Καλησπέρα. Θα διηγηθώ την μέχρι τώρα ιστορία μου ζητώντας κάποια βοήθεια συμβουλή. Είμαι 21 χρονών. Τον Αύγουστο(πριν 4-5 μήνες) εμφάνισα κάποια συμπτώματα όπως πόνο στους όρχεις, τσούξιμο στην ούρηση, έκκριση υγρού από το πέος, γενικότεροι πόνοι στην περιοχή του πυελού. Να σημειώσω ότι σε προηγούμενο χρόνο(πριν 2 χρόνια) μου είχαν βρει κιρσοκήλη πρώτου βαθμού στον αριστερό όρχι, χωρίς επηρεασμένο σπερμοδιάγραμμα. Επισκέφτηκα λοιπόν γιατρό σε πρώτη φάση και μου έγραψε καλλιέργειες ούρων σπέρματος και έναν υπέρηχο για να ελέγξουμε προληπτικά την κιρσοκήλη. Οι εξετάσεις βγήκαν αρνητικές παρόλαυτα ο γιατρός έγραψε προληπτικά μία αντιβίωση(δεν θυμάμαι ποια) για να ανακουφιστούν τα συμπτώματα, όπως και έγινε . Μετά από λίγο καιρό εμφανίστηκαν ξανά συμπτώματα(πιο λίγα σε ποσότητα αλλά πιο έντονα) , οπότε ξανά επισκέφτηκα τον γιατρό και ξαναέκανα καλλιέργειες, αυτή την φορά όμως σε άλλο διαγνωστικό κέντρο. Αυτή τη φορά βγήκαν θετικές enterococcus spp σε ούρα και σπέρμα. Με βάση το αντιβιόγραμμα δόθηκε αντιβίωση για 2 εβδομάδες, η οποία φαίνεται να έλυσε το πρόβλημα. Έκανα επαναληπτικές εξετάσεις οι οποίες έδειξαν staphylococcus aureus μόνο στο σπέρμα. Ο γιατρός μου είπε ότι αυτό μπορεί να οφείλεται σε λανθασμένη προετοιμασία πριν την εξέταση και να προέρχεται από το δέρμα. Συνέστησε επανάληψη των εξετάσεων όπως και έκανα. Οι νέες εξετάσεις βγήκαν αρνητικές. Και έτσι φτάνουμε στο παρόν. Τις τελευταίες  παρατηρώ μόνο ένα πολύ ήπιο τσούξιμο κατά την (πρωινή μόνο) ούρηση. Και αυτό όχι κάθε μέρα. Ανησυχώ μήπως κύλησα πάλι αλλά εφόσον οι εξετάσεις μου βγήκαν αρνητικές θεωρώ πως το πρόβλημα είναι στο κεφάλι μου, καθώς γενικότερα έχω εμμονές με διάφορα ζητήματα ως χαρακτήρας. Ποια η άποψή σας για αυτό;
Σε αυτό το σημείο θέλω να θέσω μια άλλη παράμετρο του ζητήματος. Από την αρχή της σεξουαλικής μου ζωής υπήρχαν περίοδοι που έχανα την στύση μου κατα την διάρκεια της επαφής, και εγώ το απέδιδα σε ψυχογενείς παράγοντες, καθώς όταν το ξεχνούσα και χαλάρωνα περνούσε. Την περίοδο που έπαιρνα την αντιβίωση(όπου και ψυχολογικά για διάφορους λόγους ήμουν σε πολύ καλή κατάσταση) η στύση μου και γενικά η επαφή ήταν βελτιωμένη. Παροόλα αυτά λίγο καιρό αφού την σταμάτησα πάλι φαίνεται να έχει μικροδυσκολίες κάποιες φορές(μόνο όσον αφορά την διείσδυση, όχι σε στοματικό έρωτα ή αυνανιμσό, πράγμα που ενισχύει κατ εμέ τον ψυχολογικό παράγοντα), και νιώθω σαν να μη μπορώ να το απολαύσω. Να σημειώσω ότι στύσεις κατά την διάρκεια του ύπνου παρατηρώ σχετικά συχνά, όχι όμως όταν ξυπνάω το πρωί. Υπάρχει περίπτωση λοιπόν το γεγονός ότι έπαιρνα την αντιβίωση να μου έδωσε ψυχολογικό "boost" και ξέροντας ότι αυτό σχετίζεται με το ουροποιητικό/γεννετικό σύστημα να βελτιώθηκαν και οι στύσεις; Να λειτούργησε δηλαδή (και) ως placebo σε αυτόν τον τομέα;
Για να κάνω ένα sum up επειδή ίσως έχω μπερδέψει κάποιους: 1) Υπάρχει περίπτωση τα ελάχιστα ήπια συμπτώματα που μου έχουν μείνει αν μπορούν να θεωρηθούν συμπτώματα) να προκαλούνται από ψυχοσωματικό παράγοντα; 2) Εφόσον δεν εμφανίζονται μικρόβια στην καλλιέργεια μπορεί να επηρεάζεται η στύση μου από κάποιον οργανικό παράγοντα; Ποια η άποψή σας για τον ψυχολογικό παράγοντα σε αυτόν τον τομέα; Μου έχει γίνει έμμονη ιδέα ότι έχω κάποιο μικρόβιο που με δυσκολεύει στην στύση και αυτό με ρίχνει ψυχολογικά με αποτέλεσμα να δημιουργείται ένας φαύλος κύκλος.
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και την όποια βοήθεια.

