Γειά σας χρόνια στην παρέα παρακολουθώ ότι γράφουν τα μέλη και εχω γράψει και εγώ παλιότερα, θα ήθελα την γνώμη σας σε αυτο που μου συμβαίνει περίπου ενα μήνα τώρα, έχει ξεκινήσει μια περίεργη συχνοουρία μπορεί μέρες να πάω τα πρωινά σε τακτα χρονικά διαστήματα απο 2 ωρες καθε φορά και το βράδυ να σηκωθώ 2 φορές τουλάχιστον, σε καποια στιγμή στο ξεκίνημα τις ούρησης ένοιωθα ενα ελαφρύ τσούξιμο στην αρχή μόνο που τωρα που σας γραφω δεν υπάρχει πιά, μίλησα με γιατρό μου είπε να κανω καλλιέργεια ούρων την οποια έκανα βγήκε αρνητική, εκανα από μόνος ενα υπέρηχο κατβ κοιλίας που δείχνει τον προστατη εντός ορίων ( είμαι και 53ετών) και PSA εχω 0,36.....αλλά η συχνοουρία δεν είναι πάντα όλες τις μέρες σήμερα το βραδυ που σας γραφω ξάπλωσα στις 12 είχα πάει στις 22:00 σηκώθηκα  στις 1:30 και στις 5:00  είχα να σηκωθώ  αρκετές μέρες....καμιά ιδέα του τι συμβαίνει??
εμφανίστηκε στα 44 απο τον Οκτώβριο του 12, μεχρι στιγμής συχνοουρία, και εδω και ένα χρόνο Παροδικά στυτικά προβλήματα, πήρα  αντιβίωση ladinin, vibramysin,Lidaprim και μαλάξεις.ενόχληση και μουδιάσμα στον αριστερό όρχι πίσω αριστερα στην μέση, ενοχλήσεις κάτω από την κοιλιά εσωτερικά πάνω από το πέος,εσωτερικά αριστερα του μηρού,αλλά ακόμα και στο επάνω μέρος του ποδιού...

Η καλλιέργεια ούρων δεν δείχνει συνήθως τίποτα, αλλά και εγώ προσωπικά καταφεύγω σ' αυτή γιατί πάς άμεσα πληρώνεις 7 ευρώ χωρίς παραπεμπτικά, και ψυχολογικά σε ανεβάζει γιατί λες αν έχω κάτι σοβαρό θα βγεί στα ούρα και έτσι είναι, οπότε μετά σκέφτεσαι με ψυχραιμία τι θα κάνεις.
Πάντως δεν είναι καμιά μεγάλη συχνουρία, μπορεί να είναι λόγω καλοήθους υπερπλασίας του προστάτη, το ότι είναι εντός των φυσιολογικών ορίων δεν σημαίνει ότι δεν έχει διογκωθεί, το τσούξιμο όταν είναι απαλό και φεύγει καμιά φορά συμβαίνει από το πολύ κατούρημα ερεθίζεται η κακομοίρα η ουρήθρα.
Σου προτείνω αφού τα ούρα είναι εντάξει να χαλαρώσεις δύο βδομάδες και εάν συνεχίζεται πήγαινε σε κανά έμπειρο ουρολόγο ο οποίος λογικά από την δακτυλική εξέταση θα καταλάβει εάν θα πρέπει να σε στείλει για εξέταση STAMEY MEARES για να δεί εάν έχει μικρόβιο ο προστάτης.
Πάντως απο την προσωπική μου εμπειρία μου φαίνεται αμελητέο το θέμα σου, όπως και να έχει περαστικά, ενημερωσά μας τι έγινε.

Καλησπέρα έχω ραντεβού την τρίτη με τον ουρολόγο θα δω τι θα μου πει και θα το γράψω, ευχαριστώ για την απάντηση.
εμφανίστηκε στα 44 απο τον Οκτώβριο του 12, μεχρι στιγμής συχνοουρία, και εδω και ένα χρόνο Παροδικά στυτικά προβλήματα, πήρα  αντιβίωση ladinin, vibramysin,Lidaprim και μαλάξεις.ενόχληση και μουδιάσμα στον αριστερό όρχι πίσω αριστερα στην μέση, ενοχλήσεις κάτω από την κοιλιά εσωτερικά πάνω από το πέος,εσωτερικά αριστερα του μηρού,αλλά ακόμα και στο επάνω μέρος του ποδιού...


Την καλημέρα μου και καλή Κυριακή να έχετε πήγα στον Ουρολόγο του είπα τα συμπτώματα είδε τον υπέρηχο και το psa και μου είπε ότι δεν τρέχει τίποτα και να μην ασχολούμαι....το θέμα είναι άλλο όμως, του ανέφερα ότι είχα ελαφρύ πόνο όταν ακουμπούσα το πέος και ότι στο ξεκίνημα τις ούρησης με έτσουζε δεν εδωσε σημασία εμένα μου είχε περάσει εντελώς και δεν εδωσα συνέχεια....ΑΛΛΑ χθές που ήρθαμε σε επαφή με την σύζυγο μετα την πράξη επανήλθε ο πόνος όταν ακουμπάω στην περιοχή...ούτε πρησμένος ειμαι ούτε κόκκινο είναι τίποτε ούτε πόνεσα κατα την εκσπερμάτωση, απλά όταν ακουμπάω μερικές φορές αισθάνομαι ενόχληση... οπότε πάλι απο την αρχή αλλά θα ψαξω άλλο ουρολόγο που να έχει όρεξη να ασχοληθεί μαζί μου.... αυτά τα ολίγα.
εμφανίστηκε στα 44 απο τον Οκτώβριο του 12, μεχρι στιγμής συχνοουρία, και εδω και ένα χρόνο Παροδικά στυτικά προβλήματα, πήρα  αντιβίωση ladinin, vibramysin,Lidaprim και μαλάξεις.ενόχληση και μουδιάσμα στον αριστερό όρχι πίσω αριστερα στην μέση, ενοχλήσεις κάτω από την κοιλιά εσωτερικά πάνω από το πέος,εσωτερικά αριστερα του μηρού,αλλά ακόμα και στο επάνω μέρος του ποδιού...