραφίες από αυτές τις παθήσεις νόμιζα ότι τα είχα όλα απλά σε πρώιμο στάδιο  :P
Και εγώ στο συγκεκριμένο σημείο θέλω να επικεντρωθώ. Αλλά οι ουρολόγοι μου κάνουν λόγο για προστατίτιδα και οι δερματολόγοι μου δίνουν κρέμες για ερεθισμένο δέρμα χωρίς αποτέλεσμα.
Η γύρη μπορεί να με βοηθάει γιατί βοηθάει στην φλεγμονή του προστάτη (αν έχω τέτοιο πράγμα) ή βοηθάει σε κάποια αλλεργία που μου δημιουργεί το πρόβλημα στο δέρμα (αν είναι αυτό), κάπως έτσι το μεταφράζω στο μυαλό μου

Φιλική συμβουλή: παλεύω 20 χρόνια. Και εδώ μέσα κανά χρόνο, έχω δει παιδιά να κάνουν αυτό το τεράστιο λάθος. Να ρουφάνε συμπτώματα. Μην το κάνεις. Φαίνεσαι λογικός. Ἐχεις μυαλό στο κεφάλι σου. Ένα πράγμα τη φορά.

Γιατί δεν βλέπεις κι έναν ακόμα για αλλεργίες. Αλλά θα ξεκινούσα με καλλιέργεια/βιοψία ιστού. Κάτι παίχτηκε εκεί. Μπορεί με την αρχική θεραπεία για το σπυρί.

Ένα πράγμα τη φορά, ότι και να σου λένε πρέπει και να στο εξηγούν. Γιατροί και όποιοι άλλοι. Λογικό=σωστό. Πιθανόν. Πως επιβεβαιώνεται? Έχεις το Χ. Τέλεια. Που σημαίνει? πως επιβεβαιώνεται?
Αλλά προστάτη χωρίς κανένα άλλο συμπτωμα ποτέ, δεν νομίζω να έχεις κανένα θέμα.

Σεξουαλικά, μήπως κάνεις τίποτα περίεργο? Από παιχνίδια, υλικά, αεροπλανικά, που να δικαιολογούν ή αλλεργία ή ευαισθησία/τραυματισμό?
Την έχεις πιστεύω την απάντηση, απλά είναι τόσο απλό που δεν το βλέπεις. Να σου πώ εμπειρία: Είχα έφηβος τρελούς πονοκεφάλους. Κανένας γιατρός δεν βρήκε τίποτα. Έπινα πονσταν σαν καραμέλες. Και ο κομμωτής είπε την εξυπνάδα του: Μήπως βάζεις κάτι στα μαλλιά σου? Αφρό χτενίσματος. Τον έκοψα. Οι πονοκέφαλοι κόπηκαν μαχαίρι.

Φίλε Santan εύχομαι από καρδιάς να βρεις την υγειά σου, και εσύ και τα υπόλοιπα παιδιά εδώ μέσα.
Προσπαθώ να μην ρουφάω συμπτώματα όπως λες αλλά ψάχνομαι να βρω κάτι που να ταιριάζει στην περίπτωσή μου για να βρω πώς να κινηθώ περαιτέρω αφού με τόσους γιατρούς δεν έβγαλα άκρη.
Καλλιέργεια-βιοψία ιστού το σκέφτηκα και εγώ και το πρότεινα σε γιατρούς αλλά μου είπαν ότι δεν είναι τόσο απλό λόγω του σημείου. Γίνεται αλλά αν ήταν σε άλλο σημείο στη βάλανο θα ήταν πιο εύκολο. Και δεν ήθελαν να πάνε να φτιάξουν κάτι και ενδεχομένως να δημιουργήσουν κάποιο άλλο πρόβλημα.
Γενικά είμαι και εγώ της άποψης ότι πρέπει να μου εξηγούν τι και πώς, αλλιώς δεν το δέχομαι τόσο εύκολα. Το ότι μία φλεγμονή στον προστάτη μπορεί να αντανακλά στην ουρήθρα μου το είπαν δύο ουρολόγοι. Μπορεί να κάνουν λάθος, μπορεί και όχι. Το ψάχνω, διαβάζω, ρωτάω για να το διασταυρώσω. Αλλά από μόνος μου δεν μπορώ να ακυρώσω κανέναν επειδή διάβασα κάτι άλλο στο ίντερνετ.
Σεξουαλικά τίποτα ακραίο που να δικαιολογήσει ότι έχω.
Και εμένα μου έχουν τύχει διάφορα που να μην περνάνε κατά διαστήματα και μια μέρα ξαφνικά εξαφανίζονται χωρίς να κάνω κάτι συνειδητά. Αλλά τώρα έχει παρατραβήξει αυτή η κατάσταση

Tuxaios να είσαι καλά!
Δύο διευκρινήσεις:
Προσωπικά, είμαι καλά. Πέρασα πολλά, καμιά φορά έχω ψιλοενοχλήσεις, αλλά έχω μάθει και κάνω αυτά που πρέπει για μένα και δεν έχω κανένα θέμα.
Η πρόθεσή μου παρεξηγήθηκε. Δεν ακυρώνω ούτε μπορώ να ακυρώσω γιατρό. Όπως έχεις δει τουλάχιστον στο φόρουμ, γιατροί έχουν κάνει λάθη. Αν μπορείς να επιβεβαιώνεις ότι σου λένε είναι μια χαρά. Εγώ αυτό προσπαθώ να πετύχω με όποιον μιλάω εδώ. Ιδέες και τρόπο σκέψης έχω. Γιατρός δεν είμαι. Αυτό που θα σου πώ όμως πάλι, αν δεχτείς ότι κάτι παίζει με τον προστάτη, χωρίς συμπτώματα, χρειάζεσαι τουλάχιστον στοιχεία. Ευρήματα.

Ότι θες τα λέμε πάλι!

Santan να διευκρινίσω ότι δεν υπονόησα πως ακυρώνεις κάποιον γιατρό. Για τον εαυτό μου προσωπικά είπα πως δεν μπορώ να ακυρώσω κάποιον γιατρό επειδή διάβασα κάτι από μόνος μου, δεν αναφερόμουν σε εσένα, προς αποφυγή παρεξηγήσεων. Και εννοείται πως οι γιατροί κάνουν και λάθη, το έχω βιώσει και από άλλες ειδικότητες.
Να συνεχίσεις να είσαι καλά εύχομαι και σε ευχαριστώ για τις συμβουλές. Όταν βρω τη λύση και στο δικό μου θέμα θα σας ενημερώσω μήπως και μπορέσει και βοηθηθεί και κάποιος άλλος