groegas καλως ήρθες στην παρέα. Μετακίνησα το θέμα σου στην ενότητα με τα ιστορικά καθώς ταιριάζει καλύτερα εδώ.
Στην περίπτωσή σου.
Τα μικρόβια που βρήκες, θυμάσαι τι νούμερα σου έδιναν οι εξετάσεις?
Το σημαντικό: Ψυχραιμία. Μην περάσεις στο επίπεδο που το μικρόβιο είναι έμμονη ιδέα. Μην. Don't. Μην το κάνεις. Δεν αξίζει. Ελπίζω αυτό να σου απαντάει το ερώτημα. Και θα σου πω γιατί σε λίγο.
Βρήκες μικρόβια και ανταποκρίθηκες στα φάρμακα. Σούπερ. Το ξεχνάς? Όχι βεβαια. Μια φορά το 6μηνο/χρόνο, κάνε επαναληπτικές εξετάσεις, παρακολούθησε την κιρσοκήλη και κάνε και ένα σπερμοδιάγραμμα. Και αν ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ προκύψει, κατευθείαν στο γιατρό. Πάλι εξετάσεις, πάλι εργαστήριο.

Από το τεράστιο βουνό με το πακέτο συμπτωμάτων που έβλεπες στην αρχή, αυτή τη στιγμή είσαι σχεδόν ασυμπτωματικός. Άρα, για να σου απαντήσω το γιατί που είπα παραπάνω. Ψυχραιμία, για να μην φτάσεις ενώ είσαι καλά, το κεφάλι σου να τα κάνει όλα σαλάτα (για να το πω ευγενικά). Προσωπικά έχω περάσει και μπορώ να σου πώ περνάω κάποιες φάσεις που η στύση/λίμπιντο/αίσθηση στη σεξουαλική επαφή να είναι κάτι λιγότερο (ακόμα και πολύ λιγότερο) από τέλεια. Δεν έχω εξήγηση να σου δώσω, και δεν έχει και σημασία. Εφόσον δουλεύει το εργαλείο, δεν πονάς, δεν υπάρχουν κλινικά/εργαστηριακά ευρήματα που να υποστηρίζουν το αντίθετο, προχωράς με τη ζωή σου. Όπως είπα, πονηρεμένος. Αν κάτι αλλάξει, κατευθείαν στο γιατρό. Αν όμως δεν υπάρχει εύρημα και σύμπτωμα, κάνε ότι σε ικανοποιεί και βγάλε από το μυαλό σου ότι ένα μικρόβιο "παραμονεύει" να σε σκίσει.

Ίσως ακόμα, να βάλεις και την σύντροφο στο "παιχνίδι". Εξήγησέ της, συζήτα το, πες της να βοηθήσει λίγο, να ξεπεράσεις την ιδέα. Βοηθάει πολύ.



Καλησπέρα και ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση.
όσον αφορά τις τιμές που με ρωτάς, αν καταλαβαίνω σωστά τι πρέπει να σου πω είναι οι εξής:
στην εξέταση ούρων πυοσφαίρια 2-4 κ.ο.π
αερόβια καλλιέργεια ούρων: enterococcus spp 10^5 cfu/ml
Στις εξετάσεις σπέρματος στις τιμές αναφοράς δεν λέει κάτι.
Επίσης πρέπει και η σύντροφος να κάνει παρόμοιες εξετάσεις πχ τεστ ΠΑΠ ;
Ευχαριστώ και πάλι

Στο σπέρμα θα πρέπει να έχεις τιμές. Ποσότητα, κινητικότητα, μορφολογία κλπ.
Όπως και να έχει, η γνώμη μου είναι όπως στην είπα πρίν.

Για την σύντροφο, αν δεν έχει κάτι, συμπτώματα, δεν υπάρχει λόγος νομίζω να κάνει κάποια εξέταση για αυτό το λόγο. Αντίστοιχα όμως, πιστεύω ότι και οι γυναίκες πρέπει να κάνουν τεστ παπ κλπ κάθε τόσο από την στιγμή που είναι ενεργές σεξουαλικά.
Καλά Χριστούγεννα!